PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERINGSLEIDERS EEG 2 MAAL PER JAAR BIJEEN PZC Vakbeweging dringt aan op een loonsverhoging van f 30,- In Zeeland zeven distributiecentra voor opvang extra benzine-aanvragen Overleg-procedure crisis-situaties overeengekomen SADAT: GEEN RECHTSTREEKSE BESPREKINGEN db Vertegenwoordigers wel in zelfde zaal Machtigingswet op 8 januari in de senaat cm Beroep op do kamer Onzekerheden 216e jaargang - nummer 296 Zaterdag 15 december 1973 DRUKKERIJ DEN BOER MARKT 51 - MIDDELBURG- GESPECIALISEERD IN BROCHURES SCHEPEN DOOR STORM MOEILIJKHEDEN BOTTERDAM (ANP) Ten gevolge de hevige storm is in de nacht donderdag op vrijdag in het Rot terdamse havengebied een met erts geladen boot, de Zachri-24 nagenoeg jezonken. Het schip werd bij de mon- - van het Botlek verrast door een re stortzee, waardoor het zich bij- verticaal in bet water boorde. i)l een de achtersteven steekt nog toor een klein gedeelte boven de iraterspiegel uit. De zes mensen aan l, onder wie twee kinderen, zijn de roeiers van de Rotterdamse i met gevaar voor eigen leven BijCHoek van Holland in de buurt vanl ie Zuiderpier ligt het bijna 8700 ton metende Liberiaanse schip de Dona Ouraia op het strand. Het schip kreeg te kampen met het uitvallen van ma chines en dreef stuurloos naar de widerpier (zie foto). KOPENHAGEN De EEG-topr conferentie: tijdens de opening van de vergadering vlnr premier Den Uyl, Mariano Rumor (It), president Pompidou van Frank rijk, premier Anker Joergensen van Denemarken, bondskanselier Willy Brandt (BRD), Liam Cos- grave van Ierland, Pierre Werner van Luxemburg en Edward Heath van Engeland. KOPENHAGEN Op de EEG-topconferentie in Kopenhagen is vrijdag besloten dat de premiers en de Franse president voortaan twee keer per jaar bijeen zullen komen, om daarmee een nieuwe impuls te geven aan de politieke samenwerking in het Europa van de negen. De Westduitse bondskanselier Willy Brandt heeft zijn collega's uitgenodigd de volgende topconferentie in Bonn te houden. De bijeen komst zou in mei of juni volgend jaar moeten plaatsvinden. Ook is vrijdag overeenstemming bereikt over een overlegprocedure in crisis-situaties. In crisis-situaties moet het land. dat op dat ogenblik het voorzitterschap van de Europese ministerraad beheert, direct de ambassadeurs van de negen EEG-landen bijeenroepen. In dat overleg zal binnen zeer korte tijd besloten worden of de situatie vergt dat een confe rentie wordt belegd op het niveau van staatssecrearissen, ministers van buitenlandse zaken, of van regeringsleiders en staatshoofden. CAIRO, TEL AVIV (UPI, AFP) President Sadat van Egypte heeft vrijdag verklaard, dat zijn land op de Geneefse vredescon ferentie van volgende week niet rechtstreeks met Israël zal onder handelen. Wel zouden de vertegenwoordigers van heide landen in dezelfde zaal bijeenkomen. De Egyptische president zei dit tegen, over verslaggevers na een gesprek van vier uur met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissinger, waarin beide staatslieden het erover eens -/erden, dat het eerste concrete onderwerp op de Geneefse conferentie de scheiding van de (Egyptische en Israëlische) strijdkrachten zou moeten zijn. Kissinger, die na het gesprek naar het vliegveld ging om naar Saoedi-Arabië te vliegen, verklaarde, dat hij en Sadat 'zeer goede, zeer nuttige en zeer uitvoe rige besprekingen' hadden gehad. Engeland LONDEN was gisteravond half in het duister gehuld, als gevolg van de energiecrisi in Engeland, (pag. 23). Nieuws uit Zeeland op pag. 2,4,5,7,9,11 en 13 Binnen- en buitenland op pag. 3,23 en 27 Sport op pag. 25 Radio en tv op pag. 26 Beurs en economie pag. 27 En in de zaterdagkrant pag. 17 In onze interview-serie 'Inter' deze week de 76-ja- rige Terneuzense advo caat en procureur mr. G. Tichelman. Jacques Cats sprak met hem. pag. 18 Buitengewoon onderwijs is een specialisme het moet los staan van elke emotie". Gesprek met de heer J. Gunneman, hoofd van een school voor im beciele kinderen te Mid- burg; Stemmen uit de Kerken, pag. 19 Op de deze