PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEN HAAG REKENT OP DISTRIBUTIE BENZINE ÏEG-soIidariteit Kopenhagen ter in sprake Paleis Lon Nol gebombardeerd Met spoed voorbereidingen treffen om milieu Zeeuwse Meer te beschermen ORKAAN BLEEF BUITENGAATS voorbereidingen reeds vergevorderd moloze zondagen nu ook in duitsland, LUXEMBURG en denemarken president ongedeerd Schade aan dijken, schepen in nood ir. k. c. zijlstra (riza) voor zeeuwse waterschapsbond: Naïeve AR- voorzitter 216e jaargang - nummer 274 Dinsdag 20 november 1973 Zi'001GORODOK De Ame- ritesje en Russische ruimte- ■aim. die elkaar in 1975 in de rtrJe zullen ontmoeten, hebben 7 voor het eerst uitvoerig -A Iteor gesproken op Russi- i'jt bodem. Het gesprek werd gcu in Zvjozdni Gorodok, het jigscentrum voor Russische tauten, V.l.n.r. kosmonaut- li\üant Alexei A Leonov, Eugene A, Cernan en merwlmjoor, Vladimir Sjala- chej opleiding kosmonauten. ("Van onze redactie economie DEN HAAG De aardolieschaarste zal ongetwi jfeld leiden tot de invoering van benzinedistributie, zo wordt nu in Den Haag aangenomen. Maar over het tijdstip van invoering bestaat nog geen ze kerheid. De benzinebonnen zijn in voorraad, maar dat is een situatie, die al jaren lang zo is in ver band met noodgevallen als deze. Postkantoren of gemeentehuizen zullen worden aangewezen als uit giftecentra voor de bonnen. De voorbereidingen voor het in i gang zetten van de distributieprocedu re zijn zeer vergevorderd. Krachtens de distributiewet, heeft de minister van economische zaken de bevoegd heid tot afkondiging van de distribu tie te besluiten. Gezien de draagwijd tes van deze zaak wordt echter aange nomen dat het een kabinetsbeslissing moet zijn, waarvóór deze bewindsman dan de uitvoerende verantwoordelijk heid moet dragen. Omdat minister Lubbers van econo mische zaken deze week in China is wordt niet verwacht dat een dergelijk besluit voor zijn terugkomst wordt genomen. Tenzij er zich gunstiger ont wikkelingen op oliegebied voordoen zal daarna de invoering van de distri butie in alle emst in overweging ko- men Tussen het besluit tot invoering en de invoering zelf ligt meer dan een week. Voordat de distributie effectief kan werken moet nog heel wat werk wor den verzet. Via voorlichting moet de bevolking op de hoogte worden ge bracht van de mogelijkheden om bon nen te krijgen en van de bepalingen, die gelden om daarvoor in aanmer king te komen. Een distributieappa raat moet worden opgebouwd. Dit geschiedt dan met als nationale coör dinator het Rijksbureau voor Aardo- lieprodukten. dat onlangs al is inge steld bij het ministerie van economi sche zaken. Benzinenrijs DELFZIJL Hel water is maan dagavond hoog gestegen aan de Groningse kust. In Delfzijl sloeg het water over de kademuur, to to. Een stormschot in de door graving voor een weg door de dijk bij Delfzijl keerde vanavond de zee. Door een kier onder hel schot stroomt het water met zo veel kracht naar binnen dat de voor versterking aangebrachte zandzakken van hun plaats ge spoeld worden. KOPENHAGEN (ANP) De ministers van buitenlandse zaken der negen EEG-landen die vandaag -Kopenhagenbijeenkomen, zullen er zeker de nadruk op leggen dat de gemeenschap negen landen --"it, en met acht plus één, aldus heeft de Dee nse voorzitter van het 'comité politique', Troels '-ahurg, maandag op een persconferentie in de Deense hoofdstad verklaard. JOM PENH (AFP) Een «bommenwerper van de heeft het paleis van presi- «Um Nol in Phnom Penh ge- ««tadeerd. Volgens oogge- "sr"en drie bommen -dorpen boven het paleis, het toestel, een T-28. f^loog. ^drie 26251160611 ziin er :N°longeSmaar is presid€fnt ■t'^fer^sfanV"'10 op slechts i Jl\de - pr65id611t bxnaanva'i il 6 be1, tijdstip van :>-*mureinvas ZW wlla" binnen de dit jaar ward het ^zekerheid t* 31 petro-chemi- ?eeland heerst BSÉsotfea teg.' 2)aanvoer van Zeeland op de pa- ?