Nieuwe openbare lagere school in 's-Gravenpolder geopend Gehandicapten sporten iedere week in gymzaal Huize Den Berg Goes Valkenisse doet mee aan het experiment 'bejaarden circuit' Plan rayonagenten Middelburg krijgt nu duidelijk gestalte Twee tehuizen gehandicapten in West-Zeeuwsch- Vlaanderen VIERDE FASE VAN RIOLERING DOMBURG IN KADER VAN DE AANVULLENDE WERKGELEGENHEID DOOR BURGEMEESTER G. H. E. M. VAN WAES EN DINETTE KERSTENS VRIJDAO 11 OKTOBER 1973 MOVlNefXlt IECUWS1 COURANT II INITIATIEF VAN DE GOESE SPORTRAAD BINNENKORT OOK ZWEMMEN IN NIEUWE OVERDEKTE BAD GOES Iedere week een uurtje stelt Huize Den Berg in Goes het gymnastieklokaal beschikbaar voor gehandicapten uit Goes en omgeving, die dan allerlei spor ten beoefenen. De sport voor ge handicapten in Goes is een ini tiatief van de sportraad. Weke lijks zijn er zo'n vijftien gehan dicapten, die zich bezighouden met bijvoorbeeld tafeltennis, met grondgymnastiek en met spel. Dat gebeurt Onder het toe ziend oog van een aantal vrij willigers en vrijwilligsters. En over enkele weken gaan de ge handicapten ook zwemmen. Sportambtenaar Hans de Ridder: „Per 1 november kan er ook gezwommen worden in het nieuwe overdekte zwembad. Het is dan de bedoeling: dat we eenmaal in de veertien dagen gaan zwemmen en de andere week zitten we dan weer hier in de gymzaal. Tweemaal per week lijkt ons wat teveel van het goede"'. Met de voorbereidingen van de sporrt- activiteiten voor gehandicapten in Goes is dit voorjaar begonnen. Er is Examens Aan de Leidse universiteit slaagde als doctoranda in de biochemie mejuf frouw Tineke Rutgers uit Den Haag, voorheen te Borssele. toen een informatieve bijeenkomst weest, waarbij onder meer een film werd vertoond. Een maand geleden is men van start gegaan. Iedere week komen de gehandicapten een uurtje bij elkaar in de gymzaal van Den Berg. Voor vervoer kan worden gezorgd, want Den Berg stelt ook een busje OOSTBURG In West-Zeeuwsch- Vlaanderen zullen binnen een aantal jaren twee pensiontehuizen van de grond komen voor geestelijk en licha melijk gehandicapten. De voorberei dingen hiertoe zijn op gang gebracht door de Stichting Sociale Voorzienin gen Gehandicapten West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Het bestuur wil in Sclioondijke een tehuis bouwen voor geestelijke gehandicapten en het te huis voor de lichamelijk gehandicap ten zou in IJzendijke van de grond moeten komen. De aankoop van het pand in Schoon- dijke is al in een vergevorderd stadi um, in IJzendijke heeft men optie op een gebouw. Van de toekomstige be woners van de tehuizen wordt geëist dat ze overdag werkzaam zijn. In ruil daarvoor biedt de stichting een volle dige begeleiding en verzorging. Vol gens de richtlijnen van crm (dat de plannen op de voet volgt) mag ieder tehuis maximaal 24 gasten herbergen. De Stichting Dagverblijven in Zeeland begint waarschijnlijk per 1 januari 1974 met een dagverblijf voor gehan dicapten in Oostburg. Men heeft het oog laten vallen op een gebouwtje achter het oude ziekenhuis in Oost burg, waar men voorlopig zes pupillen kan opvangen. B. en w. zijn 'zeer verheugd' Meningsverschil over bebouwing bij Brouwerij weg DOMBURG De vierde fase van de vernieuwing van de riolering in Dom burg kan worden utgevoerd in het kader van de aanvullende werkgele genheidsprogramma's (in DACW-ver- band), evenals de reconstructie van dc Zuidstraat. Dat delen b. en w. van Domburg mee in een raadsvoorstel Met beide werken is een totaalbe drag van 564.000 gemoeid, waarop een rijkssubsidie van 328.000 wordt verleend. B. en w. spreken er in het voorstel hun verheuging over uit dat het nu mogelijk wordt om de dringend nood zakelijke vernieuwing van het laatste deel van de riolering in de kem Dom burg tot uitvoering te brengen. De raad wordt gevraagd het