PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EERSTE CONTACT TUSSEN EGYPTE EN ISRAËL Afgezant naar Midden-Oosten Academische Raad: studenten stop met twee jaar verlengen I IMPEACH NIXOfc Democraten: nieuwe speciale aanklager niet onder Nixon Garnalenvangsten Colijnsplaat veel hoger dan van Breskense vissers .cros; telaviv komt terug op akkoord over repatriëring egyptische gewonden saoedi-arab1ë: geen olie voor nederland staatssecretaris stelde drie jaar voor populariteit nixon op nieuw dieptepunt Sditlerend hhat Cruijfl Pagina 9 216e jaargang - nummer 255 29 oktober 1 973 TRIM MEE MET DB l'/A ZATERDAG 3 NOVEMBER TELAVIV, CAIRO (DPA, RTR, UPI) De vooruitzichten voor een bestendiging van het bestand in het Midden-Oosten zijn in het weekeinde groter geworden en de kans dat Arabieren en Israëliërs vrede zullen sluiten gloort aan de horizon. Zondag namelijk wisselden hoge Israëlische en Egyp tische officieren in een barak aan de stoffige weg van Suez naar Cairo een korte handdruk. Het wasvoor het eerst na zeventien jaar dat militairen van beide landen elkaar voor besprekingen ontmoetten. SUEZ Aan elkaar gebonden Egyptische krijgsgevangenenen onder bewaking van een Israëli sche soldaat, vlak bij de Egypti sche stad Suez. In 1955 zaten Israëlische en Arabische militaire delegaties in de gemengde be- sandscommissie voor het laatst samen asn één tafel. Menig waarnemer in I Israël kende aan het gesprek van zon dag een historische betekenis toe. Tijdens het onderhoud, dat twee uur duurde en plaatsvond in door Israëli sche troepen bezet gebied, werd ge sproken over de uitvoering van het bestand, maar vooral over de benarde situatie van het omsingelde derde Egyptische leger op de oostelijke oevo» van het Suezkanaal. De Egyptenaren daar zouden praktisch zonder water zitten en over weinig voedsel te be schikken. Zorg baart vooral de toe stand van de naar schatting 2000 ge wonden, Israël stemde er bij dit ge sprek, waaraan werd deelgenomen door de voormalige chef van de Israëlische militaire inlichtingendienst, generaal- majoor Aharon Yariv, in toe dat medi camenten en voedsel naar het omsin gelde leger wordt gebracht. De vracht wagens moeten, zo eist Israël, door chauffeurs van de Verenigde Naties worden bestuurd. Voorlopig is beslo ten honderd vrachtwagens door te la ten. Men kwam overeen het contact voort te zetten, maar een tijdstip voor een nieuwe bijeenkomst is niet vast gesteld, Israël heeit zondag besloten met de repatriëring van gewonde Egyptische krijgsgevangenen te wachten tot Egyp te en Syrië de namen van de Israëli sche gevangenen en de toestand van -n onder hen bekendmaken, "ie minister van buitenland- ia Eban, zal binnen enkele dagen naar de Verenigde Staten ver trekken voor besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Henry Kis singer. Verwacht wordt dat Eban zal trachten inlichtingen te krijgen over de Amerikaanse denkbeelden met be rt tot vredesbesprekingen on der auspiciën van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Israël heeft zondag Egypte beschuldigd van een schending van het bestand. Volgens Israël hebben Egyptische troe pen met raketten en mortieren gescho ten op Israëlische troepen op de wes telijke oever van het Suezkanaal. Een militaire woordvoerder maakte in Tel Aviv bekend dat luitenant-generaal Halm Bar'-Lev zondagmiddag bij de stad Suez een onderhoud heef gehad met de Egyptische brigade-generaal Basjir Sjariff. Bar-Lev heeft daarbij zijn Egyptische collega gewaarschuwd dat als de Egyptenaren doorgaan met dergelijke beschietingen dit gevolgen kan hebben voor de doorlating van konvooien met voedsel en medicamen ten voor het omsingelde Egyptische derde leger. Irak heeft zondag ontkend dat het be gonnen zou zijn troepen van het front in Syrië terug te trekken, zoals door een Libanese krant was gemeld. De Iraakse ambassade in Damascus gaf een verklaring