PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WEINIG OVERTREDINGEN VAN ZONDAGRIJVERBOD Olieboycot gaat door Eerste autoloze zondag in Zeeland Hard rijdende buitenlanders zorgden voor gevaar Snel voor rechter VANDAAG EEN LAATSTE POGING CENTRAAL AKKOORD TE REDDEN de krant van zeeland AFTREDEN VAN NIX0N WAARSCHIJN LIJK GEACHT SaTS* line fi"™ ry- .p Gesprek voorzitters werkgevers en -nemersorganisaties MM1 Piet Vonck Heli woord Pagina 9 216e jaargang - nummer 261 Maandag 5 november 1973 DEN HAAG Nederland heeft zijn eerste autoloze zondag sinds begin 1957 sportief en speels be leefd. Terwijl honderdduizenden Nederlanders de fiets, het openbaar vervoer en het voetpad her ontdekten, namen rolschaatsende kinderen bezit van de autosnelwegen. Op de autosnelwegen werd niemand aangehouden die in een auto reed zonder dat hij een van de 16.000 bezitters van een ontheffing was. Volgens overste A. C. Vogel van de verkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen heeft men zich over he t algemeen voortreffelijk aan het rijverbod gehou den. Er waren tot gisteravond laat geen meldingen van dodelijke ongelukken. De rijkspolitie had wel de handen vol aan paarden, fietsen, bromfietsen, wandelaars en picknickers, die nn de nog steeds gevaarlijke autosnelwegen moesten worden gestuurd. Dat gevaar kwam vooral va Duitsers en Fransen, die de kans waarnamen om met snelhe den tot soms tegen de 200 km men. In de grote steden was het aantal aanhoudingen betr ekkelijk gering: 20 Den Haag en 4 In Utrecht. groten getale ■an buitenlanders: erlaten wegen te Rotterdam, 19 in Amsterdam, (Van onze correspondent) WASHINGTON In politieke kringen wordt het aftreden van president Nixon binnen korte tijd waarschijnlijk geacht. Gedu rende het weekeinde is de pres sie op Nixon toegenomen met hoofdartikelen in de New York Times en twee concervatieve dagbladen die zijn aftreden ei sen, Ook voormalige conserva tieve Nixon-supporters hebben zich aangesloten bij het groeiend tij van protest. Senator Barry Goldwater, die ex- ïi».president Spiro Agnew tot het hast toe verdedigde, heeft samen m de zeer conservatieve journalist WiEsra Buckley bekendgemaakt dat er over enkele dagen „schokkende ontwikkelingen" verwacht kunnen worden in de kwestie van de twee gpiuids'MBdea, waarvan het Witte Huis heeft gezegd dat ze nooit hebben bestaan. Gissingen over de aard van oeze onthullingen houden in. dat be wijzen geleverd zouden kunnen wor- cen dat deze twee banden zijn achter- geaouden of zijn vernietigd. Even opzienbarend als het feit dat: de New York Times officieel het atreaen van Nixon heeft geëist, is oodat de conservatieve journalist Joseph Alsop, die Nixon vooral heeft geseand in diens Vietnam-beleid, nu Mi onomwonden heeft geschreven; Q2- Nixons aftreden wenselijk is als enge op.ossing voor de nationale ver- Behalve William Buckley, een Nixon- aanhanger van het eerste uur en omer Tan de eveneens conservatieve senator James Buckley, heeft ook de bekende journalist Jack Anderson op- geroepen tot Nixons aftreden. Naast de New York Times kwamen de Den- p.osf en de Detroit News dit weekeinde met hoofdartikelen die aan- Timi6" 1? atlreden. De New York Tun» schreef onder de kop „De ïï™,,,™1. zaken van het president- &®dermeer: ..De zichtbare des! integratie van president Nixons mo reel en politiek gezag, van zijn vermo- treden Mn i v^n c,e ^gering op te kW Z'ijn ^"spraak op leKer- om L Se'oofwaardigheii. brengt dal ^hoorvoetende conclusie «n t, N!von z'jn 'aafste dienst dnnr af .7, °,u hnmnen verrichten ÜJ ^1? voordat dl-ze natie w°rdt het traumatische en weekblad Time 'e tnofriart-iv 7 i1®1 redactione- 4 dat het in de 50 jaar heeft gepubliceerd, NaonftaUSS het zusterblad Life aar,. "kandidatuur voor het nrp^i een Amerikaanse natie op ttp- gekomen dat terugkeer ^zmogehjkis. „De behSSk- Bicljard Nixons op- hem" ai'diK }lgt, nog voor hij af zal^pH^ V besllssing of «««aS'Ü.