*t4;li«,7enI0. buitenlands ^wopde pagina's 1,3 Pagina 11. L* 31 t v. op pag^ 13 l;-®teel nieuws op pagina presidentieel paleis gebombardeerd door een jachtbommenwerper, be stuurd door de schoonzoon van prins Sihanoek. Toen waren er meer dan 50 doden en gewonden. Sinds de aanval in april zijn vluöhten boven het paleis verboden en is luchtafweergeschut rond het paleis geïnstalleerd. Oldenburg zei dit in antwoord op een vraag, of de jongste verklaring der Arabische landen een bevredigend ant woord vormt op het standpunt dat de negen landen op 6 november in Brus sel hebben gepubliceerd, en waarop met name in Nederland kritiek is ing van .i inhou den. In de Arabische verklaring wordt het onderscheid tussen Nederland en overige EEG-landen gehandhaafd, die zin dat slechts Nederland wordt getroffen door de olieboycot. De Deense directeur-generaal politieke zaken meende dat het feit dat de gemeenschap uit negen landen bestaat voor alle ministers zwaar zal wegen, maar vermeed het woord 'solidariteit' te gebruiken. Het leek hem niet uitge sloten dat de verklaring van Brussel een positieve poging om een recht vaardige en duurzame vrede te berei- (Zie slot pagina 3 kolom 4) Minister Van Kemenade 'onderwijs en wetenschappen) dringt er in een brief aan alle rijks- en gesubsidieerde instellingen die onder zijn ministerie vallen op aan, in verband met de huidige oliesituatie zo zuinig'mogelijk met energie om te springen. De bewindsman geeft de instel lm-1 gen drie wenken: Tracht de temperatuur in kamers en lokalen zo goed mogelijk aan de! omstandigheden aan te passen en in het algemeen niet hoger te stoken dan j 20 graden Celsius: sluit de verwar- ming af in niet-gebruikte ruimten en zet bijvoorbeeld geen ramen open ter- wijl de verwarming brandt: Voorkom verspilling van energie. zoals olie, aardgas en elektriciteit: Tracht een efficiënter autogebruik te bevorderen door gezamenlijk ge bruik in het woon-werk ver kee r De minister doet een dringend be roep op alle betrokkenen om aan dc energiebesparing hun medewerking te verienen teneinde zcveel mogelijk of althans zolang mogelijk te voorkomen dat de regering zich ge noodzaakt zal zien meer stringente maatregelen te nemen". In verband niet de noodzaak dm zo zuinig mogelijk gebruik te maken van de beschikbare energie hebben de Al gemene Esnk Nederland NV en de Nederlandsche Middenstandsbank NV besloten de lichtreclame buiten op hun kantoren in Nederland voor onbe paalde tijd uit te schakelen. De hoofddirectie van de Rabobank heeft de bij haar aangesloten banken geadviseerd zich beperkingen op te ieggen wat betreft het laten branden van de neon lichtreclames op de ge bouwen. De Rabobank heeft ongeveer 3000 vestigingen in Nederland, aldus j de bank. f..Onbekend, maar niet uitgesloten' verklaart een Shell-woordvoerder over geruchten dat de benzineprijs binnen kort met 4 a 5 cent per liter omhoog gaat. Het ministerie van economische zaken ontkent noch bevestigt het be richt, maar zegt dat wel voortdurend over prijsverhoging wordt over legd. De oliemaatschappijen zijn nu wer kelijk begonnen met. het verminderen