Opnieuw vrees voor sluiting Huis van Bewaring Middelburg Moeder Knor wierp vijf Vietnamese biggetjes Total heeft driekwart van het personeel al in dienst mossel «versteeg© Gemaskerde mannen overvielen bejaarde man in Hansweert [W PPR-actiecentrum helpt bevolking met opstellen bezwaren 2 SCHOUWEN BUITEN DE WERKING WET INVESTERINGSREGELING VOOR COMPLETE ALMANAK Staatssecretaris geeft startschot inrichtingswerken Grevelingenbekk PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT DONDERDAG 25 OKTOBER BIJ DIRECTIE EN PERSONEEL: AANLEIDING: BEZOEK STAATSSECRETARIS EN LANDELIJK GERUCHT... MIDDELBURG BIJ directie en per soncol vitn liet Huls van Bewaring In Middelburg ls opnieuw lievige oijge- rustlicld ontstaan over een mogelijke sluiting van de Inrichting. Aanleiding is een officieel aangekondigd bezoek; van de staatssecretaris van justitie, nir. Glastra van l-oon. op 7 november. Dit bezoek wordt in verband gebracht met de landelijk circulerende geruch ten dat het Middelburgse Huis van! Bewaring voor opheffing aan de beurt ls. Mét het personeel kan directeur J. J. den Rooijen slechts 'ernstige .vermoe-1 dens' uitspreken over de bedoeling van het bezoek. De directeur heeft hiernaar tevergeefs geïnformeerd bij de officiële instanties, justitie en Ge- vangeniswezen. De heer Den Rooijen' beschouwt echter de vermoedens zo goed als juist, na 'analyse' van de geruchten die al sinds begin augustus do ronde doen. „Het zou welcons kunnen zijn dat de staatssecretaris; persoonlijk komt meedelen dat 'Mid-1 delburg' inderdaad hot volgende kind; van de rekening zal zijn", zo zegt hij „De geruchten zullen wel bevestigd worden". Overigens wijst de directeur erop. dat 'sluiting' wellicht een te groot] woord is. Het is niet. onmogelijk dat| het Middelburgse gebouw, in navol-1 ging van de Inrichtingen in Dordrecht en Zwolle, een bestemming als 'dag- huls van bewaring' zal krijgen. Het zal dan alleen ter beschikking staan van justitie en rechterlijke macht voor het verhoren van delinquenten. De heer Den Rooijen: „Maar daar voor is maar een heel klein perso neelsbestand nodig van hoogstens vier mensen. Voor hel gros van het perso neel zal wel een beslissing vallen die erg hard aankomt". De directeur wijst er op dat een dergelijke beslissing niet alleen voor het personeel, maar ook voor de justitie, rechterlijke Aantal crematies uit Zeeland in vijf jaar verdrievoudigd AMSTERDAM In een periode vijf Jaar is het aantal crematies in Zeeland verdrievoudigd. In 1966 wer den 28 personen uit Zeeland gecre meerd. in 1971 waren dat er 84. Overigens is Zeeland landelijk gezien een provincie waar het aantal crema ties gering is. In I960 werd 1,1 procent en in 1971 2.8 procent van alle personen die in Zeeland overleden, gecremeerd. Dit blijkt uit cijfers die de vereniging voor Crematie AVVL heeft samenge steld. In Groningen en Noord-Holland komen de meeste crematies voor, melijk 24,1 respectievelijk 22.3 pro cent in 1971. De oorzaak van liet kleine aantal crematies in Zeeland ligt mede in de afwezigheid van een crematorium in de provincie. De studie 'Spreiding splan Crematoria in Nederland' van het ETI-Zuid-Holland wijst erop, dat. de stichting van een crematorium op Walcheren of Zuid-Beveland tegen 1980 mogelijk zal zijn. Via de stich ting 'Voorlichtingscentrum Crematori umgebouw' zijn er hierover al voorbe reidende besprekingen geweest. Examens Aan de technische hogeschool te Eind hoven slaagde voor het doctoraal exa men van de afdeling der technische