m PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WERKGEVERS VERWERPEN CENTRAAL AKKOORD Prijzen stegen met een bijna procent EEG-blok: „Israël moet bezet gebied opgeven" Terneuzen houdt het bedrag van 1,4 miljoen gulden voor 'stadsuitleg' vast OLIEMAATSCHAPPIJEN KRIMPEN LEVERING AAN HANDELAARS IN dit 1AAR AL 6,9 PROCENT robert vesco gearresteerd Hel gescheurde voorhangsel d'r 216e jaargang - nummer 263 Woensdag 7 november 1973 STEUN DE ACTIE NATUURBEHOUD Los de puzzel op in de PZC van zaterdag VICE-VOORZ1TTER NVV: „GEEN VERDERE CONCESSIES" PEN HAAG De centrale werkgeversorganisaties (VNO en NCW) hebben de door hun voorzitters set de vakbeweging bereikte overeenkomsten voor een centraal akkoord voor 1974 verworpen. De werkgevers zijn het niet eens met de prijscompensatieparagraaf uit het ontwerp-akkoord, waardoor de hogere inkomens worden 'afgetopt'. De werkgevers menen dat de prijscompensatie ten onrechte wordt gebruikt om tot een inkomensbeleid te komen. Minister Boersma van sociale zaken denkt, nu hij het door hem zeer gewenste centraal akkoord niet tot stand ziet komen, nog niet direct aan een loonmaatregel. „Het hangt af van wat de vakbeweging gaat doen", reageerde hij gisteravond. (Vanonze redactie economie) DEN HAAG De prijzen zijn tussen half september en half ok tober met bijna één procent gestegen, totaal dit jaar al met 6,9 praait. De totale stijging in 1973 dreigt nu zelfs boven de 8 pro cent uit te komen. Dat het prijsindexcijfer ondanks revaluatie- efiecten en verscherpt prijsbeleid in één maand van 131,5 tot 132,8 opliep wordt in Den Haag gezien als een nieuwe klap voor het kabinet-Den Uyl. Ook op dit punt zijn de vooruiteach- den we niet verwacht", aldus ten voor ds economie somber. Als zegsman, „maar deze stijging is toch onsasisdepnjsbeschikldngen de prij- wel zeer triest. Ditmaal had het nieu- zen toen scherp blijven stijgen zal we beleid toch moeten doorwerken, cae TO.Tse*ïte opwaartse tendens maar het is helemaal niet meer dihde- z.z i-jiKd Mbben, ook op 1974. lijk waar we heen gaan. In ieder fcsirad&c ijken trouwens toch al geval wel naar 8 pet totaal, zoals we aan tegen de o,7o pro- in het begin van dit jaax al hebben eer. pnjssajgmg, die voor dat jaarJ" ~-y- JgsaiöL Ontwikkelingen als de- 2 a OA ook het effect v. oarks hebben dit cijfer nu op k® schroeven gezet. Veder staat vast dat de stijging SimiBlf september en' half okto ber, es precies 0,9 procent bedroeg, nop iet al oplopen. Er moet name- Ws sn correctie geschieden vanwege terugwerkende kracht van 1 cffiooer toegestane tariefsverhogingen medische specialisten en tandarfc- sa Ik sector hygiëne en me jE®|ag was ditmaal trouwens kkiing) een van de gebieden waan de prijzen het meest ste gen. Tekenend voor de ontwikkeling is o°k dat de gemiddelde stijgingsten- oens van het prijspeil nog steeds 8 procent is, De procentuele stijgingen n enkele belangrijke sectoren tussen ortoter 1972 en oktober 1973 zijn: ï?5ène en medische verzorging 10; !2SV~;. W0I™S 12; kleding en ^•3e' 9& ontwikkeling, ontspan- -4 a verkeer 6,3; particuliere verae- vesglX De olieprijsverhogingen zullen bo- rn w r.20 ,wordt aangenomen termlon moeten leiden tot passing van de aardgasprijs. De vwmpjig por 1 januari is reeds be- k®o?emaakt, Wellicht is nu eer vem-oging te verwachten. moet verder worden wat ;-i0l»en van komende stijgingen invoerprijzen zijn. In consu- men d00r de Prijs- Srï IS,0'9 Procent onaangenaam Krost. .Daling of gelijk blijven had- Bil heeft''hot gearresteerd, fa "lmistene van justitie «Mhuitton bekendgemaakt. ESI St™'" ™rst Amertta meer omdat hij een heï-n van 200.000 dollar zou m het fonds tot her- c 'u:Zln» van president Nixon. Midden-Oosten toffiii!11 d® "ede in het Mid- Eea! SUKW VM het' aan te bX ti Klss!nser heeft de É«er,^®"ê Kissinger arriveer- «teravond in Cairo... (Pagina 3) Nieuws uit Zeeland od de Pagina's 2,5,6 en 7. Binnen- en buitenlands weuws op de pagina's 1, 3 13. ™en televisie op pagina ^MKieel nieuws op pagina Vorig jaar, aldus deze woordvoer der. stegen de