PROVINCIALE ZEEUWSE I Kabinet presenteert pakket maatregelen: WERKNEMER KRIJGT PER 1 JANUARI EN 1 APRIL F15,- OPSLAG PER MAAND Vakbeweging teleurgesteld Driedaagse wer voor Britse indi Marine geeft De Schelde opdracht tot de bouw van vier standaardfregatten Driedaagse werkweek voor Britse industrie REDUCTIE VAN 25 PCT OP DIESELOLIE Heath: mijnwerkers en treinbestuurders Heath: mijnwerkers en treinbestuurders verantwoordelijk Russische olie voor DOW Pagina 2 216e jaargang - nummer 295 Vrijdag 14 december 1973 DEN HAAG Van 1 januari tot 1 april 1974 krijgt iedere werknemer 15 per maand als tegemoet koming voor loonsverhoging en compensatie voor gestegen prijzen. Per 1 april komt er opnieuw f 15 bij. Dit komt neer op een loonsverhoging van ongeveer 1,3 pet- Zo blijkt uit de beleidsnota, die het kabinet gisteren het licht heeft doen zien. In zijn inleiding tot de beleidsnota zegt minister-president Den Uyl dat de aangekondigde maatre gelen de voorwaarden beogen te scheppen, waaronder ook aan blijvende gevolgen van de energie crisis het hoofd zal kunnen worden geboden. Het geheel van beleidsmaatregelen is zodanig afge stemd dat het in de loop van volgend jaar kan worden bijgesteld, zowel met het oog op een ver betering als van een verslechtering van de situatie. Verdere maatregelen die het kabinet na goedkeuring van de machtigingswet per 1 januari per Ko ninklijk Besluit wil afkondigen zijn: nemers wordt praktisch stopge zet: de selectieve investeringsregeling gaat voorlopig in de ijskast; uitkeringen, zoals gratificaties, kostenvergoedingen en dividenden worden aan banden gelegd; I scherpere en gedifferentieerde prijs maatregelen; architecten, artsen, specialisten e andere vrije-beroepsbeoefenare, ter handhaving van de bestaande werkgelegenheid worden in princi pe geen ontslagen aanvaard als gevolg van de energiecrisis. aanvragen voor overwerk worden kritisch bekeken en een soepel ver gunningenbeleid voor werktijdver korting zal worden gevoerd om de werkgelegenheid zoveel mogelijk gespreid te krijgen; de werving van buitenlandse werk- KOK (NVV): KOUDE DOUCHE DEN HAAG NW-voorzitter Wim Kok meent dat door de re geringsmaatregelen de lagere in komens in de bouw; de havens en de metaal inkomens van 14 tot 16.000 een forse stap achteruit doen. „Als ik er vanuit ga, dat de 15 en 30 per maand een loonsverbetering van een procent betekent en er vindt geen compensatie plaats voor gestegen prijzen, dan ko men de laagstbetaalden beneden de nullijn terecht". Kok vond het. vreemd, dat het kabi net de vrije beroepen niet wil aanpak ken via specifieke belastingmaatrege len. Hij vond dat alleen de loontrek- kenden de dupe waren geworden. „We staan onder een koude douche en dat is in deze tijd van het jaar bijzonder onprettig", zei hij. Kok meent dat de regering de armzalige voorstellen de werkgevers heeft gehonoreerd. „De vakbeweging staat voor de vraag of de mensen in de bedrijfstak ken, waar op 1 januari de cao's aflopen, deze minimale loonsverho ging wel willen accepteren. We zullen daar vrijdag over vergaderen". Wim Kok meent dat de geloofwaardigheid van de gesprekken tussen bedrijfsle ven en regering ernstig heeft geleden. ,,Er zijn serieuze dingen op tafel geko men, die achteraf niet zijn waarge maakt. We zijn geen speeltuinvereni- moeten we met z'n allen althans de eerste maanden het gevraagde kunnen opbrengen. He regering vraagt kenne lijk niet voor niets grote bevoegdhe den", aldus Van Boven, die meende dat om de mogelijkheden de baas te blijven er in het bedrijfsleven rust moet zijn. „We kunnen over enkele (Zie slot pae. 3 kol. 1 mogen hun tarieven gedurende kor te tijd niet verhogen c-n moeten hun rekeningen specificeren; per 1 januari wordt het wettelijk minimumloon per maand opgetrok ken van 985.40 tot 