natuurkunde, dé heer J. G. M. de Bruijn te Hulst. Examens: geslaagd voor het exa men doctoraal theologie: A. M. Mook te Maarssen. SPAARCENTEN NIET GEVONDEN HANSWEERT „Ik heb geen geld in huis. Dat staat op de bank". Mede door dit leugentje om bestwil heeft de 78-jarige heer W. de Jonge uit Hansweert maandagavond zijn spaarcentjes kunnen redden. De vier gemaskerde mannen, die de bejaarde, alleenstaan de man maandagavond omstreeks zes uur in zijn woning overvie len, bleken hem niet op zijn woord te geloven; terwijl de heer De Jonge met handen en voeten aan een stoel zat vastgebonden, door zochten de overvallers het gehele huis. De spaarcentjes van de heer De Jonge (volgens de politie een redelijk groot bedrag) kon den ze echter niet vinden. Omstreeks kwart over acht, twee uur nailat de vier mannen (Nederlanders) het huisje aan de Wilgenweg (een eind buiten de bebouwde kom) hadden ver laten, zag de heer De Jonge kans zich van zijn boelen de ontdoen. Hij liep direct naar zijn dichtbij wonende bu ren de familie Van der Pas die dc politie in kennis stelden. De heer De Jonge heeft van zijn avontuur geen Aanrijding te Haamstede HAAMSTEDE Woensdagmiddag om streeks 15.30 uur vond in Haamstede op de kruising vand e Hogehilleweg en de Rodedalweg een aanrijding plaats tussen een personenauto en een vracht wagen. Op de Hogehilleweg reed de vrachtwagen bestuurd door B. v. D- uit Haamstede, deze verleende geen voor rang aan de heer A. B. uit Noord- gouwe, die op de Rodedalweg reed. Beide wagens liepen beschadigingen op, er deden zich geen persoonlijke voor. Nota van wijziging (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Lubbers van economische zaken wil zowel Schouwen-Duiveland als Goerce-Over- flakkee buiten de werking van de wet selectieve investeringsregeling houden. Dc bewindsman kwam woensdag met een nota van wijziging van de wet, waarin wordt aangegeven dat beide eilanden buiten de regeling worden gehouden. In een toelichting bij de nota van wijziging zet de heer Lub ber;: uiteen, dat hij wel de mogelijk heid wil open houden om bij algeme ne maatregel van bestuur het gebied waarbinnen de wot zal werken uit te breiden met Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkce cn dc Veluwe. In de nota, die is ondertekend door de minister van economische zaken, de staatssecretaris van financiën en de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, maken de be windslieden duidelijk, dat zij het moeilijk vinden nu al te beslissen over de vraag of het juist is de eilanden onder de werking van de wet te brengen. „De consequenties en de precieze begrenzing zouden eerst nog nauwkeurig moeten worden bestu deerd. Wel hechten de ondergeteken den eraan de mogelijkheid om de werkingssfeer bij algemene maatregel ADVERTENTIE MEUBELHUIS RENAISSANCE B V. Vlissingen Middelburg Goes Leeuwse Vissen Een lezeres schrijft ons: Jk. een mevrouw uit Middelburg heb een poosje terug mijn zuster en haar man geholpen bij hel ma ken van een nieuw vijvertje in de tuin. Toen het vijvertje klaar was, zij ive eerst aan de koffie gegaan. En daar werd dan gepraat over hel in het water doen van de vis sen. Toen zei de man, ik geloof niet dat we ze er allemaal weer in terug moeten doen, het zijn er zoveel. Waarop zijn vrouw ant woordde: „Wat wil je dan met die andere vissen? Verzuipen?" TJ kunt wel nagaan, dat het lachen geblazen was. hé?. En het schrijven uit Middelburg besluit: „Gaarne zag ik hier eens wat over in de Zeeuwse Almanak". van bestuur tot genoemde gebieden te kunen uitbreiden, te behouden", schrijven de bewindslieden. Zij gaan ervan uit, dat Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee r lijk moeten worden behandeld. 