'Rustfase 1' in Wolphaartsdijk KLEINE MENSEN MET GROTE PROBLEMEN Werkgroep peutert aan speelzalen 7 OOSTERSCHELDE p^SOAG 6 NOVEMBER 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT door jacques cats Pe familie Lagewaard stinkt er in het weekeinde niet meer in. Elke vrijdagavond verlaat dit gezin het om z'n kwalijke luchtjes berucht geworden Vlactrdingen om vervolgens af te reizen richting Zeeland, waar de Lagewaards zesendertig uur lang niet worden geplaagd door 'fase l' of 'fase IV en in het ergste geval 'fase III'. In Wolphaartsdijk, waar de Lage waards hun tweede thuis hebben, gaat vrijdagavond hoog stens 'rustfase I' in. En daar zit géén luchtje aan. De 50-Jarife heer Lagewaard leidt anderhalf uur rijde" van zijn Vlsardlngse huis in Wolphaarts dijk een volkomen ander leven. Door de week rit lüj tot zijn nek en dat Is een eind. want hij is twee meter lang In de beslom meringen van rijn functie van chef personeelsvoorziening bij Verol- me. maar in het weckendhuis drijft hij samen met zijn vrouw een knus winkeltje in antiquitei ten en curiosa. ,We wilden", zo vertelt de heer Lagewaard", eerst een caravan kopen. Maar waar vindt je tegen woordig nog een mooie plaats om te staan. Bovendien kost zo'n vas te standplaats tegenwoordig ook al gauw een duizend gulden per jaar. En dan zit je nog met die winterstalling. Een vriend van ons die al een tijdje in Wolphaartsdijk woont heeft ons toen aangeraden om er ook een pan je te kopen. Toen zijn we op een gegeven mo ment tegen dit pandje in de Le pelstraat. aangelopen. En daar zat ook een winkelruimte bij. Zonde om die ruimte onbenut te laten zeiden mijn vrouw en ik te- zen elkaar. En we zijn gaan prato- kizeren wat. we er mee zouden kunnen doen. Eerst dacht ik er over om postzegels te gaan verko pen, maar dat leek me achteraf nogal gevaarlijk voor het geval er vocht bij zou komen. Per slot van rekening zitten wij alleen maar in het weekeinde in Wolphaartsdijk. Toen zijn we op het. idee gekomen om antiek te gaan verkopen. We dachten dat we thuis al heel wat hadden, maar als je dat in een winkeltje zet valt het toch tegen. Daarom zijn we er wat bij gaan kopen". En zo ontstond daar in Wol phaartsdijk "De Lepel', inkoop en verkoop van antiek en curiosa. „Het leuke is"„ zegt, mevrouw La gewaard ,;dat je nu dingen kunt kopen die vroeger onbereikbaar voor je waren. Goed, je verkoopt die spullen wel weer. maar je hebt er toch een poosje plezier van". „We zouden ons graag nog een beetje willen specialiseren", mij mert Lagewaard. „Maar we weten nog niet wat het zal worden. Oud zilver vinden we allebei erg leuk. En tin trouwens ook. Mijn vrouw weet er allemaal veel van. Ze leest er veel óver. Maar ik heb daar al lemaal geen tijd voor". Er wordt, zo breng ik in het mid den. de laatste tijd veel geklaagd over de waanzinnige prijzen die er worden gemaakt in al die handel tjes in antiek en curiosa. Hoe komt het dat. die prijzen zo schrik barend stijgen? „Ja. waar dat aan ligt weet ik ei genlijk ook niet", zegt Lagewaard- „Wij worden er bij de inkoop ook mee geconfronteerd. Eerst kochr ten we clie koperen blokkenbak- ken voor honderd gulden in. Maar nu betalen we daar honderdzestig Meneer Lagewaard van 'De Lepel' uit Wolphaartsdijk waar over u elders in deze kolommen meer verneemt, is een man je niet licht over het hoofd ziet. Hij is twee meter lang. Nu heb ik niet de indruk dat hij gebukt gaat onder deze afme tingen, maar ik kan mij