De landbouw en de Oosterschelde Als lid van het NW ben je minder afhankelijk {bon 'Mensen in nood' Plaatval Steek'seen gulden in uw bandenprofiel. Verdwijnt het randschrift? Oosterschelde „De vloek van Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten Sociaal beleid Pechiney volk" Nederland (niet alleen Zeeland) let op uw zaak 0 0 t f 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 De Oosterschelde open? een Souburg moet sporthal krijgen Wieden in de taaltuin Had de koningin moeten dreigen met aftreden? De actie tegen de Angolakoffie Tweede kern centrale veneta tapijt VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 21 I ADVERTENTIE) Re 18-jarige dichter I'. .Simpelaar nlt Zierikzee is bitter gestemd vanwe ge mijn brief, die door u op 28/9 gepubliceerd werd. Het spijt mij op recht Simpelaar verbitterd te hebben. Zijn pleidooi voor een emotionele be nadering ondersteun ik: zonder emo ties zou geen dichter kunnen bestaan. Typisch is dan alleen maar. dat in liet geval van de Oosterschelde die emo ties zo vaak gemengd worden door keiharde leugens. Simpelaar stelt, dat je helemaal niet deskundig behoeft te zijn om mee te kunnen praten over het afsluiten der Oosterschelde. Ieder die in het volle bezit van zijn verstandelijke vermo gens is, schrijft hij. kan daarover, meepraten. Dat is waar, maar slechts tot op zekere hoogte! Dan moet men namelijk dat gezonde verstand ook willen gebruiken. En dat is bij de actiegroep 'Oosterschelde open' met altijd het geval. Tot deze groep be hoort bijvoorbeeld ook ir. H. Meiier uit Oosterbeek. Hij schreef in de PZC van 28/9 een brief onder de kop 'Landbouw en Oosterschelde'. Veel agrariërs hebben dat stuk met ver wondering gelezen. Het leek wel bar onzinnig wat hij schreef maar hij is toch ir. en zal het dus wel weten? Stel u gerust: de heer Meijer is slechts waterbouwkundig ir. Men zou haast veronderstellen, dat hij schrijft uit dépit over een misgelopen carrière bij waterstaat maar ik wil aannemen dat dit niet zo is en dat hij tóch tracht objectief te zijn. Dan echter gelieve hij zich te beperken tot zijn vak want van land- en tuinbouw weet hij minder dan de eerste de beste boer. Hij schrijft bijvoorbeeld: 'De afsluiting brengt voor de landbouw in Zeeland ook risico's mee Het gaat om de kwetsbaarheid (lees: weerstand) tegen ziekten en plagen bij de huidige monocultuur in de landbouw. Door het wegvallen van het uiterst gezonde, stabiele milieu van de Oosterschelde. wordt de landbouw in Zeeland kwetsbaarder, vooral omdat het bestrijden van ziekten door insec ticiden steeds bezwaarlijker gaat wor den" enz. Er zijn in Zeeland zeker 4.000 agra riërs, maar er is er niet één bij die deze onzin gelooft! Wanneer de Oos terschelde is afgesloten en het Zeeuw se Meer is gevuld met Rijnwater van precies dezelfde slechte kwaliteit als vandaag de dag, dan heeft dat geen enkele invloed op de ziekten en pla gen bij landbouwgewassen. Invloed zou alleen denkbaar zijn wanneer dat water vervangen werd door een che mische oplossing waarvan de dampen planten zouden aantasten. Dit is vol maakt ondenkbaar en onmogelijk. Ook thans drinken de koetjes in de uiterwaarden van de Rijn vrolijk het vuile water zonder ziek te worden en het gras van de regelmatig over stroomde uiterwaarden is evenmin giftig. Waarmee ik niet wil zeggen dat de Rijn niet schoner moet. dat moet zeer zeker, maar ik laat mij voor die noodzaak nog niet in paniek brengen. Nog nooit is er Oosterscheldewater gebruikt voor land- en tuinbouw. Zou het Zeeuwse Meer gevuld worden met goed zoet water dan is dat wél denk baar. Maar wat ir. Meijer bazelt over de gezondheid van de landbouwge wassen is te gek om los te lopen. Hij begeeft zich op een terrein waarvan hij blijkbaar niet het minste begrip heeft. Maar wél figureert hij in de genoemde actiegroep, die. blijkens de mij toegezonden papiermassa, fulmi neert tegen de' huidige 'dolgedraaide consumptiemaatschappij" waarin wij leven! De