7/ des de debatten die vorige wee- gevoerd werden over de investerings- regeling, werd al duidelijk, dat een grote meerderheid in de tweede ka mer er niet voor voelt Goeree-Over flakkee wèl onder de werking van de wet te brengen en Schouwen-Duive land niet. De kamer wilde voor de eilanden een gelijke benadering. Het ziet ernaar uit dat de door minister j Lubbers voorgestelde wajzigng 'zal worden aanvaard. letsel overgehouden. Wel heeft hij zijn 'leugentje om bestwil' direct in wer kelijkheid omgezet zijn spaarcentjes staan nu veilig op de bank. Bang is de heer De Jonge blijkbaar niet geworden: hij is 's avonds gewoon in zijn afgelegen huisje gaan slapen. De recherche van de rijkspolitie te Mid delburg is onmiddellijk, in samenwer king met mensen van de groep Krui- ningen. aan een onderzoek begonnen. Of dat onderzoek al aanwijzingen heeft opgeleverd was gisteravond nog met bekend. Men was bezag met 'verhoren'. Personenwagen botst tegen autobus BURGH Woensdagmiddag vond op tussen een personenwagen, bestuurd door mevrouw B.. en een autobus van de RTM. De autobus reed de Leliën- dalenweg in. mevrouw B.. die door hard remmen een botsipg nog wel had kunnen vermijden, deed dit niet uit angst dat haar baby die op de achter bank zat gewond zou raken. De per sonenwagen werd aan de voorkant zwaar beschadigd, de bus liep lichte schade op. Niemand, ook de baby niet, liep lichamelijk letsel op. macht, advocatuur en reclassering ln Zeeland een ingrijpend gebeuren en daardoor een zeer 'nare zaak' zijn. Het vaste personeel van het Huis van Bewaring in Middelburg bestaat uit ruim 40 mensen. NARE IAAK De heer Den Rooijen: „Het is ook een nare zaak omdat het zou betekenen dat dit fenomeen in Zeeland, dat nu met de huidige bezetting normaal functioneert, in deze functie' gaat ver-: dwijnen en plaats maakt voor een daghuis dat dan alleen maar functio neert len dienste van de rechterlijke macht en justitie". De heer Den Rooijen vermoedt dat bij de behandeling van de begroting van justitie in de tweede kamer de sluiting van een aantal Huizen van Bewaring en gevangenissen aan de orde komt. Voor het opheffen van een Huis van Bewaring is een wetswijzi ging nodig omdat de aanwezigheid hiervan in de provinciale hoofdsteden in de grondwet is vastgesteld. PLAN De voormalige staatssecretaris mr. J. H. Grosheide overwoog reeds begin vorig jaar het Middelburgse Huis van Bewaring te sluiten in het kader van de reorganisatie van het gevangenis wezen. Ook toen ontstond ongerust heid onder directie en personeel, die later weer werd weggenomen toen de staatssecretaris op 3 oktober per brief bevestigde dat hij van dit plan afzag. De lieer Den Rooijen betreurt dat het personeel nu opnieuw in onzekerheid wordt gelaten door gebrek aan infor matie van dc officiële instanties, on danks de al maanden beslaande be- ruchten: „Het komt de werksfeer niet ten goede, want het is kwalijk voor de psychische toestand van het perso neel", zo zegt liij. zeéSand Twee gewonden en veel schade bij botsing Sint-Kruis SINT-KRUIS Woensdagmiddag om streeks 1 uur raakten twee personen gewond bij een aanrijding op de nieu we weg van Waterlandkerkje naar St.- Kruis. Na behandeling in het St.