alleen akkoord bij meegroei van ondernemers-inkomen watergate-jury mag half jaar doorgaan Ondernemers: niet weer achterblijven Veel kritiek op minister Vorrink Mysterie nekschot na 3 jaar opgelost Geen transport verbod giftige stoffen over water ggmrarr Met Surinaamse VWO-diploma's op Nederlandse universiteiten binnen- en buitenland Agenten lieten gewonde jongen op straat liggen Miljoenenroof in Frankfort Kamerverhuurder schoot Amerikaan dood JO OKTOBER 1973 PROVINCIAL! ZEEUWSE COURANT NKOV-VOORZITTER PERQUIN: UTRECHT (ANP) ,.Wij zullen onze medewerking aan een cen taal akkoord afhankelijk stellen van ons oordeel over de vraag, of in dat akkoord, zoals dat er uiteindelijk uit gaat zien, ons een reële kans wordt geboden op een evenwichtig meegroeien van de ondernemersinkomens". Aldus de voorzitter van het Neder lands Katholiek Ondernemersverbond in het midden- en klein bedrijf, de heer W. Perquin, maandagmiddag in zijn jaarrede op de in Utrecht gehouden bondsvergadering van zijn organisatie. IV hwr Perquin zei geen opmerkingen ir willen maken over, or kritiek te K<1 ven op. de concrete voorste len die de Mkbcweeinc dinsdag jl. in de commis. «Ir-llavinck heeft ingediend voor een Tltrul akkoord. Men moet een broe- drndekipnlet storen. Ook niet, ais m«! er niet helemaal zeker van is of He eieren «el bevrucht zijn. omdat men niet helemaal overtuigd is van de j^rthlelt van de haan". Bil b?t beoordelen van dat akkoord zal rato tesieo. 01 er ramus is tan- -m i' ondernemingen m het midden- ki kteêibctinjf de specifieke kostenef- fcrtca op ie vangen bv. als gevolg van em minimum in de prijscompensatie. De beer Perquin stelde wel vast dat. ais dè vakbeweging het moeilijk heeft de achterban bij elkaar te houden, het midden- en kleinbedrijf daar niet- min de- moeite mee heeft. „In ons beleid past dat wij onze achterban een royale gelegenheid tot meedenken en meebe slissen willen en zullen geven". Malie Het Is voor de heer Perquin nog steeds problematisch, of het beleid tot ver mindering van de inflalie wel werkt* lijk zijn doelstellingen kan bereiken. Wal zal er in ons land gebeuren, als men steeds weer met een boog blijft heenlopen om de aanpak van een aan tal primaire oorzaken van de inflatie?, zo vroeg hij zich af Hij zei in zijn rede slechts terloops zijn bezorgdheid te hebben uitgespro ken over de ontwikkeling van de ver houdingen in onze samenleving. Die verhoudingen, worden steeds meer ge kenmerkt door polarisatie en door de heilloze gedachten van de conflictso- c:o!c*3 met alle gevolgen daarvan voor de overlegstructuren zoals Stich ting var. de Arbeid en Sociaal-Econo mische Raad. Het is onmogelijk al deze problemen diepgaand te bespreken bin nen het bestek van een jaarrede, zo zei Verdeeldheid De heer Perquin zei er zich over te ver heugen dat de drie centrale organisal ties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf gezamenlijk oordelen. „De tijd lijkt wel definitief voorbij dat men met recht en reden kon spreken van de verdeeldheid van de midden stand". Er zijn andere maatschappelijke groe peringen van niet geringe betekenis die ten aanzien van belangrijke vraagstuk ken nu meer last van verdeeldheid heb ben dan het moeilijk als eenheid te or ganiseren midden- en kleinbedrijf, al dus de heer Perquin. Hij merkte op dat het de laatste drie jaar niet meer is voorgekomen dat de drie centrales verschillende standpunten hebben in genomen over belangrijke vraagstuk ken. De tijd is zijns inziens daarom meer dan rijp, om nu