PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering doet beroep op bevolking: zuinig met gas en elektriciteit EERSTE ZONDAG ZONDER AUTO'S Dajan: eens met Egypte over de gewonde krijgsgevangenen Politie Zeeland controleert streng op naleving van zondags rijverbod Particulieren mogen weg niet op Getuigen tegen Nixon moeten voor commissie verschijnen Aantal categorieën kreeg ontheffing sasaafanders dan staat in deze kwestie 216e jaargang - nummer 257 Woensdag 31 oktober 1973 Vmb STEUN DE ACTIE NATUURBEHOUD Los de puzzel op in de PZC van zaterdag MIDDELLANDSE ZEE Prins Claus brengt tot komende vrijdag een bezoek aan de najaarsoef enin- gen van een Nederlands eskader in het westelijk deel van de Mid- e Zee. Gisteren vloog de prins nar Perpignan, vanwaar hij in een helikopter is overge bracht naar de kruiser 'De zeven provinciën'. Per hijslier werd de prins neergelaten aan boord van de oorlogsbodem. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Nederland gaat zijn eerste autoloze zondag sinds begin 1957 tegemoet. Minister Lubbers (economische zaken) maakte dinsdag in Den Haag bekend dat van zaterdagavond 12 uur tot zondagavond 12 uur alle particulier autoverkeer in Nederland zal zijn verboden, als een eerste maatregel om de dreigende olieschaarste af te wenden. Minister Lubbers kondigde verder aan dat de regering in samenwerking met het bedrijfsleven een voorlichtingscampagne zal houden om het olieverbruik zoveel mogelijk te beperken. Vandaag zullen de regeringsmaatregelen in de tweede ka mer aan de orde komen. beschikking zullen ruwe aardolie, hall-, fabrikaten, aardolleprodukten en hun componenten worden aangemerkt alsj goederen, waarvoor een distributie stelsel kan worden Ingevoerd. Het werd dinsdag nog niet helemaal duidelijk of zondag (voorlopig) dej enige zondag met een rijverbod zal worden. In zijn verklaring over de| ollealtuatle zei minister Lubber» dat de regering „voor a.s. zondag 4 no vember een zondagsrijverbod heeft af gekondigd". Op de persconferentie stelde minister Lubbers dat het ver bod maar voor ëën zondag zal gelden. Maar het gebruik ln zijn verklaring (Zie slot pagina 3 kolom 4) Naast de autoloze zondag, die mis schien zal worden gevolgd door an dere zondagen zonder autoverkeer, overweegt de regering ook een beper king van het elektriciteitsverbruik. Mi nister Lubbers verklaarde dinsdag dat wordt nagedacht over de instelling van 'stroomloze uren'. Van het zondagse rijverbod zfjn een aantal categorieën vrijgesteld: brom fietsers zijn geheel uitgezonderd van het rijverbod. Ook geldt het verbod niet voor buitenlanders. Daarnaast zal een zeer restrictief ont heffingenbeleid worden geëffectueerd door de provinciale afdelingen van de rij ksverkeersinspect ie. Het zondagverbod is 'uiteraard' ook van toepassing op motoren van ple ziervaartuigen. Ook opeisen documenten over benoeming Ford mogelijk WASHINGTON (RTR, UPI, AP) De juridische commissie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft haar voorzitter dinsdag uitgebreide bevoegdheden gegeven om getuigen en docu menten onder bedreiging met strafvervolging te horen respectieve lijk op te vorderen ter bevordering van het vooronderzoek naar de vraag of president Nixon in staat van beschuldiging moet wor- De senaatscommissie voor het Water- gate-afsluisterschandaal heeft woens dag besloten opnieuw naar de rechter te gaan om, met steun van het congres, toegang te krijgen tot president Nixons geheime, op band opgenomen gesprek ken over de Watergate-affaire. Met 21 tegen 17 stemmen kreeg de voonllter van de juridische commis sie, Rncijno, ook de bevoegdheid do- comcnten op te eisen voor de bevesti- gingshoorzittingen over Nixons benoe ming van congreslid Gerald Ford tot opvolger van Spiro Agnew als vice- president. PREMIER DEN UYL: Kabinet wellicht gedwongen beleid iets te wijzigen BES HAAG (ANP) - De gevolsen van de Arabische olieboycot beteke nen voor Nederland uiteraard een ringsbeleid iets te wijzigen. Dit zei minister-president Den Uyl dinsdagavond in de televisieactualitei- tenmbnek Achter het nieuws'. ™;r, Df1 Dyl zei geen reden te standpunt van het kabinet ten aanaen van het Midden-Oosten te ran wlf1, Een grote meerderheid nii uit kabinet, aldus de heer Den