mr afvallozingen in rijn en ijssel ver boven normen HEINEMANN MAG NIET MET PENSIOEN Concessies inS.I.R.-debat Rumoer rond brief van Hervormde Kerk Olie wordt duurder WEGLOPEN OLIE KRUISER DOOR BEDIENINGSFOUT Vliegtuigkapers in arrest wegens geldgebrek Rentespaarbrieven met 8'/4% rente binnen- en buitenland DOfJDEHDAG 25 OKTOBER 1973 ROVINCIAIE ZEEUWSE COURANT 3 CIJFERS OVER NEDERLANDSE BEDRIJVEN (ADVERTENT De Rijn*blddag werd geopend door de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, mevrouw Vorrink. Vol gens de minister zal een doeltreffende bestrijding van de vervuiling van de Rijn alleen tot stand kunnen komen indien alle oeverstaten ieder voor zich, maar in nauwe samenwerking daartoe hun bijdrage leveren. „Ook hier blijkt dat milieu geen grenzen kent", aldus mevrouw Vorrink. Zij was het eens met. de Vereniging dat het lozen van afval in de Rijn of andere rivieren een handeling is die de gemeenschap onrecht aandoet, in gevaar brengt en dus een misdrijf is. De minister noemde het een vervelend feit dat het enige middel om tot een oplossing van dergelijke internationa le problemen te komen nog steeds onderhandelen is. De Nederlandse de legatie naar de ministersconferentie over de Rijn, die op 4 en 5 december in Bonn zal worden gehouden, zal trachten de andere landen te door dringen van de ernst van de situatie en van het belang voor ons land bij schoon drinkwater. Wanneer onderhandelingen op inter nationaal niveau geen verbetering in de huidige toestand van de Rijn brengt, dan wordt de mogelijkheid tot concrete acties over te gaan groter, zo het zij waarschuwend horen. „Wij moeten door overleg gezamen lijk tot een oplossing komen. Het gaat daarbij niet alleen om wat de andere landen doen, maar vooral ook om hetgeen wij zelf doen om een deel van de Rijn schoon te houden. Dat geeft ons recht van spreken", aldus i mevrouw Vorrink. Tweederde DEN HAAG Er worden op grote schaal afvalstoffen in de Rijn en de IJssel geloosd, die schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Bedrijven als de Enka Arnhem, de chemische fabriek Noury en Van der Lande, de Koninklijke Papierfabriek Van Gelder en de gemeente Arnhem overschrijden met hun lozingen ver de norm, waarbij uit de Rijn nog gezond drinkwater gehaald kan worden. Dal zijn enkele resultaten van een| onderzoek van de Vereniging Milieu defensie, die woensdag op de door haar gehouden Rijnmiddag werden be kendgemaakt. De Rijn bevat een hoog gehalte aan chloride, dat schadelijk is voor de drinkwatervoorziening, de tuinbouw en de veeteelt. Ruim 20 miljoen men sen zijn voor hun drinkwatervoorzie ning van de Rijn afhankelijk. Verder wordt metaalafval geloosd, dat een ernstig vergiftigingsgevaar oplevert. Zo zit bijvoorbeeld de gemeente Am- hem met de lozing van koper 840 maal boven de toelaatbare norm. Lo zing van zink, koper, nikkel en lood brengst ernstige schade toe aan de landbouw. „Vooral onder het metaal- 3'ï;;1 en de moeilijk afbreekbare orga nische verbindingen bevinden zich veel vergiftigde, kankerverwekkende stoffen", aldus de vereniging. ontreiniging liggen. Ir. Van der Veen Bonn, was van mening dat in de betrokken oreani landen politieke wil nodig is om de- Rijn weer schoon te maken. „Neder land moet laten zien wat het er voor over heeft", aldus de heer Van der, Veen. Rijn I Slagvaardig De Nederlandse drinkwaterleiding- bedrijven zullen bij de ministers, die, deelnemen aan de Rijn-conferentie in Volgens ir. C. van der Veen, direc teur van de gemeentewaterleiding van Amsterdam, is Nederland voor baar drinkwatervoorziening nu al ten dele aangewezen op de Rijn. Tegen het jaar 2000 zal het drinkwater voor| twee derde uit de Rijn moeten ko men. Tot- nu toe is de vervuiling van de Rijn gepaard gegaan met doelmati ge zuiveringsvoorzieningen. Door de