PROVINCIALE ZEEUWSE COU Den Uyl herziet huurwaardeplan „Total doet alles om aantasting milieu waar mogelijk te voorkomen" ISRAËL VECHT OP SYRISCH GEBIED - TANKSLAG IN SINAI db Slechts 3 moties aangenomen aw üf Earilijn RAPPORT OVER MILIEUHYGIËNISCHE ASPECTEN VAN VESTIGING RAFFINADERIJ IN SLOE Ziekenhuis op twee lokaties Pagina 2 216e jaargang - nummer 241 Vrijdag 12 oktober 1973 DRUKKERIJ DEN BOER MARKTA1 •MIDOEIBURG'TELOI 180-7651 DRUKWERK VOOR INDUSTRIE EN HANDEL Een wijs hart sen van diverse raden en instellingen die roet elkaar de bouwstenen aan- droenen voor wat deze be!< idsnota ten slotte is geworden St-r; stater.- led'-n en zijn ze dat niet allemaal zullen er derhalve niet aan ontko men het nieuwe stuk van gedeputcer- den zorgvuldig te vergelijken met d<- aanvankelijke rapporten. In dat geval hebben ze heel wat werk voor de boeg: de voorstudies beslaan oen kleine vier honderd pagina's. Geen geringe op gave. Over die deelstudies kan niet licht vaardig worden heengewandeld. Honderden in deze provincie zijn er mee bezig geweest, ltden van raden, vaak in secties verdeeld; er zijn voorts conferenties gehouden en er is om standig gediscussieerd. En dat ging allemaal over de vraag: hoe kunnen in Zeeland welwezen? Want dat is namelijk het elgerJPke onderwerp: welzijn. Bij het opnieuw ter hand ne men van de deelstudies, maar ook bij het doorlezen van de nieuwe nota kost het enig verzet om zich niet te laten overvallen door een neerslachtig gevoel. Het is blijkbaar de doem van onze tech nocratische tijd, dat over het mense lijk wei-bevinden alleen maar meer ln technische zan kan worden gesproken. Het gaat om de mens. zee:-'-:, -.ve tot elkander, zijn welzijn is aan ae orde, maar ondertussen stapelen we grijze woorden op tot kolossen, verbale wol kenkrabbers, waartussen men- en ver schrompelen tot kleine silhouetjes. De psalmdichter kon het eenvoudiger for muleren: ..Leer ons zó onze dagen tel len, dat wij een wijs hart bekomen". In de Buber-vertaling wordt het rog- treffender gezegd: onze dagen te be stemmen. Het wijze hart en het zin volle leven: dét is inderdaad wel-zijn. Misschien is heit niet billijk om een psalmdichter te citeren als het gaat om een sociaal-culturele ont- wikkelingsschets. Die dichter immers leefde in andere spelonken en holen dan de westerse mens en beiden ge bruiken nu eenmaal de taal die pas send is bij de eigen omstandigheden. Maar toch: in de verwoording van het hedendaagse welzij nsideaa! zit iets blauwdruic-achtigs. iets schematisch dat vreemd is aan het 'wijze hart'. Het wei-zijn wordt in deze tijd 'gepland', het is een matrijs geworden, een boek je met vaste punten. Vermoedelijk kan dat niet anders, want overal en alles wordt gepland, het kindertal en het industriegebied, de tweede auto en de stadsuitbreiding, de eengezinsblokkcn en de groengordel: in zo'n mat."schap pij is er voor het wijze hart geen plaats op de eerste rij, zelfs de zorg voor het welwezen krijgt iets technisch. Het spreken van de welzijns-m3n doet dan ook denken aan dat van de ingenieur, ze zijn meer met elkaar verwant dan ze zelf vaak vermoeden. In een derge lijke situatie is een wat grijzig getinte, 'planmatig' opgestelde sociaal-cultu rele ontwikkeling?schets Zeeland ver moedelijk onvermijdelijk. Het stuk kómt er op neer dat gede puteerden zeggen: „De deelstudies zijn voortreffelijk, maar wat daar in staat zal in het praktische beleid slechts ten dele kunnen worden ver wezenlijkt". In de ingenieurstaai van het welwezen kan dat als volgt wor den geformuleerd. „In de deelschetsen worden ae welzijnsvoorzieningen ge optimaliseerd". Daar tegenover stellen gedeputeerden v/at naar hun mening mogelijk is, in de ingenieurstaai van zowel het welwezen als van het be stuur: ,De nota van gedeputeerde ten is een minimalisering van de ceel- schetsen". Overigens is die laatste zin geen verzonnen voorbeeld: we hebben deze frase gisteren ergens horen uit spreken in de hoge. kalme gangen van het huis der provincie in ae Mid delburgse abdij. En mede daarover zal het debat s"er.vergader..