samen le bezien hoe tot verdere samenwerking op de vlakken van taakvervulling als centrale organisaties kan worden gekomen. De voorzitter van het NKOV is het op gevallen dat alle regionale bijeenkom sten van dit verbond veel drukker zijft bezocht dan voorheen. Men kan daar allerlei oorzaken voor bedenken, zo zei hij. maar het feit van die vergrote be langstelling is verheugend. Wij staan voor een berg problemen. De organisatie zal kwantitatief en kwalita tief in staat moeten zijn die vraagstuk ken adequaat aan te pakken. De heer Perquiij is ervan overtuigd dat de wijze waarop de georganiseerde on dernemers in het midden- en kleinbe drijf nu een antwoord zullen geven op die problemen van verstrekkende bete kenis zal zijn voor de mogelijkheden en onmogelijkheden van deze bedrijfs tak. Lubbers „Voor wat betreft uw hoofdbezwaar, namelijk dat de inkomenspositie van zelfstandige ondernemers via het prijsbeleid wordt aangetast, heb ik een aantal situaties geschetst, waarin dit onbedoeld het geval kan zijn", reageerde minister drs. R. F. M- Lub ber van economische zaken maandag middag op de woorden van de heer Perguin. De invloed op de netto-winst, in de ruime betekenis zoals dat in de kring van de middenstand gebruikelijk is, gaat dan verder dan het economische resultaat. Psychologisch is echter voor de zelfstandige ondernemer het fiscale inkomen ondeelbaar. Er zal DEN HAAG (ANP) Volgens minis ter Westerterp (verkeer) is er geen aanleiding om te komen tot een trans portverbod voor gigtige stoffen over water. Hij heeft de tweede kamer me deeld dat dit vervoer reeds thans aan een groot aantal stringente veiligheids voorschriften is onderworpen, welke voorschriften op korte termijn nog zullen worden verzwaard. KVO: centraal akkoord moet mogelijkheden bieden (Van onze redactie economie) DEN HAAG Het midden- en kleinbedrijf wil niet voor het der de jaar in zijn inkomensontwikkeling achtergesteld worden bij de werknemers in loondienst. Het Koninklijk Verbond van Onder- nemers zal geen genoegen nemen met afspraken in het Centraal Akkoord, die daarop zouden neerkomen. Een Centraal Akkoord is ook van belang voor onze sector, maar het moet ons wel moge lijk worden gemaakt, aldus KVO-voorzitter mr. A. Geurtsen, na afloop van een ledenvergadering, waarin dit beleid was vastge- zult begrepen hebben dat een derge- atie zal steeds moeten worden be steld. Het KV'O-bestuur vindt dat verte- E2^ers Tan het midden- en Kleinbedrijf voor 5 november concreet overleg moeten voeren met alle be rk^ m""st"s' Dat zÜn die van Ï&S0C, en econ°mische za ken. Omstreeks o november moet de ze sector namelijk een beslissing ne- m eTrJ? W™* ten aanzien Cen'raal Akkoord. Het KVO welke invloed het aan- hvmie 1" motie-Kruisinga in de bwT, jmer heefl °P het reee- «neSKd In deze motie nam de vJmr «5i °e Kamer het °P de. meent het KVO-bestuur. Het wijst Stern*5 gedeveltelijke vrijstelling ?ifiïïïï" beneden een tepaai- vLTESnns *an het Prijsbeleid tor zouten de concurrentiefac- tor zn ue eoncurrent-i "ftaOBUtt hogere prij- beleidinHo Ook een sociaal - ois voor de Problemen. en gedaan zei mr. Geurtsen. Handelsmarge KV0 wil dat de handelsmarge 5 te«rhikk^ *3?!ter. ii {FSe?et'le k™chl tepaltneen voor beperkentle moeten vervaUen °?'endo°rwerkingen abS^ -"315 de "«nzinni- fiscale tetpmlflti-eve bepalingen". ^noSom0*"0mirn ziin even- W*» meH?rer3?St willen zaVpn af. kernen. „We bers en met ®et minister Lub- «IWffilSWl'f. het "'et wordt gewibLf^ het prusbeleid s'snd ook geen de