Pietepiet de huismus Een hasj-hond is geen wonderdier Statenleden krijgen pakket informatie over kerncentrale Provinciale jury zoekt naar voorbeeldplannen woningbouw ra.pporlen en AlO gulden voordeel op pantalons STERBAND TS-BANDENSERVICE j^DAG 22 NOVEMBER 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 door jacques cats Het staat regelmatig in de krant: bij de huiszoeking werd een hasjhond ingezet. Wat is dat eigenlijk, denk je dan. Wat is een hasjhond? Is dat beest aan de drugs? 'Nonsens', zegt de heer P. Driesprong uit Koudekerke. „Dat is gewoon een hond die wordt opgeleid om de politie te helpen bij het op sporen van verdovende middelen zoals hasjiesj en marihua na". De heer Driesprong weet er alles van. Hij heeft zich intensief bezig gehouden met de opleiding van die honden. Dat deed de heer Driesprong in zijn hoedanigheid van in- structeur later commandant van de rijksspeurhonden- school in Den Haag, een functie waaraan hij een duidelijk waarneembare verslaving aan honden heeft overgehouden. dens hun opleiding die voor een op mensenluchtjes afgerichte speurhond op omstreeks twaalf duizend gulden komt, worden de honden getraind om hun neus te gebruiken en hun instinct te ont wikkelen. Er wordt geoefend met buisjes waar de lucht van stuff aan kleeft. En die buisjes worden lang niet altijd in een neutra.il ruikende omgeving verstopt. De heer Driesprong. „Ik heb het meegemaakt, dat die honden zelfs buisjes opspoorden die in een doos met mottenballen lagen of ik een deken vol kamfer waren weggestoken. Kijk, een hond die zo getraind is, wordt een mooi verlengstuk van de politieman. De baas gebruikt zijn hersens en de hond zijn neus. En dat reukvermogen wil wat zeggen. Een Duitse professor heeft eens proeven genomen met welke 1 lichtsterkte een hond nog Iets rook. Toen bleek dat een hond één tol honderd miljoen maal beter ruikt dan een mens". Behalve die speurhonden en hasj- honden die op de school van Driesprong afstudeerden verlieten ook 'gashonkein' de opleiding met een certificaat m het bekje. Een van de honden deed nuttig werk voor de Gasunie door lekken op te sporen. De hond verdween la ter weer omdat er geen goede begeleider voor was en dan ver liest elke speurhond zijn waarde. Zegt de ex-commandant: ..Een op geleide hond is namelijk erg ge voelig. Zo'n hond werkt op z'n zelfvertrouwen. Zodra je dat ver stoort is het over". Toen de heer Driesprong de deur van de speurhondenschool achter zich dichtsloeg nam hij zich voor ook een dikke punt te zetten achter een bezigheid die altijd al zijn hobby is geweest; het africh ten van honden. Maar wat ge beurt er en nu zien we de verslaving zo links en rechts wordt hij gevraagd om verdedi gingshonden met hun geleiders op te leiden. En bij hem thuis ;ian de Banckertstraat in Koude kerke loopt een Labrador-hond rond. Is die hond ook afgericht; vraag ik hem. Nou een beetje voor de Jacht", bekent de heer Drie sprong. En bijna verontschuldi gend voegt hij daar aan toe: .Je moet zo'n hond toeh Iets leren? Ik vond het zonde, dat Ie hele maal niks kende". De heer Driesprong wil vooraf eén ding duidelijk vaststellen: een hasj-hond is géén wonderdier. De mensen weven er altijd een soort mysterie rond", zegt hij. Toch is het gewoon een kwestie van het ontwikkelen van zijn ei genschappen. „Ik kreeg op die school" de heer Driesprong is nu gepensioneerd „nogal eens honden aangeboden door particu lieren die zeiden: déze moet je nemen. Die heeft een goeie speur neus. Maar de mensen vergeten dat er nog méér bij komt kijken. Zoals doorzetingsvermogen vast houdendheid en concentratiever mogen. Voor dat zoekwerk is zeker niet elke hond geschikt. Van de honderd komen er mis schien vijf in aanmerking om te vorden opgeleid. En van die vijf tóten er meestal ook nog een paar af'. Voor die opleiding die voor een hasj-hond een maand of vier duurt, maar die voor een all round speurhond zelfs bijna een jaar in beslag neemt, komen het meest herdershonden in aanmer king. Of kruisingen