De Graaf doet kond aan alle Myden Problemen rond 'Smitschorre' in Axel Verbreding Kanaal door Zuid-Beveland Vervallen woning uit 17e eeuw verandert in fraai landhuis HSCianJ Brug bij Sluiskil twee uur buiten gebruik Benoeming RAAD IN BESLOTEN ZITTING „CANISVLIET ONTWIKKELT ZICH GOED" ALMANAK Lichtgewonde bij aanrijding tussen auto's Ledenvergadering Zeeuwse Groene Kruit PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1973 Slot van pagina 1 en Vlake, die beide erg- laag zijn en te kleine doorvaartopeningen hebben om een duwkonvooï met twee bakken te laten passeren. Door afbuiging van het kanaal bij Wemeldinge komt de Bonzijbrug buiten het nieuwe tracé te liggen. De Postbrug zal echter ver nieuwd moeten worden. De beide Vlakebruggen liggen niet helemaal op de gewenste hoogte, maar omdat zij slechts enkele meters te laag zijn wil men deze voorlopig in de huidige vorm laten bestaan. Behal ve de spoorbrug blijft zoals bekend ook na het gereedkomen van de Vla- ketunnel de verkeersbrug gehandhaafd als schakel in de oude Rijksweg 58, die als secundaire verkeersweg blijft bestaan. Een nog niet geheel opgelost probleem is het 'lozen' van de bij het verbreden van het kanaal vrijkomen de grond, in totaal zo'n tien a twaalf miljoen kubieke meter. Men mikt op berging in de Oosterschelde, tegen de dijken, waardoor de buitendijkse oe vers verhoogd zouden worden. Deze oevers zouden zich dan uitstekend lenen voor recreatiedoeleinden. Omdat naar verwacht veertig procent van de scheepvaart over het Kanaal door Zuid-Beveland zal verdwijnen bij de opening van de Schelde-Rijnverbin- dirng medio 1975, is de verbreding onderwerp van langdurige studie ge weest, waarbij ook alternatieve moge lijkheden zijn bekeken. Mede omdat men in deze omgeving in de toekomst meer industriële bedrijvigheid ver wacht ging tenslotte de voorkeur toch uit naar verbreding van het Kanaal .door Zuid-Beveland met de daaraan verbonden bouw van een niéuw slui- zencomlex te Hansweert. In de studie betrok Rijkswaterstaat in allerlei vari anten andere trace's dan het bestaan de kanaal, maar deze onderzoekingen vielen alle negatief uit. Rijkswaterstaat zal er na vaststel ling van het plan ernstig naar streven in 1974 met het werk te beginnen, hoewel er nog vrij veel voorbereidende arbeid moet worden verricht. Werken aan dc wagen van de gtmeente. Met op de achtergrond de gevel van het gemeentehuis van Westkapelle voor de tweede wereldoorlog, (foto P7.C). WESTKAPELLE 750 JAER STADT VVD-LEIDER WIEGEL HOUDT SPREEKBEURT IN BERGEN OP ZOOM BERGEN OP ZOOM VVD-lractielei- der in de tweede kamer H. Wiegel houdt voor de kamerkringen Tilburg en Middelburg van de VVD een spreekbeurt in Bergen op Zoom op maandag 1 oktober. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het Luxor Bowlingcentrum aan de Lieve vrouwestraat 25 en begint om acht uur. SLUISKIL De brug over het ka naal Gens-Terneuzen bij Sluiskil is dinsdagavond twee uur lang buiten ge bruik geweest als gevolg van. een tech nisch mankement. Om zeven uur bleek dat er een stagnatie was opgetreden in de bediening van het mechanisme. Om even na negen uur was het euvel verholpen. De scheepvaart op het ka naal en het wegverkeer hebben weinig last gehad van de stremming. Gedeputeerde J. Boersma naar Sas van Gent SAS VAN GENT Gedeputeerde J. Boersma brengt vandaag (woensdag) een 'kennismakingsbezoek' aan Sas van Gent, B. en w. van die gemeente hebben alle problemen, die ook de portefeuille van de heer Boesma ra ken op het programma gezet. Er zal worden gesproken over onder meer het streekplan, de nieuwe plaats voor het woonwagenkamp in Sas van Gent, de sportaccommodaties, de tweede