de'parti] met de beurs en de partij met het hart r Haagse prostituée op kamer gewurgd Lubbers: nog geen standaardisering in de prijzenwet De crisis van de republiek (iii) SS*Sn,MrtU hel OW binnen- en buitenland V uw luxe aanbouw\eu\en vanXeiler voor een buitengewoon gewone prijs: 'VERZACHTING' VAN HUURWAAR DEBELASTING KOST FISCUS 40 MLN JATFOAG 10 NOVEMBER 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 .1 ffa' YORK Studenten van de Newyorkse universiteit demonstreerden vóór afzetting van Nixon en een oud-sena tor wandelde het podium op om ze bemoedigend toe te spreken. Tot ieders ontzetting verklaarde hij echter dat naar zijn stellige overtuiging 'president Nixon een histo rische figuur was'. Even was het stil in de bomvolle zaal, toen begon het geloei. Maar de oude heer maakte een dwin gend gebaar en gebood stilte. „Laat mij uitspreken. Nixon is een historische figuur dat kan niemand mij tegenspre ken: hij heeft er namelijk voor gezorgd dat in de toekomst over Warren G. Harding zal worden gesproken als een goede president..." Toen barstte de zaal los, nu instem mend: het frenetieke applaus duurde minutenlang. En dat was begrijpelijk, want iedere Amerikaan weet dat presi dent Harding in het begin van de jaren twintig de meest corrupte regering van de Verenigde Staten leidde. .Een rake zet", zei een tweede- fea.-sstudent naast mij, tevreden. Harding beter dan Nixon, ha! Twee Republikeinen die alles van co-Tuptie wisten en weten". De rake zetten bleken nog niet uitge put, want even later besteeg rech- tenorofessor Norman Dorsen het podium en ook hij hanteerde het retorische floret. „Ik begrijp mets van deze Nixon", riep de professor uit, „ik begrijp er niets van: hij heeft zich altijd vóór law and order uitgesproken en hij was fel tegen de maatschap pij gekant waarin alles mag, de •permissive society' was niks voor hem. Maar als ik zo naga wat Nixon allemaal in eigen huis heeft toegelaten, inbraken en tandjes, achterhouden van feiten, liegen in de politiek, well folks, I say: that's a real permissive pre sident! Van hem mag alles". En weer dreunde de zaal van het „Goed hè?" vroeg de glunderen de jongen naast me. „Een beetje demagogisch, maar dat mag wel. De president is evenmin bang voor effecten, waarom hem niet met gelijke munt betalen?" Ik kon niet nalaten te vragen of hij wellicht Republikein was. Hij keek me geschrokken aan: „Whow! Zie ik er uit als een Republikein? You're kidding". En zonder me de gelegenheid te ge ven nog iets te zeggen ratelde hij verder: „Man, ik kom uit een goed Democratisch nest, mijn grootvader heeft nog voor Roose velt gewerkt, mijn vader was een Kennedy-fan en oma was al even fel. Weet je wat ze altijd tegen mi) zei? Harold, jongen zei ze - vergeet nooit het verschil tus sen de twee grote Amerikaanse partijen: de Democraten vormen een partij met een hart, de Repu blikeinen een partij met een por temonnee. En dat is het: bij de Democraten weten we wat er bij de mensen leeft, de Republikei nen hebben alleen maar oog voor het zakenleven. And I hope to be an American with a heart. En daarom ben ik hier: om tegen een harteloze en gewetenloze Nixon te demonstreren". Het hart bij de Democraten, de beurs bij de Republikeinen: een overdreven uitdrukking, maar toch met een grond van waar heid. Voor de grote bedrijven met name fungeert de Republi keinse partij als garantie dat de regeringspol itiek rekening met het bedrijfsleven houdt. De afge lopen maanden is duidelijk ge worden dat heel wat industrie- giganten gaarne en bij voorkeur ae verkiezingskas van de Republi keinen hebben gesteund: voor hen een soort verzekeringspre mie. Als immers Nixon werd her kozen zaten ze op rozen, althans op heel wat meer rozen dan onder de Democraten. Republi keins en Nixon staat in dit oprent vooraan betekent in het politieke spraakgebruik van alle dag: goed rechts. beleid vijand Het eigenaardige is dat daar mee is een belangrijke stap gezet wons buitenlandse politiek kan worden verklaard. Dat beleid is eigenlijk nog het enige dat over- emd staat op dit moment -Mxons bestuur: vriend en vij~. reven toe dat hij via Kissinger - oi misschien wel omgekeerd w. luterst verstandig beleid 2?. g^.