TOCH MOET GERINGE VOORSPRONG AJAX IN SOFIA VOLDOENDE ZIJN i Y X ZEEUWSE ZWEMCLUBS IN LANDELIJKE COMPETITIE Twentes prestatie: zeer uitzonderlijke beheersing bij regen fouten arbiter NOG GEEN BESLISSING AJAX-INDEPENDIENTE itv 15 bekende kwaal stond grotere zege dan 1-0 in de weg: geluk ontbreekt bij benutten kansen zelfs een strafschop kon john rep niet benutten ajax-cska van minuut tot minuut Europa-Z.-Amerika op televisie Eerste priis in toto 9: 121.081 Geen goed woord voor arbiter L JORDANOV BRAK ARM iét - tot 2^ Grensrechters manifesteerden zich als regelrechte bandieten DONDERDAG 25 OKTOBER 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMSTERDAM Het 50e optreden van Ajax op Europacup- niveau is geen succes geworden. De Amsterdammers wonnen de eerste wedstrijd in de tweede ronde tegen CSKA welis waar met 1-0, maar hebben wederom verzuimd een hand vol opgelegde kansen te benutten. De uitgangsstelling voor plaatsing in de derde ronde is niet ideaal, maar zeker ook niet hopeloos. Daarvoor is Ajax een te goede ploeg met te veel klasse. Hel was cellier weer de bekende kwaal, die een grote zege in de weg slstond- Waar Ajax anders aan vijf of zes kansen voldoende heeft om de tegenstander definitief te vloeren, om breekt nu het tikje geluk om de kansen Ie verzilveren. Zelfs een strafschop kon niet worden benut en dat tekent bef zelfvertrouwen dal nu bij Ajax lijkt weg te ebben. Hel uitermate zwakke leiden van scheidsrechter Goh. die zonder blikken of blozen bet spel affloot als zijn al even zwakke grensrechters de vlag omhoog staken, had eveneens invloed op bel Ajax-spel. In de slotfase begonnen zelfs de ver dedigers van Ajax fouten te maken en kreeg CSKA nog mogelijkheden iets te rug te doen. Stuy, die weinig tot niets te doen heeft gehad, was toen op de goede plaats en behield voor zijn team de kleine voorsprong. Een voorsprong, die gezien het toch niet indrukwekken de spel van de CSKA-ploeg, voldoen de moet zijn voor de return op 7 no vember in Sofia. Ajax startte dit door nauwelijks 40.000 toeschouwers bijgewoonde duel uiterst aanvallend. De stijgende vorm die zaterdagavond tegen PSV al merk baar was. manifesteerde zich nu nog nadrukkelijker. Ajax domineerde van af de eerste minuut. Het begon met esn combinatie tussen Gerrie Mueh- ren en Jan Mulder, door laatstge noemde met een prachtig schot afge rond. De Bulgaarse doelman Jordanov redde even fraai. De enkele tegensto ten van CSKA. vooral toen Wassiliev langs Mulder glipte, waren niet van gevaar ontbloot, maar konden Ajax niet verontrusten. In de tiende minuut leken de Am sterdammers de score tc openen. Suurliicr passeerde op rechts enkele van dc in FC. Amsterdam-shirts gesto ken Bulgaren. Zijn scherpe voorzet vanaf de achterlijn belandde precies op liet hoold van Keizer die vernieti gend inkopte. De bal stuitte echter via de lat terug voor dc voeten van Haan. Diens inzet stopte Jordanov op dc doellijn, al dachten velen dat de bal deze al was gepasseerd. Ajax was getergd, maar vier minuten later was liet dan toch raak. Een kromme voor zet van John Rep draaide langs de CSKA-defensie, waar Jan Mulder ktoarstond om in tc schieten: 1-0. Alhoewel de grensrechter voor buiten spel vlagde, wees arbiter Gow naar het midden. HAPERING Ajax bleef domineren, maar resul taat in de vorm van doelpunten lever de het voorlopig niet op. Een euvel waar de ploeg al langer mee sukkelt. Tot de zestienmeterlijn