onitsluitingsweg voor Sas van Gent en de reconstructie van het centrum. De gedeputeerden Van Geesbergen en Van de Bos komen op 10 oktober naar Sas van Gent. CAISSIÈRE VERDUISTERDE VOOR ONGEVEER 200 GULDEN PER WEEK HOEK De recherche heeft dinsdag het onderzoek naar de verduisteringen gepleegd door de 19-jarige mejuffrouw T. van B. uit Biervliet ten nadele van haar werkgever, de zelfbedieningszaak van M. van Leenen in Hoek, afgeslo ten. Mejuffrouw Van B, heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. De recher che schat het totale bedrag dat met de knoeierijen is gemoeid op 15.000 gulden. De caissière heeft wekelijks voor ongeveer 200 gulden verduisterd. Gebleken is dat de moeder van mejuf frouw Van B. zich heeft schuldig ge maakt aan heling van de gestolen goe deren. Mevrouw Van B. ij dinsdag door de recherche verhoord wegens haar deel in de verduistering. Verder is gebleken dat mejuffrouw Van B. zich na haar vertrek bij de zelf bedieningszaak in Hoek, in september vorig jaar, schuldig heeft gemaakt aan enkele kleine diefstallen bij een mos selrestaurant in Piilippine waar vervolgens in diens; was getreden. ABOP-West- Zwsch-Vlaanderen vergaderde BIERVLIET De sectie basisonder wijs van de algemene bond van on derwijzend personeel afdeling West- Zeeuwsch-VIaanderen hield dinsdag avond een vergadering in café Willem Beukelszoon te Biervliet. Op de verga dering, die zeer slecht werd bezocht, waren provinciaal voorzitter P. Nooijer uit Nieuw- en Sint Joosland en bondsraadslid J. Heerebout uit Vlls- singen aanwezig. Gesproken werd over de opheffing de sectie basisonderwijs in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, dit in verband met het aftreden van enige bestuursle den en doordat het regionaal pedago- gi-.h centrum Zeeland steeds meer de taak van de secties zal overnemen. De heer De Nooijer hield een uitvoerig pleidooi voor het handhaven van de sectie. Deze sectie kan dan juist een vinger in de pap houden bij het beoor delen van de cursussen, die het peda gogisch centrum in West-Zeeuwsch- Vlaanderen wil houden. Op 15 novem ber wordt in een algemene ledenverga dering van de Abop verder over b wel of niet opheffen gepraat. Kinderzorg krijgt ruim 42.000 gulden uit nalatenschap MIDDELBURG De algemene verga dering van de vereniging Kinderzorg te Middelburg is dinsdagmiddag ak koord gegaan met de verkoop van een viertal panden te Gouda uit de nala tenschap van wijlen mevrouw E. M. van Gent-Fokkens te Gouda. De opbrengst van deze verkopen wordt gedeeltelijk toegewezen aan Kinderzorg en gedeeltelijk aam de ge meente Gouda. Het gedeelte van de opbrengst dat aan Kinderzorg wordt toegewezen, beloopt een bedrag van ruim 42.000 gulden. De ledenvergade ring.,-die voer dit munt was bijeenge roepen'düürde slechts een tweetal mi nuten ^aangezien het verlenen van deze goedkeuring slecht¥ 'een formele zaak betrof, waarover verder geen op- of aanmerkingen werden gemaakt. Voor zitter ds. H. M. Strating zei desge vraagd dat de vereniging erg- blij is met deze zaak en men het geld goed kan gebruiken voor de eigen bijdrage van ruim 180.000 gulden, die Kinder zorg moet opbrengen voor het nieuwe moisiestehuls in de Middelburgse Kla- renbeek, waarvoor de bouw vorige msonri van start ging. DORP BRUIST VAN ACTIVITEITEN VOOR HET FEEST WESTKAPELLE Onder het motto 'De graaf doet kond aan alle luyden' is de bevolking van Westkapelle enkele maanden achtereen aangespoord actief deel te nemen aan de festiviteiten van aanstaande zaterdag rond de 750-jarige stads rechten. Dat die oproepen een goede uitwerking heb ben gehad blijkt nu het feest voor de deur staat iedere avond in het dorp achter de