daarvan. .Doot de hand genomen zijn her ders eventjes intelligenter", zegt de ter Driesprong. En ze zijn ook niet zo eigenwijs als andere soorten. De laatste jaren zijn er overigens ook Labradors bij ge komen. Dat type hond heeft een mi gemakkelijk karakter. Wan neer je zo'n hond opleidt en dat gebeurt voor een deel van de cursus samen met 'een geleider, en er komt later een nieuwe baas dan werken ze na een week net zo goed voor die nieuwe baas dat is natuurlijk een groot voordeel. .Anders moet ie weer opnieuw «gimien". Het idee om hasj-honden te gaan opleiden is eigenlijk een jaar of wat geleden uit Engeland komen overwaaien. En toen een man van Scotland Yard er in Neder land een lezing over kwam hou den stonden ze bij de rijkspolitie met de oren te klapperen. Wat zo'n hasj-hond al niet kon! Ze spoorden in de kortste tijd op de meest onmogelijke plaatsen ver stopte voorraden verdovende middelen op. Je kon het zo gek niet bedenken. Of de stuff nu aan een touwtje in een buisje onder water hing of in de beha zat van een vrouw die met een baby op de arm stond te verkondigen dat ze geen verdovende middelen in bezit had, de hasj-hond was de gebruikers steeds te glad af. De heer Driesprong vertelt: „Toen ik die lezing had aange hoord zei ik: je kunt me nog meer vertellen, maar ik geloof daar geen bliksem van. Toen ben ik een keer naar Londen geweest om eens met die honden proeven te nemen. En inderdaad, die bees ten reageerden op allerlei soorten hasj. In zoverre waren ze daar in Engeland toch een eind verder gekomen. Wij hadden in Neder land al eens een opiumhond afge richt. We hadden een hele brok opium gekregen en die hond was zover dat als je er een stukje afbrak en je legde dat boven op een kast hij dat kon ruiken. Ook bij mensen in hun zak rook-ie het. Maar toen we dachten dat. die hond klaar was bleek dat hij niet reageerde op opium die uit andere landen kwam". De hasj-honden die-de heer Drie sprong nu heeft opgeleid zijn ech ter van alle markten thuis. Ze kunnen hoogstens het spoor bijs ter raken als het gaat om chemi sche verdovende middelen. Tij 4w Mussen heten cultuurvolgers te zijn, vogeltjes die zich al tijd in de buurt van de mens ophouden en bij voorkeur hun nest inrichten onder de pannen van het dak, waaron der die mens woont. In de Sottegemstraat in Vlissingen zit een mus die dat cultuurvolgen wel erg ver heeft door gevoerd. Het zal straks vier jaar worden, dat ze bij de familie Naerebout die mus in huis hebben. Mevrouw Naerebout vertelt: „Mijn zoon Hans was een paar jaar geleden naar Zoutelande gaan fietsen toen hij langs de weg een jonge mus opmerkte. Het beestje was kenne lijk uit zijn nest gevallen. Mijn zoon heeft die mus toen in een pa pieren zak mee naar huis genomen en daar hebben we hem zo goed en zo kwaad als het ging opge knapt. We voerden hem krenten en rozijntjes, stukjes brood en sla. En nu is pietepiet uitgegroeid tot een mooie mannetjes-mus die nog mooi zingen kan ook". Bij de foto: Pietepiet: de geveder de huisvriend van de familie Nae rebout. -kort: ge rf: Maar dan was er nog Iets: ~De verdachte m verslaafd aan marihuana, is alcoholist, een slechte zoon. een slechte vader en een slechte echtgenoot. Maar bo venal verdenk ik hem een suppor ter te zijn van Corinlhia". Dit n as de motivering van een rechter in P.io de Janeiro toen htf een ver dachte veroordeelde, zo meldt het Braziliaanse dagblad Jornal de Brasil. En wat denkt u hiervan: Vrijdag is de heer David Arthur in Plymouth een boete ran 25 dol lar gaan betalen wegens wanorde- lijk gedrag en hij deed dit aan de bankper cheque. De bankmensen keken wat vreemd op want de cheque was verre van alledaags. Bet was een plat stuk marmer van 45 kg en daarop was de voor geschreven tekst opgeschilderd en ondertekend. Men moest erken nen dat het hier ging om een 'Ie- gaal betalingsstuk' en nam de plak aan. Waarom dit alles? ..Ik vond de boete dwaas", aldus David Arthur, .jen ik vond het gepast om met gelijke munt te betalen". Ander woord voor doe-het-zel ve rs: schrootjesvoüc (W STARTTE BERICHTENDIENST 'TELEX': „BIJDRAGE TOT EEN EN JUIST OVER FEITEN" Wp-TU'i'L Zeeuwse stat' iltï on '"'"suig is alkom- bfcUe Zr Sc,hraidt <48> uitOost- «MrnSWer^ van l,et VARA- sss taiSw «to en ram»»'?