PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Week van druk overleg SER-DESKUNDIGEN: COMBINATIE VAN MAATREGELEN IS NODIG Verhoging heffingstarieven inzake luchtverontreiniging Werkzaamheden Vlaketunnel verlopen bijzonder vlot: in juli 1975 klaar Contractloonstijging mogelijk minder dan 2 pet PREMIER MEIR NAAR WENEN De weflyelaten paragraaf 216e jaargang - nummer 232 Dinsdag 2 oktober 1973 DEN HAAG (ANP) Een dele gatie uit liet kabinet-Den Uyl heeft donderdagmiddag 4 oktober het eerste gesprek over de cen trale loon- en prijsafspraken voor 1974 met de Stichting van de Arbeid. Daaraan voorafgaande vinden vandaag en morgen be sprekingen plaats tussen enkele bewindslieden en vertegenwoordi gers van organisaties van vrije beroepen en categorale organisa ties. Het is de bedoeling dat een eventueel afrondend gesprek plaats vindt in de periode na het algemeen politiek debat in de tweede kamer (volgende week dinsdag, woensdag en donderdag) en eind oktober. Vanmiddag spreken minister Boersma van sociale zaken en minister Lubbers van economi sche zaken met vertegenwoordi gers van de Koninklijke Broeder schap van Notarissen, de Kring van Onafhankelijk Raadgevende Actuarissen, de Nederlandse Fe deratie van Belastingconsulenten, het Nederlands Instituut van Re gisteraccountants, de Nederlandse Orde van Advocaten, de Neder landse Orde van Belastingconsu lenten en de Nederlandse Broe derschap van Belastingconsulen ten. Daarna hebben de beide minis ters en staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid een gesprek met de vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergenees kunde. de Landelijke Huisartsen vereniging, de Landelijke Specia listenvereniging en de Nederland se Maatschappij ter Bevordering van de Tandheelkunde. Eveneens vandaag tussen half zes en half zeven, overleggen de ministers van sociale zaken en van econo mische zaken met vertegenwoor digers van de Koninklijke Maat schappij Bevordering Bouwkunst BNA. het Nederlands Architecten genootschap, de Orde van Neder landse Raadgevende Ingenieurs sn de Nederlandse Federatie van Makelaars in Onroerend Goed. Woensdagmorgen spreken de mi nisters Boersma en Lubbers, en waarschijnlijk ook staatssecreta ris Hazekamp van economische zaken, met vertegenwoordigers van het Algemeen Orgaan voor de Handel en aan de Handel Verwante Bedrijven op het ge bied van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de Contact groep Werkgevers in de Metaalin dustrie, de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel, de Neder landse Handelsreizigers- en Han delsagentenvereniging, de Raad voor het Grootwinkelbedrijf, het Verbond van de Nederlandse Groothandel, de Vereniging van Buitendienstfunctionarissen, werkzaam in het verzekeringsbe drijf, de Nederlandse Bond van Middelbaar- en Hoger Personeel en het Nederlands Verbond van Tussenpersonen. der. DEN HAAGDe voorzitter van de commissie economische des kundigen van de SER, prof. dr. D. B. J- Schouten (L) heeft gister middag in Den Haag een perscon ferentie gegeven over het rapport van zijn commissie. In het midden de heer De Ridder, secretaris van de SER en rechts de heer Vermaal algemeen secretaris van deze in stelling. (Van onze redactie economie) DEN HAAG De commissie van economische deskundigen van de Sociaal-Economische Raad zegt in een onder voorzitterschap van prof. dr. J. Schouten opgesteld rapport, dat als er geen so ciaal akkoord voor 1974 tot stand komt, de regering zowel in lonen als prijzen „alles dient te doen wat mogelijk is om verdere stijging tegen te gaan". VOOR GESPREK MET OOSTENRIJKSE KANSELIER JERUZALEM, STRAATSBURG (AFP, DPA, UPI, RTR) Van of ficiële zijde in Straatsburg is maandag meegedeeld dat premier Golda Meir vandaag (dinsdag) naar Wenen gaat voor een ontmoe ting met premier Bruno Kreisky van Oostenrijk, teneinde intrek king te verkrijgen van zijn besluit het doorgangskamp voor naar Israël emigrerende Russische Joden te sluiten. Kanselier Kreisky hield gisteren naar p.