steeds hogere eisen die aan* zuiverings installaties moeten worden ge steld, zal op den duur de veiligheid van de watervoorziening in gevaar komen. „Men kan geen volledig onfeil bare installaties bouwen", aldus ir. Van der Veen. De eerste en belangrijkste zuivering dient naar zijn mening plaats te vin den bij de bron. Daar moet de voor naamste barrière tegen de waterver- DEN HAAG (ANP) Git een onder zoek van de marinereclicrche boord van dc Nederlandse kruiser De Zeven Provinciën' is gebleken, dat de hoeveelheid weggelopen stookolie (ruim 1 ton) waarschijnlijk te wijten is geweest aan een bedieningsfout van een lid van liet ketelhuispersoneel. Zoals gemeld werd vorige week woens dag enkele malen sabotage gepleegd aan boord van de kruiser, die toen in de Franse marinehaven Toulon lag en deelnam aan oefeningen in het westelijk deel van de Middellandse Zee. In de peilkokers van twee turbosmeer- olievoorraadtanks werden zand en sui ker aangetroffen, terwijl een hoeveel heid stookolie was weggestroomd. Volgens een mededeling van de ma rinevoorlichtingsdienst in Den Haag, is I het onderzoek nog niet afgesloten. De dader, die zand en suiker op volgens de marine nogal amateuristische wijze in de voorraadtanks heeft gedaan, is nog niet gevonden. Aangezien er geen burgers aan boord zijn geweest de af gelopen weken, worden thans beman ningsleden van het 780 tellende schip aan de tand gevoeld. Slot van pagina 1 regering en oppositie heen liep. Zo Goeree en Overflalckee buiten het ge bied van de Randstad gebracht waar op de SIR betrekking heeft. Wel wil de minister bij algemene maatregelen van bestuur de bevoegdheid houden om de Veluwe en Goeree en Overflak- kee en dan te zamen met Schouwen- Duiveland later wel onder de wet kunnen brengen. De minister ging ook in op een amendement van Peijnen- burg om een gebouw of een installa tie geheel vrij te stellen van de hef fing van 25 procent als dat gebouw en de daarin te plaatsen installatie reeds voor meer dan 90 procent toch al vrijgesteld zouden zijn. De minister bleek tenslotte bereid om ieder jaar een jaarverslag te pu bliceren over de werking van de nieu we wet, waarnaar de heer Verbrugh (GPV) in een amendement had ge vraagd. Minister Lubbers deed daarbij de toezegging dat dit jaarverslag geen indivöuele gegevens zal verstrekken over bedrijven apart. De heer Van Mercurius gaat langs de zon op 10 november HOEVEN (ANP) Op zaterdag 10 november a.s. trekt de planeet •«ercurius over de zonneschijf a.w.z. dat de planeet tussen de aarde en de zon doorgaat. De zon, Mercurius en de aarde staan dan op één rechte lijn. Het zal dan ook mogelijk zijn om (bij nelder weer) de kleine planeet in silhouet tegen de zonneschijf te zien. Omdat Mercurius nog kleiner dan de aarde is en op een afstand van 101 miljoen km van de aar de staat kan dit verschijnsel al leen door een telescoop worden waargenomen. Deze Mercurius- overgang is in heel Nederland zichtbaar. Het le kontakt d.w.z. het mo ment dat Mercurius schijnbaar aan de zonsrand raakt is om 8.45 uur, dus ongeveer één uur na zonsopkomst. Om 11.33 uur staat Mercurius het dichtst bij het middelpunt van de zon en om «•17 uur treedt de planeet uit de zonneschijf (het 4e kontakt). De volkssterrenwacht 'Simon Ste- vm te Hoeven zal i.v.m. de Mer- cunus-overgang voor het rmbliek geopend zijn vanaf 8.30 uur tot 's miaoass 14.30 uur. 