Bruisend feest in Westkapelle rond 750 jaar stadsrecht „Er moet beschermend statuut komen voor Land van Saeftinge" Discussie over bouw nieuwe kerncentrale eerst in 2e kamer 2 Spreekverbod ambtenaar van de Dolso PPR-er Jansen: Ternaaien wordt een liidensweg' ae tjill verwacht r~ GESCHIEDENIS IN BEELD ALMANAK BROMFIETS TEGEN BOOM: EEN DODE EN EEN GEWONDE FROVfMCI ALE ZEEUWSE COWRAItf MAANDAG 1 OKTOBER W3 Prof. dr. Gijsels, die do middagzittlng leidde trok tenslotte na een hele dag vergaderen de conclusies: Het Land van Saeftinge is een ge bied van een enorme biologische rijk dom met een gaaf ecologisch systeem. De vervuiling neemt echter toe en er zijn drempels. Als er tc veel vuil komt gaat het. Land van Saeftinge er aan. Het Baalhoekkanaal moet binnen dijks komen. De industrieterreinen moeten zo ver mogelijk van het Land van Saeftinge worden geprojecteerd. Er moet snel een beschermend sta tuut komen voor het Land van Saef tinge. Dat is een argument tegen ver dere aantasting van het gebied. De horizonvervuiling is een probleem dat in deze tijd van neurosen en psy chische moeilijkheden een grote rol speel 1. Uiteindelijk wordt heel het. delta gebied bedreigd. Het gaat niet alleen om het Land van Saeftinge. Dat is een deel van het geheel. We moeten daar naar handelen. Er zijn grenzen aan de economische groei, Die moet afgeremd worden. Er is echter hoop. In Nederland is men tot bezinning gekomen. In België blijft de reactie beperkt tot actiegroepen. De hele bevolking zal er echter bij betrokken moeten worden. SINT NIKLAAS Hoofd van de Dolso (Dienst Ontwikkeling Linker Sclielde-Öever), ir. A. de Jonghe, heeft zaterdagmiddag geen inleiding gehou den over de infrastructurele werken rond Saaftinge, hoewel dit onderdeel wel vermeld stond op het programma van het congres over het Verdronken Land van Saeftinge in zaal Centm te St. Niklaas. De reden: de heer De Jonghe, die zïcli in eerste instantie gaarne bereid had verklaard om over deze materie te spreken, had van het ministerie van openbare werken in België een spreekverbod gekregen. Secretaris van de bond 'Beter Leefmi lieu'. Hubert David, ging er tijdens zijn openingswoord op in: „Het minis terie van openbare werken heeft zijn medewerking ingetrokken omdat zij hun standpunt niet bekend willen ma ken zo lang de ónderhandelingen met Nederland niet zijn afgelopen". De heer David deelde desgevraagd mee dat er gedoeld werd op de onderhan delingen over het Baalhoekkanaal en de afsnijding van het Nauw van Bath. Ook prof. dr. H. Gijsels van de rijksu niversiteit van Gent ging er aan het einde van het congres op in. Hij vond het vooral een belediging voor de heer De Jonghe: „Het is gewoon een gebrek aan elementaire democratie. Het is toch te gek om te veronderstel len dat hij niet op zijn woorden kan letten. We weten echt wel waar het over gaat", aldus de heer Gijsels die zich zeer 'teleurgesteld' voelde over ■de houeüng .van heb ministerie van openbare werlcen. ST. NIKLAAS PPR tweede kamer lid (Ir. L. Jansen lieeft tijdens het congres over het Land van Saeftinge in St. Niklaas gezegd dat er apart moet worden onderhandeld over het Baalhoekkanaal en de afsnijding van 'iet Nauw van Bath en de eventuele komst van een olieraffinaderij bij Ternaaien. „Het is volkomen verkeerd om te onderhandelen in de trant van: als jullie Ternaaien willen dan lekker geen Baalhoekkanaal". De heer Jansen meende dat door een dergelij ke houding de verstandhouding tussen beide landen er niet beter op zou worden. Prof. dr. Gijsels van de rijksuniversi teit van Gent vond dat de reactie vanuit België moest komen en dat men daar zo langzamerhand tot bezin ning zou moeten komen. Over Ter naaien was niemand te spreken, de heer Jansen: „Dat wordt een lijdens weg voor het. milieu, de economie en de betrekkingen tussen Nederland