TOUWTJE SPRINGEN OP ACHTERPLAATSJE Op Zonneveld: „Akela, wij doen ons best" de vey mestdagh 2$>aG 23 OKTOBER 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT "j door jacques cats Als u vandaag of morgen, blikkend uit het slaapkamerven ster, op het aanpalend achterplaatsje uw buurvrouw ziet touwtjespringen, moet u zich daar niet meteen zorgen over maken. Die mevrouw hoeft het niet persé op haar heupen hebben gekregen, hoewel je in deze tijd met het vallen van het blad natuurlijk op alles berekend moet zijn. Nee, die mevrouw kan best bezig zijn om haar spieren voor te berei den op de komende wintersportvakantie. Dat touwtjesprin gen is het enige huiswerk voor al die dames en heren, die zich elke maandagavond in de sportzaal van de christelijke pedagogische academie in Middelburg komen uitsloven op de cursus ski-gymnastiek. Want ze weten het allemaal: de de meeste ongelukken gebeuren dnor stijfheid van de spieren. Ga je met zo n conditie, dus onvoor bereid op de latten dan swingen de cnkelfracties en de heenbreu ken bij wijze van spreken de pan nil. Nu geeft zo'n cursus niet di rect dc garantie dat u helemaal gaaf thuis komt. Waar één ding is zeker", zegt cursusleidster mej. Stoffels, „je voelt je na die oefeningen wel een stuk fitter". Ongelukken kunnen er natuurlijk altijd wel gebeuren. Ook geoefen de mensen kunnen akelig weg- smakken. Zelfs tijdens de eerste de beste cursusles kwam er al een meneer met een gescheurde spier langs de kant te staan. En die moet nog naar de wintersport! Een weinig hoopgevend vooruit- Écht. Maar nu even terug naar mej. Stoffels, die zegt: „Als gewrichten aie anders absoluut- niet gebruikt worden, krijgen tijdens de oefe ningen een flinke beurt. Een tus sendoor doen we wat aan grond- oefeningen en ontspannend? spelle tjes. Ski- en zelf leer je hier niet. Dat leer je alleen door te ski-en. We zoeken het alleen in kracht., behendigheid en evenwicht. Daar om zijn er zoveel evenwichtsoefe ningen bij en springoefeningen. Deze oefeningen hebben betrek king op de bewegingen in het skieën. Je moet je gewicht leren verplaatsen en leren balanceren tijdens het spririgén. De lessen vormen een inspiratie voor de rest van de week. De cursisten moeten niet ver wachten dat ze er met deze ene avond in de week al zijn. Daarom hamer ik er zo op, dat ze elke dag moeten touwtje springen. Laat de buren maar rustig lachen zeg ik dan. u heeft, straks een topvorm en zij niet!" Zo'n wintersportvakantie is ge lukkig niet langer meer een vrije- tijdsvulling voor een bescheiden bovenlaagje. Dit jaar zoeken weer een paar honderdduizend Neder landers de besneeuwde berghellin gen op. Die mensen zijn er inmid dels achter gekomen dat je een wintersportvakantie zo duur kimt maken als je zelf wilt. Kijk, als je het accent laat vallen op de 'après- ski' in de restaurants met drank jes en knapperende houtvuur bin nen handbereik, ja dan kunnen de uitgaven aardig oplopen. Ook de garderobe kan goed aan de prijs zijn. Maar dat zijn allemaal din gen die je zelf in de hand hebt. Goed, we moeten ons wel even anders kleden dan hier in Neder land. Als je hier op de schaats gaat bij vijf graden onder nul zit je al lang gebeiteld met een fla nellen pyama onder de pantalon en een zaterdagkrant met dikke bijlagen onder de kabeltrui. Maar de skimodefolders geven een an dere trend aan. Als u bijvoorbeeld in wil zijn en wie wil dat niet dan dient Ski-gymnastiek in Middelburg. er een salopet tot die wintersport garderobe te behoren. Dat wordt volgens het tijdschrift Ski de gro te mode deze winter. Dat is, ik wist het niet, maar ik lees het weer in 'Ski', een broek met voor schootje en banden die over de schouders achter op de rug weer aan de broek worden vastge maakt. Bij dit alles hoort ook weer een jasje. Het grote voor deel van die broek is dat die van z'n levensdagen niet meer kan af zakken