PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Astronauten terug na record-ruimtevlucht SPIRO AGNEW VRAAGT CONGRES OM ONDERZOEK Verbreding Kanaal Zuid-Beveland begint in 1974 met bouw sluisput te Hansweert Vakbondsleider in Argentinië vermoord de krant van zeeland Executies in Chili 197) Boekjes voor zesdeklassers Pagina 11 216e jaargang - nummer 227 Woensdag 26 september 1973 CAPSULE DIRECT AAN BOORD VLIEGDEKSCHIP HOUSTON (AP) De tweede bemanning van het Skylab-ruimtelaboratorium, Alan Bean, Owen Ganïot en Jack Lousma, zijn dinsdagavond behouden op aarde teruggekeerd. Om tien voor half twaalf (Nederlandse tijd), precies op het van te voren vastgestelde tijdstip, plonsde de Apollo-capsu- le in de Stille Oceaan, 350 km. ten zuidwesten van San Diego. In tegenstelling tot eerdere bergingen werd ditmaal de cabine met de astronauten uit zee opgepikt door het vliegdekschip 'New Orleans' en meteen op het dek geplaatst. Veertig minuten nadat zij in de Stille Oceaan terecht waren gekomen hees de naar de astronauten gevaren "New Orleans' de Apollocabine aan boord. Daarna ging een arts de cabine in om een medisch onderzoek uit te voeren dat vooral ten doel had om te zien of de astronauten nadelige gevolgen van him langdurig verblijf in de ruimte, hadden ondervonden. Het onderzoek I nam ongeveer tien minuten in beslag waarna Lousma als eerste de cabine i verliet, gevolgd door Garriott en Bean, i Terwijl de boordkapel speelde werden de drie mannen met een vorkheftruck naar de ziekenboeg van de 'New Or-1 leans' gereden om daar verder te wor den verzorgd. Toen de mannen een kort stukje naar de vorkheftruck moesten lopen bleek dat dit niet ge makkelijk ging, zoals ook wel werd verwacht na een langdurige toestand van gewichtloosheid. Ze moesten door assistenten worden ondersteund. Niels bekend Gedurende de tijd dat de Apollo-cabl- ne bengelend aan zijn parachutes naar het zeeoppervlak afdaalde, was niets bekend over de conditie waarin de ruimtevaarders verkeerden, omdat er: geen radiocontact was. Maar kort na de 'Splash down' kwam het bericht dat de astronauten druk bezig waren aan het afwerken van de controlelijst van na de landing uit te voeren handelingen. Toen de Apollocabine in het water te- recht kwam. draaide hij met zijn top! naar beneden en bleef ondersteboven in zee dobberen. Binnenin haalden de astronauten eer., handel over waardoor drie plastic bal lons werden opgeblazen en de Apol locabine zich weer oprichtte. Een van de astronauten verklaarde via de radio dat de landing 'een behoorlijk flinke smak was, maar toch niet al te slecht' was afgelopen. Er stond een flinke golfslag in het landingsgebied. Foto: de capsule, gezien vanaf het vliegdelcschip New Orleans, tijdens het ophijsen naar het vliegdek. SCHOOL DOOR EXPLOSIE VERWOEST VALKENSWAARD (ANP) Dinsdag- jvond omstreeks zes uur is de blo- school aan de Lindeweg te Valkens- waard door een ontploffing in het ke telhuis vrijwel totaal verwoest. Alle raiten zijn gesprongen en de muren liangen er scheef of in brokstukken bij. Er is een enorme ravage aangericht. Ook in de omgeving van de school is veel glasschade. De school heeft een streekkarakter en zal zoals het zich nu laat aanzien waar schijnlijk wel in zijn geheel moeten worden vernieuwd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De scha de loopt in de tonnen. MINISTER VAN JUSTITIE LEGT BEWIJSMATERIAAL TEGEN VICE-PRESIDENT OVER AAN GRAND JURY VUURGEVECHT IN BUENOS AIRES (Van onze correspondent) WASHINGTON Vice-president Spiro Agnew heeft in een brief aan het huis van afgevaardigden gevraagd een onderzoek in te stellen naar zijn gedrag als gouverneur van Maryland, toen hij vol gens het ministerie van justitie steekpenningen zou hebben aangenomen, en zich schuldig zou heb ben gemaakt aan een aantal andere frauduleuze financiële handelingen. justitie, Elliott Richardson, bekend maakte dat zijn ministerie donderdag bewijsmateriaal over Agnew's fraudu leuze praktijken aan een rechtbankju ry in Baltimore te overleggen. Ri- chardsons beslissing