- aanleiding van het komende bezoek van mevrouw Meir een informele ver gadering van zijn kabinet, ter bespre king van wat betrouwbare kringen noemden 'een brede waaier van moge lijkheden die de regering nog heeft'. Kreisky zou aan een oplossing werken die hem zou toestaan zijn belofte aan de Palestijnen gestand te doen maar ook voldoende speelruimte te laten aan de Israëli's voor het opvangen van Russische joden op weg naar Israël. „Het besluit van de Oostenrijkse rege ring is zo geconditioneerd dat we Li staat zullen zijn aan onze verplichtin gen als humanitaire staat ook in de toekomst te voldoen", verklaarde de kanselier tegenover een Weense krant. Het Israëlische parlement nam maan dag in buitengewone zitting een motie aan waarin op Oostenrijk een beroep wordt gedaan van zijn besluit terug te komen. Alleen de pro-Wojetrussische communistische fractie, bestaande uit drie afgevaardigden, stemde tegen. Het parlement stelt in zijn motie vast dat een besluit dat onder terroristi sche dreiging genomen is, geen enkele waarde heeft. De Jsraëlische vice-premier, Yigal Al- Ion, had bij ontstentenis van me vrouw Meir, een regeringsverklaring voorgelezen, waarin, onder meer stond: „voor het forum van de Knes- seth doen wij een beroep op de Oostenrijkse regering haar besluit te herroepen. Wij hebben het recht van haar te verwachten, dat zij de huma nitaire verplichtingen die haar door geografische ligging en geschiedenis zijn opgelegd, ook in het vervolg nakomt". (Zie slot pagina 3 kolom 2) Temaaien MINISTER Van der Stoel heeft tegenover de Belgische ambassa deur in Den Haag zijn ongerust heid kenbaar gemaakt over de plannen voor een raffinaderij bij Ternaaien (pag. 3). Hongersnood EEN Zwitserse pater meldt, dat de hongersnood in Ethiopië zeer veel slachtoffers onder de bevol king maakt (pag. 9). Nieuws uit Zeeland op pag. 2, 4, 5, 6, 7 en 10 Binnen- en buitenland op pag. 3, 9 en 15 Sport op pag. 10 en 11 Radio en tv op pag. 12 Beurs en economie op pag. 15 WENEN Een m burger geklede po litieman met een machinepistool ach ter de rug bewaakt hier het perron van het station in Wenen, waar gistermid dag weer een trein met joden uit de Sowjet-Unie aankwam. Prof. Schouten wilde niet zeggen dat dan een loon- en prijsstop afge kondigd zou moeten worden. „On danks de polarisatie moet er op alle nauw samenhangende terreinen over eenstemming komen. Anders valt het hele regeringsplan tot terugdringing van de inflatie in duigen en dan heb je de chaos compleet. Het enige wat de regering dan zou kunnen doen is aftreden, maar dan heb je ook de chaos, die dan uiteindelijk kan ontaar den in een dictatuur. Voorwaarde voor het slagen van alles, is dat men elkaar begrijpt", aldus prof. Schou ten. Combinatie De economische deskundigen onder schrijven de regeringspol itiek tot het terugdringen van de inflatie op vrij wel alle punten. Er moet een combi natie van maatregelen worden geno men, liggend in het vlak van de loon- en prijspolitiek, de inkomenspolitiek, de arbeidsmarktpolitiek, de monetaire politiek en de budgettaire politiek. „In