PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC Ook grootwinkelbedrijf goedkoper BROOD, BENZINE EN AUTO'S WORDEN IN PRIJS VERLAAGD Regering: statiegeld op nieuwe auto van f200.- 'Het Zeeuwse Landschap' beheert nu tweehonderd hectare natuurgebied Werkloosheidsplan heeft geen effect" Den Uyl: reacties best aardig db Auto's CPB OVER PROGRAM KABINET: JE DEREEN VOND MILJOENENNOTA DUIDELIJK STUK Burgemeesters Landbouwschap wil praten met kabinet Grootwinkelbedrijf Melk AH MET DRIETAL RECENTE AANWINSTEN BIJ OOSTBURG, OOSTDIJK EN ANKEVEERE Overzicht Jiantlijn Uitroeptekens j] (e jaargang - nummer 225 september 1973 v DRUKKERIJ DEN BOER GESPECIALISEERD IN BROCHURES DEN HAAG (ANP) De broodprijzen gaan maandag met één cent per 800-gramsbrood omlaag. Dit is een van de resultaten van druk overleg op het ministerie van economische zaken, dat vrij dag is gevoerd over de prijsverlagingen, die als gevolg van de revaluatie van de gulden mogelijk zijn geworden. Er is verder overleg geweest over de prijzen van melk, olieprodukten en ingevoerde auto's en met de raad voor het grootwinkelbedrijf over de uitvoering van de prijsmaatregel in verband met de revaluatie van de gulden. CVISTER LUBBERS Benzine wordt met ingang woensdag 26 september a s. in het wes ten van het land (de provincies Noord en Zuid-Holland en Utrecht) 0,7 cent onze redactie economie) DEN HAAG Het Centraal Plan Bureau heeft berekend, dat bet anti-werkloosheidsprogramma van 750 miljoen van het ka- 'oinet-Den Uyl geen enkel effect zal hebben. Prof. dr. C. van den Beid zegt na het uitvoeren van nieuwe berekeningen dat ook de -evaluatie van de gulden van geen invloed zal zijn. Hij houdt staande, dat de werkloosheid volgend jaar stabiel zal blijven op peil van 100.000 a 105.000. Het kabinet heeft met het nemen van de extra satregel beoogd de werkloosheid beneden de 100.000 te laten dalen. Prof. "m den Beid verwacht pas een daling tot 100.000 in 1975. Het Centraal Plan Bureau is tot de conclusie gekomen, dat de nieuwe asatregelen tot een prijsstijging van 4.8 percent in 1974 zullen leiden, isivankelijk had het CBP 6 percent geraamd. De loonsomstijging zou 8.3 vrcent kunnen bedragen in plaats van de door de regering berekende 10. Hierbij blijft een reële loonsomstijging van 2 percent gehandhaaft. Dat is dan anzienlijk lager dan de loonsomstijging die voor 1973 is geraamd, nl. 14.2 jercent. Minister Boersma van sociale zaken had de nieuwe berekeningen nog niet mtvangen. De minister zei, dat het kabinet alles zou doen om de hoge jsridoosheidscijfers terug te dringen tot beneden de 100.000. per liter en in de rest van het land 1,2 cent per liter goedkoper. Als gevolg van de ongelijke prijsverlaging komt nu, overeenkomstig het verzoek van minister Lubbers, de benzineprijs In 't gehele land op hetzelfde niveau te lig gen. De stookolieprijs gaat drie gulden per ton omlaag. Gasolie en petroleum wor den echter duurder. Voor deze beide olieprodukten overtrof de stijging van de inkoopprijzen en tankervrachten de invloed van de revaluatie. De prijs van gasolie zal stijgen met twee cent per liter en van petroleum met 2,5 cent per liter. Het overleg met de importeurs personen- en bedrijfsauto's, verenigd in de RAI, over de uitvoering van de prijsmaatregel in verband met de reva luatie van de gulden, heeft ertoe geleid dat het ministerie van economische ken ermee heeft ingestemd, dat de tohandel, in geval het technisch mogelijk is de voorraden ingevoerde auto's op korte termijn tweemaal om te prijzen, een andere gedragslijn volgt. Deze houdt in dat de pubiie prijzen van ingevoerde auto's met in gang van 18 september jl. eenmalig verlaagd worden met een bedrag dat overeenkomt met 3 procent in plaats van met 2,5 procent van de invoerprij zen. Dit heeft dan tevens betrekking op de bij de dealers voorradige (op 18 september jl nog niet afgeleverde) nieuwe importauto's. Het effect van de eenmalige prijsver laging met 3 procent van de invoer prijzen zal van merk tot merk en van (Van onze parlementaire redactie) iEN HAAG „De reacties op de