-Anto- niusziekenhuis te Oostburg konden beide gewonden naar huis. De arts F. F. Loose uit Oostburg verleende ter plaatse eerste hulp. Het ongeluk ge- stond doordat H- W. uit Aardenburg linksaf sloeg terwijl op dat moment, vanuit de tegenovergestelde richting de automobilist T- C. uit Terneuzen naderde. Bij de botsing tussen de tractor met aanhangwagen en de auto werden de tractor en de auto geheel vernield. (ADVERTENTIE) Wilt u piano of orgel spelen? ♦Vraag de 80 pagina's tellende kleurenkatalogus. een wereldcolleclle orgels, piano's en... eigen muziekscholen CS' MIDDELBURG Lange Del» 1O3-10S tel. 01180-7684 Tevens orgelschool te Vlissingen. Bcllamlpark 13 tol. 01184-3556 K-? - GOES Knor, een van de Viet namese varkens van de familie Westdorp uit de Roggeveenstraat In Goes heeft zaterdag het leven geschonken aan vijf biggen. Moe der en kinderen maken het goed. Eingenaar J. Westdorp, die behal ve Vietnamese varkens ook paar den, ganzen, kippen, herten, gei ten en konijnen heeft, heeft twee biggetjes, een zeugje en een beer tje. aan de gemeente Goes ge schonken. Het is de bedoeling dat de varkentjes te zijner tijd deel zullen uitmaken van de vee stapel van de te stichten kinder boerderij bij de Hollandse Hoeve. Tot die tijd blijven ze bij hun moeder. Op de foto: Moeder Knor en haar vijf zwarte spruiten. (Foto PZC) (ADVERTENTIE) STEKBAND^r* i="m., TS-BANDENSERVICE Ng#1 Alphen a/d Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ede Emmen Enschedé Gorincbem 's Gravenhage Groningen Helmond Kampen Leiden Meppel Middelburg Naarden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Terneuzen Tilburg Vlaardiogen [(j;! Middelburg, Grenadicrweg 7a,Ind.terr.-Nieuwlandseweg, tel. 01180 - 8355. Terneuzen, Mr. F. J. Haarmanweg 2,500 m. voorbij Philips, tel. 01150 - 3828. TEGEN HINDERWETVERGUNNING TOTAL VERTEGENWOORDIGING OP HOORZITTING HEINKENSZAND Het actiecen trum van de PPR in de gemei Borsele wil de inwoners van de meente helpen bij het opstellen van bezwaarschriften tegen het verlenen van een hinderwetvergunning aan olie raffinaderij Total. Daartoe is een bro chure vervaardigd, waarin het actie-' centrum informatie geeft over de raf finaderij. Door middel van het invul len en inzenden van een strook kan men een vertegenwoordiger van het actiecentrum machtigen liet woord te voeren op de op 5 november te houden hoorzitting over de hinderwet- a'anvrage. „In Limburg protesteerden kort gele den dertigduizend mensen, waaronder hoge politici van alle partijen, tegen de komst van een raffinaderij bij Tcrnaaien. Dat hoeft voor ons niet meer. want Total staat *er al". :_ir€ BORSSELE Olieraffinaderij Total in het industriegebied "Vlissingen-Oost I heeft momenteel reeds driekwart van het benodigde personeel in dienst. On geveer tachtig procent daarvan zijn Zeeuwen. Het allergrootste deel is bovendien afkomstig uit Midden-Zee land. Tijdens opleidingen, die van zes tot veertien weken variëren wordt het personeel met de toekomstige t33k vertrouwd gemaakt. Er zal in totaal 200 personeel in vaste dienst bij Total gaan werken. „Een bedrijf zoals dit", zo vertelt dief algemene zaken H. Kuyper, „oefent! kennelijk een aantrekkingskracht uit, op bepaalde categorieën beroepen. Daarbij denk ik bijvoorbeeld aan zee lieden, die een walbaan -willen. Stuur lieden. machinisten en werktuiglcundi-1 gen kunnen wij goed gebruiken". Per 1 november, 1 december en 1 januari j treden nog groepen werknemers in j dienst, zodat het personeelsbestand ian bijna compleet is. De raffinaderij wordt momenteel voor een deel door bouwer Badger aan Total overgedragen. Daarvoor worden, de