Duitse baby verkocht voor 150 gulden plus kaartje Gedeelde Nobelprijs naar prof. Tinbergen HET KREMLIN EN HET MIDDEN-OOSTEN VERVOLG KANTLIJN binnen- en buitenland HUURWAARDE TERUGGENOMEN IN KANAAL BAGGERMOLEN GEKAPSEISD Colbert en blazerkostuums ceo- MOTIES W TWEEDE KAMER NEDERLANDSE AMBASSADE IN CHILI WEIGERDE VLUCHTELING Ex-medewerker Nixon van meineed rJ VSIJOAG 12 OKTOBER 1973 PROVINCIAlt ZEEUWSE COURANT 3 UTRECHTSE 'KOPER': ZE DREIGDEN HEM ONDER DE TREIN TE GOOIEN R Gawlowsky en dochter Manu ele, die het Duitse babytje voor 150 gulden kocht. UTRECHT De Utrechtenaar R. Gawlowskij heeft gisteravond op het station van Arnhem een twee maanden oude baby, een jongen, 'gekocht'. Nog een beet je over zijn toeren („ik ben nog niet uit de kleren geweest") ver telt hij het verhaal van een Duit se man en vrouw van ongeveer 25 jaar, die hem 's middags op het station al waren opgevallen door him armoedige kleding. Toen Gawlowskij 's avonds op de trein stond te wachten samen met zijn zesjarige dochtertje, had hij nog een half uurtje over en ging naar de stationsrestauratie, waar een ongeveer 63-jarige vrouw met een baby voor het raam stond. „Mijn dochtertje was al aan het zwaaien naar dat kind en wilde er naar toe. Ik had wel zin in een kroketje en zodoende. Wij naar bin nen. Manuela. mijn dochter, naar die baby toe en ik dus ook. Toen vertelde mevrouw, die in de restauratie werk te, dat ze dat kind vijf uur geleden in handen had gekregen om even op te passen. En nu (het was ongeveer half tien) stond ze er nog mee. Net toen ze mij dat vertelde kwamen d'r ou ders binnen en dat bleken de mensen te zijn die ik 's middags op het perron had gezier" Dreigement ,2e zaten in grote moeilijkheden en wilden uiteindelijk dat ik hun trein kaartje zou betalen. Ik had him al onderdak aangeboden bij mij thuis voor een nacht, maar ze bleken hele maal geen geld te hebben. Toen ik hun trein niet wenste te betalen, zei de vrouw tegen mij dat ze het kind. dat Rolf Nictsche heet, dan onder de trein zou gooien. Ik vroeg haar of ze gek was. Het was een heerlijk hoopje, die baby. Ik zei, geef mij het dan maar, ja zoiets zeg je dan. Maar tot mijn verbazing gaf ze het nog ook. Ze moest er wel geld voor hebben. Toen heb ik hun f 100 gegeven en op kwi tantie nog eens vijftig. Ik met het kind de trein in. Onderweg draaide ik het hele gebeuren nog eens terug en kwam tot de conclusie dat ik het beste naar de politie kon gaan. In Utrecht op het station heb ik toen de politie gebeld". De baby, die gekleed was in alleer. maar een plastic broek, een babytruit je en een mutsje ligt nu in goede gezondheid in het Utrechtse Wilhelmi- na Kinderziekenhuis. Weer ophalen Gawlowskij: „Met de ouders heb ik de afspraak gemaakt dat ze de baby over vier weken weer bij mij thuis komen ophalen. Gebeurt dat niet, dan wil ik het wel adopteren en mijn buurvrouw heeft ook interesse. In een kindertehuis komt het niet, daar zal ik me hevig tegen verzetten. Ik heb daar namelijk zelf ook een gedeelte van mijn jeugd doorgebracht en weet dus wat het is". De Utrechtse politie stelt een onderzoek in. Rolf Nietsche, blijft voorlopig in het Utrechtse kindertehuis Meisjes- stad. De Raad voor de Kinderbescher ming in Utrecht en de politie willen eerst de ouder(s) opsporen en met hen overleggen wat er met de baby moet gebeuren, voor er beslist kan worden wie het kind verder zal op voeden. Het jonge stel zwerft op het ogenblik vermoedelijk door ons land. Verontwaardigd Samen met dr. Lorenz en prof. VonFrisch STOCKHOLM (RTR) De Nederlandse prof. dr. N. Tinbergen die aan de universiteit van Oxford hoogleraar is op het gebied van het gedrag van dieren heeft donderdag