® "na Een inwoner van Weert heeft in Eindhoven, kort nadat het rijverbod van kracht was geworden, tweemaal geprobeerd op een controlepost de politie in te rijden. De man had geen ontheffing. Hij is in Weert aan gehouden, zijn auto werd in Eindho ven teruggevonden. Op de Afsluitdijk hebben zondagmiddag twee jongelui in een auto een stopteken genegeerd Na een wilde achtervolging kon de auto worden aangehouden. Zij hadden geen ontheffing. In Valkenswaard is zondagmiddag een Belgische auto tegen een auto met Duits kenteken gereden, waarin zich een van oorsprong Nederlands gezin bevond. De drie thans Duitse inzittenden kregen ernstige verwondin- Openbaar vervoer Zondagavond vervoerden de spoor wegen ongeveer 20 tot 30 pro cent meer reizigers dan op andere zondagavonden. Het was zeer druk op de lijnen Dordrecht-Leiden en Amster- dam-Hilversum. Botsingen tussen trei nen en auto's zijn er zondag niet geweest. Wel een botsing tussen een trein en een paard. Dat gebeurde op het baanvak Geleen - Lubterade. Het paard overleefde het niet en de trein kreeg negentien minuten verbraging. Taxichauffeurs reden af en aan, maar in mindere mate dan zij aanvan kelijk hadden gedacht. In Amsterdam is het zondagavond bijna tot een massale vechtpartij gekomen tussen vijftien politiemannen en twaalf taxi chauffeurs. Inzet was ook hier het rijverbod. 12 miljoen Het openbaar vervoer heeft een Het Nationaal Bureau voor Toeris- drukke zondag achter de rug. Bussen me schat dat de Nederlanders zondag en trams waren meestal afgeladen. 12 miljoen gulden minder hebben be- ROTTERDAM (ANP) Bekeurde overtreders van het zondagrijver bod moeten er op rekenen dat zij deze week al voor de economische politierechter moeten verschijnen om zich te verantwoorden. Hoewel het ministerie van justitie geen richtlijnen heeft uitgevaar digd hebben de officieren van ju stitie in de verschillende arron- disementen afgesproken de over treders zoveel mogelijk nog deze week voor de rechter te brengen. In Rotterdam hebben politieman nen die overtreders hebben be keurd de opdracht gekregen hun processen-verbaal al vanmorgen om negen uur kant en klaar in te leveren bij de afdeling bijzondere wetten. Het is nog niet bekend wanneer de verdachten precies voor de economische politierech ter in Rotterdam moeten verschil- steed dan op een vergelijkbare zon dag. Het. horecabezoek was niet on verdeeld lager dan aanvankelijk door deze bedrijfstak als vrees was uitge sproken. In de steden werden soms betere zaken gedaan. Aan de grens, door de komst van nieuwsgierige bui tenlanders. was er nauwelijks een ver schil in omzet merkbaar. Het bedrijfsschap horeca heeft bij 1300 bedrijvc-n een enquête ingesteld naar de bedrijfstaksgewijze resultaten van afgelopen zondag. De uitkomsten van dit onderzoek zullen nog even op zich laten wachten, omdat de formu lieren pas in de loop van deze week worden terugverwacht. Uit een peiling in circa 50 plaatsen is de indruk ontstaan dat het kerkbezoek nagenoeg gelijk was aan dat op andere zonda gen. Den Haag In Den Haag meldde de politie om acht uur 's avonds slechts twee bekeu ringen. Voetgangers en fietsers die hadden verwacht een