pagina aan dacht voor de ontwikke ling van de Goese binnen stad, waarover omstreeks half februari 1974 een af geronde visie zal verschij nen. pag. 20 Letterkundige kroniek van Hans Warren; „Courant"; Van en voor de draaitafel, pag. 21 Poppraet: Schaken, dammen, bridge. Sadat voegde eraan toe: „Ik ben wer kelijk tevreden na de langdurige en vruchtbare besprekingen die wij heb ben gevoerd". De Egyptische president weigerde zich uit te laten over de kwestie van de Is raëlische krijgsgevangenenen in Syrië. Op de vraag van journalisten of het realistisch was vorderingen te wachten op de eerste zitting van vredesconferentie, met het oog op de Israëlische parlementsverkiezingen op 31 december, gaf Sadat ten antwoord: „de verkiezingen zijn niet onze zorg. Wij gaan naar de vredesconferentie. Laten wij hopen, dat deze conferentie vredig verder zal gaan". Contact Kissinger zei nog, dat president Sadat had geopperd, dat naarmate de onder handelingen voortschrijden, hij en de Verenigde Staten in nauw contact zou den kunnen blijven. „De Egyptische president nodigde mij uit, naar Cairo terug te komen om van gedachten te wisselen als'dat nodig mocht zijn- Ik heb de uitnodiging met groot genoegen aanvaard", aldus Kissinger. Terwijl Kissinger in Cairo verbleef, hebben Amerikaanse functionarissen journalisten te verstaan gegeven, dat Washington druk uitoefende op Israël, so spoedig mogelijk tot een compro- (Zie slot pagina 3 kolom 4) DEN HAAG (ANP) De eerste ka mer zal de machtigingswet behandelen op dinsdag 8 januari van het volgend jaar. Hiertoe heeft senaatsvoorzitter Thurlings besloten na verleg met de fractievoorzitters. De tweede kamer neemt deze wet, welke de regering bepaalde bevoegd heden geeft, volgende week dinsdag, woensdag, en donderdag in openbare behandeling. Volgens een woordvoerder van de Westduitse delegatie maakt deze pro cedure mogelijk dat op zeer korte termijn, indien nodig zelfs binnen een half uur, overleg tussen de negen kan plaatsvinden. Volgens een Westduits voorstel zal op de komende top in Bonn een tussentijdse balans worden opgemaakt over de tot dusver bereik te vooruitgang op de weg naar de Europese unie. Olie De regeringsleiders van de negen EEG-landen spreken pas vandaag offi cieel over het olievraagstuk, nadat de ministers van buitenlandse zaken van vijf Arabische landen vrijdagavond om half elf nog na het diner hun boodschap namens de Arabische top conferentie in Algiers aan hun Euro pese collega's hadden mogen overhan digen. De eerste dag van de EEG-top is in de woorden van premier Joop den Uyl weliswaar „een uiterst welwillen de bijeenkomst" geweest, maar de werkelijke problemen waarmee de Europese Gemeenschap momenteel te kampen heeft, moeten nog ter sprake komen. De aankomst van de vijf Arabische bewindslieden (uit Tunesië, Marokko, Algerije, de emiraten en Soedan) heeft, afgezien van de nodige diploma tieke verwarring, de Europese top rechtstreeks geconfronteerd met de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Het is zeer waarschijniidat de Arabi sche afgezanten geen verdere formele contacten met de Europese top zullen hebben, ook al blijven ze dan voor alie zekerheid nog tot zondag in de Deense hoofdstad. Van Nederlandse zijde is bovendien met steun van andere landen nadruk kelijk vastgesteld dat een eventueel Israëlisch verzoek om ook een bood schap te mogen overbrengen, op de zelfde wijze zal moeten worden geho noreerd. Een dergelijke stap echter hebben de Israëli's nog niet ge daan. De Arabieren zullen in Kopenhagen geen antwoord krijgen op hun bood schap. Dit zal pas in een later stadi um worden geformuleerd. De Soeda- nese minister van buitenlandse zaken, Khaleb Mansoer, heeft bij zijn aan komst in Kopenhagen er geen geheim van gemaakt dat de Arabieren de EEG-landen willen dwingen tot het uitoefenen van zeer sterke diplomatie ke en economische druk op Israël, om te bereiken dat dit land zijn troepen terugtrekt naar de grenzen van voor de oorlog van 1967. Boven dien eisen zij herstel van de Palestijn se rechten, wat dat dan