db PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC Bankdirecteur verduisterde een miljoen PRIJZEN GINGEN 1 PCT OMHOOG „Accenten leggen op industrie en welzijn in 'kleinschalig' Zeeland" Aantal premies hoger Stijging dit jaar al zes procent Ministerie van justitie VS: aanklacht tegen Agnew kan buiten het congres om Kabinet: Schönau onder internationale paraplu plaatsen BESPARINGEN BIJ OPLEIDINGEN Alleen voor actie tegen president moet congres weg banen Twee ministers als waarnemers bij demonstratie Pagina 13 216e jaargang - nummer 236 Zaterdag 6 oktober 1973 DRUKKERIJ DEN BOER MARKT51 MIDDELBURG -TBL01180-7 W1 BOEKDRUK OFFSET KLEIN-OFFSFT KABINET: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is vrijdag met de aankondiging van de verzwaring van een aantal pre miestijgingen voor volksverzeke ring gekomen. De nieuwe premie percentages voor 1974 voor een aantal volksverzekeringen zijn vrijdag in de ministerraad als volgt vastgesteld: De premie aow wordt 10,8 procent (was 10,4): de premie alg. weduwen en wezenwet blijft 1,6 procent: de premie alg. kinderbijslagwet wordt 1,9 en was 1,8 procent: de premie kinder bijslagwet loontrekkenden wordt 3,6 en was 3,3 procent: de premie alg. wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) wordt 2,05 procent en was 2,0 pro cent; de nieuwe premies voor de wet arbeids ongeschiktheid en de zieken fondsen zijn nog niet vastgesteld. loongrens Het kabinet heeft de loongrens voor de ziekenfondsverzekering vastgesteld op ƒ23.000-. Er was geadviseerd om deze grens te leggen bij 22.850,-. De ministerraad ging namelijk akkoord met het voorstel de bepalingen inzake de jaarlijkse aanpassing van de loon grens van de ziekenfondswet te wijzi gen. Deze gaat niet meer uit van het gemiddelde van de stijging van de loonindex en de prijsindex, doch uit sluitend van de loonindex. Hiermede wordt voorkomen dat verplicht verze kerde werknemers, wier loonstijging de gemiddelde loonstijging niet over treft, als gevolg van de aanpassing van de loongrens gedwongen worden de ziekenfondsverzekering te beëindi gen, aldus premier Den Uyl in een toelichting op DEN HAAG (ANP) De ministerraad heeft vrijdag besloten bij de opleiding van kleuterleidsters en van onderwij zers tot besparingen over te gaan. Het aantal leraarlessen bij de opleiding van kleuterleidsters wordt met twee, verminderd. Hierdoor ontstaat voor het rijk een besparing van 1,2 mil joen. Bij de opleiding van onderwijzers wordt het aantal leraarlessen eveneens met twee verminderd. Voorts komt er een uitbreiding van de vrijstellingsre geling voor hen, die voor het eindexa men zijn afgewezen. De eindexamen kandidaten die voor de vakken Neder lands en pedagogiek het eindcijfer 6 of hoger hebben behaald kunnen nu voor deze vakken vrijstelling krijgen. De wijziging in de leraairlessenformule. geldt voor de eerste en tweede leer- kring van de opleiding voor onderwij zer. Naast deze maatregel zal er een verhoging van de lclassesplitsingsnorm van 22 tot 24 voor de tweede leerkring komen en een verhoging van het aan tal leerlinglessen in deze leerkring. De vermindering van het aantal leraar lessen levert een besparing op van 4,3 miljoen. De verhoging van de klassesplitsingsnorm een besparing van 500.000,-. Gruijters D'66 is teleurgesteld over de overtuigingskracht van partijge noot minister Gruijters in de kwestie van de door het kabinet voorgestelde verdubbeling van de huurwaarde (pag. 3). Nieuws uit Zeeland op pag. 2,4, 5,7, 9,11 en 22 Binnen- en buitenland op pag. 3,13 en 27 Sport op pag. 22 en 23 Radio en tv op pag. 26 Beurs en economie pag. 27 En in de zaterdagkrant Pag. 17 Belgen bouwden een mar meren paleis voor gehan dicapten. Bewoners van Goese te huizen brachten een week je vakantie door in dit omgebouwde Belgische klooster. Pag18 Letterkundige kroniek van Hans Warren; Poppraet. Pag. 19 Kunst uit Zeeland of de Zeeuwse collectie; Stemmen uit de Kerken. Pag. 21 Schaken, dammen, brid ge, puzzel, culinair avon tuur. Volledige bekentenis afgelegd ROTTERDAM (ANP) De rijksrecherche heeft de 44-jarige di recteur van de Rabo-bank