sa PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ISRAËL AANVAARDT IN CAÏRO COMPROMIS VAN KISSINGER Negenvoudige moord in VS Zeeuws-Vlaamse middenstand ernstig verontrust over de Relgloze zondag Corridor naar derde Uitwisseling Opheffing blokkade Egyptische leger krijgsgevangenen Straat Bab el Mandeb Vakcentrales verzachten compensatie-eis Van der Stoel bepleitte in Parijs Europese solidariteit GECOÖRDINEERD ARBEIDS VOORWAARDENBELEID 1974 EERSTE WERKTIJDVERKORTING DOOR OLIECRISIS STAATSSECRETARIS WEIGERT EEN UITZONDERING TE MAKEN VOOR ZONDAGSRIJVERBOD BUITENLANDSE KOOPLUSTIGEN Nog geen ontslagen in horeca-sector 'Overtrokken' fiantlijn Kissinger en de moraal 216e jaargang - nummer 265 Vrijdag 9 november 1973 STEUN DE ACTIE NATUURBEHOUD Los de puzzel op in de PZC von zaterdag CAIRO, TEL AVIV (UPI, RTR, AFP) Israël heeft een compromis-voorstel aanvaard dat moge lijkheden biedt voor een blijvende oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. Het voorstel is uitgewerkt door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger en de Egypti sche president Sadat. Het voorziet in een uitwisseling van alle krijgsgevangenen, een corridor naar het ingesloten Egyptische derde leger en een beëindiging van de blokkade in de straat van Bab el Mandeb. Verder is er sprake van directe onderhandelingen tussen Egypte en Israël die zouden moe ten leiden tot de eerste werkelijke vrede in het Midden-Oosten sinds Israël 25 jaar geleden werd ge sticht. Hoe deze onderhandelingen moeten plaatsvinden is niet geheel duidelijk. In het compromis voorstel wordt verwezen naar resolutie 338 van de Veiligheidsraad waarin het heet dat „onderhan delingen beginnen tussen betrokken partijen onder passend toezicht met het doel een rechtvaar dige en blijvende vrede te vestigen". In Cairo werd donderdagmiddag vernomen dat op grond van een voorstel van Kissinger onderhandeld kan worden tussen Egypte en Israël met de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. TEL AVIV De Amerikaanse on derminister van buitenlandse zat ken, Joseph Sisco fmj, wordt be legerd door journalisten bi) het verlaten van de Amerikaanse am bassade in Tel Aviv, op weg naar premier Golda Meir, met wie hij verdere besprekingen gaat houden. (Van onze redactie economie) UTRECHT De drie vakcentrales met hun 41 aangesloten bon den zijn het donderdagavond in Utrecht unaniem eens gewor den over een gecoördineerd arbeidsvoorwaardenbeleid voor 1974. Zij waren dat vorige week donderdag trouwens al, maar door de verwerping van het centraal akkoord dinsdag door de werkgevers moest de situatie nogmaals worden bekeken. Er werd een wijziging in het beleid aangebracht ten opzichte van het vooü- VKi donderdag opgestelde pro gramma, De prijscompensatie wordt m ais volgt gerealiseerd: tot 35.000 Toüedige prijsstijging, van 35.000 'X 15.000 driekwart procent per pro- tmt prijsstijging, van 45.000 tot 60.000 «i half procent en boven de 60.000 «n kwart procent, Os verbondsoesturen van de drie rahsnrries waren het donderdaga- ;l™ °ver ds wijziging in de prij- «xnpÉBsahe vrij snel eens. Vorige donderdag wilde de vakbewe- P3 van 35,000 tot 45.000 een half jraan geven en van 45.000 tot 60.000 procent en boven wow geen enkele prijscompensa- x. NVV-voonitter Wim Kok deelde oorderdagavond mee, dat de vakbewe- nu een eigen beleid voor eigen verantwoordelijkheid zal voeren. Op november zal de balans worden opgemaakt. Kok onthoudt zich van m?o^rti1eelr0-ver.een eventuele loon maatregel. Hij vindt dat op het ni- LOSSEN OLIE VERHINDERD varendpRD^I Algeri jnse op- •f. ""de Italiaanse olietanker derriiïï™-j -0.000 ton) hebben don- «iivrt "fh'nderd dat olie werd olTwafh^ Ro'terdamse haven. De Hp bedrijft; Tn°r est-Duitsland. den wï?de Algerijnse opvaren- xhouwdm ri t.zwaar maakten. Zij be- d» nlleWiïï doorbreking van dêrland no v™ ,and tesen Ne- in het schip teruggepompt. rr-**. aog zestig vracht- ir,.