Hangen tussen hemel en aarde Echtpaar in Wemeldinge zeventig jaar getrouwd Cholera Italië niet veroorzaakt door mosselen" COMMISSARIS EN BURGEMEESTER MET ECHTGENOTEN OP BEZOEK JAC.HERMANS PRIJSSLAG pjfjSDAG 11 SEPTEMBER 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 door jacques cats F af hoort bekend, de enige vrij vallende journalist in ons landschrijft in zijn boekje over het parachute springen onder meer: ,J3e vrije vol is een wonder, elke keer weer. Zo is er de sensatie van het niet vallen. Je hoort de wind langs je helm gieren, maar je ziet de aarde niet op je af komen. Pas als ie gaat landen zie je de grond vrij snel op je afkomen. Ook is er dat gevoel van gewichtloosheid. Je voelt dat je op een luchtkussen ligt, maar je ziet het niet. Door een onzichtbare kracht ben je aan de hemel opgehangen en zweeft, zo vrij als een vogel in de lucht, zo vrij als geen mens ooit kan zijn. een pluisje in het heelal". Tussen haakjes: met die vrije val kunt u zelfs snelheden halen die oplopen tot 450 km per uur.' Terub naar Hans Steile, die mijn enig naar Hans Steile, die mijn vraag wie er voor' zo'n cursus schrijven beanlwoordt met: ieder een die normaal in elkaar zit". De minimum leeftijdsgrens is zeven tien jaar maar naar boven is er geen limiet gesteld, zodat u dus desnoods op uw tachtigste nog. met het springen kunt beginnen. Wel moet iedere kandidaat een medische keuring ondergaan. De kosten van een opleiding bedra gen, inclusief huur materialen en verzekering 280.-. En als u zelf een uitrusting wilt aanschaffen zal niemand u tegenhouden, maar u moet er wel behoorlijk voor in de buidel tasten, want zo'n uit rusting komt u op zo'n f 2500.-. Het paracentrum van King Air zou ook graag zien dat er zich meisjes aanmelden voor deze cur sus. ..Al was het alleen maar om van het idee dat het een stoere mannen sport is, af te komen", zegt Hans Steile. Een laatste passage uit het boekje van Hein Cannegieter: Parachutespringen hoeft geen sprong in het ongewisse te bete kenen. Met allerlei koorden is goed te manoeuvreren, zodat het zelfs mogelijk is een precisielan- ding uit te voeren. Na de landing zit het werk er nog niet op voor de parachutist. Want hij moet de parachute ook weer opvouwen om straks opnieuw te kunnen gebruiken. .J'ara's zijn geen stronkerige lie den met ingebouwde zelfmoord- neigingen. Hel omgekeerd is eer der waar. Er zijn in de Verenigde Staten springende psychiaters die hun levensmoele patiënten aanra den om ook te gaan springen. Mis schien een wat te vergaande shockterapie. maar volgens de ver halen wel een die zeer afdoende werkt. Een wonder is dat niet. want sta je dan weer eens met beide benen op de aarde, dan zou je haar wel met alles wat in je is. willen omarmen en knuffelen. Alles wat zo gewoon leek. lijk! nu opeens bijzonder, mooier en fij ner. Parachutespringen is gewoon ont zettend leuk". JAAP DE VISSER Persoonlijk zit ik er niet om te springen, maar ah u dat wilt kunt u oüer een paar weken al beginnen met een cursus para chutespringen op het vliegveld Midden-Zeeland. Ik vind het een fantastische sport hoor! Daar niet van. Maar dan wel een fantastische sport om naar te kijken. Dat hangen tussen hemel en aarde zie ik zelf niet zo zitten. De gedachte dat ik straks daar ergens in de hoogte, tussen wat wolkenpar tijen uit een goed vliegtuig zou moeten stappen, zou alleen al aanleiding geven tot een langdurig verblijf op het toilet. Want ik sta liever met beide benen op de grond. Toch zijn er honderden i die helemaal bezeten zijn van deze sport. Die mensen hadden tevoren ook zo'n