PROVINCIALE ZEEUWSE COUR* CHILEENSE JUNTA BEVESTIGT DOOD VAN ALLENDE „Belgisch-Nederlands overleg over begin gezamenlijk industrievestigingsbeleid" Zuidafrikaanse politie schoot op menigte Afrikanen -12 doden Bijenkorf siuit Galeries Modernes IR. STAF (68) OVERLEDEN de krant van zeeland Eduard Flipse BEGIN 1974 BENELUX-TOP I Griekse premier Romeinse weg in Aardenbarg pagina 2 2ióe jaargang - nummer 216 Donderdag 13 september 1973 gevechten tussen arbeiders en militairen tijdens oproer over loonsverhoging CARLTONVILLE (AP) Tijdens een oproer op de terreinen van de Western Deep Levels goudmijnen in het Zuidafrikaanse Carl- tonville heeft de politie het vuur geopend en 12 mijnwerkers ge dood en negen gewond, allen Afrikanen, aldus heeft de politie woensdagmorgen bekendgemaakt. moeilijkheden waren begonnen dinsdag een groep van 40 tot' 70 mijnwerkers loonsverhoging ging ei sen hetgeen door het bedrijf werd geweigerd. De directeur van de mijn, Algy von Holdt vertelde journalisten woensdag dat ongeveer 75 a 100 arbeiders dins dag een poging hadden gedaan hun collega's van liet werk te houden radar hun eisen definitief waren a Toen zij echter blanke werknemers begonnen te stenigen werd de politie gewaarschuwd. Volgens Von Holdt werd de menigte steeds groter en agressiever, waarop ce 20 man politie gebruik maakte van de wapenstok en traangas. Volgens de politie zouden de zwarte werknemers toen hebben ingeslagen op anderen. De 'politie opende het rour toen de opstandelingen 'absoluut woest' waren geworden, zo vertelde een functionaris. Een sergeant van de politie werd ge wond. Premier John Vorster van Zuid-Afrika heeft woensdagavond een snel onder zoek beloofd naar de schietpartij. Hij voegde er echter meteen aan toe dat hij overtuigd was van het correc te optreden van de politie. In Pretoria is door de onderminister van politie, James Itruger,- gezegd dat zijn mensen klaarblijkelijk geen ande re keus hadden gehad dan op de me- EUROPESE waarnemers menen dat de inflatie de oorzaak is van het drama in Chili(Pag. 3) Rode Jeugd HET PROCES tegen een lid van ae Rode Jeugd in Den Bosch is Bisteren verdaagd omdat de getui gen niet zijn verschenen... (Pag. 17) Kanaaltunnel ENGELAND heeft in principe be sloten tot de bouw van een tun nel onder het Kanaal.(Pag. 17) Nieuws uit Zeeland op de pagina's 2, 4, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenlands nieuws op de pagina's 1, 3 en 17. Sport op de pagina's 13, 14 en 15. Radio en televisie op pagina 19. Financieel nieuws op pagina 21. nigte het vuur te openen. 'Dergelijk optreden geschiedt alleen in gevallen van uiterste noodzaak'. Woensdag was het rustig in Carlton- ville. Overal hield de politie de wacht. In een der arbeidersverblijven waren 2000 mijnwerkers aanwezig die het gebouw niet mochten verlaten. Jour nalisten mogen de mijn niet binnen. De goudmijn de Carltonvilie geldt als zeer modern en de directie heeft de reputatie goed voor haar mensen te zijn. In totaal omvat het personeel 120.000 Afrikanen, die in april een fZie slot pagina 3 kolom 4) afvloeiing 250 man (Van onze financiële redactie) AMSTELVEEN De NV Ko ninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) gaat het filiaal van Gale ries Modernes in Groningen sluiten. Het filiaal in Arnhem wordt omgezet in een Bijenkorf. In Rijswijk wordt de Galeries veranderd in een supermarkt naar het model van de levens middelenafdeling in de toekom stige Maxis van de Bijenkorf, de grote vrijstaande zelfbedienings warenhuizen aan de rand van de stad. Ook het overgebleven fi liaal in Rotterdam wordt op die manier omgebouwd. Galeries Modernes in Rotterdam wordt op die manier omgebouwd. Ga leries Modernes in Utrecht zal eveneens worden gesloten maar tot er een beslissing genomen is over de nieuw te bouwen Bijen korf in die stad op de oude voet worden voortgezet. Komt die Zie slot pagina 3 kolom 1 (Van onze correspondent) BUENOS AIRES De nieuwe militaire machthebbers in Chili hebben na een