VERTROUWEN IN HET LEGER NEEMT DE WANHOOP NIET WEG Cubaanse YN-delegatie vertegenwoordiger Chili valt aan Israël vecht op Syrisch gebied Autoverzekeringen 13 procent duurder Indrukken uit Israël-in-oorlog QUJARDIN vieux extra Terminus VRIJDAG 12 OKTOBER 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 (Van onze speciale verslaggever, Henk Kolb) GOLAN - TEL AVIV Het was of op de flank van die niet eens zo verre heuvel in de snel vallende avond ineens vurige rozen begonnen te bloeien geplant misschien door diszelfde smerige tovenaar die van zo'n Syrische tankchauf feur niet meer had overgelaten dan een hoop stinkende as met een kapotte koptelefoon op. Het Syrische artillerievuur kwam ruimschoots te laat voor de bemanning van de vijf Russi sche T55-tanks langs de weg naar Kuneitra, die aan de verzamelde wereldpers werden getoond als bewijs voor de zoveelste Arabi sche nederlaag in de recente ge schiedenis van het Midden-Oos ten. De lijken begonnen na twee dagen al te ruiken. De fotografen knielden niettemin vlak ervoor om maar een beter uitzicht te hebben op het door de hitte strak geschroeide gezicht van wat voorheen een aardige jonge man met een pedant snorretje moet zijn geweest. Merkwaardig genoeg had hij nog maar één schoen aan de andere voet was zwart geblakerd en er hing nog een rand van een sok aan. Zijn rechterhand lag omhoog langs zijn gezicht als bij een slapend kind. Een hoofd, twee voeten, een half weggebrande hand meer was er niet van hem te zien onder een bebloede jas met op de binnenkant het Franse merk: „Manteau de cam pagne" veldjas waarmee hij haastig, doch onvoldoende was toegedekt. Vermoedelijk heeft hij van de uitvoerige Russische aanwijzingen op de binnenkant van zijn gloed nieuwe wapentuig nooit veel kun nen lezen. En misschien zelfs kon hij met dat Chinese potlood, dat geheel ongeschonden naast hem lag, ook wel niet zo goed schrij ven. Maar dit alles lijkt toch allerminst toereikend als verkla ring voor het obscene schouwspel van de door dagenlang wachten gefrustreerde correspondenten die zich naar zijn stoffelijk over schot haastten om daar een wre de waarheid aan het licht te brengen: ook voor dode Arabie ren geen genade. Er is kennelijk een soort on middellijke verwildering die met de oorlog gepaard gaat een lijk is niets bijzonders meer. Al thans minder bijzonder dan het stuk scherpe munitie dat je onge straft als souvenir mag meene men, en minder aangrijpend bij voorbeeld dan de half genuttigde maaltijd of de scheerkwast en de handdoek die naast een verweerd spiegeltje nog op de hoek van het pantsertuig klaarstaan. Of je daaruit de conclusie moet trekken dat de Syrische cavaleristen bij complete verras sing overhoop werden geschoten met die ene treffer juist op de grens van koepel en loopwerk, of dat zulke eenvoudige menselijke benodigdheden als eten en een handdoek daar nadien werden neergezet? Het is van onderge schikte betekenis. En het doet er ook niet zoveel toe of die lijken daar nu pas twee uur liggen, zoas de een zegt, of al twee dagen, zoals teen andere voorlich ter beweert. Oorlog is altijd een weerzinwekkend bedrijf. De be stofte, maar ongeschoren solda ten achter de machinegeweren op rupsvoertuigen maken weliswaar met een moede glimlach een V- teken zodra ze een fotograaf zien. doch die pathetiek valt door de mand zodra je een eindje verderop de wrakken ziet staan. Want naarmate de militaire vaardigheid van de Arabische vij anden groeit, is er steeds minder plaats voor de krijgslisten van voorheen en krijgt ook het. „flit send zwaard" zijn botte kanten. Het feit dat de pizza-verkopers in Tel Aviv hun waar thans voor militairen gratis aanbieden, ver andert daar allemaal niets