prijzen in dezelfde periode met 1,3 procent. Maar in dat tijdperk was sprake van een sterk vooruitgrijpen vlak voordat de eerste prijscalculatiebeschakking kwam. Het is reëler een vergelijking te treffen met 1971, toen de stijging tussen september en oktober 0,7 procent was. (Ter vergelijking: de prijsstij ging in 1972 was 7.8 procent, in 1971 7,6 procent). De mededeling van het verwerpen van het bereikte akkoord werd ge daan op een algemene vergadering van het Verbond van Nederlandse On dernemingen door de voorzitter dr. J. Bartels. Hij zei ons dat de werkgevers voorzitters donderdagavond het be sluit van de voorzitters van de vak centrales zullen gaan meedelen, moeten ons dan maar beraden wa moet gaan gebeuren. Op dit moment zou ik dat niet weten". Dr. Bartels zei dat de achterban van zowel de werk gevers- als de werknemersorganisaties de volledige vrijheid hadden,om ja of nee te zeggen op de resultaten van het voorzitters-overleg. Het is overi gens de eerste keer dat de achterban van de werkgevers niet akkoord gaat met een door haar delegatie bereikt akkoord. Het besluit van de werkgevers is voor de vakbeweging een grote teleur stelling geworden. NVV-vice-voorzitter Adrie de Boon zei eerst te willen weten wat nu precies de achtergrond van het werkgeversbesluit is geweest. Hij benadrukte dat de vakbeweging ook op bet punt van de prijscompen satie concessies heeft gedaan en dat er beslist geen verdere tegemoetko ming aan de verlangens van de werk gevers meer zouden inzitten. „Het komt er nu in feite op neer dat er in de bedrijfstakken moet worden onder handeld op basis van het. gecoördi neerde beleid binnen de vakbeweging", zei De Boon. Bij het CNV heeft men het werkge versstandpunt als een zeer grote te leurstelling ervaren. „Wij vinden het onbegrijpelijk dat de werkgevers zich dit veroorloven. Vooral in de huidige zeer moeilijke situatie. Gezamenlijk optreden zoals er nu had ingezeten had een brok arbeidsonrust kunnen voorkomen. Het standpunt van de werkgevers maakt de situatie alleen maar erger", zo gaf men bij het CNV als voorlopige mening. In politieke kringen is men van mening dat het standpunt van minis ter Boersma, dat alleen in uiterste noodzaak een regeringsmaatregel ge nomen mag v/orden, en dat eerst het uiterste moet worden gedaan om tot een vergelijk te komen, nu bijzonder moeilijk komt te liggen binnen h( (Zie slot pagina 9 kolom 4 BEVERWIJK Bijna een jaar nadat een woedende storm het Chinese vrachtschip Wan Chun op het strand van Bukkurn (ge- meente Castricum) had geworpen, heeft de Noordzee nu terug genomen wat ze in die nacht had gegeven. Dinsdagnacht is het 4000 brt metende schip tijdens een hevige storm omgeslagen er. ligt nu gekapseisd in het water. Berger Elfrink uit Haarlem, die sinds februari pogingen heeft gedaan het schip van het strand te trekken, staat nu voor de bijna onmogelijke opgaaf om opnieuw met een bergingspogtng te beginnen. De Wan Chun zou. als alles goed was gegaan, dins dagmorgen naar de haven van IJmuiden worden gesleept. Elfrink namelijk was er in geslaagd het gestrande schip tot aan de rand van de eerste zandbank te schuiven. GEEN COMMENTAAR OP OLIECRISIS (Van onze correspondent) BRUSSEL De regeringen van de negen EEG-landen vinden dat Israël zich moet terugtrekken op de militaire posities van 22 oktober, toen voor de eerste maal een staakt-het-vuren van kracht werd. Ook zou Israël zich moeten terugtrekken uit de gebieden die het sedert 1967 bezet houdt, met dien verstande dat elk land in het Midden-Oosten moet kunnen bestaan binnen veilige en erkende grenzen. MINISTERIE: GEEN VERDERE DISTRIBUTIEMAATREGELEN DEN HAAG In overleg met het ministerie van economische zaken hebben de oliemaatschap pijen besloten de levering van olieprodukten aan de detailhan del in te krimpen. Pomphou ders krijgen 15 procent minder benzine. Het ministerie van economische zaken ontkende dinsdagmorgen met klem dat verdergaande distributiemaatregelen in de maak zijn, zoals onderbreking van de elektriciteitsvoorziening en uitbrei