PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Commissie-Bavinck aan het werk MINISTER BOERSMA: HOOP OP AKKOORD BEGIN NOVEMBER Chileense militairen hielden v. d. Louw vast Duitse kustvaarder na aanvaring bij Westkapelle gekapseisd: één vermiste Gestoorde steekt militair dood de krant van zeeland WERKGEVERS STELLEN HARDE VOORWAARDEN AARDGAS- LEIDING VLOOG IN BRAND NOORSE SUPERTANKER RAMT COASTER IN DICHTE MIST: Stagnerend beleid Zeehavens wegstrepen 216e jaargang - nummer 235 Vrijdag 5 oktober 1973 (Van onze redactie economie) DEN HAAG De industriële werkgevers en het midden- en kleinbedrijf hebben aan de totstand koming van een centraal akkoord harde voorwaarden gesteld. De werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben tijdens het eerste gesprek tussen regering en Stichting van de Arbeid gezegd dat het voor hen bijzonder moeilijk zal worden verder mee te werken, indien nogmaals eenzijdig in de prijzen zal worden ingegrepen. „Daarmee is een zware hypotheek op het overleg gelegd". Het midden- en kleinbedrijf heeft de regering gezegd dat indien door een centraal akkoord nog maar iets van het toch al lage inkomen van de kleine zelfstandigen wordt afgeknab beld. medewerking aan een centraal akkoord wordt geweigerd. „Wij zeg gen dan: regering regeer maar"- Land en tuinbouw heeft laten weten zich door de opwaardering van de gulden ernstig gediscrimineerd te voelen. Maandag zal de eerste demonstratieve bijeenkomst in deze sector tegen het regelingsbeleid gehouden worden in Goes- Tijdens het donderdagmiddag ge pleegde overleg met de regering is afgesproken dat op korte termijn het landbouwschap en de regering een gesprek over de gerezen problemen zullen hebben. Goeie hoop Dader leed aan achtervolgingswaanzin AMSTERDAM (ANP) Een geestelijk gestoorde Amsterdammer heeft donderdagmiddag in het Vondelpark in de hoofdstad de 22- jarige militair Coen Labbé zonder enige aanleiding met een dolkmes in de hartstreek gestoken. Het slachtoffer, dat in West-Duitsland was gelegerd, werd overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis, waar hij een uur later aan bloedverlies overleed. De militair, die in Bandoeng i geboren, had enkele dagen verlof woonde bij een tante in Monster. Zijn ouders wonen in Dieren. Volgens de recherche was hij een dagje uit in' Amsterdam. De dader, de 36-jarige K. F. H. O. W. zat met zijn vrouw op een bank, waar zij samen een sigaret rookten. Op een bank schuin tegeno ver hen zat de in burger geklede militair te lezen. Plotseling sprong de Amsterdanmer zonder een woord te zeggen op, liep naar de andere bank en stak de niets vermoedende jongeman diep in de borst. Volgens de politie had het wa pen een lemmet van 18 centime- Bloedverlies Na zijn daad liep de man met het mes in de hand weg, gevolgd door zijn vrouw. Hij kon vrijwel meteen op de Stadhouderskade bij het Leidse Plein door de gealarmeerde politie worden aangehouden. Het slachtoffer stond verbijsterd op en liep hevig bloedend in de richting van de uit gang van het park bij de Stadhouders kade. Na enkele tientallen meters zakte hij in elkaar. In een snel gearri veerde ambulance werd hij naar het Wilhelmina Gasthuis gebracht maar in middels had hij zoveel bloed verloren dat hij niet meer kon worden gered. Gestoord De dader heeft men nog niet kunnen verhoren. „Er is geen zinnig woord uit hem te krijgen, ook niet door de psychiater die bij hem is geweest," 3ldus een rechercheur van het bureau Pieter Aertszslraat. Hij bevestigde dat de man geestelijk gestoord is. Zijn vrouw' die niet meer bij hem woont, had verklaard, dat zij al jaren lang moeilijkheden met hem heeft. Haar man, die aan achtervolgings- waanzin zou lijden, was een jaar of zes onder behandeling van een psychi ater geweest, maar ging de laatste