Centrale posten in Goes en Terneuzen gaan Zeeuws ambulancevervoer beheren Algenwolken oorzaak verkleuring vesten „Reimerswaal Kameleon in Oosterscheldebeleid" VMZ over project 'De kleine aarde' ALMANAK EERSTE RESTAURATIE-WONINGEN IN DE BELLINKSTRAAT MIDDELBURG UIT DE STEIGERS mam e van hydrobioloog dr. s. parma.- DS'70 Zeeland wil snelle afsluiting Oosterschelde Raamverordening lozing rioolwater in de maak Commissaris en echtgenote op bezoek in Zierikzee Provinciale staten Zeeland op excursie landt Braaf Floris IV in Wesfkapelle GROOT FEEST 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1ATERDAO 15 SEPTEMBER Uïj ,1 GS BESCHOUWEN VOORSTEL ALS TUSSENOPLOSSING IN TOEKOMST OOK EÉN CENTRAAL ALARMNUMMER MIDDELBURG Er komen twee centrale posten in Zeeland die het ambulancevervoer zullen gaan beheren. De posten komen In Zeeuwsch-Vlaan- dcren en in Noord- en Midden-Zee- lancL De gemeenten Tholcn en Sint Pliilipsland vallen om technische en regionale redenen buiten een nieuwe regeling voor het ambulancevervoer, die gs in een voorstel tot vaststelling van een verordening voor het ambu lancevervoer aan provinciale staten hebben voorgelegd. Er moet ook één centraal alarmnummer 0011 voor alle hulpverleningsdiensten in Zeeland ko men. Gs geven in dit voorstel de voorkeur aan Goes en aan Terneuzen als toekomstige vestigingsplaatsen. Het voorstel aan de staten is de uitvoering van de in 1971 in werking getreden wet ambulancevervoer. Fi nancieel was het het voordeligst ge weest. aldus gs, indien met tot de vorming van één regio was gekomen en had men aan de in de provincie levende wensen willen voldoen, dan zouden er zeker vijf of zes regio's voor het oprichten van een centrale post voor ambulancevervoer hebben moeten zijn. Gs zien hun voorstel dan ook als een tussenoplossing, die onder de huidige omstandigheden als het meest verantwoord kan worden aange merkt. Ook de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid bleek in een in mei 1972 uitgebracht advies vóór het stich ten van twee ambulancegebieden. Voor gs hebben ook nog psychologi sche elementen meegespeeld. Zo leeft in Zeeuwsch-Vlaanderen de wens een eigen ambulancegebied te vormen, omdat dit gebied zolang een vaste oeververbinding over de Westerschel- de ontbreekt, voor alle aangelegei den op het gebied van de hulpverle ning op zichzelf is aangewezen. Gs hebben het voorstel voorgelegd aan alle betrokken personen en in stanties in Zeeland, die in meerder heid positief op het voorstel hebben gereageerd. Hoewel aan de verorde ning voor de provincie zelf geen fi nanciële consequenties zijn verbonden, is het financieel aspect ervan toch erg belangrijk, omdat de kosten van de centrale posten door het ambulance vervoer moeten worden opgebracht en dus zullen moeten worden doorbe rekend in de vervoerstarieven. Kosten Bij een gebiedsindeling zoals gs die zien zouden de investeringskosten voor de posten Goes ongeveer ƒ33.000 en voor Terneuzen ca. 28.000 bedra gen. Maandelijkse lasten zijn respectie velijk ca. ƒ1000 en ca. ƒ770. Verder Examens De heer W. M. Lindhoud uit Tholen is aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen geslaagd voor het ingenieurs examen bosbouw hout teel tkundige richting). GOES De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland houdt dinsdag 25 september in het Goese lyceum een vergadering, waarin de heer S. Leeflang zal spre ken over het project "De kleine aarde'. De heer Leeflang is initiatiefnemer, van dit projtct in Boxtel: de mede-' werkers proberen niet de gevolgen van de milieuvervuiling tegen te gaan maar de oorzaken zelf aan te pakken. Ver der wil het bestuur deze avond met de leden van gedachtenwisselen over de toekomst en het beleid