ding van het rijverbod tot uren of zelfs dagen in de week. „Van de oliemaatschappijen heeft het ministerie vernomen dat de oliele veringen uit het Midden-Oosten thans 15 procent lager liggen dan vóór de boycot begon. Met de autovrije zon dag is dit geheel te compenseren. Het betekent dat de oliemaatschappijen in de eerste plaats him eigen afnemers zullen voorzien, en alle andere afne mers zullen moeten afwijzen. De witte pomp, die ontstond toen een aantal jaren geleden grote overschotten be schikbaar waren, zal nu weer droog komen te liggen", aldus het ministe rie. Ziekenhuizen, openbaar vervoer en bejaardentehuizen zullen zoveel huis brandolie geleverd krijgen als zij no dig hebben. Bedrijven en particulieren lopen de leans minder te ontvangen. Een voordeel voor deze categorieën is. dat zij meestal al voldoende olie voorraad voor de komende winter in huis hebben, tenzij een zeer lange en! zeer koude winter voor de deur staat. De Samenwerkende Elektriciteits producenten (SEP) in Arnhem hebben zich dinsdag in Rotterdam beraden over het nijpende energieprobleem. Zij willen komen tot gecoördineerde en geïntegreerde bezuinigingscampag nes. De bevolking zal worden opgeroe pen tot zuinigheid. Men Het EEG-standpuntwaaraan de mi nisters van buitenlandse zaken en hun politieke top-ambtenaren twee dagen hebben gewerkt, houdt bovendien in dat met de wettelijke rechten van de Palestijnen bij het zoeken naar vrede rekening moet worden gehouden. De negen EEG-landen wensen voorts, dat de resoluties van de Vei ligheidsraad worden uitgevoerd en dat vredesonderhandelingen binnen het kader van de Verenigde Naties plaats vinden. De EEG-landen zijn met deze ver klaring naar het oordeel van veie aldus een woordvoerder van het GEB waarnemers verregaand tegemoet ge- van hrt fiantlijn in Rotterdam, een aantal eenheden opnieuw op steenkool te laten gaan, al is dit minder renderend. De andere eenheden zouden zoveel moge lijk op gas moeten overgaan. Bij vorst kan het gasgebruik voor huis houdelijke verwarming echter zo hoog worden, dat men toch op olie zou moeten gaan draaien, hetgeen zoveel mogelijk voorkomen moet worden. Oproep (Zie slot pagina 3 kolom 7) de Arabische eisen die in het bijzonder door Frankrijk werden Israëlische diplomatieke kringen in de Belgische hoofdstad noemden het EEG-stuk het meest pro-Arabische dat de EEG ooit heeft geproduceerd: anti- Israëlisch en duidelijk tot stand geko men als gevolg van Arabische afper sing. De Nederlandse minister van buiten landse zaken. Van der Stoel, achtte de verklaring van de negen weliswaar een voortzetting van het standpunt (Zie slot pagina 3 kolom 1 B. EN W. WETEN GEEN BESTEMMING VOOR SNELGROEIENDE RESERVE-SPAARPOT WETHOUDER: „GELD NIF.T VERSNIPPEREN OVER KLEINE ZAKEN" TERNEUZEN B. en w. van Terneuzen weten op dit mo ment niet waaraan ze de 1,4 mil joen gulden van het gemeente lijk fonds 'stadsuitleg' moeten besteden. Deze omvangrijke re- servepot, ingesteld in 1965, wordt gefinancierd uit de op brengst van grondverkopen voor woningbouw- en bedrijfs doeleinden en de forse rentes die het bedrag jaarlijks ople vert. Wie in Terneuzen grond koopt, draagt 2,75 per vier kante meter bij aan het fonds. De reserves groeien het komen de jaar waarschijnlijk weer 2 ton: een ton uit grondverkopen en een ton aan rente. Volgens wethouder P. J. Huijbrecht van financien wil de gemeente het geld alleen gebruiken voor grote pro jecten ten bate van het algemeen belang, die ook gedeeltelijk worden gefinancierd door rijk en provincie. „We voelen er niets voor om die 1,4 miljoen te versnipperen over tientallen kleine dingen, die je een paar jaar later nauwelijks terugvindt. Natuurlijk kun je uit zo'n fonds vanj alles betalen: stadsverfraaiing, beeld ,ies bijvoorbeeld, speelgelegenheden of j een zwembad in één van de dorpen.1 Dat vinden b en w en de raad niet de; methode, aldus de heer Huybrecht. Als je namelijk over die projecten praat heb je het over voorzieningen I die de bewoners van een bepaald wijk] of één van de dorpen ten goede