liik in LWa? Zljns inziens noodzake- benalpn estie een standPunt te Wetsontwerp Voorzitter Sam Ervin zei na een be sloten vergadering van anderhalf uur dat de commissie wettelijke maatrege len zal voorstellen die federale recht banken in Washington zouden toe staan dagvaardingen van de president dwingend voor te schrijven. Ervin zei dat de maatregelen vandaag in de vorm van een wetsontwerp zullen wor den ingediend 'en binnen twee dagen aangenomen zouden kunnen worden'. Sirica vergaderde dinsdag met advo caten van Nixon en ex-officier van jus- uuGioui u ecu ver-i titie voor Watergate Archibald Cox. mindering aan inkomsten. Het kabi- over het vaststellen van richtlijnen n®vDcn Dyl zal hierdoor misschien voor de ontvangst van negen presiden- gedwongen kunnen worden het rege- tiële bandopnamen die Nixon aan Si- nnesheleid i<>t= rica wil afstaan. De president verras te vorige week de openbare mening met de bekendmaking dat hij een last geving van Sirica zou opvolgen en ne gen tapes zou overdragen, zodat deze kan vaststellen of bepaalde stukken relevant zijn voor het watergate-on- derzoek. Daarna zou Sirica moeten he sluiten of relevante stukken overge dragen moeten worden aan de grand jury die de affaire onderzoekt. De senaatscommissie voor Watergate stelde een besluit uit over de vraag of Nixons intieme vriend Bede' Rebozo uitgenodigd moet worden voor haar te verschijnen om uitleg te geven over zijn financiële transacties met de pre sident en afhandeling van de bijdrage van 100.000 dollar van multimiljonair Howard Hughes aan Nixons affaires. ITT Archibald Cox heeft dinsdag toegege ven dat het mogelijk is dat hij de bron is geweest van een lek' over het tele foongesprek waarin president Nixon de voormalige minister van justitie Ri chard Kleindienst opdracht gaf niet in hoger beroep te gaan in een proces be treffende de ITT maatschappij. Het Witte Huis had eerder toegegeven dat Nixon inderdaad Kleindienst opdracht had gegeven niet in hoger beroep te gaan. Cox zei dat als hij indirect de bron is geweest voor de onthulling over de op dracht van Nixon inzake het proces tegen ITT in de New York Times van dinsdag, hij dit betreurde en hij voegde er aan toe dat het hier om een 'vergissing uit slordigheid' ging. In verband met het rijverbod zal het gemeentevervoerbedrijf van Am sterdam zoveel mogelijk extra trams en bussen inzetten en het daarvoor benodigde extra personeel oproepen. Vooral op de lijnen langs ziekenhui zen en sportcomplexen zal extra ma terieel worden ingezet. De Haagsche Tramwegmaatschappij (HTM) die het grootste deel van het openbaar vervoer in Den Haag ver zorgt, zal zondag geen extra trams en bussen inzetten op de normale lijnen. Wel zal dat gebeuren om de voetbal liefhebbers van het station naar het Zuiderpark te brengen, waar de FC Den Haag een wedstrijd speelt. Ook wordt bekeken of het openbaar ver voer voor bezoek aan ziekenhuizen iets kan worden uitgebreid. De Nederlandse Spoorwegen zullen geen verandering brengen in de dienst regeling op zondagen, zo hebben de spoorwegen meegedeeld. Distributiewet Het rijverbod is ingesteld op grond van de Distributiewet 1939. Deze wet geeft de regering de bevoegdheid via ministeriële beschikkingen en Konin klijke Besluiten maatregelen door te voeren tot invoering van een distribu tiesysteem voor bepaalde schaarse goederen. Bij een aparte ministeriële DEN HAAG Minister Lubbers heeft dinsdag op een persconfe rentie in Nieuwspoort de maatre gelen van de regering met betrek king tot een auto-loze zondag be kendgemaakt. Hier de minister tijdens de conferentie, met voor hem een oproep'-apparaat waar mee hem de nieuwste ontwikke lingen konden worden medege deeld. DEN HAAG (AM*) Voor het afgekondigde zondagse rijverbod geldt een algemene ontheffing voor een aantal categorieën. Zo geldt het rijverbod niet voor mo torvoertuigen: a. van rijks- en gemeentepolitie, van brandweer en van ambu lancevervoer; b. die worden bestuurd door huisartsen, specialisten, ver loskundigen. wijkverpleegsters of dierenartsen voor de uit oefening van hun beroep; c. voor het vervoer van invaliden naar kerkdiensten: d. ingericht voor en bestuurd door een invalide. Voor vrachtwagens gelden de vol gende ontheffingen: a. voor. de verzorging