van de vereniging. Daarbij wil men er naar streven meer leden bij activiteiten te betrekken dan tot nu toe gebeurt. De vergadering begint om acht uur. BURGEMEESTR ASCHOFF EN DOCHTERTJE TERUG NAAR TERNEUZEN TERNEUZEN Burgemeester J. C Aschoff en zijn dochtertje Jeanette zullen in de loop van de volgende week naar Terneuzen terugkeren. Jea nette zal dan worden opgenomen in het Julianaziekenhuis om verder te herstellen. De burgemeester zal een begin maken met de hervatting van zijn werkzaamheden. De mogelijkheid bestaat dat hij woensdagavond aanwe zig is bij de goedkeuring van de integratie van de ziekenhuizen in Ter neuzen en Sluiskil tijdens een bijeen komst in de burgerzaal. De heer Asohoff is vice-voorzitter van de nieuw gevormde overkoepelende stich ting. (ADVERTENTIE) RESTO VROUWENPOLDER diners partijen koffietafels 01189 1900 1965 Het gehele jaar geope" .eeuwse Schu Sinds enige lijd staat in een van de Walcherse dorpen een kleuter school, die door het bestuur "De Schutte' is genoemd. De naam is gekozen met het oog op de plek, waar de schoot is opgetrokken: vroeger namelijk was - het een schutteeen verzamelplaas voor uitgebroken vee, 'De Schutte': met een beetje fan tasie zou je hel ook kunnen zien als een symboliek, de plaats is nu eigenlijk een opvangcentrum van nog net niet uitgevlogen jeugd. De school heeft twee leidsters- En het is een aardig toeval: ze he ten Koeman en Maliepaard. wordt een bedrag van ca. 400.000 per jaar per post geraamd voor per soneelskosten. Het is volgens de verhoging van de ambulancetarie ven zo laag mogelijk te doen zijn door voor de plaats van vestiging aansluiting te zoeken bij reeds be staande instellingen, waar telefoon en andere verbindingsmiddelen steeds zijn bezet en waar het personeel voor meerdere werkzaamheden kan worden ingeschakeld. Dit is bijvoorbeeld het dan ook zaak om geval in de beide hulpcentra in de io politiebureaus van Terneuzen en Goes. Burgemeesters en korpschefs van de gemeentepolitie in deze plaatsen staan positief tegenover dit idee. Daarnaast blijft de mogelijkheid open de centra le post in een ziekenhuis onder te brengen, maar die mogelijkheid laten gs in him voorstel verder onbehan deld. 'oördinatie Met het oog op de coördinatie en de kostenfaotor voor de meldingspost verdient het de voorkeur, in Zeeland één centrale meldingspost in te stellen. MIDDELBURG. Het restaura- tieproject Bellinkstraat in Middel burg begint langzamerhand ge zicht te krijgen. De eerste pan den, waarvan de buitenrestaura tie grotendeels gereed is, zijn de ze weelc uit de steigers gehaald. De eerste fase, waarvoor oud minister Udink begin dit jaar het startsein gaf. moet eind decem ber gereed zijn. Deze eerste fase omvat de restau ratie van vijf woningen. Het ge hele project in totaal 29' pan den wordt in zes fasen uitge voerd en zal waarschijnlijk eind 1974 volledig gereed zijn. Na de Spanjaardstraat wordt de Bellinkstraat dan het tweede ge bied in de Middelburgse binnen stad wat door woningrestauratie op grote schaail in oude luister wordt hersteld en waarmee de Zeeuwse hoofdstad niet alleen in eigen land maar ook buiten de grenzen een bijzondere faam heeft verworven. In tegenstelling tot de Spanjaard straat, waar koopwoningen wer den gerestaureerd, gaat het in de Bellinkstraat om huurwoningen, die in eigendom zijn van de wo ningbouwvereniiging "Middelburg'. Ondanks dit feit krijgen de toe komstige bewoners van de Bel linkstraat, niet met. uniforme huurprijzen te maken. Door de grote verscheidenheid van de res tauratiepanden worden de huren volgens het principe van de huurharmonisatie per woning bepaald. Voor vier van de eerste vijf wo ningen varieert de huur van 180 tot ruim 300 gulden. De