uit waarin wordt ge zegd dat Irak zich nog steeds niet aan het bestand gebonden acht en dat het deswege niets met door Syrië of Egyp te gemaakte afspraken te maken heeft. De Israëlische minister van buitenland se zaken Abba Eban zei zaterdag dat Israël nooit van plan is geweest Egyp tisch gebied ten westen van het Suez kanaal te bezetten. Israël is berëid dit gebied terug te geven in ruil voor een permanente regeling in het Midden- Oosten. Israël kan echter onmogelijk vooraf onderhandelen over de grenzen en ik zeg eerlijk dat wij nu rekening moeten houden met lessen van deze oorlog, namelijk een grens hebben die niet meteen kan worden weggevaagd bij een eerste grote aanval, aldus Eban. Hij noemde het sturen van vertegen woordigers óf waarnemers van de Sow jet-Unie in strijd met geest en letter van de resolutie van de Veiligheids raad over de vorming van een VN-le- ger. Toen Israël zijn goedkeuring aan deze resolutie gaf was er van dit nieu we element geen sprake, zo verklaarde de bewindsman in een interview met. de Amerikaanse televisiemaatschappij ABC. Er zouden inmiddels 70 Sowjet- vertegenwoordigers in Cairo zijn aan gekomen. Executie In Egypte zouden hoge legerofficieren zijn geëxecuteerd omdat zij een waar schuwing van Palestijnse zijde over een komende Israëlische tegenaanval op de westelijke oever van het Suez kanaal in de wind hadden geslagen. Het Londense blad 'Sunday Times' schreef dat twee van zijn verslagge vers dit in Cairo hadden vernomen. De officieren zouden persoonlijk door ge- neraal-majoor Saadedin Sjazli, een (Zie slot pagina 3 kolom 6 DEN HAAG De academische raad heeft zaterdag besloten staatssecretaris Klein (onderwijs en we- teruggekeerd tenschappen) te adviseren de zogenaamde machtigingswet, die het instellen van studentenstops mo gelijk maakt, met maar twee jaar te verlengen. De bewindsman had een termijn van drie jaar voorge steld. In de academische raad zitten vertegenwoordigers van alle universiteiten en hogescholen. u-HAÜL Dit besluit van de raad werd met een krappe meerderheid genomen: zes de legaties stemden voor, vijf tegen Op voorstel van de L-eidse universi teit verbond de raad aan zijn advies de voorwaarde dat de regering binnen die twee jaar een beleid moet ontwik kelen om de problemen rond de toela ting van studenten op te lossen. Ock moet de regering een daarbij beho rend dekkingspian opstellen. Daardoor dient aan de samenhang van het toe latingsbeleid en de beschikbaar te stellen middlen recht te worden ge daan, aldus de raad. Algemeen was men het er in de raad over eens dat regering en parle ment nu maar eens duidelijke politie- WASHINGTON (AFP, RTR, AP) De democratische leiders van het huis van afgevaardigden 8rr senaat hebben zaterdag Nixons belofte om een nieuwe officier van justitie aan te stel len voor Watergate onaanvaard baar genoemd als deze weer on der het Witte Huis komt zoals Archibald Cox die door Nixón Meemijftig senatoren en 106 leden ■an net nuis hebben zich al achter ii» .?e!svoor5w! geschaard waarbij ae &»Van onder de feder- "nn,o° CLSrechter John Sirica zou Sj^rdooT n]et door Nixon ~u runnen worden ontslagen. - jwpulariteit van president Nixon iwjTmnt ren,gd.e Staten is tot het bim-, 0Ian 29 ,Procent gedaald, zo re^fi^L 2 onderzoek dat het bu- tussen 19 en 22 oktober vtiiüS i Persconferentie van rruaag - heeft verncht. Het aantal Nieuws uit Zeeland op de pa Sina's 2, 4 en 5. Nieuws uit binnen- en bui tenland op de pagina's 1 en 3. o en televisie op pag. 7. sPort op de pagina's 9,10,11, 12,13 en 14. Amerikanen dat wil dat Nixon Ver-. De drie grote Amerikaanse televisie- dwijnt is vanaf juni tot vorige week maatschappijen NBC, CBS en ABC, gest6gen van 19 tot 31 procent. Gallup hebben zaterdag president Nixons be- heeft bekendgemaakt een nieuw on- schuldiging van hysterische verslagge- derzoek te zullen instellen na Nixons ving van zijn activiteiten