EN WEER REMISE ZEEUWSE ATLETIEK ACHT CENTRALE TRAININGEN 'BITTERE NOODZAAK' LUBBERS: IK GA 00K PROBEREN TE WINNEN 17 Morgen schaakwedstrijd Zeeland-Beigsë Sn Goes IS JAN MULDER NUCHTER Paavo Nurmi begraven Remises zijn anfipropaganda voor damsport MONIKA PFLUG WIL STOPPEN FINALE ¥IERDE KLAS LIBRE Kalender Koonan-Laurens IJzersterk in parencompetitie DAAN DE LANGE VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 PROVINCIAL! ZEEUWS! COURANT De Juffrouw bij de kassa in het Haagse Congresgebouw verkocht nog toegangskaartjes voor de ze vende partij om de wereldtitel dammen op het moment dat Sïj- brands zijn tegenstander al remi se aanbood. Andreiko accepteerde het voorstel en teleurgestelde toe schouwers die iets later de Swee- linckzaal binnenkwamen, waren nog net getuige van het handen- schudden der grootmeesters. Toernooileider Aad Ivens spoedde zich snel naar de kassa met de mededeling dat de partij, na slechts 49 minuten spelen, beëin digd was. De laatkomers kregen van de toernooileiding een stempeltje op hun kaartje dat hen in staat stelt om vrijdag gratis de achtste par tij bij te wonen. In de speciale zaal waar onder meer de Neder landse oud-wereldkampioen dam men Piet Roozenburg de partij analyseerde, was het ongenoegen bij de slechts 60 aanwezigen groot. Na de 22ste zet, toen Sijbrands remise voorstelde, vroeg Roozen burg of hij nog enkele varianten die mogelijk waren zou doorne- men. Hij wilde ook wel een si multaanseance geven. Het publiek wilde de partij Sijbrands-Andrci- ko maar zo snel mogelijk verge ten en vermaakte zich een uur lang met de door Roozenburg gegeven simultaan. De oud-we reldkampioen won aile ongeveer 25 partijen. Toernooileider Aad Ivens heeft reeds met de secondanten van Sijbrands en Andreiko gesproken over het verloop van de twee kamp tot nog toe. „Ik heb gezegd dat ik me niet met de manier waarop de beide spelers him par tijen afwerken wil bemoeien. Wel heb ik hen duidelijk gemaakt dat partijen zoals donderdag gespeeld de publieke belangstelling niet De zevende partij uit de twee kamp om het wereldkampioen schap dammen tussen titelhouder Ton Sijbrands en uitdager Andris Andreiko (links/ is geëindigd in remise op voorstel van Ton Sij brands. Hier zien we de dammers bij het begin van de partij van gisteren. zullen vergroten". De beide dam mers hebben (tot nu toe) zo'n 50.000 gulden te verdelen. Ge streefd wordt het maximale prij- zenbedrag van 60.000 gulden te halen. „Als zo verder gespeeld wordt, dan halen ze dat nooit", zegt Aad Ivens, die momenteel van de sponsors geen extraatje zou durven vragen. Andreiko's secondant, Iser Koe- perman, was zeer ontevreden over de donderdag gespeelde par tij. „Sijbrands wil zo snel moge lijk naar zijn kamer in het hotel terug en denkt alleen aan het geld. Andreiko kan niet veel doen wanneer Sijbrands niet wil. Dezé partij was een antipropaganda voor de damsport". (Door Ton Sijbrands) DEN HAAG De zevende partij uit de tweekamp om de wereldtitel dammen is na 22 zetten en 50 minu ten spelen in remise geëindigd. Zon der enige twijfel was dit de minst interessante partij tot nu toe; tech nisch valt er dan ook nauwelijks iets over te zeggen. Ik zou er slechts aan willen toevoegen dat enkele onver- kwlkkelijkhedrn die. naar het zich momenteel buit aanzien, pas na de match publiek zullen worden, mij nu niet bepaald tot een grote strijdlust inspireren. HIDDINK (GRAAFSCHAP) VOORWAARDELIJK GESCHORST EN BOETE DEN HAAG (ANP) De luchtcom- missie van het betaald voetbal heeft deze week twaalf spelers geschorst. De volgende straffen werden uitge sproken: twee wedstrijden geschorst: Kievit (Excelsior) plus 100,boete: een wedstrijd geschorst: Van der Velden (SVV) plus 150.