huur van de vijfde, waarbij een grote be drijfsruimte is inbegrepen, valt ver boven de 600 gulden. Voor de overige woningen worden de hu ren pas in een later stadium vastgesteld. Bij de woningbouw vereniging is men reeds met een goede belangstelling geconfron teerd. Er hebben zich momenteel al een twaalftal gegadigden ge meld, waarvoor reserveringen rijn gedaan.. De leiding van de restauratie is in handen van stadsarchitect ir. J.Snoeij,,. die. desgevraagd., mee deelde dat het werk geheel vol gens schema verloopt. Het gunsti ge weer is daar in grote mate debet aan (foto PZC). Via dit centrale nummer 0011 zullen dan alle hulpverleningsdiensten bereik baar zijn. Het nummer zal dan wel voor al het abulancevervoer, dus ook het zogenaamde 'bestelde' vervoer moe ten gaan functioneren, daar de centra le post van alle bewegingen van de am bulances op de hoogte moet zijn. Eén centrale post voor Zeeland zal overi gens slechts mogelijk zijn als vanuit de centrale post per mobilofoon geheel Zeeland bereikbaar is, hetgeen nodig is voor de verbinding met de ambulance auto's. Bij de gebiedsaanwijzing zullen Tho len en Sint Pliilipsland voor een zeer groot deel zijn aangewezen op de ziekenhuizen in westelijk Noorcl-Br bant, vooral dat in Bergen op Zoom. Daardoor zullen ambulanceauto's voornamelijk vanuit Bergen op Zoom en Sint Maartensdijk hulp verlenen, waarbij er nog eens de nadruk op wordt gelegd dat handhaving vai ambulance-auto in Sint-Maartensdijk noodzakelijk zal blijven, gezien de benodigde rijtijd met een ambulance van ziekenhuis Dc Lievensberg in Ber gen op Zoom naar bijvoorbeeld Sint Annaland, Stavenisse en Sint Maar tensdijk. (ADVERTENTIE) U houdt hef niet voor mogelijk PRACHTIGE GOUDEN GRANAAT-RING met 1 grote en 12 kleine granaten (entourage-ring). Normale prijs minstens 200.- WEEKENDPRIJS 139,- Auto's botsten LAMSWAARDE Op de onoverzichte lijke kruising Schenkeldijk - MIspad te Lamswaarde botsten vrijdagmorgen omstreeks kwart voor zeven twee au to's. De schade aan belde voertuigen was groot. De bestuurders van de auto's liepen slechts lichte verwondin gen op. J. B. uit Hulst reed vanaf de Schenkel- dijk naar rechts het Mispad op. Hij botste daarbij op de wagen van me juffrouw E. S. uit Lamswaarde, die uit de richting Lamswaarde in de rich ting Hulst reed. Verhuur grond voor terminal in vergadering havenschap VLISSINGEN Het dagelijks stuur van het Havenschap Vil} wil een terrein van circa 2 ha ren aan Zeeland BV in opr.v„ voor het inrichten en exploiteren uj een Ro-ro terminal. Dit terrein kan later worden uitgebreid met ongentr 3 ha tot circa 5 ha. De huurprfu wordt gesteld op ƒ3,50 per vierkante meter per jaar. Het terrein is alleen voorzien van «n steenglooiing en de huurder moet zeil zorg dragen voor het bouwen van dj voor de uitoefening van zijn "bedrijt noodzakelijke aanleginrichting, staande uit een beweegbare brug met ponton en een aantal dukdalven a meerpalen. Voordat het terrein bouwrijp opgefe verd kan worden, moet het eem geëgaliseerd worden en ontdaan van overtollig zand. De kosten hiervan worden geraamd op 60.000,-. Ook ij een spooraansluiting nodig, waarin voorzien kan worden door het maken van een aftakking van 250 meter van het oosteliik bedieningsspoor van Pe ohiney. Ook Pit-Beton kan van dit spoor gebruik maken. De kosten van aanleg worden geraamd op 50.000-, Met het verhuur van het terrein aan Zeeland BV in oprichting wordt te vens een opbrengst aan havengeld geraamd van ƒ20.000,- per jaar. Dit voorstel komt aan de orde in dj vergadering van de raad van bestuur van het havenschap op 19 september. 