zeedijk. Tot in de verre omtrek is het getimmer van de hamers vanuit verscheidene loodsen van het slo persbedrijf De Witte te horen. Vrouwenverenigingen maken roosjes, moeders zitten achter naaimachines historische kos tuums voor de kleintjes te ver vaardigen en zelfs op de gemeen tesecretarie moet het dagelijkse werk wijken voor de voorberei dingen van het feest. „Bijna huis aan huis wordt er gewerkt voor het feest", vertelt, de heer F. P. Dominicus, lid van het comité Westcappel 750 jaer stadt'. De tijd dringt, En omdat er nog al het een en amder moet gebeuren heeft hij al gehoord dat heel wat mannen vrijdag een snipperdag zullen nemen. Wie Westkapelle binnenrijdt uit de richting Zoutelande wordt al meteen geconfronteerd met het lanstaande feestgedruis. Een gro te historische stadspoort met een hedendaags verkeersbord marke ren de toegangsweg bij de vuur toren. Vooral aan de praalwagens wordt hard gewerkt. Ze moeten saterdag tijdens de optocht een rijdend geschiedenisboek vormen. Van het jaar 694 tot heden. Op die dag zullen meer dan 1000 Westkapellenaars de dagelijkse kleding afleggen en gehuld in his torisch verantwoorde kledij het straatbeeld vormen. Stadspoort Tegenover 't Kasteel van Batavia komt een bijna zeven meter hoge stadspoort te staan, die op schaal is nagemaakt van het wapen van Westkapelle. Op die toren staan twee herauten die de aankomst van Graaf Floris IV en zijn ge malin met trompetgeschal zullen aankondigen. De landing wordt omstreeks 10.00 uur verwacht. Over de vraag wie de graaf in werkelijkheid is wordt in het dorp veelvuldig gesproken. Alge meen wordt aangenomen dat de graaf momenteel zetelt 'aan de overkant van de Zeelandbrug', maar het blijft een geheim. Na ontvangst, saluutschoten en het oplaten van ballons door de jeugd zal schout L. M. Moermond de sleutel van de stadspoort overhandigen. De ceremonie van 750 jaar geleden wordt nog eens overgedaan. De stoet trekt verge zeld van de ruiterij, de schoolkin deren en de schutterij naar het Marktplein. De muziekvereniging OKK gaat hen voor, Om 11.00 uur worden op de pui van het stad huis de stadsrechten aangeboden. Na volkszang en een demonstra tie van de gymnastiekvereniging ontvangt het gemeentebestuur de oud-Westkappelaars die voor dit feest zijn uitgenodigd, 's-Middags om twee start de his torische optocht. De mobiele ge schiedenis van Westkapelle trekt dan door de straten. De eerste wagen stelt een gebeurtenis uit 694 voor; de eerste christenzende- ling Willibrord slaat in Westka pelle een afgodsbeeld stuk. Via de invallen van de Noormannen, OOSTERLAND In de vacature, ont staan door het ontslag van mevrouw Sinke-Joziasse als onderwijzeres aan de openbare basisschool te Oosterland werd in tijdelijke dienst aangesteld mejuffrouw I. van der Have, voor heen te Haarlem. „BLIJ GEMAAKT MET 2000 WONINGEN" AXEL Het Axelse raadslid P. A. C. II. Dicrick (kvp* heeeft dinsdagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering felle kritiek geuit op dc gang van zaken rond het bestemmingsplan Smitschorre. Zoals beleend was in eerste instan tie de bedoeling dat er in dat plan ruim 2000 woningen zouden verrijzen, waar bij er jaarlijks 200 tot 250 woningen zouden worden gebouwd. Het plan zou dan in 1982 gerealiseerd zijn. Inmiddels is bekend geworden dat er jaarlijks voorlopig slechts 30 tot 40 woningen kunnen worden gebouwd en om die reden hebben enkele raadsleden om een onderzoek gevraagd, omdat men bang is dat dc bewoners straks 'op die grote vlakte zullen verpieteren'. De heer Dlerick had dinsdagavond tij dens de rondvraag vooral bezwaren tegen het ontbreken van inspraak van de bevolking en het feit dat de toe