twee jaar niet meer naar hem toe. De man zocht zijn vrouw ook woensdag- ~",dag weer op kantoor op. Zij be- 't een dag vrij te nemen om met te praten en hem te bewegen weer onder psychiatrische behan deling te stellen. Donderdag waren zij naar het Vondelpark gewandeld en daar op een bank gaan zitten. Voordat zij het onderwerp kon aan snijden was hij opgesprongen en naar het slachtoffer gelopen. Het mes blijkt hij maandag met twee andere messen te hebben gekocht. Volgens de recherche was zij hiervan op de hoog te, maar had zij er geen flauw ver moeden van, dat hij een mes had ningsverschillen die tot uiting kwa men, goede hoop had dal regering en sociale partners omstreeks 10 novem ber hel centraal akkoord voor 1974 zouden kunnen afsluiten. De regerings delegatie, bestaande uit de ministers Boersma, Lubbers, Duiseuberg en Brouwer en de staatssecretarissen Mertens en Hazenkamp, hebben op werkgevers en vakbeweging sterke aandrang uitgeoefend elkaar te vinden in hel maken van centrale afspraken om daadwerkelijk de inflatie terug te dringen. „Het regeringsbeleid is erop gebaseerd dat de inflatie in 1974 in derdaad opgelost zal worden", aldus de voorzitter van het gesprek, minis ter Boersma. Commissie De partijen in de Stichting 'van de Arbeid hebben de bereidheid uitge sproken na te gaan hoe men elkaar zou kunnen vinden. Hiervoor is uit de Stichting van de Arbeid een commis sie ingesteld die inmiddels met de werkzaamheden is begonnen. Deze commissie zou het voorbereidend werk moeten doen voordat de Stich ting van de Arbeid voor het laatst rond 10 november bijeen zal komen. Kort daarvoor zullen zowel de vakbe weging als de werkgeversorganisaties hun definitieve standpunten bepalen aan de hand van de uitkomsten van de studie van de zogenaamde commis- sie-Bavinck. De regering heeft de sociale part ners duidelijk gemaakt dat de marges waarbinnen men zou kunnen opereren bijzonder klein zijn. Ten aanzien van onderdelen van het regeringsbeleid hebben de ministers laten weten be- (Zie slot pagina 3 kolom 6) VEENDAM De ravage na de aardgasontploffing bij Veendam, waar een grote steekvlam uren lang heeft staan te loeien. Op de achtergrond een van de twee ver nielde hoogspanningsmasten. vandaag in Lde krant Labour LABOURLEIDER Harold Wilson heeft massale steun gekregen voor zijn EEG-beleid op het jaar lijkse congres van zijn partij, (pag. 3). Kabinet KVP-fractievoorzibter Andriessen geeft het kabinet-Den Uyl voor een jaar 'groen licht' (pag. 17). Nieuws uit Zeeland op pagi na 2, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 13. Binnen- en buitenland op pa gina 3, 17, 23. Sport op pagina 18, 19. Radio en tv op pagina 21. Beurs en economie op pagi na 23. BIJ BEZOEK AAN GRAF ALLENDE (Van onze correspondent) SANTIAGO DE CHILE De PvdA-voorzitter André van der Louw en enkele andere leden van de Socialistische Internatio nale die op het ogenblik Chili bezoeken, zijn donderdag door militairen voor korte tijd in hechtenis genomen. De moeilijk heden ontstonden toen zij op het graf van wijlen president Sal vador Allende een bloemenkrans wilden leggen. Zij werden op het kerkhof door soldaten met geweren tegengehouden en be dreigd. Toen de leden van de SI geen gehoor gaven aan het be vel bij het graf weg te blijven grepen de militairen in. VAN DER LOUW Het bezoek aan Allende's graf vond plaats om ongeveer elf uur 's och tends. De delegatie van de Socialis tische Internationale, waarvan de heer Van der Louw voorzitter is. kon aanvankelijk de begraafplaats niet vinden- Een klein jongetje wees hun uiteindelijk de weg. Van der Louw: „Toen we op ongeveer vijf meter van het graf waren, staken ineens overal geweerlopen uit bosjes en vanachter grafstenen. De soldaten verklaarden dat wij niet verder mochten, maar ik ben