lezer beoordele nu zélf maar wie er dolgedraaid is. In meer oostelijk gelegen landen zou deze groep zich beter thuis voelen. Daar is in elk geval aanzienlijk minder te consumeren dan hier.Maar ter zake. Misschien begrijpt Simpelaar nu wat wij bedoelen met demagogie. En als hij schrijft over de zwijgende meer derheid, dan heeft hij in het boven staande tevens een goed voorbeeld. Want van de 4.000 flinke agrariërs uit Zeeland protesteerde er niet één tegen de onzin die ir. Meijer over hen uitkraamde. Voorts zou ik wel eens willen weten wie ooit gezegd heeft, dat men de Oosterschelde wel kon afsluiten mits men de Waddenzee spaarde! Ik dacht dat dit twee afzon derlijke zaken waren. Tevens wil ik Simpelaar er graag op wijfcen, dat er een goed stuk 'demagogie' schuilt in het gebruik van het woord 'behoud' van de Oosterschelde en 'behoud' van de Waddenzee. Natuurlijk zullen bij afsluiting bepaalde biologische veran deringen optreden. De vraag is echter, of uiteindelijk verrijking of verarming n het milieu optreedt. En dan is het veel meer kansen. Schorren en slik ken dienen als voorbeelden van bioty- pen behouden te blijven, maar niet allemaal. Want het zijn (als er veel van zijn!) in feite armzalige steppen in vergelijking met wat in zoetwater- meren en aan de oevers daarvan mo gelijk is. Het is dan ook de waanzin ten top gedreven te spreken van het 'behoud' van Oosterschelde of Wad denzee. Het is argumenteren tegen beter weten in.-"Dit komt er van als men de zaak zozeer in het politieke vlak tdekt als thans is gebeurd. Dan baat echter ook de emotionele bena dering van Peter Simpelaar niet meer. De hoop is alleen gevestigd op de door hem genoemde zwijgende meer derheid, namelijk dat die eindelijk eens loskomt en ophoudt met over zich heen te laten lopen. In nóg een punt geef ik S. gelijk: er is inderdaad (soms) niets anders nodig dan een beetje gezond vest and om de onzin van de actiegroep Oosterschelde^Open aan de kaak te stellen. Het is vaak te gek om los te lopen. Voor het geval u dat onbeleefd vindt: is er wel één enkele agrariër in Zeeland, die hun gelijk geeft als zij verband leggen tussen Oosterscheldewater en gezonde gewassen??? W, Geldof Da Costastraat 40 Alphen aan den Rijn. Dank zij de hulp van vele inwoners van Ternetizen e.o hebben wij van 1 jan. t/m 1 sept. 16000 kg. kleding en ruim 5000 paar goede schoenen voor mensen in nood ontvangen. We worden via de T V. dagelijks geconfronteerd met de ellende van miljoenen mensen Daarom willen wij blijven doorgaan rechtstreeks hulp te bieden aan deze mensen en daar kunt u allen aan mee werken. Breng al uw kleding, schoenen en brillen, vodden en oud papier naar Corellistraat 1 of 13- Deze medewerking vragen wij u. omdat het voor de schoolkinderen door weer en wind te moeilijk wordt om alles op te halen. De meeste van u hebben een auto of misschien een vriendelijke buurman. Door onderlinge samenwerking van u allen zullen wij onze actie „Mensen in nood" kunnen blijven voortzetten. Laat u geen bruikbare goederen in de vuilnisbak verdwijnen. Denk eens aan de hongerwinter die we zelf hebben meegemaakt. Zo leven miljoenen men sen (onze medemensen) al jaren: daar om blijven wij op uw medewerking rekenen. Uw kostbare kleding, die aan ons geschonken wordt, gaat niet naar de vezelverwerkende industrie, maar wordt door ons direct gesorteerd en verzonden naar die landen waar de nood het grootst is! Wij danken u allen Het actiecomité: Jac. van Voorenberghe, IJzendijke; J. J. Driessen, Budel, N. Br; M. Karre- man, Corellistraat 13, Terneuzen. (ADVERTENTIE) I «een r STERBAND TS-BANDENSEKVICE Dan is er geen centje pijn! Dit is het handige veiligheidsfoefje iedereen die zo gauw geen profielmeter bij de hand heeft toch wil weten waar hij (of zij) aan toe is. Met 3 mm profiel zit u goed. ar als het minder is, blijft op uw gulden het woord Nederland zichtbaar. En dan rijdt u onveilig. Oppassen, want daar kan meer mee gemoeid zijn du een luttel guldentje! Wij zullen er graag iets aan doen, met gepaste eerbied voor u en uw veiligheid. icrdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ede iravenliagc Groningen Helmond Kampen Leiden Meppel al Stadskanaal Terneuzen Tilburg Vlaa--*; Alpben a/d Rijn Amersfoort Enimcn Enschede Gonnchen Middelburg Naarden Nijmeg m Middelburg, Grenadierweg 7a,Ind.terr.