absolute stilte te zullen aantreffen, waren toch niet helemaal tevreden. Naast het redelijk grote contingent luidruchtige brom fietsers. taxi's en onthevenen moest men in Den Haag de motorische aanwezigheid gedogen van een leger tje CD-wagens. Het ambassadeperso neel staat nu eenmaal boven de (Ne derlandse) verkeerswet. Aan het vrediger worden van Den Haag ging zaterdagnacht een tumultu eus half uurtje vooraf. Van half drie tot drie uur hadden de Haagse stra ten en de uitvalswegen het karakter van een racebaan. Links en rechts elkaar inhalend probeerden de auto mobihsten op tijd de stoeprand van het eigen huis te halen. „He*, lijkt wel luchtalarm", was het commentaar van een taxichauffeur. Friesland In de Friese gemeente Ooststellmg- werf werd zondag een boer bekeurd die naar een land moest melken op vier kilometer afstand. De man had de beschikking over paard en wagen, maar was toch maar in de auto gestapt. Verder heeft de rijkspolitie van het district Leeuwarden twee jon- Zie slot pagina 3 kolom 2) vandaag in llkrant Nieuws uit Zeeland op de Pagina's 2,4 en 5. Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 3. Radio en televisie op pagina i™H.H.Pagi°a'S9' 10' AMSTERDAM: De noordelijke uit gang van de Coentunnel te Am sterdam op de autoloze zondag. Alleen een Duitse auto is te zien, maar die lieejt dan ook onthef- fing. Israëlisch plan: autoloze dag om olie voor Nederland uit te sparen (Van onze correspondent) JERUZALEM De Israëlische libe rale vakbondsleider Hilleel Seidel wil niet dat Nederland door de olieboycot het slachtoffer wordt van Israels pro blemen. Daarom stelde hij voor dat de Israëli's één dag in de week hun 200.000 auto's thuis moeten laten staan en de daarmee uitgespaarde benzine aan Nederland moeten af staan als tegenprestatie voor de Ne derlandse steun aan Israël. „Israël moet achter Nederland staan", zegt Seidel in zijn voorstel dat hij per brief aan premier Golaa Meir heeft voorgelegd. In regeringskringen vindt men het plan van - Seidel wel een goed bedoeld gebaar van solidari teit. maar acht men het niet uitvoer baar. Dat is een diplomatieke uitdruk king voor: Nederland zou zeker niet zo'n gebaar op prijs stellen. Neder land moet zich al in alle bochten wringen om niet voor pro-Israëlisch te worden uitgemaakt. Nu zou Nederland op haar beurt kunnen vrezen dat Israël door deze geste met een olietekort zou komen te zitten, maar deze vrees is onge grond. Israël heeft door allerlei toe vallige omstandigheden voor de oor log aanzienlijke oliereserves verza meld. UNANIEM BESLUIT ARABISCHE LANDEN: KOEWEIT (AFP, RTR, DPA, UPI) In Koeweit hebben de ver- tegenwoordigers van de Arabische olieproducerende landen zich zondag unaniem uitgesproken voor de voorzetting van de boycot tegen Israël gezinde landen, totdat Israël, onder westelijke druk, de in 1967 bezette gebieden ontruimt. Vervoer De Saoedi-Arabische minister van olie zaken, Sjeik Ahmed Zaki Yamani, be vestigde zaterdag in Koeweit dat zijn land een volledige olie-boycot van Ne derland in acht neemt. Inmiddels heb ben Koeweit en Saoedi-Arabië hun to tale produktie met respectievelijk 23 en 26.3 procent beperkt. Als 'minimum' geldt een beperking van vijf procent per maand. Vannacht werd bekend dat de 10 be langrijkste olieproducenten hun pro duktie met onmiddellijke ingang met nog eens 25 procent zullen verminde ren ten opzichte van september. De kwestie van de toekomstige olie prijzen zal worden onderworpen aan verdere bestudering en de midden ok tober afgekondigde aanzienlijke ver hoging