gewoon doorgelopen tot ongeveer anderhalve meter van het graf". „Twee man met geweren kwamen toen op ons af en duwden ons weg. zodat wij de bloemen die wij bij tns hadden, niet op de grafsteen konden leggen. Na een discussie met de soldaten werden we korte tijd later in hechtenis genomen. Net als de begeleidende journalisten en fotografen moesten wij onze came ra's inleveren, maar die kregen wij naderhand weer terug". Van der Louw zei dat de delegatie niet over een officiële vergunning beschikte om het graf te bezoeken. „Die hebben we niet aangevraagd omdat de junta ons had verzekerd dat iedereen in Chili vrij is te gaan en staan waar hij wil.. Wij hebben nu gemerkt dat het tegendeel waar is", aldus de voorzitter van de PvdA. De leden van de delegatie willen in de komende dagen nog met diverse gevangenen spreken. Men heeft een lijst met 20 namen opgesteld die moet worden afgewerkt. Het is niet bekend of zij daarbij ander maal moeilijkheden zullen krijgen met de junta. In Chili is de onrust onder de bevolking vergroot nadat op donderdag de avondklok weer om acht uur 's avonds ingaat- Het aantal razzia's blijft toenemen. VEENDAM De brand was tot ver in de omtrek te zien en het geloei van de honderden meters hoge vlammen was kilometers ver te horen. VEENDAM (ANP) Een brand in een grote aardgaslei ding tussen Groningen en een voedingsstation in Tjuchem heeft donderdagmorgen voor enkele tonnen schade aange richt. De brand ontstond ver moedelijk door vonkoverslag van een hoogspanningsleiding op een lekkende afsluiter. Het gaat om een van de zes hoofdlei dingen die van het Groningse gasveld zuidwaarts lopen. De diameter van de leiding is 22 cm. De vonkoverslag ver oorzaakte rond zeven uur een ontplof fing, waarbij de afsluiter gewicht 23 ton werd weggeslagen, de op en kele meters afstand gelegen parallel- leiding vernielend. De leidingen liggen in een open veld, ver van huizen of andere gebouwen. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Door het dichtdraaien van afsluiters ten noorden en ten zuiden van de brand werd de gastoevoer afgesneden, waardoor het vuur tegen elf uur van zelf doofde. Schakelingen met de an dere transportleidingen maaktal het mogelijk gasvoorziening volledig gaan de te houden, aldus de gasunie. Twee miljoen kubieke meter gas ging verloren, de hoeveelheid die de Gas unie moes; afblazen om de twee lei dingen drukloos te maken. De schade is nog niet precies bekend, maar be loopt voor de Gasunie enkele tonnen. De elektriciteitsmaatschappij Gronin gen en Drenthe (EGD schat de schade voor haar op anderhalve ton. EXECUTIE IN CHILI VALDIVIA (AFP-RTR) De militan te Chileense boerenleider Jose Grego- rio Liendo. beter bekend als "comman dant Pepe' is donderdag door een vuurpeloton terechtgesteld in Valdivia, 900 km ten zuiden van Santiago de Chile. Het doodvonnis, dat door de Plaatselijke militaire rechtbank was uitgesproken, is bekrachtigd door de junta. LOODS REDDE LEVEN VAN TURKS MATROOS WESTKAPELLE De Duitse kustvaarder Jormy Jonas is don derdagmorgen omstreeks half ze ven na een aanvaring in dichte mist met de Noorse supertanker Sneholt voor de kust van West kapelle gekapseisd. Zes beman ningsleden, een Duitse stuurman en vijf Turkse matrozen, en de Belgische loods konden worden gered. De kapitein van de kust vaarder, de 49-jarige A. Nordho- fen uit Rensburg, wordt vermist. Men neemt aan dat hij is verdron ken. De drenkelingen werden aan boord genomen van de Noorse tanker en later overgezet op de tender Capella van het Nederlandse loodswezen. Die bracht hen naar Vlissingen, waar ze in een hotel werden ondergebracht- De 449 brutoregister ton metende coaster van de rederij Baner Hans- schildt uit Hamburg was geladen met potas onderweg van Antwerpen naar de Britse plaats