PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC ISRAËL VRAAGT DE V.S. OM OPHELDERING Ambtenaren opgeroepen tot energiebesparing Plannen voor versobering Economische politierechter beboet vijf overtreders rijverbod met 500 gulden db Wellicht autoloze zaterdagmiddag WEEKEND MET BUIEN "I Sf ZENDMACHTI GING NU PAS BIJ 40.000 LEDEN De dar van D'66 216e jaargang - nummer 266 Zaterdag 10 november 1973 DRUKKERIJ DEN BOER MARKT51 MIDDELBURG TEL01180-7651 DRUKWERK VOOR INDUSTRIE EN HANDEL TEL AVIV NIET VOLLEDIG AKKOORD MET AMERIKAANSE VERSIE VAN COMPROMIS-KISSINGER (Van onze weerkundige medewerker) b vergelijking met de vorige ,«k zal de komende autovrije onaangenamer aankomen it wij in een weertype van _„.reer zijn terechtgekomen. Öèkrachtiee westelijke wind voert umankelijk nog zachte lucht aan tan 10 tot 13 graden, maar er zal daag een koufront passeren, ma zullen wij zondag in iets dere lucht zijn terchtgekomen afwisselend opklaringen maar enkele buien. n weertype dat zo uitdagend ■oor een wandel- of fietstocht sis verleden week, toen maxima van 13 tot 15 graden werden ge reten. De neerslag was vooral in Schotland en Ierland vrijdag avond vrij actief langs het front. Eet is waarschijnlijk dat wij van- ai zondag geleidelijk in een wat zuurder en koduer weetrtype te rechtkomen. Deze eerste novem- berweek kenmerkte zich door flink boven normale temperatu ren met name in de nacht. TEL AVIV, WASHINGTON, CAIRO (UPI, RTR, AFP, AP) Israël heeft afgelopen nacht na een drie uur durend spoedberaad van het kabinet bekendgemaakt in principe akkoord te gaan met de Amerikaanse compromisoplossing voor stabilisering van het bestand, maar nadere opheldering te wensen van Washington. Uit de verklaring blijkt dat Israël niet direct het plan van Kissinger in zijn geheel aanvaardt en dat de ondertekening die vanmiddag zou plaatshebben bij km.paal 10 op de weg van Cairo naar Suez, niet doorgaat. Washington publiceerde het akkoord gisteravond l'/z uur voordat het in Tel Aviv en Cairo bekend zou worden gemaakt. In Washington hield men gisteravond vol dat Israël verklaard had het akkoord te zullen accepteren. Uit de Israëlische reactie blijkt nu dat Tel Aviv het niet eens is met de uiteindelijke Amerikaanse tekst. Cairo heeft het voorstel gisteravond wél geaccepteerd. Volgens regeringskringen maakt de re- genng-Mei r zich zorgen over het feit dat in de overeenkomst niet wordt be paald dat de Egyptische blokkade van de Straat Bab el Mandeb zal worden opgeheven. Ook zouden er twee andere Israëlische bezwaren zijn, namelijk dat volgens mevrouw Meir niemand kan zeggen waar de bestandslijn op 22 oktober precies lag, en dat Israël alle contro leposten langs de weg Cairo - Suez aan VN-functionarissen zou moeten over dragen, waarbij het alleen bij de laat ste post officieren zou mogen hebben om de bevoorrading van het Egypti sche derde leger te controleren op wa pens. Volgen inlichtingen uit betrouwbare bron was de Israëlische regering ver baasd over het feit dat Washington de bekendmaking over de instemming van zowel Israël als Egypte had ge daan anderhalf uur voordat dit tege lijkertijd in Washington, Cario en Tel Aviv zou worden gedaan. De regering van Israël heeft nu bekend gemaakt dat de Israëlische houding ten opzich te van het zes punten tellende Ameri kaanse voorstel na de bijeenkomst van het kabinet bekend zal worden gemaakt. De VS waren aanvankelijk van plan de overeenkomst om 18.00 uur onze tijd bekend