-Nieuwlandsewcg, tel. 01180 - 8355. Terneuzen, Mc. F. J. Haarmanweg 2,500 nx. voorbij Philips, tel. 01150 - 38 28. De PZC van 27 april j I. rapporteert een plaatval in dc Oosterschelde. Wat is een plaatval? In hel. boek Tussen afsluitdammen en Deltadljken' geschreven door ir. M. H. Wilderom. staat op blz. 151: „De plaatvallen zijn een gevolg van de weerstand die de stroom op de verde digde holle oever ondervindt. Vanwe ge het zandtransport over de zand plaat wast de bolle oever aan en wil de geul opdringen. Een zandsurplus aan de plaatzijde vormt zich. waar door het talud van de zandplaat te steil komt te staan en daarna afschilt of weg vloeit. In plaats van een verdieping aan de oeverzijde zoals bijl een oeverval laat de plaatval een aan-1 zanding voor de oever achter, terwijl de verdieping zich in de zandplaat vertoont". Er kan niet nagegaan worden wan neer de plaatval plaats vond. Vorig jaar of 2 weken geleden. Met onveilig heid heeft plaatvallen niets te maken. Er heeft alleen een verplaatsing van zand plaats, meestal ter versteviging van de oever. Het bericht van de verdieping van de vooroever van Noord-Beveland is niet verwonderlijk. Het waterschap ver geet verband te leggen, wat de oor zaak betreft, van deze verdieping. De oorzaak ligt in het stuk dam. Wie midden in een zeearm een stuk dam legt en de uiteinden goed versterkt, die draagt de schuld De geulen kunnen niet anders dan hun weg zoeken korter bij de oever or in verdieping. Om het euvel afdoende te bestrijden is er een eenvoudige oplossing. Breek het damvak af en gebruik een deel van de vrijkomende materialen om de vooroever van Noord-Beveland van een gesloten oeververdediging te voor zien. Wat bet point of no return betreft, het is nooit te laat om op een verkeerde beslissing, of een door de tijd achterhaalde beslissing, terug te komen. Dat is geenszins een schande, veeleer een eer en toonbeeld van moed en karakter. Laat daarom de Oosterschelde maar mooi open en waarborg de veiligheid waartoe we gelukkig in staat zijn. John Kole, Actiegroep 'Oosterschelde Open', Yerseke. Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 4'/? of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort Looptijd Rente U ontvangt 873,44 2 jaar 7 f 1.000,- ƒ4.367,20 2 jaar 7 ƒ5.000,- 714,70 4'/a jaar 7%% ƒ1.000,- 3.573,49 4'A jaar 7% 5.000,- 621,49 6 jaar 8%% 1.000,- ƒ3.107,44 6 jaar 8Vi 5.000,- Vraag een» Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Met grote ergernis hebben velen rrmi ons. die van de situatie bij Pechiney op de hoogte zijn, liet stuk In de PZC van '.'9 september jongstleden gel«en- Hxerin heeft men gezegd over het werk in de elektrolyMhallen: ..Na twee uur werken heeft men eigenlijk a! genoeg van dc dampen voor acht Dit is nonsens, ondergetekenden heb ben zelf ervaring In de etocirotyse- hallen. en wensen het bovenstaande met kracht tegen te spreken. Dan de Middelburgse huisarts die gevegd schijnt te hebben: .Er Is een toene mend aantal Pechiney mensen onder mijn patiënten te constateren, waar van velen met psychische klachten". Dit betwijfelen wij sterk. Als dit het geval mocht zijn, zou dit zeker aan ons bekend zijn. omdat daar dan over onder de mensen van dc iJ.ec*rol-/sc hallen gesproken zou worden. Daar naast zou het al direct opgemerkt worden bij de halfjaarlijkse medische keuring. Over de .survelllantenoplcl ding heeft men geschreven: ..Na de diploma-uitreiking werd een klein aan tal als surveillant aangewezen, de r niet Dit In. de PZC van vrijdag jl. een hele pagina vol propaganda over de Oos terschelde. Nu schrijf ik wel eens zo'n