^rland °P weg naar oor hulpverlening bij het (Pag. 2) Drama >irt!' m'- net leven heeft ge- ;.Ï'T sn vrouw: haar mar» ".are verwondingen op (Pag. 2) nieuws uit Zeeland op de 2. 5, 1. 8 en 9. mnen' en buitenlands weuws op de pagina's 1, 3, 13 en 15. de pagina's 15 en 68 televisie op pagina ^«nieuws op pagina veau van dé bedrijfsbafcken en ondernemingen de partijen het nu eens moeben zien te worden. Hij wil de niet meedelen of er veel strubbe lingen te verwachten zijn bij de cao onderhandelingen. (Zie ook pagina 3). VICTOR, Calïjomië Op een luxe boerderij zijn in de VS woensdag ochtend negen mensen vermoord aangetroffen. Naast de familie Walter Perkin, bestaande uit man, vrouw, zoon en dochter, benevens de ouders van de kinderoppas, werden ook doodgeschoten aangei troffen: van links naar rechts: de 18-jarige oppas Debbie Earl, haar 2jarige vriend Mark Lang en haar broertje Ricky van 15. De massa-executie heeft waarschijn lijk te maken met diefstal in een winkel. Zowel in Cairo als in Tel Aviv was donderdagavond een dosis optimisme te bespeuren. De Egyptische regerings woordvoerder Achmed Anis sprak van „een definitieve stap naar een vredes regeling" en Israels minister van de fensie Mosje Dajan bad het over „een opening naar onderhandelingen inzake een permanente vredesregeling". Hoe wel Israël, nog niet officieel heeft gereageerd op het plan van Henry Kissinger lieten regeringskringen in Tel Aviv weten dat men met het compromis-voorstel had ingestemd. Kissinger was toen juist op weg van de Jordaanse hoofdstad Amman naar Saoedi-Arabie waar hij donderdaga vond nog zou spreken met koning Feisal. Terwijl de Amerikaanse be windsman in Amman was kwam de onderminister van buitenlandse zaken voor het Midden-Oosten Joseph Sisco in Jeruzalem bijeen met premier Golda Meir van Israël. Het Israëlische parle ment was kort daarvoor twee uur lang bijeengeweest om het compro mis-voorstel te bespreken. Na de ont moeting met mevrouw Meir zei Sisco dat hij een „vruchtbaar en construc tief" gesprek had gevoerd. „Ik optimistisch" zei hij, waarna hij zich naar zijn vliegtuig begaf om zich in Riad weer bij Kissinger te voegen. Het Israëlische antwoord op het voor stel wordt vrijdag officieel bekendge maakt. Volgens Israëlische regerings kringen voorziet het vredesplan in het volgende: Israël zal onder supervisie van de VN-troepen een bevoorradingscorridor toestaan naar het Egyptische derde leger, dat met zo'n 20.000 man ingesloten in de zuidelijke sector van het Suezkanaal. Cairo zal geen volledi ge controle over de route hebben en er mag geen militair materieel wor den aangevoerd. Er komt een volledige uitwisseling van krijgsgevangenen met Egypte, die zo spoedig mogelijk met de gewonden moet beginnen. Israël heeft 8000 Egyptische gevangenen terwijl het zelf (Zie slot pagina 3 kolom 1 PARIJS, DEN HAAG (ANP) Minister van buitenlandse zaken Van der Stoel heeft gisteren in Pa rijs tijdens ontmoetingen met president Pompidou en zijn ambtgenoot minister Jobert, one .t meer gesproken over het Midden-Oosten en de oliecrisis.In antwoord op een vraag na afloop van deze ge sprekken of Nederland, als slachtoffer van de Arabische olieboycot, Frankrijk had gevraagd solida riteit te betonen en zijn goede betrekkingen met de Arabische landen aan te wenden ten behoeve van Nederland, verklaarde mr. Van der Stoel dat Nederland zich op het standpunt stelt dat de grondre gel van de gemeenschappelijke markt, het vrij verkeer van goederen, moet worden gerespecteerd. VICTOR (CALIFORNIA) (AP) In een luxe-boerderij bij Vic tor, gelegen in de Joaquin-vallei, 125 kilometer ten oosten van San Francisco, zijn negen men sen vermoord, twee kinderen en zeven volwassenen. 