™34'6 geven aan - a eraaasleden. omdat üi-C. c öj te weinig tijd i een goede analyse te ma- de Professi' ai] «sfaantifi ge^,eeL Rond zlch hij (fe meöev,-erkers, van triet n,el wil vrijgeven, 5.K in vele gevallen de bron ^vSS£f,Sctoit" hee" Zwedentw "ewerkt en 8 M ArabiVni t f1" Frankrijk U-Ja in staten van Noord- Weien. De m Zee'and neerge- n vatt het opzetten IADVERTENTIE EAPPES GROHofg^i jgSK?" ™t bijbo- «?in^mennogMM...en van de berichtendienst is de ervarin gen die hij heeft met parlementsleden en raadsleden in grote steden. Hij zegt dat die aan het licht hebben gebracht dat de volksvertegenwoordi gers over te weinig tijd beschikken om van alle rapporten en berichten een goede analyse te maken. Wat is het doel van Telex'? André Schmidt: „De berichtendienst wil de kans verhogen dat de besluiten van de volksvertegenwoordigers werkelijk het belang van de bevolking en de provin cie op korte en lange termijn zullen dienen". Hij gelooft niet dat de handi cap voor de .statenleden het niet in staat zijn ieder stuk volledig te ana lyseren met de komst van 'Telex' volledig is weggewerkt en dat het hen zomaar ineens mogelijk zal maken zich een volledig en juist oordeel over de feiten te vormen. „Het kan een bijdrage zijn", aldus de heer Schmidt. „De betrokkenheid van de bevolking bij I de problemen van Zeeland, zoals de kerncentrale, de Oostersehelde, Pechi- ney en Total, zal de belangrijkste factor zijn voor de toekomst van Zeeland. Daar werk ik aan, maar de staten van Zeeland en de gemeenten (die krijgen straks ook berichten) kunnen in belangrijke mate helpen. Dit is een vorm van communicatie tussen de bevolking en zijn vertegen woordigers", aldus André Schmidt. Slapen gaan 'Telex' wil dat wat er leeft bi.j de bevolking en de feiten die daarop betrekking hebben b.i de volksverte genwoordiging 'op bed brengen', zegt Schmidt. „Iets om te lezen voor bel slapen gaan". De kosten van Telex' zijn nihil. „Het puntig en leesbaar presenteren van die zaken voor mi.i een verrukkelijke, ontspannende bezig heid". aldus de initiatiefnemer van 'Telex'. De derde editie van Telex' is het meest omvangrijke. In tien pagina's geeft het een overzicht van de kwestie rond de tweede kerncentrale en de aansluiting van de PZEM tot de SEP. Tussen de citaten uit dagbladen geeft André Schmidt commentaar. Zijn slot conclusie luidt: „G.s. en PZEM vragen minachting voor het regeringsbeleid, minaohtig voor het elektriciteitsstruc tuurplan da.t in de maak is, minach ting voor de in het vooruitzicht ge stelde discussies in de tweede kamer, minachting voor de wens van de aan deelhoudersvergadering om een natio naal energiebeleid voorop te stellen. Ach het gaat immers maar om 1 mil jard gulden. Bederf htm spelletje niet". Aanvankelijk zag het er naar tut dat de edities van Telex' de statenleden niet voor het energiedebat, dat de statenleden vrijdag houden, zouden bereiken. Schmidt heeft zijn stukken tc stuurd aan de griffie die er 1 zorgt dat de statenleden de aan hen gerichte post ontvangen c.q. dat die post ter inzage wordt gelegd. De eer ste edities van Telex' waren evenwel niet ondertekend en kwamen derhalve niet voor verzending in aanmerking. De heer Schmidt zorgde later voor een ondertekend begeleidend schrijven. Uit een gesprek dat hij woensdagmor gen met griffier dr. D. van der Wel had werd naar hij zei hem duidelijk dat ondanks die rechtzetting niet tot verzending was overgegaan. De heer Schmidt kreeg zelfs de in druk dat dat ook niet zou gebeuren. Een woordvoerder van de provincie vertelde ons desgevraagd dat bij het' via de griffie zenden van stukken aan de statenleden bepaalde regels in acht genomen moeten worden. De heer Schmidt had dat niet gedaan. De woordvoerder vertelde dat de wijze waarop de initiatiefnemer