— en Van Ginkel (Wageningen) plus f 125. Voorwaardelijke schorsing van een wedstrijd omgezet in onvoonvaarde-1 lijke schorsing een wedstrijd: Den Tuinder (SVV), Heezen (Vitesse) en Th. De Boer (Volendam). Twee wedstrijden voorwaardelijk ge schorst: Van Dintc-r (PSV); een wed strijd voorwaardelijk geschorst: Corn wall (Amsterdam) plus f 150.Over-! eem (Utrecht) plus 125,—. Peeters. (Excelsior) plus 100,— en Hiddink! (De Graafschap). INZELL (SID) Monika Pflug. olympisch kampioene hardrijden op de schaats (1.000 m). en wereldsprint kampioene 1972, denkt er ernstig over met de wedstrijdsport te stoppen. De boekbindster uit Miinchen. die binnen kort in het huwelijk wil 'reden, kan de financiële lasten die de trainingen met zich meebrengen niet me:r dra gen. Bondstrainer Herbert Höf! zegt daarover: „Monika Pflug heeft sinds juni al 2.500 kilometer met de auto afgelegd om twee- of driemaal per week in Inzeil te kunnen trainen". Men verwijt het nieuwe bestuur V3n de Deutschen Eisschnellauf Gemeind schaft (DESG), onder voorzitterschap van Richard Vorhammer, een te ge ringe ondersteuning van de nationale schaatstop. Indien Monika Pflug, met binnen veertien dagen financieel te gemoet wordt gekomen, zal zij haar schaatscarrière beëindigen. Maa afge? tendellng bete op weg r ;ent v< telprol zou moeten zijn die de risico's zoul nemen, wanneer mijn tegenstander, die in het verleden zo vaak aLs een groot tacticus is afgeschilderd, er ken-1 nelijk op uit is mij alleen maar uit mijn tent te lokken. zciVer daadwer kelijke pogingen in het ».erk te stel len zich winstkansen te verschaf fen. Hieronder de notatic:SIJBRANDS-AN'- j DREIKO (ZEVENDE MATCHPARTIJ WK 1973) 1. 32-28 18-23 2.33-29 23x32 337x28 13-18 4.28-22 18x27 5.31x22 17x28 6. 29- 24 20x29 7. 34x32 16-21 8. 39-33 21-26 9. 44-39 9-13 10. 32-28 19-23 11. 28x19i 14x23 12. 42-37 12-18 13. 38-32 7-12 14.1 32-28 23x32 15. 37x28 10-14 16. 40-34 14- 19 17. 34-29 5-10 18. 29-24 19x30 19.1 35x24 10-14 20. 45-40 11-17 21. 36-31 26x37 22. 41x32 6-11 en remise over eengekomen. De stand is nu 8-6 in mijn voordeel. Vandaag vangt om half vier in het Nederlands Congresgebouw Den Haag de achtste partij aan. pzc-sport-pzc-sport-pzc GOES De Zeeuwse atletieksport beeft een uitstekend zomerseizoen achter de rug. Tot die conclusie kwam voorzitter L. Simpelaar van de afdeling Zeeland van de KNAU gister avond tijdens de halfjaarlijkse afde- lingsvergadering in café De Landbouw in Goes. „Op een breed front werden voortreffelijke prestaties geleverd en er is opmerkelijk veel jeugdig talent büjekomen", aldus de voorzitter. Tijdens deze vergadering werd vooral gediscussieerd over de 'bittere nood zaak van de centrale trainingen'. Zo werd vooral aangedrongen op esn centrale training voor de technische nummers. De verenigingen Delta Sport. RKHAV, AV'56. Dynamo'70, Zeeland Sport en Schelde Sport zeg den toe dat er binnen him verenigin gen kandidaten te vinden