23e politie van Sacramento heeft twee verdachten gearresteerd. Het zijn de 22-jarige Douglas Gretzler die in een hotel in Sacramento verbleef en de 28-jarige Luther Steelman die zich vlakbij een nabijgelegen flatgebouw bevond. Beide mannen zijn vluchte lingen uit Arizona waar ze worden ge zocht naar aanleiding van een moord op een jong echtpaar, vorige maand in Phoenix. Alle negen slacht offers waren door het hoofd geschoten. De volwassenen waren geboeid, hun mond was gesnoerd. Enige doden waren neergeschoten met zeer krachtige vuurwapens, en van vlakbij. De slachtoffers zijn de 33-jarige Walter Parkin, eigenaar van een voedsel-super- markt een paar kilometers verderop, zijn 31-jarige vrouw Joanna, hun kin deren Lisa en Bobby, oud respectie velijk 11 en 9 jaar, Richard Earl, een buurman en de boekhouder van Par kin, diens vrouw Wanda, hun 15-jarige zoon Ricky en 18-jarige dochter Deb bie, en de 20-jarige Mark Lang, die de vriend zou zijn van Debbie. Uit het huis is een som geld ver dwenen,. maar of dit iets te makten heeft met de moord is nog niet be kend. De brandkast was niet gefor ceerd. Als in een land van de gemeenschap pelijke markt een tekort, aan een bepaalde artikel bestaat en in andere niet, kunnen moeilijkheden ontst „Het zou een kwalijke zaak zijn in dien de gemeenschappelijke markt zou uiteenvallen", aldus minister Van der Stoel, die in dit verband opmerk te dat Frankrijk noch andere EEG- landen een uitvoerverbod voor olie hebben afgekondigd. ..Nederland ver wacht van Frankrijk en de andere landen, dat zij zich zullen opstellen aIs van partners in eer. gemeenschap kan worden verwacht", aldus minister Van der Stoel. Nederland heeft nog geen reacties uit Arabische landen ontvangen op de verklaringen van negen over het Midden Oosten. Hij voegde hier aan toe de indruk te hebben, dat deze verklaring „de Ame rikanen niet in het verkeerde keelgat is geschoten". Intussen doen de gevol gen van de oliecrisis zich in ons l3nó steeds pijnlijker voelen. De directie van het Postillonmotel in Heerenveen heeft een vierdaagse werkweek inge voerd voor hef personeel nu de dag geen klanten meer oplevert. Ais een verzoek om werktijdverkorting wordt afgewezen, zullen ontslagen val len. aldus de directie. De provincie Utrecht heeft besloten geen vergun ning meer te verstrekken voor rally's en puzzelritten. In verscheidene plaat sen konden automobilisten gisteren hechts 10 tot 20 liter benzine krijgen. Volgens de oliemaatschappijen hou den pomphouders de benzine vast tot zaterdag de prijzen hoger zijn. De Limburgse horeca heeft bij minister Westerterp geprotesteerd tegen uit breiding van het zondags rijverbod tot de categorie buitenlanders. Konin- (Zie slot pagina 3 kolom 1 HULST Staatssecretaris Van Hui ten van verkeer en waterstaat wil in Zeeuwscli-Vlaanderen geen uitzonde ring maken op het zondagse rijverbod voor buitenlanders. De heer Van Hui ten verwierp donderdagmorgen een suggestie van het tweede kamerlid Ko ning (wd) daartoe. De heer Koning vroeg de staatssecretaris of hij bereid was Zeeuwsch-Vlaanderen alsnog uit te sluiten van het rijverbod op zon voor buitenlanders, omdat niet aL horecabedrijven, maar ook veel mid- denstandsbedrijven in dat gebied op zondag open zijn. Die bedrijven worden door het rijver bod ernstig benadeeld, omdat de talrij ke Belgen die normaal naar Zeeuwsch-Vlaanderen komen, niet meer met him auto op de Nederland se wegen mogen. In zijn antwoord wees de taris erop dat uitsluiting Zeeuwsch-Vlaanderen slechts voor zondag effect zou hebben, omdat op zondag 19 november ook in België een rijverbod van kracht wordt. Over igens liet de staatssecretaris weten dat hij niet van plan is in welk deel van het land dan ook uitzonderingen te maken. De heer Koning zei desgevraagd over de weigering van de staatssecretaris: „Ook voor die ene zondag was het nog wel de moeite waard geweest. Ik heb contact gehad met mensen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en het is duide lijk dat men door de maatregel ern stig gedputeerd