Waterschap Walcheren: 6 miljoen voor verzwaring Vlissingse Boulevards Eerste tanker Total-steiger Oostburg wil paal en perk stellen aan hamsterwoede Edah Helmond neemt Van Hitst BV oyer Bestelauto bij botsing op rijksweg 58 geheel vernield ALMANAK 'Volksstemming' over luchthaven in West-Brabant Ethyleen-afvoer Dow weer normaal 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 DECEMBER 1973 Almanak Toen de man. die bij dit blad dagelijks dit hoekje met een al dan niet geslaagde olijkheid vult. gisteren zijn schrijfmachine vatte teneinde deze neerslachtige taak te beginnen, sprak een tegenover hem zittende collega: ..Kijk. kijk, daar gaan we weer. De bevolking zal weer schudde buiken". Een deprimerende opmerking, die onze almanakkende collega de lust tot enige grap voor drie kwartier ontnam Terwijl hij somber voor zich uit staarde, jende zijn andere collega dóór. ..Wat zou je denken van een grap over sinterklaas, met het oog op vijf december?" Nu was de man dat inderdaad van plan. maar de opmerking klonk zo hatelijk, dal-ie er on middellijk van afzag. Daar hij echter ook niet dadelijk een al ternatief voorhanden had, bleef hij opnieuw geruime tijd werke loos naar de schrijfmachine kij ken. Hij leefde op, toen een andere collega langskwam en belangstel lend vroeg: „Doe jij nog steeds de almanak?" „Jawel", sprak hij happig. „Heb je d'r één?" „Nee", antwoordde de collega e verdween. De man wist het toen wel. Hij ziet er maar vanaf, voor vandaag. BEGIN WERKEN - NA LANGE WACHTTIJD - IN 1974 AANKOOP ONDERGROND ROTISSERIE 'DE PUT' MIDDELBURG Het ziet er naar' uit, dat in 1974 na een lange wachttijd een begii. wordt gemaakt met de verbetering van de zeewering bij de Boulevards Banckert en Evertsen te Vlissingen. Hoewel nog altijd op de rijksgoedkeuring voor deze werken wordt gewacht, heeft het Waterschap Walcheren op de kapltaaldienst van de begroting 1974 een bedrag van ruim zes miljoen gulden geplaatst voor deze zeeweringsverbetering. Op de begroting 1973 was de post nog pro memorie opgenomen. De kosten ƒ6.076.564 zullen geheel door het rijk worden vergoed. In de algemene vergadering van het waterschap dinsdag 11 december a.s. komt naast de begroting nog een voorstel aan de orde, dat eveneens. betrekking heelt op deze verzwarings- werken. Voor deze verzwaring moet een aantal panden worden afgebroken en zal het waterschap enkele percelen grond geheel of gedeeltelijk moeten aankopen. Zo is thans overeenstem ming bereikt over de aankoop van de ondergrond van Rötisserie De Put aan de Zandweg en de Kenau Hasselaar- straat. Het waterschap kan dit van de gemeente Vlissingen kopen voor ƒ70.000. Van dit bedrag komt ƒ60.000 aan de huurder-exploitant van de rö-i tisserie, zodat uiteindelijk de gemeen te Vlissingen een bedrag van 10.000 toekomt. Een ander perceeltje, groot 0.01.70 ha kon voor 15.250 worden] aangekocht. De kapitaaldiensl van de begroting 1974 van liet Waterschap Walcheren geeft een opsomming van de voorge nomen Deltawerken voor 1974. Daar toe behoort de verzwaring van ge noemde Vlissingse Boulevards en de verzwaring van de hoogwaterkering, tussen Westkapelle en Zoutelande, waarmee een bedrag van één miljoen gulden is gemoeid. Het gaat hier om versterking van zwakke plaatsen in de duinregel. Dit werk wordt eveneens voor honderd procent vergoed door het rijk. Er zijn op de kapitaaldienst ook pos ten uitgetrokken voor de voorberei- dingskosten van zeeweringsverbeterin gen. Voor het gedeelte tussen de Westkappelse zeedijk tot de grens van de Oostwatering is 4029 opgevoerd, voor het gedeelte vanaf de grens van de Noordwatering tot de Veersegat- dam ƒ2015, voor de verbetering van de zeewering van de Schorerpolder 4029, voor de verbetering van de zeedijk tussen Rammekens en de uit wateringssluis ƒ16.119, voor het ge deelte tussen de uitwateringssluis