flitste Ajax als vanouds, maar de hapering trad in daar waar de wereldkampioen an ders meedogenloos pleegt toe te slaan. Zo knalde Haan naast ën Nees- kens in de handen van Jordanov. Bij een andere aanval van het echte Ajax- patent kreeg Mulder een vrije kans me: alleen de Bulgaarse doelman nog voor zich. Mulder, die verdienstelijk speelde, miste grandioos. De onmacht de zaak af te maken i kwam nog nadrukkelijk tot uiting toen Rep zes minuten voor de rust een 1 strafschop mocht nemen na hands yan Wassiliev. Rep, die zaterdag niet faalde tegen Van Beveren, schoot nu onzuiver in, Jordanov werkte de bal via de paal weg. Rep kreeg daarbij nog een kans. maar bleef als aan de grond genageld staan. In ae tweede helft kon Ajax zich maar moeizaam onttrekken aan de AMSTERDAM Ajax - CSKA van minuut tot minuut luidt: 1ste minuut aftrap Zekov; 2. eerste vrije schop voor CSKA tegen Arie Haan- 3. eerste vrije schop voor Ajax tegen Jankov 4. eerste hoekschol Ajax genomen door Keizer. 5. schot Mulder na combinatie Keizer-Mühren door Jordanov gestopt. 6. kogel Wassilev via vingertoppen van Stuy tot hoekschop verwerkt. 9 combinatie Mulder-Suurbier wiens voorzet op Keizer tegen de lat wordt gekopt. Terugspringende bal door Rep in handen van doelman Jordanov. 10- kogel van Haan door Jordanov tot hoekschop gestompt. 13. vrije schop door Suurbier naar Mulder die kei hard inschiet: 1-0. 14. tweede hoek schop voor CSKA: 18 Denev krijgt de gele kaart aangeboden. 19. derde hoekschop CSKA; 24. derde hoek schop Ajax- Mulder kopt net. over. 1 vierde hoekschop CSKA. 34. vijfde hoekschop Ajax. Na briljante actie Keizer die Mulder geheel vrijspeelde maar deze aarzelde waardoor Jorda nov kon ingrijpen. 37. zesde hoek schop Ajax- 38 strafschop tegen Was silev (handsbal). Rep schiet via han den Jordanov tegen paal. 44. vrije schop tegen CSKA zonder resultaat. 45. rust- 46. aftrap Jan Mulder voor tweede helft. 49. derde vrije schop tegen Neeskens. 55- vijfde vrije schop tegen Jankov. 56. publiek begint misgenoe gen te uiten door langzaam handge klap. 61. vrije schop door Denev langs 'muurtje' geschoten, door Stuy val lend gestopt. 62. zevende hoekschop Ajax, waaruit licht handgemeen ont stond nadat Suurbier doelman Jorda nov had aangevallen. 64. achtste hoek schop Ajax. 70 scheidsrechter Gow keurt treffer Suurbier af uit voorzét van Keizer, deze wordt daarna ver vangen door Arnold Mühren. Krol wordt aanvoerder. 75. Stuy redt ini zeer gevaarlijke situatie. 76. Bulgaarse aanvoerder Denev gooit Mulder tegen de grond, nadat deze doelman Jorda nov hard had aangevallen. Jordanov wordt hierna vervangen door Filipov- 78. negende en tiende hoekschop Ajax. 87. Kogel Penev door Stuy gestopt. 89 elfde hoekschop Ajax- 93 eindsignaal scheidsrechter Gow- AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van Ajax heeft nog geen beslissing genomen of de Amsterdamse voetbalvereniging wel dan niet zal uitko men tegen het Argentijnse Independiente om het officieuze wereldkam pioenschap voor cluhteams. Deze week nog zal het bestuur van Ajax zich buigen over de brief van de voorzitter van de FIFA. de Engelsman Sir Stanley Rous, waarin deze wedstrijd wordt voorgesteld aan de Amsterdamse club. Voorzitter Jaap van Praag benadrukte „dat er nog geen definitieve beslissing was ge nomen. straffe mandekking van-de Bulgaren. CSKA kwam. met drie spitsen, tot gevaarlijker aanvalsspel. Een teken dat