Het gerechtvaardigde vertrou wen dat Israël in zijn troepen stelt, neemt de wanhoop thuis niet weg waar men 's avonds op de beeldbuis niet alleen maar kijkt naar showprogramma's van een, in het licht van de dagelijkse gebeurtenissen, nogal stupide vro lijkheid (want wie zal bijvoor beeld zeggen of die twee zingen de jongens met hun gitaren al niet gesneuveld zijn?) of naar een andersoortig geweld als van „Cannon", maar ook naar joodse krijgsgevangenen op de Jordaan se televisie en naar Egyptische op de joodse zender. De boodschap van Tel Aviv in oorlogstijd is eenvoudig: het le ven gaat door, ondanks het lucht- talarm en de codewoorden waar mee voortdurend nieuwe troepen- onderdelen worden opgeroepen. En dan pakt men dus zijn ge weer als men hoort zeggen, mid den in de nieuwsberichten: „mooie vrouw", en trekt ten strij de. En zo'n mooie vrouw blijft dan achter en valt niet moer te troosten met de mededeling dat de Israëlische PTT tot in de frontlijn telefoonposten heeft geïnstalleerd, zodat de soldaten gratis naar huis kunnen bellen. Want wat moet je beginnen als zo'n telefoontje toevallig niet komt? Ze slaan angstige donkere avonden dood bij vrienden, en trekken later alleen huiswaarts Door een stad die vreemd lijkt zonder verkeerslichten en straat verlichting. en met auto's die als torren voortkruipen, meer bij het licht van de maan dan van hun blauw geverfde koplampen. Soms weet dit Israël, in weer wil van zijn krijgshaftige geschie denis. met de eenvoudige feite lijkheden van een oorlog, althans aan het thuisfront, nog niet goed raad. Zulks blijkt onomstotelijk wanneer na een nachtelijk lucht alarm in Tel Aviv politie en brand weer nog uren werk hebben om deuren te openen die haastig wer den dichtgetrokken door mensen die op weg naar de schuilkelders hun huissleutels op het nachtkast je lieten liggen. De oorlog van 1073 op Gro te Verzoendag uitgebroken— is een andere oorlog dan voorgaan de. Zo onverwacht, zo onthut send. omdat dit Israël toch zo kwetsbaar blijkt zo gruwelijk omdat zij weer een generatie nieuv/e trauma's bijbrengt. Zo'n trauma doet een Israëli sche officier bijvoorbeeld de be zetting van Arabisch gebied aan duiden als 'Occupational therapy'. Hooghartigheid van deze aard zal misschien wat verminde ren nu tot dit volk het besef doordringt dat een Arabier niet meer zo hard wegloopt als vroe ger. Dat men in deze oorlog met de terminologie van 1967 niet meer terecht kan. Zodat een ver moeide kolonel korzelig opmerk te: „We hebben lang beweerd dat elke oorlog ons jonger maakt maar ik heb nu een zoon die piloot is en ik heb genoeg van vechten". Zijn tanks ratelen op weg naar het front langs allerlei gedenkte kens: een kanonnetje op een ste nen sokkel in Tiberias, van 1948 de betonnen spits die vlak bij de brug van „Jacobs dochteren" over de Jordaan herinnert aan de soldaten die in 1967 de Golan- hoogte veroverden. Daar staan nu opnieuw tanks en afweergeschut strategisch opgesteld. De vijand is er weer en hij zal opnieuw verslagen worden. Tenminste dat neemt men aan. De bevolking hoort echter op de radiootjes die zij de gehele dag tegen het oor klemmen over Iraakse troepen die Syrië zouden linnenstromen als versterking. Men vreest dat koning Hoessein metterdaad toch de Arabische zij de zal kiezen, indien hij denkt dat er een kans bestaat op een goede afloop van de oorlog. Tel Aviv houdt overdag aan de opper vlakte de schijn op van een min of meer normale samenleving, ook al zijn de mannen die men ziet dan doorgaans ouder dan 45 of jonger dan 18, ook al is er ;een openbaar vervoer. Op de pleinen en brede straten scheppen oude mannen en kinde ren met houten schopjes grauw- groene zandzakken vol en er wordt