LAATSTE WOORDEN ALLENDE: „LEVEND ZULLEN ZE ME NIET KRIJGEN" Agnew zou spoedig willen aftreden Afvloeiing van 217 man bij Kwatta Meer vraag PTT- diensten verwacht DUITSERS ZIEN NEDERLANDERS ALLEMAAL ALS RUDI CARRELL BELGISCHE EX-PREMIER LEFEVRE OVERLEDEN Wageningen stopt met fluoride REGERING ERNSTIG VERONTRUST OVER TERREURACTIES IN CHILI Sterke inkrimping produktiepakket 1 WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1973 PROVINCIALE ZEEUV/SE COURANT 17 ONTKOMEN MEDEWERKSTER DOET RELAAS: (Van onze correspondent) SANTIAGO DE CHILE „Jullie mogen je leven niet offeren. Jullie zullen de revolutie, onze strijd, moeten voortzetten. Ikzelf? Nee, kameraden, ik neem me het leven. Levend zullen ze me niet krijgen". Dat waren de laatste woorden die presi dent Salvador Allende vorige week dinsdag rond drie uur (plaatselijke tijd) zei tot het kleine groepje medewerkers dat nog in zijn brandende paleis overbleef. Frida Modak, de secretaresse van Allende. was een van hen. Na deze laatste woorden ran Allende vluchtte Frida Mo dak met de raderen het paleis uit, naar de M^.acaanse ambassa de. Daar hadden wij een gesprek met haar. Korte tijd na dit ge sprek kon Frida Modak met een vrijgeleide ontkomen naar Mexi co. Hier volgt haar relaas van de gebeurtenissen in het Moneda-pa- leis. „Kameraad Allende heeft wer kelijk getoond dat hij een revolu tionair was, en hij heeft zich tot op het laatst dan ook als zodanig gedragen. Dat probeert men te verzwijgen, omdat het de beste erfenis is die hij zijn volk heeft kunnen nalaten. „Hij kwam dinsdagmorgen rond half acht in La Moneda (het presidentiële paleis red.) en wist toen al dat de opperbe velhebbers van de strijdkrachten besloten hadden hem af te zetten. Wij de naaste medewerkers en de lijfwacht waren de enigen in de Moneda op dat moment. Meteen werden alle mogelijke maatregelen ter verdediging van de Moneda en onszelf getroffen. Terwijl wij bij Allende waren, werd er opgebeld door generaal Augusto Pinochet (de president van de huidige junta red.) die verklaarde dat men een vliegtuig ter beschikking wilde stellen zo dat iedereen die in ue Moneda was en dat wilde, naar het bui tenland gevlogen zou kunnen worden. In scherpe en duidelijke bewoordingen verklaarde kame raad Allende dat van overgave geen sprake kon zijn''. „Kort daarop belde admiraal José Toribio Mgrino op en eiste dat Allende zich zou overge ven. Alende maakte hem echter duidelijk dat iedereen die capitu leerde een lafaard en een verra der was. net zoals iedereen die opbelde. Op dat moment trokken de carabineros die het. paleis ver dedigden. zich blijkbaar op bevel van hogerhand terug". „Na de eerste aanval op de Moneda. met Hawker Hunter- toestellen. zo rond tien uur, ver zocht president Allende met helm en machinepistool in de hand alle ambtenaren en adju danten naar buiten te gaan. Daar na werden wij, zijn naaste mede werkers. verzameld in de Salon Toesca, waar Allende ons bedank te voor het feit dat we van plan waren zelfs in uiterste nood bij hem te blijven. Hij wilde echter geen onnodige offers verlangen, zei hij. en verzocht iedereen die geen wapens had of er niet mee kon omgaan, de Moneda te verla ten zolang dit nog mogelijk was". Hij verlangde dat alle vrouwen de Moneda zouden verlaten en verklaarde dat hij zou blijven en doorvechten. Niemand verroerde zich, waarop Allende een jeep probeerde te bestellen bij de troepen voor het paleis om de vrouwen af te halen. Zijn twee dochters die ook in het paleis waren, weigerden ook te vertrek ken. Ze zeiden