Grensoverleg nog steeds in de versukkeling Italiaans eremetaal voor burgemeester De Meester Zierikzee nb nb Studiecommissie PNEM-PLEM-PZEM onderzoekt samenwerkingsmogelijkheden Prijzen puzzelactie voor behoud natuur c NAMENS PZEM: J. VAN AARTSEN, F. SCHL1NGEMANN EN M. DALEBOUT Veiling Middelburg beperkt aantal veilingdagen een miljoen gulden aan prijzen 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 OKTOBER lfjj TECHNISCHE, ECONOMISCHE, SOCIALE EN BESTUURLIJKE ASPECTEN VLISSINGEN Een studiecommissie van de elektriciteitsbedrij ven in de drie zuidelijke provincies onderzoekt verdere samen werkingsmogelijkheden tussen de drie bedrijven. Dit deelden maandagavond de directies van de NV Provinciale Limburgse Elektriciteits Maatschappij, de NV Noordbrabantse Elektriciteits Maatschappij en de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij mee. De studiecommissie is tot stand gekomen op aanbeve ling van de directeuren van de drie bedrijven. Er is. aldus deelde PZE.M-directcur ir. M. D. Dalebout desgevraagd mee, geen sprake van een gerichte studie opdracht: „Dit is een vroegtijdige in formatie over het feit. dat wc gaan beginnen, met een studie over moge lijke nauwere samenwerkingsvormen tussen de drie bedrijven". De studiecommissie zal zich verdiepen in de vraag of nauwere samenwerking zinvol zou kunnen zijn en zo ja, in welke vorm daaraan gestalte zou kun nen worden gegeven. De studie, waar toe de toezichthoudende colleges van de drie bedrijven opdracht gaven, zal betrekking hebben op technische, eco nomische, sociale en bestuurlijke as pecten die aan een nauwere samenwer king zijn verbonden. De colleges van gedeputeerde staten zijn ingelicht over de instelling van de studiecommissie De heer Dalebout deelde mee, dat bij de PZEM ook het georganiseerd over leg op de hoogte is gesteld. De raad van bestuur van de PZEM, die voor wat dit betreft opdracht tot de studie gaf. delegeerde de benoeming van de leden van de studiecommissie aan het dagelijks bestuur. Dit benoem de de heren mr. J. van Aartsen, voor zitter van de raad van bestuur, en mr. J. P. G. Schlingemann, voorzitter van het dagelijks bestuur, tot leden van de studiecommissie. Namens de PZEM heeft voorts directeur Dalebout zitting in de commissie. Van elk van de drie ondernemingen hebben twee leden de raad van commissarissen respec tievelijk de raad van bestuur, alsmede de directeuren zitting. Groeiende samenwerking In een mededeling van de directies van de PLEM. de PNEM en de PZEM staat, dat in de Nederlandse elektrici teitsvoorziening een voortdurende groei van de samenwerking valt te constateren. Deze wordt het meest spectaculair ge noemd bij de samenwerking van de elektriciteits-produktiebedrijven in de NV SEP. De SEP stelt landelijke elek triciteitsplannen op voor nieuwe pro- duktiemiddelen en hoogspanningslij nen. De SEP is eigenaar van het 380- kV-koppelnet en de daarbij behorende hoofdstations, bewaakt en regelt de gemeenschappelijke bedrijfsvoering van centrales en koppelverbindingen en verzorgt de uitwisseling van ener- 'DE GROTE VERSIERDER' DE SPEYE, SAS VAN GENT STICHTING UIT Br blijkt de laatste jaren een dringen de en ook vrij duurzame behoefte te bestaan aan de klucht van het. type lachen- gieren- brullen, gooi- ende smijtwerk, in de knoop rakende licha men. vliegende taarten en nog meer aanschouwelijke vormen van boert en jokkernij, waarin ook de streek waar zich gewoonlijk de gulp bevindt een geduchte rol speelt. Maandagavond was er iets van dit al terug te vinden in 'De grote versier der', een klucht waar men spelers en