00K WAARGENOMEN IN POLDERSLOTEN MIDDELBURG De verkleuring vaD het water in de Middelburgse vesten, die de laatste dagen ook in enkele Walcherse poldersloten, bij Meliskerke en Gapinge, is geconstateerd, wordt veroorzaakt door algengroei. De groei van dit mocro-organisme is een lo gisch gevolg van de aanhoudende warmte en de voedslerijkdom in het water van de Walcherse poldersloten. Dat zegt de hydrobioloog dr. S. Par ma van het Delta-instituut voor hydro- biologisch onderzoek in Ycrseke na het bekijken van enkele watermon sters die donderdag door het 'Water schap Walcheren' in de polder zijn genomen. Zoals bekend besloot ir. H. Visser, hoofd teöhnische dienst van het wa terschap vorig week, na constatering van het gifgroene verschijnsel in de Middelburgse vesten, voor het achter halen van1 de oorzaak het Delta-insti tuut om medewerking te vragen. Dr. Parma, die. deze medewerking graag verleende, noemt de algengroei, die zich manifesteert in grote bruin-groe nachtige wolken, niet iels om "bang' van te zijn en gezien de gegeven omstandigheden niet abnormaal. Wel haast hij zich om daarbij op te merken dat er een 'spraakverwarring' VLISSINGEN Het bestuur van d federatie Zeeland van DS '70 dringt aan op een zo spoedig mogelijke slui ting van de Oosterschelde, teneinde de veiligheid van de inwoners van Zee land op korte termijn zeker te stellen. In de laatste vergadering bleek het bestuur unaniem van mening, dat ver der uitstel van de afsluiting een direct bedreiging kan inhouden voor een groot aantal mensen en dat de veilig heid van het gewest prioriteit moet hebben boven alle tot op heden naar voren gebrachte argumenten. Het Zeeuwse afdelingsbestuur zegt veront rust te zijn over de regelmatig in de pers terugkerende berichten, waarin bij herhaling wordt aangedrongen op temporisering en zelfs stillegging van de Oosterscheldewerken. Het federatiebestuur zegt weliswaar be grip te hebben voor de te berde gebrachte argumenten, maar deze niet te kunnen onderschrijven. In deze bestuurvergadering werd te vens besloten, dat DS '70 in 1974 zal deelnemen aan de verkiezingen voor de provinciale staten. In december zal de definitieve kandidatenlijst voor de provincie Zeeland bekend worden ge maakt. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De Westbrabantse gemeenten, die him riolering hebben aangesloten op de rioolpersleiding die bij Waarde in de Westersclielde uit komt, zullen waarschijnlijk nog dit jaar de leiding kunnen gaan gebrui ken. Op het ministerie van verkeer en waterstaat wordt op dit moment ge werkt aan een speciale regeling om lat mogelijk te maken. Er is een •ogenaamde raamverordening in de naak, waarin voor alle gemeenten in Nederland regels worden gegeven oor de lozing van rioolwater. Die raamverordening, waarover ook !.e Unie van Waterschappen en de hereniging van Nederlandse Gemeen- en meepraten, zal niet op korte ter- nijn gereed zijn. Om West-Brabant üet te lang te laten wachten, wordt .•oor dat gebied nu, met wat al op oapier staat een voorlopige regeling ontworpen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat zal die voorlopige regeling waarschijnlijk voor het eind van dit jaar klaar zijn. WERKGROEP 'OOSTERSCHELDE' VAN PPR-RE1MERSWAAL IN RAPPORT 'DE LIEFDESBRIEVEN VAN C. PIJL HOGEWEC' TE VEEL AANDACHT VERWATERPLANNEN YERSEKE „De gemeente Rei merswaal heeft zich in haar Oos terscheldebeleid van de afgelo pen tweeëneenhalf jaar als een kameleon aangepast aan, de kleur van de omstandighedén. Over het algemeen betekende dit: te veel aandacht voor de mosselverwaterplarmen en te weinig aandrang op een nieuw onderzoek naar de voor- en na delen van de afsluiting van de Oosterschelde". Dit is één van de conclusies, die de werkgroep 'Oosterschelde' van de PPR in Reimerswaal trekt in haar rapport 'De liefdesbrieven van C. Pijl