en de buitenhaven van Vlissingen ƒ20151 en voor het zeeweringsgedeelte tussen, Vlissingen en Zoutelande ƒ8060. Naast de eigenlijke deltawerken zijn] er op Walcheren nog de zogenaamde, 'aanpassingswerken', vereist ten he-! hoeve van de afwatering als gevolg, van de afdamming van het Veerse Gat. Voor 1974 betreffen de geraamde kosten de voorbereiding van de uit breiding van het gemaal te Ritthem en het aanbrengen van een zinker onder het Kanaal door Walcheren bij' Abeele. De directe kosten van de aan leg van deze zinker worden voor hon derd procent vergoed. Nollehoofi Uit de memorie van toelichting bij de begroting van het Waterschap Walche ren blijkt voorts, dat de schaden die in de afgelopen jaren door aanvaring zijn ontstaan op één na alle hersteld Dit betreft de schade aan het Nolle- hoofd te Vlissingen, veroorzaakt door de "TindefjelT. Het bedrag van deze schade werd gereserveerd voor de begroting 1975, omdat over de toe komstige situatie bij het Nollehoofd; door het rijk nog steeds geen beslis sing is genomen. Voorstellen, die in de algemene verga dering van het Waterschap Walcheren aan de orde komen zijn voorts het beschikbaar stellen van een krediet van ƒ200.000 voor de revisie van het gemaal Veere-Oost, een krediet van maximaal ƒ60.000 voor de automatise ring van de elektrische bemaling in het gemaal Boreel en de aankoop van het pand Krekelstraat 12 te Westka pelle. Bij de verzwaring van de zeewe ring te Westkapelle zal dit pand moe ten worden gesloopt. Naast de algehele revisie van de pomp- installatie van het gemaal Veere-Oost is ook het gebouw aan een grondige onderhoudsbeurt toe. In de memorie van toelichting leest men bij het hoofdstuk Waterbeheer sing' nog: ,3ii het opmaken van de ramingen der bemalingskosten was er! nog geen sprake van de energieproble men. waarvoor ook ons waterschap gesteld zal worden". WEINIG VERANDERING lichte regen of motregen. Matige, in liet Waddengebied vrij krachtige wind uit west tot noordwest, maximumtem peraturen rond 8 graden. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag. Vrij veel bewolking met hier en daar Perioden met regen en later iets kou der. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: Aantal uren zon: nul tot 3; min. temp.: van nul tot 4 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droeg etmaal: 30 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: nul tot 3; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: van on geveer normaal tot 3 graden onder normaal; leans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 pro cent. Normalen voor 7 tot 12-12: min. temp. max. temp. Den Helder 3 Vlissingen 3 Eelde 0 Vlv- Z.-Limb. 1 6 De Bilt 1 Gem. over Ned. 2 6 GS GAVEN HINDERWETVERGUNNINGEN GASLEIDING EN 3 AUTO'S BESCHADIGD NA SLIPPARTIJ KAPELLE Maandag omstreeks 15.30 uur raakte een personenwagen, bestuurd door J. J. M. uit Goes, op de Goeseweg te Kapclie als gevolg van het gladde wegdek in een slip. Door deze slippartij belandde de auto in een sloot waarbij een gastoevoerlei- ding naar de woning van de familie M. de J. beschadigd werd. Een auto van de firma D. uit Goes naderde, de bestuurder stopte om hulp te bieden en parkeerde zijn auto langs de kant van de weg. Een perso nenwagen. bestuurd door mevrouw S. J. C.