PROVINCIALE ZEEUWSE COU PZC R PVDA-CONGRES VEEGT FEDERATIE VAN TAFEL Aanhoudende droogte geeft problemen bij aardappel- en suikerbietenoogst Scherpe kritiek PvdA-congres op eigen ministers AANHANGERS ALLENDE ZIJN UITGESCHAKELD PIJNLIJKE NEDERLAAG VOOR PARTIJBESTUUR OMBUDSMANNEN: „SCHAF HUURHARMONISATIE AF" |mdasg-iFi' fe-, krant-- j NAZOMER BLIJFT ARBEIDERS BLIJVEN VERZET BIEDEN IN ZEELAND ACHTERSTAND BIJ ROOIEN IN HARDE GROND Suikerfabrieken starten maandag bietencampagne Schieten in de Haagse lent Eint/ijn fcameïeon pagina 2 216e jaargang - nummer 218 Zaterdag 15 september 1973 (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM „Een angstige pas op de plaats van de PvdA. Met verontrusting zien wij dat de PvdA geen nieuwe ontwikkelingen wil in de samenwerking met PPR en D'66". Zo reageerde D'66- voorzitter drs. Jan ten Brink teleurgesteld op het verwerpen door het PvdA-congres van de partijbestuursresolutie, die de weg naar een federatie van de linkse drie moest openen. Het congres bezorgde vrijdagavond voorzitter André van dei- Louw een pijnlijke nederlaag door een resolutie van de afdeling Groningen te accepteren, waarin „het huidige samenwerkinjs- I verband de meest wenselijke vorm" wordt genoemd. Louw Wel ging het congres akkoord met het zoeken naar verdere samen werking met de PSP. Aan de schriftelijke stemming over deze resolutie (5.470 tegen 4.658 stem men) ging een heftige stroom van anti-samenwerkingsuitlatingen van het PrdA-voorzitter A. van der Louw aan het woord (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Het veertiende congres van de Partij van de Arbeid heeft op de eerste congresdag in de Amsterdamse RAI reeds duidelijk gemaakt (nog) niet gouvernementeel ingesteld te zijn. Op enkele punten stelde het congres zich in overgrote meer derheid op tegen het partijbestuur, eerste- of tweede-kamerfrac tie en zelfs tegen eigen bewindslieden uit het kabinet-Den Uyl. Te weten staatssecretaris Van Dam, die samen met minister Gruy- ters van D'66 veel kritiek kreeg te horen op hun huurnota. Ambulance Centrale posten in Goes en Ter- neuzen gaan het ambulancever voer in-Zeel and beheren (Pag. 2) Begrotingen Verbreding van de werkgelegen heid in Zeeland is zeer gewenst, aldus de b en w's van Vlissingen en Middelburg in hun begelei dingsbrieven bij de begrotingen. (Pag. 9 en 11) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 6, 7, 9 en 11. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 13. Sport op de pagina's 24 en 25. Radio en televisie op pagina 27. Financieel nieuws op pagina En in de Veertig vaten cyaankali liggen te rotten in het Belgische Stavelot; m. 19 Vij/tig jaar AVRO; Van en voor de draaïta- fel: Stemmen uit de Kerken, vag. 21 Letterkundige kroniek van Hans Warren; Poppraet. Mg. 23 Schaken, dammen, bridge, puzzel en culinair avon tuur. Na de openingsrede van voorzitter André van der Louw, bij acclamatie herkozen als voorzitter, waarin deze het kabinet-Den Uyl tot inzet van de verkiezingen van 1974 voor de staten en gemeenteraden maakte, vormde de ze opstelling van het congres een duidelijke verrassing. De huurnota, waarin huurharmonisatde en liberalisa tie aan de orde waren, konden met name van de gezamenlijke huurom- budsmannen van de PvdA geen gena de vinden. Zij eisten in hun resolutie het afschaffen van huurharmonisatie en liberalisatie in plaats van zoals ze nu zou zijn gebeurd, afzwakking. De Tweede-Kamerfractie kreeg kri tiek omdat het bij de verkiezingen de gewekte verwachtingen nog niet had waargemaakt. Het betoog van het partijbestuur, bij monde van me- CZie slot pagina 3 kolom 4) congres vooraf Zo'n 30 keiden de afwijzende houding PPR en de opmerking van D'66 dait de federatie „niet de eerste wens" is. PPRrVoorzitter Van Dam overigens vond de uitslag van de stemming wel vervelend voor Van der Louw, maar