de CSKA-eoach Boskov ondanks het klasse verschil toch risico's wenste te nemen. Van dat klasseverschll was in die tweede helft trouwens niet veel meer te merken. De Ajacieden leden te vaak balverlies en de aanvallen werden zonder uitzondering door het centrum opgezet. Door het uitschakelen van de vleu gels verdween het laatste restje raffi nement uit het spel van Ajax Grote invloed op liet sjiel van de Amster dammers had ook de zwak leidende scheidsrechter Gow. die het spel volle dig doodblles en te pas en te onpas voor buitenspel floot. Dal gebeurde ook in de 25e minuut toen Suurbier prachtig via de binnenkant paal scoor- HF.ERI EN De AVRO-telcvisïe zal volgende week woensdag een recht streekse reportage verzorgen van de voetbalwedstrijd Europa tegen Zuid- Amerika in Barcelona. De wedstrijd wordt gespeeld ter gelegenheid van de eerste vvereldvoetbaldag tussen een Europees en Zuidamerikaans team. De wedstrijd wordt uitgezonden tus sen 20.21 en 22.15 uur op Nederland 2. De Belgische televisie (BRT en RTB) overweegt om eveneens volgende week woensdag de wedstrijd Bel- gië-Noorwegen rechtstreeks uit te zen den. DEN HAAG (ANP) De cijfers van sporttoto no. 13 van 20 en 21 oktober 1973 zijn: deelnemers: 495.997: bruto-J inleg 1.144.974,-; prijzenbedrag: 484.324.-: beschikbaar voor de le, de: 2e. de 3e en de premie elk 121.081.- le prijs: 1 winnaar, die bruto 121081 ontvangt; 2e prijs: 86 win naars, die elk bruto 1.407,90 ontvan gen; 3e prijs: 1493 winnaars, de per kolom ƒ81,- ontvangen .Indien Voor woensdag 14 november,, aanstaande geen reclames worden in gediend, ontvangt de eersteprijs win naar bovendien nog het bedrag van de premie, groot 121.081,- De premie van sporttoto no. 9 is ten; deel gevallen aan de houder-van het: formuliemummer k 1264840. Hij ont-j vangt aan prijs en premie totaal bru to 124.984,03 (het bedrag van de premie alleen was 114.271,13 bruto)- PATRAS Trainer en spelers van FC.' Twente hadden na afloop van het tref fen tegen Panahaiki - begrijpelijker wijs geen goed woord over voor de Roemeense arbiter Petrlceanu. Toch was het optreden van de scheidsrech ter niet helemaal als een verrassing gekomen: trainer Anton 'Spitz' Kohn: 'ik ben voor de wedstrijd al gewaar schuwd voor deze man, door mensen uit Nederland die hem kenden. Ik heb dus de spelers voor aanvang ingelicht en in de rust nog eens. Door de scheidsrechter konden wij in de*wedstrijd niet veel doen. Zodra wij bij hel strafschojjgebïed kwamen, floo'. hij af. In de tweede helft zijn we daarom niet doorgegaan. Ook om wat krachten te sparen in vergelijking met Nederland is het hier erg warm'. Cees van Iersel over zijn strafschop: 'Het, was er geen. Pertinent niet. Ik kreeg de bal in mijn maag. En toen floot hij. Protesteren had natuurlijk geen zin meer'. Over het; algemeen was men van mening dat deze tegenstander geen obstakel mag vormen om de derde ronde te halen. Willem de Vries: 'Wan neer we deze mannen onder druk kun nen zetten in de thuiswedstrijd, moe ten we ze met een nulletje of vijf, zes kunnen pakken. We hadden wel ver wacht dat ze wat sterker waren'. Doel man Henny Ardesch, wederom in plaats van de geschorste Piet Schrij vers, was dezelfde mening toegedaan: "We wisten wel dat ze zwak waren, maar zo slecht, dat hadden we niet durven verwachten'. Thijssen van FC Twente in volle aan val terwijl doelman Tzanetoulakos van Panahaiki gereed staat de bal op te