te maken, maar het Witte Huis gaf de tekst ongeveer ZOVEEL MOGELIJK MET OPENBAARVERVOER DEN HAAG, ROTTERDAM De rijksgebouwendienst heeft alle departementen verzocht zuinig aan te doen mei energie. Verlichting mag niet langer branden dan noodzakelijk is, de verwarming en an dere lucht- en warmteregelende apparatuur moeten zo beperkt mogelijk worden gebruikt. De amb tenaren krijgen het advies zoveel mogelijk van openbaar vervoer gebruik te maken voor hun dienst reizen of anders met collega's mee te rijden. Op sommige ministeries ziet het er na half zes al een week lang 'spookachtig' uit, aldus een woordvoerder. onneiale en gemeentelijke itx- s krijgen een dezer dagen het met de beschikbare energie zo mogelijk om te springen, gemeentes, waaronder zullen de verkeerslich- jts krant s Belgloos Het hoeft geen Belgloze zondag ie women in Zeeuwsch-Vlaande- ^tssecretaris Van Hul ten voor Zecuwsch-Vlaanderen algemene ontheffing afgekon- 1 voor buitenlanders. (Pag. 2) Nieuws uit Zeeland op de 5, 6, 7, 8, 9, 14, 15 en 17, en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3, 11 en 13. o en televisie op pagina nieuws op -'5.- Voer onze uaerview- lnter' sprak deze Heel Kees Cysouw met Burgemeester L M. Moer- een Schouwse vVDer op Westkappel Ziekenhuïspastor, een wwipoai roor de pa- gesprek met de UKu.\ce geestelijk verzor- Beth 'rf o Vlissingse Josephzie- vHÜ, p- J°osse; r™ üf" wt de KeTker>: en voor de draaita- mniertmken tol- Aniré Oost- -i, j. courant'; Let- Pm i V. ""men. «es Stcennen en zijn aaif h veroor- cdiri ophe'lln0 van be- Sr "MmesrS- -■ Stoken. dammen, bridge jyewtafclefc Pop. ten op autoloze zondagen niet werken. In Amsterdam was dat vorige week al het geval op meer dan de helft van de kruispunten. In Rotterdam zullen de verkeerslichten slechts oranje-knipper licht geven. De feestverlichting in stad zal met sinterklas en kerstmis om zeven 's avonds uit moeten, op koopavonden om half tien. Na één januari is deze verlichting in het ge heel tahoe. Het circuit in Zandvoort is gesloten voor de motor en auto sortrainingen. De Nederlandse Spoowegen hebben de machinisten verzocht zuinig te zijn, bijvoorbeeld door minder snel op te trekken en de stroom uit te schakelen voordat ze op een station moeten stoppen. Kantoor- en werkplaats- en stationspersoneel heeft het verzoek gekregen zuinig aan te doen met de verlichting en dergelijke. Op de rijkswegen is de verlichting gehalveerd. Om de andere booglamp gaat er één uit. Preslatiebeperking De ANWB zeft in de 'Autokampioen' van deze week, dat een strikte presta tiebeperking bij het autorijden meer benzine spaart dan alle andere elek tronische en mechanische voorzorgen bij elkaar. Uit een lijst blijkt dat bijvoorbeeld een Ford Capri 1600 bij een constante snelheid van 160 twee maal zoveel gebruikt als bij 100. (Zie slot pagina 3 kolom 5) anderhalf uur eerdeT vrij nadat het Japanse ministerie van buitenlandse zaken in Tokio de inhoud had meege deeld. Dr. Kissinger zei dit in zijn brief aan vn-secretarisgeneraal Wald- heim. De overeenkomst voorziet volgens (Zie slot pagina 3 kolom 1 DEN HAAG Aspirant-omroepor ganisaties hebben met ingang van 1 januari volgend jaar 40.000 leden no dig om een zendmachtiging te krijgen. Nu is het minimumaantal leden nog 15.000 Hiertoe heeft het kabinet vrijdag be sloten. Er werd wél nadrukkelijk ge zegd, dat de wijziging niet van invloed is op de aanvragen die nog in behande ling zijn en waar nog geen beslissing