PROVINCIALE ZEEUWSE CO! NT Egypte: vijandelijke eenheid omsingeld ISRAËL: BRUGGEHOOFD OVER HET SUEZKANAAL Maximumsnelheden 80 km per uur vóór zomer en 100 1974 Burgemeesters Sloegemeenten willen snelle goedkeuring calamiteitenplan Beweging op politiek toneel Vier Palestijnen houden groep gijzelaars vast in Beiroet de krant van zeeland SAOEDI-ARABIË BEPERKT OLIE- PRODUKTIE MET 10 PROCENT Communisten op IJsland tegen voorstellen kabel iauwoorlog Meerderheid Brits Lagerhuis voor beleid Heath Minister Westerterp: minimaal 70 op snelwegen Vroege kou met natte sneeuw Tweemaal Pechi-nee Pagina 2 216e jaargang - nummer 247 Vrijdag 19 oktober 1973 poging geen resultaat oplevert zal de levering van olie aan de Verenigde Staten worden stopgezet, aldus het DREIGEMENT AAN VS CAIRO, LONDEN (RTR) Saoedi- Arabië beperkt zijn olieproduktie vanaf donderdag inct tien procent, zo is meegedeeld in een uitzending van Ra dio Riaad die in Cairo is opgevangen. Volgens het persbureau voor het Mid den-Oosten in Cairo duurt de produk- tiebcperking tot november. Daarna wordt iedere maand vijf procent min der geproduceerd in overeenstemming met het besluit dat de Arabische olie landen woensdag in Koeweit hebben genomen. Volgens het radiobericht probeert de regering van Saoedi-Arabie van de Verenigde Staten gedaan te krijgen dat ze hun houding in het conflict tussen Israël en de Arabische landen ■wijzigen en een eind maken aan de aan Israël. .taat oplevi van olie aan de word radiobericht. De golfstaat Aboe Dhabi heeft don derdag een stopzetting van de olie export naar de VS bekendgemaakt. Gewaarschuwd wordt dat dezelfde ac tie zou worden ondernomen jegens elk ander land dat Israël steun ver leent. Ongeveer 12 procent van de produktie van 1,5 miljoen barrels per dag ging naar de VS. De belangrijkste markt voor de olie van Aboe Dhabi is Voorbereidingen de regeringen van de meeste wester se landen en ook die van Japan hebben zich donderdag beziggehouden met het treffen van voorbereidingen voor een energiecrisis van formaat. Woordvoerders van de oli-jmaat- sohappijen in Londen zeiden donder dag evenwel er ernstig aan te twijfe len of het mogelijk is West-Euiropa en Japan voor nadelige gevolgen van de produfctievenmindering te vrijwaren. Beide zijn in hoge mate afhankelijk van de olie uit het Midden-Oosten. Het kan niet uitblijven dat de p-oduk- tiebeperking op den duur alle verbrui kers van olie uit de Arabische landen treft, zo meende men. Opgemerkt werd overigens dat het besluit van Koeweit de afzonderlijke Arabische landen kennelijk een grote mate van handelingsvrijheid heeft ge laten. Ze mogen blijkbaar zelf uitma ken hoe ze het "oliewapen" in strijd tegen Israël zullen hanteren. Eveneens uit Londen werd vernomen dat de grote internationale luchtvaartmaatschappijen noodmaat regelen in voorbereiding hebben voor het geval zich een ernstig brandstofte kort zou voordoen of de prijzen van vliegtuigbrandstoffen sterk zouden gaan stijgen. Woordvoerders van maatschappijen achtten het onvermij delijk dat de tarieven voor het ver voer van passagiers en vracht dan omhoog zullen gaan omdat de lucht vaart toch al ernstig met stijgende kosten heeft te kampen s van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) zal vermoede lijk op korte termijn worden bijeen geroepen voor overleg over een verde ling van de beschikbare hoeveelheid olie over de Europese landen die door de vermindering van de olieproduktie in het Midden-Oosten worden getrof fen, zo is donderdagavond in Parijs uit bevoegde bron vernomen. REYKJAVIK (RTR) De communis tische partij van IJsland, onmisbaar element in de regeringscoalitie, heeft donderdag de Britse voorstellen ter be ëindiging van de één jaar oude kabel jauwoorlog, afgewezen en zo de rege ring in Reykjavik in een crisis gestort. Woensdag had premier Johannesson de voorstellen toegelicht