al deze strak samenhangende kaders; moet overeenstemming worden be-1 reikt. De vakbeweging stelt op veel punten alleen nog maar voorwaarden, maar ik hoop, dat men ook daar wil inzien, dat men wezenlijke problemen pas kan oplossen door het bereiken van overeenstemming na overleg", al dus prof. Schouten. De deskundigen wijzen erop. dat de gehele planning voor 1974 seerd op het terugdringen Lonen en prijzen Met de regering zijn de deskundigen het eens. dat door verdergaande te rugdringing van de prijzen en de lonen het in 1974 mogelijk moet zijn. dat de prijzen niet verder dan hooguit 5 procent zullen stijgen en de loon somstijging beneden de 10 procent zal blijven. Niet alleen de reeds genomen prijsmaatregelen werken hieraan mee, doch ook de opwaardering -an de gulden. „De nadelige gevolg in de ze revaluatie worden door arland later weer terugverdiend", -<dus de commissie. Niet geheel eens met. regerings beleid is de commissie ri op het punt van de werkloosheidsbestrijding. De deskundigen hebben de aard van de werkloosheid nader onderzocht en geba- kwamen tot de slotsom, dat: De verschillende soorten van vraag lonen. IJit het overleg, dat donderdag en aanbod op de arbeidsmarkt niet op 4 oktober begint, zal een contractloon- elkaar zijn afgestemd. „Dat kan ge- stijging van minder dan 2 procent; beuren door verkeerde inkomensver-j moeten komen. Gebeurt dat niet, dan! houdingen. Het is bijvoorbeeld te gek, valt de hele planning in duigen. De dat een pas afgestudeerde econoom commissie hoopt dan ook. dat een bruto f 2000 per maand -verdient, ter wijl hij nog niets kan. Gelukkig lopen deze bruto-bedragen al terug tot 1 2600", aldus prof. Schouten. Een dee! van de werkloosheid is een gevolg van te lage investeringen.; De deskundigen zijn het eens met het weer invoeren van de investeringsai- trek op bedrijfsgebouwen, maar menen ook. dat er een aftrek moet komen op investeringen in bedrijfsou-, Zie slot pag. 3 kol. 1 Vallende muur doodde vrouw HELMOND (ANP) In Wanroij is maandag de 47-jarige mevrouw Loef- fen om het leven gekomen toen zij bedolven onder een instortende muur. Haai /7-jarige zoon werd ook bedolven - J op. Het ougeK W geVeu-.ür bij het graven van een put voor niestafvoer door de jongen. De munr verzakte en bedolf de toekijkende vrouw- fiantlijn MINISTER DUISENBERG KONDIGT MAATREGELEN AAN DEN HAAG (ANP) De hef fingstarieven inzake de lucht verontreiniging moeten sterk verhoogd worden, aldus minis ter Duisenberg van financiën in zijn toelichting hij het voorstel aan de tweede kamer tot rege ling van de inkomsten voor de schatkist in 1974. De vermoedelijke opbrengst van de heffingen ingevolge de wet op de luchtverontreiniging zal voor 1972 10.7 miljoen zijn. Voor 1973 is een opbrengst van 35 miljoen geraamd. Dank zij de voorgenomen verhoging wordt de opbrengstraming voor vol gend jaar./ 55 .miljoen. In de toelichting deelde minister Dui senberg mee, dat het achterblijven van de opbrengst van de heffingen bij de ramingen in belangrijke mate ver oorzaakt wordt door het nog niet invoeren van de heffing op industriële luchtverontreinging anders dan door brands tof gebruik. Deze omstandigheid, maar vooral een. te verwachten belangrijke toeneming van de uitgaven ingevolge de wet maakt de sterke verhoging noodzake lijk, aldus de bewindsman. De heffing voor het brengen van afvalstoffen in rijkswateren, welke heffing opgelegd wordt op basis van de wet verontreini ging oppervlaktewateren zal volgend jaar 70 miljoen opbrengen (tegen een vermoedelijke opbrengst