Hoge nood in Tholen nu KOFFIEMELK Geestelijke verzorging in de ziekenhuizen WENDY GOOIT HAAR VRIJE TIJD OVER DE EVENWICHTSBALK ('M1 iw'-lKtSte Automobiliste reed links door bocht en veroorzaakte botsing Plannen voor tv- piraat voor kust Z.wsch-Vlaanderen II kort ga nf t Zuip zwalk zweet cn V maar raak maar niet tegen geve is en muren ZITTING KANTONRECHTER MIDDELBURG Ing. H. Minekes nam afscheid van de rijks gebouwendienst POMOERDAO 25 OKTOBER 1973 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT Er zijn mensen, die het met de kinderen te doen hebben en eerlijk gezegd vind ik het zelf ook iets te ver gaan, dat dat jonge goed zo wordt afgebeuld, maar dat schijnt er alle maal bij te horen. Als je keurturnen voor jezelf tot een top sport wilt verheffen, moet je daar een hoop voor doen en veel voor laten. Wanneer een voetballer van het eerste elf tal van Vlissingen vertelt, dat hij per week twee uur traint dan is dat een giller als je een vergelijking gaat maken met'die training voor het keurturnen. Kinderen van tien, twaalf jaar worden daarvoor al vele uren langer afgeknepen. Op het sportcentrum Papendal, waar een select groepje uit- schietertjes op evenwichtsbalk, mat en brug verzeild raakt, Weten ze er weg mee om de conditie van die kinderen op te vijzelen. Op een weekeinde wordt dat jonge grut zo'n vijftien uur lang door de mangel gehaald. Hoor ik daar iemand ,,'t is zónde" zeggen Dc twaalfjarige Wendy Moens uit West-Souburg is een paar weken geleden net niet door dat zware examen voor Papendal heen ge komen. En toch was ze er be hoorlijk tegenaan gegaan. Ze trainde al zes, zeven uur in de week bij de Vh'ssingse turnvereni ging, ze schaafde verder per week gedurende twee uur ballet aan haar bewegingen en alsof dat nog niet mooi jenoeg was hield re zich nog een uur of drie in de week bezig met gymnastisch 'huiswerk'. Het heeft met zo mogen zijn. Wendy Moens viel af. Maar ze laat het er niet bij zitten. In februari komt er een nieuwe kans. Daarom gaat ze verder met die zes uur training, met die twee uur ballet en de drie uren "huiswerk'. De woning aan de Steengracht- straat is er helemaal voor inge richt, voor dat huiswerk. Zo ligt er in de huiskamer een even- wichts'oalk voor onmiddellijk ge bruik gereed. Nu stop je zo'n balk van vijf meter lengte niet zomaar weg, zodat er wel enig gemanoeuvreer met de meubelen aan vooraf moest gaan. De salontafel staat nu tegen een wand gedrukt en de hanglamp is naar de vliering ver bannen, omdat er het gevaar in zat dat Wendy bij een handstand je op de balk met de benen in de luchter verstrengeld zou raken. Er is ook wel eens een ruitje van de kachel gesneuveld tijdens die capriolen op de balk, maar alia dat zijn dingen die men met een toptumster in spé onder dak voor lief moet nemen. Als Wendy de maaltijd heeft be ëindigd, schuift ze haar bord van zich af en dan kan ze, recht uit haar stoel zo de balk op. Met zwierige pasjes loopt ze dan gra cieus over de balk in de richting van het zitje, waar ze tijdig moet afremmen om niet met een voet onder de salontafel bekneld te raken. Verlopen deze oefeningen naar wens dan kan ze, als het weer meezit, de training voortzet ten op het achterplaatsje waar haar handige vader een brug met ongelijke leggers in elkaar heeft geknutseld. „Home-turnen" in Souburg moeder Moens. „want de spieren moeten warm gehouden worden". De behuizing laat niet toe dat ook die brug nog eens wordt binnengehaald, zodat Wendy zich deze winter thuis zal