getrouwd door bruiden in mooie jurken en soldaten met een dag verlof in haastig geperst veidgroen De caféstoe len van .JOizengoff", Tel Avivs beroemd ste straat, zijn nog steeds bezet. Iets minder druk dan gewoonlijk en niet meer met het hippe volk je dat daar doorgaans verblijft, maar men bespreekt toch de poli tiek. En de kosten van de oorlog 660 miljoen gulden per dag en de nieuwe belastingen die er voor nodig zijn. Men kijkt zelfs wat geïrriteerd omhoog wanneer een ter wille van de landsverdediging voorbij gie rende straaljager het gesprek juist op een essentieel moment tot onverstaanbaarheid reduceert. De Israëli's leven kennelijk in veie werelden tegelijk en tragisch genoeg komt er in al die werel den op een gegeven moment wel een indringer voor. Ondanks de zuare gevechten is er voor de Israëlische soldaten toch ook nog wel tijd voor ontspan- nino. Op de foto luisteren solda ten naar een zanggroep- De jongemannen, die dit keer de eerste klappen hebben opge vangen, waren nog maar een jaar of twaalf, dertien toen de vorige oorlog afliep. Zij hebben zes jaar met afgunst geluisterd naar de verhei! en van de grote broer» over de snelle krijg en de veie weggegooide Egyptische schoenen die de baan van de terugtocht markeerden. Ze hébben nu moe ten leren dat die oorlogen niet meer voorkomen. Dat oorlog iets anders is dan de manoeuvres the op cafétafels met glazen en kof fiekopjes zo behendig kunnen worden gedemonstreerd De ouderen wisten het al. in dit land waar geen vergetelheid bestaat. (Slot van pagina 1 dag werden twee Egyptische piloten op de Israëlische televisie geïnter viewd nadat de dagen daarvoor de Syrische en Egyptische televisie Israë lische piloten hadden getoond, die krijgsgevangen zijn gemaakt. Om half negen kunnen de Israëli's naar de Israëlische televisie kijken om Egypti sche piloten in krijgsgevangenschap te bezichtigen en even later kunnen zij overschakelen naar Jordanië om daar de Israëlische piloten te bezichtigen die zich in Syrische en Egyptische krijgsgevangenschap bevinden. De opperbevelhebber van de Egypti sche strijdkrachten, generaal Ahmed Ismail, heeft zijn troepen donderdag opgeroepen hun inspanningen om de bezette gebieden te bevrijden voort te zetten 'zonder acht te slaan op de op offeringen' en ongeacht de duur van de strijd. (Papens Het Witte Huis heeft donderdag gewei- r ADVERTENTIE l VAN WENNEKER ROOSENDAAL gerd vragen te beantwoorden over de kwestie of de Verenigde Staten Israël wapens leverde ter vervanging ven de verliezen in het huidige conflict. De woordvoerder van het Witte Huis Gerald Warren ging eveneens vragen uit de weg over een eventueel verder contact tussen president Nixon en de Russische partijleider Leonid Brezj- De Syrische regermg gelooft dat de Amerikaanse zesde vloot in de Middel landse Zee Israël voorziet van wapens voor de strijd tegen de Arabieren, zo heeft de Syrische zaakgelastigde in Londen donderdag bekendgemaakt. Volgens officiële kringen in Washing ton gaat het overgrote deel van de Russische wapenaanvoer'naar Syrië. Britse militaire deskundigen geloven dat Rusland naar Egypte vooral lucht- afweerraketten en elektronische appa ratuur brengt. Het Griekse ministerie van buitenland se zaken zal protesteren tegen het feit dat Israëlische kanonneerboten don derdag een Grieks vrachtschip in de Syrische haven Latakia tot zinken heb ben gebracht. Bij de aanval op de 1480 ton metende Tsimentavros' zijn twee van de opva renden gedood. Zeven andere beman ningsleden liepen verwondingen op. Venei De Palestijnse verzetsstrijders of fe- dajjien nemen, naar donderdag is ver nomen, deel aan de strijd tegen Israël en doen dit achter de Israëlische liniè en op alle