en België, Prof. dr. Gijsels: „De vestiging va.n een olieraffinaderij moet serieus on derzocht worden en niet zoals het nu gebeurt". Tot de heer Jansen zei hij: „Er is een parlementslid geweest die over de vestiging van een raffinaderij te Ternaaien heeft gezegt 'dat zullen we de Belgen betaald zetten'. Die man moet een klap op zijn radicale kop krijgen", aldus de heer Gijsels die graag zou zien dat Nederland en Bel gië elkaar in goed overleg zouden kunnen vinden. WWW3 -v"1 ZONNIGE PERIODEN Perioden met zon maar ook plaatse lijk nog een buL Matige tot vrij krach tige wind uit noord tot noordwest. Maximumtemperaturen rond 14 gra den. Overwegend droog met zonnige perio den. Geleidelijk hogere temperaturen, vooral overdag. Weersvooruitzichten in cijfers genr'd- deld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 2-8: min, temp.: van 2 tot 6 graden onder normaal; max. temp.: van 0 tot 3 gra den onder normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1-7; min. temp.: van 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Normalen voor 3-7 oktober: min. temp. max. temp. Den Helder 10 15 VTïssingen 11 16 Eelde 7 15 Vliegv. Zuid-Limburg 8 16 De Bilt 8 16 Gemid. over Ned. 8 16 ZON EN MAAN 2 oktober Maan op 13.26 onder 21.(X Zon op 06.42 onder 18.1" Laatst zag ik een Fleurop- bloemist sneeuwschoenen kopen. Hij ging een bloemen- groet bezorgen in IJsland. Niemand v/oonl te ver weg... om bloemen te krijgen. Raadpleeg uw Fleurop-bloemlsL Denkt u dat Afrikaantjes uit Afrika komen? Mis... uit Amerika. U leest erover in het Fleurop-bloemenboek. Spaar de gratis chrysal- en pokonzakjes van uw Fleurop-bloemtst. De aankomst nan graaf Floris IV (tweede van rechtsen zijn gemalin (links naast hem). Rechts schout Moermond en naast de gravin de echt genote van de schout. LANDING FLORIS IV, HISTORISCHE OPTOCHT EN SCHITTEREND VUURWERK Slot van pagina 1 dere aanwezigen, dat; het, traktaat over het Baalhoekkanaal en de afsnijding van de Bocht van Bat.h eerst, in de kamer besproken zou worden voordat het gesloten werd. Grote waarde Drs. W. Wolff van het Delta Instituut had. voordat de politici zich op het Land van Saeftinge wierpen, de bio logische waarde van liet gebied uit eengezet. Ilij kwam tot de conclusie dat het natuurgebied tot elke prijs behouden zou moeten worden. Hij wees er op dat in het kader van de deltawerken en de aanleg van het Rijn- Scbelde-kanaal verscheidene schorren- gebieden verloren waren gegaan. „Voor 1970 beschikten we nog over ongeveer 8000 ha schorren, maar binnen afzien bare tijd als de Oosterschelde ten minste dicht gaal is daar slechts 3000 ha van over. En hiervan liggen er 2700 ha in Saeftinge". Volgens de heer Wolff is het type schorren in Saeftinge relatief zeld zaam doordat de invloed van de Schel de een brakwatergemeenschap tot ont wikkeling brengt. Vervolgens kwam de heer J. Leemans van de katholieke uni versiteit van Nijmegen aan het woord om te spreken over de 'ervaringen van een natuurliefhebber'. De heer Leemans vertelde dat hij een half jaar onder zoekingen in het gebied had gedaan en na die periode tot de conclusie was gekomen dat het 'een uniek natuurge bied' is dat behouden moet worden. Hij wees er op dat het Lan van Saef tinge volgens de wet nog geen natuur gebied is. Evenals de heer Wolff ver duidelijkte hij zijn inleiding met dia's. Heimwee 's Middags werd er een film vertoond van Marcel Verbruggen uit 's-Graven- deél die een tocht langs de Wester- schelde had vastgelegd. Ondanks de ken de fabrieksschooralenen 'waar hij in de film ruime aandacht aan had bes'--! meende hij dat er nog vee) natuurschoon is. Zijn conclusie de film was nog niet gesynchroniseerd: „Onder de indruk van het natuur schoon. heimwee naar wat verloren is en angst voor de toekomst." De heer Jansen kwam vervolgens ver tellen dat hij