dat ze dan als gijzelaars gebruikt zouden wor den om hun vader tot overgave te dwingen". „Het antwoord van de presi dent: als ze dat doen. dan moe ten ze jullie maar doodschieten en de geschiedenis ingaan als vrouwenmoordenaars. Waarop hij opnieuw de generaal opbelde die het bevel voerde over de tank- troepen voor de Moneda, en nog maals eiste dat er een jeep zou komen. U bent weliswaar een verrader, zei Allende tegen hem. maar ik hoop en neem aan dat u tenminste nog een beetje respect heeft voor het leven van vrou wen. Begeleid door een carabine- ro die in plaats van zijn dienst- wapen een witte zakdoek droeg, vertrokken toen de vrou wen". „Daarna begon het bombarde ment met de Hawker Hunters opnieuw, terwijl we vanaf de Straat Augustinas voortdurend door tanks onder vuur werden genomen. Alles bij elkaar duurde het wel een uur, terwijl ze ook traangasgranaten en machinege weren gebruikten''. „Direct na de luchtaanval reed een t-ank dwars door de deuren van de zij-ingang vanaf de Straat Morande naar binnen tot op het binnenplein. De tank werd echter door een lid van de lijfwacht met een bazooka onschadelijk ge maakt". .Hond één uur pleegde de jour nalist en persoonlijke vriend van de president, Gustavo Olivares, zelfmoord op de eerste verdie ping. Hij verklaarde dat hij wei gerde levend in handen van de coupmakers te vallen. Admiraal Carvajal eiste toen dat een dele gatie van nog aanwezige parle mentsleden naar buiten zou ko men om te onderhandelen. De president stuurde Fernando Flo- res. Daniel Vergara en Osvaldo Puccio. Die kv/amen niet meer terug". „Om 13.55 uur drongen solda len binnen via de ingang van de Straat Morande. die door de tank vernield was. Ze namen tien per son en gevangen en stuurden een boodschap aan president Allende op de eerste verdieping, dat hij binnen tien minuten moest capi tuleren. Allende beval daarop ie dereen van ons die daar nog v/aren, onbewapend naar de bene denverdieping te gaan. Terwijl we de trap afliepen, pleegde hij zelfmoord met het machinepis tool dat Fidel Castro hem cadeau had gedaan en waarmee hij cie hele morgen had gevochten". „Om 14.45 uur leverde niemand in de Moneda. die volledig in brand stond, nog enig verzet: de overgave was een feitMaar pre sident Allende heeft de Chilenen duidelijk gemaakt dat hij zijn revolutionaire proces tot het ein de wilde verdedigen. De enige gedachte die hij tot zijn dood had. was dat zijn offer niet tever geefs zou zijn. Hij walde geen verder bloedvergieten en heeft daarom ook het volk niet bewa pend. Hierdoor ontstonden welis waar conflicten met de kamera den van de linkervleugel van de volksfrontregering, maar hij wist dat een confrontatie alleen het bloed van het volk zou kos ten". „Toen wc allemaal In de grote ontvangstzaal zalen en de toe stand bespraken, kort voordat Al lende zich doodschoot, zei hij de hele Ujd Overgeven? Nooit, nooit, nooit: Hij was zoals ge bruikelijk zeer eenvoudig ge kleed: beige pullover met. polo kraag cn een bruine broek. Zijn machinepistool had hij de hele tijd bij zich". „Toen de soldaten binnendron gen en ons nog tien minuten de tijd gaven om te capituleren, heb ben we hem allemaal verzekerd dat we tot het bittere einde bij hem wilden blijven en met hem wilden sterven. Hij was duidelijk ontroerd, en op een soort vader lijke manier, helemaal niet als een president die ze op dat mo ment uit zijn paleis proberen te schieten, zonder paniek, zei hij: Jullie mogen je leven niet offe ren, want jullie zullen het revolu tionaire proces oris gevecht