een gedeelde Nobel prijs voor geneeskunde gekregen. Hij ontvangt de prijs ten be drage van 510.000 Zweedse kronen samen met de 86-jarige Oosten rijkse prof. Karl von Frisch en diens landgenoot dr. Konrad Lo renz. De 70-jarige dr. Lorenz is verbonden aan het Max Planck-instïtuut te See- qlesen in Opper-Oostenrijk. Prof. Von Frisch heeft gedoceerd aan de univer- De Europese commissie in Brus sel heeft besloten ruim 54 miljoen gulden te besteden aan ontwikkelings projecten in de met de EEG geasso cieerde landen in Afrika. Het geld wordt geschonken uit de middelen van het derde Europese ontwikke- „gaan we uit van de huidige maatschap pelijke situatie". Geen hemelbestor mend standpunt. De moeilijkheid bij het komende debat buiten de sta ten zal het ook wel worden gevoerd is echter dat er hier en daar nogal wat mensen zullen wezen die juist wél de hemel willen bestormen, ze willen die onder meer inrichten via welzijns voorzieningen. In alle eerlijkheid gezegd: we ver wachten niet veel van de schets die nu op tafel ligt, het is een nogal on verbindend stuk. In een volgende sta- tenperiode is men het vermoedelijk al weer vergeten, want dan zijn er weer andere dingen die de aandacht vragen, ook op het stuk van de wel zijnszorg. Basis ook van dit deel van de overheidstaak is en blijft de ruim-; telijke ordening: hoe wil de bevolking van Zeeland dat haar provincie tussen nu en de komende dertig jaar wordt ingericht, hoeveel mensen mogen hier komen, hoe stelt men zich die ontwik keling voor? Die vragen echter kunnen alleen worden beantwoord in samen spel met de regering, daar moet de taakstelling in nationaal verband wor den opgesteld. Pas als over die taak stelling zekerheid bestaat kan de Zeeuwse kaart worden ingevuld, dan ook kunnen de welzijnsvoorzieningen worden ingekleurd en kan worden na gegaan in hoeverre daarvoor extra rijkshulp noodzakelijk is. Rijkshulp die dan ontkoppeld behoort te zijn aan lokale economische groei, maar voor namelijk moet zijn gerelateerd aan een zaak in nationaal verhand aan Zeeland opgedragen, en aan nationaal-gangbare opvattingen over het provinciaal voor- zieningenpeil. Aan deze nationale taakstelling ont breekt het echter de begelei dingsbrief van de provinciale be groting wees er onlangs nadrukkelijk op. Het wachten is nu op de nieuwe oriëntatienota ruimtelijke ordening van dc regering. Misschien komt die nog beschikbaar voordat de discussies in de staten over de sociaal-culturele schets beginnen. Dat zou een pluspunt wezen. En als dan de staten bovendien nog over het grote talent zouden blij ken te beschikken om bij hun discus sies niet te spreken over de poppetjes die statistieken en grijze woorden massa's bevolken, maar over echte, levende mensen, dan zou het misschien toch nog een goed debat kunnen wor den. Een debat over de vraag hoe men in Zeeland de ruimte dat wil ook zeggen: de dagen van de mensen kan bestemmen, teneinde een wijs hart te bekomen. siteiten van Breslau, München Granz. Hij woont nu in München. De drie geleerden hebben de prijs gekre gen voor ontdekkingen op het gebied van sociaal gedrag. Prof. Tinbergen bezit nu de Britse nationaliteit. Hij werd op 15 april 1907 in Den Haag gebofen. Na zijn studie in de biologie in Leiden werd hij daar in 1940 lector en in 1947 tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit be noemd. In 1949 aanvaardde hij een lectoraat in Oxford, waar hij in 1960 'reader' werd. Op de vraag waarom hij als zoöloog de prijs deelt met twee medici ant woordde prof. Tinbergen: „Dat ik de prijs deel met twee me dici verhaast me niets. Ik bestudeer het dierengedrag in zijn natuurlijke omgeving en steeds meer begint door