Man in Poortvliet doodde zijn echtgenote en sloeg daarna de hand aan zichzelf Buitenlanders mogen zondag in Zeeuwsch-Vlaanderen rijden „Grote bedrijven werven personeel buiten GAB om" Rijksverkeersinspectie verwerkte nieuwe golf ontheffingsaanvragen Vragen over verplaatsing van zand in de Oosterschelde Vijf overtreders rijverbod beboet ONDERZOEK POLITIE WIJST UIT: ALMANAK Axelaar reed achterop geparkeerde auto VOORAL VOOR KERKBEZOEK Bejaarde vrouw overleden na verkeersongeval VAN KAMERLID VAN ROSSUM 2 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT LATERDAG 10 NOVEMBER POORTVLIET Het onderzoek naar de gewelddadige dood van twee mensen in Poortvliet heeft de politie vrijdag duidelijk ge maakt, dat zich op de afgelegen boerderij van de familie J. Hage aan de Schelphoekseweg tussen Poortvliet en Scherpenisse don derdag tegen de middag een familiedrama moet hebben afge speeld. Slachtoffer werd niet alleen de 49-jarige mevrouw S. H., maar ook haar 62-jarige man J. H.: het onderzoek heeft uitgewe zen, dat hij eerst zijn vrouw met een hagelpatroon uit een jacht geweer heeft gedood en enige tijd later met het zelfde geweer de hand aan zichzelf heeft geslagen. De man is vrijdagmorgen vroeg in het ziekenhuis te Bergen op Zoom aan zijn verwondingen over leden. VRIJDAG VROEG OVERLEDEN IN ZIEKENHUIS Een duidelijk motief voor het gebeur de kon niet worden achterhaald, zo zei overste j. Lanting van de rijkspolitie in het district Middelburg vrijdagavond op een persconferentie. Wel liet hij we ten, dat de verhouding tussen de man en de vrouw 'niet helemaal ideaal was'. „Er was duidelijk sprake van een con flictsituatie". Hij wees erop, dat de broer van H. die inwoonde daar in geen rol speelde. H. heeft een paar jaar geleden een hersenoperatie on dergaan. Daarna trad een karakterwij ziging op, de man werd driftiger en agressiever. Hij stond nog onder con trole. De rijkspolitie op Tholen, de techni sche recherche uit Den Haag en de districtsrecherche van de rijkspolitie te Middelburg hebben het onderzoek vrijdag afgerond. De patholoog-ana toom dr. J. Zeldenrust verrichtte vrij dag sectie op beide lichamen. Daarbij werd duidelijk, dat beiden door een van zeer dichtbij afgeschoten hagelpa- ADVERTENTIE) i ïxBLOEHSIEBKÜNST >7^. leeuwse Bril Zonder het zelf te beseffen was de man, een rijzige Vlissinger. ern stig aan een bril toe. Op straat begon hij wildvreemde mensen ie groeten, in wie hij bekenden meende te zien. Hoewel zijn re putatie daar ernstig onder leed leverde het ook wel eens een voordeeltje op, als een aantrekke lijke vrouw zijn groet met een lieve glimlach honoreerde. Voor zijn omgeving was het erg sto rend, omdat lieeel veel verliep in de sfeer van 'ken je die, wie is dat?'. Dan was het altijd een ander. En in de auto begon iedereen het hart vast te houden. Gelukkig wist zijn vrouw hem te bewegen naar de oogarts te gaan en via een opticien raakte hij in het bezit van een passende bril. die hem een heel andere kijk op het leven gaf. getuige zijn reactie na de eerste auto: ..'k Wist niet dat het zo druk was geworden". troon zijn getroffen. De vrouw werd in de kelder toen zij aardappelen haal de neergeschoten en moet vrijwel onmiddellijk dood zijn geweest, de ha gel drong in hart, en de slagaders. Toen de man het geweer ongeveer een uur la ter in de schuur op zichzelf richtte en afdrukte, werden geen vitale delen ge raakt, zijn lichaam aldus de politie zat wel vol met hagelkogels. Hij werd in het ziekenhuis te Bergen op Zoom geopereerd. Hagel Op de fotode boerderij aan de Schelp hoekseweg tussen Poortvliet en Scher penisse, waar zich