°?rd' vooral met het oog op China en Rusland. Daar- mee is een belangrijke stap gezet 1. es,naar eniSe ontspan- «-het is wel een beleid JJepublikcinen konden e Dcm°traten zouden er vmln-™'?-!,oe bebben gezien, vanT i op overwegingen «n binnenlandse politiek. Zodra nsmehjk een Democratisch presi- bet bewind is wordt hij vnuï „p Republikeinen onder vuur genome,, vooral op het stuk heiri ai co"?.munistischc' gezind- «mm, k zich mild jegens mah^n a n "Stems opstelt. de Republikeinen de De- mocraten uit voor alles wat lelijk sLJ„Vera(,ers' meelopers, mSb. en wat al niet .21^ betreft is het goed om J*"3 ,een aantal redevoerin- ï^na telden, die Nixon tjjdens in het verle- sdènSi iJ ,was een van de «aerpste aanvallers van de De- re-oo-riJia v eommunisme. Zo 3P££ 1,1 Harry Tranii>n Qeze als President niet had ingegrepen toen de commu nistische opmars in China begon. Nixon noemde de democratische kandidaat Adlai Stevenson sma lend 'Adlai de vredestichter: hij heeft een eredoctoraat behaald aan de hogeschool van Dean Acheson voor laffe communisten hulp". Tijdens vrijwel elke cam pagne werd aan de Republikeinse kant een kunstmatige communis tenvrees in het leven geroepen en de Democraten werden systema tisch zwart gemaakt, of liever: rood geverfd. Men zou dat haast vergeten bij het bekijken van de aardige plaatjes, waarop Nixon glimlachend de handen schudt van de Chinese communistische lei ders. Als daar een Democraat zou hebben gestaan zou de Republi- kleinse wereld te klein zijn ge weest en zonder twijfel zouden de Amerikanen zijn opgeroepen tot een kruistocht tegen het com munisme. Nixon kón naar China gaan omdat hij onverdacht rechts was. Zo als Eisenhower vrede in Ko rea kon sluiten onder voorwaar den die eigenlijk helemaal niet voordelig waren. Dat gaf niet: Eisenhower was onverdacht, was Republikein. Niemand zal er ooit de Republikeinen van beschuldi gen dat zij 'zacht' zijn in het contact met communisten: men weet tevoren dat Republikeinen van harde machtsposities uitgaan. Nixon bewees dat nog eens in zijn laatste persconferentie, toen het onverwachte alarm ter spra ke kwam rond de Midden-Oosten crisis. Hij deed toen nogal opti mistisch over de verhouding met Rusland: Brezjnev weet immers wie wij zijn en hoe we denken, we hebben hem in niet mis te verstane woorden laten merken dat we niet zouden aarzelen tot harde tegenmaatregelen over te gaan. Dat is de taal die ook Brezjnev verstaat, zo ongeveer gaf Nixon zijn gehoor te kennen. Dat is tevens Republikeinse taal: macht tegen macht, hard tegen hard. Op die basis kan hij zonder enig binnenlandse oppo'sitie met communisten praten, een Demo craat niet: die wordt bij voor baat gewantrouwd. Republikeinen: de partij met de beurs. Het heeft inderdaad iets te malcen met de mentaliteit van de mensen in de regering en vooral in de voormalige staf van de president. De steun van het zakenleven aan de verkie zingscampagnes van de president wordt niet voor niets gegeven: grote sommen geld beïnvloedden bijvoorbeeld de keus voor zijn kabinet en zijn staf. Naar Neder landse begrippen riekt dat naar corruptie, maar in de Amerikaan se politiek is een dergelijke han delwijze vrij gewoon: „Voor wat hoort wat, het is nu eenmaal in ons systeem ingebouwd", zei mij een volbloed Democraat. In het geval-Nixon werd die keus vooral uit het zakenleven gemaakt: har de jongens, voor een deel ko mend uit de public relations-sfeer intelligent en handig. Maar en dat. is tenslotte de aanleiding tot de huidige crisis geworden het ging hier om mensen zonder poli tieke ervaring, zakenlieden met een te ruim geweten, van wie veel mocht als daardoor maar goed zaken konden worden ge daan. Penn Kimball hij doceert aan de journalistenopleiding van de Columbia-universiteit heeft mij daarover enige theorieën ont vouwd. .Met zakenleven is niet de beste training voor de poli tiek, men kan beter uit het on derwijs komen of uit de advoca tuur. Een zakenman is over het algemeen