Portret van een gedupeerde MORGEN IS HET WEER OPPASSEN GEBLAZEN Verbouwing panden Vlasmarkt vooruitbreiding 'stadhuis' Middelburg bijna 1,5 miljoen HUN KRACHTEN MOETEN ziet REGERiflGS- MflflTREGELEh V icortge „HET PERSONEEL WORDT HET KIND VAN DE REKENING" JlWAO 10 NOVEMBES 1973 P80VINCIA1I ZEEUWSE COO»*» T 9 NAAST UITBREIDING DUE RESTAURATIE MIDDELBURG Burgemees ter en wethouders van Middel burg willen begin volgend jaar - zo mogelijk binnen drie maanden een begin maken met de verbouwing van een toeetal panden aan de Vlas- fcerkt, die bestemd zijn voor buisvesting van de gemeentelij- te sociale dienst en de afdeling bevolking van de gemeente. In fle vergadering van maandag 19 november krijgt de gemeente raad een voorstel voorgelegd hiervoor een krediet van 1—45.000 gulden te verlenen. een uit- fr® ook bestem?!?!5611 de open ga voor de wijt 0Penbaar s^' «n éttaf o^envijsgebied ver- .beschikbaar stel- OKcoire t "nncnring van de v^-«r feKil001 Dunenhof', °egm aeze week de eerste paal de grond in ging. B. en w. vragen de raad voorts een krediet voor het aanbrengen van centrale verwarming in de Herman Faukeliusschool aan de Venvereijstraat. Voor aanschaf van nieuw meubilair voor dé protestants-christelijke kleu terschool aan de Veersesingel moet de raad een krediet van 7.825 gulden verlenen. Onder de leerlingen van de zesde klassen bij het basisonderwijs Internationale zeehengel- wedstrijd voor Zws-Vlaamse kust CADZAND Voor de kust van Wesi- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt zaterdag en zondag een internationale zeehen- gelwedstrijd gehouden door de selec tieteams van Nederland en West-Duits- land. De vissers vertrekken zaterdag morgen om half negen uit de Bres- kense haven met het motorschip Jaco- ba. Zondag is er een wedstrijd kust- hengelen op het strand van Cadzand. aanvang half twaalf. Bij het uitzetten van de plaatsen en de controle is de zeehengelclub De Wielingen uit Cad zand betrokken. De wedstrijdleiding op beide dagen is in handen van de heer W. de Meijer in Zuidzande, hoofd van de commissie zeehengelen van de algemene henge- laarsbond. die het evenement mede organiseert. De prijzen worden zater dagavond uitgereikt door de vice-voor- zitter van de bond. In het Nederland se tiental zit één Zeeuwse hengelaar: C. Prevo uit Krabbendijke. Geen bezoek van N A V O-vlooteskader VLISSINGEN Het bericht over het bezoek van een NAVO-vlooteskader vrijdag aan Vlissingen, PZC van dins dag, blijkt op een misverstand te berusten. In het bericht stond dat de; Standing Naval Force Atlantic, be staande uit 5 marineschepen, vrijdag middag omstreeks vier uur de Vlis- singse haven zou binnenlopen. De schepen, het Nederlandse fregat en tevens vlaggeschip Isaac Sweers. de Duitse jager Hessen, de Noorse jager Stavanger, het Engelse fregat Lönden- derry en de Amerikaanse jager Bar ney, die vrijdag van Antwerpen kwa men, hebben 's middags om kwart over één op de rede van Vlissingen een aantal journalisten afgezet en hebben met loodsen aan boord de reis verder 'naar buiten' voortgezet. en him ouders willen b. en w. de onderwijsbrochure 'pas op de helft' die de mogelijkheden bij het voort gezet onderwijs weergeeft versprei den. Hiervoor moet de raad een kre diet van 1830 gulden verlenen. Voor herstel van de riolering van de kleu terschool 'Klein Poortershof' vragen b. en w. de raad een krediet van 3420 gulden. De raadsleden krijgen in de vergade ring van 19 november ook een tweetal voorstellen voorgelegd voor verbete ring van de openbare verlichting. Voor verbetering van de verlichting van de Veersesingel