's Avonds om 19 30 uur vindt de normale rond- Jeidlng plaats. De bezoekers zul- ."m ae gelegenheid worden ge beld om met behulp van telesco pen dit gebeuren te aanschou- President Pompidou van Frankrijk *4 V00rs,el ,ot grondwets- g waardoor de ambtstermijn arirsitat van Mven tot vüf jaar Aordt verminderd, op de lam M»n-SeS?oven' HlJ' zei echter voor elevisie dat dit geen afstel betekent. Aardenne (VVD) kreeg de toezegging dat ook de lagere lichamen die de verguimingsbevoegöheid zouden krij gen bij hun publikatie van afzonderlij ke gevaiilen geen aanwijzingen zouden mogen geven die schadelijk zouden zijn voor het betrokken bedrijf. LA PAZ (UPI) De vier vliegtuigka- j pers die van dc Boliviaanse regering een vrijgeleide voor Cuba hadden ge kregen in ruil voor de vrijlatig van! hun gijzelaars, zijn woensdag in hech tenis genomen omdat ze niet het geld voor vliegbiljetten naar Havanna bij zich hadden. Een regeringswoordvoerder zei dat de toezegging van een vrijgeleide, niet het geld voor de reis van de kapers naar Cuba omvatte. De vier kapers twee mannen en twee vrouwen hebben gezegd dat ze leden zijn van de stadsguerriUabeweging van Urugu ay. Dinsdag werd hun gezegd dat ze vrij waren het land te verlaten, nadat ze de gijzelaars hadden laten gaan die ze i gemaakt hadden na hun kaping van een lijnvliegtuig van Aerolineas Argen- tinas boven Argentinië. Totdat de kapers het geld voor de vliegbiljetten naar Havanna bij elkaar hebben, moeten ze onder sterke mili taire bewaking in een kazerne in La Paz blijven. Nieuwe procedure klachten tegen politie-optreden DEN HAAG (ANP) Voor Amster dam is een nieuwe procedure inge voerd voor de behandeling van klach ten tegen de politie. Niet aUeen moe ten deze klachten direct worden ver wezen naar de rijksrecherche, maar voortaan moeten ze ook worden door gespeeld naar een overleggroep van burgemeester, orficier van justitie en hoofdcommissaris van politie. Dit blijkt uit een dinsdagavond gepu bliceerd verslag van een mondeling overleg van de justitie-commissie uit de tweede kamer met minister Van Agt (justitie). De belangrijkste reden om deze procedure in te voeren is hier in gelegen, dat. daardoor een politie korps de klachten niet meer onder zich kan houden. Het inschakelen van de rijksrecherche kwam tot stand, na dat nu enige jaren geleden geble ken was, dat sommige korpsen de nei ging hebben om zaken 'in eigen buis uit te zoeken'. Zij menen, dat de ïnten commissie, dte al tien jaar regelmatig bijeenkomt voor middelen ter sane i ring van de rivier, tot nu toe niet in staat is geweest afdoende maatregelen af te dwingen om de voortgaande vervuiling van het. Rijnwater een halt' toe te roepen. In dc ogen van de- systeem van mm of meer losse verga deringen en een sterk onderbezet se cretariaat vervangen moeten worden door een permanente werkgroep. Deze zou moeten bestaan uit gedele geerden uit dc vijf RIJn-oeverslaten, die j voor dit werk geheel vrijgemaakt moeten worden. De leden moeten in tegenstelling lot de deelnemer» in de internationale Rijncommissie over uit-i gebreide volmachten beschikken. Die extra hoge rente is er ook voor De brief van f 500,- groeit ii f 1.000,- betaalt GWK na 5 Tussentijdse uitbetaling is rr B:j GWK ligt eco folder v© dc stations en aan de gr«i« weckend? Hoofdkantoor: Centraal Station Postbus 721, tel. 020-22 1324 r f 742,50 co aan dc aanbieder sterdam, j)e Grenswisselkantoren N.V (samemrrkiig ran N.V. Nederland* Spoorwegen. N.V. A ML Ven Fienon. Heldring Fienon) A. VERMEER ALS NIEUWE CDK VOOR GELDERLAND (Van onze Haagse DEN HAAG In Haagse kringen I wordt aangenomen dat niet rar. J. YV. Geerlsema, maar Gelders gedeputeer-1 de A. Vermeer de nieuwe Commissa ris der Koningin van Gelderland zal Den Uyl vrijdag over de benoeming nadere mededelingen doen. In VVD-kringen heerst grote veront waardiging over het fei: dat de eigen; „zekere" kandidaat Geertsema na am pele discussie in het kabinet is afge-1 wezen. Een van de redenen dat vooral PvdA-ministers de voorkeur zouden j geven aan een geestverwant, zou gele gen zijn in het feit dal Geertsema een uitgesproken tegenstander van een ge kozen burgemeester is. Men verwijst daan-oor naar het PvdA-programma Keerpunt '72. waarin de