£LJi EEG-MINISTERS AKKOORD OVER STANDPUNT TEGENOVER DE VS Inkomensverschillen kleiner geworden Man in Aalsmeer hield journaliste in gijzeling BONN VRAAGT SPIONNEN, MAAR WEL GRAAG 'HERR DOKTOR' Vredestein: geen massale ontslagen Volgens Centraal Planbureau Israëlisch protest bij ICAO JAC.HERMANS PRIJSSLAG? test ons! een miljoen gulden aan prijzen Groeiende verwijdering tussen Allende en het leger 0NSOAG Ï1 SEPTEMBER 1973 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 •IDENTITEIT VAN EUROPA' WORDT NOG VERDER ONTWIKKELD Advertentiecampagne van start ADVERTENTIE) ULTIMATUM IN LUIK INGETROKKEN BRUSSEL (ANP) De arbeiders van het Luikse metaalwarenbedrijf Salee, hebben maandag hun dreigement om de stadswijk rond him bedrijf op te blazen, ingetrokken. In hei afgelopen weekeinde eisten de 45 werknemers van dit bedrijf dat drie Belgische ministers, onder wie de premier, maandag voor vijf uur een gesprek met de arbeiders zouden heb- 'ben over het voortbestaan van het bedrijf. Zou dat gesprek er niet ko men, dan zouden de arbeiders de wijk rond hun bedrijf 'opblazen' Maandag trokken de arbeiders dit ultimatum in nadat, ze van het, kabi net van de eerste minister een telefo nische mededeling kregen dat de rege ring bereid is de situatie van het bedrijf en van de arbeiders te onder zoeken. Na een personeel svegadering gmgen de arbeiders weer aan het werk en alles in en rond het bedrijf is nu rustig. Salee werd op 22 mei v&n dit jaar failliet verklaard. De curator van-het bedrijf deed verscheidene pogingen om een staatssubsidie te verkrijgen om de fabriek weer gezond te maken. Da arbeiders hebben de overtuiging dat er weer een bloeiend bedrijf van temaken is. DEN "HAAG (ANP) De directie van Vredestein heeft maandagavond ver klaard dat er geen sprake is van de sluiting van Vredesteinbedrijven met gevolgen voor vele duizenden werkne mers. Het bedrijf spreekt van 'valse' geruchten, die in geen enkele verhou ding staan tot voorgenomen reorgani saties. De studies over reorganisaties deels gericht op de sanering van onrendabe le bedrijfsonderdelen zijn nog niet afgesloten. De directie heeft eind au gustus de vakbonden en de centrale ondernemingsraad meegedeeld, dat stu dies op dit punt 'momenteel worden afgerond'. Vredestein ds van plan in de loop van 1(174 de produktie van'huishoudhand- sèhoenen in Heveadorp te beëindigen. Het is de bedoeling voor de betrokken werknemers 85 van de in totaal 575 ander werk te zoeken binnen het concern. De reorganisaties de Vredestein ver der nog zal doorvoeren moeten wor den gezien als 'noodzakelijke stappen die voortvloeien uit steeds wisselende marktsituaties waarmee ieder bedrijf te kampen heeft', aldus de directie. Het handhaven van niet-rendabele be drijfsonderdelen zou de gezonde groei van Vredestein in de toekomst in ern stige mate belemmeren, met alle denk bare gevolgen voor de werkgelegenheid in de onderneming. Vredestein is niet alleen bezig met het voorbereiden van reorganisaties, maar ook met het 'entameren' van nieuwe activiteiten in Europa. Vlielander ving kabeljauw met Wandelstok VLIELAND De Vlielandse Watersportvereniging, die zich al leen met vissen bezighoudt, hield zondag een visdag voor alle le den. Men trok naar het strand en er werd best gevangen. De groot ste vis nam de heer Dirk Bakker voor zijn rekening. Hij ging tij dens de vispartij even wandelen, en toen liij op een van de strand- hoofden stond, zag hij tot twee maal toe een dikke bruine rug naar zich toezwemmen. De twee de maal werd dat de bruine rug" noodlottig. De heer Bakker gaf er met zijn wandelstok een ferme tik op. Het bleek een ka beljauw te zijn, die de beer Bak ker met moeite uit het water tilde. Het dier was 86 centimeter