mm „Morele protest een kracht in deze wereld" 13 NCW-VOORZITTER LEVERT KRITIEK OP REGERING Hoop op succes in Midden-Oosten fdebember Afgekeurde kaas werd geëxporteerd Synode: Voorwaarde m investeringen in Zuid-Afrika Coniacl met bedrijven intensiveren Minder ontslagen bij Singer binnen- en Griekse studenten verenigingen ontbonden Zweedse hoog leraren verdacht van fraude Vrouw overleden na schot in 'sexhoerderij' 22 NOVEMBER 1973 PROVINCIAL! ZEEUWSI COURANT yerstandig gehandeld met centraal akkoord (Vin onze redactie economie) «N HAAG De voorzitter 1 het Nederlands Christelijk gevers verbond, mr. P. M. na Boven, vindt dat de rege- met het Centraal Akkoord n^jstandig heeft gehandeld, je is veel te snel gaan praten c«r centen en procenten, en dat niveau (de troonrede) Jjjjzo'n onderdeel van het be thuis hoort", schrijft üj in het blad De Werkgever. het NCW-blad geeft hij het kabi- nog meer van langs; „Het heeft «t«1 te vroeg ingegrepen in de -K van de ondernemingsraad-nieu- en in het bedrijvenwerk. Het pö dsarmee blijk niet in te zien. X rh in de ondernemingen aan het *Sken is en evenmin waar de -~-<stgen liggen. De regering trapt p de ziel van die ondeme- zich inzetten voor nieuwe Kïndlngen in de ondernemin- regering meent blijkbaar de vak- yir.óns tevreden te moeten stellen (vr de indruk te wekken de onderne- ,(5 je wantrouwen. Zij zal de vak- ining wel een handje helpen ook I loopt zij daarmee voor de voeten a hut, die zij broodnodig heeft om u ;rld te komen voor haar kostba- p'aiwen. aldus Van Boven. B) vindt, dat het kabinet eens ■jï ran begrijpen dat het door isird te nemen, door niet zo dicht Üeer.beoaslde vleugel van de onder- Soüir.gjtafel te gaan zitten, meer jss-ring zou zijn. meer overheid voor tba minder partij. Her De NCW-voorzitter zegt te verlan- m paar een minder vijandige hou- in het maatschappelijk overleg, sa meer vertrouwen in elkaar, naar aeei tijd voor elkaar, naar een nieu- t;, duidelijke en gezamenlijke doel- siüng, „Dat is niet de doelstelling Tsn de uitersten aan beide zijden, ra: van het midden. Daar moeten -j elkaar trachten te vinden. Daar hu het optimale kruispunt, waar wei na- en welzijn elkaar kunnen ont- Vtn Boven wil niets weten van de op het spel staan, moordend- Er veel te veel haast", schrijft hij. Hij beschuldigt de heer Kok, voor zitter van het NW ervan, zo graag winnaar te hebben willen spelen, dal hij het resultaat van het Centraal Akkoord al bekendmaakte, voordat de achterban van de onderhandelingsdele- De manier waarop de publiciteits-galles zich over het resultaat hadden media zich van nieuws meester ma uitgesproken. „Het akkoord was ge- ken. bekoort de heer Van Boven ook j smoord, voor het was geboren", aldus niet. „Die is, wanneer grote belangen' Van Boven. ADVERTENTIE „onvoldragen botte-bijl-theorie" van de heer Groenevelt, voorzitter van de Industriebond-NVV. Hij verwerpt het „dapper dreigen, de polarisatietheo rie". „Wij moeten terug naar echt overleg, naar samen doen", aldus Van Boven. PALESTI.JNEN EN SYRIËRS NAAR VREDESCONFERENTIE CAIRO, TEL AVIV (DPA, UPI, AFP) De generaals Aharon Yariv (Israël) en Mohammed Gamassy (Egypte) komen van daag opnieuw bij kilometerpaal 101 aan de weg Cairo-Suez bij een om te praten over de uitvoering van de bestandsovereen komst en met houdt rekening met een mogelijke doorbraak die een spoedige bijeenroeping van een vredesconferentie voor het Midden-Oosten tot gevolg kan hebben. Het belangrijkste ge schilpunt tot nog toe was het losmaken en scheiden van de Isra ëlische en Egyptische troepen in het gebied en generaal Yariv heeft daarover dinsdag tijdens een