van 50 miljoen in 1973). De ontvangsten van de heffing keert het rijk uit aan degenen, die verplicht worden zuiver ingsinstallaties aan te brengen. Paspoorten Ook de rijkspaspoortleges moeten met 15 procent omhoog- Dit heeft minister Duisenberg van financiën i meegedeeld in zijn toelichting bij het: voorstel aan de tweede kamer tot regeling van alle inkomsten van het rijk in het volgend jaar. Rekening houdend met de tariefsver hoging zullen in 1974 de paspoorten ƒ26,7 miljoen opbrengen en de identi tietskaarten 1 miljoen. Het desbetreffende voorstel kondigt nog een aantal verhogingen van tarie ven, heffingen en dergelijke aan: een hoger bedrag voor de transac ties in handen van de politie (de direct betaalde boeten). verhoging van dë griffierechten bij de rechterlijke macht, nodig in verband met aanpassing aan gestegen lonen en prijzen invoering van nieuwe heffingen opj de door de Nederlandse vertegen woordigingen in het buitenland te ver-I strekken handelsinlichtingen. een sterke tariefstij ging voor de' vergoeding voor het verlenen van I diensten met betrekking tot het ver-1 voer etcetera van gevaarlijke stoffen. aanpassing van de octrooiaanvra gen. te berekenen door de octrooi- raad. aan de gestegen kosten herziening van het tarief van de plantenziektenkundige dienst voor het onderzoek van bestrijdingsmiddelen. verhoging van de tarieven voor de keuringen van vlees en vleeswaren tariefsverhoging voor het. verstrek ken van adviezen in verband met be roepskeuzevoorlichting verhoging van het tarief voor het vervaardigen van fotocopieën bij de rijksarchieven verhoging van examengelden bijj examens op het gebied van de volks gezondheid. tariefstijging voor onderzoeken, bi ologische ijkingen en dergelijke van het rijksinstituut voor de volksgezond heid. TOT NU TOE DRIEHONDERD SCHADECLAIMS INGEDIEND 'KRAP WERKSCHEMA' BLIJKT EEN HAALBARE KAART SCHORE De werkzaamheden aan de Vlaketunnel bij Schore verlopen bijzonder vlot. Als er geen onverwachte problemen om de hoek komen kijken, kan de tunnel onder het Kanaal door Zuid-Beveland rond juli 1975 klaar zijn. Dat is dan precies volgens het werkschema. Om een indruk te geven hoever het werk gevorderd is: bij de aan vang (juli 1972) werd geraamd, dat er voor het project 53.000 kubieke meter gewapend beton nodig is. Daarvan is nu al zo'n 36.000 kubieke meter gebruikt. Projectleider C. G. Purmer van de dienst sluizen en stuwen van rijkswaterstaat noemt het sche ma 'vrij krap voor een tunnel'. „Maar men is daarvan uit ge gaan om zo snel mogelijk in de behoefte van een tunnel te voorzien. En het blijkt, dat het ook haalbaar is". Het gedeelte van de Vlaketunnel. dat straks onder water komt te liggen, bestaat uit twee enorme zinkelemen- ten. Elk element bestaat weer uit zes zogenaamde 'stortmotoren'. De zinkele- menten zijn ongeveer honderdvijfen- twintig meter lang en dertig metei breed. Zij wegen per stuk dertigdui zend ton. Het eerste zinkelement is zo goed als klaar. In het gigantische bouwdok, dat een diepte heeft van 9,5 meter-NAP, wordt op dit ogenblik hard gewerkt aan bei tweede element. Naar verwachting is dat over ruim twee maanden gereed. Begin volgend jaar kan waarschijnlijk worden be gonnen met het baggerwerk. Een paar maanden later zal het dan zelfs al mogelijk zijn, om een wandelingetje door de tunnel te maken. De Vlaketunnel wordt de op- en afritten meegerekendbijna acht honderd meter lang. Het dak van de tunnel (waarvan de wanden een me ter dik zijn) reikt tot 8Vb meter onder de waterspiegel. De tunnel telt