aanvankelijk beschikbaar gestelde krediet, waarbij de reconstructie van de Zuidstraat niet was inbegrepen, van 450.000,- te verhogen tot het nieuwe geraamde bedrag van f 564.000. B. en w. stellen de raad ook voor om in principe de door de provinciale raad voor de volksgezondheid gevraag de financiële medewerking te verle nen voor het tot stand brengen van een gesloten circuit welzijnszorg voor bejaarden op Walcheren. Doel hiervan is. zoals bekend, een coördinatie en Integratie van de hulpverlenende in stanties in het bejaardenwerk te be reiken waarbij dienstencentra, maat schappelijk werk en gezinsverzorging en bejaardentehuizen worden betrok ken. B. en w. van Domburg achten dit experiment voor de bejaarden van groot belang en staan ook positief te genover een eventuele gemeentelijke participatie in de te vormen stichting. Woningen Het college van b. en w. vraagt van de raad een uitspraak over de be bouwing in de hoek Kanonweistraat- Brouwerijweg, welk perceel eigen- dom is van mejuffrouw A. C. de Bruijn van Meliskerke en Mariekerke. De eigenaresse wenst daarop vier re creatieve bungalows te laten bouwen, maar deze bestemming is in strijd met het ontwerp-structuurplan waarin het perceel is aangewezen voor de bouw van permanente eengezinswoningen. Om deze reden is eerder een plan van de firma Maranus en Lievense afge wezen. De eigenaresse beroept zich echter op een toezegging van een vo rig college van b. en w., daterend uit 1969. De meerderheid van het huidige college, bestaande uit burgemeester F. G. Sprenger en wethouder A. Wis se, is van mening dat deze toezeg ging alsnog gehonoreerd moet worden om te voorkomen dat het vertrouwen in de overheid verloren zou gaan. Wethouder A. Don is echter als min derheid van mening dat nu vast, moet worden gehouden aan de visie van het structuurplan die erop is gericht om een verdere toename van het nu al grote aantal zomerwoningen in de ge meente tegen te gaan. Over dit plan heeft het college op 12 november nog een bespreking met de provinciale subcommissie gemeentelijke bestem- mirgsnlannr-'-'. waar. zo melden b. en w. een aantal vragen ziin gerezen. B. en w. willen hier voor dit gesprek ook de uit de raad gevormde commissie ruimtelijke ordening uitnodigen. B. en w. stellen de raad voor om de voormalige onderwijzerswoning aan de Dorpsstraat, in Oost.kapelle gratis beschikbaar te stelen aan de werk groep peuterspeelzaal voor de huis vesting van een peuterspeelzaal, die deze maand zal starten en waarvoor grote belangstelling bestaat. ANWB houdt cursus 'Pech Onderweg' BERGEN OP ZOOM In de brand-1 weergarage aan het Geertru id&plein ir. Berjen op Zoom organiseert de ANWB donderdag 8 november de cur sus 'Pech Onderweg'. Deze cursus om vat vier lessen van ongeveer tweeën eenhalf uur die in vier achtereenvol gende weioen steeds op dezelfde avond worden gegeven. De cursisten kunnen zich opgeven bij het kantoor van de ANWB in Breda. RAAD VERLEENT SUBSIDIE VAN 0,21 PER INWONER DISCUSSIE OVER GR0NDVERK00P KOUDEKERKE De raad van de ge meente Valkenisse Is donderdagavond akkoord gegaan met een voorstel van b. en w. om mei Ingang van 1 januari 1974 deel te nemen aan het experiment 'Gesloten circuit welzijnswerk voor bejaarden op Walcheren'. De gemeente Yalkrnisw zal daartoe een financiële bijdrage leveren van ten hoogste 0,21 per Inwoner per Jaar. De heer P. Flipse <gb> vond voor eer. experiment 0.10 per inwoner wel vol doende. Burgemeester S. Francke zette uiteen dat voor een maximale bijdrage van 0.21 gekozen was, omdat de rijksbijdrage nog niet bekend was. .JEr beschikbaar waarmee de deelnemers kunnen worden vervoerd van en naar huis. „We weten zeker dat er nog" meer gehandicapten in Goes zijn, die mee zouden kunnen doen, maar dit is ook nog maar de eerste aanzet", aldus Hans de