NKV1 min werknemers gaan achteruit in '74 CONTACT NEDERLAND EN VS OVER OLIESITUATIE 9Inhaal-fase' voor Europese Unie OPEC-beraad over olieprijzen OLIETANKERS NIET MEER OP SCHEEPSLIJSTEN Bestedingsbeperking in Engeland Dienstplichtige vrij negatief over de dienst Stroomloze uren in Japan aanstaande Ziekenomroepen draadomroep Prof. Schermer- 1 horn onwel bij opening Defensie-order van 250 miljoen Mogelijk nieuwe raffinaderij in Antwerpen Vredeling: vertrouwen in drs. Peijnenburg 5INSDAG 18 DECEMBER' 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 AFHALEN BONNEN BESTELAUTO'S BEGONNEN DEN HAAG (ANP) Na afloop van de besprekingen die de Ame rikaanse onderminister van buitenlandse zaken William H. Do naldson maandag in Den Haag heeft gevoerd met de ministers Van der Stoel en Lubbers (buitenlandse en economische zaken), is meegedeeld dat beide regeringen in contact met elkaar zullen blijven en de ontwikkelingen zullen blijven volgen. „Doel van de besprekingen was",/ brandstofschaarste versnelling van het aldus een mededeling van het ministe- eigen vervoer naar beroepsvervoer in he van buitenlandse zaken, „de oliesi-j de hand zal werken, tirade op korte termijn te onderzee- i y j ken. evenals de diverse bijzondere1 'J OOTYÜGu. situaties (various contingencies) met' betrekking tot het olietekort' Het bezoek van Donaldson volgde op een'Amerikaans aanbod Nederland olie te leveren als het door de Arabi sche boycot niet meer in zijn mini mumbehoefte zou kunnen voorzien, De Kamers van koophandel en de Eigen Vervoerders Organisatie (EVO) in Den Haag hebben handen vol werk aan de aanvragen voor benzinebonnen voor bestelauto's tot 1500 kg. Sinds maandag kunnen de bonnen voor deze categorie vrachtverkeer bij de Ka- meis van Koophandel worden aange vraagd. De Kamers hebben goede hoop dat in de eerste dagen van het nieuwe jaar voor elke bestelauto de bonnen zijn verstrekt. Bestelauto's Het precieze aantal auto's in deze categorie is niet bekend. Het ministe rie houdt het op 160.000. De EVO wordt op het ogenblik overstroomd met verzoeken van eigen Vervoerders om uitleg van de voorschriften. In samenwerking met het ministerie van verkeer en waterstaat is daarom maandag hals-over-kop een stencil ge-' maakt waarin de voorschriften zo duidelijk en overzichtelijk mogelijk worden uitgelegd. Bovendien zal de EVO in de loop van de week extra informatie verstrekken over intern transport, de personenauto in het za kelijk gebruik en de binnenscheep vaart. De EVO gelooft niet dat de huidige De rijkspolitie heeft maandag in Fijnaart duizenden liters benzine in beslag genomen die in een tank onder, de grond was verstopt. In Lage Zwa- luwe werden acht jerrycans met in| I totaal 150 liter benzine gevonden. In beide gevallen werd proces-verbaal te gen de eigenaars opgemaakt. Bij de Sophiakleuterschool in Oosterbeek is de hele wintervoorraad van 4000 liter stookolie gestolen. Gedeputeerde staten van Utrecht hebben bepaald dat langs de provinci ale wegen in die provincie 600 licht masten zullen worden uitgeschakeld. Voor het gemeentepersoneel Ln Den Haag geldt vanaf 7 januari een sprei ding van werktijden. Grote bedrijven zullen worden gevraagd zich hierbij aan te sluiten. Vanaf deze datum, het begin van de benzine-distributie, zullen dc bussen en trams in Den Haag een spitsuur van twee uur aanhouden, om in die tijd het maximumgebruik van materiaal het extra-passaglersaanbod op te vangen. Ook de aanvangstijden scholen zijn verschoven. TOT JANUARI 1977 DEN HAAG Meer dan de helft van het aantal dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht vindt dat men „onnuttig" of „onbelangrijk" werk richt. Een kwart vindt dat men v veel als kinderen worden behandeld. Een ongeveer even groot percentage (82) vindt de dienst volkomen verlo ren tijd. Dit zijn enkele conclusies van het maandag in Den Haag gepubliceerde rapport „Dienstplichtigen spreken", naar het werk- en leefklimaat van dienstplichtige militairen. Bij de pre sentatie van het rapport, aan de pers grak staatssecretaris Mommersteeg ran een „negatief beeld". Hij kondigde aan dat naar aanleiding van het on- detwek onder meer de arbeidsom standigheden, de vtrijetijdsindeling en kt straf- en tuchtrecht wellicht zullen mrden veranderd. Ruim 17 procent, van de onder vraagden was in een gevraagde func tie geplaatst. Bijna 46 procent was juist op een andere post of afdeling terechtgekomen. Onder de geënquêteerden bestond ren grote behoefte (43 procent) aan meer werk. Eveneens meer dan de helft vindt, het werk dat ze in dienst moeten doen van weinig belang. Meer dan 60 procent zegt in dienst onver schilliger te zijn geworden, drie kwart is luier geworden en 60 procent is meer gaan drinken. DRIE MANNEN VERDRONKEN D0DEWAARD Drie classificeerders rijn maandagmiddag in de Waal bij Dodewaard verdronken. Dat gebeurde nadat de wagen waarin zij met drie collega's zaten van de Waalbandijk was geraakt en na enkele malen over de kop te zijn geslagen in de Waal terechtkwam. Dc slachtoffers zijn F. n der Kolk en L. Weiten, beiden uit Nijmegen en B. Vink uit Millingen a.d. Rijn. i Drie andere classificeerders zagen I kans zich uit de te water geraakte! I auto te bevrijden. BRUSSEL De ministers van financiën van de negen EEG- landen hebben besloten dat 'een tweede etappe' op de weg naar de in 1980 te realiseren economische en monetaire unie op 1 januari ingaat en loopt tot 1 januari 1977. De term 'tweede etappe' is dus vermeden. Zij zou immers de indruk hebben gewekt dat de in 1971 begon nen eerste etappe voltooid is. Niets is minder waar. Vooral door de mone taire verwikkelingen zijn de in 1971 voor de eerste etappe gestelde doel einden bij lange niet gehaald. Ook intern is men op ,de goede voorne mens achtergebleven. Het doel van deze tweede etappe is voornamelijk de achterstand weg te werken. Waarom voor deze tweede fAse drie jaar voorzien zijn, is te verklaren uit de verplichtingen die de instellingen aanvaard hebben met het oog op de ontwikkeling van een politieke unie. Voor eind 1975 moeten de instellingen van de gemeepschap daarover immers met voorstellen komen, die in het daaropvolgende jaar tot besluiten moeten leiden. De ontwikkelingen naar de economische en monetaire) unie en anderzijds naar een politieke unie houden natuurlijk nauw verband met elkaar. Reien Staatssecretaris Brinkhorst herin nerde er maandag aan dat er voor Nederland nog een bijzondere reden is om niet van de entree van 'de' tweede etappe te spreken. Deze is naar Nederlandse opvatting immers gebondenaan- de overdracht van be- ADVERTENTIE) WENEN Financiële deskun digen van de grote olie-exporte rende landen zijn maandag in Wenen bijeen gekomen om voor stellen te ontwerpen voor nieu we en hogere olieprijzen. Vol gens ingelichte kringen zal de economische commissie van de 12 lidstaten van de Organisatie i Olie-exporterende landen (OPEC) een aanzienlijke verho ging van de prijzen voorstellen. Het enige punt waar de deskun digen het eens over moeten worden is met hoeveel de prij zen omhoog moeten. OPEC-functionarissen zeiden dat er in Wenen geen