ang. Constructief KOPENHAGEN (ANP) De ministers^ van buitenlandse zaken der negen EEG-landen zijn het maandag in Kopenhagen in grote trekken eens geworden over het standpunt dat zij in de komende onderhandelingen met de Verenigde Staten zullen innemen, en over de onderwerpen die volgens West-Europa hierbij ter sprake moeten komen. Zij zijn tot een akkoord gekomen over ie 'Europese identiteit', dat wil zeggen datgene waardoor Europa zich onder scheidt van de rest van de wereld en dai de beginselen voor een gemeen schappelijk beleid omvat, en over de élementen van een verklaring der EEG-landen die is bedoeld als bijdrage lot een nieuwe Atlantische beginsel verklaring. Minister Van der Stoel legde er de na druk op dat de 'Europese identiteit' niet iets is waarover men het in een handomdraai eens is. Deze 'identiteit' al op de volgende bijeenkomst der ministers over het- eenmaken van de buitenlandse politiek, op 21 november, eveneens in Kopenhagen, verder wor den ontwikkeld. Zou president Nixon besluiten in de eerste helft van november West-Euro pa te bezoeken, dan zou men kunnen verwachten dat, vooral op aandringen van Frankrijk het eerste, maandag vastgestelde 'identiteitsstuk' aan de vooravond van het bezoek het licht zal zien. Zou het Amerikaanse staatshoofd besluiten zijn bezoek uit te stellen, dan zal hoogstwaarschijnlijk de twee de versie worden gepubliceerd'. De elementen voor de Atlantische be ginselverklaring kunnen worden be schouwd als een soort agenda voor de onderhandelingen met de Verenigde Staten. Naar verluidt omvat deze agen da, die aan de Amerikaanse ambassa deur in Kopenhagen is meegedeeld, negen punten, met als punt tien 'diver sen'. Men zou zich kunnen voorstellen dat zij handelsproblemen, monetaire kwesties, de energiecrisis, de bestrij ding van de inflatie, hulp aan de derde wereld, de betrekkingen tussen oost en west en milieuhygiëne omvat. De Deense minister van buitenlandse zaken, Andersen, die de vergadering voorzat, volstond met te zeggen dat de tot zoverre nuttige besprekingen kun nen bijdragen tot een constructieve dialoog met de Verenigde Staten. De 'identiteitsverklaring' was gebaseerd op drie uitgangspunten, te weten de samenhang van de gemeenschap, de positie en de verantwoordelijkheid van de negen jegens de rest van de wereld, en het dynamische karakter van de ontwikkeling van Europa. Minister Van der Stoel heeft ten aan zien van de Europese identiteit ter berde gebracht, dat Nederland zeer veel belang hecht aan een democrati sche structuur, waarin de besluitvor ming aan democratische controle is onderworpen. Slechts staten die de mocratische instellingen hebben kun nen lid zijn of worden van de gemeen- schap (hetgeen Spanje, Griekenland en Portugal lijkt uit te sluiten). De gemeenschap moet alle mogelijk heden voor ontspanning tussen oost en west ten volle benutten, evenals die om de kloof tussen noord en zuid tussen de rijke en arme landen te overbruggen, door een actiever ont wikkelingsgebied en verdergaande te gemoetkomingen. Voortdurend moet in het oog worden gehouden, dat de negen staats- en re geringsleiders in Parijs hebben beslo ten dat de gemeenschapsinstellingen dienen te worden betrokken in de ont wikkeling van de Europese Unie. Naar Nederlandse opvatting bestaat er een nauwe samenhang tussen de economi sche eenwording die in het verdrag van Rome is geregeld en de politie ke samenwerking, die buiten het ver drag op intergouvernementele basis is geregeld. In regeringskringen in Washington heeft men maandag diepe tevreden heid geuit over de besluiteen die de ministers van de EEG-landen in Ko penhagen hebben genomen over het komende overleg met de Verenigde Staten. Volgens waarnemers is de