PROVINCIALE ZEEUWSE COI PZC ISRAËL TREKT VERDER SYRIË IN Nixon wil Ford als tweede man Oostburg wil 29,5 ha grond kopen voor de bouw van 440 woningen Waarschuwing van Moskou aan Israël Nog steeds 'rust' in Sinai 'eron beëdigd nederlanders willen nog geen Verkiezingen HOF: NIXON MOET BANDEN AFSTAAN Staking op komst in staalindustrie Losse verkering oi verloving? Keten gevraagd Pagina 2 216e jaargang - nummer 242 Zaterdag 13 oktober 1973 Israëlische militairen dansen de 'Hora', nadat zij op Syrisch ge bied achter de bestandslijn zijn doorgedrongen, op de weg naar Damascus. UfENOS AIRES (RTR-DPA) Gene- atfl Juan Domingo Peron (78) is rujdag voor de derde maal als presi dent van Argentinië beëdigd. HU legde de eed af tijdens een korte plechtigheid in het parlement. Enkele minuten na hem werd zijn dtrfde vrouw Isabel (43) als vice- pS'sident beëdigd. DEN HAAG De meeste Ne derlanders willen voorlopig geen Verkiezingen voor de Tweede Ka nier. Dit blijkt uit een NIPO- onderzoek, dat werd ingesteld on der 1031 Nederlanders vanaf 18 jaar. Op de vraag: vindt, u dat er ïpoedig nieuwe verkiezingen voor ie Tweede Kamer moeten wor sen gehouden of voorlopig niet, gaf slechts 21 procent van de ondervraagden het antwoord wuer spoedig naar de stembus te willen gaan. Daarentegen was 71 P-ocent van mening dat er voor lopig geen nieuwe verkiezingen moesten worden gehouden, ter wijl 8 procent geen antwoord op deze, vraag kon geven. Vnn de ondervraagden waren de trVD-stemmers het meest voor spoedig nieuwe verkiezingen, na melijk 43 procent. Bij de ARP was dit percentage 31 procent, bij cie CHU 26 procent, bij de KVP 25 procent, bij de PPR 14 proceiiit, bij de PvdA 13 procent en bij ;d'66 4 procent. Vookopig geen verkiezingen was tie mening van 51 procent van de WD-stemmers, 64 pro cent itón de ARP, 63 procent van de CHU; 67 procent van de KVP, 81 proc-ent van dé PPR, 84 pro cent var-, de PvdA en 88 procent van de lo'66-stemmers. De laatste groep vc/,elde dus het minst voor nieuwe Verkiezingen op korte ter- Nieuws ufo Zeeland op de pagina's 2, 5,7,9 en 11. Binnen- én buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op pagina 23. Radio en televisie op pagina 26. Financieel nie-uws op pagina zaterdagkrant pag. 17: Op deze pagina starten wij vanoaag met een nieuwe^ interview-serie "Inter", K->es Cysouw had hiervoor em gesprek met pvda-gedeiuteerde mr. J. P. Boersnn pag. IS: Letterkundige kroniek van Hans Warren pag. 19: "Potjes" iog geen "do- denkruisiTq Schoolbusies geen "pro bleem" vo->r politie, pag. 21: Poppraet: Schaken, dimmen, bridge. Kissinger: oorlog kan uit de hand lopen MOSKOU, BEIROET, WASH INGTON „De Sowjet-Unie kan niet onverschillig blijven te genover de misdadige handelin gen van het Israëlische soldaten dom dat slachtoffers heeft ge maakt onder de Sow jet-burgers die zich in Syrië en Egypte be vonden", zo waarschuwt het persbureau Tass vrijdag. In de verklaring die door radio- Moskou werd verspreid, heet het verder: „De Sowjet-Unie eist de onmiddellijke staking van de bombardementen op de agglo meraties en de burgerdoelen in Syrië en Egypte en de eerbiedi ging door Israël van de normen van het internationale recht en in het bijzonder wat betreft de zeevaart". „Voortzetting van de misdadige han delingen door Israël zal ernstige con sequenties voor Israël zelf hebben. ,De Sowjet-Unie meent dat de basis voor een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten een sta king van de Israëlische agressie is", aldus de verklaring. Israël zou een einde moeten maken aan schendingen en de bezette Arabische gebieden moe ten ontruimen. Koning Feisal van Saoedi-Arabië heeft, aldus meldde vrijdag het gezaghebben de Beiroetse. dagblad An Nahar, een dringende particuliere boodschap ge zonden aan president Nixon. An Nahar meldde niet wat er in de boodschap stond maar liet doorsche meren dat het hier een poging van ko ning Feisal betrof er van af te zien Is raël nieuw oorlogstuig te zenden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger heeft vrijdag op een persconferentie gezegd dat de oorlog uit de hand kan lopen, zodat beide supermogendheden moeten in grijpen. Het Midden-Oosten kan het kruitvat worden dat de Balkan in 1914 was- Hij vond dat 't Sowj et-Russischs optreden tot dusver niet 'onverant woordelijk' kan worden genoemd. Er TEL AVIV, CAIRO, DAMASCUS (RTR, AFP, AP, UPI, DPA) Ook vrijdag waren er weer hevige, gevechten aan het Golan-front. Het Israëlische opperbevel maakte hekend dat Israëlische eenheden I in de strijd in de heuvels op Iraakse strijdkrachten zijn gestoten. De Israëli's zetten hun opmars naar Damascus voort en zouden nu al binnen artillerie-hereik van de Syrische hoofdstad zijn, aldus een legerwoordvoerder. Syrië gaf gisteravond voor de eerste maal toe dat Israëlische troepen enige vooruitgang hebben geboekt bij him tegenoffensief maar in een legercom muniqué daaraan direct toegevoegd dat Syrische grondtroepen de Israë li's tijdens 'felle gevechten' die nog voortduren, hebben gedwongen zich terug te trekken. In de Golf van Suez en in de Middel landse Zee was de Israëlische vloot v/eer slaags met de vloten van Egypte en Syrië waarbij over en weer verlie zen werden gemeld en Syrië Israël beschuldigde van het tot zinken bren gen van koopvaardijschepen. Aan het Sinaïfront liggen de Egypti sche en Israëlische legers tegenover elkaar, zonder dat zich spectaculaire veranderingen hebben voorgedaan. In de Golan heuvels, aldus meldde een Israëlisch legercommuniqué, duurt het offensief der Israëlische strijdkrachten voort. Gedurende de dag hebben zij hun doorbraak op Syrisch grondgebied uitgebreid en ge consolideerd. „Israëlische gevechtsvliegtuigen heb ben wederom de belangrijkste Syri sche vliegvelden aangevallen. Tijdens luchtgevechten werden vrijdag 29 Sy rische vliegtuigen neergeschoten. In kringen van Israëlische waarnemers acht men het niet waarschijnlijk dat Israël zal proberen de Syrische hoofd stad in te nemen. Wel zou het mogelijk zijn dat de troepen tot aan de poorten van Damas cus oprukken, aldus deze waarne mers. is nog geen reden voor de VS om de ontspanningspolitiek te herzien. De Russische luchtbrug is niet massaal en de VS bespreken nog met de Israëli sche regering, hoe de traditionele wa penleveringen moeten worden voortge zet. Beide supermogendheden beheer sen zich om uitbreiding van het con flict te voorkomen, aldus de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken op een persconferentie. Hij bood opnieuw bemiddeling van Washington aan de oorlogvoerende landen aan. Dreigen met afsnijden van de olietoe voer haalt niets uit, zei hij. Hij voegde eraan toe, dat de regering- Nixon gepaste maatregelen zal treffen als de Sowjet-Unie zou gaan optreden op een wijze die door de Verenigde Staten onverantwoordelijk wordt ge acht. Hij maakte niet duidelijk waar uit deze maatregelen zouden bestaan. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft vrijdag laten weien dat Zie slot pagina 3 kolom 2) Zeer gunstig Generaal Chaim Herzog, de officiële Israëlische militaire woordvoerder, noemde de situatie aan het Syrische front vrijdagmiddag 'zeer gunstig'. Hij noemde de strijd 'fantasieloos' en zei dat de oorlog gewoon volgens het boekje wordt gevoerd. De Syriërs pro beren zien van tijd tot tijd in te graven en een loopgravenoorlog te beginnen. De Israëlische tanks infanterie omzeilen de verdedigings gordels niet, maar breken erdoor heen om vrij te kunnen maoeuvreren. Vol gens Herzog hebben de Syrische vlieg tuigen bijna geen landingsterreinen meer en verkeert de luchtafweer in deplorabele toestand. Syrië meldde echter vrijdagmiddag 3' Israëlische vliegtuigen te hebben neer geschoten, hetzij door de luchtafweer hetzij door jachtvliegtuigen. Enkele luchtgevechten woedden vrijdag hoven Damascus. Veertig tanks en meer dan 20 andere rupsvoertuigen zijn door de Syriërs vernietigd of buitgemaakt. Van eigen verliezen maken de partijen geen mel ding. Anders was dat met Irak dat meedeel de 12 vliegtuigen te hebben ver