van men sen en dieren en voor goede ren. die snel aan bederf onder hevig zijn; b. voor goederen die op zondag of maandag voor 08.00 uur per schip, spoor of vliegtuig naar het buitenland moeten worden vervoerd; c. die noodzakelijk ztjn voor het verrichten van spoedeisende werkzaamheden; d. al het internationale grens overschrijdend goederenver voer. Tenslotte hebben onderstaande voertuigen een algemene onthef fing: a. alle personenvervoer per auto bus: b. taxi's: c. PTT-auto's voor het vervoer van poststukken; d. motorrijtuigen van de NS en de openbare nutsbedrijven; e. motorrijtuigen voor het ver voer op vliegvelden; f. alle speciaal voor het maken van radio- en tv-reportages in gerichte motorvoertuigen; g. motorrijtuigen voor de hulp verlening bij rampen, ongeval len en gladheidsbcstrijding". h. motorrijtuigen die zijn inge richt voor het vervoer van goe deren en materieel van toneel- en muziekuitvoeringen; I. landbouwtrekkers: j. militaire motorvoertuigen: k. alle motorvoertuigen met ken tekens AA. CD en CDJ; I. bromfietsen. Een ieder, die in aanmerking wenst te komen voor een onthef fing. dient een formulier te bze len bij de kamer van koophandel, een van de kantoren van ANWB en EVO of bij de rijksverkeers inspectie. Het ingevulde formu lier dient vervolgens te worden verzonden aan of afgegeven bij de rijksverkeersinspectie in de pro vincie waar men woont. Daarna krijgt men schriftelijk bericht of de heffing wel of niet is verleend. De politie dient de controle op naleving van het rijverbod op zon dag uit te oefenen. Een woord voerder van het ministerie van economische zaken zei dinsdag, dat de sancties tegenover overtre ders van het rijverbod nog niet bekpnd zijn. In de beschikking, die zeer binnenkort zal komen, zuilen alle details zijn geregeld, ook omtrent het geven van boetes bij overtreding van het rijverbod. 2KI£ 0I"U ter "erew sua- S P'lepryzen' onder meer veroor- ^Ld°°r de oorl°2shandelingende 3de,^VOar en de schaarste onder ai'in de, he?r Den Uyl, „niet omstandigheden een uit te sluiten". SsmbmEX .°Srlog' 111 de jaren stdoinrf moetst de regering door de mil&Si PnnjZen 00k een dergelijke rip v^Bi, Ümen: De gezindheid van SE?** b?vo,king volgens MBFR m centraal Eu- tw» Benoe ermng DE tweede kamer heeft felle kri Sirs?? taSS S51«at'taf38™2 met b«trek- op Psg-2,5,6,7 en 9 Binnen-en buitenland °PPag. 3,11 en 17 Radio en tv op pag. 16 Sport op pag. 13 Beurs en economie pag. 17 PREMIER MEJR GAAT NAAR WASHINGTON JERUZALEM, CAIRO, WASHINGTON (DPA, RTR, UPI) Isra els minister van defensie, Mosje Dajan heeft dinsdag in het Isra ëlische parlement meegedeeld dat Israël en Egypte het eens zijn geworden over de uitwisseling van gewonde krijgsgevangenen. Alle gewonde Israëliërs in Egypte, I aldus Dajan, zullen onmiddellijk wor den uitgewisseld tegen de gewonde! Egyptenaren in Israël. Hij zei voorts! dat Egypte beloofd heeft binnen drie dagen een lijst te overhandigen met] de namen van alle Israëlische krijgs-| gevangenen in Egypie. Dajan deelde mee dat de eerste Israë lische krijgsgevangene dinsdag al is overgedragen. Het betreft hier luite nant Dan Avidan die vier jaar geleden tijdens de uitputtingsoorlog aan het Suezkanaal, gevangen werd genomen. Dajan onthulde voorts dat Egypte 320 Israëlieërs krijgsgevangen heeft ge maakt, Syrië 127 en Libanon twee. In Israël bevinden zich 6.995 Egyptena ren in krijgsgevangenschap. Syrië, aldus Dajan, heeft nog op geen enkel verzoek gereageerd, noch op dat van het Rode Kruis, noch op dat van de grote mogendheden. Egypte BUS- EN TAXIONDERNEMINGEN TREFFEN VOORBEREIDINGEN; HORECAWEZEN VERWACHT EEN 'FLINKE KLAP' VOORLOPIG GEEN PROBLEMEN VOOR HOECHST, DOW EN HERCULES MIDDELBURG De Zeeuwse politiekorpsen zullen zondag op doorgaande wegen en op de bin nenwegen strenge controles hou den op overtreders van het rijver bod, zoals dat voor zondag geldt. Een woordvoerder van de rijks politie in Middelburg verwacht dat iedereen die dan zonder ont heffing rijdt bij controle als re gel een proces-verbaal zal krij gen. Inmiddels bereiden buson dernemingen en taxibedrijven maatregelen voor voor de autolo ze zondag en wordt een flinke strop verwacht voor de horeca bedrijven. Dit blijkt uit de eerste reacties dinsdagmiddag na