wat me een plezierige bij komstigheid lijkt, want het is erg hinderlijk om met de broek op de hielen beneden te arriveren. Ja en dan is er de uitrusting. Is die duur? Wat heet duur, zegt ir. Akkermans, voorzitter van de ski vereniging die in Zeeland onder meer die cursus op poten heeft ge zet. Zo'n uitrusting kun je al voor een paar honderd gulden kopen. Maar als je begint kun je ze beter voor een paar gulden per dag hu ren. Voor iedereen, die straks naar Zwitserland of Oostenrijk afreist, heet het dat ze 'naar de winter sport' gaan. Maar in feite staat er maar een gering deel ook werke lijk op de skilatten. Hoopjes men sen zien die duizelingwekkend snelle afdalingen van steile hellin gen helemaal niet zo zitten. De voorzitter van de Zeeuwse skiver eniging zou deze wintervakantie- vierders graag eens de langlauf' willen aanbevelen. Deze Langlauf is in feite een jaar of tien geleden in de Alpengebie den herontdekt. Een toenemend aantal wintersporters, vooral ouderen, maar bijvoorbeeld ook mensen met beroepen als arts, musicus enz., voor wie het skiën op steile pisten teveel persoonlij ke risico's meebrengt, ging over op de Langlauf, of beter gezegd: op het Ski wande ren, het 'wande len' op ski's door het ongerepte landschap. Langlauf is eigenlijk de meest eenvoudigste manier van skiën. Je glijdt met lange passen door de sneeuw, v,'aarbij de snel heid afhankelijk van de sportie ve krachten zelf bepaald kan wor den. Daar komt nog bij dat de uitrusting minder gecompliceerd en dus goedkoper is dan die van de pure alpineskiër. Dunnen wind- dichte kleding, speciale schoenen met buigzame zool (circa 90) en lichte ski's met eenvoudige bin ding (ca. 130) en lichte stokken zijn voldoende. Voor de laatste keer U-rug naar de cursus in Middelburg. Voor een paar tientjes stapt u straks fit op de latten. En u voorkomt er mo gelijk mee, dat er enkele ledema ten straks even 'gebroken wit' uit zullen zien als de sneeuw op de hellingen. Want glpsbenen zijn nog steeds niet in kleur uitgevoerd -Tcort Langlauf: voor mensen die wat rustiger aan willen doen. Uit advertentie In de krant van maandag: „Relaxen bij Joke, van 's maandags tot en met zaterdags, van 10-18 uur". En wanneer moeten we dan eigen lijk werken, Joke? Negenennegentlgjarige trouwt in 's-Hcerenhoek: Huwelijksboot of huwelijkstrek- schuit? Salopet: de grote mode in de wintersport. Tegenwoordig lees je nogal eens over 3clies voor gehandicapte kinde ren. Op alle mogelijke manieren wordt daarbij geprobeerd om in de vrije tijdsbesteding liet verschil lus sen gezonde en gehandicapte kinde ren zo klein mogelijk te houden. Zo ontstond onlangs in Vlissingen de vereniging 'Helpt Elkander'. Ouders van gehandicapte kinderen vonden zo een manier om door samenwer king meer mogelijkheden binnen het bereik van hun kind te brengen. Tus sen al deze nieuwe initiatieven is een 'ouderwetse' organisatie als de Ne derlandse padvinderij al jarenlang op haar manier bezig om ongeveer het zelfde te doen. Onopvallend, maar met niet minder inspanning Ga eens kijken in de kinderreva- hdatie-inrichting 'Zonneveld' in Oost- fPelle waar mevrouw E. Hanse-v. d- Peijl uit Sint-Laurens een achttien welpen tellende horde op dc been houdt. Een B.E. 'bijzondere, ei- sen)-groep. Niemand kan betwisten dat de pad- nnaerij, die nog al eens kritiek heeft <3 verduren, ais zou ze wat semi- nnlitair zijn, zich bezig houdt met een veelzijdige vorm van vrijetijdsbeste ding- Of het nu handenarbeid is, sport, een mini-excursie naar iets in ouur' of een opdrachtenspel; voor jongens tussen de acht en twaalf jaar een Pracht gelegenheid om zo'n oeetje van alle markten thuis te ra- seir voor ouders van welpen een wedome aanvulling van de opvoe- mn°' 'e=ser> graag gemiddeld zo'n zes gulden contributie per maand op Kiel om hun zoontje de kans te ge ven zijn vindingrijkheid te scherpen, <ajn handigheid te vergroten. Daar- 231 hij in het latere leven wat oeter uit de voeten kunnen. uit de voeten", het klinkt sim pel. Maar zo vanzelfsprekend ligt dat niet binnen ieders bereik. Lichamelijk gehandicapte kinderen vallen dikwijls tussen kaai en schip. Het wemelt niet bepaald van 'aangepaste clubs'. De padvinderij nu heeft die mogelijk heid, al is Zonneveld de enige plaats in Zeeland waar zo'n B.E.