onbestemd ge voel. Die zeiden ook tegen zich zelf; wat ben je eigenlijk voor een idioot dat je daar straks uit dat vliegtuig gaat springen. Maar die angst schijnt op een gegeven moment toch plaats te maken Dan kun je met recht spreken óver gevaren". Een eeuwig mis verstand is volgens Steile even eens, dat het publiek altijd denkt aan de vele letsels die een para chutist wel eens zou kunnen oplo pen. „Als die parachute nou eens niet open gaat: dat is steeds de grote hamvraag", zegt de springer uit Etten-Leur. „Nou, dat is bij.mij nog nooit voorgekomen, hoor Bovendien heb je altijd een reser ve parachute bij". Straks is het dus mogelijk om op het paracentrum van King Air te leren springen. Binnen enkele da gen kunt u ai in het bezit zijn van een brevet, het rijbewijs voor de parachutist. Jaap de Visser (25) uit Goes, heeft er ook een op zak. Jaap de Visser, die op het ogenblik druk studeert voor beroepsvlieger, bestuurt de laatste tijd regelmatig het vlieg- tuige, waarmee boven het vlieg veld Seppe in West-Brabant para chutisten worden gedropt. „Ik wilde wel eens een keer weten. wat er eigenlijk omgaat in de mensen, die springen", zo vertelt Jaap. „Hoe die cursis in elkaar zit? Nou je krijgt eerst een grond- opleiding van twee dagen met een hoop theorie over het springen en de parachute zelf. En dat wordt afgewisseld met oefeningen om te leren vallen, in verschillende hou dingen". Die valoefeningen vinden plaats vanaf een bok in een gymnastiek zaal. De praktijk voert de cursis ten al meteen naar zevenhonderd meter hoogte., vanwaar de eerste sprongen worden gemaakt aan de 'static line, een zware lange zeer sterke nylon lijn, die het pack van een vallende parachutist automa tisch opent en de parachute er uit haalt. „Dat is nodig", zegt Joap de Visser, „want je weet op zo'n mo ment echt niet wat je doet". Dat is ook de ervaring van andere springers, die eerste sprong, daar ben je eigenlijk zelf niet bij. Pas echt spannend wordt het als er wordt geoefend voor de vrije val. Hein Cannegieter, voor zover ADVERTENTIE VEILINGEN BEGINNEN MET OPSLAG FRUIT GOES De veilingen geven hun aan voerders richtlijnen voor opslag in de koelhuizen voor twee belangrijke fruit- rassen. De veilingen Goes-Krabbendij- ke en Middelburg zijn hiermee begon nen. Conférence is een peer waarvan altijd een groot gedeelte van de oogst gekoeld wordt. Deze wordt dan tot april in het volgend jaar bewaard en daarvoor geleidelijk aan op de markt gebracht. De peren worden door de fruittelers bewaard in veilingkoelhui zen of in eigen koelhuizen. De handel koopt in de eerste aanvoer- weken meestal een flink gedeelte om zelf in koelhuizen weg te zetten. Het voorschrift voor de telers is om van 11 tot en met 21 september alle Conféren ce in standaardkisten met 25 kg. netto aan te voeren: voor opslag in de koel huizen en ook voor directe verkoop, via de veilingklok. Dit laatste om de handel in de gelegenheid te stellen om voorraden aan te kopen voor eigen opslag in koelhuizen. Van de bekende appelsoort Cox's Oran ge Pippin wordt ook veel in de koel huizen opgeborgen. Dit moet even eens gebeuren in standaardkisten met 20 kg. netto. De veilingen adviseren zowel voor Conférence als voor Cox's Orange Pip pin bij de koelhuizen aan te voeren vóór 22 september. Veiling Kapelle volgd met het voor schrift om in de periode van 10 tot en met 23 september de Conférence aan te voeren in standaardkisten met 25 kg. netto, zowel voor eigen opslag in de koelhuizen, alsook om de handel de gelegenheid te geven om voor op slag in koelhuizen te kunnen kopen. Vanaf 24 september