dag vol geruchten over het lot van president Al- lende woensdagmiddag in een radiouitzending bekendgemaakt, dat hij zelfmoord gepleegd heeft. De verdreven president zou reeds in aanwezigheid van enkele familieleden begraven zijn. Over het gebeuren van dinsdag zei de junta dat Allende aangebo den had zich onvoorwaardelijk over te geven na de gevechten rond het presidentiële paleis. Allende zou dood aangetroffen zijn toen een legerpatrouille, die door sluipschutters een tijd werd te gengehouden, het paleis binnenging. leis van Allende zouden volgens de strijdkrachten grote hoeveelheden wa pens van Russische makelij gevon den zijn. De opstand van generaal Pinochet Ugarte (leger), admiraal Jose Toribio Merino Castro (marine), generaal Gustavo Leigh Guzman (luchtmacht) en generaal Cesar Mendoza Duran (Zie slot pagina 3 kolom 6) In Columbia opgevangen uitzendin gen van zendamateurs meldden dat Allende geen zelfmoord gepleegd heeft, maar gedood is door een schot uit een revolver van een van zijn lijfwachten. In Santiago doen ook geruchten de ronde dat Allende op zijn eigen verzoek doodgeschoten is. De militaire strijdkrachten hebben nog steeds met geen woord gerept over het aantal slachtoffers dat bij de aanval op het La Moneöa-paleis en bij de schermutselingen tussen de Allen- de-aanhangers en militairen gevallen zijn. Van onofficiële zijde w-ordt in Santiago medegedeeld dat zo'n 500 mensen om het leven gekomen zijn. De Chileense ambassadeur in Boe dapest, Oscar Jiminez, die het nieuwe regime niet erkent, gelooft dat Allen de is vermoord. „Zijn diepe ideologi sche overtuiging kennende, zijn moed en zijn morele integriteit, ben ik er van overtuigd dat als hij dood is, hij gevallen is in de heldhaftige strijd ter verdediging van de grondwettelijke re gering en de revolutie van het volk". Inmiddels heeft de militaire junta een beroep op de Chileense arbeiders gedaan deel te nemen aan de nationa le wederopbouw „die korter zal duren naarmate de bevolking zich meer zal inspannen en offers zal brengen". In de oproep, die door de radio van de strijdkrachten werd uitgezonden, werd gezegd dat de fabrieken weer kunnen werken voor het welzijn van de g' le bevolking daar er geen beroep; tatoren meer zullen zijn die haat en verdeeldheid zaaien. De junta ver klaarde voorts dat de rechten en de bereikte resultaten van de arbeiders' geëerbiedigd zuilen worden. „Ons volk is ziek van het politieke spel". De wederopbouw van het vaderland zal zich slechts kunnen voltrekken vol-; gens een bepaalde lijn: dat is het gemeenschappelijk welzijn van alle Chilenen en de hoop op vooruitgang! en welzijn voor allen. In de buitenwijken van de Chileense hoofdstad braken woensdag toch hevi ge vuurgevechten uit tussen militairen en fabrieksarbeiders die zich hevig verzetten tegen de militaire machtso vemame. Het telecommunicatiege- bouw in Santiago werd door het leger onder vuur genomen. Een telefoniste gaf een ooggetuigenverslag van van het gebeurde aan een correspondent van het Franse persbureau AFP. Enke le journalisten meldden uit hun afge sloten hotel dat het presidentiële pa leis woensdagmorgen nog steeds brandde. De gebouwen in de omge ving van het paleis vertoonden duizer. den kogelgaten.. Er is nog steeds een uitgaansverbod van kracht om de „orde te handha ven", zegt de junta. Op d9 vele hoeker, van de straten posten militairen, die het vuur van sluipschutters proberen te beantwoorden. Buiten Santiago zou het volgens het leger rustig zijn. In Santiago zijn de scholen en bedrijven gesloten, terwijl het openbaar vervoer lam ligt. De junta heeft woensdagmorgen 43 uur uitstel gegeven voor het inleveren van wapens. Diegenen die aan die oproep voldoen hoeven bij inlevering van hun wapen hun naam niet te noemen. In het totaal verwoeste pa-i K>St een SANTIAGO Laura Allende. zus ter van de omgekomen Chileense president Salvador Allende. heelt zich met enige tientallen andere vooraanstaande medewerkers van de afgezette president