publiek nogal wat olijke, onbe zorgde kanten mee op kon en er mag gezegd worden dat 'men' zich die ge legenheid niet heeft, laten ontgaan. Er is hard en veel gelachen, wat zeg ik? gegierd en dat niet zonder reden. Van het oorspronkelijke spel werd niet veel heel gelaten, er werd met dat spel gespeeld en wel zó dat er op bepaalde momenten meer sprake was van een soort conférence op het thema van een klucht dan van de klucht zelve. Was de zaak met meer intelligentie ge bracht, dan had men gerust kunnen spreken van een anti-klucht, voor de acteurs een aangename vorm van zelf spot, een anti-klucht met grote kwali teiten ongetwijfeld. Dat öntbrak nu jammer genoeg zodat we er wat 'plat' afkwamen. Het publiek moest zich te vreden stellen en het was dat naar de reacties gemeten ook uitermate met de l'aits et gestes van met name de neer J. Doderer die gebruik ma kend van een faam die overigens met toneel niet zoveel van doen heeft wel erg veel eer naar zijn persoon harkte, een beetje ten koste van de rest van het gezelschap, waar toch be paald wel enig echt talent acteerde. Het deed een beetje te dik aan (zo van lach of ik schiet), weinig sympathiek ook en zeker) pedant. Dat was nu net niet nodig: we hadden het toch wel gered, met die ontvankelijke lachspie ren van ons, altijd bereid ons juist deze avond vol onbekommerdheid nu eens helemaal niets aan te trekken van die anders zo storende hoge gillen die de waarlijk niet geringe fysieke inspanningen op het podium plegen te begeleiden. We hadden kunnen vol staan met de aanwijzingen van een (goed) ensemble, een al te dirigisti sche dirigent maakte het succes net iets te dóórslaand. Het ensemble dat. Tie grote versierder' op de planken zet, is John Lantings Theater van de Lach', een leuke en aanstekelijk werkende groep waarin Lanting zelf als een man met zeer gro te capaciteiten veel van de toon be paalt. Die toon wordt aangehouden door Coney van Manen, Floris van Spronsen, Tineke van Leer, Maya Bou- ma en Gaby Wittteveen. Van een regie die van bepaalde, eigen inzichten ge tuigt heb ik de vetgedrukte naam Alexander Doré ten spijt. niets ge merkt. maar ik heb zo'n donkerbruin vermoeden dat de heer J. Doderer de regie ook al van de planken heeft gespeeld. Een st.uk dat er als lachsucces mag zijn, dat zeker met alle opgelegde foef jes van dien. Een stuk ook met beurte lings vaart en pijnlijke tempozakken, die af en toe zo lang duurden dat je in de gaten kreeg dat het voor het door de beslommeringen van de aldag toch al geteisterde zitvlees bepaald een dracht was de harde kunststofstoeltjes van De Speye te verwarmen. 'De grote versierder' staat in Vlissin- gen, vrijdag a-s. Goes komt volgend jaar aan de beurt, op donderdag 28 februari. gie tussen de deelnemers en met het buitenland. De samenwerking tussen de produktiebedrijven kwam ook totj uiting bij de introductie van kern energie (de NV Gemeenschappelijke! Kernenergiecentrale Nederland te Do- dewaard) en bij de NV Kema. waarin keuring, research en ontwikkeling van elektriciteitsbedrijven zijn gecentrali seerd. De directies van do drie bedrijven stel len, dat mede als gevolg van de nau we samenwerking in de hoofdlijnen van de formele organisatie van de elek triciteitsvoorziening gedurende vele jaren slechts weinig is veranderd: „Toch doen zich parallel aan de ten dens tot schaalvergroting ook bij de elektriciteitsvoorziening factoren gel den. die zelfs bij een nauwe samen- werlung niet steeds tot him recht kun nen komen en die om schaalvergroting binnen de bij de elektriciteitsvoorzie ning betrokken ondernemingen vra