twee 'kokers'. In iedere "koker' komt een ruim elf meter brede rijstrook. Die elf meter worden weer onderverdeeld in twee rijbanen, met een vlucht strook. Ook sal er een 'kruipstrook' komen voor vrachtauto's, die wat moeite kunnen hebben bij het klim men' als ze de tunnel uitrijden. Als dat in de toekomst nodig is. dan kan er van de vluchtstroken een derde volwaardige rijbaan gemaakt worden. Bij de bouw van de Vlaketunnel die onder de directie van rijkswater staat dienst sluizen en stuwen wordt uitgevoerd door de aannemerscombi natie "Vlake' zijn momenteel hon derdnegentig mensen betrokken. Het project kost ruim twintig miljoen gul den. Schade Er zijn tot nu toe meer dan driehon derd schadeclaims binnen gekomen als gevolg van de waterontrekking door dc bronbemaling, die voor de aanleg van de "Vlaketunnel noodzake lijk is. Daarvan zijn er honderdder tien, die betrekking hebben op scheurtjes en scheuren in woningen in de omgeving van de toekomstige tun nel. De laatste tijd zijn er opmerke lijk veel claims ingediend door land bouwers. Het zijn er ongeveer twee honderd. De agrariërs menen, dat de wateronttrekking een ongusntige in vloed heeft gehad op de kwaliteit en de kwanititeit van hun gewassen. Projectleider Purmer vindt hei aan tal schadegevallen niet overdreven hoog. Van begin af aan. is er rekening mee gehouden, dat er heel wat scha- demeldingen binnen zouden kunnen komen. De afwikkeling van de claims vergt nogal wat tijd. Er is door de minister een commissie ('Commissie wateronttrekking Vlaketunnel') in het leven geroepen, die de klachten na gaat. De commissie bestaat uit verte genwoordigers van de provinciale wa terstaat. centrale cultuurtechnische dienst en het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening. Functionaris sen van de dienst sluizen en stuwen en van het arrondisement Goes zijn adviseurs. Als de commissie tot de conclusie is gekomen, dat een aan vraag voor schadevergoeding gerecht vaardigd is, wordt de zaak doorge speeld naar een taxatiecommissie. De beoordeling van ae claims die de Zie slot pagina 4 kolom 2 mene beschouwingen dc».- maand Sn de tweede kamer. Niemand hoeft ove rigens de illusie te koesteren dat bij dit debat de opvattingen van de ver ontrusten en die van de voorstanders van dit weglaten elkaar zullen naderen. Dat is vooral daarom onmogelijk om dat belde groepen gelovigen van vol strekt velschillende uitgangspunten vertrekken en daarbij wegen volgen die elkaar niet kruisen. Datzelfde geldt uiteraard voor diegenen, die me*, ge loven: zij gaan niet van theologische overwegingen uit. Het laat zich dan ook aanzien dat op dit stuk van zaken in de kamer geen vruchtbaar debat zal worden gevoerd. Het is overigens geen nieuw debat: het werd vie: eeuwen geleden - zij het in geheel andere vorm ook al gehouden. In de beginjaren van de opstand t»- gen Spanje werd namelijk heftig g' discussieerd over het motief: sommi gen zeiden dat de opstand was onder nomen tcrwille van de vrijheid, maar anderen betoogden dat het terwille van de godsdienst was: men moest Gooi meer gehoorzamen dan de mensen. De magistraat van Leiden koos tijdens het beleg voor het vrijheidxmotlef en liet een dienovereenkomstige spreuk op het noodgeld drukken. Maar de kerk was het daar mee niet eens: tij dens een kerkdienst voer een predikant hevig uit aan het adres van het ge meentebestuur. En dat weer ergerde 'seker amptenaer der stadt' stad secretaris Jan van Hout zodanig dat hij 'sittende nevens den burge meester Van dc-r Werf een geladen pistool uit