zijn voor deze trainingen. Voorzitter Simpelaar beloofde dat tijdens de jaarvergade ring in januari op dit onderwerp teruggekomen zal worden. Dan moet er, zo stelde ir. J. M. van der Knaap van Delta Sport, voor wel een afge rond plan gereed zijn. De opgaven voor deze centrale training moeten daarom voor 25 oktober binnen zijn. Op Initiatief van Niek Flipse en Jan Jansma zal ook een centrale training voor Zeeuwse midden- en lange af standlopers gerealiseerd worden. De animo van de zijde der trainers is ook groot. Zo hebben Van Oosten, Polfliet, Oggel en Laport al toegezegd mee te willen werken. In overleg met de lopers zelf zal een trainer worden aangewezen. Aan alle Zeeuwse lopers zijn formulieren gestuurd en er zijn reeds 17 positieve reacties binnen. Het afdelingsbestuur staat positief te genover dit initiatief en zal bezien hoeverrede kosten (met name van trainer) zullen worden vergoed. Sim pelaar over de financiële kant van al deze. activiteiten: „Let wel, dit zou nooit mogelijk zijn zonder bet kwart je van de crossen". De heer Simpelaar deed een nadruk kelijk beroep op de verenigingen om toch vooral kandidaten op te geven voor de jeugdatletiekleiderscursus die in Vlissingen van start gaat. Deze cur sus omvat 80 lesuren, voor het groot ste gedeelte praktijk (zaal en veld) en heeft een ingebouwde algemene basis opleiding (ABO). De heer Ko Roose drong tijdens de rondvraag aan op meer discipline tijdens wedstrijden: het komt voor dat er tijdens een start nog andere atleten over de baan lopen, tijdwaarnemers worden voort durend lastig gevallen met de vraag welke tijd een atleet heelt gereali seerd en rugnummers worden ver keerd gedragen. De heer Simpelaar deed een beroep op het olubkader in VIER VALENCIASPELERS IN SPAANSE SELECTIE MADRID (EFE) Valencia is met vier spelers het sterkste vertegenwoor digd in de selectie van zeventien spe lers waaruit het Spaanse elftal zal worden samengesteld voor de beslis sende wedstrijd tegen Zuid-Slavië uit de voorronden van het wereldkampi oenschap. De wedstrijd wordt op 21 oktober in Zagreb gespeeld. De Spaanse selectie bestaat uit: doel: Iribar (Bilbao) en Garcia Remon (Real Madrid), achter: Benito (Real Ma drid), Sol en Jesus Martinez (Valen cia), Gallego en Juan Carlos (Barcelo na), midden: Pirri (Real Madrid), Martinez (Espanol) en Salcedo (At.le- tico Madrid), voor: Claramunt en Valdez (Valencia), Asensi (Barcelona), Uria (Oviedo), Irureta en Garate (At- letico Madrid) en Quini (Gijon). KW ADDENDAAME Op zater dag 13 oktober aanstaande begint in café 's Lands Welvaren' te Kwaden damme, met organisatie van OKK, de eindstrijd van de 4e klas lïbre. De deelnemers zijn: W. Hui ge (OKK) Kwadendamme, A. A. Versprille (TOG) Kats, J. Franse (HBC) Hein- kenszand, M. Nieuwdorp (VOG) Goes, mevrouw M. van Hekken-v. d. Weijde (VOG) Goes, C, Raas (De Toekomst) 's-Heerenhoek, J. Rentmeester (OBK) 's-Heerenhoek, C. Verbeek (OHGL) Kwadendamme. Volgende speeldagen zijn 18 en oktober, waar na de finale de medail le van de KNBB uitgereikt zal wor den door de heer D. J. de Fouw. VLISSINGEN Morgen, zaterdag is in de aula van het Goese Lyceum de laatste jubileumwedstrijd in het ka der van het 40-jarig bestaan van de Zeeuwse Schaakbond. Het wordt, zoals bekend, een massakamp tegen een ver tegenwoordigend team uit