te dringen dat dit van groot belang is voor ons mensen, met wie in hun samennleving iets mis dreigt te g Vooral ook in de psychiatrie wordt meer en meer met de resultaten van het dierenonderzoek rekening gehou den". Zijn belangstelling gaat vooral uit naar het bestuderen van het gedrag van dieren. Na zijn promotie in 1932 bezocht hij Groenland waar hij zich bezighield met het gedrag van c" sneeuwgors en de grauwe franjepoot. Nieuwe wetenschap Volgens het rapport van de jury zijn de drie geleerden de stichters van een nieuwe wetenschap, „de vergelijkende studie van gedragingen". Aan hun is het te danken dat het onderzoek van liet gedrag van dieren uit het slop is geraakt waarin het in het begin van deze eeuw was geraakt. Prof. Van Frisch is voornamelijk be kend door zijn onderzoek naar de 'taal' van bijen, de wijze waarop deze insekten inlichtingen aan elkaar door geven. Dr. Lorenz begon in de jaren twintig met onderzoekingen naar de instinctgewoonten van vogels, waaron der meeuwen. terecht is gekomen. Hij en zijn vrouw Bea hebben twee dochters (6 jaar en 10 maanden) en een zoon van 7 jaar. Een door de ouders verlaten kind als Rolf valt echter onder verantwoorde lijkheid van de Raad voor de Kinder bescherming, die het kind op „neu traal terrein" wil laten zolang niet vaststaat of de ouders het kind al of met terugnemen. Gawlowskij is er overigens van overtuigd dat het kind niet naar de ouders teruggaat. Gistermiddag was hij nog steeds erg opgewonden over zijn belevenissen op het Arnhemse station, maar vooral over wat hem later in Utrecht overkwam. „Ik be grijp wel dat die regels er iijn. Maar de politie doet net of ik een misdadi ger ben. Eerst beloofden ze dat ik het kind meteen zou terugkrijgen als het uit het Wilhelmina kinderziekenhuis zou komen. Daar is het even geweest voor onderzoek. Gistermiddag kwa- men anderen van de politie me vertel len dat het helemaal met kon. Ik mocht het bij wijze van uitzondering, in gezelschap van de politie, één keertje zien in Meisjesstad. Waarvoor is dat allemaal? Ik neem dat kind heus niet mee. Maar ik voel me er natuurlijk erg mee verbonden. Tens lotte heb ik dat kind van de dood gered, dat wil ik rustig zeggen zonder mezelf omhoog te steken". „Ik kon gewoon niet anders dan dat kind aannemen, toen die moeder dreigde dat ze het anders voor de trein zou gooien. Kijk, ik heb zelf ook een erg moeilijke jeugd gehad, als vluchteling uit West-Berlïjn. Ik ben een paar keer goed behandeld geweest en dat zal ik nooit vergeten. Die mensen hadden ook hard hulp nodig. Toen ik met dat kind de trein instap te, greep ik de kerel die bij die vrouw was, nog bij zijn schouder en zei: jongen, ik help je wel, maar je laat mij niet zitten met dat kind hè. Maar ik zag in zijn ogen dat hij Rolf nooit terug zou willen". ADVERTENTIE] J huis komen J met een attentie is goed thuiskomen, Enzeverdienthet Ook alis het geen moederdag. Doe es wat terug. Schenk haar Bols Apricot Brandy. Likeuren Advies van BOLS Slot van pagina 1 sproken KVP-wens tegemoet komen, i Andriessen en Peijnenburg hadden ge vraagd om ook investeringsaftrek vöor machine-aanschaf 'voor outilla ge) weer te herstellen. ..Een tamelijk ongerichte maatregel, relatief kost baar. en of hij de structurele werk loosheid verminderd is twijfelachtig",! was het oordeel van Duisenberg. De door de VVD opgestelde tegen- begroting moet volgens de bewinds man niet worden overgenomen. Doorj bezuinigingen op onderwijs, op CRM. door het met optrekken van de bij-I standsnormen en beperking van de ontwikkelingssamenwerking, zoals de VVD die voorstelt, wordt de mede werking van de vakbeweging aan het anti-inflatiebeleid bijzónder