PvdA zich uitspreekt voor gekozen burgemees ters en commissarissen der konin gin. Een tweede reden is de schijnbare onmogelijkheid bij de PvdA een bur gemeester voor Eindhoven aan te wij zen. Na het overlijden van burgemees ter Witte zou de PvdA een eigen man op deze post mogen aanwijzen. De VVD zou dan Gelderland krijgen, ter wijl de Commissaris der Koningin in Brabant een KVP'er zou worden. KRUIDENDOKTER OP 15 NOVEMBER VOOR RECHTER DEN BOSCH De 46-jarige kruiden dokter Willem van de NI. uit Casteren (Noord Brabant) en zijn 58-jarigeI broer Frans zullen op donderdag 15 november voor de rechtbank in Den Bosch terechtstaan. Zij worden verdacht van het te zamen plegen van de beroving met geweldple ging op de 44-jarige chef van het Eind- hovense kantoor van de N.V. Grens wisselkantoren. Th. de Lange, met een totale buit van bijna 12 miljoen gul den aan Nederlands en buitenlands; geld. De beroving geschiedde op 10 november vorig jaar bij de villa vani de kruidendokter in Casteren. Van de buit is nog ruim 9 ton zoek. In verband daarmede zijn kort geleden twee Nederlandse politiefunctiona-1 rissen naar Spanje geweest om na tei gaan of bij een bank in Alicante een dergelijk bedrag namens of ten gunste van de kruidendokter was gestort. Het onderzoek heeft geen resultaat opge leverd, zo deelde de officier van justi tie, mr. J. M. HuUeman mede. GEREFORMEERDE SYNODE NEW YORK De Russische am bassadeur bij de VN, Yalcov Ma lik links)tikt tegen zijn glas als hij tracht een punt van orde te maken ten einde de Chinese onderminister van buitenlandse zaken, Chia Kuan-Hua (rechts), te kalmeren. Tijdens de tweede spoedzitting dinsdagvan de Veiligheidsraad over het Midden- Oosten ontstond een minuien lang 'schreeuwgevecht' tussen bei de vertegenwoordigers. Slot van pagina 1 kostbaarder is, zal het effect, ook minder worden. Van een gevolg der Arabische olieboy cotten voor ons land op de prijzen is direct nog geen sprake. De voorraad is ruim, zodat er nog geen nood lijkt te zijn. Het ziet er nog niet naar uit dat de buffei-voorraad (wettelijk moet er voor 65 dagen reserve zijn) snel moet worden aangesproken. Moeten er noódmaatregelen worden genomen, dan ontstaat een bijkomende prijsver hogende tendens, maar daarvan mo gen de nadelen niet op de consument worden verhaald. De consul van Koeweit. Mahmoud Salim Rabbani, heeft woensdagmiddag een uitvoerig gesprek gevoerd over de situatie in het Midden-Oosten met de chef directie Afrika en Midden-Oosten van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. J. L, van der Kun. Koeweit maakte dinsdag bekend de Qlieleverantie aan Nederland te stop pen. De pers in Koeweit meldde j woensdag dat dit land ook maatrege-i len overweegt tegen de KLM en Ne-| derlandse vracht- en olieschepen. OESO mÊ ..7 3; n I mm MfW f:**- r dringende noodzaak een oplossing te vinden voor het verminderen van de olieaanvoer door het conflict, in het Midden-Oosten, zal het onderwerp zijn van de OESO-vergadering van daag en morgen in Parijs van de belangrijkste westelijke industriële landen en Japan- Het comité moet beslissen of er wer kelijk sprake is van een noodsituatie en of de tijd is aangebroken de overeenkomsten voor een verdeling van de olie in werking te stellen. Het Algerijnse dagblad 'El Moedjahid' oefende woensdag kritiek op Ortoli.l de voorzitter van de EEG-commissie, die heeft verklaard, dat de Europese; solidariteit een rol zal spelen als Ne-, derland het slachtoffer zou worden van een Arabische boycot. „De functionaris Ortili mag echter niet over het hoofd zien, dat het Arabische embargo elk land zal treffen, dat olie opnieuw uitvoert naar een land. dat door de Arabische boycot is getrof fen". aldus het blad. KLM Het Iraakse bureau voor vervoer en toerisme heeft besloten drie westelij- ke