krabbeltje onder de rubriek lezers die worden voorgelicht, want het kan schrijven, maar de manier waarop W. heus best anders hoor, anders ziet het propaganda maken op nette manier en niet door minderwaardig schelden af te tuigen vind ik misselijk. Denkt die Geldof nu heus dat er in heel Zeeland niet anders wonen dan stom melingen? Kom Zeeuwen laat uw stem weer klinken tot over de grenzen des noods en laat niet af. vooral de jeugd, want zij zullen met ons vervuilde milieu moeten leven (of misschien wel niet meer kunnen leven) moet Geldof (nota bene helemaal geen er voor de langs de Wester- Zeeuw) le keer gaat in zijn demagogie schelde beroerd uit. Bedankt Jan Wol- rond een open Oosterschelde, vind ik kers, bedankt voor uw eerlijk betoog totaal minderwardig. Schelden 'op en laat u niet, evenmin als ik voor die het eerlijk menen en alles dom en schijnheilig uitschelden, door doen om ons mooie Zeeland, een werelddee' ,e tot in de verste hoeken van de grote wereld bijv. Japan, be nijd te laten behouden: vind ik min- dom en schijngeleerd. Kom eens naar mij toe Geldof als je nog eens naar Zeeland komt en ik beloof u, dat ik u te woord zal staan. Ik heb behoorlijk onderwijs genoten en weet nog uit mijn lagere-schooljaren, dat elk voorjaar de Betuwe totaal over stroomd werd door het water van de bovenloop van de toen nog niet ver vuilde ruivieren. Heeft u met uw z.g. kennis van alles en nog wat, maar vooral van vuilspuiterij wel eens na gedacht over wat er gaat gebeuren als de natuurlijke afvoer van dat water uit de bovenloop van de grote rivie ren door een groepje anderdenken den wordt afgesloten? Het nu sterk vervuilde water zal dan ons halve land overspoelen met allerlei vergif ten bevatten water, dat dan weer in onze bodem zakt en daar oook alles doodt en onvruchtbaar maakt. Uw be- iemand die als ik ook eens iets lelijks mag zeggen, kortzichtig is en zich eens beter moet laten voorlichten. De natuur schiep de delta's en daar- W. J. Hatersel-van Assenraad Biezelinge - dat 90% van de bevolking van volgens mij volmaakt duidelijk, dat Noord-Beveland vóór afsluiting is is een zoetwatermilieu oneindig rijker u"*- kan zijn dan een zout. Dit is een keihard biologisch feit, want zelfs een vervuilde boerensloot bevat méér le ven dan het huidige Oosterscheldewa ter! Daarover bestaan zoveel waarne mingen dat niet de minste twijfel mogelijk is. En ook geeft het. zoetwa termilieu de hogere planten oneindig absoluut onwaar en waar blijft het oordeel van Schouwen en uZid-Beve- land. Daarover weet. u blijkbaar ook niets. Ik beschouw de PZC nog steeds als een fatsoenlijke krant die de zaak van beide kanten laat bekijken, maar alle mensen die eerlijk en overtuigend over de kwestie denken en daarvoor ADVERTENTIE (Achter ieder lid staat de macht van meer dan 650.000 andere leden van het NVV Geboortedatum. Nationaliteit: 1 ijn beroep is: Ik werk bi| Adres bedrijf: Aard bedrijf: Deze BON in gesloten envelop (zonder postzegel) zenden aan: NVV, Antwoordno 5570, Amsterdam-W Zondagavond 7 oktober was de NOS zo vriendelijk een uurlange film over de Oosterschelde uit te zenden. We hebben er met aandacht naar zitten kijken en kregen wel een zeer duide lijk beeld over wat men hiermee beoogde. Dat cr stemmen klinken van Oosterschelde open,' dat was geen nieuws. In deze film waaide de wind duidelijke uit het oosten. Het waren de miljoenen uit Yerseke die hier in het geding kwamen. Men probeert op allerlei manieren anti-propaganda te maken. Dat is wel begrijpelijk, men ziet daar het gouden tij verlopen, het is wel spijtig voor hun. Maar moet daarvoor liet Zeeuwse land worden opgeofferd? Nee, dat. kan niet. en dat mag niet. Voor de mensen die van de schelpdie ren leven is er wel een alternatief. De Waddenzee levert immers nu al de nodige mosselen, en schoon helder water is daar ook genoeg. In de film werden verschillende aspecten naar voren gehaald, o.a. de Belgische vis sers en de sportduikers en meer