vangen. Moment uit de UEFA-beker- wedstrijd tussen Panahaiki Patras en FC Twente, die in gelijkspel, 1-1, ein digde. r"W J-- jf»£«i V dc. Geen Ml dus. maar hel legioen, dat eerst door langzaam handgeklap zijn ongenoegen uitte over he: spel van Ajax. begon Jjct team weer te steunen. Piet Keizer had inmiddels hel veld geruimd voor Arnold Much ren. In de laatste 20 minuten werd de si eer dooi het matige leiden van Gow wat on vriendelijker. Toen Mulder keihard in liep op doelman Jordanov moest de-ze zic.i zelfs laten vervangen door Phili- pov, de man die vorig jaar in het duel CSKA Ajax zoveel fouten had ge In diezelfde laatste. 20 minuten zak te het spel ook naar een dieptepunt. In de haast om de marge te vergro ten leed Ajax veel balverlies en wer den beschamend slechte passes uitge deeld. En kwamen de ballen in de buurt van het Bulgaarse doel, dan was daar uitblinker Jankov. die alles wegkapte. Het laatste fluitsignaal van Gow was tèn slctte voor iedereen een opluchting Niet in de laatste plaats voor Ajax dat lamgeslagen door het zwakke fluiten van deze man uit Wa les niet meer in staat bleek tot rede lijk spel. De Welshman gaf in de eerste helft de Bulgaar Denev een gelj kaart wegens aanmerkingen op de leiding AMSTERDAM (ANP) De doelman van CSKA Sofia. Jordanov, heeft bij een harde charge van Jan Mulder zijn rechterarm gebroken. De Bulgaar is opgenomen in het VU-ziekenhuis in Amsterdam. ZEEUWSE TITELSTRIJD JEUGDSCKAKEN NU OP ANDERE LIJST GESCHOEID VLISSINGEN De Zeeuwse schaak bond heeft ook hel persoonlijk Zeeuws schaakkampioenschap voor de jeugd oj) een heel andere basis ge-1 schocid dan tot nog toe gebruikelijk! was. Men heeft in dc eerste plaats drie 'leeftijdsgroepen ingesteld name-! lijk klas A; leeftijd tot 20 jaar; klas B: leeftijd tot 1(1 jaar en klas C: leeftijd tot 13 jaar. De erensdatum voor alle categoricn is 31 augustus 1974. Elke vereniging mag twee spelers op-' geven in elke klas. Afhankelijk van het deelnemerstotaal zal eventueel in elke klas een voorronde in twee. drie of meerdere zones plaatsvinden De zonekampicenen spelen daarna éénmaal tegen elkaar Wedstrijdleider W. E. M. Cardon uit Sas van Gent dacht aan een totaal van ongeveer vier wedstrijden in de voorronde en; drie wedstrijden in ds eindronde, die j der zonekampioenen. De speeldagen zijn in principe op zaterdagmiddag, waarvan, indien bei de spelers akkoord gaan, mag worden afgeweken, Er zal gespeeld worden in| eén tempo van 50 zetten in 2Va uur en' beemdigde partijen werden gearbi- treerd. Tevens wordt in deze nieuwe opzet gedacht, aan zoneleiders die de leiding1 op zich nemen. Evenals bij de seniorkampi oenschap pen bestaat de mogelijkheid voor de betreffende jeugdkampioenen» te la-1 ten deelnemen aan het Nederland jeugdkampioenschap. De namen vani de deelnemers dienen voor 1 maart I 1974 opgegeven te zijn bij de KNSB. zodat de organisatie van deze drie toernooien binnen korte termijn voltooid zal moeten zijn. Eén en an der betekent dat als iedere vereni ging met hun jeugdleden aan dit kam pioenschap willen deelnemen iede re vereniging met hun jeugdleden aan dit kampioenschap willen deelnemen iedere groep uit ongeveer 28 spe lers kan bestaan, Toemooileider Car don doet dan ook een dringend be roep op de besturen van de Zeeuwse schaakverenigigen snel te beslissen en de namen van de betreffende jeugdspelers bekend te maken. Van zelfsprekend zullen dan nadere details worden