Hoge- weg'. Deze studie naar de activiteiten van liet gemeentebestuur van Rei merswaal om de Oosterschelde open te houden en om de Deltawet onge- daan te maken werd vrijdagmiddag1 door kamerlid mevrouw D. van der Heem-Wagemakers aan burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg van Reimerswaal overhandigd. De samenstellers van het rapport zijn tot de overtuiging gekomen dat de gemeente Reimerswaal sinds de ge-I meenteMjke herindeling slechts twee activiteiten heeft ontplooid om de Oostersoheldekwestde opnieuw onder de aandacht te brengen: twee brieven, die in maart en september aan de ministers Bakker en Drees werden1 verzonden. „Bezien we deze brieven' sec", aldus het rapport, „dan blijft er verder van de luide protesten van' Reimerswaal weinig meer over. Met name de eerste brief valt als een echte 'liefdesbrief' te betitelen. De tweede brief maakte een heel wat reëler indruk omdat alle aspecten die bij de belangenafweging van het vraagstuk 'open of dicht' een rol spe len, hier de aandaoht krijgen". menshuis Over de mosselverwaterplarmen zegt het rapport: „Zeker is wel, dat wan neer de Oosterschelde zou worden afgesloten en Reimerswaal was niet met alternatieve plannen gekomen, er veel kans op had bestaan dat de hele mosseloultuur naar het noorden was verdwenen". De werkgroep 'Ooster schelde' van de PPR vraagt zioh daar bij echter af of het misschien beter zou zijn geweest dat de gemeente haar plannen langer binnenshuis had gehouden en eerst wat feller op het openhouden van de Oosterschelde had aangedrongen. „Na het schrijven van de twee brieven leek het er veel op dat de maatregelen clie de gemeente nog nam om een eventueel toch open blijven vam de Oosterschelde te be werkstelligen, in geen geval de plan nen voor de kunstmatige mossalver- waterplaats in de weg mochten staan. Onze stelling is dat Reimerswaal zach te veel op de mosselverwaterplarmen heeft gericht en de strijd voor een open Oosterschelde naar het tweede plan heeft verschoven", aldus de menstellers van het rapport. Extra argument De PPR-werfcgroep is ook niet bijster te' spreken over de wijze waarop de gemeente de milieu-aspecten in de discussies heeft betrokken. „Im plaats vain de bedreiging van het milieu op zijn juiste waarde te schatten, werd namelijk door Reimerswaal deze om standigheid uitsluitend gezien als ex tra argument en een laatste strohalm om toch op goedkope wijze de oester- en mosselcultures voor Yerseke te behouden. Vam een gemeentebestuur dat zo vaak de vissers op hun eigen belang attendeert (en attakeert) zou je wel een genuanceerder stellingna- me verwachten". 'onclusies de voorlichting vam de eigen bevel- tóng gedaan Stilzwijgend werd dit .de actiegroepen. Adiies De werkgroep 'Oosterschelde' advi seert het gemeentebestuur om op de zelfde manier te werken als de voor malige Commissie van Dertien, de studiegroep 'Oosterschelde en de Ze- vihel. „Natuurlijk kan een gemeente bestuur zich niet als een actiegroep gedragen, door leuzen te schilderen of stickers te plakken. Niemand ver wacht dat .ook. Maar wel dat een gemeentebestuur zichzelf een beetje respecteert ea er rneer tegenaan gooit dan twee liefdesbrieven". Aan de aanbieding van het rapport ging een gesprek vooraf tussen de PPR-kamerleden mevrouw Van der Heem en de heer L. Jansen en het gemeentebestuur van Reimerswaal, Er werd onder meer stilgestaan bij de planologische problemen van de ge meente, de gevolgen van de Rdjn- Schelde-vefbmding voor Hansweert, de kanaalplamnen, Yerseke en de Oos terschelde, openbaar vervoer en der gelijke. De heer Jansen had bovendien een rondrit door de gemeente ge maakt. 