Amerikaan se regering met verwachting vervuld DEN HAAG (ANP) Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau is er in de loop van de tijd in Nederland wel dege lijk een zekere nivellering van de inkomens opgetreden. Prof. dr. J. Pen, hoogleraar van de rijksuniversiteit te Groningen, vermeldt enige uitkomsten van deze berekeningen en een bijdra ge van een aan de inkomensver deling gewijd nummer van 'Commentaar', orgaan van de centrale van hogere functiona rissen bij overheid en onder, wijs. Prof. Pen voert deze uitkomsten aan naar aanleiding van het door hem bij 'links' geconstateerde vooroordeel dat de inkomensongelijkheid in Qns land zou toenemen. De maatstaf,'die het Centraal Planbureau heeft gebruikt om na te gaan hoe de ongelijkhfeid van de inkomens zich over een bepaald tijds bestek heeft ontwikkeld, is als volgt: het gemiddelde inkomen van de top tien procent van de inkomenstrekkers wordt vergeleken met het gemiddelde inkomen van de op twee na onderste tien procent (de onderste twintig pro cent worden buiten beschouwing gela ten, omdat daarin personen overwegen die buiten de produktie staan of die slechts een deel van het jaar hebben gewerkt). In 1952 bedroeg de verhou ding voor alle Nederlandse inkomens trekkers (dus inclusief de inkomens van de zelfstandigen) vóór aftrek van belastingen, 8.5. Deze grootheid was in 1967 gedaald tot 7.1. De inkomens kwamen dus dichter bijeen, zulks in tegenstelling tot wat vaak door linkse waarnemers wordt beweerd, merkt prof. Pen op, die de nivellering overi gens nogal bescheiden vindt. Na aftrek van de belastingen zijn de verhou- dingscijfers voor 1952 en 1962 resp. 6.0 en 5.4. Hetzelfde verschijnsel, een verkleining der verschillen, ziet men bij de lonen en salarissen. Overigens is deze ver kleining minder groot: in 1952 was de verhouding tussen de top tien procent en de op twee na laagste tien procent nog 5.8, in 1967 was gedaald tot 5.3. Na belastingaftrek waren de verhou- dingscijfers resp. 5.2 en 4.8. Bij de Io nen en salarissen is de nivellering dus maar gering geweest, althans genieten aan deze maatstaf, aldus constateerde prof. Pen. Hij ziet overigens ook bij 'rechts' vooroordelen over de inko mensnivellering. Rechts overdrijft sterk de nivellering, die heeft plaats geliad en rechts heeft ook misvatin- gen over de kwade gevolgen van de nivellering. Tinhergen Prof. dr. J. Tinbergen zegt in zijn bij drage, dat nivellering door het vastna gelen van de inkomens van boven af (door regeringsvoorschriften) niet lang kan worden volgehouden. Sowjet-Unie en Israël hebben daarmee ervaring opgedaan. Wil men toch, dat de inkomensverschillen minder klein worden dan moet men de oorzaak van de verschillen aanpakken, dat wil zeg gen de relatieve schaarsteverschillen minder groot maken bijvoorbeeld het aanbod van goede arbeidskrachten ver groten om dichter bij de vraag te ko men. Dit proces is in de meeste ont wikkelde landen al lang aan de gang. In Nederland passen de salarisschalen zich veelal niet snel genoeg aan de re latieve schaarste aan. In de Verenigde Staten haat dat sneller, vooral in de technische vakken. Terwijl in ons land de laatste tien jaar het aanbod van ge schoolden eh hoger gekwalificeerde snel is toegenomen, is er toch maar weinig van de inkomensnivellering te rechtgekomen. Dit komt doordat ook de vraag naar steeds bekwamer men sen sterk is toegenomen. Er is eigenlijk een soort wedstrijd aan de gang tussen de technische en be drijfsontwikkeling aan de ene kant en de opleidingsfaciliteiten aan de andere kant. Om tot een gezonde nivellering van de inkomens te komen, zal bij deze wedstrijd door de opleiding moeten worden 'ingelopen'. Zij zal meer moe ten worden verbeterd en