kabinetsvergadering instruc ties ontvangen voor de besprekingen van vandaag. Ook generaal Gamassy heeft van zijn regering richtlijnen gekregen en zowel van Egyptische als van Israëlische zij de heeft men zich optimistisch uit over een spoedige bijeenroeping van een vredesconferentie. Inmiddels heelt ook Syrië zich woens dag bereid verklaard aan een derge lijke conferentie deel te nemen. De Sy rische minister van buitenlandse zaken Abdelhalim Chaddam zei dit in Bei roet voor zijn terugkeer naar Damas cus. Ook de Palestij nen zouden niet langer afkerig zijn van deelneming. Leider van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie Yasser Arafat, die zich aan het hoofd van een belangrijke delega tie in de Sowjet-Unie bevindt, zou de (ANP) De "■tóe van de Nederlandse Her- ïormde Kerk heeft haar raad roor overheid en samenleving opgedragen, het contact te in- 'asiveren met Nederlandse be kijven, die in Zuid-Afrika heb- westerse investeringsbeleid -OiiMim stelt de synode zich —4 voorwaarden die door de zijn vindt onder rr gangen in Zuid-Afrika zijn als de arbeidsverhou- wordt erkend. --•fee en andere voorwaarden van JS?*0* moet de hervormde Srl?epgaand en continu onder- ur.het contact met, de Nederland- '-5Trw mste"en. zo oordeelde de de ra°selijklieid van het S j „van de investeringen, wioe de Wereldraad van Kerken -^opgeroepen, kan door de her- 2: sn gesprekken met onder- ^rembeweging worden be- .„door de synode aan- n werden in de vorm - ja mcce en door synode-lid J. Rotterdam ingediend. De r-i» a vf synodelid-Windig - «.Plaats van een reeks de hervormde raad iwi en samenleving zelf een uitvoerige infor- ,°vei de bestrijding van het i™ delljk Afrika- Deze i^ t1Snw niet meer be- net ®erste Punt reeds W- werd afgestemd met Vin- h7n - ,emmen voor- Dat ï^5n'Slde over de zoge- vff-E w° ifi van dr. Feddema. 06 Wereldraad van Kerken I ,c - Vimster president [1 'fff 'i?' antwoord na- 1 renenrn J werd gevraagd haar desinvesteringsre- solutie in te trekken. Deze open brief was mede onderte kend door vooraanstaande hervorm den en gereformeerden. De raad voor overheid en samenleving vroeg de sy node, geen adhesie te betuigen aan deze oproep aan de Wereldraad, maar de synode nam dit niet over. Wel sprak de synode haar erkentelijk heid uit over de zorg van de Wereld raad inzake het onrecht van het racisme. Een voortgaande bezinning over het gebruik van de juiste midde len bij de bestrijding van het racisme is echter nodig, aldus de hervormde synode. De boodschap van de kerk, waarvan bekering en verandering on misbare elementen zijn, moet daarbij duidelijk tot zijn recht komen. Overleg met de bantoe-bevolking daarvoor nodig, evenals contact met de Zuidafrikaanse raad van kerken en met leiders in de zogenaamde thuis landen. Ook heeft de hervormde syno de uitgesproken dat een onderzoek moet worden gedaan naar de be" ging van kerkelijke gelden en naai mogelijkheid deze te gebruiken om invloed uit te oefenen op het bedrijfs leven. met als enig doel de volledige politieke en economische emancipatie van de niet-blanke bevolking in zuide lijk Afrika. Wat de actie van de Wereldraad be treft om nu reeds alle investeringen uit zuidelijk Afrika terug te trekken, heeft de hervormde synode verklaard vóór de assemblee van de Wereldraad in 1975 in Djakarta tot een standpunt namens de hervormde kerk te komen. Sow jet-leiders hebben meegedeeld be reid te zijn Israël binnen de door de Verenigde Naties in 1947 vastgestelde grenzen te erkennen. De Palestijnen zouden die regeling als njinimum wil len aanvaarden. De uitwisseling tussen Israël en Egyp te van krijgsgevangenen