donderdag het fa miliedrama afspeelde. gewaarschuwd. Na de melding besloot de officier van justitie, mr. J. A. Blok sectie te laten verrichten. Er is zoals gezegd geen exacte zekerheid over het tijdstip waarop de vrouw om het leven werd gebracht. De poli tie neemt aan, dat het tussen half elf en half twaalf is gebeurd, bij het onderzoek van de arts was er nog geen sprake van lijkstijfheid, wel van afkoeling. Bij het onderzoek achtte de politie het al snel duidelijk, dat de inwonen de broer niet bij de gebeurtenissen betrokken is geweest. De afstand tot het gedeelte van het land, van het 70 hectare grote bedrijf, waar hij aan het ploegen was, de hoeveelheid werk, die daar was verricht en het tijdstip, waarop de vrouw moet zijn gedood, maakten hem als verdachte onwaar schijnlijk. Toen de man kort na het middaguur met de trekker naar huls kwam ei het erf arriveerde, moet zijn broer hebben geprobeerd zichzelf van het leven te beroven. „Het moet in ieder geval zijn gebeurd, vlak voor de man thuiskwam. Mogelijk heeft zijn broer in de schuur hem horen aankomen", aldus overste Lanting. De inwonende man heeft echter geen schot gehoord. De 16-jarige zoon C. W. H. was in Goes op school, toen het drama zich afspeelde. Hij is ondergebracht bij buren. De politie heeft het onderzoek vrijdag afgesloten, de officier van justitie zal de stoffelijke overschotten op korte termijn vrijgeven. AXEL In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks 1.30 uur is in de Polenstraat te Axel de heer R. A. F. uit Axel met zijn personenwagen fron-j taal achterop een geparkeerde auto gereden. Tegenover de politie verklaarde F. dat! hij tegen het trottoir was gereden en toen de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Hij kon de wagen van| de heer M. J. de J. niet meer ontwijken en botste tegen de achterkant van dit voertuig. Bij dit verkeersongeval de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. wel werden beide wagens zwaar beschadigd. Examens Aan de Hogere Technische School van de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rot terdam slaagde de heer J. J. van Nieuwenhuijzen uit Goes voor het examen van de afdeling Bouwkunde. VERWIJT PVDA OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN STREEK MOET INSPRAAK BIJ BAALHOEKTRACTAAT OSSEN ISSE De afdeling Oost- Zeeuwsch-Vliiandercii van de PvdA vindt het een onjuiste zaak dat grote bedrijven als Dow. Philips en Zuid- Chemie personcclswervingscampagnes houden buiten het arbeidsbureau-nieu- we-stijl om. Volgens de afdeling wor den daardoor juist de ongeschoolde werknemers ernstig gedupeerd. De Oost-Zecuws-Vlaamse PvdA-leden kwa men tot hun standpunt op een alge mene vergadering van hun afdeling in Ossenisse. Ze spraken zich daar verder uit voor inspraak van de streek bij het opstel len van het tractaat met België v de aanleg van het BaalhoekkanaiL r» PvdA Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen aw met de vereniging milieuhyptaTz* land eens. dat Zeeuwseh-Vlu-^, niet opnieuw buitenspel mag Kri* gezet nu er belangrijke over het Baalhoekkanaal voor de óp staan. Zoals bekend richtte de over deze zaak een brief aan miniter van ruimtelijke ordening afdeling die inmiddels 25 leden en die volgens voorzitter B. Üsra steeds meer gaat functioneren u "herkenningspunt voor de prcgre^n krachten in Oost-ZeeuwschtW* ren' bepleitte tenslotte een r» graal beleid ten aanzien van de sj aal-culturele voorzieningen in 0» Zeeuwsch-Vlaanderen. In dat ver to werd ondermeer de vraag ojner.