Ridder. En als alles volgens plan verloopt zit het erin dat er binnenkort ook een sociëteit voor ge-, handicapten wordt geopend. In Den Berg is daarvoor een zeer goede ruimte beschikbaar. Op de foto: Een beeld van de sportac tiviteiten voor gehandicapten in del gymzaal van Huize Den Berg in Goes. (fotoPZC). OP VERGADERING COMMISSIE VOOR OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID BLIJKT: ONGERUSTHEID I zo goed mogelijk contact 'met de Geluid GELUIDSOVERLAST HORECABEDRIJVEN MIDDELBURG De plannen tot be noeming van rayonagenten bij de Mid delburgse gemeentepolitie krijgen nu duidelijk gestalte. Het is de bedoeling om de gemeente voor de instelling van dit 'instituut' in te delen in vijf rayons, waarvan twee "beneden' het kanaal (de kern Nieuw- en St. Joos- land en de zuidelijke stadsw ijkenen I drie voor de andere stadsdelen en Sint-Laurens. Een en ander bleek don derdagavond tijdens de begrotingsver- gadering van de raadscommissie voor openbare orde en veiligheid. Per 1 oktober is reeds een rayonagent voor Nieuw- en Sint Joosland en de wijk Dauwendaele aangewezen. De commissaris van politie, dr. D. van Ooyen, zette voor de commissieleden uiteen dat het de bedoeling is om op deze wijze meer aandacht te besteden aan bemiddelingszaken en klachten die een langere behandeling en zelfs begeleiding vragen. De commissaris noemde als voorbeeld onder meer ge vallen van burenruzies, echtelijke twisten, alcoholproblemen, moeilijkhe den tussen ouders en hun kinderen en problemen met bejaarden, die in toe-1 nemende mate voorkomen. De huidige 'straatpatrouiile' kan zich nu slechts j incidenteel met dit soort zaken bezig-' houden. De raak van de rayonager.ten I zal duidelijk raaklijnen hebben met, het maatschappelijk werk. Naar bur gemeester drs. P. A. Wolters, voorzit ter van de commissie, meedeelde, is het de bedoeling dat de rayonagenten ook in 'hun' wijk gaan wonen om een zo goed mogelijk contact met de bewoners te kunnen bereiken. Zij zul- len echter volledig in contact staan met het centrale politiebureau en worden daartoe onder meer uitgerust met mobilofoon ..Het is eigenlijk werken in de oude sfeer met moderne hulpmiddelen", aldus dr. Van Ooyen. Sterkte Op een vraag van het SGP-raadslid W. P. Rentier zette drs. Wolters en dr. Van Ooyen uiteen dat de te verwach ten overschrijding van de toegestane korpssterkte, na een langdurige onder bezetting. per 1 januari 1974, een tijdelijke zaak zal zijn. Het ziet er naar uit dat slechts één van de vier agenten in opleiding bij de politie school in Leusden gedetacheerd hoeft te worden naar een ander korps. De burgemeester en de commissaris brachten voorts als hun mening naar voren dat de nu toegestane korps sterkte van 53. gezien het toenemend aantal taken voor de politie, te laag is. De oommissie behandelde vrijdag avond uit de begroting de onderwerpen brandweer, politie, bioscoopwet en de horeca-inrichtingen Bij de behandeling van de brandweer zaken kwam naar voren dat de huidi ge commandant, de heer C. A. de Kam, waarschijnlijk per 1 januari uit deze functie ontslag zal nemen. Reden hiervan is dat hij dit werk moeilijk kan combineren mei zijn functie bij de dienst gemeentewerken. Burgemeester Wolters zei dat nog geen oplossing voor zijn vervanging is gevonden. Eveneens op een vraag van de heer i Rentier, antwoordde de heer De Kam dat de gesignaleerde taakverwaring I voor de brandweer onder meer beeft te maken met de uitvoering van de onlangs in het leven geroepen brand I beveiligingsverordening waarmee de brandweer een betere greep moet krijgen op de situatie in de verschil lende gebouwen. Bij de behandeling van de bioscoop- we: deelde de burgmeester mee dat onlangs een bioscoopvergunning is verleend aan een sexbioscoop aan het Damplein, die aan alle wettelijke ei