moet in veiling Kapelle de aanvoer van Conférence weer gebeuren in driekwart kist met netto 20 kg inhoud. Dow-zeilraces in Terneuzen met 104 deelnemers TERNEUZEN Voor de open wed strijden van de Dow-zeilclub op de Otheense Kreek te Terneuzen waren zaterdag 104 inschrijvingen De zeilers konden meedoen aan een saelheidsra- ce voor het type Zeff en Vaurien en aan een handicaprace, waarin verschil lende opdrachten moesten worden uit gevoerd als toonbeeld van goed zevl- manschap. De eerste drie geklasseer- den van de handicaprace zijn: 1 Knol- Broekhuis 96 punten; 2 Rademaker- Janse 95: 3 Kouijzer-Vreugdenhil 92. Eerste drie in de Zeff-klasse zijn: 1 Van Damme-Boekamp; 2 Harmsen- Kouijzer; 3 Beket-Van Damme. Eerste drie in de Vaurien-klasse zijn: 1 Van de Tas-Van de Vijver; 2 Raóemaker- Janse; 3 Van Zeeland. Ztharslaat dat rum. op? bij 'hxxrrter ngendeweek DR. P. HAGEL VAN HET RIVO: Ds. Eeensira, vroeger te Colijnsplaat, 40 jaar predikant Op 17 september is het veertig jaar geleden dat ds. H. Veenstra, emeritus predikant te Oosterwolde, predikant werd bij de gereformeerde kerk te Colijnsplaat. Ds. Veenstra is Intussen al weer geruime tijd uit Colijnsplaat weg. Maar misschien zullen enkele oudere lezers zich nog herinneren, dal hij in 1947 naar Marïënberg vertrok. Van 1951 tot 1971. het jaar van zijn emeritaat, stond hij in Oudega(Sm). in Friesland. De heer Veenstra werd op 22 maart 1906 in Smilde geboren. Kampioenschap 'Gedrag en gehoorzaamheid' Zaterdag werd te Voorhout (Z-H) de voorwedstrijd voor het Nederlands Kampioenschap G.G. (gedrag gehoor zaamheid) voor honden gehouden. Aan deze wedstrijd deden 20 honden uit geheel Nederland mee, waarvan 4 uit. Zeeland. Astra, Duitse herder- eigenaar de heer - P. Vreke uit Grijpskerke behaalde 67 punten en was hiermee één van de i acht honden, en de enige uit Zeeland, j die op 14 oktober as. op de Winner tentoonstelling, in Amsterdam, om het kampioenschap van Nederland zullen I strijden. De overige, niet geplaatste, deelne- mers uit Zeeland waren: Astrid- Ruw-1 harige Belgische herder, eigenaar dhr. J. de Reus uit Kloetinge, behaalde 60 punten, Cita, Dobberman Pinscher, ei-1 genaresse mevrouw S. 'Dekker-Slabbe-1 koorn uit Borssele, behaalde 58 pun- ten, Wendy- Rottweiter, eigenaresse I mevrouw A. Pleyte-v. a. Klooster uit Oost-Souburg, behaalde 46 punten. I Al met al ee Kynologen C DRINKWATER EN SANITAIR BOOSDOENERS IJMUIDEN „Ik geloof nauwelijks dat de cholera in Italië veroorzaakt is door mosselen. De oorzaken daar zijn te zoeken in het drinkwater en de sanitaire voorzieningen. Daarom is het ook uitgesloten dat in Nederland ooit nog een cholera-epidemie zal uit breken, gewoon omdat deze zaken hij ons volmaakt in orde zijn", aldus dr. P. Hagel van het IJmuidense Rijksin stituut voor Visserijonderzoek (Rivo) naar aanleiding van de berichten uit Italië dat de cholera veroorzaakt zou zijn door mosselen, die deze ziektever wekkende bacteriën bij zich zouden dragen. Mosselen, en in het algemeen alle schelpdieren, kunnen besmettelijke ziekten alleen maar overdragen wan neer zij met ziektekiemen in aanra king komen en deze als het ware uit het water zeven. De mossel kan de ziekte dus alleen maar doorgeven, nooit zelf veroorzaken. Toch houdt dr. Hagel wel enigszins rekening met de mogelijkheid dat door het eten van mosselen Italianen besmet zijn gewor den. „De Italianen eten nu eenmaal schelpdieren graag rauw. Eigenlijk al leen maar met een beetje citroensap", zeg: hij. In Napels worden bovendien veel mosselen bewaard in een grote baai- waarin ook rioolwater wordt