van de olieprijzen zal nader worden besproken. Dit besloten dei ministers van olie van zes oliestaten aan de Perzische Golf Koeweit. Sa- J oedi-Arabië, Qatar, Aboe D'nabi, Irak en Perzië zaterdag in Koeweit. Dit zou een wat soepelere houding kunnen betekenen van de Arabische landen ten opzichte van de oliemaatschappij en, die op 16 oktober werden gesteld voor het voldongen feit van een verho ging van de 'posted prices' voor ruws: olie (daarover worden belastingen en royalty's berekend) met bijna zeventig I procent, Uit gezaghebbende Saoedische bron is vernomen dat Saoedi-Arabië de le vering van oiie aan Canada heeft alge- sneden. De zegslieden konden niet zeg gen wanneer dit besluit is genomen. De internationale confederatie van Arabische vakbonden (icatu) heeft in Tripoli besloten tot een algehele boy cot van activiteiten van Amerikaanse en NEDERLANDSE vervoerv en vrachtbed rijven in Arabische landen, zo berichtte het officiële Libische pers bureau Ama. Vit een resolutie die de vakbonden met algemene stemmen aannamen tijdens een driedaags spoed beraad in Libië, blijkt dat de boycot zal worden uitgebreid lot elk land dat Israël actief steunt. De Icatu vraagt de aangesloten bonden dit besluit volle dig uit te voeren. Voorts dringt de Icatu bij de Arabi sche regeringen aan op nationalisatie van alle bezittingen van Amerikaanse en Nederlandse concerns in Arabische landen, en op verbreking van alle di plomatieke, handels- en andere betrek kingen met de Verenigde Staten en Nederland. De vakbonden willen ook dal de regeringen hun gelden terug trekken uit niet-Arabische banken, vooral uit die banken en financierings maatschappijen die vijandig tegenover (Zie slot pagina 3 kolom 3) (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl heeft zaterdag in gesprekken met werkgevers en werknemers getracht het centraal akkoord voor 1974 te redden. Besloten is dat vanmorgen in alle vroegte de voor zitters van de vakcentrales en centrale werkgeversorganisaties om de tafel gaan zitten voor een laat ste poging het centraal akkoord te redden. gehoord, had voor dit gesprek ruim voldoende aan de tijd van twee uur die daarvoor was uitgetrokken. Na afloop van dit gesprek werd beklem toond dat er niet was onderhandeld doch dat alleen de standpunten waren j verduidelijkt. Toen later in de middag bleek dat1 het gesprek met de werkgevers ruim! vier uur had geduimd, was het voort iedereen duidelijk dat het kabinet had geprobeerd de werkgevers te bewegen tot een soepeler houding. De vice- CNV-voorzitter Lanser verwachtte bij een mislukking van deze be spreking dat het kabinet nog i "het einde van de week maatregelen zou aankondigen waaraan een loon- en prijsbeleid zal moeten voldoen Het enige concrete kwam na zes uur vergaderen uit de mond van minister Lubbers van economische zaken, name lijk dat hij in ieder geval ook in 1974 een strak prijsbeleid zal blijven voe ren. Nadat zaterdagmiddag het beraad was afgelopen, deelde het kabinet in een zeer summiere verklaring mee dat werkgevers- en werknemersverte genwoordigers zich bereid hadden verklaard tot een nader gesprek tus sen de voorzitters van de centrale organisaties over de mogelijkheden van het tot stand komen van een centraal akkoord voor 1974, ervan uitgaande, dat over en weer bereid heid bestaat alle in het geding zijnde punten te bespreken. De vakbeweging die als eerste door de regering werd voorzitter van het VNO. mr. Chr. van Veen. zei overigens dat de uitgangs punten van de werkgevers nog volop overeind waren blijven staan. Werkgevers