hij wees erop dat de PvdA-top zelf met de federatiegedachte „We kunnen de huidige samenwerking desnog optimaliseren", sprak Van i Dam troostend. Van der Louw bestreed heftig de kritiek van het congres op de progres sieve samenwerkingspartners. „Gooi de deuren wijd open en tracht de boot niet te missen bij alle andere progressieve krachten. Isoleer u niet. Over de federatie mogen we dan van mening verschillen maar een ding kunt u niet maken: op al de afspra ken terugkomen", riep hij uit. Van der Louw wees erop dat het alterna tief van samenwerking in links ver band het aangaan van compromissen met centrumpartijen is. De speech van Van der Louw mocht niet baten. Wel werden er allerlei zeer afwijzende resoluties te gen de progressieve samenwerking verworpen, maar ae resolutie van Groningen werd tot grote teleurstel ling van de PvdA-vo orzitter toch aan genomen. Daarna kwam de partij be- stuursresoluitSe niet eens meer in stemming. Voorzitter Van der Louw stelde zich scherp op tegen enkele afgevaardig den die bij het punt samenwerking niet alleen de weg naar PSP wilden openen maar ook de CPN niet op landelijk niveau buiten de deur wilden houden. Zij meenden dat het starre karakter van de CPN zou zijn veroor zaakt door het isolement. Van der Louw ging daar principieel en scherp tegenin. Hij verwierp de aantijging dat het partijbestuur nog zou lijden aan koude oorlogsmentaliteit. „Niet wij zijn verantwoordelijk voor het starre standpunt van de communisten, maar hun democratisch centralisme dat wat de basis van de partijleden van CPN tot uitvoerders en agitators maakt". Het is toch een raadsel hoe mensen die hier aldoor pleiten voor discussie en besluitvor ming aan de basis zo blind zijn dit niet te zien. Wij willen de maatschap pij in niet-kapitalistische richting om vormen met allen die dat ook willen, maar wij bestrijden het kapitalisme ornaat het anti-vrijheid, anti-menselijk is en wij strijden daarom ook tegen stelsels en partijen die de menselijke vrijheid tot eigen overtuiging weg staan. Zo'n partij is de CPN en daarom past deze niet in onze samen werkingsverbanden, aldus Van der BUENOS AIRES Een archief foto van mevrouw Hortensia Al- lende-Bus si, weduwe van president Salvador Allende van Chili, die donderdagavond verklaarde dat ze er niet aan denkt haar land te verlaten. Het ziet er naar uit dat dit weekeinde nazomers blijrt door dat zich boven onze omgeving een hogedrukgebied weet te hand haven. Het wordt van verschillen de zijden met barometerdalingen •wel iets aangetast maar staal voorlopig nog geen doorbraak van een oceaan- of onweerssto ring toe. Tijdens zonnige perio den wordt IK tot 20 graden geme ten. In Zuid-Frankrijk werd gister middag nog de .dertig graden be evenals in Spanje waarbij tiaar een toenemende onweerkans. Koud voor september is het in Rusland en Noord-Skandinavie. In Finland werden vrijdagmiddag nog enkele hagel- en natte sneeuwbuien gemeld. Her is in- middag nog de 30 graden bereikt met een grondwaterstand die na 1959 in deze tijd van de herfst niet meer zo laag is geweest. VAN DER STOEL NAAR VS (Van onze correspondent) SANTIAGO DE CHILE Ondanks de berichten die de hele dag door de Chileense staatsradio schal len heeft de militaire junta die dinsdag president Allende afzette, de macht zeker nog niet vast in handen. In de straten van Santiago woeden nog steeds gevechten tussen sluipschutters en leden van de militaire politie. Ook elders in het land wordt nog gevochten. Verschillende fabrieken zijn bezet door arbeiders, die hardnekkig weerstand bieden tegen de troepen van de junta. Het aantal doden dat bij deze gevechten is gevallen wordt door insiders geschat op 5000 tot misschien wel 10.000. Ook rond de Nederlands-Chileense textielfabriek Burger is gevochten. Ooggetuigen meldden dat daarbij minstens 150 mensen om het leven zijn