verworpen persconferentie van vrijdag. en gezegd niet van plan te zijn wijgi- gingen in hun verslaggeving over de president te brengen. De nationale commissie van de Ameri kaanse democraten heeft er bij het Zie slot pagina 3 kolom 3) ke uitspraken moeten doen. De rege ring moet jaarlijks verslag uitbrengen over de stand van zaken bij de beleids ontwikkeling en over de reeds getrof fen maatregelen. Selectie De raad is van mening dat alle gegadigden voor een studierichting, waarin een studentenstop geldt, moe ten loten. Degenen die uitloten wil men het volgend jaar automatisch het reent van toelating geven. Dit geldt ook voor iemand die zijn militaire dienstplicht heeft vervuld. De raad wil geen voorrang meer verlenen aan contractstudenten van het ministerie van defensie. Van lo ting kunnen eventueel vrijgesteld wor den bijzonder begaafde leerlingen en buitenlanders. Zij mogen echter niet meer dan 3 procent van het totaal aantal beschikbare plaatsen bezet ten. Collegegeld De academische raad zal staatsse cretaris Klein niet nader adviseren over technische aspecten van het wets ontwerp inschrijving- en collegegeeld- betaling. De werkgroep-Maas. die hier toe een preadvies voorbereidde, zal nog "commentaar geven op aanvullin gen en veranderingen, die delegaties van diverse universiteiten en hoge scholen wensen. Daarna gaan her pre advies. de stukken van de delegaties en de visie van de werkgroep naar de bewindsman. Al eerder had de academische raad besloten te adviseren, dat met terug werkende kracht diende te worden OORZAAK VOLGENS DR. A. BODDEKE: SPOEL-SORTEERMACHINE J. DE WINDE, BRESKENS: CIJFERS ZO OPGESTELD DAT EIGEN CONCLUSIE WORDT BEVESTIGD" BRESKENS Ondanks uitste kende vangstmogelijkhéden op de Westerschelde en het aangren zende zeegebied hebben de garna- lenvisers van Bresken s in het eerste halfjaar van 1973 per vis dag 843,- minder besomd dan de garnalenvissers van Colijns plaat. In een uitvoerige publika- tie in 'Visserij', het voorlich tingsblad van de directie visse rijen, wijdt bioloog dr. A. Bodde- ke van het Rijks Instituut voor Visserijonderzoek dit enorme ver schil aan inkomsten tussen de beide Zeeuwse vissersvloten aan de botte weigering van de Bres kense schippers de nieuwe gesub sidieerde spoel-sorteermachine van Verburg uit Colijnsplaat aan te schaffen. In tegenstelling tot Breskens lieeft de hele vloot van Colijnsplaat sinds vorig .jaar al een nieuwe spoel-sorteermachi ne aan boord staan. Hierdoor zijn ka pitale hoeveelheden jonge, ondermaat se garnalen weer levend en wel in zee teruggespoeld. In vanggebieden van Colijnsplaat, vooral de Oosterschelde, het mon- dingsgebied en hetaangrenzende kust* gebied, hebben veie miljoenen kilo's jonge garnalen de kans gekregen tot volwassen garnaal van goede consump tiekwaliteit uit te groeien. De vissers van Breskens, die enorme hoeveelhe den jonge garnalen te vroeg hebben weggevangen, hebben volgens de RIVO-biologen de kip met de gouden eieren geslacht. De vissers van Colijns plaat vangen, dit blijkt uit de vangst- gegevens van dr. Bosdeke, niet alleen meer grote garnalen in hun vaste vangstgebied, ze brengen gemiddeld ook een betere kwaliteit aan de wal. Was de gemiddelde prijs van de garna len uit Colijnsplaat en Breskens in 1968 nog ongeveer gelijk, en voor bei de vissersplaatsen belangrijk hoger dan het landelijk gemiddelde, de gar nalen die de vloot van Breskens de laatste tijd aan de wal brengt worden door de handel kennelijk veel minder Leven sparen Een van de belangrijkste argumenten voor het toekennen van een rijksbij drage bij de aanschaf van de spoelt sorteermachine was kleine garnalen het leven te sparen, in het bijzonder in zomer en herfst als lucht- en waler- tempartuur hoog zijn en de kans op sterfte van ondermaatse garnalen bij zonder groot is, aldus het rapport \an dr. Boddeke. De stand van kleine garnalen van