tussen Veerse- weg en Zacharias Jansenstraat vra gen b. en w. een krediet van 24.800 gulden. Voor verbetering van de Sint- Jorisstraat en de Bleek een krediet van 10.500 gulden. B. en w. zijn bereid om de Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek nog met ingang van dit jaar een subsidie te verlenen, die gelijk staat met de huur, die de Muziekbibliotheek moet betalen voor het gebruik van een gedeelte van de Kloveniersdoelen. Het college doet dit onder de voor waarde dat men een vertegenwoordi ger krijgt, in het bestuur van de muziekbibliotheek. In een apart voor stel wordt de raad dan ook voorge steld wethouder M. A. L. Hubregtse in het bestuur te benoemen met als plaatsvervanger cultureel ambtenaar J. Vuijk. Beroep Burgemeester en wethouders stellen de raad ook voor het beroep van de transportonderneming gebr. De Klerk tegen de eerdere weigering om dit bedrijf ontheffing te verlenen van het parkeerverbod voor hun grote voertui gen op het Molenberg ongegrond te verklaren. Het bedrijf voert in het beroepschrift dat het parkeren van hun trans portauto's op de Molenberg een mi nimale storing geeft voor het door gaande verkeer. B. en w. zijn het hier duidelijk niet mee eens. Het college stelt dat de auto's van het bedrijf het verkeer meermalen stremmen en vooral aan het eind van de werkdag. Overigens is het college van mening dat de transportonderneming in zijn geheel niet meer in de binnenstad thuishoort. Overleg tussen de gemeen te en het bedrijf over een eventuele verplaatsing heeft- tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Voor uitbreiding van de sportvelden te Nieuw- en Sint-Joosland willen b. en w. een perceel grond met een oppervlakte van ruim 10.000 vierkante meter aankopen van de levensverzeke ringsmaatschappij Utrecht NV. De grond, die ligt aan de Oude Rijksweg sluit aan bij de bestaande sportvel-i den. KAMER VAN KOOPHANDEL WIL DEELNEMEN IN DATABANK MIDDELBURG Het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland heeft de leden voorgesteld, deel te nemen in de stichting Databank Kamers van Koophandel en Fabrieken. Dit is een stichting die wil komen tot een Data bank die gegevens bevat omtrent het bedrijfsleven waaraan de kamers bij hun taakvervulling gebruik kunnen maken. De kosten van deelname bedragen ongeveer 20.000.- per jaar. Voordelen van deze automatische administratie zijn bijvoorbeeld het vlug verkrijgen van 'n overzicht van alle kruideniers in Vlissingen, een overzicht van het aan tal opgeheven ondernemingen in een plaats, zodat de kamer eventuele ont wikkelingen in een district spoedig kan signaleren. De Zeeuwse kamer behandelt het voorstel in de vergade ring die woensdag in Goes wordt gehouden. In het kader van het streven de inflatie zoveel mogelijk te beperken, zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland bij het verhogen van heffin gen grote terughoudendheid in acht nemen. Dit blijkt uit de ontwerp begroting voor 1974, die wordt afge sloten met een nadelig saldo van bijna ƒ21.000,-. De gunstige resultaten van 1973 maken dit saldo echter aanvaardbaar. De ontwerp-begroting biedt volgens het bestuur van de kamer de moge lijkheid in 1974 de service-verlening aan het bedrijfsleven op hetzelfde ni veau te handhaven, terwijl ook de uitvoering van ae aan de kamer wet telijk opgelegde taken is verzekerd. Het bestuur van de kamer verwacht dat de problematiek rond de uitwer king ran de provinciale verordening verontreiniging oppervlaktewateren de nodige aandacht van het secretariaat zal vragen. Het bestuur vindt dat moet worden voorkomen dat