PROVIttCIALE ZEEUWSE COURANT OPSTAND IN GEVANGENIS SCHEVENINGEN GESUST Niet-gebonden landen besloten hun topgesprek Duizenden kijklustigen vlootschouw en tocht in Kanaal door Walcheren 'Grotere bazen' onderhandelden: Vijf Palestijnen gaven zich over - 4 gijzelaars ongedeerd NIXON VRAAGT CONGRES: GEEN BEPERKING VAN BEVOEGDHEDEN 216e jaargang - nummer 213 Maandag 10 september 1973 DEN HAAG Woede over de hoogte van een straf voor de wei gering van een gevangene om een toilet in een werkzaal schoon te maken, heeft zatèrdag geleid tot een opstandje'in de gevangenis in Scheveningen. Zesendertig zwaar gestraften zagen tijdens de zaterdagse schoonmaakbeurt van hun cellen kans enkele deuren te forceren en zich op het dak van de gevangenis te verschansen. Zij bonden daar een laken vast waar op zij inderhaast geschilderd hadden „Wij eisen recht". Na onderhandelin gen die vier uur duurden, bleek de ccvangenisdirectic bereid de discipli naire straf te verjagen en de opstan delingen niet te straffen. Al enige tijd heerste er spanning in de c-vleugel van de strafgevangenis in Scheveningen, waar een veertigtal mannen straffen uitzit van vier tot vijftien jaar. Oorzaak van deze ge spannen sfeer is ongetwijfeld het feit dat de regering ervan heeft afgezien om bij het zilveren regeringsjubileum een algemene gratie af te kondigen. Ruim een week geleden ontlaadde de ze sfeer zich reeds in een handgemeen tussen een gevangene en een hoofdbe waker, die daarbij een blauw oog opliep. Het is niet tot heviger uitbar stingen gekomen, omdat een deel van de gestraften weigerde aan de groei ende hetze mee te doen en hun kame raden tot de orde wist te roepen. Straf Zaterdag rond het middaguur barst te de bom echter over een in feite onbeduidende zaak. Een van de gevan genen in de c-vleugel weigerde vrijdag een toilet schoon te maken op de werkzaal. De directeur van de gevan genis, de heer T. J. Mouwen strafte hem daarvoor zwaar, met vier dagen isoleercel. De andere gestraften waren het er wel mee eens dat de MET COMPROMIS OVER SECRETARIAAT (Van onze speciale verslaggever ALGIERSMet ritmisch handgeklap, als eerbetoon aan de Alge rijnse president Houari Boumedienne, is de vierde topconferentie van staatshoofden en regeringsleiders van de niet-gebonden lan den in Algiers zondagmiddag een dag later dan gepland be ëindigd. werd gestraft, maar vonden de opge legde straf veel te zwaar. Nadat overleg over de hoogte van de straf met de directeur was mis lukt. maakten zesendertig gevangenen van de c-vleugel van het schoonmaken van de cellen gebruik om zich op het dak te verschansen. Zij nestelden zich daar in de warme najaarszon, trokken him bovenkleren uit en richtten zich luidkeels tot de vele honderden Hage naars, die him wandeling naar het Scheveningse strand met plezier voor de demonstratie onderbraken. Groot alarm Inmiddels was door de gevangenis directie groot alarm gegeven. Tiental len politiewagens werden rond de ge vangenismuren samengetrokken. Een mobiele eenheid van twaalf speciaal getrainde bewakers uit Breda, Vught, Zutphen en Doetinchem werd opge roepen. De gevangenis werd totaal belegerd. De opstandelingen hadden te ver staan gegeven dat zij niet langer al leen met de directie wilden onderhan delen. Zij eisten de komst van „grote re bazen". Daarop arriveerde het plaatsvervangend hoofd van de direc tie gevangeniswezen van het ministe rie van justitie, dr. J. van Grient en de regionaal directeur West- Nederland