komst van Smitschorre na afloop van de raadsvergadering in een besloten vergadering zou worden besproken. Tijdens de rondvraag sneed hij het aan: „U hebt allen in de krant kun nen lezen dat de bevolking van Sint- Jansteen is ingeschakeld bij het nieu we bestemmingsplan. Zowel de bewo ners als het gemeentebestuur waren SAS VAN GENT —„De oaiiisvliet ontwikkelt zich gunstig. Er zwemmen weer vissen in de Reigerskil". Dat deelde de conservator van de Canis- vlietkreek, de amateur-bioloog J. van der Steen uit Gent, dinsdagavond mee tijdens de jaarlijkse algemene leden vergadering van de jaarlijkse algeme ne ledenvergadering van de heemkun dige kring Sas van Gent. Hetv olledig herstel van het natuurge bied zal nog wel een paar jaar duren, aldus de conservator, die de leden van de heemkundige kring dank bracht voor de moeite die zij zich hebben getroost om de ernstige vervuiling van de kreek onder de aandacht van een breed publiek te brengen. In april van dit jaar werd het uit Zelzate afkomstige rioolwater omgeleid en via een pompinstallatie naar het ka naal Gent-Terneuzen gebracht. De Ca- nisvlietkreek was hiermee gered. De Reigerskil, de watergang waardoor het rioolwater uit Zelzate de grote kreek bereikte, bevat weer dierlijk en plant aardig leven. De sloot doet zijn naam weer eer aan: omdat de vissen er zijn teruggekeerd worden er weer reigers gezien. Ook de voorzitter van de heemkundi ge kring F. Puylaet constateerde dat het resultaat van de Canisvliet-actie positief was. De kring, die op het ogenblik een kleine 400 leden telt, viert volgend jaar april haar vijfjarig bestaan. Na het uitbrengen van de verslagen van het afgelopen seizoen en een bespreking van de verslagen van het afgelopen seizoen en een bespreking van de komende activitei ten (de kring zal zich gaan inzetten voor de restauratie en de inrichting van het zogenaamde klooster aan Westkade in Sas) werd de bijdrage voor het komend seizoen vastgesteld op tien gulden per lid. Tot slot draai de Ro de la Ruelle films van Oud-Sas. De Heemkundige kring begint het sei zoen met een excursie naar Brugge, zondag 30 september. daar blij mee. U weet al twee jaar wel ke typen woningen er komen in dat plan. De gemeenteraad is er echter niets van te weten gekomen. Ik heb er wel eens vragen over willen stel len maar toen werd de spreekbevoegd- heid ontnomen. We zijn allemaal blij gemaakt met 2000 woningen en straks blijkt misschien dat er niets meer komt. Zulke zaken moeten echter niet achter gesloten deuren worden behan deld". Loco-burgemeester D. J. Oggel deelde mee dat het gemeentebestuur nog geen standpunt had ingenomen over Smit schorre. Hij nam er nota van dat de mensen meer openheid wensen. Na afloop van de openbare raadsver gadering werd er een besloten verga dering gehouden, waarbij onder meer het plan-Smitschorre ter sprake is ge komen. Niemand van de raadsleden was bereid om na de besloten verga dering, die tot ongeveer 11 uur had geduurd, bijzonderheden te vertellen over de besprekingen. De heer Dierick: „Ik kan u niet ver tellen waar het over ging. We hebben gewoon prettig met elkaar over een aantal zaken gesproken. Dat was wel gewenst". Ook de heer P. Apers (ge meentebelang) hulde zich na afloop in stilzwijgen: „Ik kan en mag hier niets van naar buiten brengen. In dat geval verbreek ik mijn eed als raadslid". Zeeuwse Vooruitgang Al eerder is in dit hoekje gepleit voor het huis met het derde toilet; twee is uit, drie is in. Dat biedt ook weer eens een nieuw perspectief voor de mensen, die de teksten moeten samenstellen om huizen te slijten: 'ITet huis met de drie gemakken slaat in de Dauwenbeek'. Het derde toilet is natuurlijk