-.z var. fe bruari wel gaan: over de spanning tussen de optimalisering en de mini malisering. Gelukkig is er ook nog een leerstuk, waarover kan worden gesproken. Nu slechts weinigen in Nederland zich meer serieus mengen in theologi sche debatten is de vist over leer stukken ten dele verplaatst naar pro faan terrein. Zo is er een geseculari seerd dogma, dat 'economische groei' heet en tegenwoordig fel wordt aan gevochten, in school, in kerk, in parle ment en in het huisgezin. Zo ook in de staten van Zeeland. Gedeputeerden blijken in dit opzicht niet tot ae 'rek- kelijken', maar tot de 'preciezen' te be horen. Ze betogen dat voor 'taakuit breiding van het. sociaal-culturele vlak' economische groei nodig is. Dat is nog het oude or hodoxe geluld van enige jaren her. Maar wacht even. de for mulering van de nota duidt er toch op dat gedeputeerden niet uit een vaste geloofsovertuiging spreken. Ze stellen zich op een men zou kunnen zeggen pragmatisch standpunt: theoretisch achten ze wel een andere opvatting mogelijk, maar „dat is niet onze zaak, noch die van de staten", zo ongeveer betogen ze: het gaat namelijk om een nationaal beleid en dat valt buiten de provinciale invloedssfeer. En daarom (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1 De Egyptische vlag wappert hier boven een Israëlische versterking aan het zuidelijke eind van hel Suezkanaal. TEL AVIV, CAIRO, DAMASCUS (RTR, AP, AFP, DPA, UPI) Is raëlische troepen zijn donderdag tien kilometer gevorderd op Sy- risch grondgebied en trekken op in de richting van Damascus. Het Israëlische kabinet heeft gisteravond overlegd of Damascus moet worden bezet of niet. Militair woordvoerder generaal Herzog zei dat dit niet direct voor de hand ligt. Belangrijker is het militair centrum Katana, 20 kilometer van Damascus. Het Persbureau voor het Midden-Oosten meldde donderdagavond dat Amerikaanse Phantom-jachtbommenwerpers hebben deelge nomen aan aanvallen op Egyptische stellingen. De toestellen zou den zijn opgestegen van vliegdekschepen in de Middellandse Zee. Het persbureau noemt als bron westelijke diplomatieke kringen. Andere berichten uit de thans zes da gen durende oorlog zijn: Israël meldt de vernietiging van 800 Syrische tanks. Syrië verklaart talrijke vliegtuigen te hebben neergehaald en in totaal nu 237. Israël bestookte donderdag Syri sche doelen vanuit zee en uit de lucht. Getroffen werden de havens NA MOTIE CHRISTEN-DEMOCRATEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinetsvoorstel om de huurwaarde van de eigen woning te verdubbelen gaat in de huidige vorm niet door. Premier Den Uyl heeft donderdagavond in de tweede kamer ver klaard het voorstel opnieuw in overweging te willen nemen en daarbij ook de problematiek van de onderhoudskosten van een woning te betrekken. De drie christen-democratische partijen KVP, ARP en CHU hadden hierom in een motie gevraagd. Premier Den Uyl concludeerde don derdagnacht aan het eind van zijn antwoord, dat het kabinet voor wat de hoofdzaken van het beleidsplan voor 1974 betreft, steun heeft gekre gen van een meerderheid in de twee de kamer. „Met groeperingen die het kabinet steunen blijkt nader beraad nodig te zijn over een aantal punten", zei de premier, die daardoor nog wel enige spanningen in de toekomst zag opdoemen. ,Maar we zullen ons niet laten afdwingen van het spoor dat we hebben getrokken", besloot Den Uyl. Knelpunt voor de christen-democra tische drie was donderdagnacht nog steeds de lastenverzwaring voor mid den- en kleinbedrijf en boeren. Pre mier Den Uyl maakte in zijn ant woord in tweede termijn geen be zwaar tegen een motie van de KVP, ARP en CHU waarin wordt gevraagd om het snel tot stand komen van een wettelijk kader voor het welzijnsbe leid maar hij wees wel een motie van