van Telex' de zaak heeft behandeld enigszins on gelukkig is geweest. „Moeten wij over rompeld worden met de medede ling dat wij de PTT zijn voor zijn post aan de statenleden?", aldus de provincie-woordvoerder. Hij zei met de indruk te hebben dat de verzen ding zou plaatsvinden. Een uur later echter kwam van de provincie de telefonische mededeling dat de edities van Telex' woensdagmiddag alsnog aan de statenleden waren toegezon den. Bijeenkomst van slechthorenden MIDDELBURG De afdeling Middel burg van de "Vereniging voor slecht horenden' hield dezer dagen een goed bezochte bijeenkomst. De heer en mevrouw Varlare vertoon den op deze avond hun dia's over hun reis naar Zuid-Amerika. De dia's ga ven een goed beeld van de bezochte landen Brazilië, Argentinië en Uru guay. Er werden ook foto's getoond van de reis per vrachtboot. Konijnen gestolen In de nacht van maandag op dinsdag zijn bij de familie M. P- aan de Poeldijk te Sas van Gent 7 konijnen gestolen. De konijnen waren in een schuur ondergebracht. De deur, die toegang tot deze schuur geeft, werd geforceerd. De politie stelt een onder zoek in. (ADVERTENTIE) jersey pantalons, zuiver scheerwol LW.S. 8 modekleuren, óók zwart, i 39,95 Breda Tilburg Goes Roosendaal Middelburg Cheque van 500,voor consultatiebureau Biggekerke BIGGEKERKE In het dorpshuis te Biggekerke is een cheque van ƒ500, beschikbaar gesteld door de commis sie jeugdgezondheidszorg van het Ne derlandse comité voor kinderpostze gels, uitgereikt als bijdrage in de kosten van bet aanmaken van kinder boxen ten behoeve van het consulta tiebureau te Biggekerke. Mevrouw Van Ruyll uit Serooskerke, die de verkoop van kinderpostzegels in de kern Biggekerke ieder jaar orga niseert. reikte in tegenwoordigheid van het dagelijks bestuur van de Oranje Groene Kruisvereniging, name lijk de heren J. L. Dregmans. Chr. Schipper en H. A. Mosselman alsmede dr H. Prima en zr J. A. Mijnaers de cheque uit. In haar toespraak wees mevrouw Van Tuyll er op, dat dit de laatse keer is, dat 22n een kruisvereniging voor kin derboxen een bijdrage wordt verleend, aangezien men zich op het standpunt stelt dat. dergelijke uitgaven tot de normale exploitatielasten moeten wor den gerekend. Mevrouw Van Tuyll zette uiteen voor welke doeleinden de opbrengst van de kinderpostzegelactie wordt besterad. Daarna reikte zij de cheque over aan de heer H. A. Mossel man. De voorzitter van de plaatselijke vere niging. de heer J. L. Dregmans dankte voor de beschikbaarstelling namens het hoofdbestuur van het Oranje Groene Kruis. De kosten van de boxen, juist op dezelfde middag voor het eerst in gebruik genomen, worden met dit be drag grotendeels gedekt. „BOUWERS EN ONTWERPERS INSPIREREN EN BEWONERS INZICHT GEVEN IN MOGELIJKHEDEN" CRITERIUM: HOGE KWALITEIT MET LAGE KOSTEN MIDDELBURG Onder voorzitter schap van burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes is in Zeeland, evenals in de andere provincies, een jury bezig met de selectie van in de afgelo pen drie jaar gerealiseerde woning- bouw-plannen die zich onderscheiden door een hoge kwaliteit. De jury's werken voor de landelijke Advies commissie Voorbeeldplannen die een verdere selectie maakt. De beste plan nen worden gepubliceerd en gepremi eerd om hierdoor het streven naar een hogere woonkwaliteit te bevorderen. De adviescommissie voorbeeldplannen is in de plaats gekomen voor de' onder bouwdeskundigen bekende com missie keuzeplannen en wordt, met nog drie andere studie- en adviesgroe pen, overkoepeld door de 'Stichting coördinatie ontwikkeling woning en omgeving' (COWOM). Deze stichting onder voorzitterschap van oud minister ir. W. F. Schut is vorig jaar in het leven geroepen. Het stich tingsbestuur is van mening dat de woningbouwplannen waarmee goede prestaties zijn geleverd, meer bekend heid moeten krijgen om als voorbeeld ontwerpers en bouwers te inspireren en bewoners te laten zien dat ze gerust hoge eisen kunnen en zelfs moeten stellen. De provinciale jury's hebben tot taal: in 1973 