j komen, terwijl wij vinden dat iedere I Terneuzenaar er iets aan moet heb-j ben. Daarvoor is het fonds indertijd ook irn het leven geroepen. Als je in I een wijk een voorziening opzette dis van algemeen belang was kon je, door het fonds te gebruiken, voorkomen dat hij uitsluitend op het exploitatie- plan van de wijk drukte"', zegt de wethouder. GEBRUIKT Terneuzen heeft in het verleden enke le keren gebruik gemaakt van de reserves voor 'stadsuitleg'. Aan de bouw van het Zuidlandtheater betaal de de gemeente 1 miljoen mee (in '72 ging er nog 2ton naar dit project), aan de realisering van het overdekte zwembad. 'De Honte' in Temeuzen- Zuid ongeveer 3 ton. Ook aan de sporthal 't Zwaantje droeg de ge meente bij. In 1972 het laatste jaar dat er uit het fonds werd geput ging er nog 2 ton naar dit project),. ding van het sportveld in Zsamslag. omdat zoals de heer Huijbrecht verduidelijkt Terneuzen vast zat aan verplichtingen die de oude ge meente Zaamsïag op zich had geno men. Normaliter zou het sportveld dan ook niet uit het fonds zijn gefi nancierd. Een project dat naar de smaak van b. en w. ook niet in aanmerking komt voor een bedrag uit de reservepot is de aanleg van speelgelegenheden voor de jeugd in de diverse wijken en dorpskernen. De eerste fase van dit plan is inmiddels afgerond en kostte een ton. In '74 komen de speelgelegen heden niet op het uitgavenlijstje voor: fase 2 en 3 moeten nu wachten tot 1975 en 1976. Wethouder Huijbrecht: „De eerste fase van het plan speelgelegenheden heeft ongeveer ƒ20.000,- meer gekast dan was verwacht. We zien echt geen kans om in 74 verder te gaan. Nu kan er gezegd worden: financier zo'n project, dan uit het fonds 'stadsuitleg' maar dan ga je tegen de opzet van het fonds in. Speelgelegenheden zijn typisch wijkvoorzêeningen en niet van algemeen belang. Ik neem trouwens ook aan, dat we het speelgelegenher denplan straks weer een kritisch moeten herzien, omdat bepaalde wij ken waar je nu plezier hebt van speelruimte straks zonder jonge kin deren zitten. Dat verandert steeds." Wat wél uit de pot 'stadsuitleg' kan worden betaald is het gemeentelijk I aandeel in het recreatieplan Otheensei Kreek of een verbetering van de alge mene infrastructuur van de korpsker- nen. Terneuzen wacht tn aanzien van deze projecten de bijdragen van rijk en provincie af om zelf de rest te kunnen "bijspijkeren'. Wethouder HLjbrecht: „Een buiten staander denkt dat 1,4 miljoen heel wat is, maar wanneer je van zo'n bedrag de aankleding van de Otheense Kreek helpt financieren blijft er bar weinig over. Maar in ieder geval geef je je geld dan uit aan een project waar iedere inwoner plezier aan heeft. Daar gaan we als gemeentebestuur van uit, trouwens zo denken de mees te gemeenten erover." hoofdredacteur Duitae weekblad Der $-£$1 Spiegel. Rudolf Aunteio r.-G-ftd bekend om vaak cynische, maar rake uitspraken rjp'j schrijft deze week In zijn -blad: „Het voorhangsel in do tempel dat de waarheid bedekte. Is in tweeën gescheurd: de EEG zal Israël niet langer moreel steunen". Augstein noteerde deze zin vóórdat de EEG-ml- nisters an Bru-.v-l bijeen kwamen, hij had zo te zien een voorzeggende geest: het is gisteren precies zo uitgekomen als hij in zijn blad aankondigde. Aug- steins uitspraak had overigens niets met kaartiezerij of profetie te maken, maar alleen met harde economische en machtspolitiek. Augstein rekende met de werkelijkheden In Europa en kon op grond daarvan er alleen maar van uitgaan dat de Arabische ollecban- tage haar werk zou doen. West-Europa kan zich namelijk niet permitteren de Arabieren sterk af te vallen: er zou hier een volstrekte chaos ontstaan. Dat heeft ook minister Van der Stoel de afgelopen dagen moeten inzien. Er is du een gmeenschappelijke verklaring van de negen uit de bus gekomen die vergeleken bij het aanvankelijke Nederlandse standpunt zonder meer een verschuiving betekent in pro-Ara bische richting. De bewindsman heeft gisteren één- en andermaal aan journalisten verzekerd dat het gezamenlijke Brusselse standpunt