pas een maand geleden met het Lan van Saeftinge was ge confronteerd. „Waar ligt. dat aan? Misschien iets om over na te denken". Tussen de bedrijven door kreeg ir. Mertens de handen op elkaar met uit vallen in de richting van rijkswater staat. Roels vermeed Oosterscheldedebat SINT NIKLAAS PvdA tweede ka merlid P. A. Roels heeft tijdens het congres over het Verdronken Land van Saeftinge in zaal 'Centrum' te Sin' Niklaas geweigerd om de Ooster- scheldekwestie in het debat te betrek ken of hij 'zou daarvoor uitgedaagd moeten worden'. De tegenpartij zou dan PPR tweede kamerlid dr. L. Jansen moeten zijn die tijdens zijn inleiding wel aandacht besteedde aan de Oosterschelde. .Het is ontzettend pijnlijk dat D'66, de PvdA en de PPR geen meerderheid in de kamer hebben, want dan zou er geen Oosterscheldeprobeleem zijn. Wij zijn tegen kerncentrales en de afslui ting van de Oosterschelde", hield het PPR tweede kamerlid de ongeveer 125 aanwezigen voor. De heer Roels kwam daar later nog eens op terug: „De Oosterschelde heeft niets met het Land van Saeftin ge te maken. Het lijkt me dan ook weinig zinvol om daarover te gaan discussiëren. Als u me uitdaagt wil ik het echter wel doen", aldus de heer Roels. De heer Jansen had geen be hoefte om de handschoen op te ne men. WESTKAPELLE Met een feest met 'veel lui vanachter de to ren', maar toch vooral met een echt 'Weschappels' feest dat tot diep in de nacht voortduurde is zaterdag 'Westkapelle 750 jaar stad' gevierd. Daarmee herdacht het dijkdorp, dat het op 23 mei 1223 wel degelijk tot stad verheven was, toen graaf Floris IV naar Westkapelle kwam om de rol met de 'privilegiën' uit te reiken. Ie, die met ruiters en het wakkere eigen muziekkorps 'O.K.K.' het ere- escorte ging vormen, loste saluutscho ten, die op zee, vanaf het vissersschip VL 19 werden beantwoord. Maar graaf en gemalin verschenen te paard; als het gevolg van do woelige zee was het gezelschap iets oostelijkers geland. In Westkapelle weet men zo'n vondst te waarderen. Na korte woorden van welkom van schout L. M. Moermond die met zijn schepenen voor de offi ciële ontvangst zorgde, trok het gezel schap onder gejuich naar de in de omgeving van 'Het Kasteel van E .-ia' opgetrokken stadspoort, v traaf Floris de schout de sleutel van de stad overhandigde. Westkapelle was stad geworden en een passage uit de oorkonde, die graaf Floris op het stad huis aanbood, loog er niet om: 'Zoo waer de Poorters van Westcappel het hebben te doen in Walcheren, zij zullen wesen in onser geleijde en onser beschermernissen gaande ende keeren- In Westkapelle doet men zulke zaken niet dunnetjes over. Feesten dragen er een Bourgondisch karakter en als het dan tóch moet. draagt de gehele gemeenschap een steentje bij en zorgt men met luchthartige ernst voor een gave reconstructie van de gebeurtenis sen. En dan verhoogt het alleen maar de feestvreugde als blijkt, dat de zorg vuldig voorbereide landing van graaf Floris per schip niet kan doorgaan door een ruwe ze.e. Ze hebben op "Westkappel' wel eensj wat anders gezien, maar ja 'adel ver plicht' mag je natuurlijk niet te ern stig nemen. Graaf Floris kwam met gemalin toch. te paard welis-1 waar. maar niet minder welkom, 's Morgens, tegen tien uur, liep het; gemene volk te hoop bij het landings- monument op de dijk, waar de aan-' komst per marinesloep werd ver-; wacht.. De schutterij van Westkapel- ADVERTENTIE MEUBELHUIS RENAISSANCE B.V. VOOR COMPLETE WONINGINRICHTING Vlissingen Middemurg Goes Zeeuwse 'Je hebt slagers en slagersschrijft ons een Terneuzense lekkerbek wijsgerig, 'je hebt er die biefstuk van de haas verkopen en jc hebt er die eerlijk zeggen dat ze dat niet in de kast hebbenMaar nu heb ik m'n draai gevonden'. Zijn verhaal begint met een lofzang op malse biefstuk en in een uit voerige passage beschrijft hij beeldend fioe zo'n stukje vlees zich in de pan en in de mond moet gedragen. 