de confessionele drie af waarin werd gevraagd om opnieuw overleg te ope nen met midden- en kleinbedrijf en boeren teneinde de onevenredig grote lastenverzwaring teniet te doen. Een aantal oppositiemoties werden door Den Uyl ook afgewezen. Er ontstond bij het begin van het antwoord van Den Uyl omstreeks half elf nog een vinnig debat over een motie van Drees (DS'70) waarin wordt gevraagd om meer controle en bestrijding van misdrijven. Den Uyl: „Deze motie is overbodig, omdat hij deze problematiek waarbij je ook moet kijken naar de oorzaken veel te eenzijdig benadert. De heer Drees is een typisch voorbeeld van die eenzij dige misverstanden", aldus de premier nadat de heer Drees hem enkele ke ren lang had geïnterrumpeerd. De verdediging van Den Uyl waarbij hij vooral aandacht besteedde aan de oorzaken van de toeneming van de criminaliteit, veroorzaakte fikse woe de bij Drees, De Brauw (DS'70), Schar van aan ia de Krant Midden-Oosten ISRAËL heeft op de Hoogvlakte van Golan een hevige strijd moe ten voeren. Onze speciale verslag gever Henk Kolb geeft in een ar tikel zijn impressies weer van het iront en de reacties op de strijd in Israël. (Pag. 15) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 5, 6, 7, 9 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 15. Sport op de pagina's 17 en 19. Radio en televisie op pagina 23. Financieel nieuws op pagina 25. kei (ARP) en Wiegea (WD). De oppo sitieleider vond nogal bits dat de minister-president onaangepast had geantwoord- Duidelijk boos voegde Den Uyl Wiegel toe, hoe Wiegel zich zulke opmerkingen kon pehnitteren. Wiegel weer: „De benadering van de premier is beneden alle peil". Overi gens had Den Uyl al enkele moties van de hand van Wiegel daarvoor Een motie van de heer Drees waar in wordt uitgesproken dat het kabi netsbeleid niet beheerst mag worden door het verlangen van de vakbewe ging werd door Den Uyl ontraden. De vakbeweging en alle andere belangen groeperingen mogen eisen stellen zei hij- Het kabinet blijft echter de vizj- ger in de pap houden. Ouisenberg Minister van financiën Duisenberg was donderdagmorgen de eerste die aan het woord kwam. Hij ontkende ten sterkste dat de boeren de dupe zouden worden van de ge volgen van de revaluatie van de gulden. Aan de hand van cijfers toonde hij (overigens voor woord voerders van ARP en CHU op niet erg overtuigende wijze) aan dat de voor gestelde compensatieregeling voor het komende halfjaar voldoende is. Tot 1 april 1974 is een compensatie van 130 miljoen gulden uitgetrokken, terwijl op jaarbasis een netto nadeel in besteedbaar inkomen is berekend van 210 tot 240 miljoen gulden. Vol gens de minister moet ook terdege rekening worden gehouden met het voordeel voor de boeren van de goed kopere invoer van grondstoffen. De minister wilde niet aan een uitge- (Zie slot pagina 3 kolom 5) Tartoes en Latakia en tij dens een zeegevecht zouden 2 Syri sche schepen tot zinken zijn ge bracht. Syrië meldt het tot zinken brengen van acht Israëlische schepen. Aan het front in de Sinaï kwam weinig beweging. Er woedde een tankslag en Israëlische comman do's drongen woensdagnacht voor korte tijd op de vijandelijke oever van het Suezkanaal door. De Israëlische luchtmacht bestook te doelen langs het Suezkanaal, in de Nijldelta en bij Port Saïd. Egypte zegt 9 toestellen te hebben vernietigd. De luchtmacht van Egypte viel doelen aan in de Sinaï- woestijn. De Egyptische troepen zouden 24 kilometer in de woestijn zijn doorgedrongen. President Bourguiba van Tunesië heeft Jordanië opgeroepen zich in de strijd te werpen. VN-waarnemers hebben gemeld dat Israël in Syrië napalm heeft ge bruikt. De Israëlische voorlichtingsdienst vertraagt zijn nieuws van de fronten met een dag- Dat de Israëlische troe pen oprukken op Syrisch gebied, zoals de legerw oordvoerder donderdag avond officieel bekendmaakte, was aan correspondenten die woensdag het strijdtoneel op de