-groep voor welpen en verkenners 'draait'. Met ook een Blauwe-Vogels-meisjesgroep erin opgenomen vormt ze daar sinds 1965 Scouting Zonneveld. Akela Hanse vertelt met plezier over dit werk dat haar, misschien wel juist door de bijzondere eisen, zo na aan het hart ligt. „Het is heerlijk om te doen", zegt de zesentwintigjarige leidster, die na vijf jaar gewone hor de alweer vier jaar optrekt met de afdeling welpen van Scouting Zonne veld. „Maar denk nu niet wat we iets bijzonders zijn. Dat is helemaal niet het geval. Bij ons is de gang van za ken net als op ieder andere horde. We dragen hetzelfde uniform, hebben de zelfde petjes op. We spelen trouwens ook dezelfde spelltjes. Neem nou 'overlopertje'. Dal. kunnen wij ook, wat dacht je. Natuurlijk kan niet iedereen rennen. Maar die kan soms weer als de beste met z'n karretje overweg. Een acht hinken? Beetje moeilijk vaak, dat wel. Maar wat denk je van een acht rijden?" Het blijkt allemaal te kunnen, ook a.l gaat het 'stuivertje wisselen' niet van een leien dakje. Maar de jongens zijn gewend dat ze zich extra moeten in spannen om alledaagse dingen te kunnen doen. Waarom dan ook niet wat moeite voor een lolletje? Naar 'rimboe-verhalen' luisteren is mach tig en je kunt er heerlijk bij blijven Op de foto van links naar rechts: André. Ronald. Cor, Arjen. Hans. Jan, Bennie. Henk. John. de akela. Kees, Jeróme, Wim en Sander. en doen bij een welpengroep is ge richt op het Mowgli-verhaal van R. Kipling. Maar je wilt toch ook wel eens met een bal rollebollen? Nou dan? Geen wonder dat akela Hanse glundert over haar doorzetters. „Weet je Wat ook zo leuk is?" zegt ze. „Deze horde bestaat niet alleen uit Zonne veld-klantjes. We hebben ook jongens uit het dorp, zelfs een uit Middelburg. Dat is verschrikkelijk fijn. Je wereld je is gauw klein, als je m een revali- datie-inrichting opgroeit. Ook al doet iedereen nog zo zijn best, er zijn al tijd hiaten. Het is een sport geworden om die op te snorren. Worteltjes bij voorbeeld. Dat zijn oranje schijfjes op je bord en ccn aardappel is bloe mig en wit. Hoe die dingen eruit zien als ze nog bij de groenteboer liggen? Daar kom je zomaar niet achter als wijk-Stroo, bij de jongens beter be kend als Raksia. En Baloe. Dat is de zeventienjarige Ineke Goedhart, die het nuttige met het aangename ver enigt door als stagiaire een en ander in praktijk te brengen. Met die as sistentie was het niet al die jaren zo goed geregeld als nu het ge-va! is. Op een gegeven ogenblik stond mevrouw Hanse. in verwachting en wel. er zes maanden lang alleen voor. De hulp van Raksia was dan ook zeer wel kom. al was het maar voor een poos je bedoeld. Maar het poosje werd 'poos'. Mevrouw Koolwijk, ook met de nodige welpenervaring van elders, vond de Zonneveld-groep veel leuker. Ze bleef. Immers, het doe! van de padvinderij, modem vertaald: een nuttige gezellige vrijetijdsbesteding zijn voor jongens, waar ze jarenlang zitten. Ze komen trouwens steeds te rug, die verhalen. Want al het denken je buiten de maatschappij woont. Met het spelelement er omheen proheer je al dat gewone dichterbij te halen. Juist door de padvinderij kan er weer een schakel zijn tussen de jongens en de buitenwereld. Daar werk ik trou wens heel bewust, aan. en mijn assis tentes ook". Die hulp komt van mevrouw C. Kool- plezier van kunnen hebben, kan hier nog veel beter tot zijn recht komen. Samenwerking. Met elkaar iets doen en het afmaken. Elkaar helpen. De jongens van