te ongeduldig: hij komt uit een organisatie waar gedaan wordt wat hij zegt, hij is een 'knopdrukker' en wil geen tegen spraak. De hele vroegere staf van Nixon kwam uit het Califomische zakenleven, uit de advertentiewe reld en soortgelijke branches. De minister van justitie Mitchell was weliswaar advocaat maar bij een firma, die uitsluitend voor grote industrieën werkte. Als regel zijn deze mensen intolerant: zij alleen hebben gelijk. In dit geval ging dat samen met wat wel "loyaliteit jegens Nixon' is genoemd, maar het was vooral een loyaliteit ten opzichte van een bepaalde, repu blikeinse, harde rechtse geest. En van die geest was Nixon de ver persoonlijking. Het ging niet al leen om de man, ook om wat hij vertegenwoordigde. Die republi keinse geest wensten de stafleden te handhaven en daarom vonden ze alles geoorloofd om Nixons herverkiezing veilig te stellen: liegen, bedriegen, inbreken, zo wat alles wat de wet verbiedt. Zodra bleek dat het land dit niet begreep en het niet aanvaardde deden zij een beroep op een nieuw soort godheid, de nationale veiligheid". Geheimzinnig ..Dit type mensen heeft nog een geweldig nadeel: ze zijn per defi nitie geheimzinnig. Dat is begrij pelijk. gelet op hun achtergrond. Ze komen uit een wereld v/aarin moet worden geconcurreerd, ze moeten de concurrent een slag voor zijn. Dan kom je al gauw in de sfeer van het-doel-heiligt-de- middelen. Als het nodig is vertel je een onwaarheid, een leugen om bestwil, heet dat dan. Derge lijke mensen hebben meestal een vijandige houding jegens de pers: radio, tv en kranten zijn hun natuurlijke vijanden, zo voelen ze het. Welnu, mannen van een der gelijke signatuur hadden in het Witte Huis de macht in handen. Levensgevaarlijk, want in diezelf de periode was Nixon bezig zijn macht verder uit te breiden, het congres werd opnieuw terugge drongen. Een griezelige situatie: de machtigste man in de geschie denis van de Verenigde Staten omringd met gewetenloze men sen, technocraten uit het zakenle ven. Mede daardoor is Nixon qua aanleg en instelling voelt hij zich in dit milieu thuis in de verkeerde hoek gekomen". De bewuste groep speelde een belangrijke rol in de verkiezings campagne van Nixon. Zij leidden die uiterst bekwaam, met ge bruikmaking van moderne com municatietechnieken, inschakeling van 'verborgen verleiders', een at- tent-inspelen op opinie-peilipgen, voorts werden simulatie-modellen gebruikt: het hele arsenaal van de moderne marketing-industrie was aanwezig. Bij de laatste cam pagne werd Nixon zelf zoveel mogelijk buiten schot gehouden hij had het te druk met rege ren, zei men zodat de tweede garnituur het belangrijkste werk moest doen. Pas op het laatste moment kwam de president zelf er aan te pas. Een vreemde aan gelegenheid: het ging immers om zijn herverkiezing. Wat ligt er meer voor de hand dat de man die herkozen wil worden zich rechtstreeks tot zijn kiezers wendt gedurende de hele campag ne. Maar het ging niet alleen om Nixon, het ging vooral ook om de Republikeinse partij: zij moest aan de macht worden ge houden met Nixon als haar soli de vertegenwoordiger in het Wit te Huis. De president schikte zich met overgave in deze vorm van wer ving. Als het enigszins kan houdt hij zich namelijk verre van per soonlijke contacten, hij komt vaak verkeerd over en slaat fla ter op flater zonder te begrijpen dat hij mensen kwetst. Zo was hij tijdens de campagne van 1960 met een charter-vliegtuig naar een kleine plaats gevlogen, Bil lings in Montana. Voor de jour nalisten in het gezelschap was daar een ontvangst georgani seerd, waarvoor ook de beide stewardessen van het persvlieg tuig waren uitgenodigd. Ze ston den met de bekende columnist Art Buchwald aan de bar, twee vurige Nixon-fans. Op dat mo ment kwam Nixon toen vice- president voorbij en Buchwald vond het leuk de meisjes voor te stellen. „Meneer de vice-presi dent", zei hij, „mag ik u voorstel len aan de beide stewardessen van ons pers-vilegtuig, ze zijn erg vriendelijk voor ons". Nixon keek de meisjes aan en ze;: „Stewar dessen? Ik dacht dat het