besluiten worden geno men. Aanstaande .zaterdag zullen de ministers van oliezaken van de landen m Teheran een rapport van de des kundigen bespreken. Vermoedelijk zul len de ministers zondag een nieuwe structuur voor de prijzen bekendma ken die betrekking heeft op de olie- uitvoer van alle OPEC-landen. Er zul len geen inlichtingen worden verstrekt: over de bijeenkomst in Wenen. Japanners moeten er op rekenen in januari en februari enkele uren per dag de elektriciteit zal uitvallen in hun huizen. De minister van industrie. Jasdehiro Naksone noemde maandag voor een parlementscommissie derge lijke stroomloze uren 'vrijwel onver mijdelijk". Japan wil met Amerika een overeen komst. gaan sluiten, om samen, en zo spoedig mogelijk, te gaan bestuderen hoe men nieuwe bronnen van energie kan aanboren en dan hierbij gaan samenwerken aldus is maandag van gezaghebbende zijde te Tokio meege deeld. De Westduitse regering overweegt een ander systeem in te voeren om brand stof te besparen dan de autoloze zon dag. Volgens een nieuw roulerend sy steem zou iedere Duitser drie dagen per maand niet mogen rijden. President Georges Pompidou zal zich donderdag a.s. via televisie en radio tot het Franse volk richten. Hij zal daarbij vooral spreken over de voor uitzichten voor Frankrijk voor 1974 op politiek, economisch en sociaal gebied. Volgende maand za.l in de j Pakistaanse stad Lahore een islamiti sche topconferentie worden gehouden, die een demonstratie wil zijn voor dej mohammedaanse eenheid ten aanzien voegdheden van de ministerraad de commissie. De ministerraad heeft besloten het monetaire steunmechanisme op korte termijn te versterken. De bedragen waarvoor de centrale banken kunnen worden aangesproken om andere part ners te helpen zijn verviervoudigd en voor Nederland is het bedrag nu na 1.5 miljard gulden. Het bedrag waarvoor de centrale banken een be roep kunnen doen op centrale banken van de partners is verdubbeld (voor Nederland tot 724 miljoen gul den). De ministerraad besloot ook tot oprichting van het comité voor de economische politiek in de gemeen schap, dat drie bestaande comités gaat vervangen. DEN H.AAG (ANP) Ziekenomroe pinrichtingen worden voortaan be schouwd als draadomroepinrichtingen van bijzondere aard of geringe om vang. De directeur-generaal van de PTT verleent machtigingen voor de aanleg, instandhouding en exploitatie ervan. Een machtiging houdt niet au tomatisch in dat subsidie kan worden aangevraagd bij het ministerie crm. Minister Van Doorn van crm heeft dit in de staatscourant bekendgemaakt-! Onder ziekenomroepen worden ver staan inrichtingen, bestemd voor het overbrengen van speciale program-] ma's van een studio naar één of meer via: leidingen aangesloten ziekenhuizen en-of verpleeginrichtingen. De inrichtingen moeten binneh één gemeente" of (in sommige gevallen) één agglomeratie liggen. Van deze re-j gel kan worden afgeweken als er bijzondere omstandiheden zijn. De di recteur-generaal van de PTT beslist hierover. Aanvragen voor een ziekenomroep moeten ook worden gemeld bij het ministerie van crm. ENSCHEDE (ANP) Oud-mJnirter' prof. dr. ir. W, Schermerhom, stichter van bet JTC (het internationaal lucht- karterlngKlnstltuut), Is maandagmid dag na de officiële opening van de naar hem xenormdc Schermerhorn-1 hall plotseling onwel geworden. Blijk baar was het ovationeel applaus, dat hij na afloop van zijn speech ln ontvangst moest nemen, te veel voor hem geworden. De inmiddels geconsulteerde hartspe cialist dr. Masson uit Enschede kon slechts zeggen dat