PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GROTE HASJ-SMOKKEL IN HARLINGEN ONTDEKT r Zeker 5 Nederlandse priesters door Chilenen gearresteerd 2 schepen aangehouden - 6 arrestaties Oproep senaat VS aan Sowjet-Unie ZWEEDSE VERKIEZINGEN EINDIGDEN ONBESLIST Zeeuwsch Genootschap verkoopt voormalig museum voor 80 mille aan vereniging Hendrick de Keyser de krant van zeeland HEATH IN IERLAND Zesling in VS W I97J Loze staten pagina 2 216e jaargang - nummer 220 Dinsdag 18 september 1973 HARLINGEN (ANP) De politie in Friesland heeft in de nacht van zondag op maandag zes mensen aangehouden, die betrokken zijn bij een omvangrijke smokkel van hasj uit het Midden-Oosten naar Nederland. Twee schepen de Scheveningen 36 en een sport vissersschip uit Vlieland zijn door politiemannen met succes door zocht. Opslagplaats van illegale hasj was de bodem van de vissers haven in Harlingen. De smokkelaars lieten hasj in zelfgemaakte containers op de bodem zakken, in afwachting van aflevering, waarbij Amsterdamse onderwereldfiguren waren betrokken. HARLINGEN De Scheveningen-36 en het sportvisserschip uit Vlieland, betrokken in de hasj- smokkelaffaire liggen aan de ketting in de haven van Harlingen, geflankeerd door een rijkspolitieboot. Duikers van de koninklijke marine hebben maandagmiddag tussen de 1500 en 2000 kg hasj. een waarde van vele miljoenen guldens vertegenwoor digend, van de bodem van de nieuwe Harlinger vissershaven gehaald. De verdovend middelen waren verpakt in pakjes van een pond en zaten verbor gen in halve dichtgelaste ijzeren zand zuigerbuizen. In iedere buis bevond zich 100 kg. Hert ophalen van deze buit was de OOK JACHT GEMAAKT OP PATER THIJSSEN Plan Volgens het dagblad 'El Mercurio' had de volksfrontregering van president ADende een bloedbad in voorbereiding voor dinsdag de 18e, een nationale feestdag. Bij de traditionele militaire parade in het Park O'Higgins in het centrum, zou het hele paradeveld on dermijnd worden. Daarbij zouden de paraderende regimenten tijdens de ontploffing gedood moeten worden. Eveneens zo schrijft El Mercurio Revaluatie DE Europese commissie is van mening dat Nederland zijn EEG- partners had moeten consulteren alvorens de gulden te revalueren. (Pagina 3). Pompidou CHINA en Frankrijk hebben zich in een verklaring na afloop van Pompidous bezoek eensgezind tegen een hegemonie van de gro te supermachten uitgesproken. (Pagina 9). Nieuws uit Zeeland op pag. 2,4, 5, 7 Binnen- en buitenlands nieuws op pag. 3,9 en 15 Sport op pag. 10 en 11. Radio en tv op pag. 13 Beurs en economie pag. 15 waren aanslagen beraamd op de bevelhebbers van de strijdkrachten en oppositionele journalisten. Aan de andere kant heeft de voor- (Van onze correspondent) SANTIAGO De Nederlandse ambassade in Santiago probeert mo menteel vijf Nederlandse paters vrij te krijgen die gevangengenomen zijn. Zij behoren tot de congregatie van de Heilige Familie. Pater 'Santiago-Thijssen' en pater Jaap Coenen zijn nog steeds 'voort vluchtig', maar naar alle waarschijnlijkheid in veiligheid. De pro vinciaal van de congregatie, pater Kees Wijfjes, is nog steeds niet vrijgelaten door de militaire autoriteiten, ondanks alle activiteiten van de ambassade. Men schijnt gijzelaars te hebben genomen om achter de verblijfplaats van pa ter Thijssen te komen. De militaire junta wenst hem dood of levend in banden Ie krijgen. Volgens berichten uit diplomatieke bron is aan de Nederlandse journalist Jan van der Putten de mogelijkheid ontnomen om te werken. Hij en rijn echtgenote bevinden zich echter in veiligheid. Het dagelijks bestuur van de' Neder landse Vereniging van Journalisten heeft minister Van der Stoel van bui tenlandse zaicen verzocht bij de Chi leense regering stappen te nemen om te waarborgen dat de Nederlandse correspondent Jan van der Putten rijn beroep in Chili onbelemmerd, on bedreigd en in onafhankelijkheid kan uitoefenen. Minister