1049 en per week van 227.40 tot ƒ242,10. Daar bovenop komt dan nog de 15 per maand; collectieve arbeidsovereenkomsten worden niet opengebroken. Dit houdt in dat iedereen volledig de gestegen prijzen over 1978 in 1974 gecompenseerd krijgt. Promoties en salarisverhogingen volgens dienstjaren lopen gewoon door; per 1 juli zal het kabinet bekijken, welke compensatie voor gestegen prijzen alsnog, gegeven kan wor den; instrumenten voor hulp aan indivi duele bedrijven. Het kabinet heeft al deze maatrege len, naast de maatregelen die men het afgelopen weekeinde reeds aankondig de om de bedrijvigheid op gang te houden en de werkgelegenheid in stand te houden, gebaseerd op ramin gen van het Centraal Plan Bureau en na gesprekken met het bedrijfsleven. Minister-president Den Uyl zei. dat het mogelijk moest zijn dat de Machti gingswet per 1 januari van kracht wordt en dat op grond van deze wet kort voor nieuwjaar de Koninklijke Besluiten kunnen verschijnen. Volgen de week dinsdag zal de Tweede Ka mer zich over alle te nemen maatre gelen kunnen uitspreken. Het Centraal Plan Bureau heeft be- LONDEN (UPI, RTR) De Britse regering heeft donderdag be sloten dat in de industrie nog maar drie dagen per week gewerkt mag worden. Deze ingrijpende maatregel is genomen met het oog op de snel slinkende brandstofvoorraden. Britse kranten spreken van de ernstigste economische crisis sinds de depressie van de jaren dertig- De energiecrisis is behalve door de Ara bische produktiebesnoeiing ook veroorzaakt door de weigering van de Britse mijnwerkers om overwerk te doen en de stipt heidsactie bij de spoorwegen. VERWARMINGSKETEL SPRINGT: ZEKER 28 DODEN PRAAG (DPA) Bij een krachtige explosie in een arbeiderspension in de Tsjechische plaats Tachov (West-Bohemen) zijn donderdag zeker 28 mensen om het leven gekomen. Volgens een bekendmaking van het ministerie van binnenlandse zaken in Praag was de met gas gestookte verwarmingsketel gesprongen. Het hele gebouw is ingestort. Veel gewonden zijn naar zieken huizen in de buurt overgebracht. LONDEN Drie ouders van in Syrische krijgsgevangenschap ge- raakte Israëlische soldaten, tij dens de Syrische inval op de Go lan Hoogvlakteprobeerden gister avond tevergeefs een lijst met na men van de ï'J2 soldaten te overK handigen aan de Syrische ambas sade te Londen. Ze hielden hun gezichten bedekt om herkenning en waarneming te voorkomen. Basistoewijzing van 100 liter benzine per 4 weken (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG Dieselolie voor motorvoertuigen wordt, in tegen stelling tot eerdere berichten, toch gerantsoeneerd. Met ingang van 7 januari moet aan alle pompen een reductie van 25 procent op de gevraagde levering worden toegepast. Op het ogenblik is de dieselolie al op vele punten schaars. Sommige tankstations ont vangen nog maar een derde van dfe vroegere bevoorrading. Staatssecretaris Van Hul ten heeft donderdag, toen hij de regels voor de rantsoenering van het vrachtverkeer j bekendmaakte, de vrachtrijders opge roepen een kruissnelheid aan te hou-; den van 65 km per uur. Slechts bij hoge uitzondering mag de voor het vrachtverkeer geldende topsnelheid ran 80 km per uur worden gereden. „Als iedereen zich daaraan houdt, krij- jen we ruimte voor extra toewijzin gen voor wie dat nodig heeft", aldus de lieer Van Huiten. De rantsoenering van dieselolie is, blijkens een toelichting waarover de staatssecretaris verder niet repte, be doeld om concurrentievervalsing te voorkomen, nu het vrachtverkeer met benzinemotoren in beginsel 25 procent minder mag rijden. Het juiste aantal vrachtauto' Nederland is niet bekend. Er zijn 18.000 vrachtwagens met een laadver mogen van meer dan 1500 kilo en 65.000 bestelauto's met een laadver mogen van oOl tot en met 1500 kilo. Het aantal bedrijfsauto's