db PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VIJFTIEN LITER BENZINE PER AUTO PER WEEK PZC „Personeelsstop bij NS en treinkaartjes eerder duurder 'Topvereniging' vier Zeeuwse veilingen: eerste stap op weg naar totale fusie Meer mogelijk voor bedrijf en beroep - bonnen kunnen vrij worden verhandeld Vandaag olienota en machtigingswet ADRIE DE BOON DREIGT DEN UYL WEEKEINDE KOUDER lit(la()iii(| en antwoord Solidariteit Opdracht 216e jaargang - nummer 290 Zaterdag 8 december 1973 DRUKKERIJ DEN BOER MARKT 61 MIDDELBURG TEL01180-7651 DRUKWERK VOOR INDUSTRIE EN HANDEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Particuliere auto's groot of klein krijgen per 7 januari 1974 allemaal 15 liter ben zine per week als basisrantsoen. Voor hen die de auto gebruiken moeten voor bedrijf of beroep is een aanvullend rantsoen mogelijk. De benzinebonnen kunnen vrij verhandeld worden. De heer B Wielink in s-Hccrenbroek btj Zwolle heeft het voor elkaar. H If ri)dt zondags met zijn riek- trHche auto. die stroom krijgt van een windmolen op het autodak. De molen laadt tijdens het rifden een !>iar accu's op. De rlfwind zorgt ervoor dat de molen WASHINGTON In Amerikaan se regeringskringen wordt ver wacht dat Walter J. Stoessel be noemd zal worden tot Amerikaans ambassadeur in Moskou. DEN HAAG NW-vice-voorzitter Adrie de Boon heeft met een massale protestdemonstratie gedreigd als het kabinet-Den Uyl via de machtigings wet geen reële loonsverbetering voor 1974 toestaat. Hij zei verder dat het NVV zo nodig alléén actie zal voeren. De Boon had zich namelijk verbaasd over de uitlatingen van NKV-voorzit- ter Wim Spit en CNV-voorzitter Jan Lanser dat zij hun definitieve oordeel pas zullen geven als het kabinet-Den Uyl harde cijfers ter illustratie van de gevolgen ran de olieboycot op tafel heeft gelegd. Spit merkte op dat dan wel eens heel goed zou kunnen blijken dat er geen enkele loonsverhoging in zit. De Boon zei dat De drie vakcentrales het formeel met elkaar eens zijn, „maar als het kabinet-Den Uyl en de confes sionele vakcentrales zich zullen laten verleiden tot paniek zullen zij het NVV tegenover zich vinden". KWESTIE-NA1IBIE IN VEILIGHEIDSRAAD VERENIGDE NATIES (RTR) De Veiligheidsraad zal maandagavond bij een komen om 'de ernstige situatie' in Zuid-West-Afrika (Namibië) te bespre ken. vandaag in Nieuws uit Zeeland op de gina's 2, 4, 5, 6, 7, 9 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op pagina 27. Radio en t.v. op pagina 29. Financieel nieuws op pagina 31. En in de zaterdagkrant pag. 17 „Als er weer Oosterschel- de-debat was, zou ik mijn stem anders uitbrengen". Dit is een uitspraak van mevrouw A. Vaas-van Oven, biologe en PvdA- statenlid, in een gesprek dat M. P. Dieleman met haar had voor de weke lijkse interview-serie 'In- ter'. pag. 19 Letterkundige kroniek van Hans Warren; Stemmen uit de Kerken; 'Courant', pag. 21 Energie-eiland in de men, brigge, hengelen pag. 23 Poppraet; Schaken, dam- Noordzee; Voor oliehon gerend Amerika is Alaska het beloofde land. Het is niet onmogelijk, dat de niet gebruikte benzinebonnen ingewisseld kunnen worden bij bijvoorbeeld post kantoren tegen een bepaalde prijs, die zal schommelen al naar gelang van vraag en aanbod. De regering zal dan wekelijks meedelen wat de prijs is. „Gezien het feit, dat 90 pet van alle automobilisten zich zal moeten beper ken. lijkt een groot aanbod van over tollige benzinebonnen niet waarschijn lijk." Vrachtauto's krijgen een aparte re geling voor het benzineverbruik, au to's die op dieselolie rijden vallen niet onder de distributie, maar zullen wel vallen onder bepalingen die tot beper king van het verbruik moeten leiden. De bromfietsers vallen nog buiten de distributie. Voor woon-werkverkeer wordt geen extra toewijzing