de heffingen, die het bedrijfsleven worden opgelegd vanwege de lozing van afvalwater, van die omvang zijn dat de rentabiliteit van de ondernemingen en de werkgelegen heid in deze streek te zeer onder druk komen te staan. Verwacht wordt dat een goede voorlichting over deze zaak aan het bedrijfsleven de kamer veel werk zal geven. WIM VAN BOVEN TREEDT OP ALS SOLIST IN 'BRASS BAND MAGAZINE' HILVERSUM De Zeeuwse solo-cor- netist Wim van Boven treedt vandaag zaterdag op in het programma "Brass Band Magazine' van de Vara- •adio. Wim van Boven zal dan enkele soli spelen met begeleiding van de 'All Star Brass Band' onder leiding van de I Engelse dirigent Harry Mortimer. Het I programma begint om half acht. CRACAU OP HOORZITTING HINDERWET VLISSINGEN VLISSINGEN Tegen het verzoek van Hoechst Holland N.V. te Vlissin gen om vergunning in verband met de wet luchtverontreiniging en de hinder wet tot het uitbreiden en wijzigen van een chemische fabriek met gaswas- sing slakafsteek oven I en II in de inrichting aan de Europaweg te Vlis singen zijn vrijdagochtend tijdens de hoorzitting in het gemeentehuis van Vlissingen geen bezwaren ingediend. Ook werden geen bezwaren ingediend tegen het verzoek van BV Metaal maatschappij Cracau te Vlissingen in verband met het oprichten of in wer king hebben van een inrichting voor het vervaardigen van metaaloxyden aan de Oost-Souburgseweg te Vlissin gen. Hercules vestigt zich in Tessenderlo TESSENDERLO Nadat de Ameri kaanse firma Dow Chemicals te Tes senderlo optie genomen heeft op de aankoop van 36 h~ grond in de plaat selijke industriezone om er een fa briek op te richten voor de fabricatie en verwerking van polyestyleen en polystereen, zullen twee andere Ameri kaanse chemische bedrijven rich te' Tessenderlo vestigen; Hercules en Al- lied Chemicals-fabrieken. De nieuwe fabriek van Dow Chemical geeft aanj 145 mensen werkgelegenheid in de eerste fase. Later zal het bedrijf uit-: gebreid worden. DEN HAAG „Het personeel wordt het kind van de rekening'. Dat schrijft de Algemene Rooms-Katho- lieke Ambtenaren vereniging deze week; in het weekblad AR KA over de aan kondiging van de staatssecretaris van justitie, dat de huizen van hewaring in Middelburg en :n Assen de bestem ming krijgen van daghuis van bewa ring. De AR KA zet in het verenigings blad uiteen dat het personeelsbestand van het huis van bewaring in Middel burg door de nieuwe bestemming zal teruglopen van 40 tot vier of vijf De AR KA: .Jarenlange arbeid in een bepaalde inrichting wordt hier abrupt! beëindigd. Vertrouwdheid met de in richting, met de gestichtsbevolking, vallen weg. Relaties in en door dei dienst, intern en extern, houden op. Geborgenheid en verknochtheid me: haard en hof, met stad en land, me: familie en kennissen, met ons hele leefklimaat. Het gaat allemaal over en voorbij. Wij weten het, wij komen! 'Grotere eenheden principiële opdracht' MIDDELBURG „De kruisverenigin gen hebben bij de gezondheidszorg een taak bij uitnemendheid. Willen wij deze taak goed en efficiënt kun nen vervullen dan is het noodzakelijk tot bundeling van krachten over te gaan". Dit zei de heer D. Boone, voorzitter van de provinciale afdeling van de bond van protestants christe lijke verenigingen voor wijkverpleging "Het Oranje-Groene Kruis', donderdag-1 avond bij de opening van de algeme ne vergadering in het 'Nederlands Koffiehuis' te Middelburg. „Het is onmogelijk om in de toe komst nog als kleine plaatselijke vere niging all-round werk te kunnen ver richten. Dit moet in groter, regionaal verband gebeuren. De overheid zal in de toekomst