WEGEN VRIJWEL LEEG, BUSSEN VOL, HORECA GEDUPEERD POLITIEKORPSEN: WEINIG PROBLEMEN BIJ CONTROLES VLISSINGEN De Zeeuwse automo bilisten hebben het begrip 'autoloze zondag' kennelijk zeer letterlijk opge vat: zondagavond laat meldden de po litiekorpsen, dat omstreeks 20 motor voertuigen op de Zeeuwse wegen in beslag werden genomen bij intensieve controles door heel de provincie. Lege wegen, volle bussen, vaak dolgedraai de taxibedrijven en somber gestemde eigenaren van horcca-hedrijven ken merkten de autoloze zondag. Van het aantal auto's dat toch op de weg kwam, had het merendeel een buiten lands kenteken. Voor de Zeeuwse politie is de eerste autoloze zondag niet moeilijk geweest. Alle korpsen ondervonden medewer king van het publiek en vrijwel ner gens deden zich incidenten voor. Een woordvoerder van de meldkamer van de rijkspolitie in Middelburg deelde zondagavond mee dat er ongeveer tien motorvoertuigen door de rijkspolitie in beslag zijn genomen. Bij IJzendijke werden zondagmiddag vijf motorrij wielen in beslag genomen. De rijkspo litie meent, dat het publiek zich 'bij zonder sportief' heeft gedragen. „Het is goed gegaan. We hebben veel gecontroleerd, maar we hebben geen overtredingen geconstateerd. Vooral Fransen en Belgen zijn aan een con trole onderworpen. De medewerking van het publiek was bijzonder goed. Men verwachtte dat we zouden con troleren", aldus inspecteur L. E. Schul- ler van de Vlissingse politie. Ook een woordvoerder van de Middelburgse politie meldde dat er geen overtreders waren aangehouden. Zowel in Vlissin- gen als in Middelburg was geen extra politiepersoneel ingezet: men kon het makkelijk af gezien de geringe aanbod van het verkeer. In Middelburg wer den ongeveer 150 auto's gecontroleerd. De politie van Goes zette zes man ex tra in, om te controleren of het rijver bod werd nageleefd. De Goese gemeen- tQi tie nam één auto in beslag van een'buitenlander, die al enkele jaren in Nederland verblijft. De politie van Zierikzee moest eveneens één keer in grijpen. Een inwoner van Zierikzee kroop zonder ontheffing achter het stuur: het kostte hem zijn auto. De rijkspolitie te water heeft in Zuid- West-Nederland zeventien processen- verbaal opgemaakt tegen bezitters van pleziervaartuigen. „Niet alleen moch ten de auto's niet op de weg komen, de pleziervaart mocht ook niet op het water", aldus de commandant van het district Dordrecht van de rijkspolitie te water. mr. A. P. Mensert Spaan derman. Van de 17 bekeuringen vielen er tien in Zeeland: op het Veerse Meer. de Yerseke Bank. de Grevelin- gen en de Westerschelde. Het meren deel van de overtreders was buitenlan der: twaalf Belgen en twee Duitsers. Ze hadden wel hun ligplaats in Zee land. Mr. Mensert Spaanderman- .Het is op zich wel een beetje vreemd dat er wel buitenlandse auto's mochten rij den. maar dat er geen buitenlandse plezierboten mochten varen". De reac ties van de aangehouden booteigena-1 ren was overigens niet onplezierig. De scheepjes werden niet in beslag geno men, maar naar de thuishaven terug gestuurd. De busondernemingen in Zeeland heb ben een drukke zondag achter de rug, al hoefden ze vrijwel nergens extra materieel in te zetten. Alleen het Streekvervoer Walcheren hield zon dagmiddag op de lijn Vlissingen-Mid- delburg v.v. een extra bus achter de hand, die ook enkele malen werd inge zet. Het vervoersaanbod bij het SW was zondag twee tot vier keer zo hoog als op een 'normale' zondag, maar de bussen hebben dit aanbod goed kun nen verwerken. De AMZ in Goes liet zond3g geen