moeten be helpen met de evenwichtsbalk. Die blijft er dan ook al die tijd liggen. „Alleen als er een verjaardag is halen we in weg", zeg! moeder Moens. „Mijn zoon schaamt zich wel eens voor die balk in de kamer als hij vrienden mee brengt. maar eigenlijk is hij toch wel trots op zijn zusje. Het is hier wel niet zo groot, maar het moet dan maar. We hebben dit veel liever dan dat Wendy een hele dag op straat loopt. Nu heeft ze tenminste een doel". Wendv zelf zegt „Ik heb niet veel vrije tijd- Soms kan :k niet eens naar de verjaardag van een vriendin. Zelfs op mijn eigen ver jaardag moest ik naar de gym. Dat is wel eens vervelend, maar als je eenmaal bezig bent, ver geet je het wel. In het begin huilde ik ook wel als ik me pijn deed op de brug of de balk. Maar dat is er nu niet meer bij. Alleen die handstand over de hoge brug. die durf ik niet meer. Vorig jaar ben ik tussen twee matten te recht gekomen en toen heb ik mijn been gebroken". Mevrouw Moens tenslotte: ..Wendy is een doorzetlertje. Maar ja. dat moet ook xvel als je sportvrouw wil worden". Bericht irt de krant: om belang stellenden in de gelegenheid te stellen de aankomst van president Leone van Italië bij het stadhuis gade te slaan zullen in de Meel- straat drankliekken worden ge plaatst. Gezien aan de kapstok in een Middelburgse tapperij, een kazui fel. onderdeel van het priesterge- Toelichtende verklaring van de kastelein: monseigneur Gijzen heeft de verkeerde jas meegeno- Gehoord in dezelfde bar: waar om drinken de Belgen uit vierkan te glazen? Er moet in het Westbrabantse Hoogerheide eens een man zijn geweest, die na een uitgebreid cafébezoek en daarmee ge paard gaand drankgebruik de muur van het stadhui op?>ocht om daar een wijle te wateren. Waarschijnlijk verkeerde de man in de veronderstelling dat hij zich nog steeds in het café toilet bevond, want na het lenigen van de hoge nood tastte hij de muur af om de knop van de waterspoeling te zoeken. Toen hij de drukker gevonden had, was ook het hele dorp wakker: de man had de knop van de brandalarminstallatie ingedrukt... In Hoogerheide konden ze er nog om lachen, toen ze het hoorden. In Tholen zouden ze er wel an ders op reageren, want daar heb ben ze al genoeg te steïïen met die wateraars. Nu de door barbe- zoekers veroorzaakte geluidsover last door een geslaagde Sticker actie 'met het opschrift: „Ssssat, u bent in Tholen") is ingedamd, zit men in Tholen met het pro bleem. dat een aantal barbezoe- kers de hele omgeving van de tap perijen als openbaar toilet is gaan beschouwen. En als ik al die omwonenden mag geloven en waarom zou ik niet. loopt het daar ln Tholen op het decld aan barbezocki-r-. die tegen de muur van de r-k teute stonden te wateren, maar er wordt nóg g« plast bij het leven. Barman Johan Ho'. (3Iri .hnd* nu ook. dat het niet langer kan. Hl. heeft Ijlings tweeduizend w:jir schuwende stickers laten versprei den en verder spreekt de disc hel publiek in zijn zaak verma nend toe. En nu maar liepen, dat het helpt. Anders krijgt straks Tholen een andere naam: Saaaenheim. -.1 'V INZITTENDE KREEG HERSENSCHUDDING .MIDDELBURG Een boete van eiste de officier van justitie mr. J- Kolkman, woensdagmorgen tijdens de zitting van de Middelburgse kan tonrechter, tegen mevrouw S. B. uit Goes, die terecht stond omdat ze in de avond van 12 februari in het donker met haar auto bij het station te Kapelle hij het linksafslaan de bocht te krap had genomen waardoor ze op de voor haar linkerweghelft Kwam en