ook verder moge inhouden. In de Arabische opvatting, aldus Mansoer, beschikt de EEG over vol doende middelen om Israël ertoe over te halen de wat hij noemde „wens van de wereld" te respecteren. Mansoer toonde ook ogenschijnlijk niet veel belangstelling voor een soort Europees Marshall-plan voor het Mid den-Oosten: „Het gaat ons niet in de eerste plaats om technische hulp", zei hij, ..maar om vrede". Hoewel de oliekwestie pas ais aller laatste punt aan de orde wordt ge steld tekenden de krachtenvelden tij dens deze topconferentie zich toch volgens vertrouwde patronen af: Frankrijk en Groot-Britlannië zijn vrijwel alleen komen te staan tegeno ver de steeds sterkere roep om Euro pese solidariteit, waarvoor met name de Westduitse Bondskanselier Brandt zich in de laatste weken sterk heeft gemaakt. Niet zonder reden kon eer ste minister Den Uyl vaststellen dat (Zie slot pagina 3 kolom 5) AANDRANG OP REGERING EN PARLEMENT UTRECHT (ANP) Zowel NW als CNV hebben er gisteravond bij regering en parlement met klem op aangedrongen alsnog een loonsverhoging van 30 per maand per 1 januari a.s. toe te staan in plaats van de voorgestelde f 15. Het NW deed dit in een telegram aan ministerraad en fractie voorzitters. De verbondsraad van het NW zegt in dit telegram 'met verontwaardiging' kennis te hebben genomen van een aantal beleidsvoornemens van het kabinet. Ook het NKV vindt de 15 per maand per 1 januari onvoldoende en doet een ernstig beroep op het parlement, de regêringsvoornemens zodanig te wijzigen dat de vakbeweging beter in staat wordt ge steld, constructief mee te werken aan een beleid dat is gericht op de oplossing van de huidige moeilijkheden, die ook door het NKV als zodanig worden onderkend. De NVV-verbondsraad wil dat de 'rustperiode' (de periode waarna op nieuw an de hand van de ontwikkelin gen wordt bekeken wat de mogelijk heden zijn) vooralsnog wordt ge bracht op drie maanden. De regering wil daar een half jaar van maken. In de derde plaats dringt de ver- hondsraad van het NW er op aan, dat niet bijvoorbaat en vooruitlopen op later overleg al wordt besloten om een 'drempel' in te bouwen in de prijscompensatie voor 1974. Zo'n drempel, een bepaald percentage van de prijsstijging dat niet voor de goeding via loonsverhogingen in merking komt, is al een paar 1 gehanteerd, maar het NW vindt dat dit een kwestie van onderhandelen moet blijven. Tenslotte stelt de verbondsraad zijn telegram, dat extra aandacht moet worden geschonken aan het mi nimumloon. Ook de verbondsraad van het CNV dringt er bij de regering en parlement met de grootste klem op aan bewerkstelligen dat per 1 januari als nog een loonsverhoging van 30,- per maand bij wijze van voorschot zal worden toegestaan. De splitsing van dit voorschot in twee delen 15,- per 1 januari en nog eens 15.- per 1 april, zal zo goed als zeker tot gevolg hebben dat ook voor de laagst betaal den de verhoging in januari 1974 niet toereikend zal zijn om de verwachte en reeds opgetreden stijging van kos ten op te vangen. Dit werd vrijdagavond meegedeeld na afloop van de verbondsraadvergade ring van het CNV. Gesteld wordt verder dat ook 30,- per maand reeds een bescheiden voorschot is. CNV- voorzitter J. Lanser zei dat bij het gesprek tussen regering en vakbewe ging afgelopen dinsdag de indruk was verkregen dat uit de toen gemoemde varianten ƒ30,- per maand naar voren Zie slot pagina 3 kolom 6) IN TERNEUZEN, OOSTBURG, GOES, THOLEN, Z1ERIKZEE, MIDDELBURG, VLISSINGEN ORGANISATIE IS NOG NIET OVERAL ROND VLISSINGEN De aanvragen om extra toewijzing van benzine voor be- drijfsverkeer vanaf 2 januari moge lijk zullen in Zeeland in zeven regionale distributiecentra worden verwerkt. Dat zijn Middelburg, Vlis- singen, Zierikzee, Tholen, Goes, Ter- neuzen en Oostburg. Hoewel daarover nog niet voor alle regio's zekerheid bestaat, is het waarschijnlijk dat ge gadigden voor extra brandstof boven de 'vaste' 15 of 18 liter per week aanvraagformulieren op alle Zeeuwse gemeentehuizen kunnen ophalen. Er bleek overigens vrijdag nog veel onzekerheid