vang- baar formaat bereikt in de laat-zomer en herfst zijn optimum door de groei die de talrijke larven, geboren in de periode maart tot juli, doormaken. Op deze garnalen moeten de vissers bij hun vangsten teren in de periode van maart tot juli van het volgend jaar. In welke maanden de garnalen schaars en duur zijn. Verbetering van de aanvoer juist in die periode is economisch van groot be lang. Een tweede punt van belang voi- gens dr. Boddeke is het aantal visda gen dar in 1972 in Breskens 2437 be droeg. bijna tweemaal zoveel ais in Colijnsplaat f1254). In Breskens brengt men bij het vissen grote aantallen die» ren om het leven die nog juist niet de gewenste maat hebben. Dan beïnvloedt men, zeker hij intensieve visserij zoals in Breskens, het gemiddelde formaat van de aangevoerde garnalen in on gunstige zin. Ook in dit opzicht, heelt zich in beide havens sinds de invoe ring van de spoel-sorteermachne een opmerkelijke verandering voltrokken ten gunste van Colijnsplaat. Dit komt bijvoorbeeld tot uiting in de gemiddel de prijs per kilogram die in Colijns plaat thans belangrijk hoger ligt. Dat het verschil in dagbesomming naar garnalen tussen de schepen uit Bres kens en Colijnsplaat in de eerste helft van dit jaar 843,- bedroeg is niet ver rassend. zegt dr. Boddeke, het is ech ter een formidabel verschil bij daghes sommingen van respectievelijk 515.- Breskens) en 1358.- fColijnsplaat). De gunstige invloed van de maatrege len gericht op het verkleinen van ce sterfte van kleine garnalen is tijdelijk niet duidelijk geweest door de sterke toename van de natuurlijke sterfte, er zijn namelijk enkele abnormale sterke jaarkiassen kabeljauw geweest. Het lopende jaar belooft volgens dr. j Boddeke een record-omzet voor de garnalenvisserij te worden, zeker 18i (Zie slot pagina 5 kolom 6) de situatie van voor september'72, Toen werd het collegegeld van 2()(J tot 1.000 ver hoogd. Bovendien inoet de wet verder worden vereenvoudigd, meende de academische raad. STICHTING WIL SOLIDARITEIT MET VS ZEIST (ANP) In Zeist heeft zich zaterdag de 'Stichting Solidariteit en Verbondenheid Nederland- Verenigde Staten' gepresenteerd. Dit gebeurde via een informatieve bijeenkomst met als sprekers VVD-senator Van RieL de politiek commentator mr. G. B. J. Hilterman. kolonel bd S- Patalanï en prof. dr. A. den Hollander. Het doel van de enkele maanden geleden opgerichte stichting is het besef te bevorderen dat het bondge nootschap met de VS het Atlan tisch bondgenootschap van eviden te betekenis is voor het waarborgen van de vrijheid en de onafhankelijk heid van de gehele westerse wereld en mitsdien van Nederland afnahgt- De stichting wil onder dagelijks bestuur van de heren C. C. van den Heuvel fvoorzitter). H. Bors fsecretaris) en P. lüema (penningmeester), in de toe komst voorlichting geven over deze doelstelling. 'anti-Amerikanisme' tegen gaan en studies over dit onderwerp publiceren ONDERGRONDSE KERNPROEF UPPSALA Het seismologisch insti tuut in Uppsala in Zweden heeft za terdagochtend omstreeks acht uur een zeer krachtige' ondergrondse ontclof- fing in hel gebied van Nova Zembla in de Sowjet-Unie geregistreerd. DEN HAAG (ANP, RTR) Van der Stoel van buitenlandse za ken heeft zondag besloten mr. P. A. E. Renardel de Lavalette, buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur in Perzië. als am bassadeur in bijzondere zending naar Irak. Koeweit, Quatar en de verenigde arabische emira ten af te vaardigen. Dit heeft het ministerie van buitenlandse za ken meegedeeld. De heer Renardel de Lavalette heelt opdracht ln gesprekken met de be trokken regeringen, waar mogelijk, bestaande misverstanden weg te ne men en te trachten een beter begrip te wekken voor het Nederlandse standpunt in het Midden-Oosten-con flict. De heer Renardel de Lavalette :.s op het ogenblik ambassadeur m Per zië. Twee jaar geleden was hij ambas sadeur in Irak- De