een botsing veroorzaakte met een door J. S. bestuurde auto. naar zaak is al eerder voorgeweest maar werd toen aangehouden om eni- fe BrijuBen te horen. Mevrouw B. gaf toe dat ze een fout heeft gemaakt, volgens de verbalisant, de 'wachtmees ter le klas J. K. van S.. had het ÜS6!) wel geregend maar was het fi" niet Slad. De tegenpartij S. ratelde dat hij bij de botsing een hfreft opgelopen van ƒ3750,-. ^„ernV,'erd als °etuige gehoord me- sTn iW j' van 0 die naast litiar vrien- in de auto zat en bij de botsing een hersenschudding heeft opgelopen t™:. ?e tier weken is verpleegd in een ziekenhuis- bent op de linkerweghelft geko men en hebt een moeilijke situatie ^escnapenzei de kantonrechter mr. c. van Deinse tegen mevrouw B. "ere voerde aan dat haar tegenpartij ook verkeerd heeft gereden. „De an- öer heeit- ook niet feilloos gereden S a hebt .toegedragen tot de bot sing De uitspraak was overeenkom stig de eis. Conform de eis werd de autobestuur- nÜiF. mt Ho&lekenskerke veroor deeld tot een boete van honderd gul den. Zijn zaak is enige weken geleden I aangehouden om een getuige te horen. Hij was nu niet verschenen zodat hij bij verstek werd veroordeeld. Aan] hem was ten laste gelegd dat hij op 24 februari onder 's-Gravenpolder een andere auto gevaarlijk heeft inge haald. Bij deze manoeuvre kwam hij in botsing met de auto die hij inhaal de waarna hij naar linies is gegaan en in een put gereden waarop zijn auto kantelde. Als getuige werd nu'gehoord J. W- N. bestuurder van de ingehaalde auto die verklaarde dat zijn auto werd geraakt hij het voorspatbord zodat er een deuk in kwam. „Ik voelde een tik toen hij me wilde inhalen", zei deze. „Hij reed met zijn auto vlak langs mijn auto". De vorige maal voerde H. nog aan dat een windstoot de oorzaak van het ongeluk zou zijn geweest, maar dit kwam de kantonrechter ongeloofwaar dig voor. Vriendendienst Na een eis van 50,- werd de Vlissin- ger J. H. van S. veroordeeld tot een boete van 30,- omdat hij op de Nieuwe Vlissingseweg in zijn woon plaats op een motorplaats een duo- passasiers heeft vervoerd die geen valhelm droeg. Van S. vertelde dat hij zijn vriend een dienst wilde bewijzen door hem na de sportlessen mee te nemen naar school. Zowel de officier als deze kantonrechter wezen op het grote nut van het dragen van een valhelm. „Die bepaling is er niet voor niets", merkte de officier op. „Ik begrijp overigens uw vriendendienst wel". A. M- uit Vlissingen die in zijn woon plaats heeft gereden met een auto waarvan de mist- en dimlampen brandden terwijl er geen mist of (ADVERTENTIE) deze week bij fles 1000 gram nevel was, hoorde een boete van 25,- tegen zich eisen. Hij zei dat verbod niet te kermen. De uitspraak was een boete van 20,-. De Middelburger R. L. van H. stond terecht omdat hij onder 's-Heer- Arendskerke met zijn auto eerst tegen een bermpaal is gebotst en vervolgens aan de andere kant van de weg tegen een bermplank. Het ongeluk zou zijn ontstaan doordat hij te veel aandacht schonk aan een kind in de auto. De kantonrechter wilde rekening houden met de nare gevolgen en verminderde de eis van f 75.