gekomen. DEN HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) zal volgende week woensdag 19 september een be zoek brengen aan de Verenigde Staten. Hij zal dan worden ontvangen door de j waarnemend minister van buitenland- rrv,cxui/uiiiiuisuii wttucii «uiuwiu se zaken van de V.S., Kenneth Ru-h. door zeventien schoten af te vuren", Ook zal er een ontmoeting plaatsvin-1 -- - den met dr. Henry Kissinger. De Nederlandse gemeenschap en de staf van de Nederlandse ambassade in Chili maken het goed. Dit bericht ontving het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag vrijdagmorgen via de Deense ambassade in Santiago de Chili. Intussen is de communicatie met de buitenwereld nog steeds vrijwel on mogelijk. Ook binnen Chili is de cen suur totaal. Alle massamedia zijn in handen van de junta, die de hele dag door propaganda laat uitzenden onder het motto: „Wij werken aan de bevrij ding van Chili en het uitroeien van de marxistische kanker". Het staat vast dat vrijwel alle voor aanstaande medestanders van presi dent Salvador Allende zijn uitgeroeid. De meeste leden van de socialistische partijtop zijn dood, evenals die van de communistische partij. Binnen de christen-democratische partij van Eduardo Frey heerst grote venvar- ring: de vooruitstrevende vleugel wei gert te collaboreren met de junta van Ugarte. Het openbare leven in Chili biedt intussen het beeld van elke beginnen de militaire dictatuur: er geldt een uitgaansverbod, mensen worden zon der vorm van proces op straat gefu silleerd, de propagandamachine draai: op volle toeren. Een linkse guerillabe- weging begint op gang te komen. Zo zijn twee televisiereporters die propa ganda voor de junta verspreidden donderdagmorgen gedood: daders on bekend. Hoe de dood van Allende zich heeft afgespeeld is nog steeds niet volko men duidelijk. Het lijk van Allende, die volgens de nieuwe machtshebbers zelfmoord zou hebben gepleegd, vertoont zeventien kogelwonden. Dit heeft de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Venezolaanse senaat, Jesus Soto Amesty, in Caracas ver klaard. In een interview met het blad "Ultimas Noticias' zei de senator dat hij deze inlichting uit New York had ontvangen, „Hoe kan iemand met een automatisch wapen zelfmoord plegen kringen niemand gelooft dat Allende zelfmoord heeft gepleegd. Minister van economische zaken gene raal Rolando Gonzales heeft inmiddels de eerste verordeningen voor de nor malisering van het dagelijkse leven uitgevaardigd. Hij heeft bepaald dat de handel in levensmiddelen en ge bruiksgoederen weer uitsluitend via de 150.000 detaillisten zal lopen. Het (Zie slot pagina 3 kolom 1 GENERAAL CARLOS PRATS VLISSINGEN Als gevolg van de aanhoudende droogte zijn problemen ontstaan bij de oogstwerkzaamlieden in de Zeeuwse landbouw. Die proble men doen zich vooral voor bi.i het binnenhalen van de aardappeloogst.' Het merendeel van de consumptie aardappelen in Zeeland werd dit jaar een areaal van 14.517 ha gepoot moet nog gerooid worden. Nor maal is, dat men medio september niet de rooiwerkzaamheden halveme- ge is gevorderd. Door de harde, uitge droogde grond doen zich plaatselijk ook problemen voor bij het rooien van suikerbleten, waarmee deze week een begin is gemaakt. De suikerfabrie ken in Sas van Gent verwachten ech ter dat deze problemen niet onoverko melijk zullen zijn. Aanstaande maan-i dag gaan de fabrieken draaien en start de negentig dagen durende bie tencampagne. Verwacht wordt, dat maandag voldoende bieten zullen wor-j den aangevoerd om de campagne in te luiden- I Er werd dit jaar een omvangrijke bietencampagne verwacht. Hoewel het in Zeeland ingezaaide areaal groot is (22.416 ha) zullen de fabrieken echter minder tonnen te verwerken krijgen, dan aanvankelijk werd verwacht. De grote droogte is er tevens oorzaak van dat de laatste weken de groei van