ani- meermeisjes waren". Een grapje van Nixon: de beide jonge vrou wen barstten bijna in tranen uit. Later werd hem duidelijk dat hij te ver was gegaan en een pers chef kwam haastig verklaren dat de hele zaak verkeerd was begrepen. In het Amerikaanse slang heten animeermeisjes "B- g: ris' en die B. nu betekende :n dit ges-al zo legde perschef Herbert Klein uit 'Billing- girls'. Dat en niets anders had de vice-president bedoeld: men was immers in de plaats Billing... Er zijn nogal wat van dit soort verhalen over Nixon in omloop en zij verklaren mede waarom hij zich het beste op zijn gemak voelt met zijn getrouwen. .Mij is een begaafd politicus zonder twij fel, maar hij bedrijft de politiek als een technicus", zei mij de hier al eerder geciteerde Penn Kimball. Dat kllopt precies met een opmerking in het laatste nummer van het maandblad Har per's: „Een man met een koud verstand, die er de voorkeur aan geeft te werken met modellen van de werkelijkheid feiten op een scherm geprojecteerd, samen vattingen, plannen volgens spel theorie, scenario's in plaats van de werkelijkheid zelf. Die is echter anders dan het model: mannen, die doodbloeden in tro pische moerassen, ratten op de trap en hongerige kinderen in een mijnstad in West-Virginia". Maar het blad voegt er aan toe: „In deze voorkeur weerspiegelt hij een mentaliteit die normaal begint te worden in een natie, die is aangetast door een inheemse paranoia". Zo pakken de radertjes In elk aar: Amerika heeft de verstede lijkte en technologische eeuw be reikt en dat heeft het denken en handelen van de mens beïnvloed. De computer speelt mee: in de bedrijven, in het leger, in de politiek. De mensen die er mee omgaan worden technocraten, kunnen althans technocraten wor den. De geest is uit de machine, liet hart uit de partij. De werke lijkheid is niet belangrijkheid, veel belangrijker is hoe de wer kelijkheid wordt gesimuleerd, na gemaakt. Dan kan men er beter rekening mee houden. In de lange weg die tot deze ontwikkeling leidde, werden de grenzen van de macht steeds verder getrokken. Een 'keizerlijk presidentschap' ontstond, zegt Arthur Schlesinger. Vrees voor communisme, geloof in de heilige plicht van het Ame rikaanse volk overal te moeten ingrijpen, dit alles "bracht een centralisatie van beslissingen over oorlog en vrede bij liet presidentschap als nooit te vo ren'. De oorlog in Vietnam ver sterkte deze gecentraliseerde krachten, vooral op het stuk van de buitenlandse politiek. En met behulp van de technocraten goed-opgeleide mannen uit het zakenleven begon Nixon zijn macht verder uit te breiden op liet binnenlandse terrein en om dat te bereiken gebruikte hij 'bui tenlandse' middelen: spionage, af tappen van telefoons, geheime agenten, buiten de wet opererend. Dat alles kon in de sfeer van de „Republikeinse Partij. „Geen hart. maar wel een portemonnee. Het is de moeite waard de gevolgen van met name de campagne-tech nieken nader onder de loep te nemen. Daarover ons vierde arti kel. RICHARD NIXON (ADVERTENTIE) Laat uw verzekerings adviseur u eens verteller i wat wijuen uw gezin te bieden hebben1 verzekeringen -voor een vertrouwd houvast- ACIS MOARA- SHIRA SLUIT ENSCHEDE Acis-Moara Sbira, ver koop- en verzendbedrïjf voor cosme tica in Enschede, gaat met ingang van 31 december 1973 sluiten wegens ver liesgevende resultaten. Het bedrijf heeft 280 vaste medewerkers, van wie 100 in de buitendienst en 180 in En schede. Bovendien heeft Moara Shira 7000 con- sulentes aan het werk door het gehele land. Het bedrijf zal alle contracten en verplichtingen jegens de medewerkers nakomen. Er wordt een omvangrijk sociaal plan uitgewerkt. R. LAAN WORDT BURGEMEESTER ZAANSTAD DEN HAAG Burgemeester R. Laan van Zaandam zal binnenkort be noemd worden tot burgemeester van de nieuwe gemeente Zaanstad. Dit deelde premier Den Uyl vrijdagavond na het wekelijkse kabinetsberaad GEEN SPOREN VAN DADER DEN HAAG De 30 jarige Ha is vrijdagmorgen voor vier uur trek in de Haagse Rozemarijnsti man, de 32-jarige K. Meyer, di> vrouw om twee uur 's nachts n lijk huis teruggekeerd was, von« op