van het gevangeniswezen, drs. A. J. Brons. Contact werd voorts opgenomen met de secretaris-generaal van justitie mr. A. Mulder. Aan een delegatie van vijf man van de dakzitters werd toestemming gege ven om naar beneden te komen oi onderhandelen, met de verzekering, dat zij ongedeerd terug konden keren naar het zonnige dak. wanneer het gesprek op niets zou uitlopen. Straf verminderd Tijdens die onderhandelingen heb ben de gestraften herhaaldelijk de verzekering gegeven dat zij het ermee eens zijn dat er een straf wordt opgelegd bij het weigeren een opge dragen taak te vervullen. Maar vier dagen isoleercel konden zij onmoge lijk accepteren voor het niet schoon maken van een toilet. Mede namens de directie werd door de „grote ba zen" voorgesteld de straf te verande ren in een dag isoleercel en drie dagen voorwaardelijk. De protesterende gevangenen gingen daarmee akkoord en nadat zij de verzekering hadden gekregen dat zij voor hun demonstratie geen extra straf zouden krijgen, keerden allen naar hun cellen terug en verklaarden zich bereid de door hen aangebrachte schade aan de deuren naar het dak te herstellen. Van de zijde van de directie van de gevangenis werd ontkend dat men simpelweg voor de actie van de ge straften had gecapituleerd. Daar het. hier om een grote groep „zware jon gens" ging was men ervoor beducht dat er grote ongelukken zouden kun nen gebeuren, wanneer de opstand met. geweld had moeten worden neer geslagen. Daarom heeft men voor de middenweg gekozen en een compro mis met de gevangenen aanvaard. Omstreeks rijf uur was het weer rustig rond de gevangenis. Eerder op de dag had deze beruchte strafgevangenis al in het middelpunt van de belangstelling gestaan tijdens de jaarlijkse herdenking van de do den, die in cel 601 hun harde lot in de oorlogsjaren hebben moeten afwach ten. Driehonderd mensen waren naar de gevangenis gekomen, onder wie de minister-president Den Uyl. Bij cel 601 waren veel bloemen gelegd en lagen de drie dodenboeken met de namen van de omgekomen gevangenen open- Stuurman kwam om bij inspectie van ladingtank AMSTERDAM (ANP) Op het in rle Amsterdamse haven liggende Noorse tankschip 'Seljc' is zondag de eerste stuurman Gunnar B. Kjar (31) uit Har- stad om het leven gekomc-n. Het lijk van de man werd aangetroffen op de bodem van een lege tank. waarin me lasse was vervoerd. Aangenomen wordt dat de stuurman bij een inspectie onwel is geworden Volgens de rijkspolitie kwam er een ondragelijke stank uit de tank. Man verdronken AMSTERDAM (ANP) Bij het Am sterdamse Centraal Station is zondag ochtend het stoffelijk overschot aan getroffen van de 55-jarige kleermaker W. Bertelsman uit de hoofdstad. De man bleek te zijn verdronken. UITPUTTINGSTACTIEK KOEWEIT SUCCESVOL (Van onze correspondent) KOEWEIT Na ruim tachtig uur angstige spanning kwam zaterdagavond een einde aan de meest spectaculaire actie die de palestijnse verzetsstrijders de laatste maanden hebben uitgevoerd. Vijf guerrilleros, die sinds vorige week donderdag met vier gijzelaars in verschillende vliegtuigen boven het Midden-Oosten op en neer hadden gevlogen, gaven zich zaterdag over aan het leger van Koeweit. Zaterdagmiddag was een van dc gijzelaars erin geslaagd uit het vlieg-' tuig te springen en was het toestel, een Boeing 707 van de Koeweitse luchtvaartmaatschappij, door militai ren omsingeld. De autoriteiten in Koe weit volgden tegenover de Palestijnen de harde lijn: liet toestel kreeg geen electricilcit