geloosd. ,Jk weet niet precies hoe de keuringsnormen zijn. Als er berichten over cholera zijn, doe je er verstandig aan geen rauwe mosselen te eten die naar alle waarschijnlijkheid met riool water in contact zijn gekomen. Je kan in zo'n geval de mosselen wel eten als je ze eerst kookt". In Nederland is de controle door het Rivo streng. Op de kweekbanken -wordt het water regelmatig gecontro leerd en bacteriologisch onderzocht. Eveneens wordt nagegaan of het wa ter geen zware metalen of vergiften bevat. Hetzelfde wordt met de mosse len gedaan. .Kijk", zegt dr. Hagel. ..zo'n mossel is eigenlijk een zeef. Het diertie kan in een uur tijd enkele liters water verwerken, waarbij aller lei planktonachtige voedingsstoffen achtergehouden worden. Maar ook al lerlei andere zaken worden uitgezeefd en achtergehouden, waaronder bacte riën. Daarom mag je nooit mosselen uitzetten waar rioolwater wordt ge loosd". Rioolumfer Goes ,Jn 1969 is het bijvoorbeeld voorge komen da: via het gemaal Katendijk het rioolwater van Goes in de Ooster- schelóe terecht kwam en dus ook over de mossel banken stroomde. Het mosselseizoen is toen twee maanden gesloten geweest. Je hoeft dan niet gelijk een oogst te vernietigen, dat is onzin. Als wij bijvoorbeeld merken dat een bepaalde lading of hoeveel heid niet in orde is, worden de mosse len opnieuw uitgezet op zgn. o.uaran- tainebanken, waar de diertjes zich met niet-besmet water zuiver filtre ren. Na verloop van tijd blijkt dan dat de bacteriën verdwenen zijn- zo dat deze schelpdieren weer voor de consumptie geschikt zijn. De mosselen groeien in die tijd gewoon door. Ze worden helemaal niet ziek van deze ziektekiemen". Daarom vindt dr. Hagen het onzin dat de Italiaanse marine op het ogen blik mosselbanken vernietigt. Volgens hem is het allereerst een kwestie van het instellen van een verkoopverbod van schelpdieren en vervolgens het lange tijd bewaren van mosselen in zuiver water. De strenge eisen die ook in landen als België, Duitsland, Engeland. Frank rijk. Ierland en de Scandinavische landen worden gehanteerd, zijn het gevolg van de cholera-besmetting be gin deze eeuw in Londen. Oesters en die destijds voor een ofSci- ders gebruikt 2 een dag te vroeg aangevoerd. Toen c schelpdieren 24 uur uitgehangen wer den in de Theems, was het water besmet met cholera-bacteriën. Veel van de autoriteiten die aan het diner aanzaten- werden ziek, waarna een internationale discussie op gang kwam over controlemogelijkheden. Sindsdien zijn normen opgesteld voor regelmatige kwaliteitscontroles. Havenschap Vlissingeo vergadert in Terneuzen TERNEUZEN Het dagelijks bestuur van het havenschap Vlissingen wil het uitbaggeren en op diepte houden van de havens in Vlissingen-Oost onder hands aanbesteden. Dit voorstel komt op 19 september aan de orde tijdens de vergadering van de raad van be stuur in het stadhuis van Terneuzen. In een eerdere vergadering ging de raad van bestuur reeds akkoord met het ontwerp-bestek van rijkswater staat. Dit is opgemaakt voor de tijds duur van twee jaar. Verwacht wordt dat de hoeveelheid zuig- en bagger- werkzaamheden 500.000 tot 1.000.000 kubieke meter per jaar zal bedragen. De raad van bestuur wordt verder ge vraagd akkoord te gaan met de uit gave van 10.000 gulden in verband me: het aandeel van het havenschap in de feestelijkheden rondom het 10O-jarig bestaan van de haven Vlissingen, de spoorlijn en het Kanaal door Walche- HANS STEiA^, voor de ongekende sensatie, die de sprong met zich meebrengt. Dat bevrijde gevoel van zo'n en kele reis naar de aarde moet zo verkwikkend zijn, dat