's Morgens waren beide ka merleden te gast in Kapelie, waar ze zich ook in een aantal gemeentelijke problemen verdiepten. blijkt te bestaan over wat gewoon en wa,t normaal is: „Wat betreft de ver vuiling van- ons water gaan wij steeds meer gewoon vinden. Vüillozingen op ons polderwater zijn tegenwoordig wel gewoon, maar ik vind het niet normaal. Geen enkele vorm van wa tervervuiling is acceptabel". Dr. Par ma wijst er daarbij op dat de aanwe zige voedselrijkdom voor de micro organismen, zoals in de Walcherse sloten, nu eenmaal toch een gevolg is van vüillozingen. Slechts een meer dan natuurlijke aanwezigheid van fos faten en stikstof de voornaamste voedingsbodem voor de organismen in het water veroorzaakt namelijk de algengroei in zulke hoeveelheden als nu bijvoorbeeld op Walcheren. Onder strikt natuurlijke omstandighe- Tenslobte formuleert de werkgroep baar rapport, dat voor liet grootste ieel uit een overzicht van krantenarti kelen, brieven van en aan de minister, discussies uit de raad en dergelijke bevat, nog drie conclusies. Deze lui den: „De gemeente Reimerswaal heeft eerst met haar pijpleidangprojeot en later met haar mosselverwat.erpla.nnen de open Oosterschelde op de achter grond gedrongen. Dit was niet nodig geweest als beider belangen steeds gelijktijdig en gelijkwaardig behan deld waren een Icwestie van priori teiten dus. De mildeubedireiging van Zuidwest- Nederland is door de gemeente Rei merswaal altijd zwaar onderschat. Het milieu werd alleen gebruikt als dekmantel in een poging om de eigen schaal- en schelpdierenoultures voor de ondergang te behoeden. Reimerswaal heeft te weinig aanl zes. ZIERïKZEE De commissaris van de koningin, mi-. J. van Aartsen en mtvrouw C. van Aartsen-Stap brengen op 26 september een werkbezoek aan Zierikzee. Naast het gebruikelijke' overleg met burgemeesters en wetyou- ders en de gemeenteraad zal de com missaris worden ingelicht over enkele stedebouwkundige problemen, Verder zal er onder meer een bedrijf worden bezichtigd. Na afloop daarvan is het de bedoeling dat de commissaris en mevrouw Van Aartsen aan een aantal oersonen worden voorgesteld, die ver schillende facetten van het maatschap pelijk leven vertegenwoordigen. Dat. laatste gebeurt tussen vijf v MIDDELBURG Provinciale staten van Zeeland maken zaterdag 22 sep tember een excursie door enkele de len van de provincie. De excursie begint 's morgens om 10 uur met een bijeenkomst in de statenzaal. De heer J. van Konijnenburg, directeur van het Havenschap "Vlissingen, zal door een korte inleiding houden over de algemene stand van zaken in het ha ven- en industriegebied Vlissingen- Oost. De heer C. Oreel, directeur van de NV Haven van Vlissingen spreekt vervolgens over de ontwikkelingen van onder andere de container-termi nal. Om kwart over elf vertrekken de statenleden per bus naar Vlissingen- Oost voor een korte rit en bezichti ging van de container-terminal. Om half één wofdt de excursie voortgezet naar de. kade van de voormalige land- bouwhaven "De Piet' aan het Veerse Meer, waar de statenleden zich óm 13-00 uur insohepen aan boord van de RTM-salonboot 'Schouwen-Duiveland.' Aan boord zal de heer J. van der Graaf, directeur van "Het Vee Meer' een inleiding houden. Tevens op de salonboot de lunch worden gebruikt. Om drie uur komt men aan in Kamperland, waarna men zich naar het dorpshuis te Wissenkerke begeeft. Daar zullen de burgemeester P. J. Evers van Kortgene en P. Wisse van Wissenkerke korte Inleidingen houden over de problemen van Noord-Beve land. Na de discussie vertrekken de statenleden omstreeks kwart voor vijf weer naar Middelburg. GS WILLEN JAARLIJKSE SUBSIDIE VAN f 5000 VOOR NEDERLANDSE BOND REDDEN DRENKELINGEN MIDDELBURG Gedeputeerde sta ten van Zeeland stellen provinciale stateir voor aan de koninkïjke Neder landse bond tot het redden van dren kelingen te Haarlem met terugwer kende kracht tot 1 januari 1973 een jaarlijkse subsidie te verlenen van F 5000,-. 