van de benzineleverantie aan de pom pen. De eerste weken van de olieboy cot gold al een leverantiebeperking van 15 procent voor alle olieproduc ten, maar zolang er nog genoeg voor raad was en de raffinaderijen op volle toeren draaiden, is die beperking Zie slot pagina 3 kolom 2) LEEUWARDEN. GRONINGEN (ANP) Een gebied met winden van orkaankracht is maandagavond juist noordoost van ons land buitengaats gebleven. Voor de Duitse kust werden windstoten tot 144 kilometer per uur gemeten (eiland Sylt) en tot 126 kilometer per uur op Norderney. Langs de Waddeneilanden stond maandag avond enige tijd windkracht elf zeer zware storm», maar boven land bleef het beperkt, tot zware windstoten tijdens enkele buien. Op de Noordzee raakten enkele schepen in moeilijkheden. In het Friese Paesens-Moddergat is de! zomerdijk over een lengte van enkele i hcnderdenmeters en een breedte van| 50 meter weggeslagen. Hierdoor zijn| kwelders onder water komen te staan. Op Schiermonikoog is 30 ha. duin aanj de oostkant van het eiland onderi water komen te staan. Ook de Engelscnmanpiaal tussen i Ameland en Schiermonnikoog is on-J dergelopen. Op Vlieland zijn stukken duin wegge slagen. Het water stroomde over de eerste dijk heen. De passagiers van de middagboot uit Holwerd naar Amer- land moesten uren op zee blijven, omdat de boot wegens de storm de haven van Nes op het Waddeneiland niet kon binnenlopen. De dijkbewaking aan de noordkust van Groningen is maandagavond om half tien weer opgeheven De ruim 400 man die vanaf half zes de water stand langs de dijken hadden gecon troleerd konden weer huiswaarts ke ren. De hoogste waterstand werd maandagavond gemeten bij Nieuw- Statenzijl, waar het water op een gegeven ogenblik 4,58 meter plus NAP; kwam te staan. Ernstige moelijkhe-! den deden zich hier overigens nergens! voor, al sloeg in Delfzijl het water: Engelse. Duitse en Amerikaaase natio-1 naliteit zijn op weg naar ae kustvaar-1 der. Omstreeks middernacht zijn de Ame rikaanse tanker David E. Day en het| Engelse vrachtschip Valerie bij de Poolster aangekomen. Door de ruwej zee konden deze schepen nog geen huip bieden. Op twee mijl van de Poolster vaart een schip, dat tot nu toe nog niet heeft gereageerd op haar noodmeldin- gen. Ook de sleepboot 'Heliand' van rederij Doeksen op Terschelling is naar de Poolster onderweg. De storm heeft op de Noordzee nog enkele schepen in moeilijkheden gebracht Op 12 mijl van Schiermonnikoog had het 2144 ton metende Braziliaanse vrachtschip "Mardulce' te kampen met motorsto-' ring Het schip voer door nadat men zeif de storing had verholpen. Voor de Nederlands-Duitse kust ver keerde bet Nederlandse schip 'Man gen' eveneens in moeilijkheden. De kapitein meldde dat dc stuurmachine defect was geraakt. Een deel van van de deklading werd overboord gezet. Ook dit schip voer door. nadat de bemanning het euvel had verholpen.1 Verder wordt op de Noordzee een - - vwv.w "vtu, ut KWIUICT een ,over de kademuur en werd enige, Dm(.se kustvaarder 'Ems' van 425 ton Schepen Dp Nederlandse kustvaarder Poolster bevond zich maandagnacht op 80 mijl noord-noord-oost van het lichtschip Terschellingerbank op de Noordzee in moeilijkheden. De kapitein meldde dat het stuurhuis geheel is weggeslagen door de hoge golven. Een Neptune-vliegtuig van de marine, en drie schepen in de buurt van vermist. Het scheepje was onderweg van Noorwegen naar Rotterdam en had op 16 november in Rotterdam moeten arriveren. Tv.ee grote olieplatforms zouden vol gens