meer, zodat, bij gebrek! aan air-conditioning, de temperatuur steeg tot boven de 40 graden celcius.i voedsel en dranken werden ook ge weigerd. moeide guerrilleros de strijd opgever., voor een Boeing 707 van de Koewe:'- zonder dat aan hun eis, vrijlating vani se luchtvaartmaatschappij. Met dat de in Jordanië gevangen zittende Pa lestïjn Aboe Daoed. was toegege ven. De guerrillero's waren donderdag middag met een door het Syrische staatshoofd, generaal Hafez el Assad, beschikbaar gestelde Ca ra veile uit Pa rijs vertrokken, waar zij sinds woens dagmorgen de Saoedi-Arabische am bassade bezet hielden. Via Cairo, waar brandstof werd ingenomen kwam het vliegtuig ging het naar Riad. de hoofd stad van Saoedi-Arabie. waar zij ech ter niet mochten landen. Gijzelaar Deze takriek had uiteindelijk succes,! toestel in Koeweit aan. waar de guer- zaterdagavond moesten de doodver-i rillastrijaers hun Caravelle inruilden Over het belangrijkste probleem van de conferentie hoe de nogal „losse" beweging van de niet-gebonden landen meer samenhang te geven door hijvoorbeeld de schepping van een permanent secretariaat zijn de afgevaardigden uit de bijna 80 landen en de 14 bevrijdingsbewegingen het niet eens geworden. Compromis Na .nachtenlang vergaderen werd overeenstemming bereikt over een compromis, dat vooral de meer mili tante landen uit de derde wereld, zoals Algerije en sommige Latijnsa- merikaanse leden van de groep, maar met moeite wisten te slikken: de coördinatie tussen de niet-gebonden landen en de bevordering van de on derlinge samenwerking zal tot de vol gende „top" in 1976 in Sri Lanka (Ceylon) behartigd worden door Bou- mededienne, als president van de Alge rijnse bijeenkomst, en de 14 vice-pre- siaenten van de conferentie in de Alge rijnse hoofdstad. De instelling van een permanent secretariaat waardoor niet-gebon- denheid minder onverplichtend zou worden voor veel leden-landen die in Algiers vertegenwoordigd waren stuitte vooral op verzet van de Aziati- 'sche landen die, zoals de Indonesische minister van buitenlandse zaken Adam Malik ons zei, „dit vraagstuk als prematuur" beschouwen. Resu/faten Ook al zullen de Algerijnen de geest van Algiers, waarover hun kranten niet uitgeschreven raakten, weer gro tendeels in de fles terug moeten stop pen, betekent dit niet dat de top van de niet-gebondenen geheel zonder re sultaat is gebleven. Behalve veroorde lingen van Israël, dat zich onmiddel lijk en onvoorwaardelijk uit de bezet te gebieden moet terugtrekken, van de Verenigde Staten (schending van de Parijse akkoorden), van Rhodesië en Zuid-Afrika, hebben de niet-gebonden landen besloten tot: Vorming van een vereniging van grondstoffenproducenten naar het voorbeeld van de OPEC (organisatie van olie producerende staten): oprichting van een ontwikkelings- en solidariteitsfonds voor de niet-ge bonden landen; het aanvragen van speciaal overleg (Zie slot pagina 3 kolom 4) ANTI-INFLATIEVOORSTELLEN INGEDIEND (Van onze correspondent) WASHINGTON Inhakend op opiniepeilingen die aantonen dat het Amerikaanse volk nu meer belangstelling zou hebben voor de nationale economie dan voor Watergate, hield president Nixon zondagmiddag een radiopraatje, waarin hij een schets gaf van de voorstellen die hij het congres heeft voorgelegd om de ernstige inflatie te bestrijden. Hij zei dat het congres „kostbare tijd verlo ren had met niets doen" en suggereerde de mogelijkheid van een extra zitting om die tijd in te halen. Nixon