Nederlandse over heid heeft bij Irak agretnent aange vraagd voor een nieuwe ambassadeur, maar ait is nog niet verleend. Daarom is de heer Renardel de Lavalette thans naar het Midden-Oosten ge stuurd. Hij is in het bezit van speciale geloofsbrieven. Functionarissen van de Arabian American Oil Company (Aramoo) in Dnahran hebben zondag bevestigd dat Saoedi-Arabië zich gevoegd heeft bij andere oheproducenten in het. gebied van de Perzische Golf die besloten geen olie meer aan Nederland te leve ren- Zij deelden Reuter telefonisch mee dat het besluit tijdens het feest- weekeinde ter gelegenheid '.-an het einde van de vasten door Radio-R-iacih werd bekendgemaakt. Koeweit gaf dit weekeinde zijn natio nale oliemaatschappij opdracht de produktie met 35 procent te beperken. De totale Arabische oüeproduktie Is volgens deskundigen als gevolg van de oorlog met twintig procent gedaaic. Dit kom: vooral door maatregelen van Koeweit en Saoedi-Arabië. De grote oliemaatschappijen hebben de Europese regeringen gewaar schuwd dat zij binnenkort tot rantsoe nering van de olievoorziening in Euro pa zullen moeten overgaan, zo meldde de "Financial Times'. De maatschappij en zouden een procentueel gelijke be perking voor alle Europese landen willen toepassen. Volgens de Financiel Times valt te betwijfelen of de Euro pese regeringen het hiermee eens zul len zijn. Op de jongste bijeenkomst van het oliecomité van de OESO zijn deze landen het hier niet over eens kunnen worden- Frankrijk bijvoor beeld, dat zich beschouwt als een vriend van de Arabieren, acht zich immutim voor de boycotacties en schijnt er niets voor te voelen de moeilijkheden van andere Europese landen te dragen. De Briten beginnen zich reeds voor te bereiden op een benzinerantsoenering. Tegen 21 december zal de consumptie groter geworden zijn dan de invoer, als de Arabieren met het afsnijden van de olietoevoer ernst, maken. De reservevoorraden wil de regering-He- ath tot iedere prijs intact laten. Deze voorraden zijn genoeg voor 79 dagen normale voorziening. De verwachting is dat de benzine rantsoenering neer zal komen op een toewijzing die voldoende is voor 75 km in de weel: Deze rantsoenering zou rekening houden met de grootte en de motorinhoud van de auto. De bezitters van Rolls-Royces en Jaguars zullen dus meer benzine krijgen dan de eigenaars var. van een bescheiden Mini-Cooper. Autobezitters die hun brood met hun wagen verdienen, zul len nog van de rantsoenering ver schoond blijven. De Britse bladen wijzen erop da: Engeland bijzonder gehandicapt kan worden door de Nederlandse officieèi- vriendschappelijke houding ten opzich te van Israël. De boycot van Neder land door de Arabieren betekent, dat een belangrijk deel van Europa's olie- import, die via Rotterdam loopt, in groot gevaar komt te verkeren. MOORD IN NOORDOOST POLDER EMMELOORD (ANP) In Rutten in de Noord-Oost-Polder is zaterdagmor gen in alle vroegte de 31-jarige Marti- nus Wolda uit Kampen door een kara bijnschot dodelijk getroffen- In verband hiermee heeft de politie twee broers aangehouden, de 18-jarige G. S. en de 24-jarige H. S. Volgens de politie heeft G. met de karabijn ge en gezegd niet van plan te zijn wijzi- schoten, terwijl H. met een luchtdruk- mitsdien van Nederland afhangt. De De broers zijn zoons van eei. vrouw met wie het slachtoffer enige tijd omgang heeft gehad. Het ging om een familieruzie, aldus de politie - De zwager van de heer Wolda, die tijdens het schieten bij hem was heef. daarna in paniek een boer in de omgeving gewaarschuwd- RUSSISCHE MAARSCHALK BOEDJENNY OVERLEDEN MOSKOU DPA-AFPDe Russische maarschalk Semjon Boedjenny, die onder meer bekend werd als bevelheb ber van de cavalerie, is zaterdag np 90-jarige leeftijd overleden. Boedjenny. was de laatste nog '.even- de militaire commandant van de Bols jewistische revolutie. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1