berichten maandag in moeilijkhe den zijn geraakt en om hulp hebben gevraagd. Het zijn ae Blue Water III en de Staflo. waarvan kabels zouden zijn gebroken. Vandaag neemt de wind verder af door een hogedrukgebied dat via En geland nadert en weer enige rust in de atmosfeer brengt. FOSFAAT VORMT DE GROOTSTE BEDREIGING GOES Ir. K. C. Zïjlstra, directeur van het rijksinstituut voor de zuive ring van het afvalwater (RIZAj, vindt dat er met de meeste spoed voorberei dingen getroffen moeten worden, om te voorkomen dat liet milieu in een af gesloten Oosterschelde wordt aange tast. De heer Zijlstra meent, dat zodra het Zeeuwse Meer een feit is gewor den, alles klaar moet zijn om ernstige vervuiling tegen te gaan. „Er ïs nog maar weinig tijd", zei hij maandag morgen in 'De Prins van Oranje' te Goes, waar liïj tijdens de algemene le denvergadering van de Zeeuwse Water- schapsbond een inleiding hield met als thema: „Hoe zorgen wij voor schoon water in Zuidwest Nederland?" De heer Zijlstra behandelde de problema tiek van de grote Zeeuwse wateren, en hij noemde de fosfaten de grootste bcjj dreiging voor liet milieu in afgesloten: zeearmen. Een hoog fosfaatgehalte kan\ namelijk een te sterke algengroei ver-I oorzaken. Daardoor ontstaat in liet wa ter zuurstofgebrek. Het gevolg: het hele biologische leven stort in elkaar. Deze kwestie is van groot belang voor de kwaliteit van-het water in het toe komstige Zeeuwse Meer, omdat het Rijnwater een veel te hoog fosfaatge halte bevat. „Hiervoor zijn diverse oor zaken aan te wijzen", aldus de heer Zijlstra. „Nederland maakt er zich grote zorgen over. De gevolgen zijn met name te merken in stilstaande wa teren als het IJselmeer, het Brielse Meer en straks de Oosterschelde. Ze worden allemaal met Rijnwater ge voed. In het internationaal overleg - over de vetrontreiniging van de Rijn, wordt door de Nederlandse delegatie voortdurend aangedrongen op maatre gelen tegen de stijgende fosfaatlast. En ik moet. zeggen", constateerde de heer Zijlstra, „dat er zo langzamer hand meer begrip voor de Nederland se argumentatie begint door te drin gen". Hij verwachtte echter niet. dat ,m binnen tien tot vijftien jaar een af doende oplossing is gevonden. Hij hield er dan ook rekening mee. dat het fosfaatgehalte bij de Volkeraksluizen i een flink stuk te hoog zal blijven. Van daar, dat de Deltadienst momenteel bezig is met de studie naar een metho de om het fosfaat 'uit te vlokken', waardoor het in stilstaand of zeer lang zaam stromend water tot bezinking kan komen. „Deze methode biedt pers pectief. al kost het wel geld", zei de directeur van het RIZA daarover. De Rijn is niet de enige weg, waar langs het fosfaat in het Zeeuwse Meer terecht komt. Dat gebeurt ook via de lozing van polderwater en de riole ringsstelsels. „Biologische zuivering van afvalwater zal ook bij lozing op polderwatcr in dit gebied nodig zijn, en eveneens bij rechtstreeks lozen op het Zeeuwse Meer. Dat laatste lijkt een vergaande eis", vond de heer Zijlstra. „Maar dat is in feite niet zo. omdat fosfaatverwijdering uit afvalwater pas dan goed uitvoerbaar is. wanneer dit gebeurt in combinatie met of in aan sluiting op een biologische zuivering van het afvalwater. Uiteraard werkt die fosforeliminatie wel kostenverho-1 gend". Grevelinqen Sprekend over de Grevelingen. kon de heer Zijlstra rot geen andere conclu-j sie komen, dan dat het. de voorkeur verdient om er geen afvalwater op te lozen. Lukt dat met. is biologische zui vering om de