- pen of Hulst intussen niet toe is a een sociaal-culturele stichting, «e aantal initiatieven coördineert. TWEEDE AUTOLOZE ZONDAG MIDDELBURG Tot vrijdag avond laat is bij de rijksver keersinspectie te Middelburg NOORDGOUWE De 65-jarige wedu we N. de Rijke - Verschuur uit Noord- gouwe is vrijdag om het leven geko men als gevolg van een verkeersonge val. Zij overleed op weg naar het rode- kruisziekenhuis in Zierikzee in de bulance. Mevrouw De Rijke kwam omstreeks zes uur vrijdagavond per bus in de Kloosterweg te Noordgouwe aan. Zij stapte uit en liep achter de bus om met de bedoeling de Kloosterweg over te steken. Zij werd gegrepen door een personenauto van L. uit Noordgouwe. Mevrouw De Rijke liep ernstig hersen letsel en inwendige kneuzingen op. Dokter Van Waarden uit Noordgouwe verleende de eerste hulp. met 25 mensen gewerkt om de deze week nog verleende onthef fingen van het zondagrijverbod de deur uit te krijgen. De aan vragers, van wie het verzoek is ingewilligd, kunnen de onthef fingen vandaag bij de zaterdag- post verwachten. Nadat deze week donderdagmorgen het bericht over de verruimingen van de ontheffingsmogelijkheid in de kran ten verscheen is een lawine van ruim duizend aanvragen bij de rijksverkeer sinspectie in Middelburg binnengeko men. Iedere avond is tot half elf gewerkt om deze aanvragen te kunnen behan delen. Omdat onder hoogspanning moest worden gewerkt kon men gister avond bij de rijksverkeersinspectie zelfs niet bij benadering zeggen hoe veel van de ruim duizend nieuwe aanvragen zijn ingewilligd. De verzoe ken werden overwegend voor kerkbe zoek gedaan en hierop is vrijwel steeds een ontheffing gevolgd, voor de korste weg tussen de eigen woning en kerkgebouw van het kerkgenootschap, waartoe de aanvrager behoort. Ook werden nogal wat verzoeken gedaan om (naaste) familieleden te bezoeken in ziekenhuizen. Bij het ontbreken van openbaar vervoer zijn d Aan de h3nd van de gevonden sporen neemt de politie aan, dat de man zijn vrouw om het leven heeft gebracht. Tussen het tijdstip van overlijden van de vrouw en het moment waarop de man het jachtgeweer op zichzelf richt te, liggen één tot twee uur. „De exacte tijd is niet helemaal vast te stellen", aldus overste Lanting. „Er is in bei de gevallen met een hagelpatroon ge schoten en wel zodanig, dat het ge weer vrijwel tegen het lichaam van beiden moet zijn gehouden." De vrouw is van op zij beschoten. De inwonende broer I (60) ontdekte rond kwart, over twaalf 's middags de gewonde man en de over- lederu vrouw. Hij was na de koffie met de trekker het land opgereden om te ploegen, aldus zijn verklaringen tegenover de politie. Toen de broer thuiskwam om te eten, vond hij niet zoals gebruikelijk de maaltijd op tafel. Door het raam van de keu ken zag hij zijn broer in een vreemde houding vanaf de schuur de keuken binnenkomen, waar hij op een stoel ging zitten. Op de vraag waar het eten was en waar de vrouw was, antwoordde de ander „Ga maar in de kelder kijken". In de kelder vond de mand de dode vrouw en toen hij de keuken terugkwam aldus zijn verklaringen zag hij, dat zijn broer gewond was. Daarop ging hij hulp halen bij familie, die drie kilometer verderop woont. Deze waarschuwde de Poortvlietse arts dokter A. Ktigel, die hem naar het ziekenhuis liet bren gen. Geen zekerheid Als gevolg van de gang van zaken na de ontdekking van de gebeurtenis duurde het tot kwart voor één don derdagmiddag voor de politie werd Gewonden en zware schade bij botsing bij Poortvliet POORTVLIET Bij een verkeersonge val op de Bram Groenewegeweg bij Poortvliet werden donderdagavond drie mensen gewond. Een van de betrokken auto's werd onher stelbaar beschadigd en de ande re auto liep zware schade op. Het ongeluk ontstond doordat me vrouw M. J. R.