op een ver gadering van de ministerraad. Minister van visserij, Ludvik Josefsson van de communistische partij, wees ze don derdag van de hand. Eén van de voornaamste redenen voor de afwijzing is dat de voorstellen de vorm hebben van een ultimatum. Ver der vinden de communisten dat ze niet ver genoeg gaan terzake van het beperken van de Britse visserij ter hoogte van IJsland. Olietekort MINISTER Lubbers ziet nog geen aanleiding voor een beperking van het benzineverbruik in Nederland, (pag. 3) Accijns DE progressieve partijen pleiten voor een hogere accijns op siga retten en alcohol, (pag. 11) Nieuws uit Zeeland op pag. 2, 5,7, 9 en 19 Binnen- en buitenland op pag. 3 en 11 Radio en tv op pag. 22 Beurs en financiën pag. 23 Sport op pag. 15,16,17 en 19 TEL AVIV, CAIRO, WASHINGTON (RTR, AFP, UPI) Israël lijkt steeds meer greep te krijgen op de oorlogshandelingen in de Sinai. Van het noordelijke front aan het Suezkanaal kwam donderdag avond de melding dat de Israëli's een bruggehoofd hebben geslagen naar de westelijke oever in een poging vaste voet op Egyptische bodem te zetten. Cairo maakte slechts melding van een Israëlische poging het kanaal ter hoogte van de Bittermeren over te steken. De vijandelijke eenheid zou zijn omsingeld en voor de keus gesteld zich over te geven of te worden vernietigd. De strijd langs het Suezkanaal: terwijl de tankslagen rond de Egyptische bruggehoofden op de oostoever onverminderd voortdu ren, zeggen de Israëliërs bij Bittermeren het Suezkanaal zijn overgetrokken. Zij zouden daar een bruggehoofd op de wes telijke oever hebben gevormd. LONDEN (DPA) Een debat over het Midden-Oosten in het Britse La gerhuis is donderdagavond met goed keuring voor het neutrale beleid met wapenembargo van het conservatieve kabinet van premier Heath geëindigd. De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie lijken zich steeds meer in te spannen via politieke kanalen een eind aan de gevechten in liet Midden- Oosten te maken. Hoewel de lucht bruggen van beide landen in volle omvang blijven functioneren worden de aanwijzingen sterker dat een vre desinitiatief van de grote mogendhe den in de maak is. Het geheimzinnige bezoek van de Russische premier Ko- sygin aan Cairo zou daar een belang rijk onderdeel van uitmaken. Het con flict in het Midden-Oosten is daarmee na de 14e dag zowel op het politieke als op het strijdtoneel duidelijk beweging gekomen. over het kanaal werden geslagen nu schijnt te verslechteren. Een aantal vijandelijke commando's, die kenne lijk zonder water en voedsel in de woestijn waren achtergelaten, had zich overgegeven. tussen de strijdende partijen zullen v/orden 'gesandwiched'. Egypte: omsingeld Egypte had donderdagavond laat nog niets van een eventueel Israëlisch bruggehoofd gemeld. In een communi qué Syrië ,.,.u cv., De strijd aan het front met Syrië Cairo werd slechts gesproken schijnt nu op een behoorlijk laag Israëlische poging het Suez-; 0 Zie slot pagina 3 kolom 2) Bruggehoofd Voor dit beleid stemden 251 digden, ertegen waren 175 leden. De socialistische oppositie had haar leden in haar keuze geheel vrijgelaten. In de loop van het debat pleitten pro-Israël- afgevaardigden voor de levering van munitie aan Israël en pro-Arabische afgevaardigden voor hulp aan de Ara bische landen. Terwijl de dagenlange tankslagen in de centrale sector van het Suezkanaal donderdag onverminderd voortduur den deed Israël, volgens eigen zeggen, in de noordelijke sector een geslaagde poging een bruggehoofd over het ka naal te slaan. Een niet met name. genoemde officier sprak van „de be-, langrijkste dag uit de oorlog'. Een Israëlische strijdmacht zou met tanks even ten noorden van de Bittermeren de waterweg zijn overgestoken niet alleen op zoek naar Sam-6-raketten maar om aanvallen uit te voeren op bases, commando-posten, raketlanceer- installaties en infanterie-eenneden van de Egyptische tegenstander. De strijd macht zou onder commando staan van een hooggeplaatste officier. Tijdens een korte persconferentie telde de Israëlische officier dat met de succesvolle actie van de strijd macht een wig is geslagen in de Egyptische frontlinie van 100.000 man en 1000 tanks op de oostelijke kanaal oever. Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat de drie Egyptische brugge hoofden die de eerste oorlogsdagen Icanaal over te steken ter hoogte van de Bittermeren om de Egyptische strijdkrachten te 'verstoren'. De vijan delijke strijdmacht was echter omsin geld en had de waarschuwing gekre gen zicb over te geven of te worden vernietigd. Het Egyptische communiqué was ver der geheel gewijd aan de strijd in de Sinai waar de eigen strijdkrachten '12 Israëlische vliegtuigen hadden neerge schoten en vier piloten gevangengeno men'. Sinds woensdagmorgen was het Egyptische leger in felle gevechten gewikkeld met de vijand in de centra le sector van het Sinaï-front. De Israë li's hadden 'zware verliezen' geleden. Tevens was een Israëlisch schip tot zinken gebracht dat burgerdoelen poogde aan te vallen in Port-Saïd. Andere schepen vn de eenheid wer den gedwongen te vluchten. Israëlische gegevens over de n in de Sinaï kwamen van Narkis. Hij zei dat donder- Egyptische tanks waxen ver nietigd, terwijl 20 gevechtsvliegtuigen en 6 helikopters waren neergehaald. De Egyptenaren hadden naar zijn zeg gen het grootste deel van hun leger nu naar de oostelijke oever overge bracht en beschikten daar nu over twee divisies in de noordelijke sector en de 16e divisie in het centrum. Hij gaf geen details over de situatie in het zuiden, maar beklemtoonde dat het moreel van de Egyptenaren nu tankslagen generaal Na dag 110 Eg: SUEZ-KANAAL Onder beschut ting van een rookgordijn plassen Israëlische militairen door het water tijdens een actie in de nabij heid van het Suez-Kanaal. 'BANK OF AMERICA' BEZET BEIROET (UPI, RTR, AFP) Vier gewapende Palestijnen, die sinds donderdagochtend 11 uur onze tijd gijzelaars vasthouden in een filiaal van de 'Bank of America' in de Libanese hoofdstad Beiroet, hebben him ultimatums herhaaldelijk verlengd. Het eerste ultimatum was vastgesteld op 17.00 uur, een tweede op 18.00 uur donderdag onze tijd. De overvallers hadden verklaard, dat zij de hank zouden opblazen als hun eisen niet zouden worden ingewilligd. vanochtend, zonder dat precies tijdstip 1b (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG Nog vóór het begin van de zomervakanties van volgend jaar zullen in Nederland maximumsnelheden van kracht worden op alle andere interlokale wegen dan autosnelwegen (kruisingsvrij en met gescheiden rijbanen). Het maximum voor autowegen wordt 100 km per uur, de maximumsnelheid voor niet- autowegen wordt 80 km per uur. Minister Westerterp heeft dit meegedeeld op een bijeenkomst van de Autopersclub, donderdag in Den Haag. grenzen merkte de minister verder op, te overwegen te zijner tijd ecn! inhaalverbod voor vrachtauto's in te voeren, „op bepaalde tijden en op| bepaalde trajecten". De maxima zijn in beginsel opzette-1 Invoering van maximumsnelheden is een van de aclit maatregelen die de minister op korte termijn wil invoe ren ter verhoging van de verkeersvei ligheid. Een aantal hiervan is reeds bekend. Ten aanzien van de snelheids- lijk aan de lage kant. Laat de ver keerssituatie het in het algemeen dan zullen afwijkingen naar boven worden toegestaan. Te denken valt hierbij aan lange, overzichtelijke weg- vakken met een verkeersintensiteit die tot overschrijding van het snelheids voorschrift zou leiden als de snel- heidsgrens ook daar laag zou zijn. Autowegen zijn verboden voor ander soortig, langzamer verkeer, maar heb ben niet altijd gescheiden rijbanen en zijn niet altijd kruisingsvrij. Andere dan autowegen" zijn toegankelijk voor elke