fosfaten te kunnen eli mineren. een bijna verplicht nummer. Om de kwaliteit van het water van het Veerse Meer op peil te houden, gaf de RIZA-directeur de leden van de Zeeuw se Waterschapsbond het advies mee naar huis: ..Het afvalwater van de op Noord-Beveland gelegen kernen mag slechts na biologische zuivering, voor-j zien van fosfaateliminerende middelen,j worden geloosd". De heer Zijlstra sprak maandagmor gen de verwachting uit. dat er over een paar jaar alleen nog maar gezui verd afvalwater zal komen uit de drie' grote lozingspunten (hij Waarde, dei leiding langs het kanaal Gent-Terneu- zen en de in uitvoering zijnde afvalwa terleiding van Goes) op de Wester- sehelde. Hij motiveerde dat onder meer met: „Door diverse oorzaken, zoals het in werking treden van de wet verontrei niging oppervlaktewateren, bleek het voor veie industrieën mogelijk om langs andere weg tot een aanzienlijke beperking van het verontreinigend ver mogen van het afvalwater te komen. Ook de sinds enkele jaren gewijzigde publieke opinie omtrent de lozing van 1 ongezuiverd afvalwater 'neefr ror ac centverlegging geleid. De zwaarte van de drie lozingen is daardoor al sterk verminderd". De heer Zijlstra meende dat deze tendens zich voort zal zetten Niet alleen, omdat voor de lozing op zout water nu ook heffingen betaald moeten worden. Er is momenteel ook de mogelijkheid om uit het. heffingen- fonds bijdragen uit te keren, voor del zuivering van afvalwater, dat op zout water wordt geloosd. In zijn openingswoord stipte voorzit ter A. AI. Geluk enige problemen aan. waar de waterschappen mee te maken krijgen als zij volgend jaar met de zui- veringstaak van het afvalwater worden (Zie slot pagina 6 kolom 4 fiantlijn. yTo af en toe komt er enig \AA/. J Zu rumoer naar bulten uit dc top van de Anti-Revo LV^Ufyl lutlonaire Partij, de imw- en van de laatste kabinet formatie. Eigenlijk begon het veel eerder, namelijk In het begin van de verkiezingscampagne vorig jaar. Bij de AR was Blesheuvel lijstaanvoerder, maar hij was ook mi nisterpresident en als zodanig voelde hij er niets voor om het beleid van zijn kabinet tijdens dc stembusstrijd te verloochenen. In een vroeg stadium van de campagne het hij dat al weter.. namelijk eind november tijdens een vergadering van de AR-kiesverenlging in Eunschotcn. Bij die gelegenheid maakte hij duidelijk te zullen aan sturen op herstel van de toen regeren de coalitie. Kennelijk voelde Biesheu vel zich geraakt door de houding van de progressie ven. die hem tot symbool van een conservatief beleid hadden verklaard. Na de verkiezingen hand haaide Biesheuvel hij trad toen ook op als AR-fractievoorzitter de door hem aangekondigde lijn. En daarb:j kon hij zich op een opmerkelijk feit beroepen, zijn partij had een zetel ge wonnen. Inderdaad uiterst opmerkc lijk: de beide confessionele partners KVP en CHU leden opvallende ver liezen. De AR-winst was een 'Barend effect'. Als het aan Biesheuvel had gelegen zou er nooit een kabinet-Den Dyl zijn gekomen, maar hij kon deze belofte aan zijn kiezers niet waarma ken, De groep Boersma-Aantjes won namelijk de strijd binnen de AR-frac- tie. Daar werd begin mei met acht te gen zes stemmen besloten een kabinet- Den Uyl te gedogen. Een bijzonderheid was in dit verband dat Biesheuvel door de omstandigheden buiten he' directe spel was geplaatst: omdat de kabinetsformatie zo iang duurde, liep de termijn af waarin hij zowel kamer lid als minister-president kon zijn. In de toen geldende om