-van G. door nog on verklaarbare oorzaak met de rechter wielen van haar auto in de zachte berm terecht kwam. Bij haar poging weer op de weg te komen kwam ze met haar auto op de linker weghelft, waar zij in botsing kwam met de door mevrouw B. M.-E. uit Poortvliet bestuurde auto. Ten gevolge van de botsing kwam de auto van mevrouw R. tegen een boom tot stilstand. De heer A. G. uit Tholen, die in de auto van mevrouw R. zat, moest met vleeswonden naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom worden overgebracht. Beide bestuursters werden licht ge wond. De auto van mevrouw R. werd onherstelbaar beschadigd en de auto! van mevrouw M. werd zwaar bescha digd. I (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het tweede-ka merlid Van Rossum (sgp) heeft minister Westerterp van ver keer en waterstaat gevraagd of er aanwijzingen zijn dat door het gewijzigde stromingsbeeld het verschijnsel van het zich plotseling verplaatsen van grote hoeveelheden zand in de Ooster schelde toeneemt. De SGP'er verzoekt de minister een oor deel te geven over de vraag of de gevolgen voor de veiligheid en de binnenscheepvaart in een open Oosterschelde niet even voorspelbaar en nadelig zijn als de gevolgen die de afsluiting van de zeearm voor het milieu en de visserij zal hebben. In een serie schriftelijke vragen informeerde de heer Van Rossum of de bewindsman op de hoogte is van enkele recente, vrij grote plaatvallen in de Oosterschelde bij de Zeeland- brug, tegenover het Goesse Sas. Hij wil weten of die vallen directe wijzi ging in de ligging van de platen en indirect dus ook in de ligging van de geulen tot gevolg hebben. Ook vraagt de heer Van Rossum of er over de plaatvallen voldoende overleg wordt gevormd met de beheerders van de waterkeringen, opdat die tijdig met eventuele nadelige gevolgen rekening kunnen houden. De heer Van Rossum wil verder van minister Westerterp een overzicht hebben van grotere en kleinere plaat-, oever- en dijkvallen in de Oosterschel de en de daarmee in verbinding staan de wateren: Keeten, Mastgat, Zijpe, Eendracht. Krammer en Volkerak. Dat overzicht zou moeten gaan - de periode sinds de afsluiting van het Volkerak. De heer Van Rossum vraagt de minister ten slotte of over bepaalde gedeelten van het jaarverslag 1972 van de Rijks Planologische Dienst, die het beleid van de bewindsman van verkeer en waterstaat aangaan, vol doende overleg is geweest. In jaarverslag wordt uiteengezet, dat de gevolgen die afsluiting van de Ooster schelde voor het milieu en visserij zal hebben voorspelbaar zijn. ingewilligd. Aanvragen diel moesten worden afgewezen lagen meest in de sfeer van familiebezoek. ONVOLLEDIG Over een aantal aanvragen kon de rijksverkeersinspectie nog geen beslis sing nemen, omdat bewijsstukken nog ontbreken of orfclat de aanvragen on volledig zijn. Indien de aanvragers telefonisch bereikbaar zijn neemt de inspectie zelf contact op; is dat niet het geval en men heeft een onvolledi ge aanvraag ingediend waarop men nog niets heeft gehoord dan doet men er goed aan, contact met de rijksver keersinspectie op te nemen. De Middelburgse inspectie heeft deze week zelf de verpleeginrichtingen be naderd met het verzoek een collectie ve aanvraag in te dienen tocc is personeel. „We hebben daarbij gepoogd zo vcCr dig mogelijk te zijn", zo vertelde e chef van de afdeling personenvereoe de heer L. de Bruijn, ..Trr-.v t. hadden geen lijst van deze hritar- gen. Indien er vergeten ajn. lis: zjl dan contact met ons opnemer.". Om de lawine van aanvragen te ta nen verwerken heeft de