onwaar schijnlijk, meende de minister. Wiegel en Drees spraken over deze houding van de bewindsman hun ver ontwaardiging uit. De regering blijft zich tamelijk hard opstellen ten aanzien van het voorstel tot verdubbeling van de fisca le huurwaarde van eigen woningen. Men stond open voor discussie, wilde wel praten over wijzigingen aanbren gen. maar minister Duisenberg hield de vele critici vanuit ae tweede ka mer voor, dat men zelf alternatieve dekking moet zoeken voor delen of het totaal van de 110 miljoen gulden opbrengst van dat voorstel. LONDEN' (ANP-AFP) Donderdag is in het Kanaal de Franse baggermolen 'Cap de la Hague' gekapseisd. Min stens vijf mensen zijn daarbij omgeko- Franse duikers en bergers van de Westduitse sleepboot Hermes' nebben op 30 meter diepte in het wrak van de verongelukte baggermolen klopsigna len gehoord. Vermoed wordt dat acht overlevende bemanningsleden in een luchtzak in het wrak zitten. Kort na het ongeluk heeft de Britse autoveerboot "Free Enterprise* t van de 15 bemanningsleden gered, zee zijn vijf lijken geborgen. Getracht zal worden het schip naar Calais te brengen, De toedracht van het ongeluk is onbekend. HEKEN MODEHUIS Wat sportief en tóch gekleed is onze najaarscollectie OA. In tweed twill whipcord Winkelgalerij Lange Delft 46/hoek Segeersstraat, Middelburg Conducteur Gawlowskij ziet het weer voor zich: het kind lag in een kin derwagen vol vocntplekken, alsof het al enkele dagen buiten had gestaan. Hij riep nog de hulp in van een conducteur, maar die geloofde gewoonweg niet dat de twee jonge Duitsers echt hun kind kwijt wilden aan hem. De conducteur zei alleen maar: „Stap in, we rijden weg". Gaw lowskij: „In de trein zat ik met die baby op schoot, en mijn dochter Ma nuela van zes maar huilen, want die had het hele drama begrepen. Ik voel de me goed bedonderd. Komt die conducteur langs, zeg ik tegen hem: wil jij soms dat kind nu hebben? Geloof je me nou? Maar die kerel liep gewoon door". Op het station in Utrecht kwam; Gawlowskij opnieuw de conducteur tegen, weer zonder succes. Tenslotte kreeg een gastarbeider die op het perron stond te eten belangstelling voor het vreemde tafereel en belde de spoorwegrecherche. Gawlowskij wil beslist niet de indruk wekken dat hij recht op het kind zou hebben. .JVIaai" ik vind wel, dat ze Rolf zo kort mogelijk in dat tehuis moeten houden en zo gauw mogelijk in een gezin moeten onderbrengen. Daar wordt hij pas echt geknuffeld, zoals met een baby moet. Dat kan nooit in dat kindertehuis, daar hebben ze het daar veel te druk voor". Maar het wachten is op overleg met de ouders, die gisteravond nog niet waren opgespoord. DEN HAAG In het alge meen politiek debat in de tweede kamer werden don derdag de volgende moties ingediend: WD-motie: regering moet het voorstel inzake de huurwaarde terugnemen omdat het onbillijk is voor de bezitters van een eigen voning. 9 VVD-motie: de kamer moet uit spreken, dat de lastenverzwaring, welke de regering wil opleggen, te zwaar is en middengroepen on evenredig en onrechtvaardig treft 9 VVD-motie: de regering moe bij het nader beraad over het prijsbeleid voorkomen, dat er on gunstige gevolgen zijn voor de rentabiliteit en het inkomen van ondernemers, in het bijzonder bij het midden- en kleinbedrijf en in de landbouw. o Christen-democratische motie- de regering moet in de loop van volgend jaar wetsontwerpen in dienen over de geluidshinder en de bodemverontreiniging. 