luchtvaartmaatschappijen de KLM de Belgische Sabena en de Amerikaan-1 se Panam, te boycotten wegens steun I aan de Israëlische oorlogsinspanning tegen de Arabieren, zo heeft het Iraakse persbureau woensdagochtend vroeg meegedeeld. Vakbondsleiders uit Libanon en Syrië1 hebben dinsdag maarregelen voorge steld regen als 'anti-Arabisch' voorge stelde landen: Verenigde Staten,; Bondsrepubliek en Nederland, onder meer een boycot tegen schepen en vliegtuigen uit. genoemde staten. Op 30 oktober nemen de vakbondsleiders een definitief besluit. De Koerdistaanse democratische par tij van Irak heeft woensdag aange drongen op naasting van het aandeel van 23.75 procent van British Petro leum in de Basrah Petroleum Compa- ny (BPC), naar aanleiding van 'Enge- lands negatieve houding jegens de Arabieren'. Een woordvoerder van het Belgische! ministerie van buitenlandse zaken heelt bevestigd dat Sabena door he: Arabische Boycotbureau op de zwarte lijst is gezet. Er zullen stappen bij de Libische overheid worden genomen,! omdat het in de praktijk alleen dat i land is dat de Belgische vliegtuigen verbiedt over te vliegen, aldus dej woordvoerder. LUNTEREN De generale sy-| node van de gereformeerde ker-1 ken zal in haar januari-vergade-1 ring het ontwerpstatuut voor| een gemeenschappelijke Neder- landse Hervormde en Gerefor meerde Synode in behandeling nemen. Daartoe is woensdag middag besloten. Aan dat be-! sluit ging een verhitte discussie! vooraf. Aanleiding was een brief i die het moderamen bestuur)1 van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Ker ken na de gemeenschappelijke' synode van beide kerken op 15 en 16 juni aan de vereniging van vrijzinnig hervormden had ver zonden. In-die brief schrijft het bestuur van de Hervormde Synode „gaarne te wil len opmerken dat het van bijzondere betekenis is te blijven bestuderen hoe ook in de gereformeerde kerken het I verschijnsel van het vrijzinnig theolo-l gisch denken kerkelijk en theologisch; verwerkt blijkt te kunnen wor den". Het was vooral de Haagse predi kant dr. B. Wentse! die tegen deze strekking van het hervormde schrij ven in het geweer kwam. Hij diende; een initiatiefvoorstel in om de sere-: formeerde synode te doen uitspreken dat zij haar mening blijft vasthouden dat er voor predikanten die „de: komst van Jezus Christus in he: vlees I niet belijden" geen plaats is in del gereformeerde kerken. Verschillende sprekers noemden het voorstel-Wentsel een kanonschot ver naast het doel. De Kamper hoogleraar; dr. A. G. Honig omschreef het voor stel van de Haagse dominee als een aanslag op de oecumene. Dominee E. Groenenberg, lid van het moderamen van de generale synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk. noemde de verzonden brief van zijn modera men bijzonder ongelukkig. .Het is; niet geoorloofd dat de ene kerk zo spreekt, over de andere, zoals hier is! geschied", zei hij. .Binnen de Her vormde Kerk bestaat c-en enorme ver warring over modaliteit Nadat ar. Wentsel met mede- en tegenstanders overleg had gepleegd, kwam een besluit uit de bus, dat ookj aangenomen werd, waarin de synode I haar moderamen opdraagt haar be vreemding over het uitgegane schrij-| ven ter kennis te brengen van het moderamen van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, en dit bestuurslichaam om ophelde ring te vragen en de synode daarover te rapporteren. Dr. A. Kruïjswijk, voorzitter van de! synode, zei in een slotwoord dat de; besprekingen over de brief tussen bei-I de moderamina in de januarizitting van de gereformeerde synode van in vloed kunnen zijn op het samenleven van beide kerken. .Maar men moet zot over deze zaken kunnen spreken zoals j hier gebeurd is en dat kan omdat] beide kerken zich verantwoordelijk v/eten voor elkaar". Dominee A. Joerg, voorzitter van de; generale synode