prof. Schermer horn al weer iets aan de beterende hand is. Een zuster van de gisteren 79 jaar geworden prof. Schermerhorn, die zelf arts is, was ter plaatse toen Schermerhorn bij het. betreden van het gebouw in elkaar zakte, Ministerie: publicatie niet in landsbelang ROTTERDAM (ANP) Op vereoe economische zaken worden in de gingen naar en van Rotterdam niet meld van tankers die ruwe olie naa slagbedrijven brengen. Volgens economische zaken Is dat verrock blik niet ln het landsbelang Is dat er gegei de aanvoer van ruwe olie naar Rotterdam. De heer P. Schede van de Industriebond commentaar: ..Ik vind dit een gunvttg ber: mische zaken blijkt volgens mij dat de aa verloopt dan was verwacht". »et op het ogen- BELASTING WINSTEN EN VERMOGENS (Van onze correspondent) LONDEN De Britse regering zal 1200 miljoen pond sterling gaan bezuinigen op openbare uitgaven. Dat is een van de voor naamste maatregelen om de dreigende economische crisis het hoofd te bieden. De minister voor de schatkist, Anthony Barber, maakte dit maandagmiddag in het Lagerhuis bekend. Het kleine nood-budget, dat met grote spanning tegemoet was gezien, werd overigens, toen de feiten bekend waren, als een 'on-gebeurtenis' beschreven. EEG STELT ENERGIE- COMMISSIE IN BRUSSEL - npnikcn van de topconferentie In Ko- ponhagi-n h«-«-lt dc commlside van dc Europese Gemeenschap maandagmid dag hij de ministerraad twee energlp- vnorstellen Ingediend. De ministerraad rerh-g ovit lel De minister vertelde dat er geen; verhoging van de directe en indirecte belastingen zal komen, zoals algemeen werd aangenomen. Extra belastingin komsten tot een bedrag van niet meer DEN I-IAAG De Indonesische politicus Ide Anale Agung Gde Agung presenteerde maandagmid dag in Nieuwspoort zijn boek 'Twenty Years Indonesian foreign policy'. DEN HAAG (ANP) Met de order voor 60 stuks luchtdoelgeschut voor de koninklijke landmacht, die het mi-! nisterie van defensie heeft geplaatst bij het Westduitse bedrijf Kraus-Maf-J fel, is een bedrag gemoeid van circa 250 miljoen gulden. Op nog eens 35 stuks van dit geschut is een optie] gekomen, zo heeft de legcrvoorlich- tingsdïenst maandag meegedeeld. Het bestelde geschut omvat op eenl onderstel van de Duitse Leopardtank een Zwitsers dubbelloopskanon van het type Oerlikon 35 mm en radars en vuurleiding, die de Hollandse Sig naal Apparaten HSAfabriek zal bouwen. Het geschut zal van medio 1977 af worden geleverd. NKV blijft bij loontoeslag van f 30 dan 30 miljoen pond verwacht de minister van belasting op grond- en huizenspeculatie. Bovendien zal de be lasting uit inkomsten-niet-uit-verdien sten over het afgelopen jaar v.-orden verhoogd met tien procent. Het gaat hier om inkomsten uit geïnvesteerd geld en vanaf een minimumwinst van 2000 pond per jaar. De enige maatregel waar het grote publiek iets van zal merken is de terugkeer tot strenge controle op hc-t kopen op afbetaling. Wie auto's, televi sietoestellen of ijskasten op krediet wil kopen, zal 33„3 procent meteen] moeten betalen en zal de lening voor niet langer dan twee jaar kunnen j siuiten. Voor meubelen geldt onder! andere een minimum-aanbetaling vanj 20 procent en dezelfde looptijd- Minister Barber vertelde het Lager huis dat. hij geen belastingverhoging heeft willen invoeren om niet ,,a! die mensen te treffen die geen schuld! dragen aan de arbeidsonrust die tot de noodmaatregelen heeft geleid en] die als gevolg van de ingevoerde drie-: daagse werkweek toch al minder in; hun portemonnee zullen hebben omi inkopen te doen". Het duidelijke doel van het