met een laadvermogen tot 500 kilo is onbe kend, maar wordt geschat 150.000. Het bedrijfsautopark is voor de toewijzing van benzinebonnen deeld in vier categorieën. De eerste is die' met een laadvermogen tot 500 blo, de tweede met een laadvermogen ran 501 tot 1500 kilo. De derde en vierde categorie zijn beide vrachtau- AANBESTEDING IN TWEEDE KWARTAAL 1974, SCHEPEN KOSTEN ELK 208 MILJOEN vanuit ga, uat uc j ij cu j ou per maand een loonsverbetering van een procent betekent en er vindt geen compensatie plaats voor gestegen prijzen, dan ko men de laagstbetaalden beneden de nullijn terecht". Kok vond het vreemd, dat het kabi net de vrije beroepen niet wil aanpak ken via specifieke belastingmaatrege len. Hij vond dat alleen de loontrek- kenden de dupe waren geworden. „We staan onder een koude douche en dat is in deze tijd van het jaar bijzonder onprettig", zei hij. Kok meent dat de regering de armzalige voorstellen de werkgevers heeft gehonoreerd. „De vakbeweging staat voor de vraag of de mensen in de bedrijfstak ken, waar op 1 januari de cao's aflopen, deze minimale loonsverho ging wel willen accepteren. We zullen daar vrijdag over vergaderen". Wim Kok meent dat de geloofwaardigheid van de gesprekken tussen bedrijfsle ven en regering ernstig heeft geleden. ,,Er zijn serieuze dingen op tafel geko men, die achteraf niet zijn waarge maakt. We zijn geen speeltuinvereni ging. Serieuze zaken zijn door het kabinet met het grootste gemak van de tafel geveegd", zei hij. „We zijn politiek onafhankelijk. We zullen nu moeten bezien, waar onze verantwoor delijkheden liggen". Werkgevers NCW-voorzitter Van Boven zei dit van de vakbeweging niet te kunnen begrijpen. „Als de situatie ernstig is, Defensie VOLGENS Minister Vredeling zal de defensienota het komende voorjaar de nadruk leggenop in vesteringen bij defensie, (pag. 3). Kissinger DE Amerikaase minister Kissin ger. is begonnen aan zijn rondreis door het Midden-Oosten- (pag. 13) Nieuws uit Zeeland op de pag. 2,5, 6,7 en 9 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 1,3 en 13 Sport op pag. 14 en 15 Radio en tv op pag. 19 Financieel nieuws op pag. 21 ÉS to's met benzinemotor en een laadver mogen van meer dan 1500 kilo, waar bij de derde categorie die van de zgn. eigen vervoerders is, en de vierde die van het beroepsgoederenvervoer. Bij deze auto's hoort een grijs kenteken bewijs. Niet als vrachtauto's worden de personenauto's beschouwd die voor zakelijk gebruik zijn ingericht, de zgn. stationcars, combi's, breaks enz. Zij vallen onder de regeling voor personen auto's met een geel kenteken, ook al worden zij alleen voor het werk ge bruikt. Het aantal van deze auto's is volstrekt onbekend. Alle vrachtauto's met grijs kenteken krijgen, ongeacht him gewicht, een rantsoen van 100 liter benzine per vier weken. Naar gelang hun laadvermogen (categorie) krijgen zij, op aanvraag, maar zonder controle, per vier weken een aanvulling („stan daard-suppletie") van 35 liter voor categorie II, van 175 liter voor cate gorie III, van 340 liter voor categorie SCHELDE-DIRECTIE: „MACHTIGSTE OPDRACHT IN ONS BESTAAN" DEN HAAG De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen krijgt volgend jaar van de Koninklijke Marine de opdracht vier standaardfregat ten te bouwen, die elk 208 mil joen gulden zullen kosten. Staatssecretaris Stemerdink van defensie heeft dat donder dagmiddag meegedeeld tijdens IV. Vrachtauto's in categorie I krij gen geen „standaard-suppletie"; hun behoefte aan benzine wordt veronder steld te zijn gedekt met 100 liter per vier weken. Is ook dit nog niet voldoende, dan kunnen extra toewijzingen worden ge geven, telkens voor een periode van vier weken. De aanvragen moeten voor de categorieën I en II worden ingediend bij de Kamer van Koophan del, voor