alleen subsidie geven- wanneer er een bundeling van tien tot vijftien wijkverpleegkundigen in een' regio aanwezig zijn", aldus voorzitter Boone. „Wij hopen dat we op Walche ren en op Zuid-Beveland, voor zover dit het Oranje-Groene Kruis betreft, tot grotere eenheden samen met het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis kunnen komen. Wij zien dit als een principiële opdracht". De heer Boone gaf tóe dat het allemaal nog niet zo eenvoudig ligt, maar hij voegde er aan ergens terecht. Wij zullen een nieuwe plaats gaan innemen. Wij worden niet werkloos, maar het gaat niet zomaar langs onze koude kleren heen". De AP.KA wijst erop dat de beslis singen die tot nu toe voor verschillen-, de huizen van bewaring zijn genomen, niet het eind van de ontwikkeling is. De vereniging: „Welke inrichtinger. zullen nog volgen? Planning is volgens het departement niet mo gelijk. Een en ander heeft tot gevolg dat de mogelijkheid wordt geschapen dat het personeel in de nabije toe komst jaarlijks kan worden „geher structureerd". omdat er bij het opstel len van de jaarlijkse begroting aan de! hand van het verminderde aantal ge detineerden kan worden besloten om maar weer een inrichting te sluiten. Reeds nu hebben wij daarvan, bij de sluiting van Middelburg en Assen, voorbeelden, namelijk personeelsleden die in het kader van het herstructure ringsplan eerst vorig jaar bij deze inrichtingen werden geplaatst". 1 IFT toe- „Laten we samen eens aan de tafel gaan ritten en de structuren grondig met elkaar doorpraten". Als sreefdatum voor het volledig samen smelten van de drie provinciale kruis organisaties noemde hij 1 januari 1975. De heer Boone zei de ontwikkeling ln Middelburg toe te juichen en sprak de wens uit dat men in Vlissingen (met Souburg; ook komt tot een mterkrui- selijke samenwerking naar het pa troon van Middelburg. Sprekende over het 'Gesloten circuit bejaarden zorg op Walcheren' stelde hij dat dit voor het "Zeeuwse Kruis' 'voorheen Zeeuwse Kruisraaa geheten) een be langrijke zaak is. .Met andere instel lingen heeft het Zeeuwse Kruis hier een bij uitnemendheid centrale taak te vervullen". Na de pauze gaf de heer M. C. Deurloo, voorzitter van het "oureau- contact van het Zeeuwse Kruis een toelichting op de plannen voor her structurering in Zeeland. Hij wees er op dat de integratie op landelijk ni veau aan de gang is. In Zeeland is een plan opgesteld dat thans als ■praatstuk' fungeert. Het doel van de integratie is te komen tot optimale samenwerking op het gebied van de 'thuis-gezondheicszorg'. Het is de be doeling Zeeland op te delen in een aantal basiseenheden die op verschil lende wijzen kunnen worden opge bouwd en die onder leiding staan van een boofd-wijk verpleegkundige. De heer Deurloo deelde mede dat er in Zeeland reeds enige van zulke basis een heden zijn gevormd voor Tholen met Sint-Philipsland en voor Oost Zuid-Beveland. Hij ging daarbij ook in op de functie die ce plaatselijke con tactcommissie moeten hebben en de taak van de ledenraad. Basis Tijdens de discussie over deze inlei ding werd de vraag gesteld hoe het zal gaan met de geestelijke basis var. de afdelingen d:e nu een confessioneel fundament nebbe: daar gezegd was dat de nieuwe organisatie "kleurloos' zal rijn. Voorzitter Boone noemde di". een teer punt. .Hoe het gerealiseerd za! worden, moet elke afdeling zelf uitmaken en er een oplossing voor zoeken". Hij hoopte da: hetgeen histo risch is gegroeid, zal blijven voortbe staan. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd het financieel verslag over 1972 goedgekeurd. Dit vermeld: een eindbedrag van baten en lasten van 101.027 met een tekort van 7.433. De begroting voor 1974 werd vastgesteld op een bedrag van f 112.550. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden van het bestuur drs. P. H. Nienhuis en S. J. Goverse herko zen. In plaats van de heer P. Goedege- bure, die niet herkiesbaar -ras. werd gekozen ds. W. A. Vrijlandt te Borsse- le. De vergadering werd ook bijgc-w *ond door vertegenwoordigers van de twee andere kruisverenigingen. door jacques cats Mocht u het plan hebben om morgen ter gelegenheid van die tweede autoloze zondag op een nabijgelegen kruispunt te gaan klaverjassen, dan moet u die neiging toch maar onder drukken. Want de wegen zullen er morgen minder ontheffend uitzien dan vorige week. ofJAi X. Hef wegrestaurant 'De Caisson bij Biezelinge ligt er die vier de november wat afgezonken bij. De eerste autoloze zondag is halverwege gevorderd. Door de radio bij het buffet klinkt de waarschuwing dat ouders hun kinderen moeten verbieden om op de weg te rolschaatsen, „want de Duitsers blijven 180 rijden, ook op de binnenwegen." In het restaurant hangt een onwezenlijke stilte. Waar anders op deze tijd het stem gemompel van tafelende klanten wordt vermengd met tik kend bestek op appetijtelijk gevulde borden, heerst de rust van de'nacht. Op alle andere zondagen van het jaar kun je In "De Caisson' bij wijze van spreken over de kop pen lopen, maar op deze middag zou de exploitante, mevrouw Leijs net zo goed over de tiental len gedekte tafeltjes kunnen lo pen. Ze zal het niet doen, maar geen mens zou er zich aan kun nen storen. De tent ligt er verla ten bij. De kok wordt met het uur cha grijniger. Het aantal bestellingen dat die dag aan de keuken wordt doorgegeven zal blijven bij vier koppen soep voor vier Duitsers en twee menutjes voor een Bel gisch echtpaar. Op de kassa wor den die zondag veertien kopjes koffie aangeslagen. Op andere zondagen wordt er elk half urn- vijf liter verse koffie gezet. Acht- tot negenhonderd kopjes vinden dan hun weg naar de klanten Mimi de serveerster is op de fiets van Kruiningen gekomen en zet demonstratief het rijwiel op het lege parkeerterrein. .Dan staat er in ieder geval iets gepar keerd". zal ze later tegen haar werkgeefster zeggen. Mevrouw Dat betekent dat u er ook deze keer goed aandoet om uw kinde ren te laten rolschaatsen op plaatsen waar ze zich anders ook plegen op te houden: op stoepen en pleinen. Want je weet maar □ooit. Voor de rest heb ik kunnen mer- "En Horeeawezen in de greep van de autoloze zondag. In de Caisson' kunnen ze er over meepraten. Het restaurant op zondag: één troos teloze leegte .OriDflE GESLO" I.V.M. Leijs slaat die dag met haar personeel aan het puzzelen. Slechts een enkele keer worden ze daarbij gestoord. Een paar verdwaalde fietsers komen uitbla zen in "De Caisson'. De mannen die op andere zonda gen met hun vrouw een autoritje maken en binnenwippen om een dronk en een hap tot zich te nemen, zijn noodgedwongen thuis gebleven, evenals de Rotterdamse automobilisten die gewend rijn op zondag over de Zeelandbrug te komen, in "De Caisson' te tafe len en vervolgens via Brabant weer naar huis te sturen. Ook de mensen die anders in Zeeland him boot of tweede huisje opzoe ken, rijn afgevallen. Voor het eerst sinds de opening van het complex blijven de negen appartementen in het, bij het res taurant horende motel onbezet. Exploitantes dochter Elly, die naast het restaurant een benzine pomp beheert, gaat van ellende de was doen. Het kijkglas blijft die dag leeg. Hoe dat allemaal uitpakt zal 's avonds blijken als mevrouw Leijs de kas opmaakt. De omzet van die eerste autoloze zondag bedraagt 129,30. Daanoor zijn een hele dag aanwezig geweest: een buffetbediende, een kok, twee kelners, twee serveersters, een kamermeisje en twee werkvrou wen. Aanstaande zondag hoeven er negen personen minder uit hun neus staan te eten. 