- tot een boete van 50,-. L. D. uit Wolphaartsdrjk die in Klce- tinge met zijn auto door een rood verkeerslicht is gereden kreeg een boete van ƒ40,-. De eis was tien gulden hoger. Hij zou zich vergist hebben door te veel te letten op het verkeerslicht aan de andere kant ran de overweg dat op groen stond. Mevrouw M. L- had in haar woon plaats Middelburg haar auto verkeerd geparkeerd in de Langeviele. Ze zei dat gedaan te hebben op verzoek een vuilnisman die zakke wilde opla den. Conform de eis luidde de uit spraak: schuldig verklaring zonder op legging van straf. De Middelburger K. B. die zijn auto in de Korte Noordstraat heeft gepar keerd zonder parkeerschijf, kreeg overeenkomstig de eis. een boete van 20,-. Mevrouw A. I. uit Vlissingen, die in de Scheldestad met haar auto 13 km te hard heeft gereden hoorde boete van ƒ80.- tegen zich eisen om dat het de derde bekeuring was bin nen een jaar. De kantonrechter redu ceerde de eis tot een boete van 75,-. De Vlissinger J. V. die in de bebouw de kom van Middelburg 16 kilometer te hard heeft gereden werd, conform de eis. beboet met zestig gulden. Mr. F- K. Adriaanse kwam als gevolg- machtigde van de Duitser G. S. die in Middelburg is bekeurd omdat hij 12 kilometer te snel reed. Volgens de gemachtigde reed hij in file met aan gepaste snelheid. Eis en boete waren •'eertig gulden. -V. J. de W. uit Rilland-Bath hoorde een voorwaardelijke boete van vijftig gulden met een proeftijd van een jaar egen zich eisen, omdat hij als eige laar van een 'gevaarlijke' hond deze •onder muilkorf buiten heeft laten 'open waarbij de hond een jongetje aanviel en verwondde. „We hadden al •en muilkorf besteld omdat er ner- rens een te koop was", vertelde De W. De kantonrechter vonniste comform de eis. WAARNEMEND HOOFD IN M'BURG MET PENSIOEN MIDDELBURG Na een diensttijd van 34 jaar bij de overheid nam ing. H. Mïnekus, waarnemend hoofd van de rijksgebouwendienst te Middelburg, woensdag afscheid wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. 's Morgens nam hij tijdens een in tieme bijeenkomst op het districtsbu reau afscheid van zijn medewerkers, waarbij ook aanwezig waren de hoof den van de afdelingen elektro-techniek. werktuigkunde en constructie van de rijksgebouwendienst in Den Haag en medewerkers van de marine. De heer Minekus werd toegesproken door ir. A. Kooijmans uit Den Haag, directeur van de directie Zuid-Holland en Zeeland. Hij memoreerde de levens loop van de scheidende 'tweede man' in Middelburg en dankte hem voor zijn vele werk. In het bijzonder herinnerde hij aan het werk bij de restauratie van het abdijcomplex te Middelburg. Ing. J. Hanssen uit Den Haag sprak namens het personeelsfonds en bood de heer Minekus enige boekwerken aan. Ing. W. Verspuij voerde het' woord als districtshoofd en de heer J. A. Geuze namens het personeel. De laatste overhandigde als dank voor de goede samenwerking een elektrische boormachine. Mejuffrouw Alewijnse bood mevrouw Minekus. die haar man vergezelde, bloemen aan. 's Middags was er een druk bezochte receptie in het districtsbureau waar velen van de heer en mevrouw Mine kus afscheid kwamen nemen. Daarbij waren de beheerders van rijksgebou wen in Middelburg en aannemrs die vaak werken uitvoeren voor de rijks gebouwendienst. De heer Minekus kwam in 1945 uit Delft, waar hij bij de gemeente werk te aan de restauratie van de toren, naar Zeeland als medewerker van ir. J. de Lussanet de la Sablonière. Zijn eerste standplaats was Sluis, waar hij medewerkte aan de ophouw van het verwoeste stadhuis. Een jaar later kwam hij naar Middelburg waar hij de gehele wederopbouw en restauratie van her abdijcomplex mede heeft ver zorgd. Als sluitstuk en bekroning van dit werk ziet hij de verfraaiing vah het historische Abdijplein. De heer Mine kus, de in Middelburg blijft wonen, interesseert zich bijzonder voor oude gebouwen en