Zonneveld hebben al lang in de gaten dat je met. de hele groep meer kunt bereiken dan in je eent je. De een kan wel knippen maar niet. plakken en een derde kan opra pen wat een vierde heeft laten vallen. Door elkaar te helpen is er oneindig veel meer mogelijk. VEEL LEUKER „liet vergt natuurlijk een individuele benadering", legt akela Hanse uit. ..Daarvoor zijn we dan ook een bij- zondere-eisen-groep. Je mag je niet blind staren op wat ze aDeniaal niet kunnen. Start maar gerust met de vraag 'wat kim jij wel?' Dan kom je een heel eind. Jaarlijkse Rimboe- jacht? Heerlijk. Dat betekent voor alle welpen uit het hele district bos- spelen. Wij zijn vanzelfsprekend ook van de partij. Misschien doen wij acht spelen tegen een andere groep tien. Nou en? Of we veranderen de spelregels een beetje, zodat het met onze mogelijkheden even leuk te doen is. Soms kijken we alleen maar. Het is niet zielig als een stel een partijtje vecht. Dat is alleen maar prachtig om met je neus bovenop te zitten". 'KAMP' in een padvindersseizoen. Daarvoor wordt een week uitgetrokken, nogal eens in het Scoutcentrum Veere. Ze ven dagen van huis, als je in het bezit bent van een miniatuur-dochter Esther kan eigenlijk nauwelijks. Ge woon meenemen dan maar. Pappa is zo goed niet of hij komt er 's avonds ook bij. Als je aan elkaar bent geko men via de padvinderij kan zo'n or ganisatie wel een potje breken. „Er gaat ook altijd een zuster van Zonne veld mee, een heerlijke steun. Het is genieten daar met de jongens. We hebben een keer een zeilboot gechar terd. Met een grote zak brood en een emmer limonade, op naar eiland De Haringvreter. Kim je je een echter onbewoond eiland voorstellen? Met het Robinson Crusoëverhaal erbij een onvergetelijke dag." Dat. kamp is ook weer een ideale gelegenheid om de jongens van alles te laten meemaken wat in een inrichting nu eenmaal moeilijk te verwezenlijken is. Barbe- quen, kampvuur, aardappels schillen en je eigen pannekoeken bakken. Mid getgolf spelen als het avond is, met al de lichtjes aan. .Als je zoals ik, vanaf achtjarige Kabouter, bij de pad vinderij gezeten hebt. raak je er door aangetast. Het laat je niet meer los. Ik ben er op de een of andere manier mee behept", concludeert mevrouw Hanse. Dat maakt dat ze op iedere dag dat er horde is al om 's morgens elf uur begint te organiseren, zodat ze 's avonds naar Oostkapelle kan. Je man moet warm eten. je dochter ge wassen en uitgekleed naar bed ge bracht. Het kost hoopjes tijd om te bedenken hoe je de dingen kunt ver wezenlijken die je met de jongens doen wilt. Jammer dat er in Zeeland niet. méér B.E.-groepen zijn. Geen overleg dus met andere leidsters. Ge lukkig was er een poosje geleden de mogelijkheid een leidsters-weekend in Nijmegen mee te maken. Dat lever de de broodnodige uitwisseling van waardevolle ideeën op. „Ik had het voor geen goud willen missen", aldus mevrouw Hanse, „maar het was niet makkelijk er thuis tussenuit te bre ken. Niet dat ik het gevoel had mijn man met een snertklus op te zadelen hoor, zo met Esther alleen. Maar wel een beetje dat ik hen in de steek liet." Van deze dilemma's hebben de wel pen geen weet. De zaken gaan gewoon door. „De welp volgt de oude wolf", beloven ze akela in hun wet. Vrij te vertalen met: ik kijk naar de leiding, zonder leiding kun je immers niet? Dankzij deze bijzondere band die nu eenmaal bestaat tussen hun akela en de padvinderij kan Zonneveld voor lopig van z'n welpenleiding verzekerd zijn. Nu nog in een klaslokaal, waar voor iedere opkomst de bankjes aan de kant moeten. Over een jaar of twee wellicht in een blokhut op het Zonneveld-erf. De plannen ervoor zijn rond, op het veld na. „De welp is moedig en houdt vol", belooft de hor de verder. En dat doen ze. Meer nog dan him makkers zonder handicap trotseren ze de "bijzondere eisen', die niet alleen aan de leiding, maar bo venal aan hen zelf gesteld worden. Toe nog eentje En dan volgt het-: waarom nipt?, doch meestal nooit: waarom wel? Dit is juist zo fataal voor zeer vele mensen, ook jonge mensen. Waarom drinken we alcoholische dranken?. Meestal niet voor de dorst, of dat het zó lekker is. doch om onze remmingen weg te ne men. Dat is het verleidelijke van het drinken, we voelen ons beter, we dur ven meer. we kunnen ons ontlasten, wat we anders niet zo gauw deer. D?.