de suikerbieten sterk is afgeremd. De opbrengst zal daarom beduidend lager zijn dan ongeveer een maand geleden nog werd getaxeerd. HARDE GROND Vrijwel overal waar men met het rooien van de bieten is begonnen, stuit men op harde grond. De ernst van de moeilijkheden loopt van pol der tot polder uiteen door verschillen in droogtegevoeligheid van de land bouwgronden. Het Zeeuwse bietenare aal is door de gehele provincie, gere lateerd aan de omvang van streken en eilanden, vrij gelijkelijk verdeeld: Schouwen-Duiveland 2.638 ha, Sint-Phi- lipsland 293 ha, Tholen 1.492 ha, Noord-Beveland 1.454 ha, Zuid-Beve land 5.068 ha, Walcheren 2.514 Oost.-Zeeuwsch-Vlaanderen 5.020 ha en West-Zeeuwsch-Vlaanderen 3.936 ha. Droogtegevoeligheid van de grond speelt ook bij het rooien van de consumptie-aardappelen een grote rol. In sommige polders is de grond ech ter door ae sterke uitdroging zo hard geworden, dat de landbouwers het rooien hébben moeten uitstellen. Dei grote opgave is hier de consumptie-1 aardappelen onbeschadigd uit de| grond te halen. Groot gevaar is, datj door butsen het gevreesde "blauw' ont staat, waardoor de aardappel onver-; koopbaar wordt. Onder normale om standigheden wordt de aardappel bij- het rooien beschermd door een laagje aangeklonterde grond. De droge grond valt snel af en dan is de kans groot, dat de vrucht rechtstreeks in aanra king komt met de harde delen van de rooimachine. Er is ook veel sprake! van 'doorval' van kleine, door de droogte niet voldoende uitgegroeide aardappelen. SCHEMA VERSTOORD Bijkomend probleem is, dat het op schorten van de oogstwerkzaamheden het verdere schema van de bedrijfs voering verstoort. In veel gevallen moet de grond vrijkomen om bewerkt te kunnen worden voor de inzaai van wintertarwe. Verdord en vaal grasland is voor de landbouw een ander gevolg van dei droogte. Het grasland zal.zich na een; bui wel herstellen, maar het is al te ver in het jaar om na het invallen van de herfstregens nog op enige groei van het gras te kunnen rekenen.! Gras voor het grazende vee is er op dit moment vrijwel niet voorhanden. Gunstiger geluiden hoort men in de agrarische sector over de korrelmais, die bij het weertype van de laatste weken uitstekend rijpt en over dei uienoogst, die buitengewoon goed.j hoewel mén ook hier moet waken voor beschadigingen, ornaat door de droogte meer kans op ontvellingen is ontstaan. NEERSLAG Afgezien van een enkele locale buf Is er sinds 8 augustus j.l. in Zeeland geen regen van betekenis meer geval len. Station Vlissingen van het KNMI mat toen 8 mm regen en tegelijk begon een droogteperiode die nu bij na al zes weken aanhoudt, wat vooral voor de maanden augustus en septem ber uitzonderlijk is. In óe achterliggende warme, droge er. zonnige zomer bracht alleen juli twee koude weken met veel regen. Meteoj Vlissingen mat op 16 juli 27 mm neerslag, op 17 juli 12 mm en op 21 juli eveneens 12 mm. De volgende, en tot nu toe laatste piek was 8 augustus met 8 ifim regen. Bij de Vlissingse waamemingspost registreerde me:, een bijzonder droge augustusmaand (18,8 mm neerslag tegen 67 mm nor- (Zie slot pagina 7 kolom 2) SSTSdSn! eerste maanden worden geweten op de lange crisis en de moeilijke begln- omstandixhedennog later werd betoogd dat eerst de begroting in elk aar moest worden gezet en dat der halve afwachten geboden was. Aan die alibi's nu komt dinsdag een einde: het kabinet presenteert troonrede en be groting en daaruit zal moeten blijken wat nu het nieuwe beleid ln Neder land zal zijn. De afgelopen maanden hebben ge fungeerd als een soort 'gewen ningsperiode': de kamer, de me dia. óe burgers, ze moesten nog wen nen aan de nieuwe ploeg. Er waren wat moeilijkheden over en weer, in het begin klonken er hier en daar wat krasse en gedurfde ministeriële uit spraken, die verwarring .stichtten om dat niet helemaal