der Nederlandse Her-| vormde Kerk. vindt dat het verzenden; van de brief een bedrijfsongeval is geweest op het secretariaat van de Nederlandse Hervormde Kerk. ,_Men. heeft daar gedacht dat die brief in; het modeffimen besproken was. Dat is het misverstand". De synode heeft er overigens woens-: dagmiddag niet toe kunnen besluiten i om zich op krachtige wijze op te stellen achter Israël. De synodereac- tie op de brief van twee opperrabbij nen en drie rabbijnen om zich voor Israël uit te spreken werd zeer ver schillend ontvangen. De synode ver klaarde dat zij „vanuit het geloof ln de God van Abraham, van Isaac en Jacob haar verbondenheid met hel joodse volk uitspreekt en dat de syno de geschokt is door het feit dat de oorlog begonnen is op het moment dat Israel weerloos was doordat ie dereen vanwege de Grote Verzoendag zich van werk- en beroepsactiviteiten onthield". Tegenover de sprekers die een krachtiger steilingname wilden en die- spraken van een bedreiging van het „rechtmatig bestaan" (mevr. B. Groe nend! jk-Boersma te Utrecht) stonden andere opmerkingen zoals die van dominee J. Koopmans te Harkema Opeinae in Friesland, die in de reactie te veel een verbinding zag tussen Israël als volk van God en de staat Israël. Arrestatie na moord Groningse prostituee GRONINGEN (ANP) De Groninger politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de vermoedelijke dader aangehouden van de moord op de 39- jarlge prostituee Bea Pot. die don- dagavond omstreeks kwart over elf In haar woning werd neergestoken. Aan gehouden is de 35-jarige te Groningen wonende P. L. R.. van beroep machi nist. maar al enige tijd geleden ar beidsongeschikt verklaard. HU heeft verklaard 'een schoon geweten' le heb ben. aldus de politie. R is voor de Groninger politie geen onbekende. Hij pïeegde al eens een ge- v.-elddelict en moest zich ook al ver antwoorden wegens een vermogens delict. Hij staat bekend als agressief. De door de Groninger politie op grond van vele getuigenverklaringen gemaak te fotomontage van de vermoedelijke dader leverde een der aanwijzingen op. Over het motie' van de moord tast de politie nog volledig in het duister. (Van onze correspondent) BONN Een paar Bonner politici kun je zó president maken. Voorop Willy Brandt; die zich ergens in de wolken ho ven de kleine stad in Duitsland zou be geven, nu en dar\ van zijn Olympus (de Venusberg) afdalend voor een donder- speech of een vaderlijk woord. Walter Scheel, nummer twee, is van nature een presidentiële verschijning. Er is wel een journalistiek spelletje, dat met namen als Helmut Schmidt. Georg Leber en telkens ook weer Walter Scheel wordt ge speeld, maar de sociaal-democraten oefenen inmiddels alleen maar grote druk uit op hun bejaarde partijgenoot: een vertrouwenwekken de SPD-politicus boven een bestuursapparaat dat steeds meer in moeilijkheden raakt. Na het verkiezingssucces heeft Willy Brandt zijn SPD vorig jaar onmiddellijk gewaar schuwd voor „zelfvernietigende tendenzen" Sindsdief hebben de pers en conservatieve 3PD-politici als de ministers Vogel en Leber, gebroederlijk veel kiezers aan het schrikken Toch mag de 74-jarige president Gustav Hei- ncmann, die vijf jaar lang waarachtig heeft getoond dat er van het representatieve ambt nog wat te maken valt, niet met pensioen. De last drukt zwaar, ook op zijn drie jaar oudere echtgenote en een nieuwe verplichting zou, na de verkiezing over een half jaar, nog eens ïjf jaar betekenen. Nee, Heinemann voelt ej niet veel voor om de sporen van Heinrich Luebke te drukken. WERELDGEBEUREN :ebracht door de activiteiten van deüruk over ren socialistische toekomst discussierende lin- serpartijvleugel els een groot gevaar voor de vrille democratie voor te stellen. Toen de arbeiders zich zouden kunnen gaan ifvragen of ze nog wel