9 Christen-democratische motie: het kabinet moet een zodanig prijs- en inkomensbeleid voeren, dat middenstand en landbouw niet onevenredig zwaar worden getrof fen. de huurwaarde opnieuw in over- wegin gnemen. Motie van DS'70: het kabinets beleid mag nimmer worden be heerst door verlangens van één of meer ;r latschappelijke groe pen. Motie van DS'70 en VVD: de regering moet op korte termijn maatregelen nemen voor effectieve bestrijding en preventie van mis drijven istallatie apparatuur, vereenvoudiging procedures en vergroting politiekorpsen). 9 Motie van DS'70: de regering moet het beleid op langere ter mijn richten op het behoud van de progressie in de inkomstenbe lasting. o Motie van DS'70 en VVD: geen woonbelastingen geen doorstro- mingsheff!ng voor de eigen wo ning, geen vermindering van de aftrekbaarheid van rente op oea bij de berekening van inkom stenbelasting. 9 Christen-democratische motie ederinvoering van investeringsaf- 'rek voor outillage, en toepassing spoedig daarvan op milieu-investe ringen. tristen-democratische motie: alle departementale deelwetgeving voor het welzijnsbeleid toetsen aan centrale uitgangspunten. RKPN-motie: regering moet be leid afstemmen op de huidige wetgeving. Ondanks instructie van minister Van der Stoel DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur in Chili, L. J. Goed hart, heeft geweigerd Chileense en andere buitenlandse politieke vluchtelingen onderdak te verlenen op de Nederlandse ambassade ondanks op 16 september (vijf dagen na de staatsgreepdoor mi nister Van der Stoel (buitenlandse zaken) gegeven instructie zo ruim mogelijk hulp te verlenen aan Nederlanders en niet-Neder- landers die zich wegens hun politieke opvattingen door de Chi leense junta bedreigd achtten. In welingelichte kringen in Den Haag wordt vernomen dat minister Van der Stoel heeft besloten de am bassadeur te zijner tijd naar Den Haag terug te roepen om een toelich ting te geven over het optreden van de ambassade inzake niet-Nederlandse politieke vluchtelingen, die om hulp hebben aangeklopt en niet of niet voldoende werden geholpen. De onlangs uit Chili uitgewezen journalist-theoloog Koos Koster heeft na zijn terugkomst in Nederland verklaard dat ambassadeur Goedhart hem geen medewerking had verleend bij zijn plan nog vijf dagen in Chili te blijven, nadat hij eerder met hulp van de Nederlandse ambassade uit het nationale voetbalstadion, waar hij na zijn arrestatie was opgesloten, was gehaald. In termen die op een recht streekse weigering leken, aldus Kos ter. had ambassadeur Goedhart hem dat afgeraden en hem voorts te ver staan gegeven dat hij de aanwezigheid van Koster en andere Nederlanders op de ambassade aie politiek links georiënteerd zijn, niet bepaald op prijs stelde. Incident Minister Van der Stoel is inmiddels ook geïnformeerd over een incident dat zich op de ambassade heeft voor gedaan tijdens het bezoek van de voorzitter van de PvdA, André van der Louw, aan Chili als voorzitter van! een delegatie van de Socialistische Internationale. Van der Louw was in j contact gekomen met enkele linkse i Chllenen. onder anderen een voorma-! lig minister uit een van de regeringen- Allende, die door de junta werden gezocht. Van der Louw wendde zichi tot de Nederlandse ambassade, maar kreeg daar van ambassadeur Goed hart te horen dat hij alleen Nederlan ders in gevaar wilde helpen. in Chili kan volgens de heer Van der Louw zijn, dat er een 'vlucht heuvel' en een 'uitkijkpost' van wordt gemaakt. Hij vroeg zich. gezien zijn eigen ervaringen in Santiago af. of de Nederlandse ambassadeur dat wel zal kunnen Van der Louw meent, dat de staatsgreep in Chili ook voor de socia listen in Nederland een aanleiding moet zijn tot waakzaamheid. De oorzaak van de gebeurtenissen in Chili is niet alleen het geweld van de rechtse junta, zo zei hij. Het Ameri kaanse bedrijfsleven heeft alles ge daan om de groeikansen