den sak trok. seggende tot sijn bijsitter, wil ik er hem aflichten? meenende van de predikstoel; 't geen de burgemeester wijselik afried en stuitte'. Een tafereel dat naar het zich laat aanzien in de tweede kamer nic zal worden herhaald. Tenminste twee vertrekpunten. Die genen, die verontrust of zelfs ge schrokken zijn over het weglaten, gaan er van uit dat God naar het woord van Calvijn "Koning der koningen is, die men boven allen gehoorzamen moet. Daarna degenen, die over ons zijn gesteld". Daarom fulmineerde een Leidse predikant in 1574 tegen een overheid die dat naar zijn mening over het hoofd zag. In deze kring onder streept men nadrukkelijk de afhanke lijkheid van overheid en burger van God, een afhankelijkheid die tot nu toe mede tot uitdrukking kwam in de bede aan het slot van de troonrede. Wanneer men deze passage opzettelijk verwijdert zo wordt nu betoogd dan wordt daarmee tevens die afhan kelijkheid ontkend: het accent valt op de mens. De verontrusten wijzen di' geheel af en betogen dat het weglaten van deze bede zou ingaan tegen op vatting en traditie van een groot deel van het Nederlandse volk. De voorstanders ontkennen niet dat er sprake is van accentverschui ving, maar zij zien daarin allerminst, een menselijke arrogantie. Hun opvat ting sluit aan bij een theologische ont wikkeling, die met name is begonnen met Dietrich Bonhoeffer, de Duitse verzet spredikant. die in een aantal ge- vangenisbrieven schetsmatig een nieu we theologie aangaf. Kern daarvan was het 'mondig worden' van de mens. De mondige mens schept zich een nieu we verhouding tot God: hij mag God niet gebruiken om het eigen falen naar Hem toe te schrijven, maar dient daar van zelf de consequenties te beseffen Over het algemeen wordt over deze 'mondigheid' geoordeeld als ware het een op de troon zetten van de mens. En dat nu is juist nie*. wat Bonhoeffer bedoelde: 'mondigheid' is afgeleid van een woord 'mont' dat 'macht, voogdij' betekent. In de Bonhoefferiaanse theo logie komt het er op neer dat de mens zich bewust behoort te zijn van zijn rentmeesterschap, van zijn zelf voogd zijn in en over deze wereld: hij kan maar niet doen en laten wat hij wil. Zo gezien is veel van de moderne mi lieuzorg een bewustwording van de menselijke mondigheid, dwz verant woordelijkheid. Bonhoeffer heeft deze opvattingen in zijn gevangenisbrieven ver woord en velen zijn hem sindsdien gevolgd en verder gegaan met het denken daarover. Terugblikkend in de tijd in bredere kring deze richting is het denken in deze wereld tegelijker tijd in brede kring deze richting is opgegaan. De befaamde Amerikaanse theoloog-socioloog Peter Berger heeft er in dit opzicht op gewezen dat na de eerste wereldoorlog voortdurend de vraag werd gesteld: „Hoe kon God dat toelaten?". Na de tweede wereld oorlog echter lag veel sterker het ac cent op vragen als: ..Hoe is het moge lijk dat mensen tot dergelijke wreed heden in staat waren?". De menselijke verantwoordelijkheid werd naar vorer. gehaald: de mens-zelf was de oorzaak van afschuwelijke rampen, een ver antwoordelijkheid die niet langer meer kon worden afgeschoven met een be roep op Gods wil. Zien we het goed dan is het met name deze ontwikkeling hei accentueren van de menselijke ver antwoordelijkheid die bij menig christen in deze tijd een terughoudend heid huiver is misschien nog eer. beter woord veroorzaakt om de naam van God te gebruiken als het om menselijk handelen gaat. In deze relatie moet het kabinetsbesluit wor- Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1