midden- verhoging vSS nS0Cent loons- Centraal Afckoïrilr?m.moeten Pnjsparagrafen de Ioon- en Weinig hoop lijk effect niet bedoeld is en dat over die situaties overleg nodig is", aldus de minister. Wellicht zou deze proble matiek beter kunnen worden gecon cretiseerd door nader in te gaan op de samenstellende delen van het inko men uit bedrijf, zo zei hij. De zuivere winstfactor staat onder druk. Dat is ook bewust bedoeld. Het inkomen uit vermogen dat in het bedrijf is gestoken, zou kunnen wor den neergelegd in een rendementsre- gel. De continuïteit van het bedrijf en van de werkgelegenheid is hier direct mee verbonden en daarmee de inko mensbron van ondernemer en van werknemers. In de KVO-vergadering heeft het VVD-kameriid mr. F. Portheine maan dag gesteld dat de overheidsuitgaven te fors omhoog gaan, dat de belas tingdruk te veel stijgt en dat de nadruk ligt op verhoging van de direc te belastingen. De verhoging van het percentage toevoeging aan de belas tingvrije oudedagsreserve moet wor den gevolgd door gelijktijdige optrek king van het maximum. Dit voorstel maakt naar zijn mening in de Kamer een goede kans. De voorgestelde verhoging van de ziektekostendrempel wordt niet door de premiestijging gerechtvaardigd en heeft naar de mening van mr. Porthei ne allerlei onwenselijke gevolgen. Al leen al uit het belastingpakket van het kabinet-Den Uyl kan weinig hoop wor den geput voor verbetering van de inkomenspositie van de zelfstandigen, meent het VVD-kamerlid. Allerlei an dere gewenste verbeteringen, die bij het midden- en kleinbedrijf leven kan men „bij dit kabinet wel op zijn buik schrijven". 'In de knel' Het gewaardeerd ondernemersloon is het inkomen uit arbeid- Hier is een gelijkwaardige ontwikkeling met ver gelijkbare inkomens van werknemers het uitgangspunt. Daarbij is het, aldus de minister, goed om aan te tekenen dat de laatste jaren, bij de geringe reële groei van het vrije besteedbare inkomen per werknemer, alleen de lagere loontrekkers er substantieel op vooruit zijn gegaan. De wat hoger gesalarieerdcn in bedrijven weinig of niet. In midden- en kleinbedrijf geldt dit voor midden- en hogere inkomens wellicht ook. De lagere inkomens lij ken echter juist daar in de knel te zitten. dacht dat het inkomen van de onder nemer gemaakt wordt en moet worden binnen de mogelijkheden van de markt en van de concurrentie. Het gaat dan niet alleen om de struc tuur. Ook op de arbeidsmarkt, zijn er verschuivingen. Hoe moet de functie van de ondernemer in het geheel worden ingepast? Op welke hoogte moet het gewaardeerde ondernemers- loon liggen en welke differentiatie moet hierworden gehanteerd? Een speciale werkgroep van de raad voor het midden- en kleinbedrijf 'samen werkingsorgaan van het hoofdbedrijf schap ambachten en het hoofdbedrijf schap detailhandel houdt zich daar nu mee bezig. Bij de honorering van arbeid moet in aanmerking worden genomen dat ai enige jaren bij werknemers het reëel beschikbare inkomen van rie lagere inkomensniveaus sneller stijgt dan bij hogere. Die ontwikkeling is versneld door het inkomensbeleid. De inko- mens-reaiiseringsmogelijkheden van de ondernemer liggen op de markt echter omgekeerd. De groei van kleine van grote bedrijven is in de meest gunstige benadering relatief gelijk Beide maken procentueel eenzelfde groei door. In werkelijkheid doet zich echter een andere ontwikkeling voor; juist de kleinste gaat relatief achter ruit. Hier liggen nieuwe structurele problemen die onze gezamenlijke aan dacht