moeten voortzetten. Nee, kamera den. ik neem me het leven, want levend zullen ze me niet krij gen". .Hij riep daama zijn adjudant, commandant Sanchez, die ons daarop naar buiten leidde en in veiligheid wist te brengen. Zelf heb ik meteen bij de Mexicaanse ambassade om politiek asiel ver zocht. en dat ook gekregen, net zoals een paar honderd andere mensen". „Ik ben ervan overtuigd dat Allende zelfmoord heeft gepleegd, alhoewel zijn weduwe me heeft verteld dat het lijk, toen zij het zag. een serie kogelgaten in de rug had. Maav de hele rechter kant van zijn gezicht was al weggeschoten door het salvo waarmee hij zich van het leven beroofde. Mogelijk is dat ze na derhand nog op hem hebben ge schoten". volkspartij in de Kamo Lefcvrc voorzitter van volkspartij en door waarop hij de schools gen socialisten en lit in inder popu >or Lefevr het Washington Post citeert 'republikeinse leider' (Van onze correspondent) WASHINGTON Vice-presi dent Spiro Agnew zou van plan zijn deze week nog af te treden. Dit wordt gemeld door de Was hington Post, die een 'Republi keinse leider' citeert. Deze Repu blikein, die wofdt omschreven als pro-Agnew, zei volgens het dagblad er voor '99,5 procent' zeker van te zijn dat de vice-pre sident zijn ontslag zal indienen, 'vermoedelijk nog deze week'. Hoewel een zegsman voor Agnew het bericht heeft ontkend, toonde het Witte Huis zich bij monde van per schef Gerald Warren minder dan posi tief. Warren zei „er niets van af te weten", en toen hij gevraagd werd of president Nixon nog steeds vertrou wen had in Agnew, zei Warren: „Geen commentaar". Hij weigerde ook los te laten of stafleden van het Witte Huis OHÏar.gs contact hebben gehad met vice-president Agnew of diens mede werkers. Geruchten over een mogelijk aftre den van Spiro Agnew doen al geruime tijd de ronde en lijken vaak te komen uit de kringen van het Witte Huis. Ze zijn altijd, zoals nu, tegengesproken. President Nixon had eind augustus en ongebruikelijk gesprek van twee uur met Agnew, waarvoor hij in nacht van San Clemente in Californië terugvloog naar Washington, rr weigerde op zijn laatste persconferen tie te zeggen waarover gesproken werd. In de Amerikaanse pers werd gespeculeerd dat het aftreden van de vice-president onderwerp van gesprek :ras en dat de'president van plan zou zijn om de voormalige gouverneur ran Texas, John Connally, te benoe- .uen als Agnews opvolger. De door de Washington Post geci teerde Republikein had. volgens het dagblad, verleden week een gesprek van twee uur met Agnew gehad, waar in hij geprobeerd zou hebben de vice- president te overreden om zijn ont slag niet in te dienen. Een tweede en korter gesprek daarna zou hem ervan overtuigd hebben dat Agnew er niet vanaf gebracht kon worden. Nixon Volgens deze bron van de Washing ton Post zou Agnew willen aftreden om „de enorme pressie op diens gezin te willen afwenden, veroorzaakt om dat hij in zijn functie als vice-presi dent moet proberen zich tegen de beschuldigingen van corruptie te wecrj te stellen". Volgens clczc bron zou' Agnew ook zelf tot de conclusie geko-j men zijn dat de president van hem af wil, zonder dat de president clat met zoveel woorden wil zeggen omdat Nixon, in het zog van de Watergate- sehandalen, zou willen voorkomen de indruk te wekken ook nog zijn vice- president te moeten ontslaan. WAGENINGEN Met ingang van 1 oktober stopt de gemeente Wagenin gen niet het toevoegen van fluoride aan het drinkwater. Hiertoe heeft de gemeenteraad maandagavond met 12 legen 8 stemmen besloten. In mei 