zal donderdag worden voltooid. Naar een woordvoer der van de Verenigde Naties woensdag in Cairo meedeelde zijn 218 Israëlische krijgsgevangenen naar Tel Aviv gevlo gen en heeft Israël tot woensdagavond 7604 Egyptenaren naar Cairo overge bracht. Ook de verzorging van de door Israël ingesloten stad Suez verloopt, volgens de VN, vlot. Aan de bestandslijn tussen Israël en Syrië zal bij kilometerpaal 42 op de weg Koeneitra - Damascus een controle post komen voor het doorlaten van waarnemers van de Verenigde Naties van de Syrische naar de Israëlische li nies. Tot nog toe moesten de VN-waar- nemers een lange omweg via Libanon maken. Volgens militaire correspondenten zou de controlepost als ontmoetingsplaats kunnen dienen als onderhandelingen op het niveau van militaire comman danten tussen Israël en Syrië eenmaal beginnen. In Israël is woensdag een commissie onder voorzitterschap van de president van het hooggerechtshof gevormd om een onderzoek in te stellen in hoeverre het land voorbereid was op de oktober- oorlog. De Israëlische premier Golda Meir, heeft woensdag verklaard dat Egyp te en Syrië dreigen de gevechten in het Midden-Oosten te hervatten en dat „de oorlog op elk ogenblik zou kunnen worden voortgezet". Zij zei dit op een bijeenkomst van het Jewish Agency in Jeruzalem. De verklaring van mevrouw Meir volg de na een bezoek aan de hoogvlakte van Golan waar zij de soldaten be zocht. Zij zei tegen hen dat Israël niet zo dwaas zou zijn een overeenkomst met de Arabieren te aanvaarden die hun tijd zou geven zich voor te be reiden op een nieuwe oorlog. Minnister van defensie. Dajan, die haar vergezelde, zei zich resoluut te ver zetten tegen een terugkeer naar de grenzen van voor de oorlog van 1967. PRIJSVERHOGING KUNSTMEST VERWACHT DEN HAAG (ANP) Het ziet er naar uit dat de kunstmestprijzen in Neder land en elders drastisch omhoog zul len gaan. Vooral zal dat het geval zijn met fosfaatmeststoffen, als gevolg van een zeer grote prijsverhoging van ruw fosfaat. Duurder worden van stikstofmeststof fen is te verwachten omdat een der belangrijkste grondstoffen daarvan, aardgas, ook duurder is geworden. Staatsloterij Derde trekking 21 november 1973 25 zijn gevallen op nummers eindigende op; 8 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 26 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 04 50 zijn gevallen op nummers eindigende op. 07 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 87 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 15 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op. 910 f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 021 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 340 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 6546 Een prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 072445 5.000 is gevallen op het nummer: 068907 5.000 is gevallen op het nummer: 024071 5.000 is gevallen op het nummer: 031717 5.000 is gevallen op het nummer: 080459 De prijs van 10.000 25.000 50.000 100.000 Een extra prij is gevallen op het nummer: 076212 is gevallen op het nummer: 023954 is gevallen op het nummer: 039130 is gevallen op het nummer: 052611 van 250.000 is gevallen in de serie C op het nummer: En een troostprijs van 4.000 op van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000 is gevalli in de serie V op het nummer: En een troostprijs van 5.000 op numm* van elk van de andere series. Op een met een gemerkt nummer is meer dan gevallen. 