over is genomen. De regering heeft tot nog een wijzi ging van de Omroepwet besloten: een verhoging van het minimumbedrag van de contributies van omroeporga nisaties en adspirantomroeporganisa- ties van vijf tot tien gulden. Rechercheurs hebben vrijdag een man neergeschoten die vier vrouwelij ke bedienden van een bank in de Amerikaanse stad Atlanta gegijzeld '■■ad. De 31-jarige man die gepoogd had de bank te beroven, had een auto om te vluchten en 200.00 dollar ge- eist in ruil voor de vrijlating van de vrouwen. DINSDAG IN KAMER: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG We moeten gaan versoberen. Volgende week dins dag zal minister Boersma van sociale zaken in de tweede ka mer maatregelen aankondigen, die dicht tegen een bestedings beperking aanliggen. Het kabinet heeft vrijdag een stand punt bepaald over wat er te doen staat, nu het centraal akkoord van werkgevers en werknemers er niet komt. Premier Den Uyl wilde daar na afloop van het beraad slechts over zeggen: „Het is wel duidelijk dat we niet lijdelijk kunnen toezien". Op welke manier zal worden ingegrepen in de lonen en de prijzen is nog niet precies duidelijk. Na afloop van het wekelijkse kabi netsberaad zei Den Uyl. dat de prijs stijgingen zeer aanzienlijk zijn. „Ook volgend jaar zullen ze nog duidelijk te merken zijn", voegde Den Uyl daaraan toe. De gevolgen van de olieboycot beginnen duidelijk merkbaar te wor den voor onze economie. „We verar men", wilde de premier kwijt. Maar hij vond nog geen redenen tot paniek,1 (Zie slot pagina 3 kolom 5) De Britse actrice Glenda Jackson heeft er een tweede Oscar bij. In 1971 kreeg ze een Amerikaanse Oscar voor de vertolking van haar rol in de film "Woman in love' Thans heeft ze een Engelse 'Oscar', een medailleontvangen voor haar rol van Elisabeth R, een televisie stuk dat in vele landen te zien is geweest. Haar in Australië geboren collega Keith Michell kreeg dezelfde on derscheiding voor zijn rol van Hendrik de Achtste in de niet minder bekende televisieserie over deze Britse vorst en. zijn zes vrou- hü te blai i. Dat '.wallen NOG GEEN VERPLICHTE MAXIMUMSNELHEID (Van onze parlementaire redactie; DEN HAAG De autovrije periode kan eventueel ook lopen van zaterdagmiddag 12.00 uur tot zondagmiddag 12.00 uur. Mogelijk kan ook midden in de week een autovrije dag worden gevonden, alhoewel de problemen die dan rijzen wel erg groot zijn. De auto vrije zondag is voor het kabinet in ieder geval niet 'heilig'. De in voering van een verplichte maximumsnelheid is binnen afzienbare tijd nog niet te verwachten, omdat er allerlei juridische obstakels uit de weg moeten worden geruimd. Minister-president Den Uyl zei vrij-| dagavond na afloop van het wekelijk se kabinetsberaad, dat inmiddels een rijksbureau voor aardolieprodukten is ingesteld, dat een eventuele distributie van aardolieprodukten kan voorberei den. Tevens is de Stichting van de Arbeid om advies gevraagd om op 24 december en 31 december verplichte snipperdagen in te voeren. In principe is het niet de bedoeling zo zei Den Uyl met grote nadruk dat die dagen ook autovrij worden. Alleen als, er een plotselinge verscherping van de olieboycot intreedt kan dat het geval zijn. Den Uyl zei, dat in ieder geval op 30 november iedereen in Nederland „weet waar-ie aan toe is" in verband met afspraken voor de periode van Kerst en Oud en Nieuw. Den Uyl zei nog, dat voorkomen zal worden met ingang van komende zondag dat buitenlanders „autovrij Nederland Buitenlanders op De premier zei, dat in de minister raadsvergadering wel duidelijk is ge worden, dat er niet één land ontkomt aan de vermindering van aardoliepro- duktie in de landen in het Midden-, Oosten. „Het is dus een gemeenschap-1 pelijk probleem en of Nederland in' het bijzonder door de boycot wordt getroffen is nog steeds niet duidelijk".