gen". Koppelnet-regio's De directies zien een duidelijke Indi catie voor de richting waarin een ver dere samenwerking zou kunnen wor den nagestreefd in de wijze waarop de elektriciteitsbedrijven zijn aange koppeld aan liet 380 kV-koppclnet van de SEP. Hierbij is Nederland verdeeld in vijf regio's, met elk een aankoppe- lingspunt. De verzorgingsgebieden van de PZEM, de PNEM en de PLEM vormen teza men een regio. Binnen deze regio's vragen de onderlinge verbindingen, al dus de directeuren, nauwe samenwer king tussen de bedrijven; „Op diverse gebieden is men binnen de verschil lende regio's reeds tot samenwerking gekomen. Het lijkt een logische aan pak thans vanuit deze bestaande regio nale samenwerking de mogelijkheden tot schaalvergroting te onderzoeken'", aldus de overwegingen, die hebben ge leid toti het instellen van bovenge noemde studiecommissie. (ADVERTENTIE) MIDDELBURG De coöperatieve veilingvereniging Walcheren te Middel brug heeft het aantal veilingdagen per week van drie naar twee terugge bracht. Door het koele weer verloopt het rij pingsproces van de veleg roente- en fruitsoorten langzaam. Hierdoor is het mogelijk om het aanbod van groen te en fruit meer te concentreren. Een gevolg van deze maatregel is ook dat de prijsvorming gestimuleerd wordt, terwijl het werk van teler, veiling en handel gemakkelijker verloopt. De oplossing van puzzel nr. 6 voor de actie behoud natuur luidde: 'NATUUR IS KAPITAAL MET HOGE RENTE'. De weekhoofdprijzen gingen naar: een auto Peugeot 104: mej. R. van Zandvliet. Stellendamhof 31, Roterdam-23; Philips kleurentelevisie: N. de Vos-Plugge, Zeeltstraat 48. Mierlohout-Hel- mond; Ruva keuken: G. D. N. Roskam. Geraniumstraat 26, Didam (Gld); voor 850 Bauknecht-apparaten: mevr. Munning-Masker, Rijksstraatweg 121 D. Haren (Gr.); hometrainer roeimachine Carnielli: drs. R. Siekman, Jac. v. Campenlaan 44, Leiden; Singer naaimachine: E. T. van Beek, Arends horst 146, Amersfoort. Andere prijzen, door Zeeuwse puzzelaars gewonnen: Van Schuppen Tapijt: Erik elektrische deken: mevrouw J. Polak. President Wilsonlaan 37, Middel burg. set a vijf paar Jovanda-kousen: H. E. Heringa, Anna van Saksenlaan 3, Goes. Setje Orlane oogmake-up: J. Meijers, 'Zwerfrust', kamer 11, Mid delburg. Doos a 12 bus sprëme: C. J. v. Weele, Troelstraweg 2, Goes; J. v. d. Male, Vlissingsestraat 136, Oost- en west-Souburg; H. Bosters, Oslostraat 6, Nieuw-Vossemeer; mevr. J. Vercouteren-Durincïc, Marijkestraat 16. Axel. Bedrijf viert lustrum: personeel naar Spanje, zakgeld toe TERNEUZEN De Terneuzense zakenman J. F. Rouw, directeur van het gelijknamig makelaars kantoor, een verzekeringsbedrijf en een reisbureau, biedt zijn complete personeel een lang wee kend in Spanje aan ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan van het makelaarskantoor. De 31 personeelsleden en een aantal familieleden (in totaal een gezelschap van 42 man) vertrek ken vrijdag per vliegtuig naar Spanje, waar de makelaar een hotel in het 'toeristenmekka' Tor- remollinos heeft afgehuurd. Het is de bedoeling dat het jubileum daar zaterdag wordt gevierd. Directeur Rouw over zijn feest- reisje: „We zijn hier één grote familie, en dat mag je zeker bij zo'n jubileum wel eens laten mer- Voorproefje van bezoek koningin Juliana en president Leone van Italië OOK ONDERSCHEIDING VOOR TWEE POLITIEMANNEN ZIERIKZEE Burgemeester Th. H.l de Meester heeft al een voorproefje gehad van het bezoek, dat koningin. Juliana en de Italiaanse president Le one met zijn echtgenote donderdag! aan Zierikzee brengen. Burgemeester De Meester werd maandagmiddag