in het Zuidhollandse Klaaswaal gearre steerd omdat hij ervan wordt verdacht via onregelmatigheden in de financiële administratie een bedrag van minstens 1 min te hebben verduisterd. De directeur, reeds 15 jaar in dienst van de bank, heeft een vrijwel volledige bekentenis afgelegd. De bank is verzekerd tegen schades die door frauduleuze handelingen van per soneel ontstaan. Volgens de hoofddirectie van het bankconcern verrichtte di recteur L. G. getrouwd en vader van drie kinderen de malversaties via de rekening van een belangrijke cliënt uit de overheidssfeer. De bedragen die hij de afgelopen jaren door knoeierijen in de boeken 'vrij maakte' gebruikte hij voor het doen van aanzienlijke particuliere uitgaven en ook voor de opvulling van de achterstand die was ontstaan bij het afdragen van assurantiepremies, die klanten aan hem hadden betaald. Het onderzoek naar de omvangrijke malversaties is nog in volle gang. Ge vreesd moet worden dat het bedrag, gemoeid met de knoeierijen, uiteindelijk ruim boven de 1 miljoen zal komen te liggen. G. heeft overigens, aldus de hoofddirectie, alle medewerking bij het verder onderzoek toegezegd. Dat onder zoek wordt verricht door de rijksrecherche, de rijksaccountantdienst en de accountantdienst van het bankconcern. Foto: Leden van voornamelijk Afrikaanse delegaties verlaten de zaal. ALGEMENE VERGADERING VN: ZUID- AFRIKAANSE GELOOFS BRIEVEN AFGEWEZEN VERENIGDE NATIES (RTR) De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft vrijdag de geloofsbrieven van de Zuidafrikaanse delegatie afge wezen met 72 tegen 37 stemmen en 13 onthoudingen. Met deze beslissing gaat de vergadering voorbij aan het advies van haar commissie voor de geloofs brieven, clie met een stem meerderheid had aangeraden de Zuidafrikaanse ge loofsbrieven te aanvaarden. Niettemin bepaalde de voorzitter van de vergadering, de Uruguyaan Leopold Benites, op grond van precedenten dat de Zuidafrikaanse delegatie deel kan blijven nemen aan het werk van de vergadering. Hij verzocht de Zuidafri kaanse minister van buitenlandse za ken Hilgard Muller naar het spreekge stoelte te komen. Tegelijkertijd stroom de een reeks delegaties van Afrikaanse en ook van Aziatische en Latijnsameri- kaanse landen de zaal uit om de Zuid afrikaanse rede te boycoten. Minister Muiier las zijn voorbereide toespraak voor, en protesteerde vervol gens tegen deze 'ongeëvenaarde, ille gale en on-constitutionele beslissing i van de vergadering'. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De prijzen zijn dit jaar tot dusver met 6 pet ge stegen. De stijging tussen half augustus en half september was een procent, zo blijkt uit de CBS-cijfers. Vergeleken met een jaar ge leden zijn de prijzen 8,2 pet gestegen. De gemiddelde stijgingsten dens van het prijspeil is nog steeds 8 pet. Het nu bekend geworden prijsindexcijfer is gebaseerd op peilingen, die werden gedaan voordat de revaluatie en het verscherpte prijsbeleid van minister Lubbers ingingen. .Daarom", zo zegt men van de zijde van de consumentenorganisaties, „moeten we nu ook het volgende cijfer afwachten voordat conclusies over het nieuwe beleid kunnen wor den getrokken. Zes procent is op zichzelf al griezelig, gezien de schat tingen voor dit jaar van 8 procent. De gemiddelde tendens van 8 zegt al' meer. Daarin zal verandering moeten komen". „We zijn erg benieuwd of de maat regelen van dit kabinet zodanig zullen, doorwerken dat de steeds voortgaan de opwaartse druk op het prijspeil wordt afgezwakt, zodat dit jaar een totale stijging van minder dan 8 wordt bereikt. De stijging tussen au gustus en september ligt in ieder geval nog in dezelfde orde van groot te als die tussen augustus en septem ber van 1972 (9 procent). Scherp toezicht Kleding De nu genoteerde prijsstijgingen waren voor een groot deel te vinden in de sector kleding. Hierbij moest rekening worden gehouden met het feit dat in het augustuscijfer uitslui tend de zomerkleding was verwerkt. Nu komt daar echter de winterlde- ding ffij. Deze stijging droeg voor 0,4 procent bij lot het totaal. Verder werden stijgingen genoteerd