001342 001342 008162 008162 intenverKoop begint NIJMEGEN (ANP) Het aantal ont slagen bij de Singer kantoormachine fabriek in Nijmegen is minder dan vo rige week werd verwacht. Na overleg met de vakbonden en ondernemings raad Ls het definitieve aantal vastge steld op 198. Vorige week was er nog sprake van ongeveer 250 ontslagen. Volgens de Singel-fabriek kan toch nog een deel van de betrokkenen wor den overgeplaatst binnen het bedrijf zeff en naar andere Singer-vestigingen in Nederland. BELGISCHE WET TEGEN GIFTIG AFVAL BRUSSEL (ANP) De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft woensdag een nieuwe milieuwet goedgekeurd, die het land de moge lijkheid geeft op te treden tegen pro ducenten van giftig afval. Deze wet is met spoed tot stand gebracht, nadat het land vorig jaar opgeschrikt werd door de ontdekking onder meer in Hanneche en bij Hasselt van afval dat het uiterst giftige kaliumuyanide bevatte. De nieuwe wet, die nu in eerste lezing de kamer passeerde, stelt (zeer stren ge) regels voor het transport en het bewaren van giftig afval. De wet legt de kosten voor het wegwerken van dit afval duidelijk bij de bedrijven die het produceren en die voor de vernie tiging ervan desnoods terecht kunnen bij erkende vernietigingscentra. De v/et voorziet ook in het oprichten van een fonds onder meer voor het creë ren van zulke centra. De volksunie-fractie in de kamer dien de een amendement in, dat voorziet in de mogelijkheid van sluiting door de overheid van die bedrijven die de wet herhaaldelijk overtreden. Ernest Glinne, de minister van arbeid, die het wetsontwerp verdedigde, kon zich met dit amendement verenigen. TEVEEL HEXACHLOORBENZEEN Senator Edward Kennedy heeft ge zegd dat zijn familie er 'eensgezind te gen is' dat hij zal pogen de kandida tuur van zijn partij voor het presi dentschap in 1976 te verwerven, maar dat zij zijn besluit daarover zou steu nen. HAARLEM Nederlandse zui velfabrieken hebben kaas geëx porteerd die in Nederland was afgekeurd voor consumptie om dat er te veel resten van bestrij dingsmiddelen in zaten. De af gekeurde kaas werd vermengd met kaas die wel voldeed aan de eisen en vervolgens uitgevoerd. Dit werd bevestigd door de heer J. Schoute, inspecteur van de volksge zondheid in Haarlem. Dit voorjaar werd een partij van 50 ton kaas afgekeurd, omdat er te veel HCB (hexachloorbenzeen) in zat. In Neder land mag het vet van de kaas een half milligram heb per kilo bevatten. De afgekeurde kaas bevate 1.25 mg hbc- normen voor het toelaatbare heb-ge- halte in kaas verschillen per land. De afgekeurde kaas werd onder toe zicht van de ministeries van landbouw en volksgezondheid opgeslagen in ver scheidene pakhuizen om verspreiding in Nederland onmogelijk te maken. De zuivelfabrikanten hebben toen de kaas „verdund" door hem met andere kaas te vermengen, zodat een smelt kaas ontstond, waarin het hcb-gehalte weer dicht bij de aanvaardbare norm kwam. Toch gaf de Keuringsdienst voor Waren geen toestemming deze kaas in Nederland op de markt te brengen. Hierop werd de kaas uitge voerd. Volgens de heer Schoute is het onmogelijk te zeggen welke schadelij ke gevolgen het eten van kaas met een te hoog hcb-gehalte heeft. De normen zijn zo krap gesteld, dat er hierover pas iets te zeggen zou zijn als iemand het zijn hele leven zou gebruiken. De afgekeurde kaas werd in verdunde vorm o.a. uitgevoerd naar Peru. De schadelijke stoffen zijn in de kaas gekomen doordat koeien koolbla deren eten waarin bestrijdingsmidde len zaten. Volgens ir. Zijlstra van het Zuivelkwaliteitscontrolebureau in Am sterdam was er met de uitgevoerde kaas .niets aan de hand", omdat de kaas na verdunning voldeed aan de normen in het land van export. Dat de kaas niet in Nederland op de markt werd gebracht, noemt