Immingham. De Sne holt (22.228 brt) van rederij Avarans uit Burgen moest voor reparatie naar de werf Scheldepoort in Vlissingen- Oost. Over de oorzaak van de aanvaring bestaat geen duidelijkheid. De Noorse! tanker heeft de Jonny Jonas met de- boeg geramd. In de voorsteven ont stond daardoor een klein gat. Na de aanvaring maakte de kustvaarder zeer snel slagzij. Er waren op dat moment twee bemanningsleden, de kapitein en een Turkse matroos, aan dek. Onmid dellijk na het ongeval stond de uit de slaap gewekte bemanning op het bui- tendek. De opvarenden sprongen in het water en enkele seconden later kapseisde de Duitse kuster volledig, maar bleef met de kiel boven water drijven. De stuurman verklaarde dat hij al wegzwemmend van het schip de kapitein nog aan boord heeft gezien. LOODS In het water bemerkte de loods R. P. Lauwereins uit Oostende dat een van de Turken niet kon zwemmen. Hij hielp de man en door op de vingers te fluiten wist hij de aandacht van de bemanning van de Sneholt te trekken. De loods riep om reddingsboeien, die I daarna naar hen toe werden gegooid. Even later werden de drenkelingen aan boord genomen van de supertan ker. Daar kregen zij kleding- De geredden zijn: Karl J. Palm (34) uit Osten an der Oste en de Turken Calik Resit (33), Hassan Yüce (33), Mehmet Yükcel (26), Zeijnel Abi- dinöztürk (23) en Ibrahim Sonnetce (25). Zij werden overgezet op de tender Capella van het Nederlands loodswe zen. Die bracht hen naar Vlissingen, waar ze werden ondergebracht in ho tel Piccard aan de Badhuisstraat. De stuurman vertelde bij het aan land stappen dat het zeer snel was gegaan. Eenmaal in het hotel zat hij ontred derd met de handen voor het gelaat en wilde hij geen commentaar geven op de gebeurtenissen. .Mijn kapitein wordt vermist, wat moet ik vertel len?" aldus stuurman Palm. fianttijn MISVERSTANDEN Met kleine bootjes en óe reddingsboot Javazee werd gezocht naar de vermis- te kapitein, die woensdagmorgen zijn vaak met hem meevarende vrouw ir. Antwerpen op de trein naar huis hadl gezet. Aanvankelijk waren er wat mis verstanden bij het zoeken naar de gezagvoerder. Zo werd verteld dat hij vlak voor het kapseizen de machine-1 kamer binnengegaan was. verklarin gen van de bemanning wezen het tegendeel uit. Voor alle zekerheid gaf men klopsignalen op de scheepswand,! die echter onbeantwoord bleven. Schipper W. van den Broecke van de' reddingsboot Javazee uit Breskens vertelde gezocht te hebben naar wrak hout omdat in die richting het li chaam van de kapitein gedreven zou Zie slot pagina 7 kolom 1 §Tn de begeleidingsbrief bi) l de provinciale begroting 1974 wordt zonder omwe gen meegedc-eld dat het streekplanwerk In deze pro vincie de laatste Jaren ern stig is gestagneerd. Het lijkt ons de kernzin uit de brief. Immers, deze .va/natie betreft een belangrijk onderdeel van het provinciaal beleid, de ruimtelijke ordening. Bovendien is het een zin, die héél typerend is voor de vierjarige statenperiode, die vol gend jaar zal worden afgesloten, een periode vol aarzelingen en besluiteloos heid Juist op dit stuk van zaken. Er is gestudeerd, er zijn plannen voorbe reid, er werden voorstellen gedaan, maar ze werden weer teruggenomen. Niemand weet eigenlijk precies waar heen men wil, er ts geen duidelijkheid over de ruimtelijke vormgeving van deze provincie in de toekomst. Men kijkt naar elkaar en men wacht op de regering. Zo gaat het nu al Jaren. De bewuste 'stagnatie'-zin uit de be- grotingsbrief heeft een zwart-wit- relatie (of een wit-zwart) met wat er voordien gebeurde: de jaren zestig. Toen wisten de overheden bijzonder goed volgens welk patroon de ruimte lijke ordening van Zeeland op papier moest worden gezet. Sloe I en II, Os- senisse, Reimerswaalplan, Mosselbank, het waren namen en begrippen die voortdurend