geen afronding van een evolutie. Het is een mijlpaal, een marke ringspunt in de weg omhoog. De ontwikkeling schrijdt voort en wie zal zeggen hoe hoog men de eisen nog eens zal olschroeven. Je zou voorzichtig kunnen stellen met een gemak of vijf zes per wooneenheid is toch wel een pla fond bereikt, maar het is met die dingen als in de topsport, men komt steeds verder en hoger en het eind is nog steeds niet in zicht. Het één is verweven met het ander. Geen hoogspringer zal zich met een volle maag aan twee meter twaalf wagen en een lelijke eend haalt met een lege maag en wind mee gemakkelijk hondertien kilometer per uur. Dat verband is er altijd geweest. Een goed Zeeuws boerenonderko- men had het gemak vroeger zo'n twintig meter achter de woning, 'het huisje' of 'de plee'. In de winterdag, als het vroor of regen de zijn er op die tiointig meter verbluffende tijden gemaakt. In ie deur van het huisje was door gaans een hartje uitgespaard. Op een afstand van twintig meier kun je immers niet 'bezet' afle zen, maar je kunt wel zien of er een hoofd achter het hartje sche mert. Vroeger kon je, door het hartje, ook aflezen wie het huisje bezet hield. Bij 'Willem zit op 't uusje' wist men: dat kan wel even aanlopen. En er was maar één huisje, De vooruitgang rekent hiermee voorgoed af. Het is goed daar eens even bij stil te slaan. Het leven is heel wat ingewikkelder geworden. Het hart is er uit, zou je zeggen. Maar we hebben er wel wat moois voor teruggekre gen. IN KLEVERSKERKE WAARDE Bij het viaduct in Waar de ontstond een aanrijding tussen de automobiliste mevrouw W. de J. uit Waarde en de heer B. uit Kloetimge. die met zijn auto uit een zijweg kwam en geen voorrang verleende. Zijn echtgenote liep door de botsing een lichte hersenschudding op en een vleeswond aan haar been. Mevrouw De J. bleef ongedeerd, evenals de vier kinderen die bij haar in de auto zaten. De materiële schade aan de voertuigen is vrij groot. WISSENKERKE De provinciale Zeeuwse vereniging 'Het Groene Kruis' houdt zaterdag 24 november in het dorpshuis te Wissenkerke een al gemene ledenvergadering. Eén van de belangrijkste agendapunten wordt ge vormd door de bespreking van het door de stichting 'Het Zeeuwse Kruis' gelanceerde plan over de regiovor ming. Verder wordt een groot deel van de agenda in beslag genomen door bestuursverkiezingen. De leden vergadering. begint om tien uur. is bilt "terwash'. j AANVANKELIJK ZONNIG Vooral aanvankelijk zonnige perioden en tot de avond op de meeste plaat sen droog weer. Maximumtemperatu ren omstreeks 17 graden en een zwak ke tot matige wind uit west tot zuidwest. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag. Zonnige perioden, mogelijk later re gen en meest normale temperaturen. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor donderdag: aan tal uren zon: 1 tot 7; min. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kaïns op een geheel droog etmaal: 70 procem. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tót 6; min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent,; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Normalen voor 28 sept-2 okt. min. tempmax, t rap. Den Helder 11 16 Vlissingen 12 17 Eelde 8 16 Vliegveld Zuid-Limburg 9 17 De Bilt 9 17 Gem. over Nederland 10 17 ZON EN MAAN 27 september zon zon maan maan op onder op onder 06.34 18.27 07.47 18.13 KLEVERSKERKE Aan de Ruilver- kavelingsweg in Kleverskerke verrijst een schilderachtig landhuis op de plaats waar tot voor enkele maanden geleden een oude woning, daterend uit de tweede lielft van de zeventiende eeuw, in zeer vervallen staat verkeerde. Het nieuwe huis wordt opgetrokken uit de oude stenen van de vroegere woning, maar krijgt een nieuw aan zicht met hoogramen in Romaanse stijl. Dat gebeurt naar tekeningen van de Middelburgse architect P. C. van Loo. op initiatief van de heer A. Groenen dijk uit Arnemuiden, directeur van 'Groenendijks Textiel BV' en het Poopoentru.m Groenedijk in Vlissir.