voorstellen dat er mensen zijn, die' het erg moeilijk hebben omdat ze een afwijkende lichaams- langte hebben. Een telefoontje van mej. Matton uit Uitgeest kwam dat gistermorgen nog even bevestigen. Mej, Nat ton vroeg me of Ik wilde maken van de oprichting van wn landelijke belangenvereni ging voor kleine mensen. Lit vele delen van het land zijn er al reac ties binnen gekomen, alleen Zee land la nog een witte vlek op de landkaart van deze nieuwe organi satie. „En het lijkt me stug dat er In Zeeland geen kleine mensen zitten", meent mej. Nation. Vanwaar die oprichting van oen belangenvereniging: De initiatief neemster doet dat even voor u en mij uit de doeken: „Kijk eens", zegt ze. „de kleine mensen vor men in Nederland een aparte groep. Als wij op straat lopen worden er grappen en gro'.len met ons gemaakt, ze stellen je hinder lijke vragen, kortom ze zien Je niet voor vol aan. Met to'n teren I- ging zou Ja daar eens wat aan kunnen doen. Misschien gaat men ons dan straks eens als normale mensen accepteren". Volgens mej. Matton wonen er in Nederland ongeveer zevenduizend kleine mensen. „Deze mensen heb ben ontzettend veel moeilijkheden op velerlei gebied", zegt de 21 Ja rige initiatiefneemster uit Uit geest. ,J)at kan zijn bi; sollicita tie. kleding, meubels, behuizing enfin noem maar op. He', wordt hoog tijd dat we die problemen uit de weg ruimen". Mej. Malton heeft dat allemaal niet van horen zeggen. Zij heeft. het. zelf aan den lijve ondervonden. „Voordat ik mijn huidige baan had solliciteerde ik ergens, maar ik werd niet aangenomen op grond van mijn lengte. Ik ben een meter twintig. De mensen denken dan dat je het werk niet aan kunt en ze zijn bang dat je veel gemak kelijker ziek wordt. En dat is ab soluut niet waar- Ook hebben ze net fa.se 2 was als we op zondag avond thuis kwamen. Onze zoon André van acht is van de week nog wakker geworden van de keel pijn. Hij had met open raam en open mond geslapen. Kijk. die el lende hebben we in Wolphaarts dijk gelukkig niet". „Ik zou hier best willen wo nen", zegt de heer Lagewaard. „Maar dan zou ik toch niet de hele dag in de winkel willen staan". me wel o«w op straat gevraagd hoc het komt dat je zo klein bent en meer van cfae dingen. Ze gaan Je op de duur gewoon zien als pn! jassen en komieken. En daaidoor komt liet ciat de moeste kleine mensen zich helemaal gaan afslui ten van de maatschappij. Zevenug procent heeft". m weet mej. Mat ton. „een minderwaar dlghetd» complex. Met die vereniging wil len we deze mensen uit hun iao- ment halen. En verder moeten er allerlei voorzieningen komen vindt ze. Ik wil vooropstellen da', ik blij ben dat ik net invalide ben. maar voor invalide mensen worden al lerlei voorzieningen getroffen. Daar val lm wij volkomen buiten. Als w:j ons nieuw in de kleren willen steken moeten er steeds ex tra kosten worden gemaakt. Voor de heren komt e>en nieuw pak op zevenhonderd gulden. Dat is toch stijlloos? En neem nou dte pan. tys. Die zijn veei te )nng. Ze kun nen best korter worden gemaakt maar Je dan moet je eerst me*, een grote groep wezen". Als de vereniging eenmaal op p<v ten staat wil men overgaan tot het aanvragen van subsidie- om be paalde uitgaven wat overkomen- l!;k te maken. Maar als je in Ne derland voor een subsidie in aan merking wil komen b het nood zakelijk om van de leden een con tributie te vragen. ,Dat zullen wij das ook moeten doen. meldt mej, Matton- Maar die contributie wordt niet hoog