rijksverisn inspectie mensen uit de buitenaiers gehaald en werden van bevriende ri de schrijfmachines in bruikleen ris- staan. Gedurende de eerste vees ta men 6.000 aanvragen binnen. Vm ie eerste golf werd slechts in éérna deel van de aanvragen gunsdg 're se''kt. Vorige week vrijdagavond ra aan duizend mensen in Zeeland eec ontheffing toegestuurd. (Slot van pag. 1) maandagochtend direct mee naar het werk te rijden. - J 1 zijn auto Eerherstel voor paardentram in Sas van Gent SAS VAN GENT Sas van Gent gaat op de autoloze zondag de paardetram in ere herstellen. Op initiatief van de middenstandsver eniging Sas'70 haalt koetsier E. Smit zondag zijn tram en zijn paarden van stal om tussen 13.00 en 18.30 uur een complete dienst regeling af te werken. De prijs voor een ritje met de paarde- tram bedraagt twee kwartjes. Sas'70 staat voor het tekort op de lijndienst garant. „Het is de bedoeling om de paardetram ie dere autoloze zondag dit ons nog te wachten staat in te schakelen". Het dienstschema: 13.00 uur: Sas van Gent-Westdorpe, 13.30 uur: Westdorpe-Sas van Gent- (Markt), 14.00 uur: markt-Europalaan, 14.30 uur: Europalaan-markt, 15.00 uur: markt-Witte Wijk, 15.30 uur: Witte Wijk-markt, 16.00 uur: markt-Westdorpe, 16.30 uur: Westdorpe-Sas van Gent (markt). 17.00 uur: markt-Witte Wijk, 17.30 uur: Witte Wijk-markt, 18.00 uur: markt-Europalaan, 18.30 uur: Eu ropalaan-markt TERWILLE VAN BELANGEN MIDDENSTAND (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG In Zeeuwsch-Vlaanderen zal het rijverbod zondag niet gelden voor buitenlandse automobilisten. Staatssecretaris dr. M. H. M. van Huiten van verkeer en waterstaat heeft dat vrijdag besloten, nadat daar nogmaals sterk vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen op was aangedrongen. Minister-president Den Uyl kwam vrijdag avond na afloop van de vergadering van de ministerraad met de mededeling over de uitzondering die voor het gebied gemaakt wordt. REACTIE KvK: BLIJ VERRAST" De heer Van Huiten antwoordde donderdag op vragen van het tweede- kamerlid Koning (VVD), dat er geen uitzonderingen gemaakt zouden wor den voor bepaalde delen van het tand. Vrijdagavond zei de staatssecretaris desgevraagd: „Ik ben van gedachten veranderd door de informatie, die mij uit het gebied bereikt heeft. Enkele burgemeesters en verschillende instan ties hebben mij goed uitgelegd, waar om een uitzondering voor Zeeuwsch- Vlaanderen wel mogelijk was". „Men heeft mij er nog eens op gewezen, dat de middenstand in het gebied sterk te lijden zal hebben van de autoloze zondag als die ook voor buitenlanders zou gelden en men heeft uitgelegd dat het gedragspa troon in Zeeuwsch-Vlaanderen wat an ders is dan elders in het land. Dat betekent onder meer dat de winkels in dat gebied zondags open zijn. Maar dat was al eerder aangevoerd. Het sterkste argument om toch te beslui ten tot het maken van een uitzonde ring, was gelegen in de aanwezigheid van de Westerschelde. Zeeuwsch- Vlaanderen is door de Schelde duide lijk gescheiden van de rest van Neder land, waardoor de zaak makkelijk onder controle is te houden. De pont- veren hebben ook opdracht om g buitenlanders toe te laten die geen ontheffing hebben. In andere gebieden is zo'n controle niet mogelijk. Er is vanuit grensgebieden in het hele land gevraagd om uitzonderingen te ma ken. Daarbij is de suggestie gedaan een zone van 25 km vrij te stellen van het rijverbod voor buitenlanders. Maar elders in Nederland kim je de zaak niet in de hand houden". Volgens de staatssecretaris heeft bij zijn beslissing een beetje meegespeeld, dat België volgende week zondag ook