- ger.. .He; is een soort commerciële hobby", zegt de hoer Groenendijk, „waarbij het woord hobby voorop staat. Het is bedoeld als rustpunt voor drukke zakenlieden. Ik verhuur het aan een vriend". Een metselaar en een timmerman van Groenendijks onderhoudsdienst, clie al eerder met dit bijltje hebben gehakt, werken sinds juni aan het sakelijke- ideële project van de heer Groenen dijk, één van de vele die hij met name in Middelburg op het oog heeft. Hoewel de woning niet in de oor spronkelijke staat wordt hersteld, wordt toch zoveel mogelijk de oude sfeer behouden. Behalve de originele stenen wordt bijvoorbeeld gebruik ge maakt van oude plavuizen die zich in de woning bevonden. Voor de dakbe dekking worden ongeveer tweehon derd jaar oude pannen gebruikt, die de heer Groener.chjk nog ergens heef*, ktmnen 'opscharre.en'. ..Restauratie :s het eigenlijk niet". zeg't de heer Van Loo desgevraagd. Het is nieuwbouw met oude steen. De oorspronkelijke staat was moeilijk te achterhalen, er bestaan geen beschrij vingen van". Ook over de oude ge schiedenis van de woning, die tot en met de fundamenten is gesloopt, blijkt weinig bekend te zijn. Het zou in de begintijd zijn bewoond door de ambachtsberen van Kleverskerke. De woning, fraai gelegen en omgeven door bossages, werd tot ongeveer 1963 va,st bewoond. Bij de ruilverka veling in dat jaar kwam de woning in bezit van de 'Stichting Beheer Land bouwgronden', waarbij de agrarische bestemming aan het perceel (één hec tare) werd onttrokken. Het was daar na eer. aar.tr.; jaren eigendom van de arts i„ var der Moer in Arnemui- den. 'Je woning korr.t niet voor op de kjst van Monumentenzorg. hij uitkijkt op het plaatsen van de lichtmasten voor de taptoe, een aantal namen van bewoners die in de achtertuin de versiering voor de gevel aan het maken zijn. De gemeentesecretaris vult hem nog aan„En de burge meester zelf natuurlijk...". Om zeven uur volgt een lampion- 'optocht door verklede jeugd met de muziekvereniging 'Luctor et Emergo' uit Zoutelande. 'Vlijt en Volharding' uit Souburg ver zorgt om 20.00 uur een taptoe op het Marktplein en een groot vuurwerk boven de Kreek sluit de festiviteiten af. Comitélid Dominicus is vol ver trouwen over het welslagen. „Als het weer maar goed is. Want als het ergens waait dan is het hier wel. En dan kim je wel slingers en versiering maken, maar dat helpt dan ook niet veel". De historische stadspoort en het moderne verkeersbord (foto PZC). de ontvangst van de stadsrechten in 1223 en de slag met de Sluize- naars in 1256 gunt men de bezoe kers (er worden er enkele duizen den verwacht.) een kijkje in het welvarende Westkapelle van de veertiende eeuw. Iedere wagen behandelt een stukje geschiede nis, zoals het bezoek van Karei V die drinkgeld uitdeelt aan de dijk werkers, de Spaanse tijd en de Duitse bezetting en bevrijding. De laatste wagen is het heden; de recreatie en de welvaart. Er zal nog menig zweetdruppeltje rollen in Westkapelle voordat de praalwagens gereed zijn, want sommige wagens zijn nog maar in het beginstadium van de op bouw. Andere zaken Behalve de stoet is de bevolking ook bij andere zaken ingescha keld. Men heeft hen verzocht de panden te versieren. Burgemees ter Moermond weet dat er veel animo is voor alle activiteiten bij de bevolking. Hij noemt, terwijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2