vroeg het congres in het bijzonder de bevoegdheden van de president niet te beperken „waardoor de handelingsbekw aamheid van de president in ge vaar zou worden gebracht", nu en in de toekomst. Hij waarschuwde verder te gen ecu besnoeiing van de defeisiebegroting. De voorstellen van de president, zoals gebruikelijk omkleed met eigen lof voor zijn succes in het beëindigen van de „langste oorlog in de Ameri kaanse geschiedenis" (Vietnam) ko men erop neer dat aan de huidige ernstige inflatie het hoofd geboden Nieuws uit Zeeland op pagi na 2,4, 5. Binnen- en buitenland op pagina 3. Radio en t.v. op pagina 7. Sport op pagina 9,10,11,12, 13,14. zou worden door het uitbreiden van de produktie (vooral om de prijzen van de landbouwprodukten te druk ken), een krap geldbeleid en prijsbe- heersingsmaatregelen. Vee! nadruk legde Nixon op de dreigende energiecrisis, die in de win ter. zei hij, kon leiden tot een tekort aan brandstof. Nixons toespraakje was minder kri tisch over het Congres dan zijn uit spraken op zijn laatste persconferen tie verleden week, die senatoren en Congresleden onmiddellijk tegen hem in het harnas hadden gejaagd. Sinds dien nodigde hij echter de leider van óe Democraten, senator Mike Mans- field, uit voor een ontbijt op het Witte Huis, waaruit blijkbaar een voorlopige vrede resulteerde, want Mansfield zei daarna dat de president toch best begrip had voor het werk van het Congres. Reston Het heen en weer pendelen tussen agressieve kritiek en dan weer ogen schijnlijke mildheid dat Nixon altijd heeft gekenmerkt, begint niet alleen de senatoren op te breken. James Reston. de top-columnist van de „New York Times", wijdde er aan artikel aan dat hij beëindigde met een citaat dat er op neerkwam dat geen mensen verachtelijker waren dan zij die iets anders zeiden dan wat zij bedoelden. Dat betrok Reston ook op Nixons taktiek om niet zichzelf en zijn staf van het Witte Huis de schuld te geven I van de \VatergateAragedie, maar alles en iedereen die hem daarover lastig vielen. Hetzelfde thema, dal duidelijk de kern is geworden van het tegenoffen sief van de regering, hanteerde vice- president Spiro Agnew dit weekeinde in een toespraak in Illinois. Het was de schuld van hen die een „morbide belangstelling" hadden voor de Water gate-affaire. dat de regering aan niets anders meer toekwam. Senator Sam Errin, de voorzitter van de Watergate- commissie, was niets anders dan een „regenmaker", die hoopte met zijn i Watergate-regen de democraten in del kaart te spelen, aldus Agnew. Volgens hem was Watergate een Zie slot pagina 3 kolom 1 .Terug In Koeweit begon een einde- lozif reeks onderliandelihgcn met dc autoriteiten van dat land. Zaterdag namen de guerrillero s zelfs All Jasin. leider van de Koeweitse afdeling van de Palestijnse Verzetsorganisatie JU Fatah" gevangen, ook hij werd enkele uren .als gijzelaar vastgehouden. De guerrilleros zelf waren lid van een kleine groep verzetsstrijders, die ope reert onder dc naam „EI Eqab" (de straf) en die zich vooral ook richt tegen Arabische landen die geacht bic. De spanningen binnen de Palestijnse verzetsbeweging kwamen niet alleen tot uiting door de gijzeling van All Jasin. maar ook door de scherpe veroordeling van de actie van „El Eqab" door de leider van .Al Fatah", Jasser Arafat. Tijdens de topconferen tie van ongebonden landen :r. Algiers had Arafat aangekondigd dat zijn or ganisatie de bezetters van de Saoeci- Arabische ambassade in Parijs zou