'rovinoiale staten besloten op 20 de cember 1972 aan de bond tot het redden van drenkelingen voor het jaar 1972 een bijdrage van ƒ5000, verlenen in de kosten van het door die bond in Zeeland gestationeerde reddingsmateriaal. Deze bijdrage vorm de 25 procent van het door de bond gevraagde bedrag; de resterende 75 procent werd door de betrokken ge meenten bijgelegd. Inmiddels is er tussen de bond en gemeenten een regeling tot stand gekomen, waardoor de beschikbaarheid en de gebruiks- vaardigheid van het materiaal zijn gegarandeerd, zowel ten aanzien van de recreanten als ten aanzien van de hulpverlening in gaval van calamitei ten. Om deze reden achten g.s. het dan ook wenselijk de bond een jaar lijkse subsidie (ƒ5000,-) toe te ken nen. Ds. K. Kramer leemt afscheid •TIEUWDORP Ds, K. Kramer (59) iredikant van de gereformeerde kerk .e Nieuwdorp, neemt zondag 23 sep- ember afscheid wegens zijn vertrek ïaar de gereformeerde kerk van Urk. Hij zal daar op 7 oktober in de Petraikerk worden bevestigd als predi- r half kant door prof. dr. K. Runia te Kam- op dat de aanwezigheid van bevorderlijk is. 's Nachts neemt alg zuurstof uit het water op. Ernsti ge gevolgen van zuurstofgebrek in het water hoeven dan nog niet direct te worden gevreesd, maar wel bij h« afsterven van het plankton. Dan kas een ersntige aanslag op de zuurstoi- huishouding worden gepleegd. Zoals bekend heeft het waterschap ruim een week geleden in de Middelburgse ves ten, waar de wolken ook de laatste dagen weer 'opdoken' nadat het ge maal Boreel in Middelburg weer had getrokken, ook watermonsters geno men die zijn onderzocht door een Middelburgse apotheek. Aan de uitslag van dit onderzoek, zo vertelt de heer G. P. Sturm, districts- hoofd oost- en westwatering, kunnen nauwelijks conclusies worden verbon den. Het onderzoek spitste zich toe op de chemische reakties in het to- ter. Zo bleek dat het biochemisch zuurstofverbruik wat aan de hoge kant was, alsmede het zoutgeballe,. „Gewoon een gevolg van de droogte", aldus de heer Sturm. „Dit zegt niets over de verkleuring van het water", Bovendien werden de watermonsters genomen op een dag dat de groenen kleur al weer nagenoeg was verdwe- Overigens is het verschijnsel voor het waterschap beslist niet nieuw. Het is tijdens droge en warme periodes in het verleden regelmatig waargenomen, alleen naar de indruk van de heer Sturm niet in zo grote omvang ais (ADVERTENTIE) 1223 750 JAAR STAD 1973 Op ZATERDAG 29 SEPTEMBER a,S, om 10 uur worden gehouden. Historische optocht - taptoe- VRIJ ZONNIG Droog weer met vrijwel overal zon- Zwakke tot matige wind tussen noord oost en oost. Maximumtemperaturen omstreeks 21 graden. Vooruitzichten voor zondag en maan dag. Droog, overwegend zonnig en vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon. 4 tot 12; min.temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max.- temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een. droge periode van min stens 12 uur: 95 procent: kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 4 tot 12; min.temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; maxi- mumtemp.: 0 tot 5 graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Normalen voor 13-17 september min.temp. max'.ttmp. Den Helder 13 18 Vlissingen 13 18 Eelde 10 10 Vliegv. Zuid-Limburg 1 19 De Bilt 1 19 Gem. over Nederland 1- 19 ZON EN MAAN 16 september zon zon maan op onder ox> 06.16 18.53 17 september zon zon op onder 06.17 18.51 19.57 maan 20.35 maan onder 11,13 maan onder 12.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 2