loren bij de strijd aan de zijde van de Arabische broeders. Zeegevechten KISSINGER Volgens de legerberichten zijn de vloten van Eypte en Syrië ook vrijdag slaags geweest met de Israëlische marine. De Israëlische vloot voerde aanvallen uit op de Syrische Middellandse zee havens waarbij, volgens Syrische me dedelingen, een Sowjetrussisch, een Grieks en een Japans schip tot zinken werden gebracht. In de nacht van don derdag op vrijdag werden drie Israëli sche schepen tot zinken gebracht die de havenstad Tartoes aanvielen zo meldde en Syrische woordvoerder Tel Aviv spreekt van het tot zinken brengen van twee Syrische schepen, waarmee nu alle raketlanceerboten van Syrië zouden zijn vernietigd. Het Egytpische opperbevel maakte vrijdagmiddag bekend dat bij een zee gevecht in de Golf van Suez drie Israë- (Zie slot pagina 3 kolom 3) De strijd in het Midden-Oosten. ten Syrische straaljager o Een Israëlische soldaat bekijkt Hoogte van Golan, hier het wrak van een neergescho- WASHINGTON (AP) Presi dent Nixon heeft vrijdag bekend gemaakt dat hij Gerald Ford, de leider van de republikeinen in het huis van afgevaardigden, heeft benoemd tot opvolger van WASHINGTON (UPI) Een Ameri kaans hof van beroep heeft vrijdag bepaald dat president Nixon de ge heime geluidsbandjes aan de president van de Amerikaanse districtsrecht bank, John J. Sirica, ter onderzoek moet afstaan Het gaat om de banden met in het Witte Huis opgenomen ge sprekken, die aanwijzingen zouden kunnen bevatten over de Watergate- affaire. Nixon mag die gedeelten vasthouden die betrekking hebben op buitenland se zaken of op de nationale defensie. De uitspraak van het hof betekent een tegenslag voor de president, die zich er halsstarrig tegen heeft verzet de banden prijs te geven, maar ook voor speciale aanklager Archibald Cox, die integrale uitlevering van de geluids banden aan de grand jury had geëist. Spiro Agnew als vice-president van de Verenigde Staten. Zowel het huis van afgevaardigden als de senaat moeten de benoeming met meerderheid van stemmen goed keuren. Het ziet er nu naar uit. dat de procedure van de bekrachtiging van de keuze van Nixon een langduri ge affaire zal worden. Normaliter is voor benoemingen alleen de goedkeu ring van de senaat vereist. Het 25e amendement van de grondwet bepaalt voor het geval een vice-presi dent moet worden vervangen echter, dat dat huis zowel als senaat voor dracht van de president moeten be krachtigen- Voor het huis zal de juri dische commissie de hoorzittingen voeren. De senaat is het er nog niet. over eens welke commissie dit moet doen. FRANKFORT (AP) Het vakver bond voor de Westóuitse staalindus trie heeft vrijdag met overweldigende meerderheid besloten in het gebied van Stuttgart en Mannheim een sta kingsactie af te kondigen die aan staande dinsdag gaat beginnen. Tot de bedrijven die hierdoor getrof fen worden behoren Daimler-Benz, Porsche, Robert Bosch. Brown-Boveri, IBM en Audi-NSU-Auto-union. Het gaat om looneisen. EERSTE STAP OP WEG NAAR NIEUWE UITBREIDING 'OOSTDIJKE' fimtlijn TOTALE KOSTEN: MEER DAN ÉÉN MILJOEN OOSTBURG Met de aankoop vanl 29,5 hectare grond van de familie Leenhouts-van Cruijningen willen b. en w. van Oostburg de eerste stapi zetten op weg naar de verwezenlijking van het uitbreidingsplan Oostdijke. Dej getaxeerde waarde van de grond isj 784.624. De schadeloosstellingen aan! de pachters belopen een bedrag van ƒ401.383, zodat uiteindelijk voor dej grondverwerving in Oostdijke een be-l drag van 1.186.007 nodig is. B. en w. hebben daarom de raad een voorstel gedaan om de gronden aan' te kopen tegen de getaxeerde waarde. Het college is met de erven Leen-, houts-van Cruijningen tot overeen-1 stemming gekomen om een bedrag van 24.624 te betalen bij de over drachtsakte. Voor de rest van de waarde, ƒ760.000 gulden, zal de ge meente dan in het krijt staan bij de familie. De rente van de lening is bepaald op acht percent, te betalen in halfjaarlijkse termijnen. B. en w. C len mee dat het van groot belang .voor de