Van der Stoel heeft overigens beloofd al het mogelijke te zullen doen om de belangen van de Nederlandse staatsburgers in Chili te beschermen. De secretaris-generaal van de nieuwe Chileense regering, kolonel Pedro Eivin, heeft maandag verklaard, dat bij de operaties van 11 september in Santiago 95 mensen om het. leven zijn gekomen. Volgens hem zijn er onge veer vijfduizend politieke gevangenen. Volgens Ewin zijn 72 "burgers' om het leven gekomen en 14 politiemannen en 9 militairen. Op het ogenblik wor den in het nationale stadion in San tiago 4500 mensen vastgehouden. Ewin gaf de verzekering dat er geen politieke gevangenen terechtgesteld zijn, maar dat een militair tribunaal de voornaamste verantwoordelijken van het vorige bewind zal berechten. malige Chileense ambassadeur in Mexi co. Hugo Vigorena, maandag verklaard, een document onder ogen gehad te hebbe-, dat bewijst, dat de Amerikaan se geheime dienst (CIA) een uitge breid plan had voor het ten val bren gen van de regering-Allende. Op bevel van de junta worden alle straten, muren, gebouwen enz. schoon gemaakt: alle politieke propaganda dient verwijderd te worden. Santiago en de rest van het land worden uit gekamd. Dat geldt vooral de buiten landers: volgens El Mercurio bevinden zich rond 20.000 politieke vluchtelingen in Chili, hetgeen als een invasie om schreven wordt. Een groot deel van deze mensen heeft de toevlucht ge zocht bij ambassades waarvan men dacht er politiek asiel te krijgen. Al leen al de IJslandse ambassade her bergt rond 200 personen. De Neder landse ambassade heeft tot dusver aan niemand asiel kunnen verlenen in ver band met het internationale politieke recht. Vluchtelingen De Chileense minister van buitenland se zaken, admiraal Ismael'Huerto Diaz heeft de hoge commissaris voor de vluchtelingen in Genève, Sadruddin Aga Khan, laten weten dat de legaal in Chili verblijvende vluchtelingen vol gens de wetten van het land zullen worden beschermd. Diaz reageerde hiermee op een verzoek van de hoge' commissaris om de vluchtelingen niet terug te sturen naar hun land van herkomst, maar hun een vrije keuze te laten. Op de eilanden voor de Chileense kust zijn volgens het dagblad El Mer- (Zie slot pagina 3 kolom 4) DUBLIN (AP) PremieV Edward Heath van Engeland en zijn ambtsge noot Liam Cosgrave van de Ierse republiek hebben maandag tijdens hun topgesprek op een zwaarbewaak te militaire basis bij Dublin geen zichtbare vooruitgang geboekt bij hun pogingen een einde te maken aan de burgertwisten in Noord-Ierland. De beide premiers bevestigden dat zij zullen blijven streven naar de vor ming van een 'Ierse Raad' die de rooms-katholieken en protestanten in Noord-Ierland tot elkaar moet bren gen. De raad zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van zowel Noord- Ierland als van de Ierse republiek. Heath en Cosgrave koesteren echter nog ver uiteenlopende denkbeelden over de wijze waarop deze raad zou moeten worden gevormd en over de bevoegdheden welke hij moet krijgen. De meningsverschillen lijken niet ono verbrugbaar, en de contacten tussen de Engelse en de Ierse regering over deze vraagstukken zullen worden voortgezet. Beide premiers waren het er over eens dat de Ierse raad niet van de grond zal kunnen komen in dien de rooms-katholieken en protes tanten in Noord-Ierland het niet spoe dig eens worden over samenwerking in een Nooröierse regering. climax van één der grootste verdoven- j de middelen-affaires van de laatste j jaren. De rijkspolitie te water bracht' maandagmorgen twee vissersschepen cp: een Vheiander sportvissersboot en! de Sch 36. Het eerste schip werd in I de haven van Vlieland geënterd en het I tweede in de vissershaven van Harlin-| gen. De zes opvarenden van beide schepen zijn gearresteerd en ingeslo-l ten in de politiebureaus van Harlin-1 gen, Franeker en Leeuwarden, De commandant van de rijkspolitie te water, district