de eerste gedachte die opkomt bij de neer gedaalde springer is: vlug die parachute opvouwen en hup, weer naar boven. De vijfjarige Michael Steile staat er al helemaal niet meer van te kijken dat zijn vader zo maar uit de lucht komt vallen. Vanaf de begane grond pleegt hij zelfs nut tige wenken naar boven te roe pen zoals „en nou de benen bij mekaar pappie". Nu geloof ik dat 'pappie Steile' ook zonder deze instructies wel goed terecht zal komen, want hij heeft er zo langzamerhand een vijfhonderd van die 'afzakkertjes' opzitten. Zaterdag zag ik dat hij na zijn afdaling stevig werd ge kust door zijn vrouw en ik weet nog steeds niet of dat een teken van opluchting was dat alles weer goed was afgelopen of dat het hoorde bij een gelukwens omdat de dertigjarige Hans Stei le uit Etten-Leur het dichtst- bij het doel was neergestreken. Hans Steile zelf veegt al die gedachten aan allerlei mogelijke gevaren, waaraan de springer zou bloot staan, aan de kant met de woorden: „Springen is veiliger dan voetbal. Je moet vandaag de dag eens in een auto stappen. J2-JARIGE PAAUWE RIJDT NOG BROMMER WEMELDINGE Het echtpaar Cor nells Paauwe en Adriana Paauwe-van Stel uit Wemeldinge heeft maandag zijn zeventigjarige bruiloft gevierd. Dit feit was voor commissaris van de' koningin mr. J. van Aartscn, mevrouw C. van Aartsen - Stap, burgemeester H. G. van Suylekom en mevrouw Van Suylekom - Lindenbergh aanleiding om het bruidspaar in hun woning ïn de Dorpsstraat in Wemeldinge op te zoe ken. Het echtpaar geniet een goede gezond heid. De heer Paauwe, die vroeger fruitkweker was, is nog zeer vitaal. Hij wordt op 17 oktober 92 jaar. maar on danks die hoge leeftijd maakt hij nog regelmatig een ritje op zijn bromfiets. Mevrouw Paauwe is negentig jaar. De kinderen van het echtpaar sleepten in allerijl 'kouwe stoelen' aan toen de commissaris en de burgemeester met hun echtgenoten arriveerden. De heer Paauwe maakte zijn vrouw onmiddel lijk duidelijk wie de echtgenote van burgemeester Van Suylekom was: „Da's noe een dochter van Arjaan Lin denbergh". Mevrouw Van Aartsen bood mevrouw Paauwe een pakje aan' met een stuk zeep en een fles eau dej cologne. Burgemeester Van Suylekom las een brief voor, die de particulier secreta resse van koningin Juliana, jonkvrou- we Roëll, namens hare majesteit had geschreven aan het bruidspaar. In de brief werden de heer en mevrouw Paauwe hartelijk gefeliciteerd met hun zeventigjarig huwelijk en ze werden een onvergetelijke dag toegewenst. De heer Paauwe kon zijn ogen nauwelijks geloven toen hij de brief van de ko ningin las. „Is dat nu echt van de ko ningin zo vroeg hij. Het enthousias me van de heer en mevrouw Paauwe werd nog groter toen de burgemeester hen namens de koningin ook nog een: grote taart aanbood. De heer Van Suylekom had ook nog een fotocopie van de huwelijksakte voor het echtpaar meegebracht. „Te-I genwoordig zijn die lang niet zo uit voerig meer", aldus de burgemeester, „Er zit zelfs een certificaat ter voldoe ning van de nationale militie bij". De lieer en mevrouw Van Aartsen en de heer en mevrouw Van Suylekom ble ven nog geruime tijd genoeglijk met het bruidspaar en hun kinderen pra ten. Harmonie Sas van Gent uias in Overslag (B) SAS VAN GENT De harmonie T)e Verenigde Vrienden' uit Sas van Gent heeft op uitnodiging van. het feestco mité te Overslag in België een rond gang gemaakt op de kermis in die plaats. Er namen 46 muzikanten aan de rondgang deel. Het succes was van dien aard, dat de harmonie ook voor het volgend jaar is is uitgenodigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 9