installatie eerst getest. Het zal nog wel enkele maanden duren; voordat alle installaties klaar, getest en overgedragen zijn. Dat testen ge beurt overigens 'droog', dat wil zeggen er komt geen olie aan te pas. „We heb ben zelfs nog helemaal geen olie bin-! nen", aldus directeur drs. W. H. Gros-; kamp van Total-Nederland. .De tests' betreffen overigens alleen het tech nisch controleren van de installaties. De produktie kan nog niet worden getest omdat nog geen hinderwetver gunning is verleend. De raffinaderij zelf wordt dus nog niet opgestookt. Wel is dat het geval met de verwar-j mingsketels voor de die gebouwen, die nog niet allemaal klaar zijn, heeft men dringend behoef te, omdat het aantal personeelsleden dat in dienst komt steeds groeit, zo dat de barakken te klein worden. De Total-directie durft nog geen spe culaties te doen over de mogelijke gevolgen van het stopzetten van de levering van ruwe olie aan Nederland door de Arabische laden. „Het is denkbaar dat dit een invloed heeft. maar het is nog niet te overzien hoe de situatie zich zal ontwikkelen", al dus de heer Groskamp. „Er valt nui nog weinig over te schrijft het actiecentrum in de bro chure. Men wijst erop, dat, indien de bezwaren door de overheid gegrond worden verklaard, het gevolg kan zijn dat de bevolking minder hinder onder vindt van lawaai, stank en verontreini- ginj. Het actiecentrum gaat op de hoorzit ting de volgende bezwaren uitgewerkt aan de orde stellen: Bij het overslaan van raffinaderij- produkten in tanks, tankschepen en opslagtanks treden aanzienlijke lek verliezen op, welke voor de omliggen de dorpen Borssele, 's-Heerenhoek en Nieuwdorp, vooral bij westenwind, als hinderlijk kunnen worden ervaren. Omdat de steiger voor overslag zeer dicht bij het dorp Borssele ligt, zal men vooral hier last van stank kun nen hebben. Door pompen, ovens, fakkels, ven tilatoren en stoomleidingen ontstaat aan de grens van het industriegebied geluidsoverlast- De vaak ongunstige windrichting bepaalt in hoge mate de hoeveelheid lawaai voor de omliggen de dorpen. „Geluidsoverlast", zo zegt het actiecentrum, „is één van de oor zaken van nervositeit. Een zeer goe de controle lijkt ons strikt noodzake lijk". De mate van de te verwachten hinder zal vooral afhangen van de bedrijfsvoering. lp de hinderwetaan- vraag gaat men bij het stellen van de normen ervan uit dat de bedrijfsvoe ring steeds optimaal zal zijn. Als de bedrijfsvoering enigszins te wensen; over laat, dan kan de vervuiling en hinder enorm toenemen. Controle hierop is thans onvoldoende mogelijk omdat geen meetpunten tussen indu strie en dorpen aanwezig zijn. Het actiecentrum wil hierin verandering Wanneer er storingen in het pro- duktieproces zijn kunnen branden en explosies de gevolgen zijn. Door de naar de mening van het actiecentrum verkeerde vestigingsplaats liggen er enkele dorpen zo dicht bij de raffina derij dat er bij een explosie aanzien lijke materiële schade kan ontstaan. Een waardedaling van bezittingen is een onherroepelijk gevolg van derge lijke calamiteitenkansen. Door strenge eisen wil het actiecentrum dit risico voor de bevolking beperken. ZEEUWSE JEUGDRAAD HOUDT BIJEENKOMSTEN POLITIEKE VORMING MIDDELBURG De Zeeuwse jeugd raad houdt half november in Middel burg twee studiebijeenkomsten over politieke vorming voor diegenen, zoals, leraren maatschappijleer bij het voortgezet onderwijs, beroepskrachten in het jeugd-, jongeren- cn vormings werk, die in Zeeland jongeren begelei den in hun