Friesland, majoor J. G I W. Bar. verwachtte nog meer arresta ties rond deze uitgebreide hasj-smok- kel. Hij vertelde dat de Nederlandse recherche al enkele weken de Sch. 36 in het vizier heeft gehad. Men was namelijk op dit schip geattendeerd door berichten uit Libanon waar het betrokken raakte bij een smokkelaf- faire. „Wij zijn als het ware in de huid gekropen van de opvarenden om een val op te zetten, zodat ze ons niet voor de kust zouden kunnen ontko-j men. De afgelopen nacht zijn ze ons in de armen gelopen en daarbij is deze buit letterlijk boven water geko men". Majoor Bar wilde omtrent de juiste smokkel weg nog geen mededelingen doen, maar hij vertelde wel dat de verdovende middelen afkomstig zijn uit het Midden-Oosten. De smokkel waar werd vervoerd in de buizen die onder aan het schip werden gehangen In de vissershaven van Harlingen werd de waar vervolgens op d ebo- dem van de haven gedumpt, waarna liet Vlielandse sportvissersschip weer1 voor verder vervoer zorgde. Over de wijze waarop de hasj aan land werd gebracht en naar ae diver se verkooppunten werd getranspor teerd kon de commandant nog niets vertellen. Ook de vraag of de smok Proces tegen Stans en Mitchell tot oktober uitgesteld NEW YORK (AP) Het proces te gen de vroegere Amerikaanse minister John Mitchell (justitie) en Maurice Stans (handel) in verband met de financiële aspecten van president Nixon's verkiezingscampagne is uitge steld tot 23 oktober, zo is maandag in New Y'ork bekendgemaakt. kei waar wellicht werd doorvervoerd naar andere landen kon of wilde hij niet beantwoorden. „Ik kan nog wei nig concreets zeggen", aldus majoor Bar, die voor het einde van de week een persconferentie aankondigde. Hij vertelde da-, de actie in nauwe samen werking is gehouden met de heer J Toorenaar van de Amsterdamse re cherche en in .samenwerking met de douane-recherche van Nederland. Koningin Juliana naar begrafenis Zweedse koning DEN HAAG (ANP) Koningin Julia- na zal dinsdag 25 september de begra fenis van de Zweedse koning Gustaaf Adolf bijwonen, zo beeft de rijksvoor lichtingsdienst meegedeeld. Tevens zal het hof van 15 tot en met 25 september halve rouw aannemen. Het overlijden van de koning zal geen invloed hebben op de plechtige opening van de verenigde vergadering van de sta ten-generaal vandaag (dinsdag). DENVER, COLORADO (AP) In het Colorado Generaal ziekenhuis in Den ver is een zesling geboren, zo is maandag bekendgemaakt. De baby's vier jongens en twee meisjes en de moeder zouden het goed maken. Een woordvoerder van het ziekenhuis zei dat mevrouw Stanek in de nacht van zondag op maandag van de zes ling was bevallen. De kinderen, die zes weken te vroeg werden geboren en in gewicht variëren van even onder twee pond tot iets minder dan drie pond zouden zonder hulp ademen. Volgens de woordvoerder waren de laatste vijf baby's met. behulp van de keizersnede ter wereld gebracht. Toestaan vrije meningsuiting en emigratie WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse senaat heeft maan dag met algemene stemmen een amendement aangenomen waar in bij de Sowjet-Unie wordt aan gedrongen op het toestaan van vrije meningsuiting en vrije emi gratie, in overeenstemming met de VN-verklaring van de rechten van de mens. In het amendement heeft de vorm van een vrijblijvende verklaring, die wordt toegevoegd aan een wetsont werp voor toewijzing van gelden voor het ministerie van buitenlandse zaken. Het voorste] is zonder debat aangeno men. De indiener, de democratische senator Mondale. noemde in het bijzonder de 'intimidatie-campagne' tegen de fysi cus Andrei Sacharow, de schrijver Alexander Solzjenitsyn en andere Rus sische intellectuelen. De senaat spreekt in het amendement tevens de wens uit dat president Nixon de lo pende onderhandelingen met de Sow jet-Unie en informele contracten ge bruikt om te proberen 'een eind te maken aan de onderdrukking van dis