Oost-Vlaan- deren, België. Het was de bedoeling dat aan 50 borden strijd geleverd zou worden, maar of de Belgen die wel allemaal bezet krijgen staat nog te bezien. Van Zeeuwse zijde was er een overweldigende belangstelling, zozeer zelfs dat de organisatoren zicli genood zaakt hebben gezien een aantal Zeeuw se schakers af te schrijven. Zo zal een aantal spelers van Zierikzee, Middel burg. Vlissingen en Kruiningen niet mee kunnen doen, terwijl van andere verenigingen zoals de Goese Schaak club eveneens een aantal spelers op nonactief zullen staan. Overigens schijnt het dat de Belgen toch wel sterk voor de dag zullen ko men, hoewel hun sterkste speler De Bruycker uit Gent niet van de partij zal zijn omdat hij een toernooi m ■Spanje speelt. Willems en Bonne ech ter heiden de sterkste spelers van Jean Jaurès uit Gent, de clubkampi oen van België, geven wal acte de pre sence. De Zeeuwse ploeg lijkt, op pa pier zeer sterk. Cor Jansen voert aan het eerste bord de Zeeuwse formatie aan en vrijwel alle sterke spelers uit overig Zeeland zijn aanwezig. Wij noe men in willekeurige volgorde: Kees de Wolf en Simon Sanders uit Middel burg, Jan Jansen uit Oostburg, Adrie den Hamer uit Sluiskil, Max van Eek hout uit Vlissingen, Henk de Ridder uit Axel en van Goes gaan onder an dere De Lange. Duvekol. en Van Wij nen achter de borden zitten. Wethou der van sportzaken uit Goes de heer J. H. Roose zal de eerste zet. doen en de wedstrijd begint om half drie. dit verband. Trainer Van Rie van RKHAV pleitte voor een eenvoudiger systeem voor het melden van records. Nu zijn er op een formulier handte keningen van vijf verschillende offici als nodig. Het afdelingsbestuur zal deze zaak bestuderen. Bij het bespreken van de wedstrijdka lender werden de plaatsen van de Zeeuwse kampioenschappen volgend jaar al vastgesteld: de titelstrijd voor senioren en A- en B-junioren wordt in Goes gehouden, voor C- en D-junioren in Terneuzen, de meerkampen voor senioren en A- en B-junioren in Ter- neuzen, de meerkampen voor senioren en A- en B-junioren in Vlissingen (Zeeland Sport) en de meerkampen voor C- en D-junloren in Zierikzee. De kalender van wedstrijden en presta tielopen voor het komende wintersei zoen ziet er als volgt uit: Za. 20 okt.: KMS cross Vlissingen plus prest, loop Zeeland Sp.; za 27 okt.: Int. Bouelavardloop plus prest, loop. Marathon VI.; za 3 nov.: 3e PZC cross plus pest, loop te Goes, Afd. Zeeland; zo 11 nov.: Heikant Cross te Heikant, RKHAV Hulst; za 17 nov.: 2e St-Piercros plus perst.loop te Niewuvl. AV'56; za 24 nov.: wedstrijd plus prest, loop Westenschouwen, Delta Sp.; za 1 dec.: St-Nicolaascross plus prest.l. te MTjurg, Dyn.'70; za. 15 dec. Scholie rencross plus prest.l. te Goes AV'56, zo23 dec.: Kerstprest.loopVlissingen, Marathon VI.; za 5 jan.: Wallenloop plus prest.loop te Goes AV'56. za 12 jan.: (1) Zwse crosskomp. plus pr.l. te Terneuzen Sch. Sp.; za 19 jan.: (2) Zwse crosskomp. plus pr.l. te Wes- tensch.. Delta Sp.; zo 20 jan.: Presta tieloop Vlissingen, Marathon VI.; za1 26 jan. (3) Zwse crosskomp. prl. te Vlissingen Marath., Vl„ za 2 febr.: (4) Zwse crosskomp plus pr.l. te Wilh.m - dorp AV56, ZO 10 febr.: Distriksveld- loopkamiioenschappen: zo 17 febr.: Prestatieloop Vlissingen Marathon VI.; za 2 mrt.: Prestatieloop Oostkapelle Dyn.'70; zo 23 mrt.: Nederlandse veld