hoor. Want wij vinden dat de mensen niet hun problemen hoeven te gaan betaler. Dat wordt misschien een gulden per maand". „Wanneer is iemand klein? Nou, wij stellen als vereniging «en ma ximum maat van 1.50 meter. Want die groter zijn dan 150 cen timeter hebben niet dezelfde pro blemen. Je moet ergens een lijn trekken. Anders krijg je een alle gaartje" Wie geïnteresseerd is in deze ver eniging kan schrijven naar Mei- dijk 3 in Uitgeest nf bellen met 02513.12213. „L: moet wel schrij ven. dat het geen geisoleerd klupe pie wordt", zegt mej. Matton me op de valreep. .Dat wordt du* niks In de geest van: lekker de kleintjes onder elkaar en met de groten hebben we niks te maken. N'ee. wat wij willen is als normale mensen naar buiten treden. Want we zijn in de e*rste plaats mens en pas in de tweede plaats klein". „En je zit hier tenminste in de firsse lucht", vult mevrouw aan. „Want her, is de laatste tijd weer erg in Vlaardingen. We hebben het nu al een paar keer gehad dat gulden voor. En nu praat, ik over een stijging in zes, zeven maanden tijds". Behalve dat handelen in antiek en curiosa benut het gezin Lage waard ook alle tijd om een luchtje te scheppen. „Je kunt hier uren fietsen en dan kom je misschien vijf mensen tegen" zegt de perso- neeschef van Verolme. De Lagewaards in Wolphaartsdijk; Irisse lucht en mooie dingen. lezers schrijven De heer Glas zegt dat er op de I bijeenkomst ïn de grote kerk in Goes I slechts een half uur was om vragen te stellen. Dat was inderdaad een bezwaar. Bij politieke vergaderingen tijdens de verkiezingen gaat het zo echter steeds. Soms kreeg je daar minuten. Maar wij lieten die nooit' i iiggen. ook al is hel probleem nog zo ingewikkeld. Wat het rapport 'Het deltaplan in het.] licht der laatste ontwikkelingen' be-j treft; dit rapport rammelt aan alle kanten. Er is nauwelijks een rapport: te vinden, dat zo aangevochten is en niet zonder reden. Dat het voorspellen van weer steeds nauwkeuriger is geworden en nog, wordt zult u moeilijk kunnen, ontkennen. Plotseling uitdiepende loka le storingen kunnen wel optreden Maar het is niet zo dat dit dan onmiddellijk een onrustbarende verho ging van de waterstand tot gevolg; heeft, daar is echt iets meer voor: nodig. In 1953 wees de eerste vloed reeds uit dat het fout ging. Maar men sloeg er, nauwelijks acht op. Hierdoor kon de, vloed 12 uur later zo toeslaan. Beha!-: ve dat de dijken te laag waren, ont brak ook ieder waarscbuwingssys-1 teem. Dijkvallen speelden helemaal geen rol, bij dijkvallen is nog nooit' een dode te betreuren geweest, en dei dijkbreuken ontstonden door evrj slaand water. We dienen inderdaad naar een goede veiligheid te streven. Daarom stellenI wij ook voor: dijken op deltahoogte! brengen en als er behoefte aan moest! bestaan, dan studeren op een storm- j vloedkering Te bouwen op het mo ment, dat men technisch en econo misch in slaat is een stormvloedke- j ring te bouwen die hei hele Ooster- schelde milieu ongeschonden laat.i Wat de begeleiding van biologen be treft. Waterstaat bepaalt natuurlijk het tracé en het profiel van de dijken. Maar bijkeuze uit meerdere gelijk waardige mogelijkheden of bij keuze uit meerdere gelijkwaardige materia len kunnen zij zich laten adviseren bij hun keuze. Wij zijn geen voorstanders van een beetje veiligheid en een beetje milieu- aantasting. Wij zijn voor een goede verantwoorde veiligheid en volledig behoud van bet huidige natuurlijke milieu. Dat de