fronten. De rol die zij in het geheel spelen wordt door waarnemers 'bescheiden' genoemd maar dit is toch de eerste maal sedert 1970, toen de fedajjien na bloedige strijd Jordanië werden uitge zet, dat er gemeenschappelijk en op betrekkelijk grote schaal wordt opge treden. Defensie-deskundigen in Londen heb ben donderdag verklaard dat de mili taire balans in het Midden-Oosten tus sen Arabieren en Israëliërs in ernstige mate verkeerd is beoordeeld. De ge vechten in de Sinaï en de hoogvlakte van Golan zijn voor de meeste experts een grote verrassing gebleken. Zij kwamen tot de volgende conclu sies: de Russen schijnen veel meer wapens aan Egypte en Syrië te hebben ver strekt dan algemeen werd aangeno men. De wapens waren beter en moderner dan algemeen verwacht werd. Det S.A.-raketten bleken veel dodelij ker voor de Israëlische luchtmacht dan de Israëliërs zelf hadden gedacht ondanks hun eigen ervaring bij eerde re gelegenheden. De training van de Arabische militai ren bleek een onverwacht doelmatige gevechtskracht te hebben opgeleverd. De Arabieren beheersen een aantal van de ingewikkelde technische problemen van de moderne wapens, waaronder het bedienen van S.A.-raketten in ver band met radar, elektronische appara tuur en verbindingen. Volgens de huidige aanwijzingen schijnt het. grootste deel van de Ara bische luchtmachten thans nog intact te zijn, een factor van mogelijk grote betekenis, aldus de deskundigen. De Egyptische minister van buiten landse zaken Mohamed el-Zayyat heeft donderdag in de VN-assemblé gezegd dat er 500 mensen zijn 'vermoord' bij Israëlische luchtaanvallen op dichtbe volkte delen van de Nijldelta en bui tenwijken van Cairo. „Wij strijden, niet omdat we zeker zijn van succes, maar omdat we geen an dere keus hebben. Het is onze natio nale plicht. We willen niet dat een deel van ons land bezet blijft", aldus de mi nister. De Libische afgevaardigde Kamel al- Maghoer zei dat de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee de soeve reiniteit van Libië bij herhaling heeft geschonden. (ADVERTENTIE) Goed MID-nieuws voor bruidsparen Reserveert uw diner of receptie in ons MID-Hotel* en u ontvangt een GRATIS OVERNACHTING ONTBIJT ïn een MID-Hotel naar keuze! Vraag naar onze folder: „suggesties voor recepties"! Boekingen en inlichtingen: HOTEL RESTAURANT CAFÉ to. station GOES - Tel. 01100-7501 Lid MID-Hotels Holland. UITSTEL BEZOEK KISSINGER WASHINGTON (RTR) De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Henry Kissinger, zal zijn bezoek aan Engeland en West-Duïtsland waar schijnlijk moeten uitstellen als gevolg van de situatie in het Midden-Oosten, zo heeft het ministerie van buitenland- NIEUWE KVP- KANDIDAAT LANDBOUW DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van de KVP heeft liever dat drs. Van Amelsvoort. die een sterke kandidaat was voor de opvolging van minister Brouwer van landbouw cn visserij, deel blijft uitmaken van de fractie. Men ziet hem niet graag naar het ministerie vertrekken omdat men de fractie, die eerder al enkele voor mannen verloren heeft aan het kabi net, sterk genoeg wil houden om de regering tegenspel te bieden. Hoewel de kandidatuur van drs. Van Amelsvoort nog niet volledig van de baan is, wordt inmiddels een nieu we kandidaat, uit KVP-kring genoemd de heer Mathot uit Veghel, direc teur van de Centrale Handelsvereni ging (CHV), zou nu de sterkste papie ren hebben. De CHV is een grote onderneming die landbouwprodukten verkoopt en die onder leiding van de heer Mathot tot grote bloei is geko men. In KVP-kring noemt men de heer Mathot, die overigens nog geen beslissing heeft genomen, „een echte manager": NOTENBOOM WEIGERT TE SPREKEN DEN HAAG Het tweede-kamerlid