straffen. Zondagmorgen vertrokken de vier gegijzelde diplomaten uit Koeweit naar hun vaderland, Saoedi-Arabie. De vijf guerrilleros worden door de Koe weitse autoriteiten vastgehouden. Ab- del Rahim Hoessein (24), Wahid Jala! <22). Nabil Achmed Chalil <24). Sami Chalea <22) en Moenir Achmed <291. de leider van de aktie. zouden waar schijnlijk in Koeweit worden be- IN KADER VAN VLISSINGSE FEESTELIJKHEDEN SCHEEPVAART PRESENTEERDE Z!CH GROOT VLISSINGEN Het was zaterdag 'dc dag van de scheepvaart' in de serie festiviteiten, waarmee Vlissingen luister bijzet aan het honderdjarig bestaan van de haven-, kanaal- en spnorwegwerken: op de zonnige rede van Vlissingen trok een vlootschouw van tientallen meestal gepavoiseerde schepen voorbij aan de 'Koningin Juli ana', waarop commissaris der konin gin mr. J. van Aartsen en met hem een paar honderd genodigden een vlootschouw afnam. En in de avondu ren voer een geïllumineerde stoet van schepen het Kanaal door Walcheren af, van Vlissingen via Middelburg naar Veere. Zowel 's middags als 's avonds was de belangstelling voor het gebeuren op het water aan de wal zeer groot: in de middaguren volgden op de Vlift- singse boulevard duizenden toeschou wers de vlootschouw- 's avonds beke ken met name in Vlissingen, Souburg, Middelburg eh Veere dichte rijen be langstellenden de verlichte 'armada' op het kanaal. Met name in Middel burg en Veere trok de avondlijke stoet enorm veel bekijks. De vloot schouw illustreerde de band, die Vlis singen, via het kanaal, de haven en de Westerschelde heeft met het water; tal van diensten, instellingen en be drijven werkten er aan mee. Een met deskundigen op het gebied van de scheepvaart bemande werkgroep uit het feestcomité had de veertig sche pen tellende vloot aan het eind van de morgen in de richting van Dishoek- Zoutelande gedirigeerd, via radiover bindingen stonden de deelnemende schepen in contact met een 'centrale post' en van daaruit regisseerde men de stoet schepen in volgorde voor de vlootschouw. Tussen drie uur en vier uur voeren do deelnemende schepen langs de 'Konin gin Juliana'- een feestelijk gezicht niet alleen voor de genodigden aan boord, maar ook voor de toeschouwers op de boulevard. Voorop de koninklijke marine, me de torpedobootjager Hr. Ms. 'Groningen', vervolgens drie in Vlissingen gestationeerde mijnenvegers en daarna een bonte rij van ongeveer veertig boten. Van slepers tot kotters en jachtjes en politieboten. Het Ne derlandse en Belgische Loodswezen deden mee, Rijkswaterstaat had enke le vain haar vaartuigen in de schouw opgenomen, de Vlissingse sleep- en bergingsbedrijven gaven acte de pre sence met veelal bluswater spuitende slepers, de rijkspolitie te water had twee patrouilleboten ingezet, de Ko ninklijke Ziridhollandse Readingsmaat- schappij- "De Schelde' en de water sport was present. En natuurlijk: een aanzienlijk deel van de vissersvloot uit Vlissingen en Amemuiden 17 stuks voer in de vlootschouw even eens mee. Sfunfjes Met name de kotters zorgden voor een aantal door de regelkamer van rijkswaterstaat niet altijd met genoe gen begroete stuntjes. Toen de kottervloot langs de 'Koningin Julia na' voer ontdekte men op het dek i met genodigden behalve commissaris Van Aartsen, de burgemeesters van Vlissingen, Middelburg en Veere ook voorzitter M. Siereveld van de vissers vereniging en dat gaf aanleiding tot een ererondje: een aantal kotters be gon vrolijk in ccn lering rond de 'Koningin Juliana' te