het bekend worden van de maatrege len van het kabinet, wegens de olieschaarste een autoloze zondag in te voeren. Opperwachtmeester Van der Linden van de verkeersgroep van de rijkspo- j litie in Middelburg zei dinsdagmiddag. I dat de politie nog wacht op de voor schriften van het openbaar ministerie, maar dat indertijd al ervaring is op gedaan met de autoloze zondagen in 1956. Volgens hem zal zondag iedere, gemotoriseerde weggebruiker staande worden gehouden voor controle. „Stel dat 10 proeent een ontheffing krijgt, dan is dit voor Zeeland in totaal maar een handje vol. Extra personeel acht ik dan ook niet nodig", aldus opper wachtmeester Van der Linden. Hij verwacht overigens, dat het aan tal illegale weggebruikers wel zal mee vallen. „Dat viel in 1956 ook meer. We gaan uiteraard op de grote doorgaan de wegen patrouilleren, maar houden ook controles op de binnenwegen. Bij overtreding zal het in eerste instantie wel bij een bekeuring blijven". Het in beslag nemen van auto's verwacht de I opperwachtmeester niet, „behalve danl wanneer iemand zich herhaaldelijk! aan clandestien autorijden zou schul- dig maken". Buitenlandse automobilisten, die niet onder het rijverbod vallen, kunnen wellicht toch wel op enige controle rekenen. Volgens de rijkspolitie zou men niet op het kenteken van de auto kunnen letten, maar op de plaats van vestiging van de bestuurder. spectie heeft overigens nog geen in structies ontvangen. „Naast de al ge noemde categorieën zullen ook verzoe ken in overweging worden genomen van mensen die bij continubedrijven, storingsdiensten, verplegingsdiensten, enzovoorts werken en zondag niet met het openbaar vervoer kunnen". Israëlische krijgsgevangenen onder weg naar Israël is en dat zij bereid is deze krijgsgevangenen, de gewonde in begrepen, direct uitwisselen tegen Egyptische krijgsgevangenen, maar dan alleen als de Israëlische troepen zich terugtrekken achter de bestands- grenzen zoals die op 22 oktober be stonden. Meir-Nbcon Dit de grote diplomatieke activiteit die de komende dagen verwacht wordt, kan men concluderen dat de betrokken partijen streven naar een oplossing op korte termijn van bet conflict in het Midden-Oosten. Zo gaat premier Goida Meir van Is raël naar Washington waar zij mor gen met president Nixon en de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, overleg zal ple gen. Vandaag zal Nixon confereren met de speciale afgezant van president Sad&t van Egypte, Ismail Fahmi, die daar voor van gedachten zal wisselen met Kissinger. Waarnemers in Jeruzalem zijn van mening dat het bezoek van premier Meir aan Washington mede veroor zaakt is door de steeds groter wor dende kritiek van de Israëlische be volking op de druk van Amerika op Israël. Israël heeft onder meer op aandrin gen van de VS eerder moeten instem men met een bestand dan het Israëli sche opperbevel lief was. Men acht het in Jeruzalem voorts niet uitgeslo ten dat de algemene verkiezingen in Israël die al uitgesteld zijn, nog eens naar een latere datum verschoven zullen worden- Formulier Een woordvoerder van de rijksver keersinspectie in Middelburg deelde dinsdagmiddag mee, dat een verzoek om ontheffing van het rijverbod per formulier zal moeten worden inge diend. De rijkshoofdinspecteur voor het verkeer beslist of het verzoek wordt ingewilligd. De rijksverkeersin- De heer De Bruijn raadt bedrijven aan zo snel mogelijk na te gaan welke per- soneelsredenen voor een aanvraag tot ontheffing in aanmerking komen. De beer De Bruijn achtte een aanvraag op naam van een bedrijf in plaats van op naam van een persoon wel moge lijk. Bij controle vergewist de politie zich aan de hand van legitimaties toch wel of de 'zondagsrijder' werkelijk die functionaris is waarvoor hij zich uit geeft. Hij acht het waarschijnlijk dat Walibeim Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN zal zich voorlopig op de niet-gebonden landen concentreren bij zijn poging troepen te vinden voor de VN-vredesmacht in het Midden-Oos ten, zo heeft een woordvoerder van de volkerenorganisatie diner!ag meege deeld. Waldheim. aldus de woordvoerder, ge looft dat er moeilijkheden zullen ont- (Zie slot pagina 9 kolom 6) j (Zie slot pagina 3 kolom 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1