Oosterscheide voor wat de schelpdierencultuur betreft een onge kend waardevol gebied is staat onom stotelijk vast. Visserijbiologen laten daar geen twijfel over bestaan. De dwarsstroom van de Oosterscheide beeft een positieve werking van Dom burg tot de Maasvlakte voor wat de waterkwaliteit en de kustvorming be treft. Wegvallen van deze dwars stroom tot gevolg hebben. Honder- toestnö tot gevolg hebben. Honder. den en honderden 'miljoenen zullen nodig zijn om te pogen deze nadelige gevolgen wat te beperken. De Belgen zullen wel geen belang hebben bij het onderlopen van uitge strekte delen van Zeeland. Wel beie ven zij veel plezier aan de open Oosterscheide. Maar het ging erom. dat ce Belgen de afsluiting niet per se zullen wensen. Wat de Grevelingen betreft verzoeken wij u zich eens in verbinding te stellen met de biologen van hel Rïvo. Deze mensen nemen voortdurend proeven op de Grevelin gen. Zij zullen u aan wel duidelijk maken, wat er aan de hand is. De landbouwers en fruitkwekers zul len wel ervaren wat de afsluiting voor hen zal betekenen. Als het ritme van eb en vloed met zijn invloed op de grondwaterstand wegvalt. Als m het voorjaar het stilstaande water, aan vankelijk eventueel met ijs bedekt, slechts langzaam in temperatuur stij gend de nachuemperatuur zal beïn vloeden. Ieder weet dat tijdens de bloei van de fruitbomen het soms om een halve graad gaat. We hebben door de eeuwen heen de beste landbouwgronden gehad. We zouden het deksel wel eens op de neus kunen krijgen. Een ding is zeker: zou men het wagen de Oosterscheide af te sluiten, dan zullen in de nabije en verre toekomst de mensen kennis nemen van het documentatiemteriaal zoals o.a. films over de huidige Oosterscheide. Zij zullen daar tevens de technische mo gelijkheden van de jaren 1970 tot 1973 om tot een goede beveiliging te ko men naast leggen. Hun oordeel zal vernietigend zijn! Bea Samwel, secr. Actiegroep O.S.O. Postbus 33 Yerseke. je had verwacht. Dan is er niets om op terug te vallen, Vandaar dat onderling contact, dat we als het ware in het vaandel dragen. En de cursussen die -we georganiseerd heb ben niet te vergeten. Een ruggesteun voor het werkpeil. Ee'n verzorgd door een vakleerkracht K. en O. en één door de Werkgemeenschap K(indercentra) N(ederland). Niemand was verplicht om te ko men, natuurlijk niet. De enorme be langstelling was dus dubbel plezie rig". Ze hebben wel eer van hun werk, de regionale werkgroep peuterspeelza len Zeeland. Een niet moeilijk te trekken conclusie, als je opmerkin gen uit de speelzaalwereld hoort. Het is een heerlijk idee dat ze er zijn en. En: ik zou me geen raad weten als ze er niet waren". „Wat gaat de werkgroep deze winter ondernemen?", vroeg ik, er van overtuigd dat er bij deze actievelin- gen wel iets te gebeuren zou staan. En jawel. Er is intussen een enorme enquête begonnen onder al de bij de werkgroep bekende peuterspeelzalen. Tientallen vragen over de manier om een kind te laten wennen, de verhouding met de andere leidsters, en zo meer. Informatie die üewerk- groep nodig heeft om met him voor lichting op de moeilijke punten te kunnen inhaken. Er staat ook een conferentie op stapel, waar niet al leen peuterleidsters en peuterbestu- ren maar ook peuterouders een on misbare gesprekspartner zijn. „En als je nu een speelzaal van de grond wil brengen, en je weet niet goed hoe en wat? Kun je dan ook 'oij de werkgroep aankloppen?" „Natuurlijk", zegt mevrouw Boers- ma. „laat