sen voldoet en "alle spelregels' in acht neemt. Drs. Wolters bracht naar vo ren dat uit ervaringen van de politie is gebleken dat in Middelburg de belangstelling voor dit 'sex' blijkt af te nemen, zodat van functioneren van deze gelegenheden nauwelijks kan wcr den gesproken. De burgemeester doel de daarbij nog op een besloten film gelegenheid elders in de stad. die inmiddels al weer tot woonruimte is 'omgebouwd'. Ook naar aanleiding van vragen var. de heer Rentier zei de burgemeester dat het college ongerust is over de ge- 1 uidsoverlast van horecabedrijven in de binnenstad, die op sommige con centratiepunten en momenten de toe- 1 aatbaarheidsgrenzen overschrijdt Momenteel wordt een voorstel voorbe reid om de controle hierop te effectu-j eren. De burgemeester antwoordde! ontkennend op de vraag van de heer Rentier of in het kader van de wet op de ruimtelijke ordening een verdere uitbreiding van het barbezit is tegen te gaan. gaan" Het <-gde de burgemeester verder ifw&chtlng van de atatuten. >praakmogeliJkheid voor kc genden, en de resultaten van l riment. De heer W Janse (chi te deelname ma het experim Discussie veroorzaakte ook een voor stel van b. en w. om in verband met het bestemmingsplan Zoutelandr- Noord een perceel grond groot 1.07.50 ha te kopen van de heer A. Koets Pzn. voor 68.570.- en op diens verzoek hem een Stuk gemeentegrond aan de Westkapelseweg, groot 1.19.40 ha ah compensatie ter beschikking te stelten voor 14-925.- B. en w. meenden dat de kwaliteit en de ligging van die grond deze prijs wel rechtvaardigen _Als Ik die beide bedragen van elkaar aftrrk en de belaxtlngschade bereken, blijft er voor de gemeente ii-n bedrag van 1900,- over", stelde de heer Hip- se. „Niet te bewijzen, evenals het te- gendeel. maar misschien mogelijk", zei de burgemeester, die dacht dat de belastlngschade wel mee zou vallen. De heer J. Melis 'gb) meende dat de gemeente aan tie hand van voorbeel den te veel verschil in grondprijzen toepast. Met de drie stemmen van de GB-fractie tegen werd het voorstel toch aanvaard. De gemeente Valkenisse zal zich ga rant stellen voor een geldlening van 500.000,- op te nemen door de stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland voor de bouw van een werkplaats op Der Boede in Koude kerke. De raad ging akkoord, alhoewel de heer Flipo? meende dat alle gemeenten op Walche ren maar moesten garant staan. Bur gemeester Francke verklaarde cat an dere gemeenten voor dergelijke naar verhouding kleine bedragen wel meer garant stonden, dit om te voorkomen dat de stichting 'die toch al veel een beroep op de provincie moet doen' ook hiervoor weer bij de provincie moet aankloppen. ..Bovendien ligt Der Boede op ons gebied, er wonen perso neelsleden in onze gemeente, waarvan de gemeente ook de revenuen heeft". Bezwaarschrift 'ANDENDIEK' NU OFFICIEEL IN GEBRUIK 's-GRAVENPOLDER Burgemeester G. H- E. M. van Waes van Borsele heeft donderdagmiddag, geassisteerd door de negenjarige Dinette Karstens, de nieuwe openbare lagere school in 's-Gravenpolder officieel geopend. Dat gebeurde door de naam van de school, 'Andendiek' te onthullen. Dinette mocht de burgemeester helpen, omdat zij de naam van de school had be dacht. Het onthullen van de naam verliep overigens niet zonder proble men, want na wat ferme rukken van de burgemeester kwamen alleen maar de touwen naar beneden. De doek zelf bleef zitten. Daarop stuurde de heer Van Waes zijn jeugdige assistente een ladder op om de doek dan maar met de hand te verwijderen. De school bestaat uit vier aan een grote gemeenschapsruimte gelegen lo kalen. Nu is er een eind gekomen aan de ruimtenood, waarin de openbare school lange tijd heeft verkeerd. Zo hebben klassen enige tijd in de kanti ne van de voetbalvereniging, in de consistoriekamer van de kerk en