varen, in de sfeer van een kindervisite, die het feestvarken in het midden van de kring neemt. Een vrolijk, zonnig show-spel. dat muzikaal luister werd bijgezet door 'St. Caecilia' uit Vlissin gen. Vóór een deel van de genodigden zich rond zes uur op de 'Noordzee' in scheepte voor de vaartocht door het Kanaal door Walcheren, ontvingen b. en w. van Vlissingen de bemanningen van de aan de viootschouw deelne mende schepen. En daama voer een deel van de vloot achter de 'Stuve- sant' van rijkswaterstaat en de rond vaartboot 'Noordzee' met genodigden het kanaal op- om de tocht mee te maken, die ook Koning Willem III honderd jaar geleden maakte bij de opening van het kanaal. En ook nu weer: een feestelijk gepa voiseerde vloot van schepen, later op ae avond voor een groot deel geïllu mineerd, nu ook terzijde gestaan door enkele tientallen jachtjes uit Vlissin gen, Veere en Middelburg. In de stoet ook "Vlijt en Volharding' uit Souburg, dat voor vrolijke klanken op het ka naal zorgde. Was .de belangstelling langs de wal bij hei vertrek aan de Keersluis al groot, het aantal toe-1 schouwers nam toe naarmate de ka- j naai vaart vorderde: aan weerszijden van het kanaal bij Souburg zaten en stonden vele honderden inwoners in het gras, maar bij Middelburg over- trof de belangstelling alle verwachtin gen. Toen de vloot de feestelijk verlichte Middelburgse bruggen was gepas seerd. stonden aan weerskanten van het kanaal duizenden mensen de sche pen op te wachten. Zeeverkenners loodsten de boten verder het kanaal op, de signaalafdeling van >ITV zorg de op de Kanaalwee voor de muzikale begroeting en aan de Loskade zat een met fakkels bijgelicht 'Onda' om de muzikale begroeting over te nemen. De Middelburgse jeugdbrandweer gaf er een spuitdemonstratie met verlich ting en zorgde zo in feite voor (Zie slot pagina 2 kolom 2) maakt DREES SR.: BUITENLANDSE WERKNEMERS NAAR HUIS (Van onze redactie economie) DEN HAAG Dr Willem Drees sr. heeft zondagavond in het televisiepro gramma „Markant" gezegd dat ox de hoge werkloosheid in ons land terug te dringen het volgens hem noodzake lijk is dat na afloop van hun arbeids contracten de buitenlandse werkne mers weer naar hun land van her komst dienen terug te keren met behoud van de sociale rechten. Neder landse werklozen zouden bewogen moeten worden om het werk dat nu door deze buitenlanders wordt ge daan, over te xjemen. Dr. Drees. de ontwerper van vele sociale wetten toen hij minister van sociale zaken was. liet doorschemeren dat onze sociale wetgeving dusdanig is dat duizenden -werkloos zijn en dat veel werk hier wordt gedaan door duizenden buitenlanders. Eind augus tus waren er in ons land 100.000 werklozen. Daarnaast zijn hier 100.000 buitenlanders aan het werk. Daarbij komen dan nog ongeveer 25.000 bui tenlanders die hier illegaal wer ken- Dr. Drees bevindt zich hier in goed gezelschap van prof. Tinbergen die deze week in het blad „Commentaar" van de Vereniging van Hogere Ambte naren als zijn mening geeft dat het geheel van ons sociale stelsel inclusief de sociale verzekeringen aan een grondige revisie toe is. Prof. Tinber gen is van mening dat een groeiend misbruik van de sociale wetten te constateren valt. Hij pleit dan ook voor de invoering van een eigen risi co. De toestand van de 90-jarige koning Gustaaf Adolf van Zweden is zeer ern stig, zo heeft zijn lijfarts prof. Gunnar Bioerck. zaterdagavond beken dge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 1