vragen, aldus de minister. Kamerleden ontevreden over antwoorden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vorrink van volksgezondheid en milieu hygiëne heeft maandagmiddag veel goodwill bij de tweede kamer verspeeld. De kritiek op de bewindsvrouwe ontbrandde toen zij in een vergadering met de commissie voor milieuzaken opvallend nonchalant reageerde op de vragen en opmerkingen vanuit de commissie. De grootste boosheid ontstond over het feit dat de minister na ieder onderwerp een pauze vroeg om met haar (mannelijke) ambtenaren te overleggen alvorens op opmerkingen, vragen en kritiek in te gaan. Het ARP-Tweede-Kamerlid Hannie van Leeuwen smaalde over dit zeer onge bruikelijke optreden: „Dat noemen ze nu omgekeerde emancipatie". Me vrouw Van Veenendaal-van Meggelen (DS'70): „De minister gaat gewoon een eerlijk en ontspannen gesprek uit de weg". Ook leden van de linkse drie partij en waren maar matig tevreden over mevrouw Vorrink. die twee maanden geleden in een vergadering met dezelf de commissie ook al enige wrevel opwekte. Tijdens de vergadering ver klaarde de minister dat het weinig zin heeft een beroep op de Nederlandse bevolking te doen om zuinig te zijn met brandstof. Zij gaf de voorkeur aan het afkondigen van concrete maatregelen. Isolatie De bewindsvrouwe bevestigde dc ge dachte uit de commissie dat door betere isolatie van huizen minder warmte verloren gaat en 50 procent van de energie voor huisbrandverwar- DEN HAAG (ANP) De academi sche raad stemt ermee in dat houders van een diploma van een Surinaamse middelbare school worden toegelaten tot de Nederlandse universiteiten en hogescholen. De raad heeft dit aan minister Van Kemenade (onderwijs) meegedeeld. Een commissie uit de raad dringt aan op goede voorlichting aan aanstaande studenten uit de rijksdelen overzee over inhoud en eisen van de studie die zij hebben gekozen. Eventuele ni veauverschillen tussen de Surinaamse en de Nederlandse scholen voor voor bereidend wetenschappelijk onderwijs kunnen hen immers voor moeilijkhe den plaatsen. ming kan worden gespaard. Mevrouw Vorrink beloofde mr. Gruijters van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning te vragen hiermee bij de bouw van nieuwe woningen rekening te doen houden. De omwonenden van vervuilende in dustrieën hebben volgens minister Vorrink het recht te weten wat voor stoffen precies door zo'n bedrijf den uitgestoten. Supersonisch vliegen verdient volgens de minister wegens de geluidsoverlast en het hoge brand stofverbruik geen aanbeveling. LEIDSCHENDAM De 11-jarige Roy Mangroe Lai heeft zaterdagmor gen, nadat hij door een auto was geschept, waarbij hij ernstig werd gewond, twintig minuten op het weg dek gelegen op ongeveer vier minuten lopen van het ziekenhuis St. Antonius- hove. Tussen omstanders en twee agenten van de Leidschendamse politie ont stond een felle woordenwisseling om dat de politie, wachtend op een ambu lance uit Voorburg, geen andere actie ondernam om het kind dat hevig bloedde naar het ziekenhuis te bren gen. Volgens de Leidschendamse politie kwam om 11.20 uur de melding van het ongeluk binnen. Onbekend was toen nog dat er een gewonde bij betrokken was. Om 11.23 uur werd de ambulance in Voorburg gewaar schuwd, die binnen 9 minuten op de plaats van het ongeluk arriveerde. Om 11.39 uur meldde de ambulancedienst- dat het jongetje in het ziekenhuis was opgenomen, waar een schedelbreuk boven het rechteroog werd geconsta teerd. Dat de agenten zelf geen draagbaar zijn gaan halen