de mensen maar bellen. Mijn telefoonnummer is 3300 in Middelburg. Secretaris Van der Meu- len is tenslotte alleen overdag te bereiken. We helpen bij aanvragen voor subsidie, met het opstellen van statutert, adviseren bij de speelgoed keus, vloerbedekking, speelruimte, noem maar op". Er is nog heel wat werk aan de winkel voor deze werkgroep, die vooral niet peitepeïiterig wil zijn. Alleen maar raad wil geven, de weg wil wijzen, contacten leggen. „Idea len genoeg", constateert mevrouw Planteijdt. „Neem nou de prijs voor een ochtendje. Die ligt tussen de twee en de vijf gulden, hangt van de kosten af. Dat is voor een heleboel ouders gewoon te duur. Zonder een vaste subsidie kan het niet goedko per. kun je trouwens ook niet aan alle eisen voldoen. Jammer". Toch is er enorm veel verbeterd in de tijd die ligt tussen de eerste en de vijftigste speelzaal- Die eerstelingen moesten het min pf meer met hun blote handen doen. Nu zijn ze over het algemeen goed ingericht. Toen was je een slechte moeder, als je je kind 'de deur uit' deed. Nu stijgt je opvoeding in waarde als je peuter de speelzaal als aanvulling kan mee maken. Zo zie je maar weer. Soms is het gewoon een kwestie van tijd om erkenning los te peuteren. anneke van den doel 1 Platenvoordeel in uw warenhuis: Komische voordrachten door acht heren Een verzamel-elpee vol humor. Nu acht overbekende ca ba ret-toppers, zoa ls: Het beeld - Godfried Bomans; opa - Wim Sonneveld; Bram uit de commune - Paul van Vliet: de bom - Henk Elsink; onder de wapens - los Ghysen. Ook de prijs is bij VroomDreesmann een lachertje: slechts VROOM DREESMANN Ze komen regelmatig in het nieuws: de peuterspeelzalen in Zeeland. Meestal is het een blijde aankondi ging omdat er weer een nieuweling jan de startlijn staat. Een enkele keer zijn het mminder prettige ge luiden. Zoals vorige week in de .Middelburgse raad. Daar viel de op merking dal van de acht peuter speelzalen die Middelburg rijk is er een paar nog niet voldoen aan de eisen van de gemeentelijke verorde ning voor kinderdagverblijven. Op we ke manier dan ook, de belang stelling voor dc peuterspeelzaal is springlevend. Er zijn heel wat ogen argwanend of vol verwachting ge- rum op deze voorziening voor de -ï ü?f "s' voorziening, die net als rijn kleine klantjps nog in de MUterschocncn staat. Er is een groep JLrfUn!1 dip nict a'leeen belang- •J*lt in de spcclzaalontwikkelingen, I j ,z'c'' bovendien met raad oi naad beschikbaar stelt voor ie- S" d!c, "P de een of andere manier bij het peuterwerk betrokken J ?e regionale werkgroep peuter speelzalen Zeeland. ^UESL*80 meer enthousias- dL£rL^ger' aarzelen zichzelf te noemen, maar die het ow hun achtergrond en ervaring JKJj**6 zijn. Vakleerkrachten winaerverzorgmg en (O)pvoeding, clubhuisleiding, kinderbescherming of kleuteropleiding... Ze zijn boven dien betrokken geweest bij de plan nen en de uitvoering van heel wat peuterspeelzalen. Al doende deden ze een hoop kennis en ervaring op, die ze graag met anderen willen delen. „Hoe gaat dat nu in de praktijk?", vraag je je af. Zo'n zeven jaar geleden was er nog geen speelzaal te vinden in Zeeland maar nu zijn ze minstens met z'n vijftigen. En er komen er steeds meer bij. Moet je die als werkgroep nu allemaal achter op draven? Gelukkig, zo hoeft het niet. Op de Stichting Zeeland in Middelburg, waar secretaris J. J. van der Meulen van de werkgroep in ieder geval overdag bereikbaar is (01180-4258) vertelt