nood-, budget in deze vorm is de mijnwer-' kers de wind uit de zeilen te nemen: door van regeringswege streng vast te houden aan de grenzen van de door haar ingestelde derde fase van de anti-inflatiepolitiek. De mijnwerkers die van r - - - kregen van de misère proberen net totale Belgische ver-; -DOVen het plafond van deze derdel fase uit te breken. Nu het. leven, althans als gevolg van de nu afgekon-1 digde bezuinigingsmaatregelen, niet1 meteen duurder zal worden, meent de| minister de mijnwerkers en de andere s takenden, zoals de wagenvoerders van de spoorwegen, te kunnen dwin gen htm eisen te beperken. verpik in- BRUSSEL (ANP) Een onbekende buitenlandse groep heeft de Belgische autoriteiten benaderd om een grote raffinaderij met een capaciteit van 10 miljoen ton olie per jaar te bouwen in Antwerpen die geen olie uit de Arabische landen zou verwerken. Luc Dhoore, staatssecretaris voor. Vlaamse regionale economische zaken.' zei dat er geen financiële obstakels waren 'en dat verwacht wordt dat het project zeer- binnenkort van de grond I komt. Volgens goed ingelichte bronnen is dei groep Grieks, maar regeringsfunctio-j narissen zeiden dat niets naders kon; worden meegedeeld zolang het voor stel nog niet diepgaand is bestudeerd. Als de raffinaderij gebouwd zou wor den zou hij een vierde van de totale Belgische raffinaderijcapaciteit uitma ken. De produktie zou voorzien in <aor' derde bruik. moet imme beschikken maken. lan de oommtoÉ •voorrading ln de elk van de negen k. De commissie «ie mogelijkheid r«l«;balans op te NIEUWE KERNGEGEVENS IN BELEIDSNOTA UTRECHT (ANP) Als het voorstel van de regering gehand haafd blijft zullen naar schatting ongeveer een miljoen werkne mers met een inkomen van ruwweg tussen de twaalf- en zestien duizend gulden er in 1974 reëel op achteruitgaan. Dit is voor de vakbeweging onverteerbaar en daarom heeft zij regering en par lement dringend gevraagd, de loontoeslag per 1 januari niet 15 maar ƒ30 te laten bedragen. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer W. J. Spit, zei dit maandagmiddag in Utrecht op de vergadering van de hoofdbesturen van de NKV- bonden. Hij gaf daar een uitvoerige toelichting op de kritiek die de vakbeweging heeft laten horen op de voorstellen van de regering in het kader van de machtigingswet. Na de confrontatie met "brute werkgeversonwi!' ten aan zien van het centraal akkoord wordt de vakbeweging door het kabinet op een loonmaatregel getrakteerd die in strijd is met een van liaar meest vitale wensen: het veilig stellen v de positie van de minst bedeelden de samenleving. Nog los gezien van het doorkruisen van het gehele vakbe- wegingsberaad en van onze eigen plannen voor 1974, aldus de heer Spit, is dit echt van het goede teveel. Als de volksvertegenwoordiging net door het kabinet gepresenteerde pak ket noodmaatregelen ongewijzigd aan vaardt, is het volgens de NKV-voorzit- ter niet ondenkbaar, dat dit tot reac ties leidt die een verantwoord sociaal- economisch beleid in ernstige mate kunnen verstoren. De vakbeweging zal haar in breed beraad met de achterban opgebouwde stellingname in materieel opzicht moeten aanpassen. Maar, zei de heer Spit, ondanks de veranderde sociaal- economische omstandigheden blijft voor ons onverkort van kracht dat kennis, werkgelegenheid, inkomen en macht meer evenwichtig moeten wor den verdeeld. Aan dit uitgangspunt zullen alle beleidsmaatregelen worden getoetst. De huidige en toekomstige schaarste- verschijnselen nopen nationaal gezien tot een herschikking van de prioritei