PROVINCIALE ZEEUWSE C0! SLUITING SCHÖNAU ROEPT VEEL VERZET OP Academische Raad: collegegeld 200 gulden Er moet beschermend statuut komen voor Verdronken Land van Saeftinge*' 55 Partijraad PvdA tegen verlaging defensielasten Onderzoek fusie RPS en bondsspaarbanken de krant van zeeland Bruisend feest m Westkapelle Pagina 2 216e jaargang - nummer 231 Maandag 1 oktober 1973 II1 II I OOSTENRIJK DEED ZWARE CONCESSIE OM GIJZELAARS VRIJ TE KRIJGEN CAGLIARI. SARDINIë: Een van de twee Arabische commando's, die in Oostenrijk drie joden en een douaneman gijzelden, bij de Cessna tijdens een tussenlanding op het vliegveld van Caghari op Sardinië. Het toestel vloog later door naar Libië. (Van onze correspondent) WENEN De gijzelaars zijn bekomen van de schrik, de twee Arabische terroristen zitten veilig en wel in Libië en in Oostenrijk is een felle polemiek losgebarsten over de consequenties. Bondskanselier Kreisky heeft de 'Adelaars van de Palestijnse revolutie' beloofd om de faciliteiten voor de joodse immi granten uit de Sowjet-Unie op te heffen en het opvangcentrum Schönau te sluiten. Niet alleen uit het buitenland, ook in Oostenrijk zelf en zelfs in zijn eigen partij moet hij daarvoor heftige kritiek incasse ren. Kreisky's argument voor deze be slissing was. dat hij alleen door deze concessie de vier gijzelaars levend uit de handen van de terroristen heeft kunnen loskrijgen. En het redden van die vier mensenlevens had voor hem de hoogste prioriteit, heeft hij telkens weer verzekerd. „Alles is reparabel, maar dode mensen kim je nooit meer tot leven wekken", zei Kreisky in de bewuste nacht voor de Oostenrijkse radio om zijn beslissing te rechtvaar digen. Na de tragedie in München vorig jaar had hij maandenlang over legd hoe hij zelf in een dergelijke! situatie zou handelen. Zijn conclusie:! bloedvergieten tot elke prijs vermij-! den. Al zaterdag begon Kreisky het besluit wat af te zwakken. „In het belang van de vrede in Oostenrijk zullen een paar' details worden veranderd, maar in! onze humanitaire houding komt geen. principiële verandering. Oostenrijk j blijft een land. dat aan iedereen, die zich vervolgd voelt, asiel biedt en iedereen, die via Oostenrijk naar een ander land wil reizen, deze mogelijk heid geeft...", aldus Kreisky zaterdag avond bij een speech, aan een diner met een delegatie van de Opperste Sowjet. Het komt erop neer, dat de Russi sche joden voortaan niet meer in „groepsverband" maar alleen nog .In dividueel" via Oostenrijk naar Israël mogen reizen. Ook al heeft Kreisky de Palestijnen dus beloofd om het transit-kamp Schönau te sluiten, danl kan dat toch heus niet van vandaag op morgen gebeuren, zo luidt de rede natie. Eerst moeten die vele tientallen emigranten die er op het ogenblik zitten naar Israël kunnen vertrekken. Dat hangt weer af van het aantal ZOALS VOOR VERHOGING DOOR WET DE BRAUW DEN HAAG De Academische Raad heeft zaterdag besloten staatssecretaris Klein (onderwijs en wetenschappen) te adviseren het collegegeld terug te brengen tot 200,-. Het inschrijfingsgeld zou de staatssecretaris tot 10,- terug moeten brengen. Daarmee zou de regeling van voor 1 september 1972 toen deze bedragen door de wet-De Brauw tot 1000,- en 100,- werden verhoogd, weer van kracht zijn. In de Academische Raad zitten vertegenwoordigers van alle universiteiten en hogescho len. Er moet, volgens de raad, een nieu- we wet komen om de inning en de controle te vereenvoudigen. Naar de mening van de raad moet de overheid zelf zorgen voor een centrale inning. Mr. Cath van de Rijksuniversiteit Lei den noemde de inning door de univer siteiten en hogescholen een uitzonder ingssituatie ten opzichte van de overi ge vormen van onderwijs. Tegen het besluit stemden de uni versiteiten van Leiden, Rotterdam, Amsterdam (Vrije Universiteit) en Nijmegen. De raad was van mening dat in het voorstel van staatssecreta ris Klein de noodzakelijke koppeling tussen collegegeld en herziening van het stelsel van studiefinanciering ont breekt. Daarbij komt dan nog dat het nieuwe financieringsstelsel pas op 1 september 1975 kan gaan werken. Het invoeren van financiële drempels voor hen die geschikt zijn