betekende dat het ministerie besloten heeft Agnew te vervolgen, en dat het de jury in staat wil stellen om de officiële dagvaar ding tegen hem op te stellen. BUENOS AIRES (DPA, RTR, UPI) De secretaris-generaal van de machtige Argentijnse pe- ronistische vakbond, de Algeme ne Confederatie voor de Arbeid (CGT), Jose Rucci, is dinsdag middag tijdens een vuurgevecht door onbekenden op straat in Buenos Aires doodgeschoten. Het maandag verboden ultra-linkse 'Revolutionaire Volksleger' (erp) heeft b anonieme telefoontjes aan de pers rerklaard verantwoordelijk voor de slag te zijn. Ook werd aangekon- |ögd dat het volgende slachtoffer van ERP de minister van sociale za- Lopez Rega, zal zijn. Het tien miljoen tellende CGT heeft onmiddellijk na de moord op Rucci opgeroepen tot een algemene staking un 24 uur, die dinsdag om 22.00 uur onze tijd zal beginnen. De 46-jarige Rucci, die sinds «cretaris-generaal van het CGT is teweest, was dinsdagmiddag op be- »ek bij zijn zuster in de wijk Flores, een drukke buurt in het westelijke stadsdeel geweest. Bij zijn vertrek ïerd hij in zijn auto met machinege- veren onder vuur genomen vanaf het iak van een leegstaand huis. De auto san zijn lijfwacht, die hem in verband aet eerder geuite dreigementen con stant vergezelde, werd eveneens be schoten. Tijdens de schietpartij tussen ajn lijfwacht en de overvallers, wer- icn Rucci en zijn chauffeur gedood. ÏVee leden van zijn lijfwacht werden smstig gewond. De onbekend gebleven ■■lans sigd iet lien. Het vsïidaay in rda krant Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2,5,6,7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3, 6 en 11. Sport op de pagina's 12 en 13. Radio en televisie op pagina 15. Financieel nieuws op pagina 17. overvallers wisten na het vuurgevecht te ontkomen. Rucci was al verscheidene malen met de dood bedreigd. Bij het ERP stond hij allang op de 'executielijst'. Deze linkse radicalen noemden hem een 'reactionaire vertegenwoordiger van de vakbondsbureaucratie en een ver rader van de arbeidersklasse'. Nog maar een paar dagen geleden zei hij bang voor een aanslag te zijn. Het laatste dreigement had hij kort v zijn dood ontvangen. In een enveloppe met als afzender de metaalarbeiders bond, wartoe hij behoorde, zat een tekening van een doodkist met een lijk dat duidelijk zijn trekken vertoon de. Aan het voeteneinde was een krans getekend met een lint met de woorden 'de minister van sociale za ken Lopez Rega'. Rucci had dinsdagavond een radiotoe spraak zullen houden om de leden van het CGT te bedanken voor hun steun aan generaal Juan Peron bij de verkiezingen van zondag. Richardsons verklaring en Agnews brief kwamen aan het eind van een dramatische dag die 's morgens om half negen begon met een onderhoud tussen president Nixon en minister van justitie Richardson. Dat gesprek duurde anderhalf uur. Daarna werd vice-president Agnew op het Witte Huis ontboden. Zijn privégesprek met president Nixon duurde 75 minu ten. Het Witte Huis en de staf van vice- president Agnew weigerden echter iets los te laten over wat er besproken werd, maar enkele uren later bericht te het weinig bekende persbureau Dow Jones (eigendom van de uitgever van de Wall Street Herald), dat Ag new inderdaad besloten had af te treden. Het persbureau, dat overigens de eerste was die destijds berichtte dat er een onderzoek werd ingesteld naar Agnews handel en wandel in Maryland, zei ook dat Agnew schuld zou bekennen aan een van de drie punten van de aanklacht en dat het ministerie van justitie in ruil daar voor hem de twee andere punten zou kwijtschelden. congres in te schakelen betekent dat hij zijn eigen ministerie van justitie wantrouwt. Ook was niet duidelijk in hoeverre president Nixon deze stap van zijn vice-president had goedge keurd. Het Witte Huis maakte wel bekend dat Agnew de president had algemeen geaccepteerde procedure in de Amerikaanse rechtspraak. Nauwelijks was de Dow Jones ech ter de wereld ingezonden, of de per schef van Agnew maakte bekend dat de vice-president er niet over dacht om af