hij „een formele zaak. omdat in deze kaas nu eenmaal een grondstof wordt gebruikt die in Nederland wordt geblok keerd". VN-COMPROMIS OVER KOREA NEW YORK (DPA) De politieke commissie van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties heeft woensdag een compromis-formule over het Koreaanse vraagstuk aan vaard waarin de hoop wordt uitge sproken dat Noord- en Zuid-Korea zul len worden bewogen hun dialoog voort te zetten. Met de aanvaarding van het compro- voorstel is stemming over rivaliseren de voorstellen van oost en west voor komen. F.THIOPIë Honderden sterven dagelijks in de door de honger ge- trof ter. provincie: Wo'.lo en Tigle in Ethiopië. Foto: moeder en kind. ATHENE-ROTTERDAM RTR-ANP) De Griekse regering heeft woensdag 29 studentenverenigingen en culturele verenigingen ontbonden. De bezittin gen van deze verenigingen vervallen aan het ministerie van financiën. Al dus een decreet van de opperbevel hebber van de strijdkrachten, gene raal Dimitrios Zagorianakos. Woensdag is in een ziekenhuis in Athene een 24-jarige arbeider overle den aan de verwondingen, opgelopen in het weekend. Het dodental is hier mee officieel opgelopen tot twaalf. De Griekse' actrice Meilns Mercouri heeft in een telegram aan de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken. Henry Kissinger, de VS ervan be schuldigd verantwoordelijk te zijn voor de recente 'slacht purtij' in Grie kenland. Het onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties in Rotterdam (VBO) heeft woensdag in een telegram aan de Griekse ambassadeur geprotesteerd tegen de 'gruwelijke gewelddaden van de Griekse regering tegen ongewapen de demonstrerende studenten en ar beiders. STOCKHOLM f RTRIn Zweden is een justitieel onderzoek geopend tegen twee hoogleraren en een hoge be stuursambtenaar naar aanleiding van beschuldiging van fraude met geld van een door hen beheerd fonds. Het zijn professor Hugo Theorell, No belprijswinnaar voor geneeskunde 1955, professor Ivar Stahl en de gou verneur van de provincie Kristianstad, Bengt Petri. Het fonds was gesticht door de thans over letten industrieel Axel Wenner- Gren en bestemd voor de financiering van medisch speurwerk. Volgens de beschuldiging is het kapitaal van het fonds gedurende de tijd dat de twee hoogleraren in het bestuur zaten mee zeker 40 miljoen kronen '2.44 miljoen gulden) gedaald. In de periode dat Bengt Petri bestuurslid was verdween 30 miljoen kronen uit het fonds. PREMIER VERDEDIGT BUITENLANDS BELEID IN SENAAT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Al degenen, die onzorgvuldigheid in uitlatingen van deze regering en minister Van der Stoel van buitenlandse zaken suggereren als het om de Midden-Oostencrisis gaat, maar die onzorgvuldigheid niet feite lijk kunnen aantonen schaden de toch al moeilijke positie van ons land. Voor wat het gehele buitenlandse beleid is het uiten van morele protesten tegen on menselijke situaties iets dat niet kan worden weggedacht. De stem van Nederland heeft dan wel een beperkte kracht, maar het is gelukkig nog zo dat het morele protest een kracht is in deze wereld". Zo verdedigde premier Den Uyl bij vlagen emotioneel de aanvallen op het buitenlandse beleid van zijn regering in de Eerste Kamer die over igens voornamelijk van de WD en in veel mindere mate van CHU en KVP kwamen. Facetten van het beleid van minister Van der Stoel zijn wel uitge breid ter discussie geweest tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Senaat. Daarbij werd duidelijk dat Nederland „iedere opening zal benut ten" om herstel van de democratie in Griekenland te bereiken. Premier Den Uyl zei