- aldus Den Uyl. TTant/ijn DRIE DODEN BIJ EXPLOSIE RENDSBTJRG I1P> Bij een esplo- sie in een fabriek van plastic buizen in het Noordduitse Rendsbure zijn vrijdag drie arbeiders om het leven gekomen. Acht mensen raakten gewond toen de plastic grondstoffen na de ontploffing vlam vatten. NIET AFGEWEKEN VAN LANDELIJK 'BASISTARIEF' OFFICIER MR. BLOK: „VERBOD IN ZEELAND GOED NAGELEEFD" MIDDELBURG De economi sche politierechter te Middel burg, mr. P. van Empel heeft vrijdagmorgen tijdens een speci ale zitting vijf overtreders van het rijverbod van afgelopen zon dag veroordeeld tot geldboetes van 500 gulden of 20 dagen hech tenis. Hij vonniste daarmee con form het landelijke 'basis-tarief' dat officier van justitie mr. J. A. Blok in alle gevallen eiste. De officier verklaarde op de ritting dat de ministeriële beschikking, waar in het auto-rijverbod is geregeld, op de eerste zondag in Zeeland goed is nageleefd. In totaal kreeg de justitie 15 overtredingen te behandelen. In zes gevallen wees het vooronderzoek uit dat de betrokkenen op een of andere gerechtigd waren om hun auto te gebruiken. Van de overgebleven negen zaken heeft de justitie er nog twee in onder zoek. Doordat de justitie daarnaast in twee gevallen de betrokkenen niet tijdig kon bereiken of vinden voor het betekenen van de dagvaarding de oproep om op de zitting te verschij nen bleven er gisteren uiteindelijk voor de politierechter vijf zaken voor behandeling over. De eerste, die zich voor het overtre den van het rij-verbod moest verant woorden, was de Axelse bar-exploitan- te G. P. Zij werd zondagnacht om streeks vier uur aangehouden in een auto re Hulst, toen rij een disc-jockey thuisbracht, waarmee zij uit Antwer pen was gekomen. Op de zitting beriep de jongedame zich op een krantenartikel, waaruit zij begrepen had dat Nederlanders, die uit het buitenland kwamen gerechtigd waren om naar huis te rijden. De officier maakte haar echter snel dui delijk dat dit alleen betrekking had op diegenen die na een lange tijd uit het buitenland naar huis kwamen en zodoende niet op de hoogte van het rij-verbod konden zijn. In zijn requisitoir in de verschillende zaken maakte mr. Blok duidelijk dat voor het overtreden van het rij-ver- bod snelrecht werd toegepast om het standpunt van de justitie zo snel mo gelijk bij de bevolking bekendheid te geven. Voor de strafmaat hadden de economische officieren daarom in een landelijke vergadering een basis-tarief vastgesteld van 500 gulden, waarvan men slecht in hoge uitzondering zal Solidariteit Mr. Blok bracht verder naar voren dat de hoge straffen die voor het overtreden van het rij-verbod kunnen worden opgelegd de duidelijke bedoe ling hebben om anderen af te schrik ken en te weerhouden om op zondag te rijden. „De justitiële maatregel moet de overtreders hun gebrek aan solidariteit duidelijk en voelbaar ma ken". aldus de officier. De 43-jarige R. A. M. N. uit Westdorpe overtrad het rij-verbod streeks zen uur in Axel. N„ als servi-| ce-monteur werkzaam bij een trans portbedrijf was met een auto uitge rukt om een spoedreparatie te ver-, richten