te treden en dat het bericht volledig onjuist was. Kort daarna werd hekend dat de vice-president zich in een brief tot het Huis van! Afgevaardigden had gewend om een afzonderlijk onderzoek in te stellen.! In deze brief verwees hij naar het i Huis van Afgevaardigden als „het li-! chaam voor alle kwesties, de afzetting j van een vice-president betreffen- de". Het was niet onmiddellijk duidelijk; welke juridische gevolgen deze Agnew- j manoeuvre zou hebben: of deze stap! bijvoorbeeld betekende dat de recht-] bank-jury in Baltimore zijn onderzoek! moet uitstellen totdat het Congres zich over de kwestie heeft uitgespro ken. Wel duidelijk was, dat Agnew' kennelijk van mening is dat hij een betere kans heeft om vrijgesproken tel worden door het Congres dan door een rechtbank. Deze gedachtengang is gebaseerd op, het feit dat het congres zeer schuch-, ter is om een afzettingsprocedure te gen een president of een vice-presi- dent on gang te brengen, en dat er uiteindelijk een tweederde meerder heid van de Senaat voor nodig is om de afzetting uit te spreken. Deze twee derde meerderheid is in het verleden bijna altijd een formidabel obstakel gebleken, omdat maar weinig senato ren te boek willen staan als politici die hun eigen president afzetten. Even onduidelijk was gisteravond laat in hoeverre Agnews beslissing om het (Zie slot pagina 3 kolom 3) Stuarraketten De Skylab-2 bemanning was gedwon gen om de Apollo-cabine met nooit eerder beproefde methoden te bestu ren, omdat twee van de vier straal- stuurraketten buiten werking waren. Bean zei dat de Apollo ook met slechts twee stuurraketten goed te besturen was geweest. „Hij vliegt heel gemakkelijk", zo ver klaarde hij. „Beter dan ik had ver wacht. Om moeilijkheden te voorko men had de vluchtleiding opdracht ge geven om de motor van de capsule naar één keer te ontsteken om het ge bruik van de stuurraketjes zo weinig mogelijk te gebruiken. Om 20.50 uur (onze tijd) dinsdagavond hadden de astronauten hun Apollo- ruimtecabine losgemaakt van het ruim telaboratorium Skylab-2. Zij waren 59 j dagen, 11 uur en 9 minuten in de ruim- te, een nieuw record. Hoog boven de Indische Oceaan ge beurde dit, en langzaam verwijderde de ruimtecapsule zich van het 85 ton zware ruimtelaboratorium. In Skylab-2 hebben de drie mannen een afstand afgelegd van haast 39 mil- joen kilometer, en tijdens de reis een 1 weelde aan Inlichtingen verzameld over de aarde, de zon en, op medisch gebied, over zichzelf. Foto: Commandant Alan Bean bij het'verlaten van de Apollo-cabine. NA VASTSTELLING PLAN DOOR MINISTER EERSTE VIJF MILJOEN OP BEGROTING VLISSINGEN Indien de mi nister van verkeer en waterstaat overgaat tot vaststelling van het door rijkswaterstaat uitgewerk te plan voor de bouw van nieu we sluizen in Hansweert met in later stadium de daar aan gekoppelde verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland zal mogelijk nog in 1974 wor den begonnen met deze werken. Het plan moet thans nog de niet ambtelijke Raad van de Waterstaat passeren, die de mi nister adviseert. Zoals gemeld heeft de minister op de begroting een post van vijf miljoen gulden opgenomen om volgend jaat een begin van deze werken mogelijk te maken. De eerste vijf miljoen het gehele project zal enkele honder den miljoenen vergen zijn bestemd voor het doen van grondaankopen in Hansweert en de aanleg van een ge deelte van de bouwput voor de nieu we sluizen. Zodra de tweede fase van het plan wordt uitgevoerd zal dat het gezicht van Hansweert-Oost ingrijpend veran deren. Voor de aanleg van een nieuwe voorhaven met aanlegwerken bij de sluizen moet bijna geheel Hansweert- Oost verdwijnen. Er moeten 200 wo ningen (voor 20 procent reeds rijksei gendom) en onder meer een bejaar dentehuis voor gesloopt worden. Deltawet Met de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland en de bouw van nieuwe sluizen in Hansweert zijn zo als hekend niet alleen scheepvaartbe- langen gemoeid. De oude sluizen zijn slecht, de constructie is verouderd en dat is een belangrijk punt als waterkering