'Het moet als het ware smelten op de tong' deelt hij mee. Het hoeft niet altijd van de haas te zijn, zo onthult hij, een eenvou dig kogelbiefje kan het ook al aardig doen, als het maar mals is, van een aoed beestje. 'Kijk, als ik nu zin heb in zo'n lekker biefje dan bel ik een slager op. Dan zeg ik dat er strakt een jongetje in z'n winkel komt om twee malse bief stukjes en dat ik het beste met hem voor heb. want ik wil hem waarschuwen. Die biefstukjes zijn bestemd voor een marktonderzoek, zeg ik dan. Man, je hebt nog nooit zo iets gegeten. Als onderzoeker kom je mooi aan je trekken'. Een mooie truc. maar een slimme slager had het door Het pakje bief bevatte het volgende briefje: 'Geachte heer. om te voorkomen ■lat u een eenzijdig beeld van ons bedrijf krijgt willen wij voor uw volgende onderzoek onze doorre gen lappen warm aanbevelen'. Terneuzense slagers zijn altijd heel vlugge mensen geweest. De kanton rechter moest er eens een veroor delen in verband met de onstui mige snelheden, die de man bij het vervoer van vlees ontwikkelde. Men noemde hem afwisselend 'het vliegende soepbeen' en 'de razende gehaktbal' de' Schout Moermond was er erg mee in genomen, maar verklaarde toch met nadruk niet verwonderd te zijn dat Westkapelle zo spoedig na Middelburg stadsrechten kreeg. Uitvloeisel van de nieuwe status was, dat men inder haast een eigen galg en schandblok had opgericht, Reportage Het feest was met een dubieus achte grafelijke landing begonnen en dat betekende dat de geheel voor autoverkeer afgezette stad zich begon nen te vullen met Tui vanachter de toren'. Zo'n zes a zevenduizend men sen zagen 's middags de historische optocht als een reportage van de voor bije 750 jaar door de straten trekken hadden schitterende wagens gebouwd, die via Willebrord, die in 694 te West kapelle een godsbeeld verbrijzelde en de invallen van de Noormannen door de tijd ging naar bezetting en bevrij ding en de wagen 'recreatie en wel vaart' die voor 1973 poseerde. In veer tien wagens las men de geschiedenis van Westkapelle, de "bittere armoede' uit de jaren 1840-1900, Spaanse en Franse tijd, de gildentijd, de eerste activiteiten van de dijkwerkers, Jaco ba van Beieren die bij wijze van af wisseling niet naar Westkapelle kwam voor een vrijage maar om de kerk vrij dom van schot en bede te geven, de haringvangst uit de veertiende eeuw. de overwinning op de Sluizenaars in 1256, het bezoek van Karei de Vijfde in 1540 en vanzelfsprekend ook hel bezoek van graaf Floris IV in 1223 in wie vele bezoekers oud-burgemees ter De Meester meenden te herkennen een uiteraard op toeval berustende gr lij kanis Urenlang circuleerde de historisch optocht door de stad, en zelfs eei enorme bui, aan het eind van de rou te, kon het niet winnen van het er thousiasme van de deelnemers. Vuurwerk Westkapelle vierde feest. En ho. 's Avonds stak men bij de kreek ee; fantastisch en kostbaar vuurwerk ai dat duizenden belangstellenden trok Tevoren had 'Vlijt en Volharding' ui Souburg op de stedelijke mark al voor een daverende taptoe gezorgc Daarna werd de viering in een grot feesttent op de Markt en in de café' tot diep in de nacht voortgezet. Bou gondisch en bruisend, met zang - men hoorde veel oude Westkappels liedjes en dans; in vrijwel alle c; fë's kon een dansje worden gemaak; Tekenend voor de sfeer was. dat dï turbulente feest zonder ëën inciden verliep. Er waren veel Tui van achte en die optocht was vooral de weerslai van de gemeenschapszin in Westka pelle. De plaatselijke vereniginger de .toren' en vanachter die toren, zo weet men in Westkapelle, komt weinig goeds maar die vreemdelin gen waren hartelijk welkom en er zijn mogelijk zaterdagavond meer vriend-j schappen aangeknoopt met 'vreemd' volk' dan in Se 750 