duidelijk was of het nu om een persoonlijke mening van een minister of staatssecretaris ging dan wel om de verwoording van een kabinetsbeleid. In negen van de tien gevallen echte - of beter: vier van de vijf. dat is min der overdreven bleek het niet om het kabinetsbeleid te gaan en dan was de storm al weer bezworen. Tengevolge van de lange kabinetscrisis was immers vrijwel ie dereen in Nederland een beetje apa- tisch voor politiek geworden: een uit spraak meer of minder van fors kali ber kwam er niet zo op aan. Aan dat alles komt nu een eind: dinsdag ligt de begroting van het kabinc - Den Uyl op tafel en het normale Haagse leven kan weer beginnen. Dat geldt echter niet alleen voor het kabinet: de hele politieke molen begint weer te draaien en dat be tekent ook dat vaagheden binnen de kamer moeten verdwijnen. In dit op zicht zijn er noga! wat vraagtekens. Bijvoorbeeld in de confessionele hoek: hoe gaat het met het chris ten-demo cratisch appèl in de tweede kamer? Zullen KVP, AR en CHU me: elkaar één welwillende lijn trekken :en aan zien van het kabinetsbeleid Ais dat gebeurt zit in de eerste plaats het kabinet op rozen en loopt in de twee de plaats de christen-democratische samenwerking in de komende tijd geen enkel gevaar. Maar wat gebeurt er als de CHU-fractie zij heeft geen ministers of staatssecretarissen gele verd zacht dislantieert van tic beide andere 'i Een dergelijke houding is niet denk beeldig: tot nu toe heef: Kruisinga de nieuwe fractievoorzitter van de CH zich vrij gereserveerd opge steld jegens het kabinet. Bovendien heef: de CHU tijdens een vergadering in juni in Apeldoorn waar zij tot medewerking aan het christendemo cratisch appèl besloot een motie aanvaard die in feite een verzwakking betekende van één der doelstellingen van het appèl, namelijk integratie van de drie kamerfracties. De CHU heeft die samenwerking via de bedoelde motie nadrukkelijk verbonden aan de uitvoering van het gemeenschappelijke verkiezingsprogramma, met andere woorden: bij de toetsing van het rege ringsbeleid kan de CHU de beide part ners voortdurend herinneren aan dat program indien het beleid daaraan niet of onvoldoende zou voldoen. In ae komende maanden me: name bij de algemene beschouwingen zal wel blijken hoe het in de praktijk staat met de eenheid in het christen democratische huis. Misschien zit die wel goed. maar het tegendeel is even min onmogelijk. De progressieve fracties zullen bet af en toe ook moeilijk krijgen. Span ningen tussen verkiezingsstand- punten en het werkelijke beleid zijn allerminst uitgesloten: de oppositie zal daar graag gebruik van maken. Er zijn nogal wat hete hangijzersnog geen vermindering van de defensie- kracht, het drugbeleid, de verhouding milieuzorg-werkgelegenheid, om er maar een paar te noemen. In derge lijke situaties komt het ook aan op de parlementaire slagvaardigheid van het kabinet: hoe gaat een minister met het parlement om. heeft hij een bena dering die hem acceptabel maakt voor de kamer, ook al zou zijn beleid op tegenstand stuiten? Tot nu toe heeft noch het kabinet noch de kamer zich veel over dit alles behoeven te hekom meren. Nu echter zijn de wittebroods weken voorbij: alibi's zijn ongeldig geworden en de politieke schutters hebben hun windbuksen weer geolied. Dinsdag gaat de Haagse schiettent open. PRIJSSTOP IN SPANJE MADRID - De Spaanse regering heeft vrijdag bepaald dat de prijzen van een groot aantal goederen en diensten tot het einde van hef jaar niet mogen worden verhoogd. Hiermee wil zij een verdere toene ming van de inflatie voorkomen He: :s niet de bedoeling de economische expansie af te remmen (dit jaar naar schatting ruim ach: procen: maar ••vei de stijging van de kosten van he: levensonderhoud, die in de eer-'a ach: maanden van het jaar 9,2 procen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1