Notenboom KVPheeft demonstra tief geweigerd namens zijn fractie het woord te voeren tijdens de financiële beschouwingen in dc tweede kamer over de begroting voor 1974. Noten boom. die doorgaans de eerste man is bij de KVP voor de financiële analyse van de begroting, heeft zich tijdens de formatie uitdrukkelijk gekeerd tegen de totstandkoming van dit kabi net. Uit zijn houding tijdens de formatie meende de KVP'er zijn consequentie te moeten trekken door niet als woordvoerder van de KVP-fractie op te treden omdat hij anders een milde re toon zou moeten aanslaan dan hij eigenlijk zou willen. Notenboom werd nu vervangen door de andere financië le expert in de fractie drs. Peijnen- burg. bssinsn- en buitenland UITBREIDING MAASVLAKTE VAN DE BAAN DEN HAAG (ANP) De plannen om dc Maasvlakte verder uit te breiden zijn van de baan. Dit heeft gedepu teerde mr. H. B. Engelsman donder- dag meegedeeld in de statenvergade- ring van Zuid-Holland. Volgens mr. Engelsman houdt dat in! dat de oorspronkelijke plannen van rijkswaterstaat om ook ten zuiden van de zogenaamde demarcatielijn voor de kust van Voorne nog een deel van de Maasvlakte voor aan te leggen, in de kast zijn gen. In plaats daarvan ligt het nu in de bedoeling de daar in zee gelegen Hin- derplaat door ccn dam te verbinden met de dam die nu tussen het grond gebied van Oostvoome en de Maas vlakte ligt Rond de Hinderplaat en de nieuwe dam zal een duinenrij worden aangelegd waarna aan de noordwest-, kant een kilometerslang strand kan worden ontwikkeld. Dat zou kunnen faienen als vervanging voor strand van Oostvoome dat door de Maasvlakteplannen verloren gaat voor de recreatie. Tussen de kust van Voorne en hei nieuwe gebied rond de hinderplaat moet dan een waddenachtig 'slufterge- bied' komen, dat als natuurbescher- minsgebied niet voor de recreatie be stemd zal zijn. Wel voor de recreatie wordt het Oostvoornsemeer, dat met een deel van het zand uit de op de Maasvlakte te graven zeehavens min der diep zal worden gemaakt. Zo zijn volgens mr. Engelsman de plannen. Een groot deel van de 85 miljoen kubieke meter zand. die nog beschik baar zal komen bij het graven van de havens op de Maasvlakte zal worden bestemd om deze plannen uit te voe ren. All-risk-dekking gemiddeld 4 procent duurder DEN HAAG (ANP) De autoverzekeraars hebben besloten de premies voor wa verzekering voor auto's en vrachtauto's met ge middeld 13 procent te verhogen ingaande de eerstvolgende pre mievervaldag na 1 januari aanstaande. Voor nieuwe verzekering gaat de verhoging in per 1 november. De prijs voor all-risk verzekeringen gaat gemiddeld met ca 4 pet omhoog I het casco-dccl ondergaat geen verho-1 ging). Oorzaak van de premiestijgin-1 gen: de sterk gestegen prijzen van1 garagekosten, medische hulp etc. De stijging van de verzekeringskosten is afhankelijk van de aankoopprijs van de auto. Voor een auto met een catalogusprijs tussen 7001 en 10.000 komt de verhoging neer op 21,20 per jaar (bij no claim-korting 1 en korting voor beperkt gebruik). De premie voor wa-verzekeringen voor bromfietsers stijgt per 1 januari van 30 naar ƒ33. Over de premieverho gingen voor motorverzekeringen is nog geen overeenstemming bereikt met het ministerie van economische zaken. Twee jaar geleden zijn de premies voor automobielverzekering voor het laatst verhoogd. Sindsdien zijn de uit keringen van automobielassuradeuren aanzienlijk gestegen. Het gemiddelde schadebedrag nam toe met 14 pet, terwijl de schadefrequentie (het aan tal schadegevallen per 1000 auto's) met 4 pet steeg. De stijging van de schadebedragen is het gevoïg van een sterke toeneming van: medische kos ten. uurlonen van garages, prijzen van onderdelen van motorrijtuigen, smar- tegeld