bijkomstige toestanden, die met de feitelijke kwestie niets te maken heb ben. maar waarmee men tracht de mensen zand in de ogen te strooien. Nee. dat is allemaal niet aan de orde. De Oosterschelde moet dicht, dat is helaas nodig. Het is de enige manier waardoor wij hier in Zeeland de opti male veiligheid krijgen, cüe wij zo hard nodig hebben Wij zijn in de rampnacht en de daarop volgende ellende nog niet vergeten. Voor ons hier in Midden-Zeeland is het als was het gistenen en niet 20 jaar geleden gebeurd. Er zijn toen vele mensen omgekomen, dat was verschrikkelijk. Maar er zijn toen in die nacht veel meer mensen en kinderen gered, hee' vaak op het nippertje gered, en leven voor het grootste gedeelte nu nog Een overstroming zoals we die in 1953 hebben gehad, mag niet weer voorkomen A.r men de Oosterschelde nu niet zou sluiten, zou dat gevaar groter zijn dan ooit. Het gevaar zit in de sterke stroming. 2 x per etmaal eb en 2 x per etmaal vloed. Altijd dooi stromen er met grote snelheid miljoe nen kubieke meters water door dc Oosterschelde. Dat mag geen jarer meer duren. Wij moeten ons niets wijs laten ma ken en de hoofdzaken niet verwarren met de Dijzaken. Het hoofdthema is veiligheid Dat is wat Zeeland nodig heeft. Toen in februari 1953 de minis ter van verkeer er- waterstaat via de radio meedeelde dat de deltawerken zouden worden uitgevoerd, gaf dat de mensen moed. en vertrouwen dat men ons niet in de steek zou laten. Dat vertrouwen bezitten wij nu ook nog Ook in de regering van thans zitten er voldoende menser. met gezond ver stand, zodat wij niet twijfelen aan een goede afloop, voor het behoud van Zeeland1!! T. de Looff-Kalsbeek Kortgene Hoofdstraat 108 In het hele lange stuk van de heer Meulenberg in de PZC van 5 oktober jl. wordt mij verweten voorbij te gaan aan politieke factoren, die geleid hebben tot het drama in Chili. Ik kan u veel korter zeggen: „De achtergrond van alle ellende in Zuid-Amerika in het algemeen is het. lot van de armen, die geen gerechtigheid ondervinden Wat Allende wilde, zou volgens u uitlopen op 'een slachting van de geest en met uiteindelijk een afschu welijke aanslag op de menselijke vrij heden en waardigheid' enz. Hebt u nu echt niet in de gaten, dat. als de C. D. zich achter Allende hadden geschaard, als de C. D. opgeroepen hadden een eind te maken aan het opzettelijk uitlokken van de economische crisis, juist die menselijke vrijheid en waar digheid een enorme kans hadden ge had? U verschuilt zich achter het feit, dat Allende een minderheid vertegen woordigde! Zo praat u goed, dat om wille van de democratie de gerechtig heid om hals gaat. En het gevolg? Kijk naar de afschuwelijke aanslag op de menselijke vrijheden en waardig heid die nu plaatsvindt in dat onge lukkige land. U zult mij misschien verwijten, dat ik geen democraat ben. Ik kan u gerust stellen! Ook ik wil geen veranderingen dan door legale middelen. Maar ik verwijt de C. D. dat ze juist die boot gemist hebben! Omdat ze Allende niet steunden. En zo langs democratische weg geen gerechtigheid brachten aan miljoenen. En de C. D. in Nederland, verklaren zich solidair met hun geest verwanten. Terwijl juist in dat land aangetoond is, dat het getwijfel van de C. D. de vloek van een volk kan zijn! Wieger van der Heide politiek secretaris PPR-Zeeland Mortierstr. 5 Middelburg Ik vraag mij af waarom zo'n strijd over de sporthal die in Souburg is gepland. Kunnen drie mensen uit de Hunzestraat die totaal geen last heb ben van deze sporthal, die notabene bij de spoorlijn gebouwd wordt, dit zo maar tegen houden?! Zijn deze mensen zich wel bewust wat zij doen? Het is niet. een fabriek die een of andere ziektewalm afstoot. Maar een speelzaal waar de jeugd in de winter maanden hun vrije tijd in sport om zetten. Waar de jeugd geleerd wordt om met elkaar om te gaan. elkander leren waarderen, elkander leren ver dragen, elkander leren liefhebben. Dit is tevens een stuk sociale begeleiding en opvoeding