-D. uit Kapelle, bemerkte de ge parkeerde auto van de firma D. te laat. en reed deze aan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. de drie wagens liepen aanzienlijke schade op. Later op de dag heeft de PZEM de schade aan de gasleiding hersteld. DISTRIBUTIE VAN PLASTIC VUILNISZAKKEN OOSTBURG De gemeente Oostburg wil paal en perk stellen aan de hamster- woede van de inwoners waardoor vorige week de voorraad plastie vuilnis zakken bij dc flnna Bron (die voor de gemeente de zakken distribueert en bet vuil ophaalt) daalde van 100.000 exemplaren tot 70.000. Men wil de distributie zo opzetten dat ieder gezjn in Oostburg tot februari via één van de 37 vee koopadressen een pakje van twintig zakken kan kopen. B. en w. hebben dt medewerking gevraagd en gekregen van de firma Bron. Bovendien wordt de detailhandel verzocht zich vrijwillig aan de regeling te houden. Er is volgens net gemeentebestuur geen enkele reden tot paniek om dat de leverancier van de zakken heeft toegezegd de voorraad in februari weer normaal te zullen aanvullen. „Maar door cie hamsterwcede gingen de zakken met honderden of duizenden tegelijk de deur uit. het ging tegen dt klippen op- Daarom is besloten om in te grijpen", vertelde dinsdag een woordvoerder van de gemeente. Het gemeentebestuur wil nadrukkelijk de geruchten ontzenuwen dat de pri.n voor een pak van 20 vuilniszakken in januari zou stijgen van 9,30 naar 15,.. De verwachting is dat de prijsstijging ongeveer 10 tot 15 procent zal bedra gen. Toen uit de snel slinkende zakkenvoorraad een enorme hamsterwoed» bleek is nog even overwogen een om compleet distributiesysteem op te zet. ten, maar daar is om administratieve redenen vanaf gezien. B. en w. rekenen bovendien op het gezond verstand van de Oostburgers. Mocht dat 'toch niet zo goed blijken te werken' dan bestaat de kans op invoering van een apart stelsel van reinigingsrechten. Op het ogenblik calculeert de gemeente die rech ten in in de prijs van de zuilniszakken. Op deze luchtfoto de raffinaderij van Total en de oliesteiger van het bedrijf in de Wester schelde, waar dinsdag de tanker 'Ulysses' (55.000 ton) met olie arriveerde. (Luchtfoto Peeters en Slag- boom) VAI.KENISSE BIJ KROON IN BEROEP TEGEN BESLUIT GS OVER HOOGBOUW ZOUTELANDE DEN HAAG Dc raad van state heeft een beroep bij de kroon behan deld van dc gemeente Valkeuisse te gen hel besluit van gs van 'Zeeland gedeeltelijk goedkeuring te onthouden aan het bestemmingsplan voor de be bouwde kom van Zoutelande. Gs heb ben bezwaar gemaakt tegen plannen tot vestiging van een horecabedrijf in vier lagen op een perceel grond aan de Duinweg. Zc vinden deze bebou wing tot tie hoogbouw behoren en niet in overeenstemming met het ka rakter van een dorpskern als die van Zoutelande. Gs achten deze bestemming ook in strijd met het streekplan Midden-Zee land, waarin is aangegeven dat te Zoutelande hoogbouw niet op zijn plaats zou zijn. De gemeente Valkenis- se onderschrijft dit oordeel met en heeft aangevoerd dat deze dorpskern niet wordt aangetast. B. en w. stellen dat er reeds bebouwing van gelijke hoogte als in de bouwplannen wordt; omschreven aanwezig is. De gemeente Valkenisse ontkent, dat er van hoog bouw sprake zou zijn. In het ontwerp-streekplan wordt ge wag gemaakt van hoogbouw en mid delhoge bouw. Onder het laatste wordt verstaan een houw van m to taal vijf woonlagen. Het vastgestelde streekplan heeft deze differentiatie niet overgenomen en spreekt van hoogbouw. B. en w. van Valkenisse voeren aan, dat. hier sprake is vanl middelhoge bouw. Het niet opnemen! van dit verschil in het streekplan houdt niet in aldus b. en w. dat met de oorspronkelijke definitie geen rekening zou mogen worden gehou den. De gemeente is dan ook van oordeel dat gs ten onrechte hun goed keuring aan dit deel van het bestem mingsplan hebben onthouden. Zeeuwse MIDDELBURG/BORSSELE De eerste tanker met olie is dins dag aan de steiger van de raffina derij Total in liet industriegebied Vlissingen-Oost afgemeerd. Het sein. dat de tanker 'Ulysses' kon worden gelost werd in feite gege ven uit Middelburg: gedeputeerde staten besloten namelijk dinsdag middag Total de nodige hinder wetvergunningen te verlenen, waardoor voor het bedrijf de weg vrij is om te gaan proef draaien. De TJllysses' (55.000 ton) was geladen met, kroot. Nadat de lei dingen waren aangesloten, kon men bij Total