een universitaire studie te volgen, achtte de raad onge wenst. De delegatie van Leiden achtte het advies, gezien de politieke situatie, niet haalbaar. Rotterdam wilde het kabinet de gelegenheid geven een nieuw studiefinancieringsstelsel voor te bereiden. De Vrije Universiteit vond het voldoende om op een ver eenvoudiging van de controle aan te dringen. De delegatie van Groningen achtte de verlaging van f 1000 naar f500 wel een tegemoetkoming aan de studenten, maar zij zag er geen funda mentele afwijzing van het profijtbe ginsel in. Volgens de Groningers gaat Klein steeds meer in de richting van dwangmaatregelen- Klein wil, volgens hen, te veel regelen via algemene maatregelen van bestuur. Men moet een dergelijke zaak bij de wet rege len, vonden zij. Onderstreept vandaag in de krant ;i Nieuws uit Zeeland op de pa gina's 2, 4, 5 en 7. Nieuws uit binnen- en bui tenland op de pagina's 1, 3 én 4. )rladio en televisie op pag. 15. Gport op de pagina's 9, 10, 11, 12, 13 en 14. Het Landelijk Overleg Grondraden vindt dat het advies van de Academi sche Raad de eisen van de studenten onderstreept. Het is ee geling van de mening schappelijke instellingen: de f 500 col legegeld vormen geen politieke reali teit. De boycotacties zullen worden voortgezet. In het LOG zitten de grond, raden van alle universiteiten en ho gescholen. Het LOG vindt dat de collegegelden niet moeten worden geind, voordat het wetsontwerp van Klein inde Tweede en Eerste Kamer is behan deld. Zij zal de studenten dan ook aanraden geen f 500 collegegeld te betalen en ook geen promesse (schuldbekentenis) te tekenen. Het LOG wees erop dat studiefinanciering pas in september 1975 in werking zal treden. De pro messe vermeldt echter dat de student I de f500 al voor 1 januari 1975 moet betalen. Het ondertekenen van een promesse kan, volgens het LOG, in I bepaalde gevallen voor de student, of I liever gezegd zijn ouders, f 1300 min der aan kinderbijslag betekenen. Het LOG zal acties ondernemen aan de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen en aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In Wagenïngen wordt de f 500-regeling van Klein al uitgevoerd, maar de Hogeschoolraad moet er op 6 oktober nog een uitspraak over doen. Aan de Vrije Universiteit zullen de acties zich richten op het intrek ken van de maatregelen van het colle ge van bestuUr en op het isoleren van het college van de faculteiten. beschikbare plaatsen in de vliegtuigen van El Al. En er komen nog steeds nieuwe joden bij, want de stroom uit de Sowjet-Unie van gemiddeld 100 joden per dag gaat ook na het drama van vrijdag onafgebroken door.- Bovendien is slot Schönau een alleraardigst oud kasteeltje in Neder- Oostenrijk, 50 kilometer ten zuiden van Wenen eigendom van een oude Oostenrijkse dame, die het aan de joodse hulporganisaties .Jewish Agen cy" heeft verhuurd. Oostenrijkse juris ten zijn van mening, dat de regering daar niet zo maar en zeker niet opl korte termijn, tussenbeide kan komen, i Mocht slot Schönau werkelijk dicht gaan, wie verhindert de joden dan oml in een willekeurig hotel of bij particu lieren ergens in Oostenrijk te wachten I tot ze kunnen doorreizen? Ook in Israëlische regeringskringen gelooft men dat het „conflict" met Oostenrijk met een sisser af zal lo pen. Van doorslaggevend belang wordt de bespreking geacht die pre mier Golda Meir dinsdag in Straats burg zal hebben met de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken. „Wij geloven niet dat de doorgang van Russische joden in Oostenrijk op het spel staat", zei een regeringswoord voerder, „maar het is eerder een pres- tigezaak die rustig moet betijen. Dat zal een paar dagen duren". Voor de Israëli's is het al erf niet geven van inreisvisa het kardinale punt, en hierover heeft Kreisky onom wonden gezegd dat de Oostenrijkse politiek ongewijzigd blijft. Vandaas komt de Knesset, het Is raëlische parlement, bijeen. Vice-pre mier Allon zal bij afwezigheid van premier Golda Meir een korte verkla ring afleggen, die de Oostenrijkse maatregel veroordeelt en de Knesset zal na het debat in dezelfde toon een motie aannemen. Protesten In Israël worden op grote schaal protestdemonstraties georganiseerd. van Russische immigranten Aviv, onder meer bij de Oostenrijkse ambassade. Ook op internationaal ni veau tracht Israël zoveel mogelijk landen druk uit te laten oefenen op Oostenrijk om haar besluit te herroe pen. Dit niet. zozeer in verband mei de praktische, maar de politieke con sequenties. De Oostenrijkse capitulatie aan de Palestijnse commando's bete kent namelijk een belangrijk prece dent voor mogelijke toekomstige ter reurdaden, en betekent voor Israël een belangrijke politieke neder laag. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft de Oostenrijkse regering om opheldering gevraagd over de be tekenis van het besluit om het door gangskamp Schönau te sluiten voor Russische joden die naar Israël willen emigreren, Minister Van der Stoel noemde het zondag .heel naar dat een dergelijk besluit kon worden dwongen door twee (Arabische) terro risten". De Nederlandse bewindsman ver klaarde dat hij zo nodig ook met an dere landen zal overleggen, .met als uitgangspunt dat de emigratie van Russische joden naar Israël kan voortgaan". Minister Van der Stoel reageert hiermee direct op een schriftelijke vraag van de PvdA-fractieleider in de, tweede kamer, drs. Ed van Thijn, die er bij de regering op heeft aangedron- gen „zich op de kortst mogelijke j termijn te laten informeren over de; regeling die in Oostenrijk geldt sinds vrijdagnacht, toen de Oostenrijkse) WENEN: Zestien uur nadat zij door twee zwaarbewapende Ara bieren uit de trein Moskou-Wenen waren ontvoerd, hebben vier gij zelaars zaterdagmorgen op de Weense luchthaven Schwechat hun vrijheid teruggekregen. Het waren drie Russische joden die onder weg waren naar Israël en een Oostenrijkse douane-ambtenaar. Op ■le foto doet een van de vrijgela ten joden, Chaim Baransky. zijn relaas voor de samengestroomde journalisten. premier Kreisky toegaf aan de eis van de twee Arabische «terroristen het kamp Schönau te sluiten in ruil voor de invrijheidstelling van drie gijze laars". Drs. Van Thijn wil dat de regering protesteert bij Oostenrijk als de nieu we regeling in het nadeel is van Russische joden die willen emigreren. De PvdA-fractieleider wil voorts we ten of de regering zo nodig bereid is om de emigratie van Russische joden te vergemakkelijken, bijvoorbeeld door het inrichten van een doorgangs centrum in Nederland. Protesten zijn in Nederland geko men van KVP-fractievoorzitter mr. Andriessen, hoofdbestuur en kamer fractie van DS70, bestuur en kamer fractie van de Eooms-katholieke Par tij Nederland, de drie joodse kerkge-1 nootschappen het solidariteitscomité voor de joden in de Sowjet- Unie. haar staat en haar veel .sucoe* wenst bij de begrotingsbehandeling in de Het kamerlid Dolman behandelde Zie slot pag. 3 kol. 1 De tot president van Argentinië geko-1 zen Juan Perm heeft opdracht gegeven tot een 'ideologische zuivering' in zijn j beweging en de uitroeiing van marxis-1 tische groepjes daarbuiten. Dit hebben Peronistische kringen zaterdag mee gedeeld. MOTIE VERWORPEN (Van onze parlementaire redactie UTRECHT „Een verrassend onvriendelijk slot van een vrien delijke vergadering", zo typeerde drs. E. van Thijn het indienen van een motie op de partijraad van de PvdA om de defensiebe groting 1974 met enkele honderden miljoenen te verlagen. Het geld dat daarmee vrij zou komen, zou dan moeten dienen voor onderwijs, ontwikkelingshulp, steun aan de gemeenten en voor stadsvernieuwing. De motie werd overigens met een moeten gaan kosten'verzuchtte duidelijke meerderheid 80 procent Scheler. verworpen, nadat eerst Van Thijn De partijraad stuurde een telegram en later staatssecretaris W. Po luk zie h i - ter Vo.