tij-: dens een korte bijeenkomst in liet stadhuis benoemd tot officier in de orde van 'Al merito della repubblica Italiana'. Deze hoge Italiaanse onder scheiding werd hem opgespeld door de heer C. J. Geitenbeek, chef proto col van het ministerie van buitenland se zaken. De heer Geitenbeek vertelde, dat president Leone via deze onder scheiding uiting wil geven aan zijn erkentelijkheid, voor de gastvrijheid waarmee Zierikzee hem donderdag ontvangt? Er lopen sinds maandag nog twee Zierikzeenaars met een Italiaanse on derscheiding rond. Dat zijn wacht meester eerste klasse J. Struijk en opperwachtmeester J. Hoekman van de rijkspolitie. Wachtmeester Struijk kreeg de eremedaille in zilver verbon den aan de orde 'Al merito della republica Italiana', opperwachtmees ter Hoekman ontving een gouden. De ze onderscheidingen werden opgespeld door overste Lantink, commandant van het district Middelburg van het korps rijkspolitie. De heren Struijk en Hoekman viel deze huldiging ten deel, voor de vele voorbereidinen die zij voor het hoge bezoek hebben moeten treffen. De heer Geitenbeek zei nog over dat bezoek: „Natuurlijk heeft men er van Nederlandse zijde alle begrip voor, dat het voor u allen een teleurstelling is, dat president en mevrouw Leone slechts één uur binnen de wallen van deze mooie stad zullen vertos»; Maar daar staat tegenover, dat Zier? zee de enige Zeeuwse stad is, ai? het druk bezette staatsbezoek h worden opgenomen". Organisatie Hoewel koningin Juliana en presüe slechts een uurt je in Zierikzee blijs is er een hele organisatie noaig p weest, om alles tot in de puntjes; regelen. Burgemeester De Meer? „Wc zijn er drie weken mee te. geweest". Koningin (ADVERTENTIE) Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrij- virig; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter- vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijstellingis iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor ƒ1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant. loningin Juliana en president Lew met zijn echtgenote worden ongevee om kwart over twaalf in Zierika verwacht. Zij worden vergezeld dm een veertigtal Italiaanse en Ne& landse autoriteiten. Het gezelschap riveert op het sportpark BanninknS twee grote helikopters. De comas:- ris van de koningin in Zeelai.d. nr. van Aartsen, de kamerheer ib.i ir.k A. Geuze en burgemeester De JÈatz zijn daar voor de ontvangst, (tojrsl- 'tisché rédenen wordt er op hK spr- publiek toegelaten S3 stapt het omvangrijk» p zeischap in zestien gereedstaan; au to's en rijdt via Rotonde, Laan m St-Hilaire, Westbrug, Balie, Meelsra naar het stadhuis. Als het organis» risch en technisch mogelijk is, zulle: cle Italiaanse president en de konitÉ de rit maken in een open auto. In de Meelstraat aan de zuldzijó! wordt een smalle strook met dreii hekken afgezet, zodat een beperk; aantal belangstellenden de aankccK bij het stadhuis kan bekijken Op het stadhuis worden de gese door b. en w. ontvangen Marls:; Dorst, dochter van secretaraanto naar J. J. Dorst, en Marjan Mas dochter van wachtmeester Muster- ten bloemen overhandigen. Daarna staat er gelegenheid het fraaie si- huis te bezichtigen en wordt er hé trouwzaal een aperitief aangehccs Burgemeester De Meester zal er e kort welkomstwoord spreken De is: De Meester zal de koningin en i; president het 'zegel der rechtsgeir.