over de organisatie van een en ander op de verschillende gemeentesecretarieën te bestaan. Eeni aantal had de instructies uit 'Den Haag' nog niet binnen. Andere ge meenten ontvingen ze in de loop van| de dag. maar daarbij bleek, dat de verreweg belangrijkste instructie overj de manier van de toewijzing van; extra brandstof moet gebeuren, ont brak. Dit deel van het instructiepak ket zal in de eerste dagen van volgen de week loskomen, zo leerden ge meente-ambtenaren bij informatie op het ministerie van verkeer en water staat. Dat de verwerking van de aanvraagfor mulieren om extra brandstof dus niet het ophalen of het inleveren van de formulieren wordt geconcen treerd op zeven regionale punten, hangt samen met een al veel langer bestaande regeling ten aanzien van distrubutie in het algemeen. Op de meeste van de zeven distributiecentra in Zeeland heeft men in afwachting van de richtlijnen rond de extra ben zinetoewijzing voor bedrijfsverkeer al een aantal voorbereidende werkzaam heden verricht. Voor zover vrijdag was na te gaan is er alleen in Middel burg en Goes al een soort 'plan de campagne' opgesteld in afwachting van de richtlijnen. Het is te verwach ten, dat de organisatie in de verschil lende distributiecentra iets van elkaar zal afwijken. Als de organisatie rond is, zullen de distribuerende gemeenten daarover een publikatie in de kranten laten verschijnen. GEMEENTEHUIZEN Zoals gezegd: mogelijk kan men in Zeeland op alle gemeentehuizen vanaf 2 januari terecht op aanvraagformu lieren op te halen. Als ze zijn ingevuld en door de werkgever mede zijn on dertekend, kunnen ze worden terugge stuurd of vrorden ingeleverd. In vrij wel alle regio's moet nog nader wor den overlegd over de manier waarop men dat kan doen: aanvragers zouden hun ingevulde formulieren weer ten gemeentehuizen kunnen deponeren, net- is ook mogelijk dat bij de organi satie de voorkeur wordt uitgesproken voor een rechtstreekse toezending aan het gemeentehuis, dat in de regio als distributiecentrum fungeert. 9 Zierikzee is het distributiecentrum voor Schouwen-Duiveland en Sint- Philïpsland: het gemeentehuis te St-Maartens- clijk heeft dezelfde functie voor de gemeente Tholen; Goes is distributiecentrum voor de gemeenten op de beide Bevelanden; 9 het stadhuis van Middelburg fun geert als verwerkingscentrum de aanvragen uit de gemeenten Middelburg, Domburg, Westkapelle, Veere, Mariekerke, Arnemuiden; Vlissingen is distributiecentrum voor de gemeenten Vlissingen Valkenisse dit in verband met het grote aantal inwoners en de daarvan afgeleide verwachting voor een groot aantal aanvragen om extra brandstof: S Oostburg is centrum voor West- Zeeusch-Vlaanderen, de gemeenten Oostburg, Sluis en Aardenburg: Terneuzen is distributiecentrum voor de Oost-Zeeuws-Vlaamse ge meenten, Terneuzen, Sas V3n Gent, Hontenisse, Hulst en Axel. ZAKELIJK De opzet is, dat alle aanvragen op 19 januari zijn afgewerkt. De zeven dis tributiecentra in Zeeland zorgen niet alleen voor de verwerking van de (Zie slot pagina 5 kolom 6\ DV Jiantlijn rond de nieu- van tic rege- §rtng is niet zonder ironie: de vakcentrales hebben zich gisteren tot de t woede kamer gewend teneinde een aantal wijzigingen aange bracht te krijgen in het beleid, dat do regering voor de komende maanden heeft aangekondigd. Voor oen goed be grip moet er in dit verband op wor* den gewezen dat het hier om die be leidsvoornemen-. van de regering gaat die pas kunnen worden uitgevoerd als de befaamde machtigingswet zal zijn aanvaard, niet eerder. Maar deze wet indien althans het ontwerp onge wijzigd zou worden aanvaard scha kelt juist de bevoegdheid van de ka mer uil om in dit soort beleidsvoorne mens wijzigingen aan te brengen. Met andere woorden: nog vóór de machti gingswet is aangenomen maakt de praktijk al duideli. dat het parlement niet uitgeschakeld mag worden. In dit speciale geval doen de vakcentrales Immers een beroep op de kamer om de regering te corrigeren, een moge lijkheid waarin echter het huidige wetsontwerp niet voorziet. De actie van de vakbeweging is