de vloer van het kleine werkkamert j De Haags*- politie Is nog volop met het ondi pro zijn ec zijn kleed Grietje vijzl IX-n Hai n die n ri f DEN HAAG De wurger van de Haagse prostitué Grietje Meij- Veenstra is nog voortvluchtig. In het kamertje van het slachtoffer is een sleutel gevonden, vermoede lijk afkomstig van de bezoeker. Het is een sleutel met ring, waan aan een labeltje met een donker groene plastic rand. Op het label tje staat het getal 16. De politie tracht te achterhalen, waar deze sleutel vandaan komt. mogelijk een kamerverhuurbedrijf, pension of hotelletje. DR. DE JONG CONTRA VAN DER STOEL AMSTERDAM Dr. Lou de Jong, directeur van het Rijksinstituut i oorlogsdocumentatie, heeft in open brief minister Van der Stoel beschuldigd van onoprechtheid. De open brief luidt als volgt: „Als staatsburger en als partijgenoot is het mij, zij het met groot leedwe zen, een behoefte, u te beschuldigen van onoprechtheid. Naar aanleiding van de ,z.g. verklaring van de Negen over het Midden-Oosten hebt u jegens de pers verklaard: ,X>e Nederlandse regering is niet van standpunt veran derd. Alles wat ze al eerder heeft verklaard zit in deze gemeenschappe lijke verklaring verwerkt. De eerste van deze twee zinnen is een leugen en de tweede een halve waarheid en dus ook een leugen. Het. sierde de Nederlandse regering dat zij de moed opbracht om de agressie van Egypte en Syrië, ingezet op Grote Verzoendag (laat ons zeggen: op kerst avond), als agressie te brandmer ken. Het sierde haar dat zij het van zijn oorsprong af bedreigde Israël de morele steun gaf van een duidelijke betuiging van solidariteit. een betui ging waarbij zich als onmiddellijke reactie op de aanval der Arabieren vrijwel al onze politieke partijen aan sloten. In de verklaring van Brussel is van deze solidariteit geen spoor te vinden. Op korte termijn wordt van Israël geëist, dat het, zonder enige tegen prestatie, een van de weinige druk middelen prijsgeeft die het bezit om| de Israëlische krijgsgevangenen te be-i schermen: de omsingeling van het derde Egyptische leger. Minister Duisenberg kondigt wijzigingen aan DEN HAAG (ANP) Minister Duisenberg (financiën) heeft vrijdag de tweede kamer meegedeeld dat zijn oorspronkelijk voorstel tot verdubbeling van de huurwaarde van de eigen wo ning zal worden gematigd. De vele en van vele zijden naar voren gekomen sterk negatieve reacties op het voorstel waren voor het kabinet aanleiding opnieuw zijn gedachten over deze aangelegen heid te laten gaan, aldus de minister Met de nu voorgestelde matiging komt het kabinet tegemoet aan de ook in de tweede kamer tegen het oorspronkelijke voorstel gerezen be zwaren. De 'verzachting* geeft een budgettair verlies van ongeveer tig miljoen gulden. In de memorie van antwoord op het wetsontwerp wijziging loon- en in komstenbelasting kondigt minister Duisenberg tevens een wetsontwerp aan tot verscherping van het tegen- Verpakkings- en kwaliteitsvoor schriften DEN HAAG Uit een oogpunt van wetgevingsbeleid vindt minis ter Lubbers van economische zaken het minder juist de Prijzen wet zodanig aan te vullen dat voorschriften tot standaardisering van verpakkingseenheden worden gegeven. Dit zegt de bewinds man in de memorie van antwoord naar aanleiding van het voor lopig verslag der vaste Tweede-Kamercommissie voor economi sche zaken inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Prijzen wet. Dit wetsontwerp werd in oktober 1972 ingediend. Standaardiseringsvoorschriften zou- den buiten het kader van deze wet vallen, zegt Lubbers. Ook de huidige Warenwet biedt geen mogelijkheden. Duidelijk wordt echter behoefte ge voeld over bevoegdheid te beschikken. Daarom wordt deze wens betrokken bij het overleg over een herziening, van de Warenwet. In de huidige siiua-' tie kunnen standaardiseringsregels hij verordeningen van produktsehappen tot stand worden gebracht. Ook heb ben enkele wettelijke maatregelen standaardisering vaf verpakking tenge volge gehad, met name met betrek king tot boter en tabaksartikelen- De nieuwe voorschriften voor het bekendmaken van