loopkampioenschappen: za 9 mrt.: Wedstrijd en prestatieloop Kapelie AV'56; za 16 mrt.: 15 km. presraue- loop te Westenschouwen DeltaSp.; zo 17mrt.: Prestatieloop Vlissingen Mara thon VI.; za 23 mrt.: Prestatie - uur loop te Biervliet Sch.Sport; za 30 mrt.: Den Inkelloop plus prestatieloop Kruiningen AV'56; za 30 mrt.: Marti- nacross plus pres.loop te Valkenisse Zeeland Sp. MIDDELBURG Kooman-Laurens laten in de hoofdklas van de districts- parencompetitie bridge geen twijfel bestaan over hun kracht. In de twee de zitting legden zij opnieuw beslag op een eerste plaats met forse voor- sprong op de nummers twee en drie. Een goede prestatie kwam ook op naam van de dames Dronkers - Gasil- le, die fraai als nummer twee eindig den. De uitslag van de tweede zitting luid-i de: Hoofdklas: 1 Kooman - Laurens 3011 punten, 2 dames Dronkers - Gasille 273, 3 mevr. Kroeders - v. Laar 251, 4; mevr. De Schipper - Wartena 244 5 Verstraten - v. Giesen 243. 6 Klink -' De Rie 232, 7 Janse - Morsheim 230. 8; echtpaar De Rijcke 225, 9 en 10 dames Moermond - De Vlieger enj echtpaar Puis 224; 11 dames v. d.j Berg - Weststrate 220, 12 echtpaar Fonteijne 203, 13 mevr. Ballintijn - Moermond 200. 14 Gommers - Le Clercq 199, 15 v. Geel - Voorst-Vader 197, 16 mevr. Krediet - Dieleman 194, 17 echtpaar Rademaker 188, 18 En- sink - De Vlieger 180. Eerste klas: 1 Conijn - Schrijnemaker 302 punten, 2 dames Pot-Morsheim 297, 3 echtpaar Aerssens 289, 4 echt paar Crena - Uiterwijk 274, 5 echt paar De Bert 268, 6 Bastiaanse - De Jong 260, 7 mevr. v. d. Heuvel - De Vries 258, 8 echtpaar v. d. Kreeke 256, 9 en 10 dames v, Iren - Wijnen en dames Hueting - De Meijer 251, 11 dames Landman - Vader 250, 12 Ko- nings - Merk 249, 13 echtpaar Kloos terman 248. 14 dames De Vries - Akerboom 242, 15 v. Iren - Wijnen 237, 16 dames Eekman - Kesteloo 233, 17 echtpaar Parent 232, 18 dames Boogaard - Merk 229, 19 Groeneboom - Mijnheer 225, 20 mevr. Woltering - Roland 189. Tweede klas: 1 dames Visser - Le Clercq 111 punten, 2 dames Bonthuis- v. Linde 106, 3 dames Bode - Osté 98. 4 dames v. d. Bout - v. d. Weert 83, 5 Bakker - De Jong 77, 6 dames De Jongste - Elders 71, 7 mevr. Blieck Stahlie 65, 8 dames Bastiaanse - Janse 61. DJAKARTA - Rudie Lubbers ver klaarde donderdag na aankomst in Djakarta tijdens een door de televisie overgenomen persconfe rentie vol vertrouwen te zijn voor het gevecht over twaalf ron den van zaterdag 20 oktober te gen oud-wereldkampioen zwaarge wicht Mohammed Al! (Cassius Clay). "Ik ben niet gekomen om zo maar wat te boksen, maar ook om te proberen te winnen', aldus Lubbers. "Volgens mij is Ali de meest imponerende bokser die ooit heeft bestaan. Maar eens komt er een tijd dat het hoogte punt voorbij is. Het einde van Ali komt sneller dan hijzelf ver moedt. Ik ben me ervan bewust dat hij wel eens meer moeilijkhe den heeft gekend tegen een klei nere tegenstander, zoals bijvoor beeld Joe Frazier". Toen de eveneens aanwezige Mohammed Ali dat hoorde, barst te hij woedend los: "Die man is een dwaas. Iemand zoals hij, die de euvele moed heeft het tegen mij op te nemen, moet wel dwaas zijn". De impulsieve Ame rikaan sloeg van boosheid niet beide handen op de tafel en zwaaide een vuist voor de ogen van Lubbers licen en weer. Uit eindelijk duwde de coach van Ali, Angelo Dundee, zijn pupil met