moeten mel den op het ministerie van defen- OUD-MINISTER EN OUD-PRESIDENT REIDEMIJ. ARNHEM (ANP) In Arnhem is op 68-jarige leeftijd overleden ir. C. Staf, oud-minister van de fensie en voormalig president-di recteur van de Nederlandse Heide Maatschappij. Ir. Staf kreeg vooral bekendheid als landbouwdeskundige. Op Euro pees terrein heeft hij veel baan brekend werk verricht voor de totstandkoming van de EEG. De crematie heeft woensdag in alle stilte plaatsgevonden. Ir. Cornelis Staf werd op 23 april 1905 geboren. Na de hbs te hebben doorlopen studeerde hij aan de land bouwhogeschool te Wageningen, afde ling bosbouw, waar hij in 1928 zijn ingenieursdiploma behaalde. Na ver vulling van zijn militaire dienstplicht trad ir. Staf in dienst van de Neder landse Heide Maatschappij. Intussen voltooide ir. Staf zijn technische op leiding onder meer als assistent van prof. Zunker te Breslau. Ook maakte ir. Staf verschillende studiereizen en werkte hij geruime tijd in Zwitser land. In 1934 volgde zijn benoeming tot inspecteur, vier Jaar later tot adjunct-directeur en in april 1940 tot directeur van de Nederlandse Heide Maatschappij In het najaar van 1939. toen de oor logsdreiging boven ons land hing. werd ir. Staf tevens directeur van het zogenaamde bureau ontruiming- dat belast was met de voorbereiding van de afvoer van vee en landbouwpro- dukten in de inundatiezebieden en met de uitvoering van die maatrege len in de oorlogsdagen. In dezelfde functie werd hij ook belast met het herstel en la'er met de afdoening van de oorlogsschaden. In 1946 werd de heer Staf waarne mend directeur-generaal van de land bouw en in 3947 volgde zijn benoe ming tot directeur-generaal van de arbeidsvoorziening. Laatstgenoemde functie ruilde ir. Staf in 1951 in voor het minis'erschap van oorlog en marine. Nadat hij in 1952 als informateur was opgetreden, vormde dr. W. Drees sr. zijn derde kabinet, waarin ir. Staf opnieuw als minister ran oorlog en marine werd opgenomen. Na de lange kabinetscri sis van 1956 trad hij voor de derde maal als minister van oorlog en mari ne toe tot het toenmalige vierde kabi- net-Drees. In de daarop volgende periode zou ir Staf nog geruime tijd politiek actief blijven, als laatste als lid van de eerste kamer voor de CHU. Na in 1959 en 1960 in opdracht van de Nederlandse regering te hehben meegewerkt aan de opbouw van de EEG en de FAO (voedsel- en landbou worganisatie van de Verenigde Na ties) keerde ir. Staf in 1961 bij de Heide Maatschappij terug als presi dent-directeur. Ir. Staf, die ridder was in de Orde van de Nederlandse Leeuw, ging in 1970 met pensioen. DEN UYL EN VAN DER STOEL NA 'DAGJE-BRUSSEL': (Van een onzer redacteuren) BRUSSEL Nederland en België zullen op korte termijn ambtelijk overleg openen over procedures en normen, die in de toekomst in Bene- luxverband zouden bunnen worden ge hanteerd als het gaat om de aard van industrievestigingen en de richting van de ontwikkeling van bepaalde ge bieden waar gezamenlijke belangen in het geding zijn (de linker Sclielde- oever, het Sloegebied, de Luikse in dustriezone en zuid-Limburg). Deze concrete afspraak hebben premier Den Uyl en minister van buitenlands: zaken Van der Stoelwoensdag in Brussel gemaakt, toen zij dat op be leefdheidsbezoek waren bij hun Belgi sche collegae Leburton en Van Elslan industriële en andere ontwikkelingen zich laten voltrekken, zonder dat we daarover overleg hebben. Er bestaat nu al enkele jaren een zeehavenover leg, maar we moeten verder", aldus de Nederlandse ministe-president na afloop op een persconferentie in het Brusselse kasteel Hertoginnedal. „Voor de Belgen is het van belang dat zij weten wat. er in het Sloegebied en bijvoorbeeld bij DSM in Limburg ge beurt. Voor ons welke bant het op gaat op de linker Scheldeoever, onder meer met de bouw van kerncentrales, en met de vestiging van een raffinade rij in de streek van Luik". De Nederlandse ministers hadden op leze ontmoeting begrepen dat het ook log vrij nieuwe Belgische kabinet de Twesbie van 'de raffinaderij bij Ter- taaien' nog helemaal opnieuw gaat ■ïkijken. Daarom zal Nederland de nderhandelingenover de toestemming •an België tot aanleg van het Baal- aoekkanaal niet gebruiken als een stok achter de deur bij de Belgische .