miljoenennota waren best aardig. Ze waren eigenlijk positief, als ik Iedereen vond bet een duidelijk Chili Sowjet-Unie heeft de diplo matieke betrekkingen met de Chi leense junta verbroken (pag. 3). Landbouw Europese landbouwcommissa- ir. Lardinois, heeft gezegd dat hij de tijd rijp acht voor een we- reld-landbouwbeleid. (pag 13) Nieuws uit Zeeland op 2, 4, 5, 6, 7,9 en 11 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 3,13 en 29 Sport op pag. 24 en 25 Radio en tv op pag. 27 Beurs en economie pag. 29 En in de zaterdagkrant 17 Vier projecten van Noord tot Zuid. luchtfoto's van vier grote waterstaats- projecten in Zeeland. '.8 Tentoonstelling over een groot Middelburger. Pie ter Tak: Stemmen uit de Kerken. 19 Interviews met de direc leuren van het ETI Zee land en de Stichting Zee land. ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze Zeeuwse instituten. 10 'Leger voor Papadopoulos voortdurend gevaar', een gesprek met twee ex-ge neraals van het Griekse leger. 11 Albanië: meedogenloze strijd tegen modern libe ralisme: De Alkmaarder Henk Wolzak steunt Rus sische dissidenten. pag. 22 Letterkundige kroniek van Hans WarrenPop- praet. pag. 23 Schaken, dammen, bridge, ge. hengelrubriek en puz zel. bijdragen tot de sanering in de politieke verhoudingen". Aldus rea geerde minister-president Den Uyl vrijdagavond op alle goede en ne gatieve reacties van alle kanten op zijn begrotingen voor 1974 gele verd. Iets minder laconiek ging de premier in op de door het Centraal Plan Bureau geuite verwachting, dat het effect van de werkgelegen- heldsmaatregelen van de regering vrijwel nihil zal zijn. „Heit CPB heeft waarschijnlijk het negatieve effect van de revaluatie van de gulden gezet tegenover positieve effect van ons aanvullend werkloosheidsbestri j dingsplan van f750 min. Maar het is mij niet diuidelljk wat de verwachtingen van de directeur van het CPB, prof. Van den Belt, zijn ten aanzien van ons eerder aangekondigde werkge- legenheidsprogram (vóór de revalu atie) van f 550 min. Die cijfers staan ook niet in de Macro Econo mische Verkenningen. Over die ver wachtingen van prof. Van den Belt wil ik eerst wel eens duidelijkheid hebben", aldus Den UyL Tijdens het kabinetsberaad van vrij dag is ook nog een gevolg van de houding van de nieuwe regering- Den Uyl ten aanzien van ontwikke lingssamenwerking besproken. het overleg van Europese lar. en Japan over de scheepvaart (in de Consultative Shipping Group) dat binnenkort wordt gehouden, zal Nederland een nieuwe aanpak voorstellen Tot nu toe waren de scheepvaartovereenkomsten van de groep vaak ten nadele van de ont wikkelingslanden Nederland heeft nu gekozen voor bilaterale en mul tilaterale overeenkomsten met die landen. Daartoe heeft de Neder landse Redersvereniging de mede werking al gegeven. Minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken heeft zo bleek vrijdagavond ook nog knoop doorgehakt: hij zal burgemeestersbenoemingen van grote steden direct overleg plegen met een delegatie uit de gemee-*- raad, waarbij ook namen geno» kunnen worden. De Gaay Fortman ontvangt volgende week een delega tie van de Eindhovense gemeente raad. Voordat de nieuwe commis saris van de koningin in Brabant voor benoeming wordt voorgedra gen. zal de Eindhovense burge meester gevonden moeten zijn. DEN HAAG (ANP) Het Landbouw schap heeft er in een telegram aan de ministerraad op aangedrongen geen besluit tot prijsverlaging voor con- sumptiemelk te nemen en de regeling van de compensatie nogmaals onder ogen te zien. Op de kortst mogelijke termijn wil het dagelijks bestuur van het Landbouwschap er een gesprek over hebben met een delegatie van het kabinet. type tot type iets kunnen verschillen In het algemeen zullen de katalogus- prijzen met omtrent 2 procent omlaag gaan. De prijsmaatregel schrijft voor, dat de inkoopprijzen van voor 15 sep tember jl ingevoerde en betaalde goe deren met ingang van 18 september met 2,5 procent en per 15 oktober as. nog eens met 2,5 procent worden ver laagd. Hiervan mag dus worden afgeweken. Minister Lubbers heeft er als