ten, hetgeen wel grote maatschappelij- an het geschil in het Midden-Oosten. Re spanningen moet oproepen. Ook Dit heeft premier Zoelfikar Ali Bhoet-j to van Pakistan zondagavond op een: persconferentie meegedeeld. Bhoetto zal voor de islamitische top ook Bangla Dcsj uitnodigen. de vakbeweging zal de komende jaren een andere strategie worden gevergd en een aan de nieuwe situatie aangepaste mentale instelling. De heer Spit noemde dat „een uitdaging die KARDINAAL OVERLEDEN VATICAANSTAD (RTR-ANP) Kar dinaal Amleto 4 Cicognani, voormalig Vaticaans staatssecretaris, is zondag nacht op 90-jarige leeftijd in Vaticaan stad overleden. midden voleend Jur een volMise kreeg in 1S38 d<.kardinaal- prijscompensatie (daar wil hü al- thans vooralsnog van uitgaan); DEN HAAG (ANP) Dc beleidsnota die het kabinet-Den lyl donderdag Jongstleden ran de tweede kamer heeft aangeboden bevat onder meer een tabel met kerngegevens 1971-1974 op basis van nieuwe definities voor de zogenaamde nationale rekeningen. Dit betekent, blijkens een noot bi) die tabel 'een vrij aanzienlijke verande ring ln enkele niveaugrootheden, zoal* arbeidsinkomensquote en belasting- en premiedruk'. Wat de veronderstelde resultaten be treft wordt de loonsomstijging per werknemer in bedrijven geschat op twaalf procent. Die loonsomstijging was in 1971 dertien procent. In 1972 Barber de schuid: twaalfeneenhalf en in 1973 veertien. Ook in de macro-economische verken ning 1974, die het centrale planbureau in september jongstleden het licht liet zien. ztjn dc veronderstelde resultaten van de loonsomstijgingen in 1971. 1972 en 1973 als nu in de nieuwe tabel. In die verkenning was echter nog rekening gehouden met de be leidsvoornemens van het. kabinet tot bestrijding van de inflatie. Met die beperking van de inflatie in 1974 werd een loonsomstijging van tien procent (met inbegrip van zogenaamde inci denteel loon) verwacht. Zonder die beperking kwam men in september jongstleden tot een vervrachte stijging van dertien procent in 1974. volstrekt de grootste van na de twee de wereldoorlog zal blijken te zijn". Voor 1.974 kan het 'welvaartsverlies' worden geschat op 10 miljard. Als men de ruilvoetverslechtering (f4 miljard) buiten beschouwing laat en er rekening mee houdt dat ongeveer 3 miljard kan worden afgewenteld op de reserves en de betalingsbalans, blijft er nog -ongeveer 3 miljard over. Het kabinet denkt dat te kunnen opvangen door een vermindering van de particuliere consumptie met ruim 2 miljard en een verlaging van de overheidsuitgaven met 0.75 miljard. De heer Spit erkende, dat zeker op wat langere termijn aanpassing van de binnenlandse bestedingen aan de verminderde produktie noodzake lijk ïs. Maar aangezien de omvang van de reserves (.in de kluizen van de Nederlandse Bank bevindt zich een goud- en deviezenvoorraad van ruim ƒ16 miljard en de betalingsbalans wijst op dit moment nog op een extra buffer van ƒ3 miljard") vroeg hij zich af of de manoeuvre die het kabinet in 1974 wil volvoeren geen al te forse proporties aanneemt. Gefaseerd De ervaring leert, dat men zich in de economische politiek gemakkelijk ver tilt aan te zwaar aangezette beleids ombuigingen, aldus de heer Spit. Om. dat er nog veel onzekerheden zijn, Iiikt hem een meer gefaseerd, telkens aan de feitelijke ontwikkeling en de voortschrijdende prognoses aangepast beleid, beter op zijn plaats dan „de wat technocratisch aandoende beleids- ingreep van het kabinet". Verdere wensen - spoedig een structurele verhoging van het minimumloon; 5 als ontslagen no<iig zijn