van het socia lisme te boycotten. Dat iaat de ware aard van het kapitalisme zien", aldus Van der Louw, De heer Van der Louw merkte verder op, dat de minister van defensie terecht ingrijpt als sommigen in het leger een taai uitslaan die die van de junta in Chili benadert. WASHINGTON fDPA) Een vroege- re medewerker van president Nixon, Egil Krogh, is donderdag door een fe derale 'grand jury* van dubbele mein eed beschuldigd. Hij zou de valse verklaringen hebben afgelegd over de activiteit van E. Ho ward Hunt Jr., lid van de loodgieters- ploeg' van het Witte Huis Zweden Omdat ook ev.i verbliji van één nacht op de ambassade ter over brugging van deze 24 uur niet mogelijk bleek, wendde Van der Louw zich ten slotte, met de drie Chilenen. tot de Zweedse ambassade, waar zij wel werden opgenomen. André van der Louw zei donderdag over deze zaak op het congres van het Vrouwencontact van de PvdA in Utrecht, verbaasd te zijn over het com mentaar van het ministerie van buiten landse zaken. Er zou sprake zijn van een meningsverschil in waardering van de nood waarin de hulpzoekenden ver keerden tussen hem en de am bas sa deur. Maar. aldus Van der Louw. wie maakt uit wie in nood is, dat kunnen de betrokkenen zelf het. best. De enige rechtvaardiging voor het n de Nederlandse am- (Van onze correspondent) jyjOSKOU Na dagenlang wachten heeft de Sow jet-minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, de am bassadeurs van zes Arabische landen Egypte, Syrië, Irak, Jordanië, Liba non en Algerije donderdag een on derhoud toegestaan. Het doel van dit bezoek was waarschijnlijk niet alleen om de Sowjet-leider te danken voor de verbale en materiële ondersteuning tijdens de eerste oorlogsdagen, maar ook om nieuw en veel materiaal via een snelle luchtbrug te vragen. In Moskou neemt men aan dat de Sowjet leiders hoogstens bereid zullen zijn die objec ten die in het conflict verloren zijn gegaan, door nieuwe te vervangen. Als de situatie kritiek wordt, kunnen zij er niet onderuit verdere steun te verlenen, hoewel ze oor spronkelijk tegen deze oorlog zijn geweest. Maar die oorlog is er nu. en in het Kremlin wil men een vinger in de pap houden. De positie van partijleider Brezjnev is er door de oorlog in het Midden-Oosten niet makkelijker op geworden. Brezjnev behoort slechts onder voorbehoud tot de haviken in het Politburo. Hij ziet het uitgebroken con flict als een streep door de rekening van zijn ontspanningspolitiek. Waarnemers in Moskou twijfelen er niet aan, dat de Russische partij leider door de aanval van de Syrische en Egyptische troepen ernstig is verontrust en dat het conflict zonder zijn goedkeuring is losgebarsten. Daarmee staat hij in deze neteli ge kwestie ongewild aan de kant van de duiven in het Kremlin, die principieel altijd al tegen een escalatie in het Midden-Oosten zijn geweest. Het zijn de haviken geweest, de hoge offi cieren in de Sowjet-Unie, die Egypte en Syrië van wapens hebben voorzien en er tevens de experts heen hebben gestuurd om de Arabische legers te trainen. Als de Arabie- WERELDGEBEUREN ren de oorlog desalniettemin zouden verliezen krijgt Brezjnev het thuis zonder twijfel op zijn brood. Ook zijn wilde beschuldigingen aan het adres van Israël kunnen daar niets aan verhelpen. Met zijn politiek van ontspanning en sa menwerking in Europa en met het realiseren van zijn lievelingsidee: de Europese Veilig heidsconferentie, heeft Brezjnev zich het afge lopen jaar in een zeer omstreden situatie gemanoeuvreerd. Zijn tegenstanders in de partijleiding vrezen dat al die ontspanningsbe moeiingen ongewild misschien toch in een echte ontspanning zouden kunen ontaarden. („Stel je voor dat het