kunst. Lichte schade bij botsing in Hulst HULST Woensdagmiddag vond op het kruispunt Zoete Vaart - Grote Kreekweg te Hulst een aanrijding plaats. De heer E. S. uit Hulst stopte met zijn personenwagen voor een stop bord bij deze kruising eri werd toen van achteren aangereden door de wa gen van de heer A. S. uit Sint-Gillis (B). Er waren geen persoonlijke on gelukken. de beide personenwagens hadden lichte materiële schade. Slot van pagina 1i nino, dat met name onder de psychia-1 trische klinieken inrichtingen zijn1 waar de pastor veel werk in teamver-, band met andere specialisten kan ver richten. Een dergelijke samenwer-i kingsverband met de medici in de ziekenhuizen noemde hij nog spaar-. zaam. Behalve aan tijdgebrek weet hlji dit ook aan het feit, dat er vaak tel weinig duidelijkheid is over de beteke nis en de inbreng van het pastoraat] voor de medische verzorging. „Maar bij het benadrukken van het belang van het werk in de eerste lijn van de gezondheidszorg wordt steeds vaker RADIO ATLANTIS START WEER OP 15 NOVEMBER VAN LANDSCHOOT: „IK LAAT NIKS LOS" TERNEUZEN Textielmiljonair Adri- aan van Landschoot uit het Belgische Adegem wil voor de West-Zeeuws- Vlaamse kust een zendschip statione ren van waar zowel commerciële ra dio- als tv-programma's worden uitge zonden. Hij zou met dat doel voor on geveer één miljoen gulden in Japan een oud vliegdekschip hebben gekocht. Vanaf het schip kan de zendpiraat het grootste deel van België en Zuid-Neder land bestrijken. Van Landschoot, die de uitzendingen van Radio Atlantis vanaf het zendschip Mi-Amigo enkele weken geleden staakte, wil deze zen der op 15 november weer in de ether brengen.' De tv-uitzendingen zullen langer cp zich laten wachten. Men is op het ogenblik druk bezig de interesse ran Nederlandse en Belgische bedrijven voor reclame via de nieuwe tv-piraat te peilen. In Nederland gebeurt dat via het reclamebureau Sales Promo tion International in Zwijndrecht. Een woordvoerder van dit bedrijf bevestig de woensdag dat aan de opdracht van Van Landschoot hard wordt gewerkt. Verder wilde men geen commentaar geven. Ook Van Landschoot ze", 1 zweeg in alle talen. Hij toonde zich duide lijk verrast dat de plannen om met een illegale tv-zender van start te gaan, al in zo'n vroeg stadium zijn uitgelekt. „Ik laat er geen woord over los", zei hij. „Ik sta er perplex van dat dit nou allemaal bekend is geworden" Adriaan van Landschoot ontkende niet dat er plannen voor een nieuwe pi raat in voorbereiding zijn. Problemen Het ziet er overigens naar uit dat de jeugdige Belgische miljonair nog de nodige problemen zal moeten overwin nen voor hij de uitzendingen kan star ten. Van Landschoot krijgt straks te maken met de zogenaamde anti-pira- tenwet die door de eerste "kamer is aangenomen en bekrachtigd. Deze wet verbiedt iedere vorm van medewerking aan illegale radio- en tv-zenders. Dat betekent bijvoorbeeld dat ook bedrij ven die reclame maken vanaf het zend schip strafbaar zijn en dat geen ma terialen en levensmiddelen aan boord mogen worden gebracht. Mocht het zendschip naar de Belgische kust verhuizen dan krijgt man daar dezelfde problemen, omdat ook België het verdrag van Straatsburg in 1955 heeft ondertekend. Met dat verdrag heeft een groot aantal Europese landen de strijd aangebonden met illegale (commerciële) radio- en tv-zenders. Al in 1964 verbood de Nederlandse rege ring 'tv-Noordzee', die vanaf een eiland voor de kust- de commercie in Neder land op het scherm bracht. Onbeves-1 