gege ven» Dit deelde premier Den Uyl vrijdag avond mee op zijn wekelijkse pers conferentie. Volgende week zal minis ter Westerterp van verkeer en water staat nadere mededelingen doen over de distributie van benzine. De benzine- kaart met zijn bonnen zullen zes maanden geldig zijn. Iedere maand zal aangewezen worden welke bonnen geldig zullen zijn. Per 7 april krijgen de rijders voor de volgende zes maan den een nieuwe benzinekaart. Met de benzinedistributie beoogt de regering een beperking van het benzi neverbruik met éénderde. Over het grensverkeer zal overleg worden ge pleegd met België en West-Duitsland. Voor de distributie van benzine liggen 100 miljoen bonnen gereed, die al Jaren geleden waren gedrukt. Daarbij wordt een onderscheid gemaakt tus sen grote en lichte auto's omdat dat o.a. tot grote administratieve moei lijkheden aanleiding zou geven. Pre mier Den Uyl meende overigens, dat door het gelijke-monniken-gelijke kappen-principe toe te passen, in ieder geval de kleine man niet zou worden benadeeld. Het gemiddelde voor alle autorijders in ons land ligt rond 1100 kilometer per maand en de besparing komt dan neer bij een gemiddeld verbruik van 1 op 10 op 30 tot 35 procent. De olie-aanvoer in Rotterdam en elders in ons land is, volgens premier Den Uyl, nog steeds ongeveer... procent minder en hij herhaalde zijn mededeling, dat de situatie van voor de oliecrisis nooit meer zal terugke ren. „Wij zullen ons moeten voorbe reiden op een andere situatie ten aanzien van het energieverbruik. De regering zal daarover binnen niet al te lange tijd in een nota uiteen zetten welke beleidsmaatregelen het kabinet denkt te kunnen nemen om de ener gie produktie en het verbruik aan te passen aan de gewijzigde omstandig heden na de oliecrisis. U begrijpt dat dit een zaak is die veel studie vergt en niet in een handomdraai is op te lossen, alhoewel er wel mogelijkheden zijn". beroep op de minister van economi sche zaken, de heer Lubbers, gedaan om bij de benzinedistributie bijzonde re aandacht te schenken aan de posi tie van de handelsvertegenwoordigers. De vakbonden willen een zodanig toe wijzingsbeleid, dat het de handelsver tegenwoordigers mogelijk wordt ge maakt hun beroep op aangepaste wij ze (gezien de beperking) te blijven vervullen. De procedure voor het verkrijgen van additionele toewijzing van autobenzi ne en lpg voor zakelijk of beroepsge- bruik zal tijdig worden gepubliceerd. Het heeft dus geen zin hierover thans het rijksbureau of gemeentelijke in stanties te benaderen, aldus heeft het rijksbureau voor aardolieprodukten ter vermijding van misverstanden meegedeeld. In afwijking van hetgeen in persberichten en de advertentie over de uitreiking van bonkaarten is vermeld, zal vooralsnog geen bon kaart worden uitgereikt voor auto's die op autogasolie (dieselolie) rijden. De houders van deze auto's behoeven dan ook in de periode 10 tot en met 14 december niet naar een postkan toor te gaan voor het afhalen van een bonkaart, aldus het ministerie van Het landelijk contactorgaan v vak- Polen heeft zich bereid verklaard het komende jaar 50.000 etnische Duitsers naar West-Duitsland te laten vertrek ken. De Bondsrepubliek zal Polen goed kope kredieten tot een totaal bedrag van minstens een miljard mark ver strekken. De economische king zal worden uitgebreid. GEHEIM RAPPORT VAN COMMISSIE REINOUD: UTRECHT (ANP) De commissie Reinoud, die in opdracht van de regering mogelijkheden heeft bestudeerd om de spoorwegverliezen en daardoor het beslag op de rijksbegroting te beperken, pleit in haar rapport aan minister Westerterp onder meer voor een vervroegde tariefsverhoging van ze ven procent (niet op 1 juni 1974, maar eerder) en mogelijk een hoger percentage, een personeels stop (minder vacatures