beginnen de tanker te lossen. De ruwe olie zal wor den opgeslagen in de kroettanks tot, het moment waarop Total klaar is om te gaan proefdraaien. Overigens liet men bij het bedrijf dinsdagmiddag weten, dat de nu aangevoerde kroet te weinig is om de rafinaderij 'in gang' te zetten. Met het oog op de huidige olie situatie kan men bij Total nog niet zeggen of het mogelijk zal zijn in de komende weken vol doende kroet aan te voeren om met proefdraaien te beginnen. „De voorraad, die nu is aange voerd lijkt heel wat, maar is eigenlijk alleen voldoende om de leidingen te testen, je kunt er niet een fabriek op starten", zo zei een woordvoerder bij Total. Zoals gemeld zal Total proberen ruwe olie per schip in de Wester- schelde te krijgen, zolang de pijp leiding van Rotterdam uit nog niet gereed is. De beslissing van gs houdt in, dat aan Total drie vergunningen zijn verleend: de hinderwetvergun ning. de vergunning met voor waarden inzake de luchtverontrei niging en de hinderwetvergunning ten aanzien van het gebruik van de oliesteiger voor de raffinade rij in de Westerschelde. NAFTAKRAKER DOW UIT BEDRIJF VOOR REPARATIE LAGER TERNEUZEN - Eén van de twee naftakralcers van Dow Chemical is afgelopen nacht buiten bedrijf gesteld voor het verrichten van een reparatie aan een druklager van de stoomturbi ne van de ethyleenkoelcompressor. De werkzaamheden zullen tot vanmiddag, woensdag, duren. Om vijf uur zal Dow een begin maken met het weer opstarten van de kraker, waarbij on geveer een uur lang zal worden gefak- keld. Hierna komt de kraker weer in bedrijf. Geen gevolgen voor personeel DINTELOORD Met acht rijdende stembureaus gaat de werkgroep Lucht haven en Welzijn West-Brabant zater dag 8 december in acht plaatsen roni het Brabantse Dinteloord-Steenbtr- gen een volksstemming houden over dt mogelijke vestiging van een tweede nationale luchthaven in West-Brabant. Iedereen boven de achttien jaar u! zich dan voor of tegen kunnen uitspre ken. De uitslag van het referendum wordt later in Den Haag aangeboden. Een maand geleden werd in Fijnaart (bij Roosendaal) een dergelijk refe rendum gehouden, waarbij 91.4 pro cent van de stemmers zich tegen ce luchthaven uitspraken. Minister Wes terterp van verkeer en waterstas; heeft al vraagtekens geplaatst bij hx nut van een dergelijk referendum. Hij vraagt zich af hoe men een referen dum kan houden, als alle gegevens nog niet op tafel liggen. dré van Hilst BV uit Waalwijk over. Beide bedrijven hebben volledige overeenstemming be reikt over het samengaan van beide ondernemingen. Het sa mengaan wordt gerealiseerd door overneming van de aande len van Van Hilst door Edah. Van Hilst heeft onder meer fi lialen in Sas van Gent en Sluis. Volgens de bekendmaking van belde bedrijven zal één en ander geen ge volgen hebben voor het personeelsbe stand van Van Hilst. Ook de NVV- bond Mercurius verwacht geen nade lige gevolgen van deze transactie voor bet personeel. „Bij reorganisatie zul len misschien enkele ontslagen nodig zijn, maar op langere termijn is uit breiding van het bedrijf echter niet uitgesloten", aldus een woordvoerder van Mercurius. De huidige winkels van Van Hilst (in totaal 27zullen in de naaste toekomst onder eigen naam werkzaam blijven en pas over enige tijd een plaatsje krijgen in de Edah-organisatie. In to taal (winkels en de centrale in West- Brabant) werken bij Van Hilst onge veer 300 man. Van de huidige directie van Van Hilst treden de heren G. A. A. van Hilst en A. W. P. van Hilst af, maar blijven als adviseur verbonden aan de ven nootschap. De nieuwe directie zal be staan uit de heren A. A. F. W. G. B. van Hilst jr. en H. J- Zoete, De laat ste is tevens lid van de directie van Edah. WINKELS IN SLUIS EN SAS VAN GENT VLISSINGEN Edah NV uit Helmond neemt het levensmid delen-grootwinkelbedrijf An- BESTUURDER KWAM