® schap van de Zierikzeese burgen', verwerkt als presse-papier, aanhiecec Tegen een uur of een, stapt het gen schap weer op. Via de Dam, Md, Havenpoort Z.Z., Havenpark, Kns plein. Oude Haven N.Z., Noorahsre- poort, Grachtweg en Rotonde ri men naar het sportpark Bans: Daar staan de helikopters gereed m de gasten naar Eur-o-Rama te te gen, vanwaar een vaartocht langs Zuidhollandse eilanden zal worden maakt. Het gemeentebestuur van B rikzee heeft een dringend beroep <S de bevolking gedaan om tijdens tó bezoek de vlaggen uit te steke. Op de foto de heer C. J speldt burgemeester De Meester t Zierikzee de Italiaanse onderscheita' op. (Foto PZC). Het overleg tussen België en Nederland over de ruimtelijke bestemmingen in de grensgebieden zit nog steeds zwaar in de versukkeling. Vorige week hebben daarover wetenschapsmensen uit beide landen op een gespreksbijeenkomst in Antwerpen elkaar hun beklag gedaan en zoals dat doorgaans gebeurt bij dergelijke gelegenheden tegelijk wat suggesties op tafel gegooid om hét verkilde contact wat op te warmen. Politiek gezien is daarvoor op het ogenblik de sfeer bepaald niet mild: de hele gang van zaken rondom het voornemen van Belgie om in Tiet Luikse' (men neemt aan Ternaaien) een raffinaderij neer te zetten heeft zelfs grimmige trek ken gekregen. Op een wetenschappelijk getint collo quium over het brede onderwerp 'de planning van het Belgisch-Nederlands grensgebied' gaat men zo'n kwestie dan natuurlijk maar een beetje uit de weg. De algemene achtergronden van het stagnerend over leg worden belicht. Men stelt vast dat de hele zaak zo stroef loopt omdat er een verschil is in planolo gische bevoegdheden. In België berusten die in hoofdzaak bij de regering in Brussel; in Nederland stellen de provinciale besturen de streekplannen vast. Men stelt vast dat er zo weinig vaart in het 'grens overleg over ruimtelijke ordening' is te krijgen om dat er aan de ene kant wordt gewerkt met een dui delijke nationale totaalvisie (de 2e nota ruimtelijke ordening), terwijl aan de Belgische kant een derge lijk beleidsuitgangspunt ontbreekt. Op zichzelf zijn het natuurlijk allemaal respecta bele excuses voor het vrijblijvende karakter, waarin de besprekingen verlopen. En vooral als ze dan worden gevoerd onder de officiële vlag van de Benelux Economische Unie moet toch worden erkend dat de eerlijke overtuiging' aanwezig is om er echt iets van te maken, Wie zelfs die al niet meer weet te ontdekken kan maar beter de hele theorie over het vervagen van de landsgrenzen vergeten. Voor die gedesillusioneerden in de Belgisch-Neder landse samenwerking staan de grenspalen nog steeds als bijzonder lastige hindernissen recht overeind. De directeur van de Limburgse provinciale planolo gische dienst, de heer P. C. 't Hoen, maakte op dat colloquium in Antwerpen een wrange opmerking over de impasse waarin het gesprek met België in zijn gewest is geraakt door de dreiging van een raf finaderij bij Ternaaien. Hij zei: „We hebben in Lim burg te maken met drie landsgrenzen: Duitsland, Vlaanderen en Wallonië. Ondanks alle geschrijf en gepraat., ondanks alle rapporten en ondanks al het werk in diverse commissies, zijn we met de ruimte lijke planning in de grensgebieden eigenlijk nog geen steek verder gekomen. Toen we ons in de gezamen lijk Belgisch-Nederlandse commissie met de zaak wilden bemoeien, bleek dat aan de Belgische dele gatie een zwijgplicht, was opgelegd. In zo'n geval vergaat je natuurlijk wel de lust om nog over andere gezamenlijke problemen te gaan confereren". De kwestie-Ternaaien is in het overleg tussen Bel gië en Nederland geen zaak die op zichzelf staat. Er is ook altijd nog de affaire rond de abomina bel slechte kwaliteit van het water in het kanaal Gent - Temeuzen. Er is in de invloed van de zware industriegebieden