in het nabijgelegen ziekenhuis vond de woordvoerder van de Leidschendamse politie logisch. Ons is altijd geleerd af te blijven van een slachtoffer van een verkeersonge val. Het vervoer moet worden overge laten aan een ambulance. Een woord voerder van het ziekenhuis verklaar de, dat men onmiddellijk hulp zou hebben geboden als de agenten d om zouden hebben gevraagd. Zuid-Holland, wil andere verdeling provinciefonds DEN HAAG (ANP) Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben in de ontwerp-begroting voor 1974 voorge steld een nieuwe verdeelsleutel te ont wikkelen voor de gelden die de pro vincies ontvangen uit liet provincie fonds. „De huidige verdeelsleutel doet Zuid-Holland in ernstige mate tekort" aldus g.s. De gewone dienst van de provinciale begroting van Zuid-Holland vertoont voor 1974 een tekort van 3,25 mil joen op een uitgaventotaal van bijna 160 miljoen. G.s. stellen de staten voor dit tekort te dekken uit de algemene reserves, die per 1 januari nog bijna 24 miljoen bedragen- FRANKFORT (DPA) Twee gewa pende mannen hebben maandag in Frankfort een auto beroofd, waarmee personeel van de Dresdner Bank geld vervoerde. Zij maakten de recordsom van twee miljoen mark buit in biljet ten van duizend, vijfhonderd, vijftig, twintig en tien mark, waarvan de nummers hoogstwaarschijnlijk niet genoteerd zijn. De twee mannen, die omstreeks jaar oud waren, overvielen de wagen toen hij de parkeerplaats van de bank wilde oprijden. Zij namen de vlucht in een auto. die korte tijd later leeg werd aangetroffen. ROTTERDAM Op de Vondelin gen weg in Rotterdam is maandag een locomotief in botsing geko men mei ccn goederenwagon. De wagon kantelde en scheurde open waarop enkele vaten met een zeer giftige slof 'fotfeem op de grond tuimelden. De vaten bleven even wel heel. zodat zich verder acen ongelukken voordeden. OVERIJSSELSE BOEREN WILLEN HARDE ACTIE ZWOLLE Het hoofdbestuur van de Overijsselse landbouwmaatschappij wil samen met de twee andere land bouworganisaties in de provincie, de ABTB en de CBTB, een commissie vormen die moet nagaan welke pres siemaatregelen de landbouw nu en in de toekomst zal kunnen nemen, indien niet aan naar haar mening gerecht vaardigde verlangens wordt vol daan. Aanleiding daartoe is volgens de OLM de wijze waarop de regering het massale boerenprotest heeft gene geerd. dat begin oktober ontstond over de compensatie aan de landbouw van het revaluatienadeel. Uit de reacties die het hoofdbestuur van de OLM heeft ontvangen blijkt dat de stemming met name onder de Twentse boeren geladen is. Er zijn daar op plaatselijk niveau gespreks groepen gevormd, die zich beraden op verdere harde acties. Hoofdbestuurs lid Leenders van de OLM meent dat de boeren in Nederland nu een plan moeten opstellen voor bijvoorbeeld aardappelloze en melkloze weken. Consumentenbond bestrijdings middelen in melk DEN HAAG (ANP) De Consu mentenbond heeft bij een onder zoek bestrijdingsmiddelen in de in Nederlands geproduceerde melk aangetroffen en vindt, dat er maatregelen moeten worden genomen. De Consumentenbond onderzocht vijfentwintig monsters volle melk, die gespreid over liet hele land waren ingekocht. In vijftien hiervan zijn geen resten van be strijdingsmiddelen gevonden, in de overige tien wel. Het ging om Aldrin. Dieldrin. DDE en DDT. Al betrof het geringere hoeveelheden dan ae bestrijdingsmiddelenwet toestaat, toch vindt de Consu mentenbond het aanwezig zijn van resten van bestrijdingsmidde len 'in zekere zin alarmerend'. De in