voor; fruit, margarine, vlees, eieren, vloeibare brandstoffen, elektriciteit (de per 1 juli ingegane zogenaa Kalkarheffing van 3 procent extra op de tarieven speelt hierbij een rol), schoeisel, de trein en de PPT-tarieven. De huurprijzen die in april werden verhoogd, hebben weinig bijgedragen tot de stijging. Het is het CBS geble ken dat de huren in enkele maanden tijd met minder dan een half procent WASHINGTON (UPI) Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft vrijdag als zijn me ning uitgesproken dat een vice- president van de Verenigde Sta ten in staat van beschuldiging kan worden gesteld zonder dat eerst stappen door het congres tegen hem zijn genomen. In een officieel stuk gericht aan het U.S. District Court in Baltimore, Ma ryland, verklaart het ministerie dat al leen de president van de Verenigde Staten niet voordat de weg gres is gebaand. Het ministerie geeft het congres wel in overweging zich met de zaak-Agnew bezig te houden als het inderdaad tot een aanklacht mocht komen. Vice-president Spiro Agnew had gear gumenteerd dat de grondwet hem im muniteit van rechtsvervolging biedt wanneer hij niet eerst door het con gres in staat, van beschuldiging is ge steld. Het ministerie van justitie wijst er in zijn brief aan het District Court ook op flat enkele beschuldigingen die te gen Agnew zijn ingebracht vallen on der de bepaling dat ze vijf jaar na da tum niet meer strafbaar zijn. De be schuldigingen slaan op handelingen die hij gepleegd zou hebben vóór hij op 20 januari 1969 vice-president werd en nog gouverneur van Maryland en hoogste bestuursambtenaar in de pro vincie Baltimore was. Dagvaardingen De advocaten van Agnew heb ben vrijdag dagvaardigingen gestuurd aan journalisten van onder andere de Washington Post. de New York Times, de Washington Star-News en het tijd schrift Time om er achter te komen hoe details over het onderzoek naar vermeende corruptie van Agnew in Maryland in de publiciteit zijn geko men. Zowel de Washington Post als de New York Times bladen die het team Nixon-Agnew niet gunstig zijn gezind hebben tegenactie in het vooruit zicht gesteld. De advocaten van de vice-president kregen woensdag van een federale rechter toestemming verklaringen on der ede te eisen van personen die ge acht kunnen worden licht te kunnen wexpen op de herkomst van dé details. De Washington Post en de New York Times verklaarden dat zij de dagvaar dingen zouden bestrijden op grond van de overweging dat het dwingen van journalisten tot het prijsgeven var. hun bronnen, een schending van het eerste grondwetsamendement is. De Star-News schreef dat als verslag gevers gedwongen worden him bron nen te noemen, de nieuwslevering aan het publiek ernstig zal worden ge schaad. In het kader van het nieuwe prijsbe leid zal van overheidszijde scherper, toezicht worden gehouden op de prij zen in de gezondheidssector. Huisart sen, specialisten, apothekers en zie kenhuizen zullen zich moeten matigen. Vanuit de ministeries van volksge zondheid en economische zaken wordt dan ook sterke druk uitgeoefend op ziekenfondsen en organisaties van me dewerkers, die op het ogenblik voor bereidingen trerfen om nieuwe over eenkomsten voor volgend jaai- te gaan ontwerpen. Ook de Ziekenfondsraad zal meer dan ooit tevoren zijn toe zichthoudende rol Sn dit opzicht moe ten vervullen. Hierbij moet worden uitgegaan van het feit dat de prijzenbeschikking van het kabinet-Den Uyl niet alleen betrek king heeft op goederen, maar ook op diensten. Ook alle verrichtingen in de gezondheidszorg vallen daaronder. Le gio zijn voortdurend de klachten over de stijging van de kosten in de ge zondheidszorg. Staatssecretaris Hen driks heeft zich ernstig voorgenomen daaraan met kracht paal en perk te stellen. Met name heeft de staatssecretaris te kennen gegeven dat bij verhoging van tarieven en vergoedingen in over eenkomsten van ziekenfondsen met medewerkers alle .automatismen" moeten verdwijnen. Aanpassing aan reële kostenstijgingen moeten uiter aard worden overwogen. Maar zelfs daarbij moet matiging in acht worden genomen. Met name een onderdeel als „praktijkkosten" al vaak een steen des aanstoots) loopt de kans niet voor verhoging in aanmerking te ko men. In vele gevallen is juist daarover de laatste jaren kritiek uitgeoe fend vanwege „trendmatige" verhogin gen. OVERLEG MET BUURLANDEN EN ISRAËL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse regering zoekt in nauwe sa menwerking met buurlanden en Israël naar een nieuwe moge lijkheid om het Oostenrijkse vluchtelingenkamp Schönau on der een 'internationale paraplu' te plaatsen. Een serieuze moge lijkheid is de ICEM, de interna tionale commissie voor Euro pese migratie. Deze organisatie heeft geen duidelijk stempel van vluchtelingenhulp, in tegenstel ling tot het Hoge Commissari aat voor de Vluchtelingenhulp van de Verenigde Naties, dat daarom niet in aanmerking komt. Het ICEM is uiterst actief geweest na de Russische inval in Hongarije, waar men een distributiefunctie had bij de plaatsing van politieke vluchte lingen. Premier Den Uyl wilde overi gens vrijdagavond na afloop van het kabinetsberaad geen enkoie naam van een organisatie noemen. Den Uyl zei dat er „veel misverstan den zijn rond de Nederlandse positie ten aanzien van Schönau". Hij herin nerde er nog eens aan dat de Neder landse regering zich nog steeds ern stig beraadt over een mogelijke Ne derlandse steun aan de Russische jo den, die nu nog in Schönau terecht kunnen. Maar er Ls .aldus de premier, geen officieel aanbod gedaan. „Dat heeft Israël ook niet gevraagd, want zelfs in Oostenrijk is het proces van meningsvorming nog niet afgerond. Schoenau functioneert nog steeds", zei de minister-president. Hij wees er nog eens op dat intact blijven van een Oostenrijkse opvang voor Russische joden of rechtstreeks vervoer van Moskou naar Israël verre de voorkeur verdienen boven inscha keling van Nederland. (zie ook pagina 3). PROE. DR. LAMBOOY OP JUBILEUMBIJEENKOMST STICHTING ZEELAND EN ETI: „GROOTSTEDELIJK MILIEU IS AANTREKKELIJKER VOOR DIENSTENSECTOR" MIDDELBURG De 'schaal' van de Zeeuwse samenleving, die in vergelij king met verschillende andere provin cies en zeker met de randstad klein moet worden genoemd, is een belang rijke factor in de verdere ontplooiings kansen van dit gewest. Het betrekkelijk kleine bevolkingsge tal van Zeeland, dat zelfs voor het jaar 2000 op niet meer dan 421.000 wordt geraamd, bepaalt in sterke ma te de mogelijkheden tot uitbouw van 'welzijns'-voorzieningen zoals onder wijs tot hoger beroeps- en universi tair onderwijs toe 'super'-accommo- daties op het gebied van sport, cul tuur enz. Tegelijkertijd is dc klein schaligheid van Zeeland van grote in vloed op het streven naar een grotere en meer gedifferentieerde werkgele genheid in de provincie. Deze en andere conclusies konden wor den getrokken uit een reeks inleidin gen en een daarop volgende discussie, die vrijdagochtend en -middag waren te beluisteren in de Middelburgse Schouwburg ter gelegenheid van de jubileumviering van het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zeeland en het Economische Technologisch Insti tuut voor Zeeland (ETI). Voor de bijwoning van deze jubileum bijeenkomst, beide instituten bestaan 25 jaar, waren een groot aantal verte genwoordigers van tal van overheids- en particuliere instellingen en bedrijfs leven naar de schouwburg gekomen. De inleidingen van de drie sprekers, prof. dr. J. G. Lambooy, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam en voorzitter van de landelijke vereniging voor milieudefensie, en de directeuren van ETI en Stichting Zeeland, drs. M. C. Verburg en drs. A. J. H. M. Mut- saers bewogen zich met name rond de begrippen welzijn en welvaart en hun onderlinge relatie. In zijn openingswoord had gedepu teerde en ETI-voorzitter A. J. Kaland, al gesteld dat er door de onderlinge betrokkenheid in feite geen onder-1 scheid was te maken tussen welzijn en welvaart. Daarmee vooruitlopend op de inleiding van prof. dr. Lambooy. betoogde de gedeputeerde dat door de zelfde verwevenheid er nauwelijks sprake was van onderscheid en zeker niet van een tegensteling tussen in- dulstrie en dienstensector. Overheidsdiensten