op de toe komst gericht moeten zijn. De laatste jaren heeft de opleiding maar net het tempo van de technische ontwikkeling i kunnen bijhouden. Prof. Tinbergen wijst er dan verder op dat al sinds lang door belastingheffing en door overheidsvoorzieningen wordt bereikt, dat een vrij belangrijke nivel lering wordt doorgevoerd. Hierbij is een evenwicht mogelijk op de arbeids markt, maar dit is een evenwicht, dat niet te sterk moet worden verstoord door het nastreven van een verdere ni vellering. Prof. Tinbergen wil daarmee niet zeggen, dat er geen verdere moge lijkheden zijn om door herverdeling tot meer nivellering te komen. Elke voorgestelde maatregel vereist echter onderzoek naar de invloed op dat evenwicht. over de agenda van de Europeanen. De onverwacht snelle eenheid met me dewerking van Frankrijk heeft Wash ington optimistisch gestemd. Met spanning ziet men daar uit naar de hoofdlijnen van de verklaring, waar van !>:l ontwerp de komende dagen aan Washington zal worden toegezon-1 den. SOLZJENITSYN WIL NOBELPRIJS VOOR SACHAROV OSLO De Russische auteur en Nobelprijswinnaar Alexander Solzje nitsyn heeft de dissidente kernfysicus: Andrei Sacharow voorgedragen voor de Nobelyrijs voor de vrede, zo meldt het Noorse'blad Aftenposten. Solzjenitsyn heeft de voordracht ge l zonden aan de correspondent van Al-1 tenposten in Moskou. De Nobelprijscommissie voor de vre desprijs liet in Oslo weten dat de voor- j dracht van Solzjenitsyn niet geldig is. Het recht tot voordracht is onder andere voorbehouden aan winnaars van de vredesprijzen maar niet aan| die van andere Nobelprijzen. De Russische pers heeft, nijdig gerea geerd op de steunbetuigingen voor Sacharow van buitenlandse staatslie den, onder wie de Zweedse en de Noorse minister van buitenlandse za ken. de Oostenrijkse kanselier Bruna Kreisky Wilbur Mills, de deraocrati-' sche voorzitter van de financiële com- missie van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, en de Amerikaanse academie van wetenschappen. Negentien medewerkers aan het insti tuut voor theoretische fysica van de universiteit van Amsterdam hebben maandag langs telegrafische weg ge protesteerd bij de president van de academie voor wetenschappen van de Sowjet-Unie tegen de 'perscampagne tegen academicus Sacharow VVD-fractievoorzitter H. Wiegel m< dat de regering in algemene zin 1 verbondenheid moet uitspreken met mensen die worstelen om het behoud van hun geestelijke zelfstandigheid in de Sowjet-Unie- Hij stelt dit in maandag gesteldei schriftelijke vragen aan premier Den] Uyl en minister Van der Stoel (bui tenlandse zaken). Daarin vraagt hij del regering haar afschuw uit te spreken in het bijzonder over het vonnis van| drie jaar gevangenisstraf tegen Jakir en Krasin en dit kenbaar te maken aan de Russische regering. Solzjenitsyn is voor de derde keer vader geworden, zo is maandag in dissidente Moskouse kringen verno men. Natalia Svetlova. de tweede vrouw' van de 54-jarige auteur met wie hij in mei van dit jaar in het huwelijk trad. kreeg zaterdag een zoon, die Steyan werd genoemd. JERUZALEM (AFP) Israël heeft j bij de ICAO, de organisatie voor bur- gerluchtvaart, een nota ingediend waarin het de Arabische landen mede-1 plichtig noemt aan een bedreiging van de burgerluchtvaart 'zonder prece dent', door aan vijf Arabieren rakel- ten te geven waarmee vliegtuigen kun-1 nen worden beschoten. De vijf waren I vorige weck bij Rome gearresteerd. Israël zegt in de nota dat de raketten j momenteel in gebruik zijn bij de Sy- rische .Irakese en Egyptische legers en j dat zij afkomstig zijn van de Sowjet-j Unie. Wal gaat er volgende week gebeurenbij AALSMEER Vanmorgen heeft een met proefverlof zijnde patiënt de hoofdredactrice