1971 werd in Wageningen voor de eerste maal fluor aan het drinkwater toegevoegd. Het per 1 oktober niet meer fluorideren van drinkwater houdt in dat ook de dorpen Renkum. Heelsum. Doorwerth en Heveadorp binnen de gemeente Renkum dan geen gefluorideerd drinkwater meer krij gen. Deze Renkumse dorpen betrek ken namelijk het drinkwater via Wa- geningen. Verklaring namens minister Van der Stoel: DEN HAAG (GPD, RTR, AFP, UPI) De Nederlandse regering is ernstig verontrust over de berichten die haar bereiken omtrent de representatieve maatregelen tegen aanhangers van wijlen Sal vador Allende, die door de nieuwe machthebbers worden geno men of worden geduld. Zij doet via de openbaarheid een dringend beroep op deze machtheb bers om een einde te maken aan repressie en terreur en om, overeen komstig de universele verklaring van de rechten van de mens, leven en goed van de bevolking van het land en van de zich aldaar bevindende buitenlanders veilig te stellen. Deze verklaring werd dinsdag namens minister Van der Stoel afgelegd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken voegde hier nog aan toe dat bij de Nederlandse am bassade in Santiago een stroom van berichten binnenkomt over allerlei vormen van onderdrukking en vervol ging. Er zou onder andere sprake zijn van standrecht. Missionarissen Minstens zeven Nederlandse missiona rissen bevinden zich in Chili in gevan genschap, zo heeft liet centraal com- misariaat in Den Haag uit Chili verno men. Onder de arrestanten zijn: B. Bolk (Idam). J. Brinkhof (Schalk haar), en M. Schram (Vaals), van de oblaten van Maria en vier priesters van liet h. hart: A. Basliaanse, H. Dieles G. de Jong en B. Wijfjes. De bekende pater G. Thijssen is voort vluchtig en wordt gezocht. Zijn huis in de krottenwijk Victoria bij Santia go is zonder voorafgaande waarschu wing door hei leger gemitrailleerd. De zeven Nederlanders zouden vooral als gijzelaars onder arrest zijn ge steld, om zo druk uit te oefenen op pater Thijssen om zich over te geven. „De berichten over de gebeurtenissen in Chili geven aanleiding tot grote verontrusting, met name over het lot van velen die zijn gearresteerd, waar onder ook niet-Chilenen", dit heeft de Nederlandse Pax Christibeweging, ook namens andere christelijke organisa ties in ons land, verklaard in een brief aan minister Van der Stoel. Het PSP-kamerlid Van der Spek heeft mi nister-president Den Uyl gevraagd de Nederlandse ambassadeur in Chili te rug te roepen. Premier Fidel Castro van Cuba heeft dinsdag verklaard dat hij over 'con creet bewijsmateriaal' beschikt dat de Amerikaanse inlichtingendienst (CIA) en het Amerikaanse ministerie van defensie de hand hebben gehad in de staatsgreeji in Chili. Vijf Nobelprijswinnaars hebben zich dinsdag tot secretaris-generaal Kurt Waldheim van de VN gewend met het verzoek „onmiddellijk tussenbeide te komen opdat de veiligheid van de politieke vluchtelingen in Chili ge waarborgd wordt". De militaire junta in Chili heeft dins dag de traditionele parade ter gele genheid van onafhankelijkheidsdag af gelast en laten weten dat er 'drasti sche maatregelen genomen zullen worden op grond van de staat van beleg tegen iedereen die erop betrapt wordt dat hij op militairen schiet of illegaal wapens draagt". Men ziet hier een bedreiging met parate executie De zelfmoordcommando's van Allende- getrouwe verzetstrijders hebben tij dens de' gevechten in Santiago van vorige week zeker 2000 militairen ge dood. Argentijnse studentenbonden zijn op het ogenblik bezig met ae vorming van