•affinaderijplannen zo dicht in de buurt van het Limburgse recreatie- en natuurgebied. „Het Mjkt mij niet no dig een dergelijke koppeling van za ken aan te brengen, in de trant van: als je dit niet doet krijg je dat niet. We hebben de Belgen voldoende dui delijk gemaakt hoe ernstig onze be zwaren tegen de aanvankelijke plan nen zijn" Baalhoek komen heeft het mmis ters kwartet gisteren ook nog de algemene stand van zaken opgenomen over een aantal lopende kwesties: De afsluiting van de onderhandelin- gen over de aanleg van het Baalhoek- kanaal, de Afsnijding van de Bocht van Bath begint in zich te komen. Over en weer werd vastgesteld dat het allemaal niet zo eenvoudig ligt. Er wordt in ieder geval gestreefd naar juridisch zo volmaakt mogelijke ver dragen. Op 17 september begint tussen Ne derland en België ambtelijk overleg I over de vervuiling van het water in het knaal Gent-Temeuzen. „Gezien de instelling van onze.beide regeringen mag worden verwacht dat het tot goede resultaten zal leiden", zei pre mier Den Uyl. De Belgische premier Leburton heeft nog eens aangekondigd dat zij op de begroting voor 1974 een bedrag uittrekt om een begin te maken met de bouw van radarinstallaties langs de Schelde om de vaart naar Antwer pen re beveiligen. De daarvoor verantwoordelijke mi nisters zullen ook met elkaar gaan praten en tot een regeling zien te komen over de kwestie van de verbe tering van de kwaliteit van het Maas water. Conferentie Zo vroeg mogelijk in de loop van 1974 moet er een Benelus-regerings conferentie komen. Daarvoor zijn de Belgische en Nederlandse ministers het gisteren ook eens geworden. Het Benelux-stimuleringscollege heeft nog niet zo lang geleden voorstellen boven tafel gebracht over juist die belangen, die de beide regeringen aan het begin; van hun onderling overleg hoog heb-1 ben genoteerd: de ruimtelijke orde ning, de verkeersinfrastructuur en bet leefmilieu. „Het ambtelijk overleg over normen en procedures bij een meer gemeen schappelijk inaustrievestigingbeleid i moet overigens eerst worden afge rond, voordat we daarover op een regeringsconferentie spijkers me: kop pen kunnen slaan", liet de Nederland se minister Van der Stoel nog weten. Het beleefdheidsbezoek aan Brussel had evenals enkele weken terug aan de Duitse Bondsrepubliek het karakter van een verkennend overleg. Het verliep gisteren erg vlot. Voor de lunch waren de ministers al door de agenda van zes hoofdonderwerpen heen. De Belgische premier Leburton stelde op de persconferentie vast dat de besprekingen waren gekenmerkt door een sfeer van vertrouwen en vriendschap, die typerend is voor on-- ze relaties. fjintlijn aan- fken op de aanduiding 'Zeeuw', dan was dat wel Eduard Flipse. Hij was Zeeuw in vrijwel elk opzicht, In uiterlijk: een korte, ge drongen gestalte, een blozend gezicht alsof hij hele dagen In de wind op de dijk stond. In spraak: nog altijd hoor de men in zijn taal en taalgebruik het land van herkomst en onder de Zeeu wen sprak hij onvervalst Noordbeve- lanös. Zelfs tn zijn loopbaan was hij één uit dit gewest: als zovelen van zijn generatie trok hij in zijn jonge jaren weg uit deze provincie om el ders te studeren en er een carrière op te bouwen. Maar ook als musicus stamde hij uit Zeeland: de weg naar het concertpodium begon in Wissen- kerke op de muziektent, 'in do kiosk' zegt men in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar begon het openbare optreden van Eduard Flipse, in de 'meziek' van zijn vader, de ver buiten Zeeland befaamde harmonie Apollo. HIJ kwam graag in zijn geboortepro vincie op bezoek en als er een be roep op hem werd gedaan om op zijn vakgebied voor Zeeland iets te doen, dan weigerde hij nooit. Zo