wordt". „Een ernstige zaak", zo noemt de voorzitter van de kamer van koophan del in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer W. F. de Vos, het afgrendelen van het gebied voor buitenlanders. „De Zeeuws-Vlaamse koopcentra maken j doorgaans op zondag een niet onaan zienlijk deel van hun omzet, sommi ge zaken zelfs een derde deel. Als de kooplustige Belgen zondag Zeeuwsch- Vlaanderen niet binnen mogen, bete kent dat voor de horeca-bedrijven en middenstanders een flinke strop. Er zal weinig aan te doen zijn. Misschien zal de koopkracht zich verplaatsen naar de zaterdag en de maandag. Ik hoop het, want anders ontstaan er nare consequenties voor veel -bedrij ven". De heer De Vos had wel wat ge zien in een uitzonderingstoestand voor Zeeuwsch-Vlaanderen op zondag. De geografische ligging van het gebied leent zich hiertoe: „Laat de Belgen gewoon komen, maar hou de Wester- schelde aan als grens. Dat is makke lijk te verwezenlijken. Het gaat erom dat de Zeeuws-Vlaamse koopcentra de eigen klanten op zondag kunnen blij-i ven houden". Het argument van staatssecretaris Van Huiten van verkeer en waterstaat dat terwiile van de verkeersveiligheid het rijverbod op zondag ook voor. buitenlanders moet gelden, vindt de heer De Vos 'overtrokken'. .„Afgelopen zondag toen er in Zeeuwsch-Vlaande ren vrijwel uitsluitend Belgen reden ging het toch ook goed. Kinderen mogen nooit rolschaatsen op ver keerswegen. Je moet je onder alle omstandigheden aan de voorschriften houden". De kamer van koophandel heeft don derdag de fracties in de tweede ka mer laten weten achter het telegram te staan dat de middenstandsvereni ging in Hulst maandag heeft gestuurd aan de ministersrs van verkeer en waterstaat en economische zaken. Hierin werd bijzondere aandacht ge vraagd voor de gevolgen van het rijverbod voor de koopcentra in de Zeews-Vlaamse grensstreek. De kamer van koophandel heeft verder in Den Haag aandacht gevraagd voor de pro blemen die het grensoverschrijdende woonwerkverkeer kan ondervinden. Bij de zeven vol-continu-bedrij ven in de kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen zijn enkele tientallen Belgen werk zaam. Het aantal Nederlanders in dienst van Belgische continubedrijven is minder groot. De kamervoorzitter: „Voor dit ver keer zou een ontheffing kunnen wor den gegeven in het land van vestiging van het bedrijf die tevens geldig is in het land van herkomst van de werk nemer. Ik heb goede hoop da*, dit zal worden geregeld, al is het wel kort (Zie slot pagina 9 kolom 5) §T_['-t optreden van Kissinger il in cic Midden-Oostencrisis is een typerend voor beeld voor de diplotnatie- modeme stijl, waarvan deze minister bot geheim schijnt te bezitten. In zijn optreden herkent men drie elementen: in de eerste plaats is hij een gedecidoerd man. die precies weet wat hU wil, ln de tweede plaats hanteert hij uiterst bekwaam een belangrijk instrument, namelijk de macht van de Verenigde Staten, tenslotte wordt zijn optreden mede (wellicht: vooralj bepaald door de verhouding tussen de grootmachten Amerika, Rusland en China. Deze drie elementen zijn overigens niet van ge lijke orde: nummer drie het machts evenwicht tussen de grootmachten lijkt ons het belangrijkste, omdat daar in de uiteindelijke doelstelling van zijn politiek is opgenomen, namelijk het handhaven van wereldvrede. De beide andere punten zijn besliste optreden en het daarbij gebruiken van de macht, waarover de Verenigde Staten beschikt zijn ondergeschikt aan het derde. Dit derde punt het machtseven- wicht doet onvermijdelijk de vraag rijzen naar de verhouding tussen moraal en de politiek van Kis singer, een vraag die met name in Ne derland slec-ds weer aan de orde komt. Men is hier de laatste tijd voortdurend in discussie over moraal en buiten landse politiek en de laatste weken is Nederland zelfs midden in de proble matiek daarvan terechtgekomen. Vroe