dat aan de Nederlandse am- bassade in Athene aanwijzingen zijn' gegeven ,-in het kader van de humani taire verplichtingen die Nederland i heeft". Noorwegen heelt zijn de al geopend voor eventuele politieke vluchtelingen. Bepaald bits was Den Uyl toen hem na herhaalde verzoeken van de kant van de CHU werd gevraagd om iets over de dialoog mei Zuid-Afrika te zeggen. „Het is mij niet duidelijk hoe men een dialoog kan voeren als gees telijke vertegenwoordigers van ons land de toegang tot dat land wordt ontzegd", zei hij. De premier kreeg het met WD-fractievoorzitter Van Riel aan de stok over de emoties die de regering soms bij het buitenlandse beleid zou laten meespelen. „Voor wat betreft de volkenrechtelijke erkenning van Guinee-Bissau kom ik daar rond voor uit. Ik hoop de afvaardiging van de onafhankelijke republiek spoedig te kunnen begroeten in de VN", zei Den Uyl. De oppositie werd in de Senaat door Den Uyl voorgehouden dat men zich uiterst tevreden had getoond na het afkeuren van de vervolging van Russische intellectuelen door de rege ring maar de laatste weken opeens boordevol kritiek zit. „Alle gal wordt nu gespuid, maar toen zag ik alle nu geheven wijsvingertjes niet. KVP-spre- ker De Jong hield de premier voor dat men voorzichtig moet zijn om al te veel morele protesten te laten horen. „Overdaad schaadt", was zijn motief. Den Uyl (bijgestaan door Van der Stoel) moest zich teweer stellen tegen opmerkingen vanuit de Senaat over het beleid in de Midden-Ooster.crisis. PSP-senator Van Wijk meende van minister Van der Stoel gehoord te hebben dat deze de Arabische landen in een televisie-interview als agressors zou hebben bestempeld. Van der Stoel ontkende dat met grote klem. Oud- MEUW-BEERTA (ANP) Twee spoorloos verdwenen mannen hebben woensdagochtend in de 'Sexhoerderij' in Nieuw-Beerta (Gr) de 25-jarige Francaise M. F. G. Guimese neerge schoten. Ze overleed korte tijd erna in een ziekenhuis in Winschoten. De politie heeft vijftien rechercheurs in- De twee mannen verschenen om zes uur woensdagochtend en wilden in de sexclub. De beheerder, een Fransman, weigerde, zij bedreigden deze beheer der en een andere Francaise. die in de club werkt Een van hen liep door naar de keuken. Hier loste hij bet fatale schot op de Franse vrouw. premier De Jong vroeg Den Uyl hoe het nu precies zat met het contact opnemen door buitenlandse zaken roet Arabische landen. Den Uyl; .Direct na het uitbreken van de oorlogshandelingen hebben wij telefonisch contact gezocht met de waarnemend Egyptisch zaakgelastigde en de Syrische ambassadeur, die bé den in Brussel verbleven. Enkele dagen later was er een gesprek met de ambassadeur van Saoedi-Arabië". Van der Stoel kon e-cbter na sterke aan drang vanuit de Senaat niet zeggen van wie het initiatief voor dat laatste onderhoud was uitgegaan. „Ik had het erg druk me: de algemene beschou wingen. die toen in de Tweede Kamer werden gehouden", zei Van der Stoel Der. Uyl ontkende eer-: 's ochtends en later "s middags in de Senaat dat de regering aarzelend zou optreden in de oliebcycotaffaire of informatie zou achterhouden. „V/ij weten zelf ook nog niet precies wat (ie economische gevolgen van de olieproöuktiebeper- king zullen zijn", zei Den Uyi. Per week word* aan de oliemaatschappij en in ons land opgave gevraagd van de olievoorraad. In antwoord op vra gen van PvdA-fractieleider Broeksz zé Den Uyl dat niet van speculatieve voorraadvorrning kan worden gespro ken. Door het weer ingestelde rijksbu reau voor aardolieprodukten worden nog betere controlemaatregelen uitge werkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 13