voor de jeugd. Beseffen deze lieden wel, dat zij een a-sociale houding tegenover de jeugd en de sportmensen die alles voor de jeugd doen. innemen?! Beseffen zij wel dat als de sporthal hier niet komt, dat er dan nog een in Vlissingen wordt ge bouwd. Beseffen zij wel wat zij de verenigingen in Souburg aan doen? Beseffen zij wel. dat de jeugd 's winters niet naar Vlissingen kunnen gaan in de koude en donker om daar seffen zij niet. Want ik geloof niet. dat hun sport te beoefenen. Nee, dat be er nog zulke onmensen bestaan als zij i dit lezen en eindelijk beseffen waar het omgaat, dat zij dan nog nee zeg gen. En het stomme argument dat ik hoorde, van 'als ze 's avonds bij die sporthal een autoportier dichtslaan worden worden mijn kinderen wak ker' gaat niet op. Want ook uw tv produceert geluid als uw kinderen slapen en*ook uw gesprekken. Want kom niet met smoesjes van mijn woning is geluiddicht, want dat zijn die woningen niet en als zij dat zijn, horen de kinderen de portieren ook niet. Als deze mensen na dit gelezen te hebben nog bij hun standpunt blij ven, roep ik alle sportverenigingen en de ouders die hun kinderen sport beoefenen en alles andere inwoners van Souburg die weten wat sport is op om gezamelijk een protestmars te houden. Maar dan ook een hele grote. Voor de mensen die de sport begrij pen. Hartelijk sportgroeten. In de Kantlijn van de PZC van 27 september (wieden in de taaltuin» wordt nogal aanmerking gemaakt op stijl en taalkundige duidelijkheid in de ambtelijke taal en worden voor beelden gegeven. En terecht. Ik wil hier slechts wijzen op een kleinigheid op dat gebied, op één woord, eigenlijk maar op één letter, die toch, als hij verkeerd gebruikt wordt, een storend effect in de schrijftaal oplevert. En dat is het gebruik van het woordje 'ach'. Ach is toch een uitroep, van klacht, droefheid, teleurstelling en nooit van genot of blijheid- Het past bij 'jammer'. 'Och' kan in beide geval len gebruikt worden. Tegenwoordig kan men in de krant zinnetjes tegen komen als 'ach, wat een mooie reis, ach. wat had men een plezier, ik neem maar een paar voorbeelden Dit maakt toch een vreemde indruk en "wijst op een totaal verkeerd gebruik van het woordje ach. Als het jaren volgehouden wordt, went men eraan, maar het blijft taai en stijlverknoeierij. J. Kars, Vlissingen. In de courant van woensdag 3 okto ber jl. stond er wel een mijns inziens merkwaardige opmerking te lezen, en een verslag van een politieke vergade ring rn het GPV en wel dat tweede kamerlid Jongeling, gezegd heeft, naar aanleiding van het schrappen of weg laten van de heilbede uit de troonre de, dat de koningin had moeten drei gen met aftreden. Alhoewel ik aan de politieke overtuiging van de heer Jon geling niet twijfel, vind ik toch dat een dergelijke uitspraak wel te scherp gesteld is, zo niet misplaatst. Hoewel ik in dergelijke zaken, mij zelf maar op zijn best een leek acht, ben ik toch een enigszins andere beoordeling toe gedaan. De thans aan de regering zijnde partijen, althans de meerderen van hen, hebben deze bekende heilbe de, niet waardig meer bevonden, om deze alsnog er in of bij te voegen. Doch nu meen ik, dat de koningin de hoogste gezagsdraagster is van ons volk, hetgeen ze zeker behoort te zijn. En daarom meen ik dat de koningin dan ook wel de bevoegdheid heeft of had om wanneer zij daar beslist nog prijs op stelt had, de heilbode er toch als hoogste gezagdraagster van ons volk aan toe te voegen. Ik kan maar moeilijk aan nemen dat onze vorstin de troonrede voorleest als onderdaan van de regering, noch van een links of rechtse. 