van de Aals meerder Courant ongeveer twee- eneenhalf uur lang gegijzeld in een drukkerij in Aalsmeer. Op een later hierover gegeven persconfe rentie zien we liïer de hoofdredac trice. mevrouw A Steenstra, ma joor J. Stokreef van de rijkspoli tie en hoofdofficier van justitie te Haarlem, mr J. L Andreae (van links naar rechts) Van onze correspon dent BONN Scherpzin nige jongelui die er voor zichzelf heilig van overtuigd zijn ..dat de democratie tanden moet hebben", worden vriendelijk verzocht zich te meldr-n bij de Westduitse spionage dienst verscholen achter de naar ..Hun- des Nachrichlen Dienst". De generatie die nog het opbouw werk onder Reinhard Gehlen heeft beleerd, gaat namelijk met pen sioen. Wie niet wordt ge zocht da3r gaat he laas al de helft van de pret) is James Bond. De Bundes Nachrich len Dienst, doorgaans zo schuw voor publici teit, is noodgedwongen met zijn probleem voor de dag gekomen, en vertelt in een pers campagne vooral ook nadrukkelijk wie zich met behoeven te mel den: ..ideologische dro mers. driftkoppen, avonturiers a la James Bond, Uebermenschen en duistere verschij ningen". Er is bijvoorbeeld dringend behoefte aan een 50-tal academisch gevormde slimmerds: .•aarttechniei. cc ïn. enz. Dat aan de grote werden de grenzen van het beroep tot dusver bepaald door het avon tuurlijke leven met Mocipoezen na het des sert en declaraties met aan de ene kant. en moeten afstaan aan ge specialiseerde weterv Mchapfsnensen. H«t Doktor Bond i* niet t« vinden op de gebni:krv lijke manier, namelijk in de kennissen- en fa miliekring van BND- mensen. De beroeps keuzeadviseurs in de Bondsrepubliek hebben nu een brochure ont vangen. die het hun ge makkelijker maak", om ook op de rnogeiijkhe- Vrrlangd wordt bo vendien: bereid zijn um meer dan acht uur per clag te werken, en de frustraties kunnen verdragen dat over de geboekte successen zelfs thuis met geen woord mag worden ge rept. Daar duikt dus toch enige spanning op. Er is trouwens op gewezen dat voor de BND ook nog altijd agenten m het huiten- land op pad zijn. Wie mocht veronderstellen flat Willy Brandts Ost- politik de activiteit in w Oost-Europa kon heb ben verminderd, wordt erop gewezen dal „in formatie uit (ïït geEied vanwege die oostpoli- tiek juist belangrijker i-roegd met pensioen ierafdehngslciders dtc wg geen 40 zijn. daar s hé*, werk hoogs*, af- Een brief rainr de vast. De BND van zijn kant moet wei het ge vaar op de koop toe hemen dat hij van «n buitenlandse inlichün gendlenst een koekoek sei in hot nest gelegd MET PROEFVERLOF UIT POMPE-KLINIEK AALSMEER (ANP) De 25-ja- rige N. A. K., patiënt uit de Pom- pe-klïniek te Nijmegen die met proefverlof was, heeft maandag ochtend de hoofdredactrice van de Aalsmeerder Courant onge veer 2Vj uur lang gegijzeld, waarbij hij haar letterlijk het mes op de keel heeft gezet. Dit alles speelde zich af in het ge bouw van drukkerij Randstad (ADVERTENTIE) PEUGEOT Deze PEUGEOT 104 waarde 8 595 met zuinige. R.'ach:ige 50 pk motor, 135 km/u: voorwielaandrij- ving; versnellingspookje: draaistraal slechts 492 cm: schijfremmen voor. trommelremmen achter; vier portieren: rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijsteiling is iedere week één van de weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor 1 deelneemt aan de Nationale Puzzelactie (t.b v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze krant. Publicaties in Aalsmeer, waar-' van de Aalsmeerder Courant deel uitmaakt. De man maakte, naar de hoofdofficier voordat hij naar de Aa'.smeerse Cou rant vertrok eerst een bezoek ge bracht aan I.e: restaurant "Drie Ko lommen'. waar hij zijn vroegere werk gever vergeefs om geld zou hebben gevraagd. De hoofdredactrice van