standigheden voel de hij zich verplicht minister - president te blijven en daar om diende nij het voorzitterschap van de fractie af re staan- Aantjes werd zijn opvolger, een verandering die ln de heie gang van zaken vrij spoedig merkbaar werd. Gerda Brautigam meldt daarover in haar boek over "De brieven van kabi netsformateur mr. J. A. W. Burger „Het gesprek met Aantjes was soepe ler dan ae gesprekken met Biesheuvel plachten te zijn". Toen eenmaal het nieuwe kabinet in het zadel zat. trok Biesheuvel de consequenties: hij ver liet ae politiek. De écho's van deze gebeurtenissen blijven doorklinken in de AR-Par- tij. Onlangs liet de waarnemend voorzitter van de AR zijn verbazing blijken over Biesheuvel: hij zei niet te begrijpen waarom deze was opge stapt, er was immers maar weinig verschil tussen het beleid van diens kabinet en dat van Den Uyl. Waarop- de oud-premier fel reageerde via een stuk in het Fries Dagblad en bij die gelegenheid de waarnemend voorzitter van zijn partij politieke bedrijfsblind - heid' aanwreef. Een begrijpelijk en juist verwijt. Het gaat bij deze kwestie pas in de allerlaatste plaats om de vraag of het beleid van het kabinet Biesheuvel al dan niet veel verschut- van dat van ae huidige regering. Tus sen haakjes, de progressieve partijen zullen te dien aanzien wel een andere mening huldigen en verkondigen dan de waarnemend voorzitter van de AR. Waar het in deze kwestie in werkelijk heid om gaat is dat. Biesheuvel zich ais lijstaanvoerder in de steek voelde ge laten door de kleinst mogelijke meer derheid in de AR-kamerfractie. En daarbij hebben twee figuren een hoofdrol gespeeld: Aantjes en 3oer- sma. Zij kozen namelijk een andere koers dan Biesheuvel tijdens de cam pagne had uitgestippeld. In ae verkie zingsstrijd 'naa deze duidelijk gemaakt dat hij het beleid van zijn eigen kabi net mede tot inzet van de verkiezingen maakte, voorts kon hij er met recht op wijzen dat zijn partij een zetel had gewonnen, men kon in dit opzicht in derdaad over een "Barend-effect' spre ken. En wat gebeurde op het ogenblik dat deze Barend de leiding van de fractie uit handen moest geven? Een meerderheid ging een andere koers varen. Op dat moment trok Biesheu vel zich terug. Daar gaat het om. niet om een vergelijking tussen het kabi net-Biesheuvel en het kabinet-Den Uyl. Over dat besluit van Biesheuvel is heel wat te doen geweest. Naar ons gevoel was het een juiste be slissing. En als nu de waarnemend voorzitter van de AR kennelijk me: het oog op die grote groep AR-leden die het met Biesheuvel eens was verbaasd opmerkt dat hij de oud-pre mier niet helemaal begrijpt, rian is da: al te naie'. Hij had er beter aan ge daan dit soort opmerkingen niet 'e maken, het is een uiterst onhandige manier om tegenstellingen te verdoe zelen. Er zijn in dit opzicht twee fei ten duidelijk en scherp omlijnd om streeks maart-april van dit jaar. Ten eerste: de AR tweede kamerfractie (en daarmee automatisch de AR-Partij heeft de lijn-Biesheuvel afgewezen. Ten tweede: Biesheuvel heeft daaruit ae consequentie getrokken en trad te rug uit het politieke leven. Het is on billijk om thans Biesheuvel ir. de dis cussie te betrekken, hij heeft een con sequente houding aangenomen, hij ging heen en is niet meer 'aanspreek baar'. Als er gediscussieerd zou moe ten worden, dan moet dat gaan over de lijn die de AR met name de AR- fractie thans volgt. Een discussie derhalve over de lijn-Aantjes. Pas als Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1