9' gecombineerde. Ik kan het m feite (nu kom ik misschien wel wat op een gevaarlijk spoor) niet begrijpen, dat de hoogwaardigheidsbe kleder van een volk jaren achtereen de heilbede uitgesproken heeft, deze nu zonder enige vorm van protest wegge laten heeft. Moeten wij er dan toch van uitgaan, dat deze er altijd als een soort, aanhangsel aan toegevoegd is, zonder enige ernst? Het weglaten van de heilbede nu alszodanig doet me denken aan een verlaging beneden het mentalileitsdenkbeeld van Hitier, want die sprak nog over de Voorzie nigheid. zonder God als woord te vernoemen. Verdere conclusie: Wan neer deze beoordeling rechtmatig is. acht ik een verdere motie indiening in de tweede kamer als waardeloos. Want door het weglaten van de heil bede, ook door de hoogste waardig- heidbekleedster, is mede als een stok in de hand gegeven om de heilbede als klakkeloos aan te merken. Toch moet het voor de voorstanders van de weggelaten heilbede. ïn het vervolg wel een kwelling worden, om nog een geldstuk met het randschrift 'God zij met ons' in het bezit te hebben? E. Kleinepier Wolphaartsdijk Sinds kort kan men ook in onze stad op bepaalde dagen jonge mensen, be hangen met plakkaten voor de borst, en op de rug voor een levensmidde- lenbedrijl zien staan. Op deze plakka-l ten leest men dan: 'Angolakoffie, geid voor massamoorden', met verder een waarschuwing om bij bedoeld winkel bedrijf niet te kopen. Zonder twijfel zijn deze jonge mensen door het befaamde Angola-comité ge-l ronseld om op deze wijze propaganda te maken tegen het gebruik van Ango- la-koffie. Zeeuwen zijn over het algemeen nuchtere, weinig emotionele mensen.I die zich niet zo gauw laten strikken voor acties en demonstraties in hef openbaar. Ik heb hel schouwspel van de voor dei levensmiddenwinkel geposteerde jon- j gelui het waren er drie zater dagmiddag jongstleden een poosje ga; degeslagen en ontdekte dat de clientè le van deze winkel zich weinig van de actie aantrokken. Maar wat betreft de opschriften op de plakkaten: wat bedoelen de heren van het Angolacomité eigenlijk me: 'Angolakoffie, geld voor massamoor- den'? Ik kan me niet voorstellen dat de heer Sijtse Bosgra en zijn aanhangers zó naïef zouden zijn om te veronder stellen dat de Portugese koffieplan ters in het noorden van Angola (voor al in het achterland van Luanda) zulke dwazen zijn om hun zwarte werknemers, die zij op hun kosten in het zuideh van Angola aanwerven en laten overkomen en die zo onontbeer lijk zijn voor de exploitatie van rum plantages, zo roekeloos met het leven van deze mensen zouden omspringen. meer een leugen. Het omdraai en van feiten Er is namelijk een klein aantal afgevallen en de rest is aangesteld als surveillant D.m wordt er geschreven: jdt opleidingen mijn mei een natte vinger gedaan". Ten eerste berust dit op onwaarheden en ten tweede is het een klap in het gczicht van die mensen die voor be paalde opleidingen bij Pechiney ge slaagd zijn. Verder ts bij een opinieonderzoek onder 150 produktiewerknemers in het bedrijf gebleken, dat -80% Tan deze personen het nie". eens waren met de meeste van de in het krente bericht van 29 september jongstleden aangehaalde punten. Dit opinie-onder zoek is ingesteld door'de groep «ur- veillanten in opleiding Namens de groep. T. Franken. f ADVERTENTIE) Godfried B OMAN'S Tan mens tot mem Een rijk geïllustreerde, fcijna zoo pagina's tellende bundel, waarin een keuze uit Godfried Bomans' journalistieke werk: gesprekken met Simon Carmiggeii en "Wim Sonncveld, met het actcursechtpaar Paul Steenbergen en MyraWard, met minister Joseph Lun- ca dr. Max Eu wc (uitgezonden door den-j. Maar ook: met humor doorkruide herinneringen aan Bomans' s:3dgenooc Lodcwi;k van Dejsscl, rake artikelen over dc schrijvers H. G. "Wel's en G. K. Chesterton en nog veel meer in dit eerste van drie delen Nagelaten werk. Voor 5,90 bn cike boekhandel. Een uitgave van Elsevier Maar bij meneer Bosgra en zijn aan hang gaat het hier niet om! Het gaat om het koloniale principe. Soort over soort, dat vinden zij genade, ook al worden de negers door hun zwarte heersers gekneveld en soms op bar baarse wijze behandeld. Als de Portugese kolonialisten nu wer kelijk zulke onderdrukkers en slaven drijvers zijn, zoals door de 'Angola comité-hetzers wordt voorgesteld, dan begrijp ik niet dat de fel anti-kolonia