volledig in over eenstemming is met wat Nederland altijd heeft betoogd. Een vergelijking echter van het nieuwe Bmnnfilflfi be sluit met vroegere stukken, maakt do- ze conclusie moeilijk houdbaar: er is wel degelijk sprake van een verschui ving. In dit verband zijn twee docu menten van belang. In de eerste plaats de officiële verklaring van de Neder landse regering, uitgegeven op negen oktober jL. na het uitbreken van de recente oorlog in het Midden-Oosten. Bij deze verklaring dienen eveneens de parlementaire reacties in de be schouwing te worden betrokken, reac ties die dezelfde dag nog kwamen om dat toen de algemene beschouwingen over de rijksbegroting .werden gehou den. In de tweede plaats is de befaam de resolutie 242 in het geding, in no vember 1967 door de veiligheidsraad aangenomen. Naar dit laatste stuk heeft de Nederlandse regering en heeft ook het. Nederlandse parlement bij herhaling verwezen. De Neder landse regering acht dit besluit van de veiligheidsraad namelijk een grond slag voor een blijvende oplossing in het Midden-Oosten. De hoofdelemen ten uit de resolutie zijn: terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden, be ëindiging van de oorlog en erkenning van de onafhankelijkheid van alle sta- ten in het bewuste gebied en van hun recht op veilige grenzen, tenslotte een rechtvaardige oplossing van het vluch telingenvraagstuk. Dat alles nu moet worden vergeleken met het gisteren in Brussel aanvaarde besluit. Bij die vergelijking valt eerst en vooral op dat a! direct wordt on derstreept dat Israël een einde moet maken aan de bezetting van ge bieden, die het sinds de zesdaagse oor log van 1967 in handen heeft. Let wel, het gaat niet alleen om die gedeelten die in 1967 werden veroverd daarover handelde wél de veiligheidsraadresolu tie maar ook om de gebieden die men nu in handen heeft gekregen. En dat is nogal wat: Israël is over het Suez- kanaal getrokken en staat vrij ver in Egypte en in Syrië. De negen eisen der halve dat Israël alle militaire voorde len opgeeft, die het de afgelopen jaren tot en met ae recente strijd heelt be haald. Zij zeggen in feite tot ae Israëli sche regering: "Wilt gij vrede in het Midden-Oosten, dan dient ge u onmid dellijk terug te trekken tot de grenzen van het oorspronkelijke Israël van vóór 5 juni 1967'. Hoe men daar in Israël over denkt is algemeen bekend: men peinst er eenvoudig niet over. Een tweede belangrijk verschil is gelegen in de formulering rond de Palestijnse vluchtelingen: resolutie 242 was daar over niet politiek, ze sprak over 'een rechtvaardige regeling van het vluch telingenvraagstuk'. Er werd in 1967 dus niet gerept over het door de Pa lestijnen geëiste zelfbeschikkingsrecht. De negen evenwel gaan thans in dit opzicht veel verder dan resolutie 242: zij spreken uit dat een rechtvaardige en duurzame vrede rekening moet hou den 'met de wettige rechten van de Palestijnen'. Met andere woorden: de EEG verzekert met name de Arabische wereld dat het hier niet zomaar om een 'vluchtelingenvraagstuk' gaat, maar om een politieke zaak, namelijk om het zelfbeschikkingsrecht van die genen die in de Palestijnse vluchte lingenkampen zitten. En dat is wat de Arabieren altijd hebben willen horen. Alles bijeen heel duidelijke verschui vingen. Nu heeft minister Van der Stoel die accentverlegging gerela tiveerd en vervrezen naar de memorie bij zijn begroting, verschenen vóór het recente conflict. Daarin had hij al betoogd dat Nederland óók met de Arabische landed vriendschappelijke betrekkingen wil onderhouder.. Maar daar gaat het hier helemaal niet om. In het geding is immers de houding van Nederland na de oktoberoorlog. In dit opzicht moet op een aantal on miskenbare feiten worden gewezen. Zo worden in de officiële verklaring, uitgegeven op negen oktober jl, Egyp te en Syrië aangewezen als diegenen, die het bestand van augustus 1970 hebben verbroken. Voorts hebben op dezelfde negende oktober vrijwel alle fractievoorzitters tijdens de algemene (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1