daardoor vermoedelijk onbedoeld een onder steuning geworden van nogal essentië le kritiek op het ontwerp-machtigings- wet. De eerlijkheid gebiedt overigens te zeggen dat de methode die de re gering blijkens de indiening van deze nota heeft gekozen, alle recht aan de tweede kamer doet wedervaren. Er ligt nu een uitvoerige nota op tafel, een gedegen werkstuk waarin een aan tal mogelijkheden worden uiteengezet» met daaraan gekoppeld die maatrege len die de regering zich voorstelt te nemen. Men had ook een andere weg kunnen kiezen, bijvoorbeeld het niet publiceren van de beleidsvoornemens, maar eerst aandringen op aanvaarding van de machtigingswet. Weliswaar zou dat een onverstandig beleid zijn ge weest, maar het ge kund: eerst vragen om de machtiging via de speciale wet, daarna onmiddellijk afkondiging van de maatregelen. Het kabinet heeft echter voor een open beleid gekozen, het heeft de ontwerp-machtigingswet in gediend en vervolgens laten weten wat het op grond van die machtiging zal gaan doen. De kamer kan nu daarover ruimschoots van gedachten wisselen en daarbij de opvattingen van belang hebbenden in de beschouwingen be trekken. We hebben begrepen dat het kabinet bovendien bereid is tegemoet te komen aan de bezwaren tegen de uitschakeling van het parlement: ver moedelijk zal het nog een aantal wij zigingen aanbrengen. Het accent van de meeste reacties op de jongste regeringsnota ligt voor namelijk op de loonmaatregelen, als of het daar uitsluitend om zou gaan. Daarmee wordt de nota onrecht ge daan. Weliswaar zijn de loonvoorstel- len belangrijk, maar de nota bevat veel meer. Ze geeft in globale lijnen aan hoe de economie zich kan ontwik kelen onder invloed van de oliecrisis: een reeks bewegingen in de produktie, invoer, uitvoer, bedrijfsrendementen, om enkele punten te noemen. Geen plezierig stuk. De regering zegt er bij dat haar ramingen 'met onzekerheden zijn behept': óe omstandigheden ma ken een duidelijke en heldere progno se volstrekt onmogelijk. Het is der halve een nota vol onzekerheden, maar dat kan op dit ogenblik niet anders. Daarom neemt de regering het zekere voor bet onzekere en kondigt zij een reeks maatregelen aan voor het geval de sombere verwachtingen uitkomen. Tegen die achtergrond moeten de loonmaatregelen van de regering worden geplaatst. Zij schrijft in feite een loonpauze voor, met dien verstan de dat zij wel een kleine looncorrectie mogelijk wil maken. De vakbeweging is daarover ontstemd, vooral ook om dat zij aanvankelijk in bet onderhoud met een regeringsdelegatie een andere indruk van het te vernachten beleid had gekregen. Vermoedelijk zal met de regeringsvoorstellen nog wel wat geschoven kunnen worden: het plei dooi bijvoorbeeld van de vakbewe ging om de rustpauze voorlopig tot drie maanden te beperken klinkt re delijk. Ook is het de vraag of het nu -wel nodig is alle cao's over één kam te scheren. Waarom niet per 1 januari dertig gulden toe te staan voor de dan aflopende contracten? De rest kan eveneens dertig gulden per 1 april volgen. Aan de andere kant zal er be grip voor moeten komen dat de rege ring geen risico's mag nemen. Valt het later allemaal nog mee dan kunnen alsnog verbeteringen worden aange bracht. Minister-president Den Uyl heeft gisteren in Kopenhagen gezegd dat zijn EEG-collega's somberder zijn dan de Nederlandse regering: ze zijn niet erg hoopvol gestemd. Juist daar om is het voor dit kabinet een eis van de eerste orde, dat het loon- en prij- zenfront geheel in de hand wordt ge houden. Nu de vakbeweging een be roep op het parlement heeft gedaan, mag wellicht ook het omgekeerde worden gevraagd: een beroep vanuit de politiek op de vakbeweging om er aan mee te -werken dat de risico's zo klein mogelijk -.'.-orden gehouden. Het gaat niet om een beleid voor alie eeuwigheid, maar voor slechts een paar maanden, teneinde enige zeker heid te krijgen over de ontwikkelingen in de toekomst. Daarna kan opnieuw worden g (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1X I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1