bekendgemaakt. -j Jan Mulder tl.) maait met een machtige zwaai door de Bulgaarse linie; op dc achtc le hulp. tchiet Arie Haan hem Tegen hel einde van Ajax - CSKA kwam hel tol enkele ongeregeldheden: hier wordt Rep 'r.j door enkele Bul garen belaagd, terwijl Neeskens tl.) de gemoederen tracht te sussen. O ATLETIEK Zowel cp he: pro-, gramma van de Europese inöoor-atie- tiekkampioenschappen op 9 en 10 j maart te Gcteüburg als op dat van ae1 Europese kampioenschappen van 1-3 september 1974 te Rome staat voor de j eerste keer de 3000 meter voor aa- t ADVERTENTIE/ Mooie dingen in het leven voor slechts 22 cent* Dat meisje met rode haren heeft er beslist geen bezwaar tegen dat je een Aranda opsteekt. De senoritas Aranda van Velasques. /f-li "-=? VLISSINGEN Vier Zeeu-.vse /wem- clubs hebben ingeschreven voor de lan- delïjke zwemcompetitie: Luctor Mid delburg. Ganze Goes. Stormvogel Vlis- singen en Schelde Terneuzen. Zondag start in liet Vlissingse overdekte zwem bad de eerste van vier wedstrijden, aanvang 3 uur. „We worden nu in de landelijke B IF- afdeling geklasseerd, zodat deze vier clubs eens kunnen zien waar ze temid den van de andere Nederlandse B li- clubs zitten", aldus secretaris Wim Bui.js van de Zeeuwse zwemcommissie. De beste Nederlandse clubs zijn on dergebracht in de A-af deling, waarna nog een aantal clubs in de B I-afdeling strijdt. In eerste instantie had nog een vijfde Zeeuwse club. Braakman uit Hoek, zich voor deze competitie aangemeld, maar de Zeeuws-Vlamingen moesten pzc-sport-pzc-sport-pzc zich helaas terugtrekken omdat ze geen volledige ploeg in het water konden brengen. Schelde Ternc-uzen heeft ondertussen weer versterking gekregen met de te rugkomst van Guus van Neste. Vorig jaar stopte deze zwemmer na de Zeeuwse kampioenschappen plotseling en zou. zo luidden de berichten, niet meer terugkomen. Guus van N'este is echter momenteel weer volop in trai- Tijdens het Zeeuwse winlerzwemsei- •orden ook weer recordwedstri.i- den gehouden. Dc eerste topwedstrijd is vastgesteld op zondag 4 november in Zelzate. PATRAS Tel niet dc uitslag om de prestatie van FC Twente te beoorde len. Het resultaat van de eerste ont moeting tussen Panahaiki en FC Twente was 1-1. maar het verschil in kwaliteit bedroeg een viertal doelpun ten, in het voordeel van de Nederlan ders wel tc verstaan. De prestatie ligt in de uitzonderlijke beheersing van de Twentenaren, die alle beslissingen van de Roemeense scheidsrechter Pelricea- uu aanvaardden. Wal daarvoor nodig was, is nauwelijks te beschrijven. Pe- triceanu namelijk, geassisteerd door grensrechters die zich manifesteerden als regelrechte bandieten, floot in in fame partij thuiswerk. De strafschop in de 18e minuut, na een handsbal van Van Ierssel, behoorde daar echter niet bij. Davourlis scoorde beheerst en zette Panahaiki op winst- Veel erger was het afkeuren van de treffer van Zuide- ma, Twentes tweede, na de gelijkma ker van Thijssen. Het doelpunt werd afgekeurd wegens buitenspel, terwijl Zuidema duidelijk van eigen helft was begonnen aan zijn lange en effectieve rush. Het was allemaal niet zo verschrikke lijk belangrijk. Het enige dat telde was het antwoord op de vraag of FC Twente zich tot het einde zou kunnen beheersen tegen deze overvloed van onrecht. Panahaiki. 