MET SCHRIK VRIJ: MIDDELBURG Dinsdagmiddag rond half vier is op het kruispunt van de oude Schroeweg cn rijksweg 58 in Middelburg een kleine bestelauto bij een botsing met een vrachtwagen ge heel vernield. De bestuurder van de be stelauto, J. van A. uit Middelburg, kwam met de schrik vrij. Het wrak van de auto moest met een takelwa gen worden weggesleept. Van A. werd bij het naderen van het kruispunt door de laagstaande zon verblind waardoor hij de met grind geladen vrachtauto, bestuurd door F. F. uit Kat.tendijke, te laat opmerkte. De bestelauto werd in de flank ge grepen en draaide, alvorens in de weg berm terecht te komen, nog enkele ke ren om zijn as. De vrachtauto werd aan de voorzijde licht beschadigd. Dinsdagmorgen moest, om ongeveer kwart over vijf, een personenauto, be- TERNEUZEN DOW-Chemieal heeft dinsdag de nieuwe ethyleenpijpleiding in de Westerschelde in gebruik geno men. De voorbereidende werkzaamhé- den (schoonmaken en drogen van de buizen en affakkelen) verliepen vol gens plan. De ethyleen-afvoer van DOW is nu weer op het normale peil gekomen. Na het kapot gaan en af sluiten van de oude leiding vorige week donderdag was DOW gedwongen de afvoer tot ongeveer 75 procent terug te brengen en deze om te leiden door de zuidelijke leiding door Zeeuwseh-Vlaanderen. Het overschot kon worden verwerkt in het fabrieks complex in Terneuzen. Opslag van ethyleen was niet nodig, aldus een woordvoerder van het bedrijf. Examens Voor het examen buitenlands beta lingsverkeer slaagde te Utrecht de heer A. Douw jr. uit Oud-Vossemeer. stuurd door G. P. J. uit Middelburg, na een botsing* met een lichtmast op de Nieuwlandseweg, eveneens als ge heel vernield worden beschouwd. J.v die in de richting Middelburg reed, raakte door onbekende oorzaak in dé linker wegberm. De wagen zwaaide ver volgens weer naar rechts, over de weg heen, passeerde de berm tussen weg en fietspad en botste tegen de licht mast. De auto maakte daarna een om mezwaai om tenslotte in de heg langs het fietspad tot stilstand te komen De bestuurder bleef ongedeerd. De au to is weggesleept. In de Oosterscheldostraat, ter hoogte van de christelijke pedagogische aca demie, werd dinsdagmiddag om onge veer kwart over drie, een negenjarige jongen P. M. de J. uit Middelburg gegrepen door een passerende auto, bestuurd door J. A. H. uit Middelburg. Als gevolg van de aanrijding liep de jongen een hersenschudding en een beenbreuk op. Hij werd per ambulan ce naar het gasthuis overgebracht. De auto reed in de richting van de Poe- lendaeleweg toen de jongen onverwacht van tussen geparkeerde auto's de rij weg opliep. De gemeentepolitie verzoekt getuigen van dit ongeval zich in verbinding te stellen met het bureau. Op de Walelierseweg in Middelburg zijn dinsdagavond omstreeks 18.30 uur een man, een vrouw en liun 10-jarige zoon gewond geraakt, toen de auto waarin zij zaten onder een veewagen reed. De bestuurder van de personenauto. G. D. uit Grijpskerke, liep een hersen schudding en hoofdwonden op. zijn vrouw, P. S. D„ kreeg een hersenschud ding, terwijl him zoon A. D. naast een hersenschudding en hoofdwonden een gebroken sleutelbeen opliep. Alle drie gewonden werden per ambulance naar liet Gasthuis overgebracht, waar zij ter behandeling werden opgenomen. De goed verlichte veewagen, bestuurd door P. J. uit Middelburg, was juist aan de rechterzijde van de weg tot stilstand gekomen toen de personen auto, bestuurd door G. D„ van achte ren naderde. D. merkte de veewagen te laat op. Ofschoon hij op het laatste moment nog remde, kon D. een aan rijding niet meer vermijden. D.'s auto werd aan de voorzijde zwaar bescha digd. De vrachtauto liep aan de linker achterzijde lichte schade op. Op de foto de vernielde bestelauto in de berm van rijksweg 58 bij Middel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2