vervullen dan er ontstaan), het systeem van afschrijving wijzigen door in plaats van op vervangingswaarde af te schrijven op aanschafwaarde en vermindering van onder houdskosten en overige exploitatielasten. VERLICHTINGSREGELS EN SPREIDING SPITSUURVERKEER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De machtigings wet en een olienota zullen van daag door de regering worden uitgebracht. Hierin zal uiteen gezet worden op welke wijze de regering het hoofd meent te kunnen bieden aan de gevolgen van de olieboycot en de produk- tiebeperking van olie in de Ara bische landen. Intussen heeft de regering al enkele maatregelen bekendgemaakt. De verlichting op de rijkswegen is al met 40 (Zie slot pagina 13 kolom 1 In een reactie zegt de NS-directie: Het iijkt ons ondenkbaar dat de minis ter van verkeer en waterstaat zal in gaan op suggesties tot invoeren van een personeelsstop of een vermindering van de vervoersvoorziening. Ook de mi nister weet dat in de komende tijd een extra beroep op het openbaar vervoer zal worden gedaan. Maandag jl. heb ben wij al laten weten dat door de benzinedistributie een omvangrijke taak op de spoorwegen af komt. De NS acht een personeelsstop een on geschikt middel om de personeelskos ten te beheersen. Alleen een rationele personeelsplanning is een werkzaam middel, deze wordt dan ook reeds lang de commissie-Rei- noud bestaat niet, want op vrijwel al le fundamentele punten blijken met name de NS-vertegenwoordigers maar ook die van verkeer en waterstaat het niet eens te zijn met de 'conclusies, mogelijkheden en aanbevelingen'. De eensgezindheid over het hoofdstuk 'beïnvloeding van vervoerswijzen en (Zie slot pagina 3 kolom 2) (Van onze weerkundige medewer- Dit weekeinde komen Hij ln wat koudere lucht, aangevoerd door een depressie waarvan het centrum vrijdagavond bij Noord- Engeland lag en vandaag via ons land naar Zuld-Duitsland trekt. Het neerslaggebied. dat ons vrij dagavond al bereikte, zal landin waarts behalve regen ook natte sneeuw kunnen brengen. Achter de depressie komt de wind weer in de west- tot noordhoek terecht, met enkele gure buien en geleide lijk weer afnemende wind. Dit weekeinde wordt het over dag vier tot zes graden en 's nachts om het vriespunt, met in het binnenland lichte vorst. Een inzet voor een langere periode van koud weer lijkt echter niet waarschijnlijk, daar begin volgen- deweek gemakkelijk nieuwe de pressies via Zuid-Groenland naar de Noordzee zullen opdringen. Zeer koud is het al enige dagen in Finland en Noord-Rusland, met 's nachts 30 tot 35 graden vorst- MOEILIJKHEDEN ROND SAMENWERKING OPGELOST TIJDENS MARATHONVERGADERING VAN 7 UUR IN KAMPERLAND fiantlrjn 'ue kolom willen we jutg geen sombere «.c*» -n laten horen, niet ;.(N roe* 'ach*:, wee* roepen ln het koor van «te pevJmisten. die voortdurend de schaduw zijden van de oliecrisis aan de orde «tellen. We willen te dien aan zien herinneren aan een begrippen paar. destijds ln de wetenschap der geschiedenis gein trod uw-rd door de Bru.se historicus Arnold J. Toynbee: 'uitdaging en antwoord Beschavin gen 7.1 jn niet ontslaan dankzij gunsti ge omstandigheden, zo meen*. Toynbee, maar zijn veel mw: een gevolg van het tegendeel. Het waren namelijk juist ongunstige sluatie* die een prik kel vormden voor ontstaan en groei van beecliavlngen. Deze ongunstige om- standigheden vat Toynbee samen als 'uitdaging', terwijl hij tie historische prestatie die van deze uitdaging het gevolg ls, aanduidt als 'antwoord' Zijn theorie was direct na de tweede we reldoorlog vooral ook in Nederland onderwerp van een reeks intensieve gedachten wisselingen. Ze bevatte nog een aantal andere sleutelbegrippen en vooral die riepen felle tegenstellingen op. De grootste bestrijder van Toynbee ook in internationaal