sidenten". Handelsbetrekkingen Later deze week moe: een congres commissie zich uitspreken over he: amendement van senator Jackson dat de Sowjet-Unie de status van meestbe- gunstigde natie voor de handelsbetrek kingen wil ontzeggen als het emigra- tiebeleid. waarvan vooral Russische joden het slachtoffer zijn. niet wordt. DUBLIN De Britse premier Edward Heath met diens Ierse ambtgenoot Liam Cosgrave na aankomst op het militaire vlieg veld Baldonell. De plaats van be sprekingen tussen beide eerste ministers is tevoren gehouden. REGERINGSBLOK EN OPPOSITIE: 175 ZETELS (Van onze correspondent) STOCKHOLM Een onbesliste uitslag: 175 zetels voor het so cialistische blok en 175 zetels voor de burgerlijke oppositie. Dat lijkt het eindresultaat van de algemene verkiezingen in Zweden te worden. De zondag uitgebrachte peststemmen, die pas woens dag geteld zullen zijn, schijnen hier geen verandering meer in te kunnen aanbrengen. Met deze uitslag is Zweden in een politieke impasse terecht gekomen. In het parlement wordt bij een gelijk aantal voor- en tegenstemmers een situatie die makkelijk kan ontstaan de beslissing door het lot gebracht en niet, zoals in andere landen gebruike lijk Ls, door de ste mvan de voorzit ter. Een onhoudbare situatie, niet al leen voor de regering, maar ook voor de oppositie. Er is een aantal alternatieven denk baar om deze bizarre situatie, die ontstaat als het Zweedse parlement in januari volgend jaar voor het eerst in zijn nieuwe samenstelling bijeenkomt, tot een oplossing te brengen. Ten eerste kan het parlement als eerste onderwerp de nieuwe grondwet in tweede lezing behandelen, waarin het aantal parlementszetels van 350 op 349 teruggebracht wordt. Onmiddellijk daarna kan de regering het parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen uit schrijven, waarbij in ieder geval een winnaar uit de bus moet komen. Coalitie VOORLOPIG NOG GEEN PLANNEN VOOR ALGEHELE RESTAURATIE De regering kan ook blijven zitten en een nederlaag in het parlement, uitlokken op een belangrijk politiek punt, bijvoorbeeld democratisering in de bedrijven. Een andere mogelijkheid in ae vorming van een coalitie, waar bij een coalitie tussen de sociaal democraten en de conservatieven uit gesloten moet worden geacht. Een coalitie tussen de sociaal-democraten en de liberalen, of een coalitie tussen de sociaal-democraten en he: centrum, worden door woordvoerders van de beide partijen uit het midden van de Zweedse politiek afgewezen. Een brede coalitie van sociaal-demo craten met het centrum en de libera len wordt echter niet direct afgewe zen. Premier Palme weigert op oir. soort speculaties in te gaan en zegt stelling te zullen nemen in een prak ft - sc'ne politieke situatie. Met enibe re serve kan dit uitgelegd worden a'.s een verklaring dat de sociaal-democra tische regering niet van zins is haar portefeuilles ter beschikking te stellen en da: men van geval tot geval zal proberen steun te zoeken voor ae voorstellen van de regering in het parlement om een tactisch moment af te wachten voor het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. BIBLIOTHEEKGEBOUW NAAR GEREF. KERK MIDDELBURG De ledenvergade ring van het Koninklijk Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen lieeft het bestuur maandagavond gemach tigd het hoofdgebouw van liet monu mentale pand Wagenaarstraat 1 te Middelburg, waarin tot vorig jaar het Zeeuws Museum was gevestigd, te verkopen aan de vereniging 'Hendrick de Keyser' en het bijbehorende biblio theekgebouw aan de gereformeerde kerk in Middelburg. Het hoofdgebouw zal niet voor een bedrag van 100.000 gulden worden verkocht, zoals het- bestuur in eerste distantie met- 'Hendrick de Keyser was overeengekomen maar voor 80.000 gulden. De prijs van het biblio theekgebouw blijft gehandhaafd op 80.000 gulden. De verlaging van het bod op het hoofdgebouw heeft twee oorzaken. Zo bleek bij 'HencMck