Westen voet bij stuk houdt en die vrije uitwisseling van personen, ideeën en informaties werkelijk doorzet'."). Bovendien zijn ze bang dat China hierdoor steeds aan invloed wint en erin slaagt zijn internationale positie te consolideren. Uit lijnrecht tegenovergestelde berekenin gen zijn ook de Oosteuropese satellietlanden de DDR en Bulgarije uitgezonderd tegen het concept van Brezjnev. De Veilig heidsconferentie dient in de allereerste plaats voor een bezegeling van de status quo. Daar mee is de hoop van deze volkeren om ooit nog eens een grotere nationale onafhankelijk heid terug te krijgen voorgoed de bodem ingeslagen. Zij onthouden derhalve waar mo gelijk Brezjnevs politieke ondersteuning. Van daar ook dat de protesten tegen de jongste Israëlisch-Arabische oorlog in de satellietlan den zo lauw zijn uitgevallen. Nóch in Praag, nóch in Boedapest of in Warschau heeft men de officiële lijn uit Moskou opgevolgd en Israël met zoveel woor den van agressie beschuldigd. De commenta toren in de dagbladen hebben ermee volstaan de .imperialistische en reactionaire kringen in het Westen" ervan te beschuldigen het kleine Israël tot oorlog aan te sporen om zo de ontspanning in Europa te saboteren. Al leen de DDR en Bulgarije hebben Brezjnev de nodige lippendiensten bewezen. Maar dat zijn dan ook net de twee laatste trouwe vazallen van Moskou, die niet het gevoel hebben door ïen Veiligheidsconferentie hun laatste beetje iutonomie prijs te geven. Partijleider Brezjnev moet zich dus ener- lijds met zijn politieke concept tegen een groeiende oppositie proberen te handhaven, maar ziet anderzijds door de oorlogsuitbar- sting dat hele concept bijna in het water vallen. Naarmate de situatie zich aan Israëls grenzen verscherpt, zullen de twee supermo- gendheden zich intensiever moeten engageren Daarmee zal aan de toenadering tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten een ab rupt einde zijn gekomen. Uit de plannen voor een grotere financieel- technische samenwerking, waarvan voor de economische vooruitgang in de Sowjet-Unie zelf zóveel afhangt, zou niets kunnen worden. Dat betekent niet alleen het einde van Brezj nevs politieke concept, het zal ook het einde van Brezjnev zelf betekenen. De haviken zal ;en dergelijk neveneffect van de oorlog in het Midden-Oosten bepaald niet onwelgevallig zijn. Het is niet ondenkbaar dat ze dat effect zelf van tevoren mede hebben ingecalcu leerd. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter. Hoofdredacteur: G A. de Kok- Adjunct-hoofdredacteuren M. P. Dieleman en C von der Maos. BUREAUS: Vlissingen: Wolstroot 56-60, tel. (01184) 5144 Middelburg: Morkt 51, tel (01180J 7651. Grote Markt 2, tel. (01100) 61-40. Terneuzen: Nieuwstroat 22, tel (01150) 4457. Hulst: Steensfroal 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale redoctie bezet van zondag t/m vrijdog vanaf 20.00 uur: (01134) 5144 Telefoonnummers buiten kan- Redactie-, (01184) 4799. Advertentie-afdeling: (01186) 584. 's Zaterdags (01184) 5144 van 9.00-11.30 uur. Voor klachten bezorging op zo terdag: de plaatselijke kontoren van 9.00-11 AO uur: Expeditie: 101184) 2751. Overl. adv. ook zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Maan dag- t/m vrijdoaovond van 20.30 •ot 22.00 uur. (01184) 5144. Abonnementsprijzen per kwartaal 27,35; franco per post f29,75; per maond 9,25; losse nummers f 0,40 (inclusief 4% btw). Advertentietarieven 52 cent per mm; minimumprijs per advertentie 7,80; ingezon den mededelingen 2Vs x tarief. 3riever bureau van dit blad 1,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 49/o btw. Giro: 359300, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 3