en uitkeringen :n verband met invaliditeit en overlijden. De basispremie zonder kortingen voor het wa-risico van personenau to's gaat omhoog met ƒ45 tot 75 per jaar. Voor vrachtauto's eveneens al naar gelang de catalogusprijs, met ƒ6 tot ƒ80 per jaar. Op deze premie verhogingen zijn de gebruikelijke kor tingen van toepassing zoals voor be perkt gebruik (niet meer dan 20.000 km per jaar) en no-claim reduc tie. Ten aanzien van de caseoverzekering schade aan de eigen auto blijft het tarief ongewijzigd: het verplicht eigen risico zal echter worden gesteld op ƒ200 in plaats van ƒ150. De pre mies voor cascoverzekeringen met vrijwiLlig verhoogd eigen risico gaan ook omhoog. Vaak sluiten automobi listen naast de verplichte wa-verzeke- ring een cascoverzekering met een vrijwillig hoger eigen risico, bijvoor- beid van 500. Daarvoor zijn specia le premies vastgesteld, die aanzienlijk lager zijn dan de premies voor de gecombineerde (zg. all risks)-verzeke ringen. Als gevolg van de aanzienlijke stijging van reparatiekosten en onderdelen is de betekenis van zodanig vrijwillig eigen risico belangrijk afgenomen. Ook de premies voor deze verzekerin gen gaan met gemiddeld 13 pet om hoog. Motoren STEEDS MEER MELDINGEN VAN EXECUTIES SANTIAGO, NEW YORK (AFP-GPD-RTR) In de algemene ver gadering van de Verenigde Naties heeft zich woensdagavond een incident zonder weerga voorgedaan. Toen de Chileense permanen te vertegenwoordiger bij de VN Raul Bazan Davali antwoordde op een interventie van de Cubaanse minister van buitenlandse zaken Raul Roa, stoof de Cubaanse delegatie aangevoerd door de minister naar het spreekgestoelte om de Chileen het spreken te beletten. De voorzitter, Benites, schorste on middellijk de vergadering nadat hij zijn verontwaardiging had geuit. De Cubaanse minister had beledigingen jegens Davila geuit en had gedreigd iem te zullen doden Volgens ooggetui gen zou een van de leden van de Cubaanse dlegatie zelfs een revolver hebben getrokken. Wachten van de VN kwamen tussenbeide om de Chi leense minister te beschermen. Naar aanleiding van het incident heeft voorzitter Benites gedreigd af te tre den. Na de schorsing kwamen de twee opponenten echter hun res pect betuigen waarop het incident werd gesloten en de vergadering her vat. Noodzakelijk „De staatsgreep van 11 september was noodzakelijk om een einde te maken aan de sfeer van geweld en haat in Chili. We zullen blijven door gaan met de bestrijding van het inter nationale marxisme, waarvan Chili bijna het slachtoffer is geworden". Dit verklaarde donderdag generaal Agusto Pinochet, de president van de militai re junta in Chili. In een toespraak voor rond 1500 toe hoorders in het vroegere Unctad-ge- bouw in het centrum van Santiago verklaarde hij de politiek van de junta. Aanwezig hierbij waren verte genwoordigers van alle takken van de strijdkrachten, representanten van de kerken, een groot gedeelte van het corps diplomatique, vakbondsvertegen woordigers en een zestigtal buiten landse correspondenten. Nederland werd vertegenwoordigd door ambassadeur L- Goedhart en ambassaderaad A. Hoytink. Pinochet zei verder dat de regering de extremisten die in het land blijkbaar nog tegenstand bieden, zal blijven be strijden. Executies In een donderdag in de hoofdstad van Chili gepubliceerd communiqué is meegedeeld, dat drie extremisten zijn doodgeschoten. Twee van hen waren terechtgesteld nadat zij het vuur had den geopend op een regiment. Dat gebeurde vrijdag te Angol, 610 km. ten zuiden van Santiago. De derde 'extremist' werd in Puerto Cisne doodgeschoten. 