verkeersdeelnemer. Voor de autosnelwegen wordt tegelijk een mi- nimumsnelheid van 70 km per uur -ran kracht. Periodieke keuring In de loop van dit jaar wil de regering een wetsontwerp Indienen dat de periodieke keuring van perso nen- en vrachtauto's verplicht stelt.! Minister Westerterp zei dat deze keu ringen in de loop van 1975 verplicht moeten worden, te beginnen met au to's die tien jaar en ouder zijn. Later kunnen jongere auto's aan de keuring worden onderworpen. Kentekenbewijs zichtbaar De minister wees erop dat de wijzi ging van de kentekenplicht, waarvoor het wetsontwerp vorige week is inge diend, inhoudt dat deel 1 in h« vervolg in elke auto zichtbaar mo« achterblijven als de bestuurder zie (Zie slot pagina 3 kolom 7) Van de 52 gegijzelde bankbedienden ziin er in de loop van donderdag inmiddels 17 bevrijd door toedoen van de politie. Een groep politieman nen is van een dak van een aangren zend gebouw op het balkon van de hoogste verdieping van het bankge bouw (de zesde) gesprongen. Zij hiel pen een lange rij gijzelaars over da ken heen naar hun vrijheid. De bevrij de gijzelaars zwaaiden met schoenen naar de toekijkende menigte. Deze schoenen hadden zij blijkbaar uitge trokken om zo min mogelijk lawaai te maken en de overvallers niet te alarmeren. De bezetters van het filiaal van de "Bank of America' hebben verklaard tot de 'Organisatie van de Socialisti sche Revolutie' te behoren. Zij hebben onder meer tien miljoen dollar geëist voor de strijdkrachten van Egypte en Syrië in hun strijd tegen Israël. Ver der zouden zij een vliegtuig willen om hen naar Algerije te brengen. wond bij di- ontploffing van een hand granaat die de overvallers in het bankgebouw wierpen. Bevrijd Gewonden De overvallers drongen donderdagoch tend de bank binnen. Zij waren gewa pend met verschillende vuurwapens, waaronder pistoolmitrailleurs van Russische makelijk, die vaak door Palestijnse commando's worden ge bruikt. Volgens ooggetuigen zijn bij een schietpartij tussen de overvallers en de politie minstens drie mensen gewond, onder wie een politieman. De politie heeft meegedeeld, dat enkele personeelsleden van de bank zijn ge- Bij het vallen van de duisternis ble ven de derde en vierde verdieping van het bankgebouw, waar de overgeble ven gijzelaars zich bevinden met hun "bewakers' donker. Op alle andere ver diepingen brandde licht. Er hebben zien ongeregeldheden voorgedaan toen politiemannen en militairen de toe schouwers wilden verdrijven uit de onmiddellijke omgeving van het bank gebouw. Of hierbij ook slachtoffers zijn gevallen is nog nier gemeld. De bezetters van het bankgebouw hebben ook nog de vrijlating geëist van Pales tijnen. die in Libanon worden vastge houden. BRIEF NAAR - EVENTUEEL AUDIËNTIE BIJ - MINISTER VORRINK ONTSTEMMING OVER UITBLIJVEN VAN REACTIE DEN HAAG HEINKENSZAND De burge meesters van de gemeenten rond het Sloegebied Borsele, Goes, Amemuiden, Vlissingen en Middelburg zullen er in 'n brief aan de minister van volks gezondheid en milieuhygiëne op aandringen het plan voor hulp verlening bij calamiteiten in het industriegebied Vlissingen-Oost zo snel mogelijk te fiateren. Eventueel zal men bij minister Vorrink een audiëntie aan-j vragen. Burgemeester G. H. E. M. van Waes| liet donderdag desgevraagd weten, dat er bij de gemeentebesturen rond het; Sloegebied enige ontstemming is over het feit. dat de goedkeuring op het hulpverleningsplan zo lang uitblijft. Begin augustus is het overleg tussen gemeentelijke provinciale deskundi gen, bestuurders en vertegenwoordi gers van liet rijk over het rampenplan afgerond. De verwachting van burge meester Van Waes was toen, dat men binnen enkele weken de goedkeuring van Den Haag binnen zou kunnen hebben. Als die er is, zal over het plan voorlichting aan de bevolking worden gegeven. Het 'rampenplan' voorziet zoals gemeld in twee regelingen. Een