ex- tra materieel rijden. Een woordvoer der deelde mee dat het vervoersaan bod drie keer zo hoog was. De RTM boekte ongeveer 50 procent meer pas sagiers. Vanuit Burgh werd een extra bus naar het ziekenhuis in Zierikzee ingezet. Ook de ZVTM meldde in Zeeuwsch-Vlaanderen een groter aan tal buspassagiers als op andere zonöa- •en. De Provinciale Stoombootdien sten en de NS. hebben de drukte ge makkelijk kunnen venverken: één van de ochtendboten van de veerdienst Kruiningen-Perkpolder vertrok zonder één auto. De taxibedrijven hebben over het al gemeen een bijzonder drukke zondag beleefd. De taxicentrale A'oee in Vlis-i singen deelde mee dat het gedurende de gehele zondag druk was. Bij dit be drijf werden tien extra wagens ingezet. „Hoewel het aanbod groot was. heb ben we vrijwel geen wachttijden ge had", aldus een woordvoerder. Het Goese bedrijf Van Sabben noemde de autoloze zondag een 'gekkenhuis'. Me vrouw Van Sabben: „Het is hopeloos. Ik ben nog niet /an de telefoon afge weest. Het begon zondagochtend om zeven uur al". De passagiers waren voornamelijk kerkgangers en mensen die geen verbinding hadden met de1 omliggende dorpen. De werkgevers wilden niet ingaan op de vraag of het kabinet met maat regelen had gedreigd voor het geval men vanmorgen niet tot over eenstemming zou komen. Ook de aan hel beraad deelnemende bewindslie den Den Uyl, Boersma. Lubbers. Dui- senberg en staatssecretaris Hazen- kamp wilden geen enkel commentaar geven. Wel wilde mr. Van Veen kwijt dat de werkgevers alles zouden prohe ren om het voorzittcrsoverleg te doen slagen. In de gesprekken met de rege ring heeft de olieboycot geen enkele rol gespeeld, zei hij NW-voorzitter Wim Kok achtte de kans op een centraal akkoord na het weekeinde bijzonder klein. Vandaag al beginnen de vakcentrales en de -werkgeversorganisaties met het raad plegen van hun respectievelijke ach terbannen. .„Als die machine draait, krijg je onherroepelijk een verharding van de standpunten", meende de heer Kok. Wel verklaarde hij dat de vakbe weging bereid was om te praten over die bedrijfstakken en bedrijven die in moeilijkheden zouden komen door de vloer van 160 gulden in de prijscom pensatie, de optrekking van het wette lijk minimumloon, de optrekking van de jeugdlonen en de invoering van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen. .Als er op het gebied van het centraal akkoord nog wat gaat gebeuren, moet dat vóór maandaga vond geschieden", aldus NKV-voorzit- ter Wim Spit. Horeca-strop \oor een aantal Zeeuwse horeca-be- drijven is de autoloze zondag een trieste belevenis geweest. „We hebben een soort enquête gehouden onder de horeca-bedrijven, waaruit blijkt dat onze omzet zondag vergeleken met die van de laatste vier weken met 93.5 procent is teruggelopen", aldus de heer A an der Veen van het Vlissingse 'Brittannia'. Dit hotel boekte 40 annu leringen van hotelgasten, die toch (Zie slot pagina 4 kolom 1 Landbouwer onder tractor verdronken NIEUWE PEKELA (ANP) In het Groningse Alteveer is zaterdagmiddag de 59-jarige landbouwer P. Siepel bij het werk op zijn landerijen door ver drinking om het leven gekomen. Het slachtoffer was op de trekker met een cultivator bezig met het bewerken van een akker. 3ij het niet goed nemen van een bocht bij he: afwateringskanaal zakte de zware trekker in het water waarbij het slachtoffer daaronder met zijn linker been bekneld raakte. De zware trekker moest eerst worden gelicht voordat net stoffelijk overschot kon worden ge borgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1