le president van Indonesië, Soekarno gedurende zijn regeerperiode nimmer een poging heeft gedaan om de Portu gezen uit de oostelijke helft van het eiland Timor, da: reeds eeuwenlang en nog steeds in Portugees bezit is. van dit eiland te verdrijven, zoals dit enige jaren geleden door de Indiase regering met de Portugese nederzet ting Goa aan de westkust van India is gebeurd- Hei zou hem werkelijk wei nig moeite gekost hebben. De bekende journalist Otto Kuijk (thans overle den) heeft enkele jaren geleden een bezoek aan Timor gebracht en daarbij geconstateerd dat de inheemse bewo ners van het door Portugal bestuurde deel van het eiland er beter gekleed bijliepen en het onderwijs er beter geregeld was dan in het sedert 1949 door de Nederlanders aan Indonesië overgedragen westelijke deel van het eiland. Maar misschien is dit wel een vinger wijzing voor de ijverige heren van het Angola-comité om een nieuwe cam pagne tegen Portugal te ontketenen voor een overdracht van dit koloniale. Timorese gebied aan Indonesië! ADVERTENTIE Heeft u vandaag al eens naar uw tapijt gekekenNou?. achtbaar mooier-merkbaar sterker. Vreemd eigenlijk tlat. behalve enkele actiegroepen en politieke partijen, nie mand iets heeft gezegd, middels bij voorbeeld deze rubriek, over de steeds definitiever wordende plannen voor een tweede kerncentrale bij Borssele. Is iedereen soms met stomheid gesla gen? Ik kan het me wel goed voor stellen, want. nou ja. nietsvermoedend pak je de krant van de voordeurmat en binnen enkele minuten krijg je ae indruk dat je, tegelijk met een vergro ting van Pechiney. aan een nieuwe nog grotere kerncentrale zal moeten geloven. Voldongen feiten? Er kan best iets aan gedaan worden, door oa. betere informatie. En dat -_s niet de informatie die we krijgen van de ingenieurs van kerncentrales. Er zijn voorbeelden, waarbij deze des kundigen de zaken rondom kern centrales afschilderen als óe bekende rozegeur en maneschijn. Logsich. want anders moeten ze naar de saaie 'gewone' centrales. Kortom, het zal duidelijk zijn, dat de informatie van deze kant eenzijdig is. Het is maar, dat de lezer het beseft. Een dankbaar onderwerp om mee te goochelen rijn de cijfers over de stralingsdoses. Ach teloos wordt zo nu en dan met mih:- rems gesmeten of het niets is. En als men dan rekent met aantallen milli- rems per jaar, voor bijvoorbeeld ene- kele tientallen kerncentrales in het Nederland van het jaar 2000. dan 'vergeet' men. da: er in de vooraf gaande dertig jaar ook radioactieve stoffen zijn uitgestoten, elk jaar maar weer. Dacht u. dat die in 2000 gewoon verdwenen waren Een retorische vraag, waarop ik niettemin toch een antwoord wil gever.: nee, die radioac tieve stoffen verdwijnen r.u net niet. Krypton 85 bijvoorbeeld, wat bij de kerncentrale Borssele vrijkomt, is na ruim tien en een half jaar nog half zo radioactief ais toen het ne: ontstond. Na dertig jaar. ongeveer het jaar 2000. is nog een achtste maal de oorspronkelijke stralingsserkte over. Niet zo erg veel, maar met al die stralingsdeeltjes te samen geeft dit toch een sterk radioactieve omge ving. De radioactiviteit hoopt zich op rondom ons. In het jaar 2000 hebben we dan geen stralingsdosis te ontvan gen van pakweg 20 millirem. maar misschien wel het tienvoudige. Elke geleerde op het gebied van de atoomfysica kent dit effect en noemt het accumulatie, maar hij verzwijgt het liever, alsof het zo onbelangrijk zou zijn. En dit is nog slechts een voorbeeld. Er zijn vele andere voorbeelden op te r.oemen van verzwegen of verdraaide feiten, in publicaties verzorgd door de mensen waarvan we zo gemakkelijk aannemen dat ze alles weten. Een atoomcentrale is nu nie: direct een atoombom, maar ook echt niet een schoon en ongevaarlijk bedrijfje. Wees kritisch. Voor u het weet is het te laat: dan staat er een tweede kerncentrale. En is dat dan de laat ste? J. W. Jongepier, Kromwegesingel 2 Oost-Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 21