winkels gekochte monsters zijn immers afkomstig uit een grote melkpas, waaraan veel veehouders hebben bijgedragen. Als dit gemiddelde deze hoeveel heid bestrijdingsmiddelen bevat., moet men aannemen, aldus de bond, dat sommige veehouders melk met grotere hoeveelheden bestrijdingsmiddelen erin afleve ren. AMSTERDAM (ANP) De lange tijd onbekend gebleven schutter, die op nieuwjaarsdag van 1971 om 5 uur in de ochtend in de rosse buurt van Amster dam de 36-jarige op Soesterberg gestationeerde Amerikaanse sergeant James Locket Hosea met een afstandschot dodelijk in de nek trof, is na bijna drie jaar ontmaskerd. De groep ern-| stige delicten van de Amster-i damse recherche heeft hem vo rige week gearresteerd. Het is de 41-jarige kamerverhuurder C. W. J. P., die inmiddels heeft bekend. De dood van Hosea is niet zoals de recherche destijds geneigd was te ver onderstellen veroorzaakt door een verdwaalde kogel uit een wapen dat ter verhoging van de vuurwerkvreug de werd afgeschoten. James werd doodgeschoten door een man, die wil de gaan slapen en zich ergerde aan het lawaai, dat de sergeant met zijn maat en twee prostituees maakte in de steeg achter zijn woning, genaamd het Wijngaardestraatje. Hosea had de jaarwisseling gevierd met een Amerikaanse vriend, de des tijds voor een Nederlandse basketbal club uitkomende Carlton F. en met de twee Amsterdamse prostituees. Toen zij 's-ochtends om 5 uur het café 'Centrum' aan de Warmoesstraat ver lieten. waren ze alle vier dronken en maakten flinke ruzie- Geërgerd schoof de kamerverhuurder, die zelf net thuis was gekomen en wilde gaan slapen, op de eerste verdieping aan ae achter kant van zijn woning het raam open en schreeuwde naar het viertal dat het zich koest moest houden. Het sorteerde geen enkel effect. Woedend geworden haalde P. daarop zijn .22 vuurbuks tevoorschijn en loste naar zijn zeggen eerst nog een schot mee in de lucht. Door het vele vuur werk, dat nog steeds narommelde, viel dit schot niemand op. Beneden bleven de vier lawaaischoppers schreeuwen. Geketst Daarop richtte P. zijn buks naar bene den en schoot over een platje heen het Wijngaardestraatje in. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, aldus de recher che, dat de kogel eerst een muur raakte en toen de straat in ketste Het werd in ieder geval een dodelijke toevalstreffer: Hosea werd in Verlenging met twee maal half jaar mogelijk WASHINGTON (UPI, GPD) Een subcommissie van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden heeft maandag met ongewone haast een wetsontwerp goedgekeurd dat het leven van de oor spronkelijke grand jury in de Watergate-afluisteraffaire met een half jaar verlengt. Het bestaan van deze jury zou op 4 december zijn geëindigd. Hiermee kant de balie zich tegen het plan van president Nixon om zelf een opvolger aan te wijzen voor Archibald Cox. die als speciale aanklager ir Watergate-affaire door Nixon de laan werd uitgestuurd wegens zijn me ningsverschil met het Witte Huis met betrekking tot de overhandiging de bandjes die meer licht moeten werpen op de rol van de Amerikaanse president in de Watergate-affaire. Het besluit, dat vandaag wordt be handeld door de juridische commissie van het huis, staat ook het US dis trict court toe het leven van de grand jury met nog eens een half jaar te verlengen, en wel tot 4 december van het volgend jaar. Volgens Philip Laco- vara, lid van het speciale team Water- gate-aanklagers. hebben de 23 leden van de grand Jury zelf om de verle ning gevraagd