resul taat van het gevoerde overleg mee in gestemd, dat de grootwinkelbedrijven in geval het technisch onmogelijk is om de voorraad geïmporteerde goede ren binnen korte tijd tweemaal om te prijzen een andere gedragslijn volgen. Deze houdt in dat de afprijzingen niet het gehele assortiment geïmporteerde artikelen zullen betreffen, maar zich zullen concentreren op een groep sleu telartikelen. zodanig dat het effect van de prijsverlagingen gelijk is aan dat van de verlaging van het gehele assor timent overeenkomstig de beschikking. De verlaging van de prijzen van deze sleutelartikelen zal dan in één keer plaatshebben. De minister is met de Koninklijke Nederlandse Zuivel bond nog niet tot overeenstemming gekomen over de melkprijs. Het is niet uitgesloten, dat het gesprek dit weekeinde wordt voort gezet. De gesprekken van de minister of zijn ambtenaren met het bedrijfsle- ven over de uitvoering van de prijs maatregel in verband met de revalua tie van de gulden zullen de komende week worden voortgezet. Ook de prij zen van duurzame consumptiegoede ren zullen namelijk ais gevolg van de revaluatie omlaag moeten, aldus de me ning van minister Lubbers. Albert Heijn Supermarkt BV heeft aangekondigd, dat zij als gevolg van de guldenrevaluatie een aantal belangrijke goederen, die zijzelf importeert, vanaf woensdag in prijs zal verlagen. Daar naast zullen ook roomboter, brood en melk goedkoper worden, aldus de Ahold-dochter. Citroën Nederland in Amsterdam en Citroën Nederland en Renault Ne derland in Amsterdam en General Motors in Rotterdam hebben vrijdag laten weten, dat zij als gevolg van de revaluatie van de gulden en de prijsbeschikking van importproduk- ten de prijzen van hun automobielen hebben verlaagd. Citroën heeft een prijsverlaging door gevoerd van ruim twee procent, die is De prijsverlaging, die General Moto: met ingang van vrijdag heeft doorge voerd op al haar Opel-, Vauxhall- en GM Ranger-personenwagens en Opel en Bedfortbedrijfswagens, bedraagt ge- middel twee procent. Renault verlaagt de prijzen met 2,4 WASHINGTON De nieuwe minitser van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten. Henry Kissinger, poseerde gisteren in zijn kantoor in het Wille Huis na dat de senaat goedkeuring aan zijn benoeming heeft gehecht. Het Witte Huis heeft onmiddellijk be kendgemaakt dat hij morgen zal worden ingezworen door minister van justitie Warren Burger. KENTEKENPLICHT VOOR STILSTAANDE MOTORRIJTUIGEN DEN HAAG (ANP) De regering wil een statiegeld van 200 hef fen op motorvoertuigen die voor de eerste maal op de weg worden toegelaten. Tijdens het kabinetsberaad werd vrijdag besloten minis ter Westerterp van verkeer en waterstaat te machigen het wetsont werp statiegeld motorrijtuigen naar de Raad van State te zenden. Het bedrag van 200 zal worden terug betaald als het kentekenbewijs wordt ingeleverd omdat het voertuig buiten gebruik is gesteld. De heffing wordt gezien als eerste stap om het achterlaten van niet meer ge bruikte auto's op de openbare weg tegen te gaan. Bovendien moet de maatregel ertoe bijdragen dat het ken tekenregister wordt gezuiverd. De re geling vormt tevens een aanzet voor de oplossing van het wrakkenprobleem. Ook zal de heffing gedurende de ja ren waarin de opbrengst van het gehe ven statiegeld groter is dan het be drag dat bij inlevering van het kente kenbewijs wordt terugbetaald uit bud gettair oogpunt van belang zijn. Zo verwacht men voor 1974 een opbrengst van 100 miljoen gulden. Het wetsont werp opent de mogelijkheid bepaalde categorieën van motorrijtuigen vrij-, stelling te verlenen van de maatregel.! Men denkt hierbij onder meer aan mo torrijtuigen waarvoor geen kenteken nodig is en aan motorrijtuigen die een bijzonder kenteken voeren: CD, CDJ, GN. Het ligt in de bedoeling motorfietsen en andere lichte twee- en driewielige motorrijtuigen niet aan de heffing te onderwerpen. Het wetsontwerp zal spoedig bij de staten-generaal aanhan gig worden gemaakt teneinde de maat regel op 1 januari 1974 te laten ingaan. Verder ging de ministerraad ermee ak- (Zie slot