een autoloze zondag invoert. Op de vraag of, als het rijverbod in België toch niet van kracht zal worden, Bel gen ook in de komende weken in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen mogen rijden, zei de heer Van Huiten: „Dat lijkt niet onwaarschijnlijk, maar ik kan daar nog geen zekere mededelin gen over doen. Ik zal de zaak dan opnieuw bekijken. Ik probeer over de hele linie een zo soepel mogelijk be leid te voeren en ik doe van dag tot dag ervaring op. „Blij verrast" TERNEUZEN De voorzitter van de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch- Vlaanderen, de heer W. F. de Vos, toonde zich vrijdagavond „blij ver rast" over de beslissing van de staats secretaris om toch buitenlanders in Zeeuwsch-Vlaanderen met hun voer tuigen toe te laten, „Het ls een rede lijke beslissing. Zeeuwsch-Vlaanderen leent zich goed voor een uitzonderings toestand. Ik had goe edhoop dat deze beslissing zou vallen, het is in feite maar voor één zondag want de volgende zondagen mogen de Belgen zelf geen auto meer rijden. Maar alle beetjes helpen". De reacties van de voorzitters var middenstandsverenigingen in Sluis en Hulst getuigden vrijdagavond ook van voldoening over de beslissing van de staatssecretaris. De heer W, Mesuere in Sluis: „Ons telegram heeft gehol pen, ik ben er wel bang voor dat door de aanvankelijk aangekondigde maat regel toch veel Belgen weg blijven, ik verwacht veel kopers op zaterdag." De heer W. Kayser in Hulst: „Onze actie is met succes beloond, we heb ben maandag een telegram naar Den Haag gestuurd en ik zelf heb twee dagen getelefoneerd met kamerleden en allerlei instanties om voor onthef fing voor Zeeuwsch-Vlaanderen te pleiten. Eigenlijk komt de beslissing te laat, want veel Belgen hebben nu in eigen land al inkopen gedaan. Het belangrijkste vind ik dat de regering de belangen die voor Zeeuwsch-Vlaan deren op het spel staan, heeft inge zien. De gedachte achter de beslissing zegt mij meer dan de maatregel op zich". naar een café in de Walstras! sv^- maar verliet het etablissffl»! jw nachts omstreeks vier w, aw rijverbod precies een uur M Vat was. De man bleek taerp»®® de hoogte, want hij nuóatow* reis naar zijn woning asn straat te voet. 's Avonds realiseerde de Itafcss ét echter dat hij zijn auto nu as middellijk bij de hand had m maandags direct meer mar te rijden. Deze clandestiener-Wa ook G. een boete van 500 had geen enkele reden an auto te zitten", zo voegde 1 Empel hem toe. Grapje Bij verstek veroordeelde dt Pd» rechter de Zierifezeeëna® L LL* de boete van 500 gulden overtreden van het rijverbod, k-- zondag om elf uur op M BwW® door de politie aangehouden B auto zonder een ontheffing, tew ook verder geen noodzaak ra - deze te gebruiken Jk r absoluut niet mocht njden K»1., maar een rondje voordeJW- verktaarde hij bij zijn door de politie. ADVERTENTIEI RESTO diners - partijen koffietaieu la O"*® KMI vlM-.ns-enwadsprf»1 01189-1900-1965. Het gehele jaar geopend. ZONDAG wegenstotefe autosatf gesloten. AANHOUDEND ONBESTgJ^ Veel bewolking met 1^®^ of motreggen. Matige aan de kust af ra zuidwest tot west. Maiünumie turen rond 12 graden. Vooruitzichten voor zondag efl Enkele buien. jjgjSJJXjT deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren nn:nn*;t%0rn&-' min. temp.: van ongeveer 4 graden bovta"ggj normaal max- temp.: van ongeveer 3 graden boveninoMg kans op een droge pv STSïJBfi-" procent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 min. temp-: omsta*® n^,. sis##-" Normalen 1» f5 Den Helder Vlissingen Eelde 4 Vlv. Zuid-Limburg S^erSe**»"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2