de Keyser' dat de achter de zogenaamde 'Stoppelaars- tuin' gelegen grond 1200 meter door het genootschap was afgestaan aan de gemeente Middelburg. Deze is benut voor ontsluiting van het Bagijn- hof. Hierdoor werd het oorspronkelijke bod mei 15.000 gulden verlaagd. Het genootschap had echter met de ge meente de afspraak gemaakt dat scha de, die uit het afstaan zou ontstaan, door het gemeentebestuur zou worden vergoed. Het genootschap zal dus nu ook hiervoor kreeg men machtiging met de gemeente Middelburg in on derhandeling treden om de schadesom van 15.0000 gulden vergoed te krijgen. Burgemeester drs. P. A. Wolters van Middelburg, aie de vergadering bij woonde. kon reeds meedelen dat men hiertoe in principe bereid is. Daarnaast bracht "Hendrick ae Key ser' op het oorspronkelijke bod een bedrag van 5.000 gulden in mindering voor de schade aan de zogenaamde 17e eeuwse kamer, waar vorige maand een groot aantal antieke tegels werd ontvreemd Na het diefstal, dat inmiddels z< hekend reeds is opgelost werden door het genootschap ook de schoorsteen- wanden, alsmede de waardevolle deu ren in dit vertrek weggenomen om erger te voorkomen. De schoorsteen met toebehoren, zai nu, in tegenstelling tot wat oorspron kelijk was overeengekomen, niet meer bij de verkoop worden betrokken en blijft eigendom van het genootschap. Het bedrag van 5.000 gulden zal nodig zijn voor het herstel van de wanden. Bestemming Thesaurier J. Wagenvoort deelde des gevraagd mee da: 'Hendrick de Key ser' voorlopig nog geen plannen heeft om het pand te restaureren. De vere niging zal allereerst naar een huurder waarschijnlijk in de kantoorsfeer zoeken om het pand een bestem ming te g De gereformeerde kerk zal het biblio theekgebouw gaan benutten voor vere- nigings- en kerkewerk. Met .lendrick de Keyseri is reeds overeengekomen dat de houten gevel aan de noordwestgevel van het achter huis en afkomstig uit de oude Lange Delft ;n eigendom blijft van het ge nootschap. Indien ook de gerefor meerde kerk akkoord gaat zal de gevel voorlopig blijven staan totdat een passende bestemming is gevon- d- De opbrengst van de verkopen zal voorlopig aan het (geringe) vermogen van het genootschap worden toege voegd. Voorzitter ar. D. van der Wel kon de vergadering nog geen medede ling doen waar het geld aan besteed zal worden Hierover zullen we te zijner tijd met een voorstel komen", aldus de voorzit ter. die daarbij wel los liet dat een deel waarschijnlijk gebruikt zal moe ten worden voor de samenstelling en de uitgave van de Zeeuwse encyclope die. die in voorbereiding is. Aan het begin van de vergadering had voorzitter Van de Wel reeds meege deeld dat voor het voeren van de eindredactie over de samen te stellen encyclopedie uit de solicitatieoproep drie kandidaten zijn geslecteerd voor een nader gesprk. In de oktoberverga dering volgen hierover nadere mede delingen. De vergadering ging verder akkoord met de benoeming van de heer P J. G. Molthoff, burgemeester van Hulst, als lid van het algemeen bestuur. De benoeming van een archief commissie werd aangehouden omdat dit nog nie: volledig rond was. De bijeenkomnt werd gehouden in één van de- zai er. van het Abdijcomplex te Middelburg. I KETELONTPLOFFING OP FREGAT 'VAN SPEYK' DEN HAAG (ANP) .Aan boord van het marinevaartuig hr. ms. Van Speïjk heeft zich maandagmorgen een ketelontploffing voorgedaan. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde In het Deense Frederikshaven De marine- voorlichtingsdienst heeft dit meege deeld. Het schip fungeerde a'.s vlaggeschip van de Standing Naval Force Atlantic' en maakte zich gereed, om met de andere schepen van het Navo-smaldee! in de loop van de dag te vertrekken. De explosie vond plaats bij he: opsto ken van de stuurboordskete:. De Van Speijk zal morgen Den Helder binnen lopen voor de reparatie en een gron dige inspectie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1