ger kon men hier zonder enig gevolg kamerdebatten houden over het Vfet- nambeleid van de Verenigde Staten met als gevolg dat vele protesten naar Washington werden gestuurd zonder dat die verder gevolg hadden. Sinds kort is echter duidelijk geworden dat uit spraken op het stuk van buitenlandse politiek wel effecten kunnen hebben, maar nu in eigen land. Zo werden sym pathieverklaringen aan het adres van Israël in ons land moreel verant woord en geboden geacht beant woord me', het dichtdraaien van de oliekraan. En daarmee k-.vam de zaak in een andere verhouding: een moreel verantwoord geachte opvatting kan in dit geval neerkomen op ontwrichting van de economie. Van dergelijke effec ten heeft Nederland me*, verklaringen over Vietnam, Nigeria, Kongo en wat niet al, nooit last gehad. Dat is nu voor het eerst. Is nu de moraal nog ijzersterk overeind gebleven? Moraal en buitenlandse politiek: de laatste maanden is daarover een boeiende discussie aan de gang in het tijdschrift Internationale Spec tator. Roethof tweede-kamerlid van de PvdA en WD-senator Van Riel hebben er aan meegedaan en in het pas verschenen nummer van 8 novem ber heeft nu ook professor dr. Th. van Tijn uit Utrecht zich in het gesprek gemengd. Roethof en Van Tijn komen het dichtst bij elkaar: zij wensen een nieuwe internationale supranatio naal af te dwingen moraaL Voor Roethof is er daartoe maar één prak tische mogelijkheid: verbreiding van de vredeswetenschap en het vestigen van begrip voor de waarden en bedoe lingen van de andere partij. Voor de marxist Van Tijn is dat te utopisch, hij wenst de bestaande verhoudingen omver te werpen en de revolutie te sti muleren. Van Riel daarentegen heeft een totaal ander uitgangspunt. Hij is realist en stelt dat positief volkenrecht, als moreel element gezien, niet veel verder gaat dan het 'ao ut des-begin sel', namelijk: ontzie u wanneer ik er belang bij heb dat gij mij ont zie:". In feite beschouwt Van Riel een beleid dat het hoogste took moreel gesproken hoogste) doel dient als een moreel-verantwoorde politiek. „De president van de Verenigde Staten, van de Sowjet-Unie of van de Chinese Volksrepubliek draagt een totaal an dere verantwoordelijkheid dan een Ne derlands parlementariër: het gebrui ken van macht in haar bitterste vorm onttrekt zich wellicht aan Nederlandse morele maatstaven", zo betoogt Van Riel. Wanneer men nu het optreden van Kissinger toetst aan ae hierboven zeer globaal samengevatte discus sie. aan is de conclusie onvermijdelijk dat de Amerikaanse minister zich in het gezelschap van Van Riel ophoudt. Tijdens de onderhandelingen met Le Due Tho van Noord-Viet nam ken schetste hij de situatie eens als volgt: -Xe Due Tho onderhandel: niet met mij omdat ik een voorbeeld zou zijn van morele deugden, maar omdat hij bepaalde dingen van mij gedaan wil hebben. En ik wü die van hem". Er is nog een uitspraak van Kissinger, die duidelijk zijn optreden karakteriseert, namelijk over Nïxons bezoek aan Mao: „Wat wij op dit ogenblik samen met China doen is van een zodanig groot belang dat het woord Vietnam' slechts een voetnoot zal zijn als de geschiede nis zal worden geschreven". Deze uit spraak typeert Kissinger ten voeten uit: hij denkt in internationale priori teiten en voor de wereldvrede geeft hij in ait opzicht de verhouding Amerika - China - Rusland de hoogste prioriteit. Al het overige is van een andere orde, hoe tragisch, hoe triest en hoe af schuwelijk met name lokale of regio nale conflicten ook mogen zijn. Vanuit dit denken benadert Kissin ger het conflict in het Midden-Oos ten. Zijn uitgangspunt is da: hier vrede moet komen zonder dat de ver houding tussen zijn land en de Sowjet- Unie er onder lijdt, integendeel: ver betering van de betrekkingen zou hern welkom zijn, zij dienen de wereld vrede. Tegen die achtergrond zal hij (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1