de werkgroep o.a. bij monde van adviseuses E. Boersma-Hofman en A. G- Plan- fceijdt-Witmans op welke manier de werkgroep een basis kan zijn om op te steunen voor alle peuterspeelzalen die daar prijs op stellen. Zij zijn de pioniers van liet eerste uur. de da mes Boersma en Plantijdt. Nog voor de werkgroep van start ging, nu vier jaar geleden, waren ze al op alle mogelijke manieren met het peuterwerk bezig. Ze hebben de sfeer zien veranderen, waarin die eerstelingen zich moesten zien waar te maken. In onderwijskringen WImpMM In Oost-Souburg. stond men bepaald niet juichend tegenover dit nieuwe idee. Bonduit schadelijk werd het niet genoemd. Maar beneden de kleuterschoolleef tijd, vier jaar, was een kind toch niet geschikt om met leeftijdgenoot jes in groepjes bij elkaar te zijn. in de gordijnen. Je kunt nu eenmaal niet hele dagen spelletjes doen met zo'n kleine makker. Of je boeltje laten afbreken omdat hij - zo nodig rennen moet. Vingerverven? Hoe snapt zo'n kleintje nou. dat het be llang al goed van kleur is? Diet Ook gemeentebesturen trappelden niet bepaald van ongeduld met de briefjes van honderd in de hand. Waarom overheidsgeld beschikbaar stellen voor een kind dat thuis bij de moeder hoort? Eindeloze opwin ding ook bij grootouders, vaders en buurvrouwen. Stel je voor, je liefste bezit stallen in een of andere peu terberging. En de moeders? Die klommen zowat water en zand kliederen...? Je weet hoe belangrijk 'verantwoord spelen' is. Maar wat moet je als je klein behuisd bent? Als je man wil stude ren? Als je veel te laat tot de ontdekking komt dat je meubeltjes wit al te mooi zijn? Geen wonder dat de moeders, ondanks het door hun omgeving opgezadelde schuldge voel steeds meer gebruik durfden te maken van de unieke mogelijkheden die de speelzaal te bieden had. Voor de ontwikkeling van hun peuter Voor een beetje vrijheid. „Zo'n schuldgevoel is gauw verdwe- ne", weet de werkgroep. ,De peuter speelzaal is immers heel wat meer dan een parkeerplaats voor grut. Het kind heeft er van alles en nog wat tot zijn beschikking: ontwikke lingsspeelgoed. klim- en klauterdin- gen, houten blokken en puzzels met knopjes, gekleurde spellen en klie dermateriaal. Kom daar thuis maar eens om. Ze leren er mee omgaan, leren spelen met andere peuters. En dan de taalontwikkeling. Een van de belangrijkste dingen voor een klein tje is het aantal woordjes dat hij geleerd heeft om te gebruiken. Ook op dit punt kan de speelzaal een ideale basis zijn". De werkgroep weet uit ervaring hoe moeilijk het is een goede speelzaal te leiden. Er Ls geen speciale oplei ding voor peuterleidsters. Het is ge woon een heel nieuw vak- De werk groep: „We zijn dan ook vanaf het begin gestart met het geven van voorlichting, verzorgen van lezingen en, wat minstens zo belangrijk is, het organiseren van contactavonden. Je kunt ontzettend veel hebben aan de ervaringen van anderen, het be spreken van knelpunten. We probe ren zoveel mogelijk besturen, leid sters en ouders van de speelzalenon- derling met elkaar in contact te brengen. Denk niet dat de leidsters niet deskundig zouden zijn. Niets is' minder waar. Je zit echt wel dicht bij de bron als je kleuterleidster bent of kinderverzorgster. Of een moeder die het gewoon in haar vingers heeft zitten, en zelf ook nog zen dreumes heeft. Maar als je een poosje leiding geeft merk je maar al te vaak hoeveel zwaarder het is dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 7