-renk. waarin haar ertegen opgesteld hadden. Van Thijn deed dit door te wijzen op het stand punt van de fractie, dat eerst de defensienota afgewacht moet worden1 om te beoordelen of de in het geactu-1 aliseerde Keerpunt genoemde percen tage van 3 procent van het nationale inkomen als norm voor de defensie-1 lasten wel of niet gehaald zou kunnen worden voor 197C. W. Polak verklaarde geen behoef ie te hebben aan de motie. Hij hield de partijraad voor dat i::j de gemeenten, j roe*, name bij het openbaar vervoer. j al voor 100 procent tegemoet v-ko- 1 men. „Wat kan men nog meer verlan gen van de regering?" De partijraad van de PvdA kreeg wel een meerderheid voor een reek- andere moties, te weten voor erken ning van Guinee-Bissau. voor verho- ging van de ontwikkelingshulp, een voor het met klem aan de orde stellen van de kwestie rond de kem centrale in Borssele en een waarin van bet kabinet een standvastige hou ding werd gevraagd ten aanzien van de voorstellen voor de verdubbeling van de hoogste huurwaarde. Scherp werd de houding van de Nederlandse CDA ten aanzien van Chi li veroordeeld, alsmede de medever antwoordelijkheid van de christen-de mocraten in Chili voor het riip ma- ken van het klimaat voor rie junta vastgelegd. Op de Nederlandse re?e ring werd een beroep gedaan de slachtoffers ran de junta hulp te I bieden. De staatssecretarissen van volks huisvesting en ruimtelijke ordening, drs. M. van Dam en J. Schaeferj zetten tegenover de zeer kritische op merkingen over het huurbeleid hun I beleid nogmaals uiteen. Zij hielden de afgevaardigden voor dat pas na 1974 j verwacht kan worden dat het nieuwe beleid zichtbaar wordt. ..Doelma'ig-1 heid en kostenbesef bij de gemeente-1 besturen bij de volkshuisvesting die- nen voorop te staan. Ik heb de indruk gekregen dat vele gemeentebesturen i lijden aan „subsidiaritus", want wat moet ik zeggen als ik voorstellen krijg om 50 woningen te subsidiëren j die te zamen meer dan 11,5 miljoen BRANDT EERDER TERUG UIT AMERIKA BONN' Bondskanselier Brandt Is zondag, een dat: eerder dan hij aarv \ankelijk van plan was. teruggekeerd van een bezoek aan de VS. Hoewel Brandt zelf ontkende dat er een di rect verband bestaat, wordt er in Bonn niet aan getwijfeld dat hij hals over kop Is teruggekomen vanwege de opschudding dit- Herbert Wehner heeft veroorzaakt. Het feit dat Wéhner, SPD-fractielei- der m de Bondsdag, vrijdag uitgere kend vanuit Moskou de Berlijn-poli- tiek van de regering bekritiseerde, is thans het centrale thema in de West- duttse politiek. De top van de opposi tie, voor eer, part:'congres van de CSU verzameld _n Muencben. besloot DEN HAAG (ANP) De PTT heeft zaterdagavond in een com muniqué meegedeeld, dat „de Nederlandse Spaarbankbond en de PTT gemeenschappelijke mogelijkheden gaan onderzoeken om te komen tot een fusie van de bondsspaarbanken en de Rijkspost spaarbank". De tweede-kamerleden Scholten en Tolman (chu) hebben inmiddels aange kondigd hierover vandaag schriftelijke vragen te zullen stellen aan óe minis ters van financiën en van verkeer en waterstaat. Zij willen onder meer worden ingelicht over Se achtergronden en doelstellingen van deze fusie en over de gevolgen voor spaarders en werknemers. Ook zullen zij vragen of deze fusie verandering zal brengen in de plannen van de Rijkspostspaarbank tot uit bouw van zijn activiteiten. Eind augustus ati jaar bedroeg het door spaarders aan de bondsspaarbanken toevertrouwde tegoed ruim 10,8 miljard en het inleggerstegoed bij de RPS ruim 7,8 miljard. teriijk staat in de Berhjn-overeen- fcomst var. Amerika. Engeland, Fr-ns.- r.u: en de Sowjet-Ume (de vier t/.r Berlijn verantwoordelijke landen). Wehner is ernstig bezorgd dat hier door het proces van toenadering tot Oost-Europa vooral tot de Sowjet- Unie zou kunnen worden bedor- AI eerder had hij in de Sowjet-Unie zijn mening herhaald dat de voor Berlijn bereikte overeenkomst de best mogelijke is geweest. Wie er nog verbeteringen in meen: ze moeten aanbrengen, z-ou zich niet alleen tot de Sowjet-Unie moeten -wenden met zijn kritiek, maar tot alle vier de ondertekenaars. Ongelukkigerwijs was Brandt net van plan een van de andere ondertekenaars (Washington te overtuigen van de noodzaak om hard te blijven in de kwestie-Bri:ju. toen Wehner vanuit Moskou liet v.»