aan een vrachtauto van zijn zaak, die met pech in Sas van Geit stond. Hiervoor had het bedrijf een onthef fing, maar N. gebruikte de service- auto ook om zijn collega na de repa ratie naar huls te brengen. Voor een dergelijke rit was de ontheffing duide lijk niet bedoeld. N. was echter door! zijn baas in de veronderstelling ge bracht dat de ontheffing dit toeliet, zo het hij op de zitting blijken. .Het mag zijn dat de werkelijke schuldige hier niet staat maar u bentj degene die niet onder de ontheffing1 viel. De uitzonderingen moeten vrij formeel worden opgevat", aldus mr. Van Empel. voordat hij N. de boete van 500 gulden oplegde. De landbouwer J. B. uit 's-Heerenhoek was zondagmiddag in rijn auto ge stapt om zijn varkens in Nieuwdorp te gaan voederen, maar hij kwam van een "koude kermis' thuis, zoals mr.l Van Empel het gisteren uitdrukte, want zonder ontheffing werd B. zijn woonplaats aangehouden. B. was van mening dat hij onder de algemene uitzondering viel voor diege-| nen die zich per auto moesten ver plaatsen voor de noodzakelijke ver zorging van dieren. Officier mr. Blok hield de landbouwer echter voor da: in zijn geval geen sprake was van verzorging, die niet uitgesteld kon worden. Fietsen Daarnaast was hij van mening dat B. de afstand tussen rijn woonhuis en de varkensstal in Nieuwdorp. die slechts vijf kilometer bedroeg, gemakkelijk per fiets had kunnen afleggen. Mr. Van Empel hierover: ,_Als u nu weet aai men in het hele land niet rijdt dan gaat u toch fietsen". De in Viissmgen wonende Italiaan F. G. liep tegen de lamp toen hij zijn auto. die hij zondagnacht voor een bar in de Walst raat had laten staan 's avonds toch ging ophaler, om hem voor de deur te zetten om er de j (Zie slot pagina 2 kolom 6) tie opgesteld, worden gepoog j nieuw ic. -is ooi: wel nodij haar spectaculaire start t tot een partij-op-retour. Er kunnen voor deze terugval allerlei oorzaken worden opgesomd, maar twee met na me hebben naar ons gevoel een rel ln dit proces gespeeld. In de eerste plaat* heelt D'66 haar opvallende élan en haar ldeeen van het eerste uur geëx porteerd en daarbij min of meer uit- verkoop gehouden. Zij heeft daarbij geen kans gezien haar aanvankelijke denkbeelden verder te ontwikkelen binnen een eigen sterk partijverband. Vergeleken bij de traditionele politie ke partijen van Nederland toonde D'66 een weinig hechte structuur, ze was teveel een open huls. Samengevat: het ontbrak D'66 zowel organisatorisch als Ideologisch aan een hecht doortim merd binnenwerk. In de tweede plaats en dit punt vloeit uit het eerste voort wisten anderen met vrucht gebruik te maken van het D'66-export- pakket, zowel binnen als buiten het parlement. Als zodanig echter bleek deze partij vooral te lungeren ais de dar onder de honingbijen van de Ne derlandse politiek: zoals men weet wordt bij de bijen de dar na de be vruchting verwijderd dan wel gedood. Zover is het nu nog wel niet, maar de teruggang van D'66 is wel ver voort geschreden. In een dergelijke situatie komt het vooral aan op het partijkader. Wil een partij als D'66 overleven, dan dient dit kader te bestaan uit mensen met een sterke wil, die vooral de re- lederen gesloten weten te houden. Tot nu toe ontbrak een dergelijke groep bij D'66, gesloten gelederen kent men er eenvoudig niet. In de afgelopen Ja ren deden zich mede tengevolge daar van allerlei verschillen voor in de partijtop, waarin met name Van Mier- lo de opvatting verkondigde dat