de categorieën III en IV bij de Rijksverkeersinspectie. Aanvraagformulieren zijn vanaf 17 december verkrijgbaar bij de instan ties en bij de kantoren van de ver voersorganisaties. De benzinebonnen, of de individueel vastgestelde extra toewijzingen, worden verstrekt aan het postkantoor tegen inlevering van de machtiging en tegen betaling van vijf gulden. Voor auto's met dieselmo toren worden (nog) geen bonnen uit gegeven. DUIZENDEN ONTSLAGEN VLIEGTUIGMAATSCHAPPIJ MIAMI (AFP) De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij 'Eastern Airli nes' gaat 3860 personeelsleden ont slaan .daartoe is besloten wegens de vermindering van het aantal vluchten en de slechte financiële resultaten over 1973. Bij de ontslagenen zijn 800 piloten. de behandeling van de begro ting van zijn departement. De fregatten worden gebouwd naar een Nederlands ontwerp, dat in de afgelopen anderhalf jaar is gemaakt door de hoofdafdeling materieel van de Koninklijke Marine, in samenwerking met het Nederlands Verenigd Scheepsbouw Bureau en met de Koninklijke Maatschappij De Schelde. Er wordt naar ge streefd het project op 1 maart van het volgend jaar klaar te hebben voor aanbesteding en in het tweede kwartaal van 1974 de bouwopdracht voor de vier schepen te verstrekken aan De Schelde. Het is waarschijnlijk dat de rege ring binnen niet al te lange termijn zal besluiten tot de bouw van een tweede serie van vier standaardfregat ten. Ook hiertoe zal De Schelde hoogstwaarschijnlijk te zijner tijd een opdracht ontvangen. Uit een medede ling van de marinevoorlichtingsdienst blijkt, dat bij Rolls Royce, die de gasturbines levert voor de eerste vier schepen, een optie is genomen voor de levering van gasturbines voor vier volgende fregatten. Voor de komende jaren staat de vervanging van in to taal 12 marine-fregatten op het pro gramma. Aan Rolls Royce is al opdracht gegeven voor de bouw van gasturbi nes voor de eerste serie standaardfre gatten en bovendien zijn al enkele deelopdrachten gegeven aan De Schei- Premier Edward Heath zei donderdag in het lagerhuis dat nog meer be perkingen voor het bedrijfsleven zullen volgen „als we er niet in slagen elektriciteit en alle brand stoffen te besparen in alle aspecten van het dagelijks leven". In de kerstperiode van 17 december tot 31 december zal de industrie in totaal slechts vijf dagen elektri citeit mogen gebruiken. Daarna zal de en enkele onderleveranciers, oa. Philips NV. Dat is gedaan om het mogelijk te maken dat het eerste schip in januari 1978 klaar is voor de proeftocht, om vervolgens in oktober 1978 aan de vloot te worden toege voegd. Het tweede fregat zal negen maanden later volgen. De volgende schepen volgen met tussenpozen van zes maanden. Staatssecretaris Stemerdink maakte donderdagmiddag duidelijk dat de standaardfregatten „allround destroy ers" zijn. Ze worden elk uitgerust met een moderne helikopter voor zowel de onderzeebootbestrijding als voor het opsporen en aanvallen van vijandelij ke oppervlakte-eenheden. De heer Ste merdink: „De fregatten zullen worden uitgerust met wapens voor de lucht verdediging, zowel tegen vliegtuigen als tegen geleide projectielen, afge vuurd door onderzeeboten, vliegtuigen of schepen". In een verklaring van de marine voorlichtingsdienst wordt gesteld, dat per week slechts drie dagen elektri citeit geleverd worden aan indus trie en handel, aldus het regerings- besluit. Continu-bedrijven moeten hun elektri citeitsverbruik beperken tot 65 pro cent van het huidige niveau, In overleg met de elektriciteitscentra les zal per streek een schema wor den opgesteld, waarin wordt aange geven op welke drie achtereenvol- het Rijn-Schelde-Verolmeconcem een belangrijke relatie is van de marine. „Het concern bekleedt ten opzichte van de Koninklijke Marine in feite