de eer- ste element: er is een overeenkomst gesloten, die er op neerkomt, dat del korpsen van Vlissingen en Borsele en de bedrijfsbrandweren van Total, Pe- chiney, Hoechst, M-T International, De Schelde en Hercules zo nodig met alle beschikbare materieel over en weer kunnen worden ingezet in welk kader ook wordt gedacht aan standaardisa tie van het materieel, een zelfde oplei ding voor de manschappen en derge lijke. een bevolking bij calamiteiten in de kerncentrale is eveneens overeenstemming bereikt. Voor dat doel is een draaiboek ge maakt, waarin maatregelen van een klein brandje tot evacuatie van de bevolking is uitgewerkt. Dat draai boek is ter goedkeuring voorgelegd aan de minister van volksgezondheid, terwijl het ook hekeken zou op de ministeries van verk« waterstaat, economische zaken, le zaken en landbouw. De kernenergie wet schrijft een beveiligingsplan de verantwoordelijkheid ervoor 1 bij de minister van volksgezondheid en de burgemeester van de gemee waarin de kerncentrale is gevestigd. Effectueren Van Waes: „Nu er een vinden wij het ook be langrijk, dat die kan worden geëffec tueerd. Men mag op de plannen best kritiek hebben, er is op dit gebied in Nederland nog weinig ervaring, maar we zouden ermee willen gaan werken en de coördinatie van een aantal za ken vast op gang brengen. Het zijn plannen, die best nog gewijzigd kun nen worden. De bedoeling is ook, dat de regelingen worden begeleid door een proep deskundigen, die kunnen inspringen als technische ontwikkelin gen nieuwe maatregelen noodzakelijk maken. Maar we willen nu met de zaak van de grond komen". De heer Van Waes verklaarde niet de indruk te hebben, dat er in de regeling "hete hangijzers' zitten, die de goedkeuring Op de vraag, op welke termijn de minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne een beslissing zal nemen over het calamiteitenplan, werd van de zijde van het ministerie desge vraagd meegedeeld, dat daar ook naar is geïnformeerd door de Tweede-Ka merleden mevrouw Kappeyne van de Coppeilo en de heer Dees (beidei WD). Die vragen zullen binnenkort wor den beantwoord. Naar verluidt moet de regeling, die voor Borsele is ont worpen, op een aantal technische pun ten worden aangepast, zonder dat af breuk wordt gedaan aan de materiële inhoud. Over die aanpassingen wordt overleg gepleegd met de opstellers plan. (Van onze weerkundige medewer ker) De vroege koudegolf die het vasteland van Europa is binnen gedrongen. veroorzaakte plaatse lijk in ons land de eerste natte sneeuw doordat de verticale vorstgrens tijdens buien tot onge veer 400 meter hoogte daalde. In enkele hogere delen van Duits land. os. het Sauerland. lag giste ravond een paar centimeter sneeuw. Geleidelijk zal de aanvoer van koude lucht uit het. poolgebiivi worden afgesneden door depres sies die van de Oceaan in de richting van de Noordzee opdrin gen. Daarmee wordt de luchtstro ming tegen het weekeinde meer westelijk en zuilen de fronten nu en dan regen veroorzaken. Ook Scandinavië is in winter weer terechtgekomen met sneeuwval ran betekenis en in het gebied van Lapland 's nachts al meer dan 15 graden vorst. De koude lucht met sneeuwval in de Alpen is inmiddels tot- het Mid- dellandse-Zeegebied doorgedron gen. Alleen in Griekenland en Zuid-Italië komen nog middag- temperaturen rond 25 graden voor. 1 het Omdat het niet gaat om belangrijke wijzigingen, zal op een beslissing van j de minister niet zo lang meer hoeven te worden gewacht. J Weg vrij voor de trans- Alaska- pijpleiding WASHINGTON (RTR) Het Ameri kaanse congres heeft donderdag de weg vrijgemaakt voor de aanleg van de omstreden trans-Alaska-oliepijplei- ding. Een commissie van senatoren en le den ran het huis van afgevaardigden stemde in met een definitief wetsont werp dat tot de aanleg van de leiding machtigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1