heeft hij eens op zijn eentje een groot aan tal Zeeuwse muziekkorpsen gejureerd omdat er een selectie moest worden gemaakt toen de eerste culturele uit wisseling met het Belgische Oost- Vlaanderen tot stand kwam. Van zijn bezoeken aan die muziekverenigingen kon hij prachtige verhalen vertellen, zoals "nij trouwens op allerlei momen ten met Zeeuwse geschiedenissen voor de dag kwam. Toen hij in het begin van de jaren vijftig in de Middelburg se Concertzaal werd gehuldigd ter ge legenheid van zijn zilveren dirigenten jubileum. werd hij toegesproken door de toenmalige burgemeester van zijn geboortedorp. Deze ambtsdrager begon officieel: „Hooggeachte meneer Flip se". Waarop de jubilaris zei: „Och Ko. weetje nog da'men saemen ruutjes ebbe ingegooid in de griffermeerde kerke Onder deze gezellige verhalen, onder dit beeld van de amusante causeur ging echter een heel andere Flipse schuil: een man met een onverzette lijke wilskracht. Hij ging voor niemand uit de weg als het er om ging zijn idea len en denkbeelden te verwerkelijken. Eén van die idealen had gestalte ge kregen in het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, voor die instelling sjouw de en ploeterde hij het groots-e deel van zijn loopbaan. Dat gebeurde vaak onder moeilijke omstandigheden: in de crisisjaren toen he: geen eenvoudige zaak was een orkest overeind te hou den. in de oorlog me: de gevolgen van de brand van Rotterdam, waarbij re petitie- en concertruimte verloren gin gen. Maar Flipse hield vol ook op die momenten waarop anderen zouden versagen. Als hij voor uitdagingen stond leek hij een stuk basalt, voor menig een een ongemakkelijk stuk basalt. Met zijn orkest durfde hij nieuwe we gen in te slaan in een periode die in Nederland vrijwel geheel werd be heerst door Mengelberg. De jonge com ponistengeneratie van die tijd kon haar pleitbezorger niet in Amsterdam vin den. maar wel in Rotterdam, in Eduard Flipse. Toch kwam ook deze dirigent van oorsprong uit dezelfde invloeds sfeer die het werk van Mengel berg kenmerkte. Flipse ontving name lijk zijn eerste pianolessen van Otto Lies. een begaafd componist en pia nist die afkomstig uit Duitsland' zich in Goes had gevestigd. En de eer ste contacten van ae jonge Flipse met het 'grote' concertleven waren de uit voeringen onder Cleuver in Middel burg, evenals Mengelberg opgeleid aan het toen alleenzaligmakend conserva torium van Keulen. Flipse echter trok naar Parijs en studeerde bii Aubert en Roussel: het verbreedde zijn muzika le horizon en bepaalde mede zijn voor keuren voor de Franse muziek. Tien jaar geleden kreeg hij de Zeeuw se Prijs, een onderscheiding die hem bijzonder dierbaar was. Hij zag daarin een erkenning door en uit de provincie waar hij was geboren en waar hij zich nog altijd thuisvoelde: de Zeeuw eens weggetrokken uit zijn gewest had "het vaderland in de verte' nooit vergeten en stelde met vreugde vast dat dit land hem even min uit het oog had verloren. Zo was de kring weer gesloten: de Zeeuwse Pr:is had Flipse in zijn Zeeuw-zijn be vestigd. Nu hij is overleden moet hij on deze plaats vooral als Zeeuw wor den herdacht: als Eduard Fliose van Wissenkerke. een Noordbevelander 'die in de meziek gieng'. Na afloop van een concert in Goes zei een generatie genoot tegen hem: ..Eduard jongen, wat e:-.iie mee ie mensen mooi ge speeld. Bedankt". Er is alle reden om thans, hij het laatste afscheid, deze zin-re«ht-uït-bct-hart te herhalen: „Be dankt, Eduard. jie ei je leven lank mooi gespeeld". ATHENE (UPI) President George Papadupüelüs san Griekenland lieert de historicus en politicus Spyros Mar- kezinis uitgekozen als premier van de eerste Griekse burgerregering sinds de miliaire machtsoverneming in april 1967, aldus berichtte woensdag het dagblad Eleftheros Kosmos. De voornaamste opdracht van het nieuwe kabinet zal het voorbereiden en uitvoeren van nieuwe algemene verkiezingen zijn, aldus Eleftheros Kosmos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1