justitie te Haarlem, mr J. L. An-1 licht gewond aan haar rechter hand dreae heef* verklaard, de indruk van) doordat zij had geprobeerd het 25 cm een geestelijk gestoord mens. Hij had zich nog nooit schuldig gemaakt aan een geweldsmisdrijf. Wel was hij ge straft voor vermogensdelicten. Om ongeveer half negen maandagoch tend drong de man de kamer van de hoofdredactrice mevrouw Steenstra binnen. Hij was juist naar Aalsmeer gekomen, omdat hij vroeger had ge werkt in het café-restaurant de drie kolommen, dat schuin tegenover het krantengebouw ligt. De man dreigde de journaliste met zijn mes te rallen doden, indien zijn eisen niet werden ingewilligd. Er volg den lange gesprekken met de bedrijfs leider van de drukkerij en met een po litiefunctionaris. Telkens weer wijzig de de man zijn eisen. Hij begon met de vrijlating te eisen van Daan D. uit Den Haag die is gedetineerd omdat hij was betrokken bij de gijzeling in Dell van een boer met zijn vrouw en doch ter, eind januari van dit jaar. Ook wilde hij met zijn gijzeling de vrijlating bereiken van eer. tweede man, maar het is de politie niet dui- lijk geworden wie hij bedoelde. Nadat hij deze eis had laten vallen, I wilde hij 'een snelle auto en veel geld'. Men heeft gezorgd dat het geld er i wordt een half miljoen genoemd in het gebouw kwam, maar de man had I toen zijn eis al weer veranderd. Hij J wilde met mevrouw Steenstra vertrek I ken en een uur voorsprong hebben. Daarna verlangde hij alleen een auto j en een politiepistool en ten slotte wil de hij de gijzeling opgeven als hij weg mocht, zonder geld. maar met me-1 vrouw Steenstra. Tezamen met de journaliste heeft hij uiteindelijk haar werkkamer verlaten en samen zijn zij naar het groepsbu- reau van de rijkspolitie gewandeld. Daar werd de man ingesloten. De uit Arnhem afkomstige man had. lange mes van haar keel weg trekken. Volgens de rijkspolitie was het een slagersmes, dat de man uit het restaurant had meegenomen. Bij zijn fouillering op het groepsbureau bleek, dat hij nog een mes op zak had. (Van onze correspondent) SANTIAGO DE CHILI Nu ook de minister van financiën, admiraal Raul Motero, ontslag heeft genomen, lijkt de breuk tussen regering en strijdkrachten in Chili nau-welijks meer te helen. Vol gens de officiële versie van de Chileense regering, is admiraal Montero vertrok ken omdat hij bij de marine onmisbaar is. Hij is onmiddellijk na zijn ontslag aanvraag vertrokken naar een vlootoe- fening van de Chileense en de Ameri kaanse marine. Maar hét is een publiek geheim in Santiago dat admiraal Mon tero zich heeft teruggetrokken, omdat de marine, niet langer steun aan de re- gering van Allende wil verlenen en aan dringt op een staatsgreep. Doordat thans twee lioge militairen reeds eerder nam generaal Carlos Prats ontslag de regering van Allende de rug hebben toege keerd, neemt de invloed van de strijdkrachten op de gang van zaken in Chili steeds meer toe. Nu de legerleiding niet langer regeringsverant woordelijkheid draagt,, kan dat leger de zaak in eigen hand nemen. Nadat de legerleiding uit het kabinet is verdwenen, kan deze eigen initiatieven buiten de regering om gaan ne men. Een van de machtigste politieke wapens in de handen van de strijdkrachten is de zoge naamde wet op explosieven en wapens, die enige tijd geleden door het parlement is goed gekeurd. Door deze wet hebben de strijdkrach ten de absolute volmacht om zonder meer iedereen te controleren op wapenbezit. Reeds eerder in de geschiedenis is een ongebreidelde controle in handen van het leger, aanleiding geweest tot grote gewapende conflicten. De strijdkrachten worden in hun houding tegenover de regering van Allende onvoorwaar delijk gesteund door de oppositionele Christen