tigd zijn inmiddels de berichten dat vanaf het zendschip "Mi-Amigo een an- dere Belgische fabrikant straks weer. wil gaan uitzenden onder de naam 'Radio-Mi-Amigo'. BIJEENKOMST VERENIGING VAN SLFCHTHORENDEN MIDDELBURG De afdeling Middel burg van ae vereniging voor slechtho renden hield in de Gouden Poorte óe eerste bijeenkomst van dit seizoen.! Deze bijeenkomst werd voor het, grootste deel gevuld door mejuffrouw H. A. van Visvliet die een grote serie dia's vertoonde over haar reis naar Italië. De aanwezigen werden onder meer geconfronteerd mei beelden van Rome. Capri, de opgravingen in Pom- peji en de wereldberoemde mozaïeken van Ravenna. Ook vertelde mejuf-1 frouw Van Visvliet over haar "bezoe ken aan San Marina en Venetië. bedacht, hoe daarin de geesteijke hulp zijn plaats heeft te krijgen", zo zei hU- Van ar. Lampe kwam een beschou wing over 'confessionslileit bij fusie en liquidatie van ziekenhuizen". Hij stond daarin met name stil bij de noodzaak vrijwel dagelijks compro missen te sluiten, „waarbij de met gelijke standpunten ten dele worden verwerkelijkt zonder het wezenlijke van een standpunt aan te tas'.en". ïn dit opzicht stond ook stil bij het karakter van het werk in het zieken huis. en vroeg de aandacht voor het feit, dat er veel vrouwen werkzaam zijn en veel Jonge mensen, terwijl de bestuurders vaak ouderen zijn. Stellingen Zijn visie formuleerde hij in een aan tal stellingen, waarbij hij voor een belangrijk deel 'parallel' liep met de opvattingen, die later in de middag dr. Strays en rector Tonino naar voren zouden brengen, gericht op ce praktijk. Dr. Lampe betoogde, dat ce mensen die een levensbeschouwelijke samenwerking gestalte moeten geven, „met grote zorg" bijeen gebracht moeten worden- Naar zijn mening moet men zich niet bLind staren op cijfermatig verkregen adviezen en ge gevens. maar moet men ook voldoen de recht doen wedervaren aan histori sche. lokale, levensbeschouwelijke, maatschappeiijk-cuiturele en medische gegevenheid bij een dergelijke samen werking. In de sfeer van de geestelijke verzor ging meende hij, dat samenwerking van ziekenhuizen, verpleegtehuizen en eventueel bej aarder. verzorgingstehui zen wel kan bijdragen tot kostenver- lichting, maar niet als exclusieve voorwaarde voor een complete staf geestelijke verzorging mag worden aanvaard. Dr, Lampe stelde voorts: „De persoon van de geestelijke verzor ger, zijn mensenliefde, zijn karakter en zijn contactuele vaardigheid blijkt in de praktijk belangrijker te zijn dan de kerkelijke organisatori sche achtergrond". Bij de discussie over het onderwerp werd van de kant van de ziektever zorging de waag gesteld of het democratisch is, dat de kosten voor de geestelijke verzorging in de ver- pleegprijs worden doorberekend, hoe wel niet iedereen van die verzorging gebruik zal willen maken. Dr. Lampe betoogde dat de geestelijke verzorging tot het 'pakket voorzieningen van elk ziekenhuis moet behoren, niet ieder een maakt gebruik van de röntgenap paratuur of van de revaliS3tiemoge- Iijkhc-den, maar ze horen we! in een ziekenhuis". Mr. C. Pij! Hogeweg had ais voorzit ter van de provinciale contactgroep Zeeland ran de nationale ziekenhuis raad de bezoekers verwelkome. In zijn openingswoord betoogde hij. dat de contactgroep nog geen jaar be staat. maar „al zeer veel nuttig werk heeft gedaan en nog kan doen om de probemen rond samenwerking in de intramurale zorg te helpen oplossen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 11