'versterkt' met toch Rigas. de aanvankelijk geschor ste, die echter nauwelijks aan de ba! kwam, kon namelijk niets. Twente, spelend in zijn tweede versnelling op een stug en springerig veld deed naar believen met zijn tegenstander. Acht hoekschoppen tegen nul voor rust spreken voor zichzelf. He: povere Pa nahaiki heeft enkele redelijke voetbal lers, zoals Davourlis. Sideris en Le- ventakos. maar de ploeg kan ofwel hardlopen.ofwel stilstaand iets tech nisch doen: de combinatie van beide behoort voor hen tot de absolute onmogelijkheden. Willem de Vries in het centrum kon heersen met speelse autoriteit, een enkel foutje van Ora- nen werd gemakkelijk gecorrigeerd en vooral Pahlplatz, Sc'nwemmle en de ongenaakbare Thijssen liepen om hun tegenstanders op het middenveld alsof deze van stug hout waren opgetrok ken. In de eerste minuten al. na een mis ser van Leventis, had Zuidema de bete re ploeg op winst- moeten zetten, maar Keifin, de Turkse verdediger van Panahaiki. redde op de lijn. Het rustig aanvaüenae Twente ging. nau welijks gehinderd door Panahaiki. maar herhaaldelijk geremd door her slechte veld en de scheidsrechter, op permachtig door tot aan de 18de minuut. Van Ierssel krees op een pass van Spentzopoulos de bal tegen de hand en uitblinker Davourlis had seen moeite van elf meter. Aan de hand was er eigenlijk niets, alleen moest er nog worden gelijkgemaakt. Na een redding van Sideris op de lijn, na het schot van Thijssen. deed Thijssen het de volgende keer. na 27 minuten be ter. Uit een vrije trap van Notten hoe hij van 18 meter de bal hard langs Zanetoulakos. De treffer van Zuidema vijf minuten later werd we gens buitenspel afgekeurd. Vlak daar op wilde Zuidema opnieuw scoren, maar Zanetoulakos viel op zijn schoen en voelde de botsing flink- De lange Griek, de enige die zich werke lijk misdroeg, reageerde onmiddellijk met een flinke klap naar Zuidema. Dat ging zelfs deze scheidsrchter te ver: Zanetoulakos kreeg de gele kaart onder ogen. Na rust liet het voorzichtig spelende Twente, dat duidelijk iedere provoca tie wilde vermijden, zich aanvankelijk iets meer terugdrukken. De Vries wil de het echter allemaal iets te kalm doen en kopte de bal onmiddellijk na de hervatting van enkele meters naar de vrijstaande Rigas. De ierugggekeer-1 de verloren zoon deed niets met de unieke kans Hij tikte de hal verder 1 door naar Ardesch. Het was een geschonken mogelijk heid, zoals de strafschop er in wezen ook één was. Zelf een gerichte aanval opbouwen konden de Grieken, die zich me: uitzondering van hun doelman.; sjDortief gedroegen niet- Twente bleef hel beeld bepalen, niet weinig geholpen door de Grieken, die chaotisch over het veld bleven rennen, zich zelf in de aanval herhaal-1 delijk voorbij lopend en in de verdedi-11 ging de meest elementaire principes van het huidige voetbal veronachtza mend. Zelfs in Patras had Twente voor het snel uitgespeelde Panahaiki kunnen winnen, maar daavoor hadden risico's moeten genomen worden er. dat was bij deze Roemeense arbiter werkelijk onverantwoord. Twente deed het dus nie:. De ploeg bepaalde zich er toe de Grieken weg te tikken en kregen daar 34 minuten voor tijd bijna nog de rekening voor gepresen teerd. Davourlis slaagde er niet in de kans verzilveren, die de 15.000 toe schouwers uit de apathie van het m« stomheid aanschouwen van dit opper machtige Twente had kunnen halen. Er kan geen twijfel over bestaan: Twente zal opnieuw in de derde ronde van het toernooi om ae Europacup spelen. t ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 15