hoogten van Golan bezochten al gemeld door de plaatse lijke officieren. Op deze manier voor komt de Israëlische voorlichtings dienst dat zij eventuele tegenslagen later moet toegeven. Blijkt het succes zich niet door te zetten, dan blijft de mededeling eenvoudig achterwege. Opvallend is dat de Syrische voor lichtingsdienst deze Israëlische poli tiek kennelijk gevolgd heeft. Pas don derdagavond meldde Damascus een Israëlisch offensief, dat niet donder dag, zoals beide partijen meldden, maar woensdag al is begonnen. Over het offensief zelf is het de vraag of Israël helemaal zal optrek ken tot Damascus of niet. Generaal Herzog. de Israëlische militaire com mentator. heeft gezegd dat het Syri sche leger tussen de Israëlische grens en Damascus belangrijker is dan Da mascus zelf. Een bezetting van Damas cus zou Israël voor zeer grote pro blemen zowel op politiek als op mili tair gebied plaatsen. De specifieke oogmerken van het Israëlische leger zijn niet bekendge maakt, hoewel premier Golda Meir eerder heeft verklaard dat het algeme ne doel is de Arabieren verder terug te dringen van de positie die zij gedurende de gespannen vrede van de afgelopen zes jaar hebben ingeno- Herzog. de vroegere chef van de Israëlische legerinlichtingendienst, zei dat de Israëli's zaterdag slechts 120 tanks aan het front in de heuvels van Golan tegenover de Syriërs hadden staan. De Syrische verliezen zijn sindsdien opgelopen tot drie of vier divisies, aldus Herzog en het aantal Syrische t.anksn dat werd vernietigd 800 was even groot als het aantal dat Egypte verloor in de strijd in de Sinaïwoestijn tijdens de juni- oorlog van 1967. Het opperbevel in Tel Aviv maakte geen verliescijfers bekend. De propaganda-oorlog wordt vooral via de nieuwsmedia gevoerd- Woens- (Zie slot pagina 15, kolom 1 Foto boven: De Israëlische minister van de/en- sie Mosje Dayan kijkt door een observatiegat van een Israëlische bunker naar de gevechtshandelin gen op de vlakte van Golan. Foto onder: Grote hoeveelheden versierkingen voor de Egyptische strijdkrachten blijven naar de oostelijke oever van hel Suezkanaal stromen na het uitbreken van de gevechten tussen Egypte en Israël. Foto: bootjes met de Egyptische vlag omhoog gehouden varen in het kanaal. OOK MOTIE HUURWAARDE DEN HAAG Bij de stemmin gen over de verschillende inge-j diende moties tijdens de alge-I mene beschouwingen in de twee de kamer zijn slechts drie mo ties aanvaardt, waaronder de motie van de ARP-er Aantjes waarin de regering wordt uitge nodigd het voorstel ten aanzien j van de huurwaarde opnieuw in overweging te nemen. Behalve de ARP stemde ook D'66 voor de motie, alsmede de gehele rechter zijde van de kamer. Eveneens aangeno men werden de moties van de chris ten-democraten waarin werd gezegd dat er een dusdanig prijs- en inko mensbeleid moet worden gevoerd dat de middenstand en de landbouw niet onevenredig zwaar worden getroffen. De derde motie, eveneens van de chris ten-democraten, handelde over het welzijnsbeleid. Drie moties kwamen j niet in stemming omdat ze werden in getrokken of aangehouden. Die van de VVD over de huurwaarde, van VVD en DS'70 over bestrijding van misdrijven en van de christen-democraten over de investeringsaftrek. NIXON VRAAGT KANDIDATEN WASHINGTON President Nixon heeft alle republikeinse congresleden.] 19 republikeinse gouverneurs en top functionarissen van zijn partij ge vraagd maximaal drie namen voor een nieuwe vice-president bij hem in te dienen. De gesloten enveloppen moesten donderdagmiddag op het Wit te Huis ontvangen zijn. Voor zover bekend heeft de president geen demo craten geraadpleegd. Wel vroeg hij kort na Agnews aftre-j den informeel om reacties van de twee leiders van de democraten in het congres, die hij bij zich op het Witte Huis ontboden had: senator Mike Mansfield en Carl Albert van het Huis van Afgevaardigden. HINDER WETAANVRAGE VANAF VANDAAG TER VISIE GOES „Op allerlei