zachte hand terug naar zijn stoel. Lubbers voorspelde na dit incident dat het op 20 oktober een goede partij zou worden, maar weigerde iets over de af loop te zeggen. "Ik ben niet zo best in een woordenstrijd buiten de ring" Mohammed Ali had al eens eer der verklaard dat Lubbers goed genoeg zou zijn om het. een paar RUDI LUBBERS ronden tegen hem uit te houden- .Ditmaal verwees de 31-jarige Amerikaan naar de goede presta- tielijst van de 28-jarige Lubbers. "Ik heb die lijst eens nauwkeurig bekeken", aldus Ali, weer op zijn bekende babbeltoon. "Lubbers is een goede bokser. Te goed om een voorspeiling te kunnen doen. Ik zie aan zijn gezicht dat hij goed is. Hij moet wel goed zijn, want hij heeft een knap uiterlijk. Ik zie er ook wel aardig uit. Aleen goede boksers kunnen er ook nog knap uitzien, omdat zij niet veel klappen krijgen. Lelijke boksers zijn niet goed. Frazier is lelijk. Foreman is lelijk". Later zei Mohammed Ali over de kan sen van Lubbers: "als hij mij verslaat zal ik niet naar de Vere nigde Staten terugkeren Ik zou nog liever Indonesisch staatsbur ger willen worden". Ali voegde er aan toe dat zijn uiteindelijke doel Joe Frazier is, hoewel hij nu voornamelijk aan Lubbers dacht. "Ik maak me nog niet druk over Joe Foreman. Ik wil Frazier te pakken nemen. Daar heb ik wel enkele redenen voor. Ik wil mijn prestatielijst van een smet verlossen. En als ik Frazier eenmaal heb verslagen komt Foreman misschien vanzelf wel". -Ali zei voorts dat er vol gens hem geen discussie mogelijk was over wie er het alleenrecht op de wereldtitel heeft. "Zodra ik de kans krijg er om te mogen strijden zal ik de kampioen zijn". Hij bevestigde berichten over plannen zich binnenkort terug te trekken. "Ais ik tegenover Frazier en Foreman heb gestaan wil ik ermee stoppen. Ik wordt ook een jaartje cuder. Wat ik daarna ga doen weet ik nog niet- Ik heb nog zoveel bezigheden in de Vere nigde Staten, waar ik nu niet nader op kan ingaan". het beantwoorden in de volgende vraat; krijgt u drA aand op die erg nuchter Is! Een.— twee...". „Uitstekend, tien punten! Volgende vraag: Waarom denkt u eigenlUk dat hij zo nuchter is? Een..,, i „Omdat hij ccn Groninger is. hij komt uit Winschoten, cn het is alge- meer. bekend dat Groningers J3. ho maar. ik hoor hel al. de vraag is goed beantwoord opnieuw tien punten, dat nwakt bij elkaar 20 punten. Dan komt nu de derde vraag, let u goed op: waaruit blijkt die spreekwoordelijk.- nurhtertw-ld van de Groninger Jan Mulder? U krijgt hiervoor vijf seconden bedenktijd: een..., twee.... drie...". „Vanwege zijn knie!" ,Ja. nee, daarover moet ik even ruggespraak houden nut de Jury. Is dat goed. jur>? Het is half goed. maar ik ::eef u nog één kans om uw antwoord aan te vulirn. Ga u gang: een.... twee...". „Jury?? Ja. de vraag wordt goed gerekend, u krijgt er opnl'-uw tien punten bij. t maakt 30 punlcn en u blijft in de strijd! Bravo! En d3n komt nu de laatste vraag en ook de moeilijkste vraag, zoals u weet. Maar u krijgt er dan ook 20 punten voor. en bij 50 punten gaat het kanon af en krijgt een van de resterende christelijk- hejï rdentehulzen in ons land een voetbalveld cadeau. I>et u dus gord op. t krijgt tien seconden br denktijd! Waarom is al het voorgaande, over die nuchter heid van Jan Mulder, grote onzin en flauwe kul? Uw tijd gaat nu