pagina 3 kolom 7 INVENTARISATIE TOT 5000 HECTARE VLISSINGEN De stichting Het Zeeuwse Landschap' heeft nu ruim twintig natuurgebieden en landschappelijk waardevolle objecten verspreid, door de hele provincie onder haar beheer. Mét de drie natuurreservaten, die men de afgelopen maanden heeft kunnen bemachtigen, om vat het door de stichting be heerde gebied in Zeeland nu tweeëntwintig stukjes en stuk ken fraai landschap, een totale oppervlakte van ongeveer twee honderd hectare. Een bericht in de PZC van vrijdag maakte duidelijk, dat Het Zeeuwse Landschap de laatste tijd ook het beheer heeft verkregen van het gebied 'De Reep' in de Herculespolder bij Oostburg en twee stukken landschap pelijk waardevolle dijk, de Ankeveer- sedijk bij 's-Heer-Arendskerke en de Lavendeldijk bij Oostdijk. Daarmee wil de stichting zegt secretaris dr. W. J. Wolff nit Kapel]e-Blezelinge veilig stellen, dat de gebieden zo gaaf mogelijk worden bewaard: een stre ven waarmee men sinds 1936 bezig! 1». Wat nu in beheer of in bezit is van "Het Zeeuwse Landschap' is echter maar een klein deel van wat men in Zeeland als natuurgebied of land schappelijk waardevol gebied aan merkt. Dr. Wolff: „We zijn samen met staatsbosbeheer en de landelijke Vere niging tot Behoud van Natuurmonu menten bezig geweest aan een inven tarisatie van natuurgebieden in Stee land. Daarbij kwamen we aan een totaal van bijna tweehonderd objec ten, met een oppervlakte van tegen de vijfduizend hectare." kreken en de bebossing rondom is; in handen van Staatsbosbeheer, de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten heeft twee objecten in be heer, de Zwaakse Weel en een inlaag bij het fort van Ellewoutsdijk, Het Zeeuwse Landschap komt nu aan tweeëntwintig objecten: de grootste gebieden zijn in West- Zeeuwsch-Vlaanderen gesitueerd, na melijk Het Zwin (60 ha), Het Grote Gat bij Oostburg (30 ha), de Verdron ken Zwarte Polder bij Nieuwvliet (40 ha), en dan nu ook 'De Reep' (9 h3). Daarnaast beheert men er enkele klei ne stukken duin of dijk. op Zuid-Beveland beheert de stich ting enkele welen (Westeindse Weel Borssele bijvoorbeeld) een aantal dijkgedeelten, de twee vliedbergen en het vroegere kerkhof bij Baarsdorp, een meidoornhaag bij 's-Heer-Arends kerke, een grenslinde bij Kapelle en de buitenplaats 'Landlust' Heinkens- zand; in Walcheren beschikt men over zes vliedbergen; op Noord-Bcveland beheert Het Zeeuwse Landschap een drietal inla gen aan de noordzijde; op Sehouwen-Duiveland en St-Phl- lipsland heeft de stichting de Zuiddijk bij Schuddebeurs en de Bruintjes- kreek bij St-Philipsland in beheer. men beeft het jachtrecht ron den en te jagen van het Veeree Meer. Bepaalde gebieden zijn aangekocht, andere projecten zijn in beheer gekre- Zie slot pagina 7 kolom 2) daag speelt zich een deel van de openbare discussies 'r^2/Sf\ vLa congressen. Dat was vroeger andere: de par-le i's^! mentaire polemiek bleef be- *-5-^ nerkt tot eerste en tweede kamer en oaar deden zich in de meeste gevallen de grote botsingen voor. Daar over werd dan achteraf in partijcon gressen wat geapplaudisseerd, maar meestal bleef het daarbij. De laatste jaren is dat veranderd, vooral na de val van het kabinet-Cals. Met name bij de PvdA is destijds een niet onbelang rijk stuk van de polemiek met ande ren in de eerste tijd vooral met de KVP verplaatst naar het congres. En toen later nieuwe partijen op het politieke podium verschenen D'86 was daarvan een voorbeeld werden de weekend-congressen van de meeste partijen belangrijke evenementen in politiek Nederland. De uitspraken van dergelijke vergaderingen werden ver heven tot orakelspreuken, die de frac tievoorzitters in de tweede kamer min of meer uit hun hoofd moesten ken nen. Ze sloegen er elkaar mee om de oren en als het zo uitkomt doen ze dat nog steeds. Buiten de politieke partijen zijn gro te massale vergaderingen eveneens in zwang gekomen als discussie- en als pressiemiddel. Voorzitters van be langengroepen hebben op deze manier gelegenheid te midden van hun getrou wen de doelstellingen van het eigen beleid nog