jaar daarvoor. In die sfeer paste ook, dat 'Apollo' uit1 Domburg dat 's middags in de hïsto-j rische optocht meeliep, hartelijk werd! toegejuicht, wat ook het geval was met Juliana met majorettenkorps uit' Middelburg, het majorettenkorps Groot Vlissingen en de eigen drum band en muziekvereniging OKK. Reünie De grote belangstelling was in de mor genuren al voorvoeld door de heer K. Faasse, onderdirecteur van de Vlis- singse zeevaartschool, die in gebouw Westkapelle Herrijst' zo'n vierhon derd reünisten (oud-Westkappelaars) toesprak. In zijn toespraak, op rijm en in dialect, zei hij: 'Ik kom dinnet van uus, in straete ziek un joen Ik zege, bliksem veint, wattistur ier te doen? Zoon bèrrug volk ekkier nie dikkuls nog uzzie' De reünisten werden ontvangen door, uiteraard in fraaie historische! kostuums gestoken schout en sche-j penen, die deze dag op het stadhuis nog meer belangrijke gasten hadden. Commissaris der koningin mr. J. van Aartsen kwam 's middags met zijn echtgenote feliciteren en een kijkje nemen bij de historische optocht en in dit gezelschap zag men ook burge-, meesters van de andere gemeenten opj Walcheren, de oud-burgemeesters vani Westkapelle, mr. M. Tydeman, Th. de Meester en F. Bulder, mevrouw S. C. de Casembroot-Baronesse van der Feltz (wijlen commissaris jhr. mr. A. F. C. de Casembroot was in de jaren! kort na de bevrijding burgemeester van Westkapelle) en mevrouw M. Wol- deringh-van der Oo: wijlen de heer Wolderingh was eveneens oud-burge meester van Westkapelle. Zij werden op het stadhuis ontvangen door 'schout' Moermond die met verschil lende van zijn 'schepenen' een fraai historisch kostuum droeg, evenals ge meentesecretaris W. J. K. Dieleman (voorzitter van het comité Westkapel le 750 jaar stad) die zich als 'geheim- j schrijver' had vermomd. Het comité- had voor dit feest zo'n zeshonderd! kostuums gehuurd en daarbij had men voor oud-Westkappelaar, thans gede puteerde A. J. Kaland een fraaie uit monstering van een edelman gereser-, veerd. Maar de heer Kaland had een hem sierend besluit genomen en gaf 1e voorkeur aan een eenvoudig poor terskostuum. In die uitmonstering be diende hij zich tijdens de ontvangst op het stadhuis in de conversatie uit sluitend van een bijna vergeten West kappels. dat niemand hem zou verbe teren. Onder de andere poorters ont stond enige onrust, toen poorter Ka land plotseling was verdwenen. Had poorter Kaland zich onder het gemene volk gemengd? Westkapelle wist spoe dig het antwoord: poorter Kaland hield zich op in een transformator huisje, waar hij persoonlijk toezag op de energievoorziening van de klein verbruikers. En daar had iedereen vre de mee. Hét was een pasklare oplossing, zoals Westkapelle op deze dag op alle even- "ualiteiten een antwoord wist. iegen Toen in de morgenuren na de aanbie ding van de stadsrechten door graaf Floris op de pui van het stadhuis de schoolkinderen volksliedjes zongen, j dreigde een enorme regenbui het pro-| gramma in de war te sturen, De kin-; deren zongen dappor door, maar voor, de hierop aansluitende volkszang (oude Westkappelse liedjes) koos men een droog heenkomen in de grote tent op het Marktplein. De reünisten in "Westkapelle Herrijst' deden eveneens een poging volksliedjes te zingen en tot de andere hoogtepunten van het feest behoorden een ballonoplating door de jeugd, 's morgens bij de aan komst van de graaf en een lampion optocht in de vroege men van de avond. De muziekvereniging 'Luctor et Emergo' uit Zoutelande gaf toen de toon aan voor de verklede jeugd. Tij dens de aansluitende taptoe op de Markt en het .vuurwerk bij de kreek bleef het vrijwel droog, maar later op de avond, tussen elf en één uur 's nachts viel er zoveel regen in West kapelle, dat tegen één uur de grote feesttent op de Markt moest worden ontruimd. Omdat de tent op een lager