In! Een.twee..., drie..., vier...". „Mag ik een gokje wagen? Ik heb afgelopen zondag die wedstrijd gezien van Ajax tegen Haarlem- Hij had dus die knie. En iedereen hoopte dat die knie het zou houden. Maar Haarlem, dat had geer. knie zogezegd maar dat had Barry Hughes. En Barry Hughes is geen nuchtere Groninger maar een nuchtere Engelsman, en d:e beeft dos legen Joop van den Berg en tegen Marijt gezegd: Zeg. hoor eens. die Mulder, een aardige jongen, maar als hij per se wil voetballer, me', die knie dan moet hij dat weten, maar wij kennen geen pardon. Niet voor Keizer en niet voor Neeskens en ook niet voor Mulder met zijn knie. Dus wat de-den die Haarlemmers, die gingen er meteen stevig in. Jan Mulder begon de wedstrijd met twee overtredingen méé' Maar je za* hem niet kikken of verontwaardigd kijken of pijnlijk zijn knie betasten, of voor de snow blijven liggen, omdat hij wist dat dit gebeuren zou en dat het erbij hoorde". „Hij is het veld ingegaan mei de gedachte: mijn knie is misschien gammel, maar ik. Jan Mulder, ben allerminst gammel, dus mij zullen ze niet horen! Dat was geen kwestie van nuchterheid, maar van voorbe dachte keuze. Nuchterheid is meer een kwestie van onderkoeld gevoel, en bij Jan Mulder is er eerder sprake van een bewuste levenshouding, zolang het met die knie voor 100 procent of minstens 95 procent in orde is. In het begin miste hij een paar kansen, die hij in zijn gewone doen misschien ook gemist zou hebben (iedereen mist kansen), maar die nu extra betekenis en bewijskracht kregen. Voor ons, de Mulder- supporters op de tribune, die mentaal gesproken met een omzwachtelde knie zaten te kijken, waren dat „pijnlijke" missers, omdat we allemaal zo vurig hoopten op een succesje, een meevallertje, een soort van „levensteken" van dat bniebeen, maar nee. het zat in het begin niet „Dat kwam door dat nummer 10 op Jan Mulder zijn rug, zei mijn buurman, want dat nummer heeft nieges. Dick van Dijk had ook nummer 10, daar rustte ook nieges op. Tien is een niegesnummer. Nieges is Jiddisch, betekent slecht, ondeugdelijk: nieges vaar is slechte waar en tien is dus een niegesnummer. Maar hoe mooi de kans ook was die hij miste. Jan Mulder maakte geen vertwijfelde bewegingen in de richting van de tribune, hij smeekte niet. op zijn knieën liegend, me: gevouwen handen de zegen (en de zege) van boven af, dus iedereen op de tribune dacht: hij is nuchter! En ze werden in die mening gesterkt, toen hij kort voor rust dan toch zijn doelpunt maakte: hij ving de bal op zijn borst op. werd even vrij gelaten, en „op nuchtere wijze" lelde hij de bal langs Lelieveld: 2-0. Op de tribune stond iedereen op, juichte en applaudisseerde. Niet voor bet doelpunt, maar voor Jan Knie". ..Ikzelf, heren van de jury. was ontroerd, jazeker, want ik kom niet uit Winschoten, maar uit Amsterdam, dus u begrijpt. Ik zou u gra3g de gevoelens van Johanna Mulder, Jans vrouw die op de tribune zat. op dat moment gevisualiseerd hebben gezien op het tv scherm. Kijken hoe de radar reageerde op haar gevoelens van vreugde, van opwinding, van opluchting en of de nuchterheidsiijn (zij is ook Groningse) nog enige uitslag van betekenis te zien gaf op dat moment. Jan Mulder zelf reageerde niet. Geen luchtsprong, geen hand omhoog, geen standbeeld houding (..hier sta ik. omhels mij!"), gewoon: niks. .Meer een voorbij ganger, die verbaasd was over de vreugdetonelen rondom hem. Nuchter? Integendeel: een zichzelf opgelegde distantie, dwars tegen zijn eigen gevoelens in. Een beredeneerde houding, die je afwachtend zou kunnen noemen". „En ook sceptisch tegenover zijn eigen verrichtingen en zijn eigen knie. Het heivijs leverde hij in de tweede helft toen Johan Neeskens een prachtige 1-2-3-4-combinatie afrondde met een gaaf doelpunt. Jan Mulder had er toevallig geen aandeel in, maar hij had iets bijzonder moois gezien, iets dat hij zonder enige reserve, zonder enige scepsis kon appreciëren. Dus hoe reageerde hij? Opnieuw nuchter? Integendeel, hij sprong geweldig uit de band, een luchtsprong van anderhalve meter hoog. godzijdank door een alerte fotograaf vastgelegd. Daarom zeg ik: de terughoudendheid van Jan Muldre heeft niets te maken met nuchterheid, maar is een welbewuste uiting van scepsis met voorbe dachten rade. Ik hoop dat ik de vraag daarmee tot tevredenheid beantwoord heb". De presentator keek vragend naar juryvoorzitter Victor van Vries land, oud-stopperspil van .FrisLa", die met krakende stem zei: „Het antwoord van meneer stemt woordelijk overeen me* bet antwoord dat ik hier op een briefje heb staan, meneer krijgt dus 20 punten erbij!" U begrijpt dat ik daar heel nuchter op reageerde, want wat heb ik aan een voetbalveld bij een christelijk bejaardentehuis? Ik voetbal uit principe nooit op Wie durft nog te beweren dat voetballen en schaken niets met elkaar te maken hebben na dat bericht in het befaamde Russische schaakblad „64"? Alexander Muenninghoff maakte er met de nodige ironie melding van in Schaakbulletin nummer 69. Ik citeer: „Een aardig nieuwtje voor ons, Nederlanders, trof ik aan in „64", nummer 28 op de laatste bladzijde in de Miscelianeous-rubriek. In een toernooi in Noorwegen, dat werd gewonnen door de Fin Rantanen rcet de Pool Bednarski als tweede, eindigde Daan de Lange op een gedeelde derde plaats. Vroeger was hij, volgens ..64", midvoor van .Ajax en het Nederlands elftal, thans is hij een van de sterkste schaakspelers van Noorwegen". U ziet het, iemand met een Nederlandse naam hoeft in Parijs maar gepakt te worden voor hasj-smokkel, of in Noorwegen bij het schaken een derde plaats te behalen, of prompt wordt hij gebrandmerkt als „speler van Ajax". en als het even kan ook als Nederlands elftalspeler, want dat rijn voor de buitenlanders momenteel twee synoniemen. NICO SCHEEPMAKER HELSINKI Finland heeft Paavo Nurmi. de lange-afstandloper. die in de twintiger jaren de bijnaam 'Vlie gende Fin' verwierf de laatste eer bewezen. President Urho Kekkonen, leden van het Finse kabinet en talloze topatleten uit bet verleden en heden, woonden in een kleine kerk in Helsin ki de staatsbegrafenis van Paavo Nur mi, die op 2 oktober op 76-jarige leeftijd overleed, bij. Buiten het kerkgebouw hadden zich enkele duizenden verzameld een klein aantal voor een man die in zijn goede tijd volle stadions trok. Zij zagen na een anderhalf uur durende plechtigheid hoe het stoffelijk over schot werd overgebracht naar Turku, de plaats waar Nurmi opgroeide en waar zijn laatste rustplaats zal zijn, werd overgebracht. Het was koud in Helsinki W3ar het deze week voor het eerst in deze herfst sneeuwde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 17