'De Cais son' blijft dan dicht. 'In verband met de regeringsmaatregelen', zo als een bord op de deur ver meldt. clette'. Wat dat U vertelt me 'palron' Barend: .Dat la irn op houtakoolruur geroosterde pin met trrMhlIlrndr vlreMoorten. overgoten met een pikant asuaje. waarbij op verzoek een garnering van fletskogeltjea wordt bljgrle- >H ln zal fir-t in de re w« worden d< kers met i hun weinig solidaire houding ge attendeerd. Ineens hebben we al lemaal niet meer zoveel haast. De automobilist die me deze week op rijksweg 58. waar ik zelfs r.nz braaf onder de honderd bleef voorbijreed, keek tijdens dez<- in haalmanoeuvre wat schuldbewust terzijde en ging vervolgens om rijn wandaad goed te maken pal voor me rijden. Het was overi gens vrijwel alleen vrachtverkeer dat aan een inhaalmanoeuvre be gon. Tot mijn grote ergernis be vond rich onder deze doordou wers ook de bestuurder van een tankwagen, die was opgesierd met de naam van een niet geheel onbekend benrinemerk. De meeste buren bij mij op het plein houden 's-avonds hun gor dijnen keurig dicht om daarmee een bijdrage te leveren aan de besparing op "net energieverbruik. Een vriend en collega in Zierik- zee wilde ook niet achterblijven. Hij sloot de gordijnen, maar kwam een half uur later tot de ontdekking dat zijn fiets die te gen het raam was gestald, was verdwenen. Zodat hij rijn zakelij ke afspraken die avond te voet heeft moeten nakomen wat onge twijfeld meer energie zal hebben gekost. Ik laat zelf mijn gordijnen open. In elke straat zou er zo'n uitzon dering moeten zijn, zodat je ten minste nog kunt zien waar je loopt, want nu de straatverlich ting in Middelburg op een nacht pitje is gezet kun je er om zeven uur 's-avonds al bijna geen hand meer voor je ogen zien. Alleen hij het PZEM-gebouw kon ik van de week flink doorstappenhet hele gebouw baadde, vermoede lijk ten behoeve van twee werk sters, in een zee van licht... In een Frans getinte Middelburg se tapperij las Ik op een bord aan de wand, dat daar voor zon dag een bijzonder gerecht werd aangeprezen: "Brochette a la blcy- Vakcentrale over toetreding PZEM tot NV Samenwerkende ElcktricltrltvProducllebed rijven: wij staan er SEPtlsch tegenorer. Zondag toch zulderbun-n met auto de grens overt Zeenwschvla- mi rig en niet langer geBelgd- In verband met autoloze zon- Besparing op rnertieverbrulk: Eén dag géén Mars eten. Gelezen ln pcrsoncelskrant van de PTT: Bureauchef Gorgels kwam laatst bij de bedrijfsarts. Hij denkt dat hij aan zijn amandelen moet wor den geholpen. Gorgels steek» zijn tong uit en zegt: aaaah. Zegt de dokter: ..Dat zijn geen vergrote tongsillen". Gorgels evrbaasd: ..Wat dan dok ter?" ..Dat is de PTT die u de keel uit hangt". Leuk mopje om achter de hand te houden. Kan met een enkele in greep op eigen werkkring worden betrokken: Vit rit». De Schelde. DOW Chemical, enfin u komt er wel uit, hé. Bejaarde schipper donderdag avond in EO-programma rond thema 'Oosterschelde open of dicht': i al broekklemmen In VOOR GEMEENTELIJKE SOCIALE ISIE AFDELING BEVOLKING VAN DE SECRETARIE GEEN BEZWAREN TEGEN VERZOEKEN HOECHST EN Provinciaal voorzitter D. Boone van Oranje-Groene Kruis in Middelburg ARKA over sluiting van huizen van bewaring

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9