gelegen gedeelte van de Markt was opgetrokken dreigde door overstro ming het gevaar van kortsluiting in is elektrischeleiclingen en de appara tuur van de in de tent aanwezige band, die voor dansmuziek zorgde. Maar de regen Icon het feest niet ver storen Het ging in andere lokoliteiten, waar eveneens 'levende muziek' was gecontracteerd, door tot laat, heel laat, zonder één dissonant. De Noor mannen waren, in het spektakel van een bruisend feest, vredig geworden. Maar dat was men wel schuldig aan een eerbiedwaardige leeftijd van 750 WEMELDINGE Op de Postweg lussen Kapelle en Wemcldinge is de zestienjarige Yersekenaar A. Lin- denberg zondagavond omstreeks kwart over negen met zijn bromfiets tegen een boom gereden en kort daar na ten gevolge van zijn verwondingen overleden. Zijn duopassagier, de zeven tienjarige M. H. uit Yerseke werd licht gewond. Het stoffelijk overschot is naar het 3ergzichtziekenhuis in Goes gebracht. H. werd nadat de plaatselijke arts eerste hulp had verleend, per ambu lance naar huis gebracht. Het ongeluk ontstond doordat het voorwiel van de bromfiets in de berm terecht kwam waardoor de heer Linderiberg de macht over het stuur verloor. PARTIJRAAD VAN PVDA NAM ZEEUWSE VERKLARING AAN UTRECHT De partijraad van de Partij van de Arbeid heeft zaterdag in Utrecht met algemene stemmen een door de Zeeuwse afvaardiging inge diende verklaring aangenomen, waarin wordt gesteld dat aan beslissingen over de bouw van nieuwe kerncentra les een uitgebreide meningsvorming ïn de tweede kamer vooraf dient te gaan. Via de verklaring werd de tweede kamerfractie van de PvdA verzocht deze zaak reeds bij de komende alge mene beschouwingen aan de orde te stellen. De verklaring, die zonder hoofdelijke stemming werd aangeno men, was namens de Zefeuwse delega tie uitgebreid toegelicht door afge vaardigde G. B. Schoenmakers uit Middelburg. Hij stelde de partijraad op de hoogte van de plannen van het aluiminiumbe- drijf Pechiney om de fabriek in de jaren '76/77 uit te breiden met een De tweede wagen in de historische op tocht "Westkapelle 750 jaar stad', één- van de fraaiste wagens, was gewijd aan de invallen van de Noormannen. Foto PZC) derde productie-eenheid en de mede delingen van de PZEM dat men in verband hiermee neigt naar de bouw van een tweede kerncentrale bij Bors- sele omstreeks 1979. „Deze mededelingen hebben in Zee land gezorgd voor ergernis en toene mende ongerustheid", zo hield afge vaardigde Schoenmakers de partij raad voor. „Terwijl de eerste kerncen trale bij Borssele nog maar sedert enkele dagen op volle capaciteit draait en tegen het in werking stellen van deze centrale nog bezwaarschrif ten lopen, wordt de Zeeuwen de bouw van een tweede nog grotere al aange zegd", voegde hij er onder meer aan toe. Bij monde van afgevaardigde Schoen makers stelde de Zeeuwse delegatie dait de discussie over de noodzakelijk heid van een tweede kerncentrale niet alleen gevoerd mag worden in de staten van Zeeland, maar allereerst thuishoort in de tweede kamer. .Hit vooral om deze zeer ernstige aangelegenheid te vrijwaren van aller lei prestige-overwegingen die in de Zeeuwse staten de besluitvorming beïnvloeden, over de rug van de be volking heen. Het probleem van de kernenergie kan geen Zeeuwse beslis sing zijn, maar is een nationale beslis sing van wereldomvattende heteke- nis", zo werd gesteld. „In Zeeland doet pich echter de drei gende figuur voor dat geheel op die discussie vooruitlopend al een beslis sing wordt geforceerd omwille van de uitbreidingsplannen van een grootka- pitaldstische onderneming, die boven dien nog in het land behoort te staan waar het aluminiumerts wordt gewon nen. E nwat de Zeeuw betreft: de economie gaat weer eens voor de mens", aldus het slot van de toelich ting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2