in het voormalige gemeentehuis gezeten. Het oude schoolgebouw staat nu vol ledig ter beschikking van de christelij ke school. Tussen beide scholen is steeds een goed contact geweest. Het nieuwe openbare schoolgebouw is op getrokken volgens syteembouw- Even tueel kunnen er nog drie lokalen wor den aangebouwd. De bouw was in vijf maanden klaar. Burgemeester Van Waes toonde zich bijzonder ingenomen met de nieuwe school. „Het is een feestdag voor het hele dorp. In het bijzonder natuurlijk voor de kinderen en het onderwijzend personeel". Hij wees erop dat deze school het resultaat is van het nauw gezet volgen van de ontwikkelingen in de scholenbouw. „Deze school is sterk geënt op het samen doen", aldus de heer Van Waes. „Dat bewijst bijvoor beeld deze grote gemeenschapsruimte. De kinderen leren hier met elkaar werken. Ik hoop dat daardoor de polarisering, die in vele facetten vani onze samenleving merkbaar is, op den i duur enigszins zal verdwijnen. Zo kan j een extra bijdrage worden geleverd om onze samenleving in gunstige zin te ontwikkelen". „Ik zou graag mijn felicitaties en waardering aan het adres van het gemeentebestuur willen uitspreken, I omdat men de keuze heeft laten val len op deze school", aldus onderwijs- inspecteur J. Gelijns, die na burge-' meester Van Waes het woord voerde, j Als een bijzonder belangrijke taak voor de onderwijzer zag de heer Ge-! lijns het in het kind tot stand weten I te brengen van een samensmelting tussen het individuele en het sociale wezen. leergierig Goeie sfeer De heer Van Waes benadrukte ook de goede sfeer in de onderwijswereld in "s-Gravenpolder. „Vele personen en in stanties hebben in meer of mindere mate hun bijdrage aan de totstandko ming van dit schoolgebouw geleverd- Namens het gemeentebestuur wil ik hen hiervoor van harte dankzeggen". De burgemeester hield een warm plei- dooi voor het goed bewaren van de exacte kennis in de schoolopleiding. „Expressievakken zijn natuurlijk ook bijzonder belangrijk; daar ben ik van overtuigd, maar de feitenkennis heb- j ben ze straks nodig". De burgemees ter wees tenslotte op het grote belang van het contact tussen de ouders en i de school. Met de burgemeester bleek de inspec teur van mening dat het uit het hoofd leren niet mag worden vergeten. „Op een bepaalde leeftijd zijn de kinderen bijzonder leergierig", aldus de heer Gelijns. Alles wat maar enigszins we tens waard is zuigen ze dan op als een spons. Juist op die leeftijd moeten de kinderen voedsel krijgen om hun hon ger op dat gebied te stillen". De inspecteur wees er verder op dat het kind op zijn eigen niveau moet wor den benaderd, zowel in de gemeen schap als individueel. „Tussen de soci ale en individuele ontwikkeling van een kind moet. een goede harmonie bestaan", zo zei de heer Gelijns, „bij overwaardering van een van de twee ontstaan „De pedagogische genlijk niet in Middelburg", aldus di recteur M. A. Hage van de rijks pedagogische academie, „maar in heel Zeeland op de scholen waar onze studenten praktijkervaring komen op doen. Wij zijn dan ook bijzonder dankbaar voor de medewerking die wij krijgen om onze jonge onderwij zers te vormen." De heer Hage wees erop dat de onderwijzersopleiding vroeger gericht was op het lesgeven aan een klas kinderen. „Nu is dat lesgeven voor een groep kinderen. Dat is een totaal andere werkwijze, die pas goed geleerd wordt tijdens de prakt ijkdagen op de scholen in Zee land." Nemens de Algeme Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP) voerde de heer P. van der Linden het woord. „Van deze school kunnen dingen uit gaan die voor het onderwijs in de hele gemeente Borsele van belang kunnen zijn." zo zei hij. „Hier staat namelijk een team van jonge enthou siaste onderwijzers." Hij hoopte dat er een goed contact zou zijn tussen de