voldoen ze niet aan de normen, die de Deltawet stelt. Boven dien kan men er geen zout water meer weren, wat bij afsluiting van de Oosterschelde en het nastreven van een zoet Oostersclieldebekken ongun stig zou werken. Daarom is voor de nieuwe sluizen gedacht aan een vorm, zoals de Kreekraksluizen worden ge bouwd. die voorzien zijn van een ingewikkeld systeem om het zoute water buiten te houden. De scheepvaart profiteert bij uitvoe ring van de plannen mee. want de nieuwe sluizen zullen de oude in capa citeit ver overtreffen. De bestaande sluizen zijn te klein voor de moderne binnenvaart, met name voor de duw- vaart. Van de bestaande sluizen heeft de grootste, de Oostsluis, een breedte van 16 meter, een schutlengte van 152 meter en een diepte van 6,25 meter. Van de nieuwe sluizen krijgt de groot ste een breedte van 24 meter. De exacte schutlengte is nog in studie, maar zal in ieder geval die van de oude Oostsluis aanzienlijk overtreffen. Het bestaande kanaal heeft bij een waterdiepte van 5 Va meter beneden het kanaal peil een bodembreedte van 35 meter. Howel dit nog in studie is, wordt voor het verbrede kanaal ge dacht aan een bodembreedte van on geveer bonder meter bij eenzelfde waterdiepte. Mogelijk is ook. dat het bestaande kanaal nog iets zal worden verdiept. De verbreding denkt men te zoeken aan de westelijke oever, waar ook de minste bebouwing voorkomt. Afbuiging Aan de noordkant, bij Wemeldinge. zo is het idee, wil men over een kort gedeelte een geheel nieuw kanaal gra ven. Men wil het bestaande kanaal oostelijk laten afbuigen en zo 'met een boogje' om het bestaande sluizen- eomplex van Wemeldinge heen in de Oosterschelde laten uitkomen. De slui zen kunnen hier (afsluiting Ooster schelde) geheel vervallen. Het sluizen- complex blijft wel bestaan: met de voorhaven zouden zij bijvoorbeeld een bestemming als jachthaven aan hei Zeeuwse Meer kunnen krijgen. De verbreding van het kanaal is zowel van betekenis voor de scheepvaart als voor de waterhuishouding. Rijkswater staat wil in ieder geval naar een breedte, die aansluitend op de nieuwe sluizen bij Hansweert het kanaal geschikt maakt voor de mo derne binnenvaart. Van betekenis is voorts, dat het kanaal geschikte afme tingen krijgt voor de aanvoer van zoet water, nodig bij het schutten van schepen in Hansweert. Indien het ka naal onvoldoende breedte zou hebben, zouden hierdoor stroomsnelheden kunnen ontstaan, die zowel voor het kanaal zelf (uitschuring) als voor de scheepvaart hinderlijk zouden zijn. Het verbrede kanaal zal ook be schouwd kunnen worden als een ver versingskanaal van het Zeeuwse Meer; men kan er door spuien op de Westerschelae. In het plan zijn daar om naast de eigenlijke nieuwe sluizen te Hansweert spui-openingen opgeno men. Het effect van deze spui-openin gen moet nog worden onderzocht in het Waterloopkundig laboratorium te Delft. Met behulp van een model wil men nagaan in hoeverre dit spuien belemmeringen zou kunnen opleveren voor de scheepvaart. In het onderzoek zijn ook de bruggen over het kanaal betrokken, In bet bijzonder de BonzLjbrug te Wemeldin ge en de Postbrug tussen Wemeldinge Zie slot pagina 2 kolom 2) fjantlijn n Chili zijn de afgelopen we ken mensen geëxecuteerd en boeken verbrand. In de hoofdstad wordt nu huis na huis doorzocht op zoek naar vluchtelingen en op zoek naar wat dc Junta gevaarlijke literatuur noemt. Dat gaat altijd .samen bij dictatoren: Jacht op mensen en vrees voor boeken Onderdrukkers zijn bang voor het vrije woord, het geeft gestalte aan ideeën die de hunne niet zijn en zij wensen d:c uit te roeien. Voor dit soort machthebbers telt een mensenleven niet. tegenstanders wor den opgeruimd. Merkwaardig: tegen over de buitenwereld heeft men altijd nog een excuus bij de hand. maar in de meeste gevallen ls die uitvlucht zo goedkoop, dat men er alleen maar ver baasd over kan zijn. Dat gaat ook op voor Chili. De Junta daar geeft toe dat er doden zijn gevallen, maar zo wordt ge zegd c!e slachtoffers hadden bet aan zichzelf te wijten dat het vuur op hen werd geopend: ze vluchtten name lijk. Ach ja: 'op de vlucht neergescho ten'. Een dertig jaar geleden werd dat zelfde argument in een groot deel van Europa gebruikt, het goedkoopste schijn-alibi voor moord dat denkbaar is. Zou er in Chili iemand zijn die dit alibi in alle ernst wil gebruiken? In Europa zal vermoe delijk niemand aan deze argumentatie enig geioof hechten, daarvoor zijn er al genoeg andere ge tuigenissen en zij spreken van massa executies onder de politieke tegenstan ders van de junta. De nieuwe Chileense regering behoort kennelijk tot het type gewetenloze machthebbers dat ook in Europa heeft huisgehouden. Van één van hen was het lugubere woord: .Als lk over cultuur hoor praten haal ik de veiligheidspal over van mijn revolver". Machthebbers die boeken verbran den zijn bekrompen geesten. En een regering die politieke tegen standers laat executeren, mag op deze naam geen aanspraak maken, ze is niet meer dan een groep die codes toepast die bij de maffia horen. Een groep die minachting heeft voor de mens en de menselijke geest. In dit opzicht zijn executies en boekverbrandingen symp tomen van dezelfde verwrongen geest. De joodse wijsgeer Martin Buber heeft er eens op gewezen dat mens en ge schrift bij elkaar horen en elkaar aan vullen: „Nu en dan sluit ik de deur van mijn kamer en wend ik mij tot een boek, maar alleen omdat ik die deur weer kan openen: een mens kijkt mij aan", In Chili echter kan men de deur van een studeerkamer niet meer sluiten: het leger dringt er binnen en gooit alles van het gedrukte woord dat verdacht is op straat. En de mens die het in zijn bezit had wordt meegeno men: hij kijkt in een geweerloop. Ruim twee jaar geleden zei Allende tot een groep buitenlandse jour nalisten: „Wij zijn trots op onze strijdkrachten. Maar het is logisch dat ze betrokken worden bij het ontwik kelingsproces van ons land. In een land met hoge sterfte- en ziektecijfers kunnen er geen machtige strijdkrach ten zijn. in een land dat economisch onvoldoende is ontwikkeld kunnen er geen technisch volmaakte en goed uit geruste strijdkrachten bestaan". In de afgelopen weken is duidelijk geworden dat het leger zelf althans de leiding ervan een andere keus heeft gedaan. Het ziet er naar uit dat het Chileense volk daarvoor een hoge tol moet be talen. SENAAT VS VOOR TROEPEN REDUCTIE IN WEST-EUROPA WASHINGTON (RTT) De Ameri kaanse senaat heeft dinsdagavond met 84 tegen vijf stemmen een voorstel aangenomen dat de vermindering van de Amerikaanse troepensterke in Euro pa beoogt tenzij de Europese bondge noten van de Verenigde Staten hun me dewerking verlenen om het nadelige effect van deze strijdmacht op de Amerikaanse betalingsbalans te ver minderen. De senaat keurde een door de demo cratische senator Henry Jackson uit Washington ingediend amendement goed dat van president Nixon verlangt dat hij met de Europese bondgenoten tot overeenstemming komt over mid delen om de geschatte kosten van 1.7 miljard dollar voor handhaving van circa 300.000 Amerikaanse militairen in Europa *e compenseren. Opmerkelijk is dat de indiener van het amendement voorheen een sterk tegen stander was van drastische troepenver- minóering. Het amendement werd ingediend als alternatief voor een veel krachtiger voorstel van senator Mike Mansfield, ce fractieleider van de democraten, die een drastische vermindering van Amerikaanse troepen in Europa wilde. Senator Jackson stelde voor dat de Verenigde Staten hun troepen zouden verminderen met een percentage ge lijk aan dat van het tekort op de be oetal ingsbalans als de Europese lan den medewerking zouden weigeren. Het amendement-Jaekson kreeg de steun van een grote meerderheid van de senatoren die het als een goed com promis zagen. Het drinkwater van de waterlef- dingsmaatschappij 'Gelderland' in Yelp blijft gefluorideerd. De kroon heeft een verzoek van het college van b. en w. om de vergunning tot fluori dering van het drinkwater van de warerleidingmij 'Gelderland' in Veïp in te trekken, ongegrond verftlaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1