eens uiteen te zetten. Ze doen dat niet in de eerste plaats voor deze getrouwen die weten wel hoe het zit en zijn het meestal bij voorbaat met de spreker eens maar om over de hoofden van deze aanhangers met anderen te debatteren. Met tegenstan ders. Met een rege ring of met een mi nister. Soms ook met het parlement. En als er op een be paald ogenblik een dergelijke discussie op gang moet wor den gebracht en er is geen congres voorhanden bijvoorbeeld omdat het slechts één of tweemaal per Jaar bij eenkomt dan grijpt men naar het middel van de (speciaal georganiseer de) demonstratieve bijeenkomst. Heel wat groepen in de Nederlandse samen leving hebben de laatste Jaren derge lijke samenkomsten gehouden: ambte naren. politiemannen, vakbeweging, onderwijzers, leraren, op dat moment één in geest en streven. Het laatste voorbeeld van een dis cussie via een congres is de ver bondsvergadering in Leeuwarden van het NVV. waar bestuurder Wim Kok he* voorzitterschap aanvaardde. Bij die gelegenheid hield hij een rede, die niet in de eerste plaats bestemd leek voor de NW-leden zelf dan wel voor regering en parlement. Kok liet name lijk weten dat het NW weliswaar in beginsel loyaal staat jegens de nieuwe plannen van het kabinet-Den Uyl, maar hij voegde er aan toe dat de kamer niet teveel aan die plannen moet tor nen, want dan zou er van de loyaliteit niet veel kunnen overblijven. De nieu we NVV-voorzitter gaf tevens aan wat daarvan de gevolgen zouden zijn: het wordt moeilijker om een centraal ak koord af te sluiten en dat weer bete kent dat geen bijdrage kan worden ge leverd tot de inflatiebestrijding. Dat is nogal wat. Het betoog van Wim Kok kwam er op neer dat de tweede kamer zich dit heel goed moet realiseren bij de algemene beschou wingen: als bepaalde fracties tegen de plannen van Den Uyl ingaan, dan krijgen zij te maken met acties van de vakbeweging. En wat dat inhoudt is de afgelopen jaren wel duidelijk ge worden: in het uiterste geval wordt het strijdmiddel van de stakingen ge hanteerd. Met dit betoog heeft de niei> we NVV-voorzitter zijn forse eerste bijdrage geleverd tot deze hedendaag se vorm van polemiek. Nu zijn forse uitspraken bij toepassing van deze methode niet ongewoon: men komt ze ook in de politiek tegen. Toch is het de vraag of deze manier van dis cussie over de hoofden van de eigen mensen heen bekvechten met andere groepen of partijen wel tot een ideale gespreksvorm kan worden ge rekend. In dit geval bijvoorbeeld komt het betoog van de NW-voorzitter op het volgende neer: „Denk er om, we willen wel met u over een centraal ak koord praten, maar dan moet het wel gaan zoals wij het willen". Is dat nog wel discussie? De uitspraak van Kok suggereert dat de vakbeweging in casu het NW eigenlijk niet bereid is tot luisteren naar andere partners. Gesuggereerd wordt tevens dat er in het politiek overleg tussen regering en parlement geen enkele ruimte meer zou zijn, alsof de kamer de regering geen redelijke argumentatie aan de hand zou kunnen doen voor eventuele alternatieven. Waarom zou dat niet het geval zijn? Dat lijkt ons een kwalijke kant van debatten via congressen: er wor den in eigen kring standpunten ge uit en applaudisserend vastgelegd, ter wijl aan een onderhandelingstafel dan wel in het 'gemeen overleg' tussen re gering en parlement de argumentatie van de ander over en weer kan worden gewogen. Men vergeet echter steeds weer, men wenst het zelfs opzettelijk te vergeten: in het échte gesprek gaat het genuanceerder en redelijker toe dan in de polemiek via congressen. De daar verkondigde standpunten zijn te vaak uitroeptekens. In vele gevallen echter zijn uitroeptekens overbodig. In de kantlijn van gisteren was één woord weggevallen en daardoor kreeg een zinsnede een tegenovergestelde mening dan was bedoeld. Er stond over de vaste oeververbinding dat zij 'niet zou worden aangeboden aan het rijk'. In de oorspronkelijke tekst even wel stond dat na twintig jaar de ver binding 'om niet zou worden 8aneeb~- den aan het rijk'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1