2500 km. ten zuiden van de Chileense hoofdstad. Dit gebeurde op grond van 'een von nis van een krijgsraad', aldus het communiqué van de militaire junta. De leiding van het militaire garnizoen in Concepcion heeft nog bekendge maakt. dat drie 'extremisten' door de oolitie zijn doodgeschoten bij een po ring uit een overvalwagen van de oolitie te ontsnappen. De drie waren tot zware straffen veroordeeld wegens deelneming aan 'extremistische activi teit'. In Quillota volgens Chileense dagbla den is een extremiste geëxecuteerd die volgens de militaire woordvoer ders een lading explosieven op de Voor motorrijwielen is de tariefher ziening nog niet vastgesteld. De mo to rrijvre; verzekering is al vele jaren een verliesgevende branche. De gemid delde schade per motorrijwiel voor 1967 stellende op 100. is deze voor wa in 1971 gestegen tot 239 en voor het cascogedeelte tot 512. De premie-ont wikkeling is hierbij volgens de verze keraars verre achtergebleven. Aanvan kelijk hebben verzekeraars de verlie zen in deze branche niet al te zwaar genomen, omdat deze betrekkelijk klein was en een aflopend karakter had. Hierin is een duidelijke kentering gekomen. De verkoop van motorrij wielen. vooral de zwaardere sectoren, neemt aanzienlijk toe. De verliezen stijgen daarmede. Over de verhoging van deze premies (zowel voor het wa- als het cascogedeelte) Is nog overleg gaande met het ministe rie van economische zaken. Bromfielsen spoorlijn tussen Santiago en Valparai so legde- In net stadje Tocaptlla wer den woensdagavond twee mensen neergeschoten die zich niet hadden gehouden aan het uitgaansverbod, al-1 dus de kranten. Berichten van deze aard verschijnen elke dagen nemen in aantal toe. Volgens de officiële informatie zijn op het ogenblik nog 2700 mensen in net nationale stadion geïnterneerd. Daarvan zullen volgens de minister van binnenlandse zaken Bonilla er minstens 120 gerechtelijk worden ver-1 volgd. Onmiddellijk na de staatsgreep van 11 september werden 5400 men- sen in het ntaaion opgesloten. Onder I de gevangenen bevinden zich geen Ne derlanders meer. Het Chileense blad 'El Mercurio' dat demilitaire junta steunt, beeft don derdag gemeld dat 17 leden van het bewind van Allende die op het eiland Dawson gevangen zitten, goed worden behaneeld. Onder de gevangenen be vinden zich Clodomiro Almeyaa. de socialistische oud-minister van ouite- landse zaken, Daniël Vergara, de com munistische ex-staatssecretaris van binnenlandse zaken, en de oud-minis ter van defensie Jose Tha. Deze socia list had tegenover een correspondent van het blad verklaard: „Wij wachten allen in angstige spanning af wat ons lot zal zijn". I De premie voor casco ver-ze keringen van bromfietsen ondergaat geen ver hoging. De premie voor de wa-verze- kerinc (dekking tot LOOO.OOO per gebeurtenis) bedraagt met ingang van 1 januari 1974 ƒ33. De premie was voordien ƒ30. UURSTAKING POMPHOUDERS DEN HAAG (ANP) Het is zo goed als zeker, dat op woensdag 20 novem ber de dag waan- het wetsvoorstel tot verhoging van de benzine-accijns in de tweede kamer in behandeling komt bijna 90 procent van alle Ne derlandse pomphouders ten minste één uur in staking zullen gaan. Deze sta- king van de ruim 7400 BOVAG-bedrij- ven (autobedrijven cn vul- en service- stations) is bedoeld als scherp pro test tegen de voorgestelde accijnsver hoging op motorbrandstoffen. Het hoofdbestuur van de Bond van Automobiel-. Garage- en Aanverwante 3edrijven (BOYAG) in Den Haag heeft donderdag de gehele dag vergaderd over de bezwaren, die een groot aan tal districten van de BOVAG heeft in gediend, inzake de aangekondigde fis cale maatregelen. Het hoofdbestuur heeft zich donderdag in een communi qué achter de wensen van een groot deel van zijn leden geschaard om te gaan staken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 15