- streelt ons eigen ik, de verhalen wor den sterker, we kunnen ons laten eel- cen, het brengt ons in een fantastische sfeer, geholpen door de kleuren in de bars, de muziek, de stemming, de vrienden, toe nog eentje!' De thuisdrmker. de eenzame, de onder spanning levende mannen er. vrouwen, de zo fatoenliike drinker, de visite komt: het moet toch gezellig zijn het werkt. Alcohol is een vlugge ontspan ning. doch het is meer het is voor ve len een 'drug'. Want vooral voor die mensen die er zo goed tegen kunnen, voor wie de alco hol zo belangrijk is. omdat ze zo goed kunnen drinken is het een "drug". Da: is het duivels effect drinken tegen de natuurlijke behoefte, cat wordt velen fataal, zich telkens weer laten gaan. te-, gen hun beschermende en dcor hun be schermende zintuigen heen, om zich heter te voelen. Dat gaat zi-h wreker, (tijdsduur 5 tot 10 jaar* met: verzwak king van het lichaam, slapeloosheid. oververmoeidheid ondermijning van het zenuwstelsel, (beven waanvoor stellingen. verlies var. realiteitsbesef, eindigend? in de fatale leverziekte. Morele ondermijning ais ongemoti veerde jaloezie, ontvluchten van de werkelijkheid, egcistische cirkelgang verlies van goede vrienden, verlies van sociale relaties, waardebesef, spannin- Werkt nu de alcohol zo bij alle gebrui kers" Besüs! niet! Voor velen is en blijft alcohol ONBELANGRIJK, dat zijn de normale gebruikers bij ver- 5 -billende geiegw.'t.-den. Al naar ge- ls..g waar up:i associeert jiet effec- en hun -cee niet Ook niet. al zou den ze eens keer goed dronken ge weest zijn. Doch voor de probleemdrinker ligt t heel anders, het is als met de diabeti cus: het eerste glas is fataal, het vormt de kettingreactie. Hoe eerder de be treffende persoon dit beseft hoe ge makkelijker de herstelling is. alhoewel dat tot het besef komen ook inhoudt, dat de betreffende persoon beslist hulp nodig heeft. Valse schaamte is hier meestal de dooddoener. Men hoeft zich echter niet te schamen om dat men ziek is, wel kan iemand ver weten worden, dat men geen hulp wil aanvaarden. De A. A. (voor velen nog onbekend) is een vereniging van 'probleem drinkers' en of alcoholisten, die niet meer wen sen te drinken. Hun anonimiteit be slaat hierin, dat ze het algemeen be lang vóór het persoonlijk belang stel len. Deze vereniging telt over een half miljoen leden, die steeds weer ande ren helpen hun alcoholprobleem te overwinnen. De wortel van de groei van deze vere niging is, dat ze hun onmacht tegen over de alcohol erkend hebben, en daardoor dezelfde belangen hebben. Vandaar dat deze vereniging vrijwil lig en spontaan functioneert. Hun be lang is een normaal en gelukkig leven te leiden zonder alcohol, hun pro gramma of levenswijze is door velen bestempeld als 'een openbaring' voor een nieuw leven. Wenst u meer inlichtingen voor uzelf of voor uw man of vrouw, schrijft u naar AA. postbus 225. Goes. Er zijn geen kos'er. aan verbonden, noch eni ge verplichtingen. AA., postbus 225, Goes. ADVERTENTIEJ heeft dit spel TING TONG Twaalf klokjes bevat dit geheugenspel van oost- aziatische herkomst. Onder deze klokjes worden tien speelfiguren verstopt. Het gaat er om de speelfiguren in een bepaalde volgorde tevoorschijn te halen door de klokjes op te tillen. Kinderen met een goed ge heugen zijn volwassen spelers dikwijls de baas. Voor 2-4 spelers. 5 tot 12 jaar. st.-jacobssfraat, vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 7