terrein is grote zorg besteed aan het mi nimaliseren van belasting, wel ke uit de aanwezigheid van To tal in het Sloegebied zou kunnen voortvloeien". Tot deze conclu sie komt de door gedeputeerde staten en b. en w. van Borsele ingestelde commissie in haar rapport over de milieuhygiëni sche aspecten van de vestiging van olieraffinaderij Total in de gemeente Borsele. De hinder- wetaanvrage van Total ligt van af vandaag (vrijdag) tot en met 29 oktober op het gemeentehuis van Borsele in Heinkenszand ter visie. Allen, die de stukken ko men bestuderen krijgen hetj rapport over de milieuhygiëni- sche aspecten aangeboden. „Zwaveldioxyde levert in kwantitatie ve zin de belangrijkste bijdrage aan de luchtverontreiniging door Total", zo schrijft de commissie in haar rap port, „en wordt in een hoeveelheid van gemiddeld 1.260 kilogram per uur op 120 meter hoogte geloosd". Blij kens computerberekeningen, die door het KNMI in De Bilt zijn verricht, zal de bijdrage van Total aan de gemid delde seizoenconcentraties van zwa veldioxyde in de omgeving te verwaar-1 lozen zijn, namelijk 's zomers 1 micro gram per kubieke meter en 's winters 2 microgram per kubiekfe meter. Door het opslaan van ruwe oüe en lichte produkten in tanks met drijvend dak wordt de verspreiding van stankstof- fen voorkomen. De behandeling van het afvalwater is zodanig dat hierdoor vrijwel geen stankhinder ontstaat". De commissie meldt verder dat aan Total waarden zijn aangegeven voor de i geluidsniveaus, waaraan door toepas-: sing van de modernste methoden vol- daan kan worden. Er zijn maatregelen I aangegeven om proces-, ballast- en an der afvalwater slechts na afdoende be handeling te lozen. De gemiddelde ver- vuilingswaarde zal ongeveer vierdui- :end inwonerequivalenten bedragen. Oliehoudend afvalwater wordt naar een oliewaterscheider gevoerd. Het wa- :er daaruit mag niet meer dan twintig milligram olie per kilogram water be dragen. Om verontreiniging van hei grondwater te voorkomen is een drai nagesysteem aangelegd. De afvalstof fen worden zoveel mogelijk geregene-i reerd en anders gecontroleerd afge-1 voerd. Tenslotte schrijft ae commis sie in de samenvatting van haar rap- port: „Het ontwerp van Total is ge- j toetst aan de huidige inzichten inzake i de beveiliging van een raffinaderij". Traditioneel In haar rapport geeft de commissie, die wordt voorgezeten door dr. N. J. A. Groen, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, belast met het toe zicht op de hygiëne van het milieu, allereerst een beschrijving van de pro- •Juktieprocessen, die Total wil uitvoe ren. „Het gaat", aldus het rapport, „om een 'traditionele" raffinaderij tonder petrochemische bedrijfsonder delen met een capaciteit van zes a ze ven miljoen ruwe olie per jaar, afhan kelijk van de soort ruwe olie. Bij het ontwerp is niet uitbegaan van geplan de overcapaciteit De produktle be draagt jaarlijks: 70.000 ton LPG. 900.000 ton nafta, 500.000 ton benzine.: 680 ton tetraethyllood en tetramethyl- lood, 450.000 ton kerosine en vliegtuig- kerosine, 1.750.000 ton gasolie en ï.700.000 ton stookolie. „Voor de omgeving is de brandbevei liging van de installaties het belang rijkste punt", aldus de commissie in haar rapport .„In de raffinaderij zul len immers wel brandbare, maar be halve tetreathyllood en tetreametyl- lood geen giftige stoffen aanwezig zijn. Omdat ook de zich binnen het terrein van de raffinaderij bevindende werk nemers tegen bedrijfsongevallen, waar onder brand, moeten zijn beveiligd, is door de interne beveiliging de externe beveiliging mede gewaarborgd". fankputten De bovengrondse tanks zijn omgeven door omwallingen, die voldoende vloei stofdicht zijn en sterk genoeg om de loeistof bij tankbreuk te weerstaan. Indien één tank in één tankput staat, (Zie slot pagina 9 kolom 5) BERICHTEN OVER AMERIKAANSE LUCHTAANVALLEN OP EGYPTISCHE STELLINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1