in de discussie werden genoemd als het om zeehavenontwik kelingen ging. In het Overlegorgaan zeehavenontwikkeling Zuidwest-Neder land werden complete veldslagen gele verd en de slagvel den tussen Rotter dam en Zeeland la gen bezaaid met ge kleurde boeken, rood, groen, geel, Dat allemaal is historie geworden, het werd geschiedenis npg vóórdat al die denkbeelden waren uitgekristalliseerd en vorm hadden gekregen in streek plannen of ontwerp-streekplannen. Al leen Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg een plan in concept, maar op dat mo ment was de besluiteloosheid al inge treden en het ontwerp verhuisde naar een archiefkast. En zo bekent nu het provinciaal bestuur: ernstige stagnatie in het streekplanwerk. Het zou niet juist zijn om aan deze constatering bittere verwijten te verbinden. De oorzaken voor de stag natie zijn vrij nauwkeurig aan te ge ven en hebben te maken met een be zinning in de samenleving zelf. Bezin ning op de economische groei, op overwegingen zoals door de club van Rome naar voren zijn gebracht, bezin ning op nieuwe gegevens en progno ses. In dit opzicht spelen met name nieuwe cijfers over de bevolkingsgroei een belangrijke rol. Daaraan zijn weer vanzelfsprekend prognoses gekoppeld inzake nodig geachte werkgelegenheid. Over dit alles wordt ook in Den Haag heel anders gedacht op dit ogenblik dan een jaar of vijf geleden. Gevolg: in nationaal opzicht ontbreekt het al evenzeer aan scherpomlijnde denk beelden. Terwijl ze juist zo hard nodig zijn: er is een onvermijdelijke wissel werking tussen de nationale taakstel ling op het gebied van de ruimtelijke ordening en het streekplanwerk van de provincies. Alles heeft met alles te maken: nationale beslissingen inzake havenaanleg, tweede luchthaven om maar twee belangrijke punten te noe men hebben dwingende gevolgen voor het provinciale beleid op het ge bied van de ruimtelijke ordening. De begrotingsbrief van gedeputeerde sta ten maakt dat eveneens duidelijk: het wachten is vooral op 'de nodige kern beslissingen van het rijk'. De vraag is: hoe staat het met die nationale 'kernbeslissingen'? In de memorie van toelichting bij de be groting van volkshuisvesting en ruim telijke ordening zijn daarover enkele mededelingen gedaan. Nog dit jaar komt er een oriënteringsnota, aldus ministers Gruijters, een nota die moet worden gezien als 'de publikatie van een beleidsvoornemen'. De regering gaat over dit voornemen met een aan tal instanties onder wie de provin ciale besturen overleg plegen. Het stuk zal aldus minister Gruijters 'een indruk geven van de overwegingen waarop het kabinet zich meent te moe ten baseren bij de opstelling van de derde nota ruimtelijke ordening'. Met andere woorden: het kabinet maakt een aantal hoofdpunten bekend, een soort raamwerk waarin een provin ciaal bestuur zijn eigen streekplan werk zal kunnen inbrengen. Op die no ta zal dus moeten worden gewacht. Toch begint zich nu al een vaag patroon af te tekenen het blijkt uit de begrotingsbrief van gedeputeerden van wat ruimtelijk in Zeeland nodig wordt geacht. In de brief wordt namelijk meege deeld dat het rijk twee studies wil uitvoeren, één om na te gaan welke functie de Axelse vlakte voor de in dustriële ontwikkeling kan hebben, voorts een studie om na te gaan in welke mate het Westerscheldebekken een rol kan spelen bij de ontwikkeling van de zeehavenindustrie en welke lo- katies daarvoor de voorkeur verdie nen. Met deze zin in gedachten kan er worden afgestreept: Axelse vlakte is niet geschikt voor zeehavenindustrie, Ossenisse aanvankelijk uitgekozen komt thans nauwelijks meer in aan merking, de staten hebben daar 'neen' tegen gezegd en bovendien is vermoe delijk de rentabiliteit gezien de om- C Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1