gemeente dat deze transac tot stand komt. Oostburg kan hiermee weer voor jaren beschikken over grond voor woningbouw. Het is de bedoeling het plan Oostdij ke in fasen uit te voeren. Hierdoor is het mogelijk de aanleg van openl werken te spreiden zodat het re verlies beperkt blijft. Ook voor de pachters is het aantrekkelijk dat ze met alle grond meteen moeten af staan. Het uitgewerkte deel van het plan zoals het op dit ogenblik is opgezet biedt ruimte aan naar schatting 440 woningen en 180 garages. In een an-i der deel willen b. en w. een project ontwikkelingsmaatschappij de gelegen heid geven een plan uit te voeren voor naar schatting 185 woningen. Omdat het de bedoeling is in de toekomst elders in de gemeente een nieuwe rioolwaterzuiveringsinstallatie te bouwen is aan het terrein waarop de huidige installatie staat al een nieuwe bestemming gegeven. Hier is nu de nieuwe christelijke mavo-school geprojecteerd. De bestaande BB-bun- ker is in het plan opgenomen met rondom een zodanige bebossing dat het geheel geen storende uitwerking op de omgeving zal hebben. Scholen In het plan Oostdijke is verder nog een openbare kleuter- en basisschool oogenomen. Ook wordt veel aandacht aan speelplaatsen groenvoorzieningen. Bij de opzei is nog geen rekening gehouden met de aanleg van een verbindingsweg tussen de rijksweg en de Kaas- en Broodse- dijk. Bij de uitwerking van het plan moet wel rekening worden gehouden met deze weg. Daarom is er bij de stedebouwkuhdige op aangedrongen het plan spoedig klaar te maken in verband met vooroverleg met de be trokken instanties. Nu uit het contingent 1973-74 geen woningwetbouw meer zal geschieden in de Tragelwijk zal de hier nog resterende grond worden gebruikt voor particuliere bouw (eengezinswo ningen). Hiervoor is in de kern Oost- burg geen grond meer beschikbaar. Van Interbouw Zeeland in Goes is al een aanvraag binnengekomen voor de bouw van 16 woningen in de Oost- burgse Tragelwijk. Ook andere onder hebben al interesse getoond zodat de Tragelwijk naar verwachting binnen twee jaar vol zal zijn. Hierna moeten b. en w. over grond in Oost dijke kunnen beschikken, temeer daar; ook voor het contingent 1974-75 grond voor woningwetwoningen be schikbaar moet zijn in de kem Oost- burg. De eerste fase van Oostdijke omvat het gebied ten oosten van de Melk weg, uitsluitend aan de Tragelwijk. In dit gebied tussen Tragelsingel en Kaas- en Broodsedijk kunnen onge veer 120 woningen worden gebouwd 'twee onder één kap). Van Vastgoed Ontwikkelingsmaatschappij is een ver zoek binnengekomen om hier 86 wo ningen te bouwen. B. en w. willen de gelegenheid om dit gunstig gelegen j terrein aan te kopen niet laten gaan. De eigenaren waren niet bereid eem kleinere oppervlakte dan 29,5 ha tel verkopen. i Tiet kabinet-Den Uyl heeft SfiAyf Tl geen enkele reden z:ch v) zorgen te maken over de e'gta n:i0i-'e toekomst: met j ..jag en wimpel is het deze L71 J weck door het examen van de algemene beschouwingen gekomen. Geen moment was sprake van enig gevaar, er was niets aan de hand: zoaLs het er nu uitziet kan deze ploeg ijs en weder dienend de volgende algemene beschouwingen met redelijk gemak halen. Dat het zo zou gaan lag overigens in de lijn der verwachtingen: na alles wat zich rond de kabinetscri sis had afgespeeld was de speelruimte voor de kamer bijzonder gering. ze kon het immers tegenover de kiezers niet te bont maken, maar diende voor al voor politieke .stabiliteit te zorgen. Zou zij dat niet hebben gedaan, zou ze de politiek nog weer verder in diskre diet hebben gebracht. Van die stem ming, van die kleine marge vooral, heeft het kabinet-Den Uyl mede gepro fiteerd. De debatten deze week waren niet alleen een soort examen voor het kabinet met ruime zeven-s geslaagd maar fungeerden ook als toetssteen voor de onderlinge verhoudingen tus sen de partijen die de leden van deze regering hebben geleverd. Men woet: er doet zich in dit opzicht de wat eigenaardige situatie voor dat de rege ringspartijen dit kabinet op twee ver