- CONCLUSIE TIJDENS CONGRES OVER LAND VAN SAEFTINGE „ARGUMENT TEGEN VERDERE AANTASTING" SINT NIKLAAS „We zullen er bij de bevoegde instanties op moeten aandringen dat er een beschermend statuut komt voor het "Verdronken land van Saef- tinge'. Het initiatief zal van Ne-| derlandse rij de moeten komen omdat het Land van Saeftinge Nederlands grondgebied is. Het beschermend statuut betekent een stevig argument tegen ver-, dere aantasting van het natuur- Zo luidde één van de voornaamste conclusies, uitgesproken door prof. dr. H. Gijsels van de universiteit van Gent, van het internationale congres over het Land van Saeftinge dat zaterdag in zaal Centrum te Sint Niklaas werd ge houden. Tijdens het congres werd in woord en beeld het belang van het natuur gebied van 2700 ha in Oost-Zeeirwsch- Vlaanderen naar voren gebracht, 's- Morgens werd er voornamelijk aan dacht besteed aan de biologische en ecologische waarde van het schorren en slikkengebied en :s middags kwam de politiek aan de beurt. Vooral in de middagzitting werden er nog al wat zijpaadjes bewandeld en werden met name de noodzaak van het Baal'noekkanaal en de afsnijding van het Nauw van Bath ter discussie gesteld. Over de eventuele schade die door beide projecten voor het Ver dronken Land van Saeftinge zou kun nen ontstaan kwam echter geen dui delijke visie naar voren vooral omdat het ministerie van openbare werken op het laatste moment medewerking aan het congres had geweigerd. Ir. A. Mertens belichtte nu, hoewel hij niet op het programma was vermeld, de technische kant van de zaak. Zijn conclusie die met applaus werd ont haald: „We moeten rijkswaterstaat be letten om zich' nog langer belachelijk te maken met projecten waar kop noch staart aan zit. Door de aanleg van het Baalhoekkanaal en de afsnij ding van het Nauw van Bath krijg je een grote verzanding. Dat betekent de doodsteek voor het Land van Saaf- iinge dat afhankelijk is van een goedé eb- en vloedwerking en de haven van Antwerpen. Als ze die plan nen inderdaad doorzetten dan komt er binnen 10 jaar geen schip meer in Antwerpen", aldus de heer Mertens, die de 125 aanwezigen voorhield dat hij dit proefondervindelijk had bewe zen op het waterbouwkundig labora torium te Borgerhout. De heer Mertens kreeg steun van gids in het Land van Saeftinge, F. van de Zande, die het ook maar somber inzag voor de haven van Antwerpen als dej plannen inderdaad door zouden gaan. PPR tweede-kamerlid dr. L. Jansen, hield zich voornamelijk bezig met de vraag of een verder gaande industriële groei op de linker Schelde-oever ge-| west en noodzakelijk is. Hij liet dui-1 delijk uitkomen dat de PPR niet erg geporteerd is voor het Baalhoekkanaal en de afsnijding van het Nauw van Bath. „We willen echt België niet dwars zitten maar we wilier de Bottle- nek (de moeilijke verbinding met Ant werpen) niet weghalen in het belang '/an België. De mensen moeten daar j zelf tot de conclusie komen dat de industriële groei begrensd is", aldus1 de heer Jansen. Het PPR-tweede-kamerlid meende dat er hard onderhandeld moet worden met België. „We kunnen en moeten als eis stellen dat het Scheldewater zuiver moet zijn. Dat kost waarschijn lijk zoveel tijd dat ze ondertussen tot bezinning kunnen komen". Een op merking die met daverend applaus, werd onthaald. Twee octaven lager Het tweede-kamerlid voor de PvdA P. A. Roels ging nader in op de opmer kingen van de heer Jansen waarbij ook hij meer de politieke aspecten bekeek als het Land van Saeftinge zelf:,. Ik ben het over het algemeen met de tendens van het verhaal var. de heer Jansen eens. alleen wel twee octaven lager De Indianenverhalen dat er in 1973 plotseling ergens in dustrie verrijst behoren definitief to'. het verleden. Dat kan in deze tijd niet', aldus de heer Roels die er bij aan tekende dat de staten van Zeeland al- ieen voor industrie bij Bsaihoek heb ben gekozen als de noodzaak daarvoor werd aangetoond." Een opmerking die hem niet in dank werd afgenomen om dat de aanwezigen industrie ten oosten of ten westen van het kanaal als de doodsteek voor het Land van Saef tinge beschouwden. De heer Roels wilde, evenals de an- Zie slot pagina 2 kolom 5 WASHINGTON: Le Wcstduilse bondstonselier Willy Brandt heeft zaterdag in Washington een onder houd gehad met de Amerikaanse oresident Richard Nixon. De staats lieden bespraken de versterking can het Atlantische bondgenoot schap en de verbetering van de betrekkingen met de Scicje: Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1