ontwikkeling. Op deze bijeenkomsten vrijdagmid dag 16 november en zaterdagochtend 17 november wordt de werkmap 'politieke vorming' van de Nederland se Politieke Jongeren Contact Raad (NPJCR) geïntroduceerd. Een vertegenwoordiger van de NPJCR houdt dan op beide dagen een inlei ding over de werkmap, die bedoeld is als hulpmiddel voor jongeren om poli tieke kennis en politieke vaardigheid op te doen. Hierop volgt dan een moge lijkheid tot discussie over de inhoud van een map qn de gebruiksmogelijk heden. D'66-KAMERLEDEN TERLOUW EN WILBERS BRENGEN WERKBEZOEK AAN ZEELAND VLISSINGEN Het programma ra het werkbezoek dat de D'6B-k3E& den dr. J. Terlouw en drs. VI. WE® maandag aan Zeeland brengen m als volgt uit: 10.30-12.00 uur: o vangst door het gemeentebestuur ra Terneuzen, waarbij gesproken tc over de sociaal-economische pri- matiek van Oost-Zeeuwsch-Vluié. ren; van 12.30-14.00 uur: gesprekkend het Van Eegenhuls te Aardenburg, Hier worden gesprekken over Ik zijnsheleid gevoerd met de werkg homofilie, werkende jongeren, sö jeugdwerk centrale en het bes: van Van Eegenhuis. In hotel Ma gem te Vlissingen wordt verrol* van 15.00-16.00 uur een gesorek gen- den met de vereniging Mifcibjgfc Zeeland en de commissie Borssele k hoc. Van 16.00 tot 17.30 uur serre gesprek in het PZEM-hoofdkaïo; •- Middelburg met- de PZEM-cter; over het kernenergiebeleid 1 Zsrisoi De heer Terlouw houdt om 2Ö.CÖ ur in hotel Suisse be MiadeBwig e toespraak, onder meer over de h- komst van D'66, de benoeming van fe nieuwe commissaris van de koning j in Zeeland, het kabinetsbeleid en r,: Wiegel en zijn WD. „den HAAG Staatssecretaris M. Meijer van cultuur, recreates maatschappelijk werk geeft tok 13 november het officiële startsein; voor de inrichtingswerken van te recreatie- en natuurgebied het Gru; I Ungenbekken. De staatssecretaris a' op die datum om half drie in tel Grevelingenreslauraut een uit®® ting geven over wat de regering sw; ogen staat bij de inrichting van c: Grevelingen. Na zijn toespraak si Is j heer Meijer op de Grevelingeoto tegenover de Tholensplaat, een te. onthullen, waarop melding wordt P maakt van de activiteiten in de Grss Iingen. Voor de bijeenkomst in het Gm lingenrestaurant en vóór het bijwees I van de symbolische handeling ral Is ministerie van cultuur, recreatie maatschappelijk werk een aantal tf stuurders op provinciaal en gemes" lijk niveau uitnodigen. Ook een sas' organisaties, die direct of ajaeS? betrokken zijn bij de inrichting de Grevelingen, zal gevraagd wok aanwezig te zijn. de fiüit verwacht overigens droog en vrij zonni? iflaar in het noorden van het laoc en toe wolkenvelden. Zwakke tot matige zuidwesten wind. Maximumtemperaturen van tot 14 graden. Vooruitzichten voor vrijdag en zsfc' dag. J Overwegend droog' en rustig nea Weersvooruitzichten in cijfers ga® deld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: u v--- min.temp.: van ongeveer nonn^j 3 graden onder normaal; max.*— van ongeveer normaal tot 3 gra^1 ven normaal; kans op een riode van minstens 12 uur: 9= kans op een geheel droog etmsai procent. ,..j Voor zaterdag: aantal uren zon - 6; min .temp.: 0 tot 4 granen w- normaal; kans op een_ droge van minstens 12 uur: 95 Pro9®h op een geheel droog etmaal: &J f- cent. Normalen voor 23 tot 27 oktober- min.temp. mastf» Den Helder 8 Vlissingen 8 Eelde 5 Vliegv. Zuid-Limburg 6 De Bilt 5 Gem. over Nederland 6 ZON EN ALLAN" 26 oktober - rj Maan op 07-59 ,-ji Zon op 0724 0205

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2