Minister: f 3 miljoen bij verdwijnen brug Souburg Gemeente wint kort geding: afsluiting Walstraat mag Ravage bij Hoek: kettingbotsingen met negen auto's Praktijk voor afgestudeerden uit ontwikkelingslanden 4 Dagen basis- en kleuteronderwijs in Vlissingen EEN PERSOON LICHT GEWOND Benoeming Familie berichten IN KADER INTERNATIONALE CURSUS Examens PGOViNClAlE ZEEUWS* COURANT ZATERDAO 8 8BPTEM8ER 197) Slot van pagina 1 Bepalend In zijn openingswoord tijdens de bij eenkomst onderstreepte de Vlissingse burgemeester de zin van de herden king, mede vanwege de zekere paralel die is te trekken tussen de situatie in Midden-Zeeland uit 1873 en 1973- Drs. Westerhout: „In 1873 immers de ver wachting, dat de realisering van liet voor die tijd gigantische werkencom- plex voor Zeeland en in het bijzonder voor Vlissingen nieuwe welvaart zou kunnen brengen. Een verwachting, die misschien niet in die mate in vervul ling is gegaan als' men in 1873 dacht, maar die toch wel degelijk aanleiding heeft gegeven tot nieuwe ontwikkelin gen ik denk aan de stichting van de Koninklijke maatschappij "De Schelde' in 1875 en de start van de Vlissingse havenfunctie die eigen lijk rond 1960 bepalend zijn geweest voor de welvaart en daarmee het welzijn van de bevolking van Midden- Zeeland". Hij signaleerde, dat Midden-Zeeland op dit moment weer staat voor een beslissing voor de toekomst van dit deel van Zeeland. „De vraag namelijk of de door de Deltawerken en sprei- dingsstimuleringsmaatregelen/ van de landsregering rond 1960 ingezette 'ver nieuwing' van Midden-Zeeland harmo nisch zal kunnen worden afgebouwd. Dit vooral in het belang van het scheppen van optimale sociaal-culture le ontplooiingsmogelijkheden voor de bevolking in Midden-Zeeland. Dan wel dat mede door de beëindiging van stimulerings- en infrastruotuursteun per 1 januari 1973 een misschien wel romantische, maar toch voor de inwo ners weinig aantrekkelijke terugval naar de beperkte mogelijkheden van vóór 1960 zal gaan plaatsvinden". VLISSINGEN De minister van ver-1 Westerhout de brief, waarin de keer en waterstaat, drs. T. WesterterpA te' van de drie miljoen' nader i overhandigt burgemeester drs. Th. J.| werkt. Voorbijgegaan MIDDELBURG De "Vereniging Schoolmuseum Middelburg belegt in het Scheldekwartier in Vlissingen op donderdag 20 september weer de dag voor het Zeeuwse basisonderwijs en op dinsdag 2 oktober de dag voor het Zeeuwse kleuteronderwijs. Het programma voor de dag voor het basisonderwijs vermeldt 's morgens om kwart voor negen de opening van de exposiftie van leermiddelen in de glaszaal. Nadat de aanwezigen de gele genheid hebben gehad om de tentoon stelling te bezoeken houdt om tien uiur dir. D. van Ooijen, commissa ris van politie in Middelburg, een inleiding over: „Het kind in het ver keer". Om half twaalf spreekt vervol gens de heer W. A. G. v. d. Grift, consulent van de sectie opvoeding van Veilig Verkeer Nederland over: „Wat kan de school dioan aan een beter weggedrag van het kind?". In de middaguren wordt de film 'Tide of traffic', met als Nederlandse titel 'Verkeer waarheen?' vertoond, waarna om drie uur de huishoudelijke vergade ring van de vereniging begint. De dag voor het kleuteronderwijs be gint eveneens 's morgens met de ope ning van een expositie van leermidde len, nu speciaal voor het kleuteronder wijs. In de morgenuren wordt een tweetal inleidingen gehouden door res pectievelijk mej. A. J. Vreugdenhil, directrice van 'De Voorpost' te Rotter dam over 'Het verkeersgedrag van de kleuter' en door de heer A. van Leeu wen, voorlichtingsambtenaar bij de politie over: 'Kleuters en praktische verkeersveiligheid' 's Middags vertoont de heer Van Leeu wen dia's terwijl ook de film 'Con moto' wordt vertoond. In dit verband herinnerde drs. Wester hout er aan, dat de recente discussies in de tweede kamer over het te voeren regionale beleid zich concen treerden op het noorden en Limburg. „Misschien wel begrijpelijk, maar daarmee werd naar mijn mening wel voorbijgegaan aan de functie, die het Westerscheldebekken ook zonder wezenlijke aantasting van het milieu en dus de leefbaarheid in het nationale ruimtelijke beleid, bijvoor beeld ter oplossing van de randstad- problematiek, zou kunnen vervullen", aldus de Vlissingse burgemeester. Minister Westerterp verzekerde zijn toehoorders, dat