internationale vrijwilligersbriga- des die in Chili moeten gaan vechten tegen de junta. Slachtoffers In de straten van Santiago wordt nog steeds gevochten tussen arbeiders studenten aan de ene kant en militai ren aan de andere kant. Volgens mensen die in de dodenhui zen en in de boerendorpen in de omgeving zijn geweest, moeten er ze ker 5000 tol 10.000 doden zijn geval len. MAN BRACHT GEROOFD GELD WEER BIJ POSTKANTOOR TERUG DEN HAAG (ANP) Bij het postkantoor in de Wouivermanstraat in Den Haag heeft een man dinsdagmorgen een greep in de kas gedaan. Met het buitgemaakte geld. een bedrag van f 1200,- kwam hij na zijn aanvankelijke vlucht echter weer bij het postkantoor terug. De inmiddels naar het post kantoor getogen politie kon de man aanhouden. De man had bij een loket een cheque ter verzilvering aangegboden ivaar- van de ingevulde naam niet klopte. Toen hij geen geld voor zijn cheque kreeg sprong hij over de balie en deed een greep in de kas. Met het geld vluchtte hij weg. Toen met behulp van de gealarmeerde politie een speur tocht naar de dader was begonnen, kwam deze uit zichzelf weer bij hel kantoor terug met het geroofde geld bij zich. De man zegt het. geld gepakt te hebben omdat hij op zijn cheque, die door het personeel niet in orde ivas bevonden, geen geld kreeg uitbetaald. Hij was zo kwaad geworden, dat hij het geld toen maar zelf paktealdus zijn verklaring. k 'pIRO AGNEEW THEO LEFEVRE zijn mening gaf over politieke zaken en over politieke figuren nam hij nogal wat mensen tegen zich in. Vandaar dat hem na zijn eerste ministerschap geen belangrijke porte feuilles meer zijn toevertrouwd. Wel kreeg hij de gelegenheid zich met energie in te zetten voor een Euro pees weten'-ehap-.beli id. Achteraf er kent men dat Lefevr».-". verdienste vooral is geweest dat hij de stoot heef: gegc/en tot een herziening van de Belgische grondwet 'ia- van België een meer geregionaliseerde staat maakte met grote zelfstandighe.d voor de samenstellend'- delen: Vlaan deren. het WaaLve land en Bruv Memorie van toelichting: verwachte winst 400 miljoen DEN HAAG (ANP) Zowel in kwalitatieve als kwantitatieve zin wordt voor 1974 een toenemende vraag naar PTT-diensten ver wacht. In de memorie van toelichting op de begroting 1974 voor dit staatsbedrijf wordt deze verwachting gebaseerd op de ver wachte conjuncturele ontwikkeling. Daarbij moet rekening wor den gehouden met het optreden van substitutie-verschijnselen, waardoor met name de vraag naar diensten in ae telecommuni catiesector zal toenemen. BREDA (ANP) Bij Kwatta Breda zal het personeelsbe stand binnen enkele maanden worden teruggebracht van 308 tot 91. Dit is dinsdagmorgen meegedeeld aan de onderne mingsraad en het personeel. Maandagavond zijn de vakbon den ingelicht. Als redenen voor de sterke personeels inkrimping geeft de direktie op: een sterke stijging van de prijs van de grondstoffen waarbij de prijs van ca caobonen in korte tijd met 300 tot 400 procent is gestegen, de herwaarde ring van een aantal valuta waardoor een voor de helft exporterend bedrijf als Kwatta ernstig benadeeld werd, de gebrekkige organisatie in het Bredase bedrijf met een verouderd machine park en relatief te hoge personeels kosten. Na het samengaan eind vorig jaar met Continental Foods in België is een onderzoek ingesteld om een einde te maken aan de al jarenlange oplo pende verliezen, van Kwatta in Breda. Vong jaar werd gewerkt met een ver lies van 926.000.de eerste zes maanden van 1973 met een verlies van boven de 1 miljoen. Uit het onder zoek