De Amsterdamse hoogleraar, die sprak over: "De betekenis van de diensten sector in de regionale ontwikkeling en voor de ruimtelijke ordening', betrok evenals dat de twee sprekers na hem deden, in zijn beschouwingen verschil lende keren de factor van het bevol kingsgetal. Hij noemde het voor de hand liggend dat vele dienstverlenende groepen zo als bepaalde vervoersbedrijven, groot handel, beurzen, bankwezen, maar ook de beheerssector of 'topmanagement' voor hun beroepsuitoefening eerder de voorkeur zullen geven aan het groot stedelijke milieu zoals de randstad dan aan de kleinstedelijke of plattelands milieus waartoe Zeeland zou moeten worden gerekend. De inleider wees er in dit verband op, dat voor het instandhouden van het nationale verzorgingsmilieu, het grote betekenis was dat de grootste delijke milieus op een kwalitatief hoog niveau bleven of zouden worden ge bracht. Dat betekent naar zijn me ning ook, dat men uit nationaal oog punt voorzichtig dient te zijn met het ter wille van bijvoorbeeld een bete re spreiding van de werkgelegenheid weghalen van dienstverlenende acti viteiten, waaronder ook overheids diensten, uit de grote steden van de westelijke provincies. ReaZistisc/i Prof. dr. Lambooy noemde het van een ineer realistische kijk op de zaak getui gen indien men in de minder dicht be volkte landsdelen zoals Zeeland zich in het ontwikkelingsbeleid in eerste in stantie zou richten op industrialisatie en in tweede instantie op het wel zijnsbeleid. „Het gaat primair om werkgelegenheid en leefbaarheid", zo zei de heer Lam booy die daaraan nog toevoegde dat de welzijnssector op beide punter, een belangrijke bijdrage zou kunnen leve ren indien althans de overheid andere normen zou hanteren voor dunbevolk te gebieden, onder meer bij de toeken ning van bepaalde schooltypen, van ziekenhuizen enz. Bovendien zou de centralisatie van bevoegdheden op na tionaal niveau naar het provinciale en gewestelijke vlak in deze gebieden meer overheidsarbeidsplaatsen kunnen creëeren. De spreker, die eerder uitgebreid was ingegaan op ontstaan en betekenis van de dienstensector, zei zich te realise- (Zie slot pagina 11 kolom 1 NA MIST VEEL ZON (Van onze weerkundige medewer ker) Een ijzersterk hogedrukgebied zal zonder moeite de komende dagen fraai herfstweer blijven brengen. Zodra in de morgenuren de mist is opgetrokken, dit op de meeste plaatsen voor tien uur. is het zonnig en warm voor okto ber. Vele duizenden zullen het komende weekeinde nog een keer naar de bossen, de parken en naar het strand trekken bij mid- dagtemperaturen rond en boven 20 graden. Vrijdagmiddag werd in Zuid- Limburg nog een zomerse waar de van 25 graden bereikt, in Oost-Brabant 24 graden. Er zijn op de weerkaart geen depressies van enige betekenis te vinden, zodat het hogedrukgebied zich met gemak tot in de volgende week kan handhaven. In Zuid-Europa liggen de mid- dagtemperaturen nauwelijks ho ger dan bij ons. want slechts op een enkele plaats in midden-Span- Vier van moord beschuldigde Zuid- afrikanen zijn vrijdag in Pretoria op gehangen. Het waren allen zwarten. Drie van hen waren tot de doodstraf veroordeeld voor de moord op een vrouw in november van het vorig jaar, de vierde had in augustus 1972 een moord gepleegd. DEN HAAG (ANP) Minister Vor- rink van volksgezondheid en minister Trip van wetenschapsbeleid zijn van daag als waarnemers van de regering aanwezig bij de demonstratie te 'Maas tricht. Deze demonstratie gaat tegen de vestiging van de olieraffinaderij te Ternaaien in België. De Nederlandse regering heeft het vol ste vertrouwen, dat de Belgische rege ring overleg zal plegen over de vesti ging. aldus premier Der. Uyl vrijdag avond na afloop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad. Ne derland stelt België op de hoogte van het waamemerschap van de twee be windslieden bij de demonstratie. „Wij lopen niet vooruit op het over leg. Door de aanwezigheid van me vrouw Vorrink en de heer Trip worden wij op de hoogte gesteld van de ge voelens van de bevolking", aldus drs. Den Uyl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1