Hij zei dat hij ver wachtte dat de jury haar werk binnen de komende zes maanden zal voltooi- ,.De 23 zijn het erover eens dat zij deze taak niet onvoltooid moeten la ten". zei Lacovara. Dc oorspronkelijke I grand jury onderzoekt de inbraak in het Watergate-gebouw en het in de doofpot stoppen ervan. Ford halsslagader geraakt, strompelde nog naar de Warmoosstraat, zakte daar ineen, werd ijlings naar het Binnen gasthuis gebracht en bleek bij aan komst reeds te zijn overleden Het slachtoffer was afkomstig uit Bir mingham in de Amerikaanse slaat Alabama. Hij was getrouwd en had zes kinderen. P. is inmiddels voorgeleid aan de officier van Justitie, beschuldigd van doodslag Moord zal hem niet ten laste worden gelegd, want hij had niet de bedoeling iemand dood te schieter.. ,Jk wilde ze met een schot alleen maar afschrikken", zo heelt hij ver klaard. Na het tweede schot werd het in bet straatje inderdaad wat rustiger en ging P naar bed. De volgende dag hoorde hij, dat er 's-nachts achter zijn woning een Amerikaanse militair was doodgeschoten en begreep tot zijn ontzetting wat hij had gedaan. H:j demonteerde daarop de buks, begaf zich met de onderdelen en de munitie naar Amsterdam-Noord en wierp ver buiten de bebouwde kom alles in het Noordhollands kanaal. De buks is nog niet opgevist. Intussen concentreerde de groep ernstige delicten van de recherche het onderzoek in eerste in stantie geheel op Carlton F. en de beide prostituees. Die bleken alras volkomen onschuldig te zijn en wer den dus vrijgelaten. Nadien bleef een kerngroep ernstige delicten zich met de zaak bezig houden. Uiteindelijk is P. in de val gelopen, omdat het aan sommige omwonenden bekend was, dat hij een buks had gehad. Opvolper Cox De bestuursraad van de Amerikaan se balie heeft op een spoedzitting in de loc... van het weekeinde een resolu tie aangenomen, waarin de benoeming wordt geëist van een volkomen onaf hankelijke aanklager voor het onder zoek naar de Watergate-affaiTe. De speciale aanklager, aldus de reso lutie, mag benoemd noch ontslagen worden door de betrokken partijen en moet volkomen onafhankelijk staan tegenover de personen naar wier han del en wandel hi j een onderzoek moet instellen. De door president Nixon benoemde vi ce-president Gerald Ford zou tussen 1966 en 1969 ongeveer f 40.000 hebben opgestreken ter bestrijding van zie kenhuiskosten van zijn vrouw. Even als de afgetreden Spiro Agnew zou Ford ook herhaaldelijk over gebrek! aan geld hebben geklaagd. Deze gegevens werden zondag be kendgemaakt door de bekende schan daal-journalist Jack Anderson, die zegt te beschikken over een beëdigde ver klaring van Robert Winter-Berger, die ook ter hand is gesteld van de se naatscommissie die belast is met het onderzoek naar Ford's handel en wan del voordat hij door het Congres bekrachtigd kan worden. Robert Winter-Berger is wat in de Verenigde Staten bekendstaat als een „lobbyist", dat is iemand die namens een of meer industrieën relaties maakt met congresleden om voor de- DREESJR: KONINGIN HAD MEER INVLOED OP FORMATIE (Van onze parlementaire redactie) DELFT Volgens DS'70-leider Drees heeft koningin Juliana meer invloed gehad op de formatie van het kabinet-Den Uyl dan op andere kabi netsformaties in het verleden. Drees wijt dit aan het mislukte streven van de linkse drie de kiezers rechtstreeks een kabinet en een door de Kamer gesteund regeerprogramma te laten kiezen. Het resultaat van dit mislukte streven is volgens Drees dat er nu geen regeerprogramma is dat