kwamen twee mogelijkheden naar voren: sluiting van Kwatta Breda of een sterke inkrimping van het pro duktiepakket met als uitgangspunt nog allfeen produktie van hoogwaardige produkten in de zoetwarenbranche. Ge kozen is voor dit laatste. Dit houdt in, das de produktie geleidelijk van alleen chocolade zal overgaan op produkten waarin ook chocolade verwerkt zit. Technisch en organisatorisch gezien za! ae reorganisatie "'Continental Food' 2.5 miljoen kosten. De verwachting van de raad van bestuur is dat Kwatta I Breda volgend jaar quitte zal spelen en m 1975 weer een geringe winst kan boeken. Volgens een mededeling van de raad van bestuur is duidelijk gezocht naar een definitieve oplossing voor Kwatta Breda en niet voor een tijdelijke. De vakbonden hebben maandagavond hun oordeel over dc reorganisatie en de voorgestelde afvloeiingregeling op geschort. Zij willen nagaan of zij via een beroep op het enquêterecht of clopr beschuldiging van een slecht be leid kunnen bereiken, dat het finan cieel beleid bij Kwatta Breda voor de rechter aan de orde gesteld kan wor den. Volgens de bonden zijn de laatste jaren zeer grove beleidsfouten ge maakt als gevolg van ondeskundigheid. Over de gevolgde procedure zijn net personeel, de bonden en de onderne mingsraad 'razend', aldus de heer G T. van Os van de Unie BLHP. Over een afvloeiingsregeling is nog weinig bekend. De bonden gaan binnenkort weer met de directie praten. De vakbonden hebben gedaan weten te krijgen dat de benoeming van di- recieur mr. J. M. Misteli tot gedele-1 geerd commissaris weer is ingetrok- ken, volgens de heer Van Os heeft directeur Misteli die benoeming zon- der advies van commissarissen en on- dememingsraad tot stand gebracht. Continental Foods heeft 2,5 min toe-1 gezegd voor de uitvoering van de re-1 organisatie. „Als die toezegging niet gekomen was, zou dat een volledig I faillissement betekend hebben", aldus de heer Van Os. Ook voor de gelddiensten wordt een i groei verwacht, die niet alleen tot] uitdrukking komt in een verdergaandc stijging van het aantal rekeningen bij j de postcheque- en girodienst, maar ook in een toeneming van het aantal handelingen per rekening. Het saldotegoed zal met name onder invloed van een stijgend Joon- er. prijsniveau in 1974 eveneens een nie' onbelangrijke groei te zien geven. De ontwikkeling van het loon- en prijsni veau blijft de belangrijkste factor bij de toeneming van de exploitatielasten Uitgaande van een gemiddelde stijging van lonen en prijzen met respectieve lijk 10 en 5 pet betekent dit een lastenverzwaring ten opzichte van 1973 van respectievelijk 201. min en ƒ77 min. Door de toepassing van arbeidsbespa rende methoden en technieken kan. ondanks de verwachte groei van het verkeer, de toeneming van het gemid delde personeelsbestand beperkt blij ven tot ca. pet. Dit zal daardoor een pe:>. bereiken van ruim 70.500 medewerkers. Als uitvloeisel van het door de rege ring voorgestane prijsbeleid, zal de meeropbrengst van een aantal tariefs- verhogende maatregelen voor 1974 be perkt blijven tot 194 min. Deze ver hogingen werden al eerder aangekon- <ügd. Totaal 40(1 miljoen Het totale resultaat wordt geraamd op 400 min gulden. Hiervan vormt de gekweekte rente op de bij het rijk I belegde fondsen en reserves 125,8 min gulden, zodat het bedrijfsresultaat be draagt 274,2 min gulden. Het verschil tussen ingecalculeerde en betaalde ren te beloopt 138,1 min gld.. 