prijzen zuilen veelal een beperkte invloed hebben op de totale bedrijfskosten. De bedoeling isi alleen nieuwe verplichtingen tot prijs- bekendmaking op te leggen in geval len waarin de behoefte duidelijk1 blijkt. In overleg met het bedrijfsle ven zal bovendien worden gezocht naar een van geval tot geval aan de' praktijk getoetste methode van prijs-, bekendmaking, die een zo gering mo gelijke administratie oplevert. Naast prijsvergelijkingen zijn voorj de consument ook kwaliteitsvergelïj- kingen van belang, vindt de minister. Bij het maken van nieuwe Warenwet- besluiten zal steeds aandacht worden besteed aan het belang van de kwali teitsaanduiding. De voorlichting over de kwaliteit door middel van subsidie- ring van het vergelijkend warer.onder- zoek en van de Informatieve etikette ring zal worden bevorderd. Speciale bevoegdheden om maatregelen te ne mer. tegen misleidende prijsbeker.a- makingen kunnen niet op korte ter mijn tot stand komen. Dit feit hangt samen met de problemen aie zijn' verbonden aan het optreden tegen misleidende aanduiding en aanprijzing in het 3lgemeen. Misleiding Volgens zijn toezegging aan de con sumentenorganisaties is de minister nu in overleg met zijn collega van justitie over de wens tot regeling van de bestrijding van misleiding in de reclame. In het kader van het onder zoek naar onbehoorlijke mededinging heeft ook de EEG dit onderwerp in studie genomen. Aan de reclame is daarbij een hoge prioriteit toege kend. gaan van fraude hij de motorrijtui genbelasting. Deze maatregel zal mede leiden tot een hogere opbrengst, die kan bijdra gen aan de compensatie voor het verlies van ongeveer 40 miljoen In verband met de mindere verhoging van het huurwaarde-forfait. Het nu aangekondigde wetsontwerp zal de ka mer spoedig bereiken, aldus de be windsman. Minister Duisenberg bestrijdt in de memorie van antwoord de opvatting als zou het dekkingsplan 1974 'oneven wichtig. onrechtvaardig, niet geschikt voor de zo noodzakelijke inflatiebe- strijding en niet in het belang van land en volk' zijn. De bewindsman ontkent de gegrondheid van deze alge mene beoordeling: .een zo ongenuan ceerde afwijzing over de gehele lijn v2n de gekozen opzet acht ik onrede lijk", aldus de minister. Hij zegt niet de vrees te delen dat de voorgestelde tariefwijzigingen de concurrentieposi tie op de internationale markten dui delijk zullen beïnvloeden. Ook ontkent hij dat het kabinet zich niet zou hebben ingespannen de belas tin gsf:j- ging te beperken. Buitengewone lasten Reagerend op een opmerking vanuit de kamer zegt minister Duisenberg dat er voorshands geen aanleiding is voor een nadere bezinning op de rege ling van de buitengewone lasten. Ook zegt hij op dit moment geen mogelijk heden te zien voor een herziening van het tarief voor bijzondere beloningen (zoals vakantiegeld en voordelen uit overwerk i. De bewindsman ontkent, dat alle voorgestelde maatregelen in de prak tijk zouden neerkomen op het treffen van de Nederlanders met "middeninko mens". Minister Duisenberg wijs: herstel van de aftrekbaarheid van onderhoudskos ten en dergelijke van de hand. Meege deeld wordt dat een ambtelijke werk groep is ingesteld die nagaat op welke wijze een effectieve controle mogelijk is tegen de ontduiking van belasting door de "kleine beunhazerij' waaron- uren en gedurende het weekeinde ver werven van neveninkomsten. fleveninkomsten Reeds eerder werd toegezegd dat de belastingdienst zal trachten al diege nen in de inkomstenbelasting te be trekken. die ten onrechte hun inkom sten uit beunhazerij voor de fiscus verzwijgen en dat met name de aan dacht zal worden gericht op de onder- houdssector. Bij de controle zal nu mede aandacht worden geschonken aan liet verzamelen van gegevens, die in de coasumptieve sfeer liggen en een indicatie geven over het genoten inkomen, aldus minister Duisenberg. Hij wijst er overigens op. d3t voor de opvatting als zou een verhoging V3n het huurwaarde-forfait de ontduiking van inkomstenbelasting versterken on voldoende grond bestaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 11