in hun provincie de hiervoor in aanmerking komende plannen op te VOORBEREIDINGSCOMMIS SIE RUILVERKAVELING BRAAKMANPOLDERS TERNEUZEN Donderdag 13 de cember zal m het stadhuis in Terneu-i zen de voorbereidingscommissie voor de ruilverkaveling Braakmanpolders worden geïnstalleerd. De installatie wordt verricht door ir. C. A. J- van Schendel. lid van de Centrale Cultuur technische Commissie. De installatie bijeenkomst begint om half vier. sporen en de zeer goede nadere be oordeling voor te leggen aan de lande lijke commissie. Hoewel de hoofdinge nieurs-directeuren van de volkshuis vesting en bouwnijverheid in de pro vincies hun medewerking hebben toe gezegd, wordt ook een beroep gedaan op iedereen vooral ook bewoners zelf om plannen waarin woning en woonomgeving tot een voorbeeldig, bruikbaar en aantrekkelijk geheel zijn versmolten, aan te melden. De Zeeuwse jury hield woensdagmor gen in het. kantoor van de 'Stichting Zeeland' haar tweede werkvergade ring. Er lag reeds een grote stapel bouwplannen op tafel, toegespeeld door de hoofdingenieur-directeur voor de volkshuisvesting, waarvan er. zo vertelde de heer Huber. drie door de jury zijn uitgelicht. De jury moet haar definitieve selectie voor eind maart volgend jaar rond hebben. In de jury hebben, behalve mr. Huber, zitting prof. dr. ir. P. A. K. Pennink. architect uit Amsterdam, drs. D. W. M. Jansen, socioloog van het provinci aal opbouworgaan 'Stichting Zeeland'. J. Tevel, directeur van de woning bouwvereniging Middelburg. J. K. Oom van de stichting COV.'OM, G. Verschoor, secretaris van de directie volkshuisvesting en bouwnijverheid in Zeeland en mevrouw J. de Rijke- Wattel namens de Vrouwenadviescom missie Middelburg. De heer Oom: „De jury's zijn zo breed mogelijk samengesteld. Eigen lijk zouden we alle bewoners er bij willen hebben". Relatie Bij het beoordelen van in aanmerking komende plannen wordt uitgegaan van drie 'niveaus', namelijk de wo ning zelf. de woonvorm wijze van groepering) en de directe woonomge ving. Het gaat bij de beoordeling juist om de relaties hiertussen. Minder van belang is of de woning, de woonvorm of de woonomgeving op zich nu zo voorbeeldig uit de verf is gekomen. Overigens richten de jury's zich uit sluitend op projecten die niet ouder zijn dan drie jaar en het moet daarbij gaan om geheel of gedeeltelijk gesub sidieerde woningen respectievelijk woningwet- en premiewoningen). Ei gen woningen komen dus niet in aan merking. Het is de bedoeling dat via' de vakbla den in de bouwwereld een informatie pakket over de voorbeeldplannen aan ontwerpers en bouwers wordt overge bracht. Wellicht nog belangrijker vindt men het om deze informatie ook aan de bewoners, de bevolking over te brengen, waarvoor onder meer contacten over tv-programma's zijn gelegd. De heer Oom: ..Het gaat er dus niet om de bevolking een idee te geven hoe elders beter gewoond wordt. Me: het informatiepakket in ae hand kunnen bijvoorbeeld mensen die willen veranderen, hierdoor een steuntje in de rug krijgen en het kan hen inzicht in de problemen geven". De heer Tevel: ,J)e bouwvakmensen kijken vaak alleen naar de spectacu laire dingen. Maar voor het publiek kan het gaan om heel simpele dingen, waardoor toch een grote gehruikv waarde ontstaat. Je kunt nooit een voorbeeldproject aanwijzen zonder dat de bewoners het er mee eens zijn". De keuze van de voorbeeldplannen richt zich alleen op hoog gekwalifi ceerde projecten waarbij desondanks relatief lage koop- of huurbedragen gelden. "De sociale woningbouw', aldus de heer Oom. (ADVERTENTIE) Alphen a/d Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ede Emmen Enschedé Gorinchein 's Graven ha je Groningen Helmond Kampen Leiden Meppet Middelbarg Naar den Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Terneazen Tilburg VUardiagen (j! Middelburg, Grenadierweg 7a,Ind.terr.Nieuwlandseweg, teL 01180 - 8355. Temeuzen, Mr. F. J. Haannanweg 2,500 m. voorbij Philips, teL 01150 - 3828.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9