de doelstellingen van D'60 het beste kon den worden verwezenlijkt ln nauwe samenwerking met anderen. Niet le dereen was het daarmee eens, dat werd frank en vrij uitgesproken en veroorzaakte vele spanningen. Bij dit alles voegde zich een ontwikkeling, zich bulten D'66 voordoende: met na me de PPR bleek heter in staat Jon gere groepen kie zers te trekken. Haar bewogenheid trok bij de jongste verkiezingen meer jeugd dan do toch altijd wat intellectualistische benade ring van D'66. Van enige afstand be keken zou thans de stelling te verde digen zijn dat- D'66 de voor zichzelf uitgestippelde taak grotendeels heeft vervuld, namelijk de vernieuwing van het politieke bestel in Nederland. Des tijds werd die taak aangeduid als de 'ontploffing' van de bestaande politie ke partijen. Zover is het allerminst ge komen. maar dat neemt niet weg dat vanuit D'66 een belangrijke biidrage ls geleverd tot het, on gang komen van een politieke vernieuwing. Theo retisch zou men kunnen zeggen: de politieke opdracht van deze partij is vervuld voor zover dat mogelijk was, rij kan nu verdwijnen. De partijtop evenwel huldi"*. deze theorie niet. er is gezorgd voor een ontwerp-resolut;e ten behoeve van een nieuwe start. Enkele belang rijke punten uit het ontwerp: verdere democratisering van de samenleving, effectieve maatregelen tegen vervuiling van het milieu en uitputting van de grondstoffen, voorkeur voor maatrege len die meer op het individu en min der op het collectief zijn g-:-richt. Met name de democratiseringsaiinea trekt de aandacht: men lect de nadruk op afbraak van 'machtselites', zodat "nieu we ondoorzichtige machtsopeenhopin gen' geen kans krijgen. Daarmee poogt de huidige leiding van D'66 kernei:ik op de oorspronkelijke basis terug te keren. Toen deze partij met haar werk begon toonde zij zich vooral een libe ral party' naar angelsaksisch model, een partij van progress ieven zonder een zweem van orthodoxie, zonder enig marxisme, haar beleid gericht op democratische doelmatigheid. Een jaar of zeven geleden sloeg dat aan. vooral bij jonge intellectuelen: zij wa ren in die tijd noga! onder invloed van Amerikaanse politieke denkers «Daniël Bell bijvoorbeeld», die het 'einde van de ideologie' hadden aangekondigd. Geen geloven meer. geen doctrinaire stelsels, maar vooral de redelijkheid, het pragmatisme. D'66 werd de partij van de 'toegepaste verlichting" om een woord van Ralf Dahrendorf te gebrui ken. Deze Duitse socioloog hij ze telt op dit ogenblik in Brussel als lid van de Europese commissie ken schetste met deze uitdrukking de po litiek in Amerika. Hij werd de D'66-er van West-Duitsland. zij hei dat hij geen nieuwe partij vormde maar aan sluiting zocht en vond bij de liberalen, de FDP In de thans gepubliceerde D'66-resolutie is weer iets van die oude woordkeus terug te vinden: een uit drukking als 'afbraak van macht sek tes' herinnert onmiddellijk aan Ame rikaanse sociologen als Bell. Lipset, Burnham en niet te vergeten Wright Mills. D'66 wil terug naar haar hunke ring van het eerste uur: zij wenst een radicale democratie zonder da: daar bij over confessies, klassestrijd. doc trines enz. behoeft te worden gespro ken. Dat is in feite het model van de linker-vleugel van de Amerikaanse De mocratische partij. Op zichzelf is deze hunkering begrij pelijk. maar de vraag is vooral of de Nederlandse kiezer er nog be langstelling voor heeft. De vraag is (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1