't totaal van de afzonderlijke exploitatiesaldi 136,1 min gulden. Laatstgenoemd bedrag is als volgt samengesteld: post -151,8: telegrafie -4- 17,2; telefonie -f251,5: postcheque- en girodienst - 25,4: draadomroep -5,0: Overige saldi 1,2. Deze specificatie ttont, aldus de me morie van toelichting, duidelijk de grote winstcapaciteit van me: name de telefonie en de aanzienlijke om vang van het nadelige saldo van de- post dat ten opzichte van 1972 met meer dan 50 pet :s toegenomen. Om budgettaire redenen is het noodzake lijk dat PTT in 1974 een extra-bijdra ge aan de schatkist levert van 90 min. Voor investeringen is per saldo een bedrag van 950 min beschik baar. Een belangrijke wijziging in de pro- ouktieplanning zal voor de nabije toe komst noodzakelijk zijn. Het gevolg zal o.m. zijn dat bij de verwachte vraag haar telefoonaansluitingen het .aantal wachtenden van ca. 110.000 per ultimo 1973 zal oplopen tot ca. 150.0Of) per ultimo 1974. Opbrengst '73 lager De herziene raming 1973 wijkt in belangrijke mate af van de oorspron kelijke begroting voor dat jaar. De baten van de diverse bedrijfsonderde len zullen naar verwachting 57 min lager uitkomen dan de oorspronkelij ke begroting, terwijl dc in de begro ting opgenomen meeropbrengst tan nog te treffen tariefmaatregelen ad S 92 inln door een nadere beslissing is gereduceerd tot 51 min. Tesamcn met nog enkele andere verschillen zullen deze omstandigheden leiden tot een winst van 420 min. terwijl in de oorspronkelijk begroting 541 min was geraamd. De groei van het postverkeer zal zich in het bijzonder manifesteren bij de post die veroorzaakt wordt door net sterk groeiende betalingsverkeer van postgiro en banken. De positie van het telegram als communicatiemiddel neemt steeds verder af door de su'osi- titutie naar telefoon en telex. 'Greetje uit de polder' en 'koffie met biscuitjes' BONN „Nederland wordt in het buitenland slecht ver kocht". De man, die dat 'zei, leidt de public relations-afde- ling van een grote Westduitse onderneming. Zijn bedrijf is enkele jaren geleden een fusie aangegaan met een Neder landse parNcer, waardoor hij een land van nabij leerde ken nen, dat er vanuit Duitsland kennelijk heel anders had uit gezien. Wie of wat vormen eigenlijk in de Bondsrepubliek het image van Ne derland? Voorop, zou ik zeggen, het Nederlandse zuivelbureau, dat met Greetje-uit-de-polder in het be kende fantasiekostuum, in tijd schriften. op de televisie, ja zelfs per kookhoek zijn kaas aanprijst. De laatste tijd toont ze bovendien in de tv-reclame de bron van Hol lands glorie: zo'n glanzende stam boekkoe. Het zuivelbureau heeft in Aken een eigen, zeer actief pr- bureau. In de tweede plaats: de verse groen ten en vooral' de reclame ervoor Waar de „Hollaendische Haenchen' bijpassen die hier de worst al jarenlang beconcurreren en na tuurlijk ook de bloemen. Iets van de sfeer, die ontstaat als daar de klemtoon ligt. is op de meest on verwachte momenten te ervaren- Koop een zak bloemenaarde (merk Teutonia, dus: Made in Germany), aanbevolen voor bloempotten en! graven (zo zijn Duitsers) en hetj bijzondere verkoopstuntje luidt:] „Samengesteld volgens Hollands re cept" Industrie De industrie laat. niet verstek gaan, maar is ondanks al die Dafjes op de Autobahnen veel minder bewust bezig het Nederlandse element op de voorgrond te stellen dan de zuivel en het Westland. Natuurlijk komen ook hier de meeste scheer-1 apparaten van de grote gloeilam-1 penfabriek. Die legt echter nergens: ter wereld de nadruk op het ..made in the Netherlands". Dan is er de taal. Nee. uiteraard geen plat-Duits, dat Nederlands. Maar toch... Een Duitser