schillende manieren benaderen. De pro gressieven beschouwen het als 'parle mentair', dat wil zeggen dat over en weer sterke bindin gen bestaan tussen de progressieve mi nisters en hun frac ties. De beide con fessionelen daaren tegen KVP en AR zien het kabi net als 'extra-parlementair', zonder binding met de fractie. En dat houdt in dat zij vrijer en onafhankelijker je gens dit kabinet kunnen opereren dan de progressieve drie. Die drie kijken dan ook met argusogen naar KV? en ARP in de kamer: als deze beide frac ties onder het vaandel van 'extra-par-e- mentair' belangrijke programmapun ten van het kabinet zouden blokkeren, ontstaat zonder twijfel een ernstig conflict tussen progress:even en de confessionelen. Nog weer anders gezegd: het kabinet- Den Uyl steunt niet op een coali tie. maar op een losvast-verhou- ding tussen enerzijds de progressieven en anderzijds de KVP-AR. Indien nu in deze 1 os-vaste verhouding niet veel moeilijkheden optreden, wanneer men wat vriendelijk of zelfs lief is voor elkaar, kan deze losse verhouding over gaan dat gebeurt soms ongemerkt in een wat nauwere band, een soort "politieke verloving'. In de parlemen taire geschiedenis is het wel meer voor gekomen dat kabinetten die aanvanke lijk het stempel 'extra-parlementair* opgedrukt hadden gekregen, na enige tijd als volledig parlementair gingen opereren, dat wil zeggen: steunend op fracties die het met. elkaar eens zijn. Als men nu de milde stemming van deze week jegens dit kabinet-Den Uyl van met name KVP en AR in de ?>e- schouwingen betrekt, dan is de conclu sie gewettigd dat de progressiever, ten opzichte van deze twee confessionele partijen geen enkele reden tot klagen hebben. Met andere woorden: als er in de nabije toekomst niet teveel donkere wolken aan de politieke horizon ver schijnen en men zou aan beide kanten elkaar wat in acht nemen, dan zou de polarisatieperiode tussen progressie- ven en confessionelen wel eens afgelo pen kunnen blijken. Weliswaar is het nog te vroeg om stellige verwachtin gen uit te spreken, maar er zijn niet temin symptomen herkenbaar. f\P één symptoom in bet bijzonder V3 willen we in dit verband wijzen. Bij de vele moties was er deze week één over het- milieubeleid, inge diend door fractievoorzitter Kruisinga van de CHU en mede ondertekend door de fractievoorzitters van KVP en ARP, een motie derhalve van het chris ten-democratisch appel. Er werd daar in aangedrongen op spoed hij de op stelling var. een aantal milieuwetten, een vrij onschuldige uitspraak die ech ter het kabinet niet wenste te accep teren. De minister-president verklaar de nogal nadrukkelijk geen behrWte hebben aan deze uitspraak en vond het zelfs tegen de parlementaire regel.- in dien deze motie zou worden aanvaard: het kabinet had immers later, weten met de grootst mogelijke spoed aan de milieuwetgeving te werken. Kenne lijk wilde hij verhinderen dat een aan vaarde milieu-motie-Kruisinga zou kunnen worden uitgelegd als kri'iek op minister Vorrink. vooral nu de af gelopen weken in Den Haag geruchten circuleerden dat zij het niet makkelijk zou hebben. En wat gebeurde nu na deze opmerking van premier Den Uyl? De voorzitters van KVP en de ARP trokken hun handtekening in en lieten Kruisinga met zijn motie zitten: ze werd dan ook verworpen. Een leerzame geschiedenis: twee partners in het christen-democra tisch appel vonden deze week de solidariteit met het kabinet belangrij ker dan de eensgezindheid met hun CH-collega. Ze maakten in feite or. Kruisinga duidelijk dat ze op dit ogen blik geen extra-wrijfpunten met de PvdA willen hebben, ze kozen derhalve niet voor hem maar voor Den Uyl en zijn kabinet. En dat nu is naar ons gevoel een vrij duidelijk symptoom van de gewijzigde politieke verhoudin gen In Nederland. In dit opzicht wordt het komende parlementaire jaar be langrijk voor de Nederlandse politiek: blijft het een losse verkering Possen progressieven en AR - KVP of gaat het naar een verloving?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1