thuishoren in een partij vaar op zö'n intellectueel niveau wordt gedis cussieerd, ontstond het schitterende idee om de 3000 „bedrijfsgroepen" die de partij bezit, sa men te bundelen in een werkgemeenschap; een sterke tegenstander voor de linkervleugel, pro feteerden de verontrusten: een bewijs dat het hart van de SPD echt in de bedrijven klopt, aldus de groten rond Brandt. Het pakte ietwat anders uit. Tijdens de oprichtingsvergadering in het afgelopen wee keinde was er luid applaus voor ideeën over het nationaliseren van de grote industrie en de banken, over prijscontrole en het door de staat besturen van investeringen. Bovendien schopte daar de machtigste vakbondsbaas, Heinz Oskar Vetter van de DGB, peetvader Willy Brandt even hard tegen de schenen, zoals een paar weken eerder Herbert Wehner het had ge daan. Vetter en zijn vakbeweging zijn nogal teleur gesteld in de regering die zoveel beloofde. Op het ogenblik wordt getobd met hei vraag stuk van de medezeggenschap De vakbeweging wil die fifty-fifty met de werkgevers verdelen en draagt de regering op, nu eens een keer niet toe te gevan aan de kleine coalitiepartner, dc FDP. De partij van Scheel gedraagt zich vol gens Vetter „steeds onverdraaglijker". Objectiever zou kunnen worden gezegd, dat de kleine partij, die allicht meer rekening houdt met de wensen van de industrie, zich steeds zelfbewuster gedraagt. Walter Scheei is in populariteit ergens in de buurt van Willy- Brandt gekomen. Waar zoveel lawaai wordt gemaakt over bet gevaar dat de SPD naar links afbuigt, en Willy Brandt kennelijk te hoog is gestegen om krachtig leiding te geven, biedt de FDP zich uiteraard steeds meer aan als een correctief. En kennelijk met succes, want als nu verkiezingen zouden worden ge houden. zou de partij maar liefst 12 procent .-an de kiezers trekken. De SPD wil hervormen en daarom graag alle macht. Zoals de zaken nu liggen, is het noodza kelijke kwaad van samenwerking met de FDP. in een coalitie waarin nu eenmaal de macht van de kleinste geldt, echter niet van voorbij gaande aard. Eerder wordt de FDP nog ster ker- Dat. leidt tot ergernis aan de ene en groeiende zelfbewustheid aan de andere kant. Ook in de coalitie is de zomer voorbij. Het klimaat wordt minder aangenaam en beide partijen willen eigenlijk wel graag zuiver chouden wat nog zuiver is. namelijk de ver standige en gewaardeerde man aan het hoofd van dc staat uitgerekend cle enige voor wie het echt niet meer hoeft. Directie: F. von de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter. Hoofdredacteur: G. A. de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren: M. P. Dieleman en C. von der Maos. BUREAUS: Vlissingen: Wolstraat 56-60, tel. (01184) 5144. Middelburg: Morkt 51, tel. (01180) 7651. Goes: Grote Morkt 2, tel, (01100) 6140. Terneuzen: Nieuwstraot 22, fel. (01150) 4457. Hulst: Steensfraot 6, fel. (1140) 4058. In de avonduren i;. de Centrale redactie bezet von zondag t/m vrijdag vcnof 20.00 uur: (01184) 5144. Telefoonnummers buiten kan tooruren Redactie: (01134) 4799, Advertentie-afdeling: (01186) 584. 's Zaterdags (01134J 5144 von 9.00-1130 uur. Voor klachten bezorging op za terdag: de plaatselijke kantoren van 9.00-11.30 uur. Expeditie: (01134) 2751. Overl. adv. ook zondagavond van 20.00 tof 22.00 uur. Mccn- deg- t/m vrijdegovond van 20.30 fot 22.00 uur. (01184) 5144. Abonnementsprijzen per kwarlcal 27,35; franco per posf 29,75; per maond ƒ9,25; losse nummers 0,40 (inclusief 4% bfw). Advertentietarieven: 52 cent per mm; minimumprijs per advertentie 7,80; ingezon den mededelingen 2'/j x tarief. Brieven bureau van dit blad 1,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraog. A!!e cdvertentieprijzen exclusief 4°/o bfw. Giro: 35 93 00, Provincïole Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 3