opzicht was de Nederlandse hoogleraar Pieter Geyl uit Utrecht. Voor hem was Toynbee een ongeluksprofeet en daar van moest hij weinig hebben. Geyls tegenpool, de Amsterdams* historicus Jan Romein, had vee! minder beden kingen. maar ook hij wees op een aan tal punten de opvattingen van de Brit se historicus af. Sinds vele Jaren is dit debat verstomd: Romein en Geyl zijn overleden, Toynbee is hoogbejaard en komt zelden meer in het nieuws, ande re denkers over de mens en zijn ge schiedenis zijn de laatste Jaren naar voren gekomen. Maar nog altijd hoort en ziet men het begrippenpaar 'chaJ- ïenge and respons*' verschijnen, uit. daging en antwoord: ze passen ook in actuele discussies. Dit deel van Toyn bee's opvattingen is we! het minst om streden, integendeel, het. blijkt een goed hanteerbare vergelijking om bepaalde verschijnselen van en in de menselijke samenleving te verklaren. We kiezen nog een element uit de begrippenrijke theorie van Toyn bee: 'penalisation', in het Neder lands wH vertaald als Inboeting*. een verschijnsel dat men ook als 'handi cap' zou kunnen aanduiden. Wanneer bijvoorbeeld iemand zijn gezicht-vr. .-- mogen verliest, leidt dat er toe dat andere vermogens sterker worden ont wikkeld. zoals het gehoor de tastzin. Het doet zich ook in sociaal opzicht voor: bevolkingsgroepen die achteruit worden gesteld, ontwikkelen vaak op I andere gebieden een grote spankracht, ze maken van de nood een deugd. De neger bevolking in dc- VS. bijvoor- i beeld: "black is beauty', zwart is mooi. Deze begnppenreeks, uitdaging, ant woord. Inboeting gelc-nd bij een groot denker kan er wellicht mede toe bijdragen dat men in deze dagen niet al te somber doet. Overigens moet er te dien aanzien eerst en vooral op worden gewe zen dat er op dit actuele ogenblik weinig aanleiding bestaat tot grote zwartgalligheid. Er is een autoloze zondag en er komt benzinedis ributie. op langere termijn ls het duidelijk dat op energie moet worden bezuinigd. In het gunstigste geval komt dat er op neer dat er minder luxueus met ener gie met warmte, met mogelijkhe den tot verplaatsing kan worden omgesprongen. Voor menigeen is dat weliswaar een stap terug, vergeleken bij de afgelopen jaren, maar toch wel te overkomen: er zijn erger dingen. De kwalijke kant van deze zaak ls de werkgelegenheid: de kans is immers niet uitgesloten dat de economie ver moet worden teruggedraaid met alle nare gevolgen vandien. En dat nu kan heel wat erger zijn dan het niet meer rijden zoals vroeger werd gedaan. Juist op dit stuk van zaken zal weer een gemeenschapsgevoel moeten wor den ontwikkeld. In Nederland hebben de landsoverheden op dit ogenblik de mond vol over 'solidariteit' ln de Eu ropese gemeenschap, zij menen da: die vooral nu zal moeten bh;ken. Een juiste opvatting, maar tegelijkertijd zal in brede lagen van de bevolking duidelijk dienen te worden dat óók op andere niveaus over solidariteit moet worden gesproken. De geschie denis van de jaren dertig kan en mag niet worden teruggedraaid: geen crisis comités meer. EEG-SUBSIDIE VAN 1,5 TOT 2 MILJOEN IN EERSTE DRIE JAAR GOES Er komt één gezamen lijke topvereniging van de veilingverenigingen Goes-Krab' bendijke, Kapelle-Biezelinge en Terneuzen, vooruitlopend op een algehele fusie van de drie ver enigingen. De voltallige besturen van de drie veilingverenigingen hebben hiertoe donderdagavond tijdens een zeven uur durende marathonvergadering in hotel Kamperduin in Kamperland het principebesluit genomen. Het principebesluit zal begin '74 aan de leden van de veilingvereni gingen worden voorgelegd. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter en de secreta ris van de ZLM, de heren J. B. Becu en ir. D. Luteijn, welke laatste een persoonlijk initiatief genomen heeft om de in het slop geraakte besprekingen over sa menwerking weer op gang te brengen. De nieuwe veilingver eniging krijgt de naam Centrale Veilingvereniging Zeeland. „Op de vergadering is centraal gesteld: dit is een eerste stap en niet het einde van iets", aldus ir. D. Luteijn vrijdag middag tijdens een persconferentie in Goes. De topvereniging zal worden be last met onder meer het beheer van de bij de veilingen in exploitatie zijnde sorteerstations, koel- en bewaarplaat sen, fustpark en palletpark, alsmede het reguleren van de stroom van de produkten naar de veilingbedrijven. Door deze samenwerking kan men op korte termijn belangrijke kostenbe sparingen bereiken door het beter op elkaar afstemmen van de bedrijfsvoe ring, het uitwisselen van personeel en een gezamenlijke directie, terwijl te vens een betere prijszetting voor de teler door concentratie van het aan bod in voorkomende gevallen moge lijk wordt. De vier afzonderlijke veilingen zullen voorlopig hun eigen baleins- en exploi tatierekening houden. Het beheer van een aantal zaken komt onder de te vormen topvereniging, de veilingver enigingen blijven voorlopig zelfstandig verantwoordelijk voor de exploitatie. Ir. Luteijn verwacht dat dit de eerste 3, 4, 5 jaar nog wel het geval zal zijn, al zijn er wellicht zaken die al eerder onder één beheer kunnen komen, zo als bijvoorbeeld de administratie. Het bereiken van overeenstemming tussen de veilingverenigingen is ge beurd op persoonlijk initiatief van ir. Luteijn. Hij heeft de ontwerp-statu- ten opgesteld en heeft de leiding van een commissie van 12 personen, die de voorbereidingen tot het opzetten van de toporganisatie treft. De com missie is geformeerd uit het bestuur van de reeds bestaande topvereniging Goes - Krabbendijke en de dagelijkse besturen van Kapelle en Temeuzen. Tijdens de donderdag gehouden ver gadering is over hoofdpunten over eenstemming bereikt. „Er moeten na tuurlijk nog een heleboel punten na der worden uitgewerkt", aldus ir. Lu teijn. Het nieuwe topbestuur gaat direct na de installatie onderzoeken of mogelijk voor 1947 al op bepaalde onderdelen tot exploitatie kan worden gekomen, dit natuurlijk als de eerste stap op weg naar de totale samenwerking. De vier besturen waren het er unaniem over eens dat die fusie dringend nodig is. Het nieuwe toporgaan zal in totaal een omzet van omstreeks 30 miljoen gulden per jaar bij de afzonderlijke veilingen vertegenwoordigen. Subsidie De EEG geeft de nieuwe centrale vei lingvereniging een flinke steun in de rog: de topvereniging zal bij de plan nen om tot samenwerking te komen kunnen rekenen op een jaarlijkse sub sidie van anderhalf tot twee miljoen gulden gedurende de eerste drie Jaar vanaf haar oprichting. De aan de al gemene vergadering voor te leggen ontwerpstatuten voldoen volgens de heer Luteijn 'meer dan ruimschoots' (Zie slot pagina 6 kolom 2), In een ruimer verband evenwel mag en moet inderdaad worden herin nerd aan begrippen als 'inboeting". 'uitdaging en antwoord'. De geschie denis van het westen heeft vele uit dagingen gekend en daarbij bleef het antwoord niet uit. Pieter Geyl Toynbee's grote bestrijder hield destijds zijn afscheidscollege over de vitaliteit van de westerse beschaving en sprak in de laatste zin over onze tijd als 'een eeuw die eisen steit'. En zei hij „om mij heen zie ik ver blijdende tekenen van de wil om daar aan te voldoen". Hij had even goed de terminologie van zijn tegenstander Toynbee kunnen gebruiken: een tijd die uitdagingen stelt, een wil om daar op het juiste antwoord te vinden. Zo gezien :s de energiecrisis een geweldi ge uitdaging, een uitdaging in meer dan één opzicht: om er voor te zor- (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1X I A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1