onderwijzers in de gemeente Bor-1 sele. Namens de ABOP bood hij een I bloemstuk aan Verder voerden nog het woord de heer Geensen. voormalig hoofd van de openbare lagere school in 's-Graven polder. de heer I. W. Bakker namens de schoolraad, hoofd der school J. I Minnaar en wethouder J. Bras van onderwijs. In zijn slotwoord bena- drukte burgemeester Van Waes nog dat de gemeente veel aandacht aan het onderwijs besteed. „We laten geen enkele school ln de steek," zo zei hij. ..Laten we met elkaar er het beste van maken." Uiteindelijk ging de raad ook akkoord met een voorstel van b. en w. een na mens de heer L. Vos te Biggekerkc In- gediend bezwaarschrift ongegrond te verklaren. De heer Vos wilde een slaapkamer aan zijn woning houwen, hetgeen b. en w. niet toestonden. De woning heeft al vijf slaapkamers, en ligt bovendien in beschermd agra risch gebied, waar niet bijgebouwd mag worden, waren enkele argumen ten van b. en w. „Maar de tekening, waarover u beschikt is niet juist", voerde de heer H. v. d. Heuvel fgbi aan. Dat vond ook de heer Janse een vreemde zaak. Volgens b. en w. waren er in de woning destijds verbouwingen gedaan, waarvoor geen toestemming was verleend. „Dan moet u nagaan of de heer Vos dit zelf heeft gedaan, of dat hij de woning destijds heeft ge kocht met die verbouwingen en al. dus te goeder trouw", betoogde de heer A. Lam pert fchu). De heer I. Zwem er 'sgp) steunde de her Lam pert. De her J. Melis (gb) pleitte ervoor de zaak van de menselijke kant te bezien. Omdat de heer Lampert echter van zijn suggestie geen officieel voorstel wilde maken, konden b. en w. h-m voorstel niet terug nemen. Ondanks de geuite bezwaren werd het door de raad aangenomen. De raad stelde voorts het gemiddelde bedrag vast. dat in 1974 per leerling op grond van de lager onderwijswet en gezien de begroting voor leermid delen en dergelijke, mag worden uitge geven. Hierbij is men uitgegaan van 108 leerlingen. Het gemiddelde bedrag is 204.-. Bij het begin van de vergadering deel de burgemeester Francke mee dat hou ders van stacaravans in afwachting van een nadere raadsbeslissing hun ca ravan op de kampeerterreinen kunnen laten staan tot I november. De verordening schrijft eigenlijk 1 ok tober voor. maar de houders van kam peerterreinen hadden om wijziging verzocht. B. en w. hebben voorts een contingent woningen, dat nog van 1973 over is in de sector premie- of koopwoningen ter beschikking gesteld aan de bouwon derneming "Walcherse Bouw Unie'. Ook komt nog een aantal van 10 cor poratie-woningen, afkomstig uit het contingent van 1973. in aanmerking om in Zoutelande gerealiseerd te worden- Antweruen tegen olieraffinaderij bü lernaaien BRUSSEL Een delegatie van het gemeentebestuur van Antwerpen heeft ln een gesprek met premier Leburton haar bezorgdheid uitgedrukt over de vestiging van een olieraffinaderij bij Ternaaien. Als de Ibramco-raffinaderij ondanks het Nederlandse verzet te dicht bij Nederlands Limburg zou worden gebouwd, zal dat schadelijk zijn voor de belangen van de Schel- d es Lad, zo vreest men in Antwerpen- In Antwerpen gaat men er namelijk van uit dat Nederland dan minder geneigd zal zijn rekening te houden met wensen van de haven van Ant werpen in het bijzonder betreffende het Baalh oekkanaal In Antwerpen is men om nog ande re redenen niet gerust op de ontwik keling van de Ibramco-affaire. Er is namelijk sprake van dat wanneer de raffinaderij er komt de bevoorrading met ruwe olie over een Franse Noord zeehaven gaat lopen die met een buis leiding met het gebied van Luik zou moeten worden verbonden. In Antwer pen wil men natuurlijk dar de bevoor rading via de haven van Antwerpen gaat lopen. Collecte NIEtTWDORP De Zeeuwse CoLcrre heeft te Nieuwdorp 526.50 opge bracht-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 11