op de steun van de kamermeerderheid kan rekenen en dat het kabinet nu geen eigen beleid heeft om te voeren. De wens van de linkse drie om te komen tot een gekozen formateur die ook minister-president moe*, worden is volgens Drees in strijd met de door deze partij uitgedragen doelstelling .spreiding van ae macht". In een dergelijke situatie zou de formateur- minister-presider.t veel macht in zich concentreren evenals presidenten met uitvoerende bevoegdheden, zoals Pom pidou en Nixon, - meende de DS70'er. De DSVO-leider die sprak op een politieke bijeenkomst in Delft had een aantal scherpe verwijten aan het kabi net. Zo zou het kabinet te dominee achtig en weinig resoluut optreden tegen onveiligheid, armoede en het probleem van de gastarbeiders. Het zou te makkelijk toegeven aan actie groepen en wat inflatie en inkomens verdeling betreft, achter het bedrijfs leven aansjokken. POLITIE NICE STAL ALS RAVEN NICE Een rechter in Nice gaat 17.000 politiedossiers napluizen om er achter te komen hoeveel tien politie mannen tussen februari 1971 en juli 1972 precies hebben gestolen. Vijf da gen geleden kwam de zaak aan het licht. Het is nu bekend hoe de politie- inbrekers werkten. Wanneer zij te hulp geroepen werden bij gevallen van inbraak of overlijden maakten zij gebruik van het feit dat zij alleen waren op de plaats die zij moesten bewaken om zich meester te maken van al het zeld en ae voorwerpen van waarde die zij maar konden vinder.- De buit werd naar een politie auto gebracht voordat zij onder de mede plichtigen werd verdeeld. In de pro- cessen-verbaal werden deze diefstallen dan op naam van verdachten uit Nice gezet. Geschat wordt dat de tien politieman nen voor enkele honderdduizenden frank hebben buitgemaakt. De miris- ze bedrijven van belang zijnde wets voorstellen aangenomen ie krijger.. Winter-Berger, die enkele jaren gele den een boek schreef over deze prak tijken, „The Washington pay-off" 'Dej Washington afbetaling), zei dat het geld over een periode van drie jaar aan Ford werd gegeven in bedragen' van 50 tot 250 dollar. Het was duide lijk niet bedoeld als een lening, omdat Winter-Berger nooit meer om het geld vroeg en ook Ford er nooit op terug kwam. Verkiezingsfonds Winter-Berger zegt in zijn beëdigde verklaring verder da* Ford zijn in vloed aanwendde om een zekere Fran cis Kellogg, die graag ambassadeur in Kenia wilde worden, aan 'n regerings positie te helpen. Volgens Winter- Berger betaalde Kellogg voor die diensten ongeveer f 300.000 aan ver schillende Rijpublikeinse verkiezings fondsen, op verzoek van Ford. Kel logg. nu een ran de medewerkers van minister van buitenlandse zaken, dr Henry Kissinger, heeft contacten met Ford en met Herbert Kalmbach, de door Watergate in opspraak gebrachte persoonlijke advocaat van Nixon. toe gegeven, maar zegt dal het om een kleiner bedrag, ongeveer f 60 000 gaat. Verder zou Ford bij andere gelegen heden in ruil voor zijn diensten bij dragen hebben afgedwongen aan ver kiezingsfondsen. waaronder een be drag van ongeveer f5500, die Winter- Berger hem persoonlijk wilde geven. Ford liet Winter-Berger bij die gele genheid echter tickets kopen voor eeni ter van binnenlandse zaken. Marcellin, diner dat ter ere van Ford en diens verkiezingscampagne in Michigan werd gegeven, en waar Nixon de spre ker was. gaat een man naar Nice zenden die het politiekorps van de stad moet zuiveren en hervormingen van het politieapparaat moet voorstellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 11