in bedrij ven waar al werktijdverkorting was toegepast, de verleende uitke- ringsdagen niet in mindering bren gen op de maximale duur van de werkloosheidsuitkering; a extra aandacht voor om-, her- en bijscholing; alle minimumuitkeringen krachtens werknemersverzekeringen op het peil brengen van het netto-mini- mumloon en; 1 een wervingsstop voor buitenlandse arbeiders, waarbij eventuele uitzon deringen in nauw overleg met dej vakbeweging zouden moeten wor den bepaald. De heer Spit acht het niet uitgesloten, dat een aantal wachtgeldfondsen door de onvoorziene omstandigheden one venredig zwaar zullen worden getrof fen en misschien zelfs op korte ter mijn uitgeput zullen raken- Het NKV meent, dat de regering over deze problematiek zo spoedig mogelijk een advies moet vragen aan de Sociale Verzekerings Raad en aan het bestuur van het algemeen werkloosheidsfonds. De heer Spit suggereerde, de selectie ve investeringsregeling ook te benut ten als een stuurmechanisme voor eenl efficiënte verdeling van de energie over de bedrijven. Een norm bij het vergunningenbeleid zou kunnen zijn de hoeveelheid energie die een bedrijf per arbeidsplaats verbruikt. De heer L. Brouwer, voorzitter van' de Bouwbond-NKV, uitte kritiek op het feit dat de vakbeweging haar eis tot twee en een half procent verbete ring ran de arbeidsvoorwaarden zon-1 der raadpleging van de achterban in de ijskast heeft gezet. De heer A. Basttaansen, voorzitter van de agrarische voedings- en genot-1 miödeïenbond van het NKV, zei dat' er door de ambtenaren geen loketinti midatie mag worden gepleegd. Hij bedoelde daarmee te zeggen, dat zij soms onnodig afkeurend de werklo zen, die om een uitkering komen, tegemoet treden. De vergadering koos de heer H., Bode als lid van de verbondsraad, in de plaats van de heer H. de Groodt. die per 1 januari a.s. directeur wordt van de aan het NKV gelieerde Centra-! Ie Volks Bank. DEN HAAG Minister Vredeling (defensie) heeft maandag nadrukke lijk zijn vertrouwen uitgesproken in de secretaris generaal van het ministe rie van defensie, drs. G. II. J. M. Peijnenburg. Ir Vredeling deelde mee dat brigade generaal W. Clumpkens hem maandag „r „_V| heeft verzekerd te blijven bij zijn gebied van het kerkelijk recht was, onvoorwaardelijke intrekking van alle wordt door sommigen beschouwd als] beschuldigingen die hij op 27 novem- de "hogere autoriteit', van wie zo vaak j ber ten overstaan van de politieke hem vervolgens in 1961 tot staatsse cretaris -benoemde als opvolger van kardinaal Tardini. Voor die tijd is hij onder meer 25 jaar lang apostolisch delegaat in Wash- j ington geweest. Net als de Amerikaanse kardinaal; Spellman werd Cicognani een man diei het geloof in de technische vooruit-j gang combineerde met een sterke ge bondenheid aan de traditie. Kardinaal Cicognani die een veelzijdig diplomaat en een deskundige op het sprake was tijdens het laatste Vati-I eaanse concilie en in wiens naam del ontwikkelingen op dit concilie soms werden afgeremd. In 1969 trad kardi naal Cicognani af als staatssecretaris. Hij werd vorig jaar door paus Paulusi tot deken van het college van kardina len benoemd. leiding van het ministerie jegens de heer Peijnenburg uitte. De beschuldigingen betroffen het gel delijk voordeel genieten van defensie opdrachten aan het organisatiebureau Bakkenist-Spits en co en het betrok ken zijn hij aan kritiek onderhevige munitiebestellingen UTRECHT Voorzitter W. Spit aan het woord tijdens de maandagmiddag gehouden verga-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9