verstaat er genoeg van om het grappig te laten klinken. Een van die vrolijke accenten uit het land van koffie- met-een-biskwietje in plaats van met slagroom en taart, een land waar iedereen (tot en met de ko ningin) fietst. Dat laatste m; dat je het als Duitser Nederlanders eigenlijk niet eens kwalijk kunt nemen dat ze met hun auto's zo onbekommerd, maar levensgevaar lijk over de wegen scharrelen. Autobahn In juni en juli is liet voor de West duitsers zelfs op hun eigen Auto bahnen uitkijken en de kranten attenderen daar dan ok op. want dan trekt het Nederlandse volk, de caravan achter de vaak te kleine auto. zuidwaarts. De uittocht van een kolonie huisjesslakken, onver stoorbaar temidden van de jachten de en met hun lichten knipperende Duitsers. „Die haben mehr vom Leben". vindt mijn buurman, gene raliserend over Nederlanders- Godfried Bomans heeft in Bonn eens, persoonlijk vastgesteld dat wij in Duitse ogen werkelijk opvallen door de gewoonte om 's avonds de gordijnen open te houden. Een af gezaagd voorbeeld, maar je moet hier wonen om te ervaren hoe typerend juist zo'n verschil is. Zo iets helpt mee om het image te vormen, waarin wij voor Duitsers eigenlijk allemaal een beetje Ruai. Carrell zijn. Die handhaaft zich aan de top van het Westduitse tv-amu- sement door de indruk te wekken I dat hij allervriendelijkst en heell openhartig maar wat aan-rotzooit Óp zijn Nederlands, spelend met, allerlei feitjes uit het alledaagse leven en in tegenstelling tot die perfect georganiseerde Westduitse shows. Schitterend, zo'n geconstru eerde mentaliteit- Meisjes sind unsiegbar Maar het paste ook bijna in het hierboven geschetste image dat de indruk werd gehandhaafd alsof Feyenoord en Ajax steeds weer door puur geluk van de ene Europa Gup- ronde in de andere tuimelden, tot Ajax overtuigend afrekende met de Duitse super-klasse. Pers Bewondering Om niet te sterk te overderfjven: de bewondering heeft zijn beperkingen niet alleen op terreinen waar de Duitse superioriteit onomstreden is: industrie, de hardheid van de munt, de literatuur, om maar een paar voorbeelden te noemen. Het geldt ook voor bepaalde takken van sport. Als Sjoukje, Stien of At je medailles winnen zijn onmis-i kenbaar typisch-Nederlandse sport- heldinnen. De kranten maken dan een vriendelijk gebaar naar de grappige taal door wel met een hoofdletter) te schrijven: „Die Wie nu vaststelt da; dit beeld op zijn minst erg onvolledig is. heeft, na tuurlijk gelijk. Helaas dringen van die onderwerpen om trots op te zijn (van de in vergelijking met de Bondsrepubliek zo progressieve rooms-katholieke kerk tot onze on verbloemde liefde voor Freiimoi. die via pers, radio en televisie de Westduitsers zouden moeten berei ken. nauwelijks tot hen door. Er wonen slechts een paar correspon denten als vertegenwoordigers van de omvangrijke Westduitse pers in Den Haag. Het beeld is trouwens niet alleen onvolledig, het is bovendien scheef. In Alten wordt natuurlijk anders tegen Nederland aangekeken aan in Rothenburg-ob-der-Tauber. En des ondanks: net zou weieens kunnen zijn dat zo'n p-r.-man. bij een nade re kennismaking met Nederlands industrie, koopmansgeest en ge- d2chtenwereld. verschillen uit het oog heeft verloren, die hij vroeger terecht had opgemerkt. Koffie met een biscuitje, wat zo „gemuetlich" aan Nederland schijnt te zijn, past nu eenmaal bij ons zoals bier en taart bij een Duitser. U moet maar eens proberen zich een Duitser met a en petit-founje voor te stel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 17