democraten, die him harde kritiek op de deel name in de regering van de legerleiding, geho noreerd ziet. Bij razzia's door het leger in door de rege ring genationaliseerde bedrijvenzijn de laatste dagen de nodige wapens en explosieven gevonden en is reeds tenminste een dode gevallen. In enkele gevallen is het daarbij tot regelrechte vuurgevechten gekomen tussen le ger en arbeiders die de bezette fabrieken verdedigden. Vele tientallen gewonden zijn ge vallen. De socialistische en communistische vakbonden hebben zondag in een gezamenlijk manifest alle leden opgeroepen deze bedrijven met hand en tand te blijven verdedigen. Ge werkt wordt er dan ook niet veel meer: men is bezig met het doorladen van de voorradige wapens. President Allende heeft zondag een nieuw overleg gehad met de opperbevelhebbers der strijdkrachten, en eveneens met woordvoerders WERELDGEBEUREN van de socialistische partij. De leider van de socialisten, Carlos Altamirano, weigert elk rege lingscontact met de oppositie en blokkeert daardoor de pogingen die door president Allen de worden ondernomen een dialoog te voeren met de belangrijkste oppositionele partij, de Christen-democraten. voorbereidt die uiteindelijk Allende ten val zal brengen. Op woensdag of vrijdag zo zei hij leggen alle Christen-democratische afgevaar- digen hun ambt in het parlement neer. Een derde van het parlement wordt dan lamgelegd en men eist bovendien het aftreden van presi dent Allende. Alle aangeboden concessies door de volks frontregering zijn tot dusverre afgeweerd: Al lende zelf heeft laten doorschemeren dat hij een volksstemming overweegt. Dat zou het einde betékenen van de regering-Allende: vol gens de laatste statistieken is de verhouding regering-oppositie 40 tegenover 60 procent. Het congres heeft het bovendien onmogelijk voor Allende om te regeren door een resolutie aan te nemen waarin de huidige regenng illegaal wordt verklaard. Grondwette lijk heeft dit geen gevolgen, zo verklaarde Allende, maar het duidt aan in welk gevaar de Chileense democratie zich bevindt. De aan de resolutie verbonden eis dat de militairen uit het kabinet zouden vertrekken wees hij ook af: ..Voor te stellen dat de strijdkrachten zonder presidentiele machtiging acties doorvoeren is het bevorderen van een burgeroorlog", zo heef: Allende gezegd. Maar dat is precies wat er in Chili dagelijks gebeurd. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W. F. de Pogter. Hoofdredacteur: G. A. de KoV.. Adjunct-hoofdredacteuren M. P. Dielemon en C. von der Maas. BUREAUS: Vlissingen: V/clstrcot 56-60, fel. (01184) 5144. Middelburg: Markt 51, tel. (01130) 7651. Goes: Grofe Morkt 2, tel. (01100) 6140. Terneuzen: Nieuwsfroat 22, tel (01150) 4457. Hulst: Steen straat 6, fel. (01140) 4058. In de avonduren is de cenfra'e redactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf .20.00 uur: (01184) 5144, Telefoonnummers buiten kon tooruren Redactie: (01184) 4799. Adverfenlie-afdeling: (01186) 584. 's Zaterdags (01184) 5144 van 9.00-11.30 uur. Vc-or klachten bezorging op za terdag: de plootselijke kantoren van 9.00-11.30 uur: Expeditie: (01184) 2751. Overl. odv. ook zondegovond ven 20.00 tof 22.00 uur. Mocr.- dag- i/m vrijdegavond van 20.30 tot 22.00 uur. (01184) 5144. Abonnementsprijzen: per kwartaal 27,35; franco per post 29,75; per maand 9,25; losse nummers ƒ0,40 (inclusief 4% btw). Advertentietarieven 52 cent per mm; minimumprijs per advertentie 7,80; ingezon den mededelingen 2Vj x tarief. Brieven bureau van dit blad 1,50 meer. Volledige tarieven met contract prijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4% btw. Giro: 359300, Provinciale Zeeuwse Courent, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 3