van Antwerpen op Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en een natuurgebied als het Land van Saeftinge. In het recente verleden is vaak gesteld dat het aan goed overleg in de grensgebieden bekekenl L Ol TJ (0 -jbekeken tussen plaatselijke en regionale overheden en orga nisaties ontbrak, omdat in dat overleg feitelijk elke bevoegdheid om 'zaken te doen' mankeert, alles moet via de omweg van buitenlandse zaken in Den Haag en in Brussel. Ook vorige week in Antwerpen werd daarom weer een pleidooi gehouden om de in vloed van de regionale autoriteiten in het grensover leg te vergroten. Zelfs werd de suggestie gedaan om regionale autoriteiten in de toekomst wat dat inter- grensoverleg betreft een deel van de taken te laten overnemen, die nu in handen van de centrale over heid zijn. Dat klinkt heel aardig: de invloed van de regio lijkt er beter door verzekerd. Maar het zou ook best eens een paardemiddel kunnen blijken te zijn. Het gevaar zit er dan namelijk in dat regionale autoriteiten over de grens heen tot bepaalde afspra ken en regelingen zouden proberen te komen afgezien nog van de vraag of dat alles in het inter nationale recht is in te passen terwijl het gevaar niet denkbeeldig is dat zij het zich verliezen op de nationale betekenis van bepaalde plannen en uit gangspunten. Van de kant van de Nederlandse rijksplanologische dienst werd vorige week aangevoerd dat de re gering in haar nieuwe 3e nota ruimtelijke orde ning onder andere het accent zal leggen op een vorm van regionalisatie. Zo in de geest van: ruimtelijk? ordening is in wezen geen Haagse zaak, de streek plannen van de diverse provincies moeten nadrukke lijker medebepalend worden voor het beleid var het rijk. Als voorbeeld werd daarbij aangehaald da in de toekomst het rijkswegenplan niet zonder mee; aan de provincies zal worden 'opgelegd' als een vast gegeven voor de streekplannen, maar dat ook over de rijkswegenstructuur tot op zekere hoogte in de gebieden zelf kan worden meegesproken en mee beslist. Een waardevol streven die regionalisatie van de ruimtelijke ordening, waarbij overigens niet mag worden vergeten dat de planologische visie van de regio uit de laatste jaren voortdurend is doodgelopen op onzekerheid over een aantal nationale kernpro blemen. De vraag bijvoorbeeld; wat moeten we in Nederland met de zeelmvenontwikkeling aan En dan blijkt steeds weer dat de regionale vormgeving, het streekplan werk, in hoge mate afhankelijk is van nationale en internationale kernbeslissingen. In het overleg over de ruimtelijke ontwikkeling in de grens gebieden van Nederland en België wegen die weder zijdse kernbeslissingen in feite dubbel zo zwaar. In Antwerpen is vorige week een lans gebroken voor een gezamenlijke structuurschets voor het Belgisch- Nederlands grensgebied. Die kan er alleen komen, wanneer alle partijen in het overleg het gevoel krij gen dat ze niet langer met een vrijblijvende samen spraak bezig zijn. En onder alle partijen moet dan natuurlijk méér worden begrepen dan alleen ae :ommissieleden, die zich bezighouden met het over- eg. De ervaring heeft geleerd dat rein het inter- ïationaal overleg nog vaak te veel met gesloten deu- ■en wordt gewerkt. Resultaten van overleg over •ormgeving en inrichting van de grensgebieden öe- ïoren gepubliceerd te worden, rechtstreeks doorge speeld te worden naar parlement en provinciale sis ten van de betrokken provincies, naar de gemeenten die het aangaan. Zolang die procedure nog is ver stard zal de sukkeldraf van het grensoverleg maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 10