een monopoliepositie voor de bouw van grotere oorlogsschepen fregatten en onderzeeboten)", aldus de marine voorlichtingsdienst. .Aan deze mono poliepositie is door de Nederlandse regering zeer bewust meegewerkt bij de totstandkoming van het Rijn-Schel- de-Veroïme-coneern", zo wordt daar aan toegevoegd. En verder: .De nadelen van deze monopoliepositie kunnen ten dele ge compenseerd worden als van de nood een deugd gemaakt wordt en de nau we samenwerking met dit concern wordt uitgebreid tot een ontwerp- en bestekfase. Hierdoor kan reeds in de ontwerpfase een beter inzicht in de gekozen uitvoering en eventuele meer kosten effectieve alternatieven worden verkregen en kan de bouw- (Zie slot pagina 9 kolom 5) DEN UYL rekend. dat in 1974 de invoerprijzen met maar liefst 15 procent zullen stijgen, ce arbeidtprodi j k tvi tcit stijgt nog met 1 procent, doch het nationaal produkt zal gelijk blijven aan dat van 1973. De betalingsbalans zal met f8 miljard verslechteren. Berekend is dat de prijzen voor de gezinsconsumptie met 10,5 procent zullen stijgen en de loonsom per werknemer met 12 pro cent. De versnelde omschakeling van olie op aardgas zal in 2974 f 2 miljard gaan kosten. Dat is ongeveer f 3.5 miljard meer dan reed-:, was geraamd. Dit bedrag geeft in 1974 20.000 men sen een geheel Jaar lang extra werk. Bezuiniging Ook het kabinet draagt financieel een extra steentje bij in de orde van grootte van f750 miljoen. Hiervan zal een derde door de lagere overheden moeten worden bezuinigd en twee der de door het rijk. Half januari zal mi- (Zie slot pagina 3 kolom 2) gende dagen van de week de indus trieën mogen draaien. Op die da gen zullen overuren niet zijn toege staan. De twee televisiestations in Engeland moeten hun uitzendingen 's avonds om half elf beëindigen, In plaats van om half één. Premier Heath vroeg -ie Britten om thuis zo zuinig mogelijk om te springen met elektrioéteit. Als elek triciteit voor verwarming wordt gebruikt, zou slechts een kamer verwarmd moeten worden. Benzi- nedistributie zal in ieder geval niet voor I januari worden Ingevoerd. Mocht het daarna nodig blijken, dan kan op korte termijn worden overgegaan tot distributie. Verantwoordelijk Heath legde de hoofdverantwoorde lijkheid voor de dreigende crisis bij de 260.000 mijnwerkers en de treinmachinisten, die met acties loonsverhogingen willen afdwingen, die uitgaan boven de maxima van de anti-inflatie-wetten. Deze acties, gevoegd bij de verminderde olie- aanvoer. hebben de brandstofbe- voorrading van de elektriciteitscen trales tot een rampzalig laag ni veau teruggebracht, aldus Heatli. De vakbond van mijnwerkers heeft juist donderdag besloten de actie, die al een maand geleden begon, voort te zetten. De elektriciteitscen trales ontvangen nog maar 40 pro cent van hun normale hoeveelheid kolen, zo zei de Britse premier. Hij deelde mee dat minister van finan ciën Anthony Barber maandag aan vullende maatregelen bekend zal maken. Elektriciteit Als het elektriciteitsverbruik niet vol doende kan worden beperkt is het onvermijdelijk dat de stroom her haaldelijk zal uitvallen, zo waar schuwde Heath in het lagerhuis, ..Het is onze verantwoordelijkheid er op toe te zien dat de beschikba re elektriciteit eerlijk wordt ver deeld tussen de woonhuizen en de industrie, We zijn vastbesloten om dit land op een redelijk niveau te laten overleven". In een radio- en televisietoespraak zei premier Heatn dat de Britten .hun zwaarste Kerstmis" sinds de tweede wereldoorlog tegemoet gaan. Hij achtte de tijd gekomen om de onderlinge geschillen opzij te schui ven en ,4e rijen te sluiten opdat we het hoofd kunnen bieden aan de moeilijkheden die zich aandie nen, hetzij van bulten, hetzij vanuit ons eigen land". f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1