de rijksoverheid in Den Haag, „die hier honderd jaar geleden flink investeerde", haar be langstelling voor Zeeland niet verlo ren heeft. „Vooral als minister van verkeer en waterstaat besef je al gauw welke nauwe relaties in goede en in kwade dagen juist tussen dat departement en Zeeland zijn gegroeid. En het. was niet alleen door de actua liteit van de Oosterschelde-kwestie, dat ik zo kort na mijn optreden als minister reeds met Zeeland en de Zeeuwen geconfronteerd werd. Boven dien is hier altijd genoeg aan de hand. Van de droge, maar vooral van de natte waterstaat lopen vele verbin dingslijnen naar dit territoir. De PZC wordt bij ons op het ministerie duch tig gespeld". In zijn toespraak stond drs. Wester terp ook stil hij het onlosmakelijk verband tussen de natte en droge infrastructuur bij de havensteden. „Dat is één vap de redenen, dat ministers van verkeer en waterstaat door de jaren heen nooit voldoende geld m kas hebben, het ene werk lokt het andere uit". Hij signaleerde, dat men pas de laatste jaren probeert om de eenvoudige vuistregel dat de cost voor de baet' uitgaat aan te vullen met kosten/batenanalyses, waann alle lusten en lasten zo goed mogelijk verdisconteerd worden" In dit verband noemde hij ook de 'moei lijk meetbare factoren' op de gebie den van welzijn en milieu. Minister Westerterp: „Ook wie de toe nemende bedachtzaamheid bij de aan leg van grote infrastructurele werken van harte toejuicht, kan overigens weieens een zucht slaken, alxs hij zdet. hoe men honderd jaar geleden zonder stuurgroepen, werkgroepen en project groepen opereerde. De actiegroepen, waarnaar we tegenwoordig bij verkeer en waterstaat zoals u weet heel goed luisteren, laat ik dan nog maar buiten beschouwing". Ook hij signaleerde, dat het regionale beleid anno 1873 het begin van een nieuwe opleving betekende. Het resul taat van een meer recent industriali satiebeleid. dat hier hij Vlissingen zichtbaar is geworden, kan niet los worden gezien van wat reeds een eeuw geleden van de grond kwam' aldus minister Westerterp. RECHTBANKPRESIDENT VERWERPT ARGUMENTEN WERKGROEP WALSTRAAT WINKELIERS OVERWEGEN HOGER BEROEP RECORD-AANTAL BEZOEKERS EXPOSITIE MAURICEGÓTH VEERE De tentoonstelling ter her denking van de Hongaars-Walcherse kunstenaar Maurice Góth in de Schot se Huizen te Veere heeft tot nu toe het voor dit museum recordaantal be zoekers van ruim 2800 gehaald. De ex positie gaat morgen zondag de lataste week in. De werken op deze tentoonstelling die voor verkoop be schikbaar waren, zijn bijna alle ver kocht. MIDDELBURG De werkgroep Wal straat, bestaande uit winkeliers uit de Vlissingse Walstraat, is door de pre sident van de rechtbank in Middelburg, mv. P. van Empel, in het ongelijk ge- c' in het kort geding, dat de werk groep liad aangespannen tegen de ge meente Vlissingen inzake het besluit, de Walstraat af te sluiten voor het verkeer. De president oordeelde geen van de motieven, die door de winke liers t aangevoerd, gegrond en /erooideelde hen tot het betalen van de proceskosten. Enkele winkeliers willen, zonder dat de werkgroep al ïfficïële stappen tegen het besluit van de president heeft ondernomen, in ho ger beroep gaan tegen deze beslissing. De president bleek in zijn uitspraak van mening, dat de door de winkeliers aangevoerde argumenten niet steekhou dend zijn en dat de gemeente rechtens de omstreden maatregelen tot afslui ting van de straat voor het verkeer kan tOE.,.- -sen. De argumenten van de ei sers, dat de gemeente de bepalingen in de wet ruimtelijke ordening niet acht zou hebben genomen, in strijd zou hebben gehandeld met bestaande bestemmingsplannen en besluiten hebben, genomen die in strijd zouden IN DICHTE MIST OP PROVINCIALE WEE HOEK Op de provincialeweg Hoek- Terneuzen hebben zich vrijdagmorgen in dichte mist (zicht 25 meter) ket tingbotsingen voorgedaan waarbij totaal negen auto's betrokken wai In enkele gevallen ontstond zw materiële schade. Slechts één persoon liep lichte verwondingen op. Politie en sleepdiensten hadden handenvol werk om de weg weer vrij te maken. Men bediende zich van fakkels om overige verkeer te waarschuwen- De eerste kettingbotsing deed zich voor op de provincialeweg bij Hoek ter hoogte van de Altenastraat. Een ZVTM-bus, bestuurd door W. M. van D. uit St-,Tansteen, kon niet tijdig afremmen voor twee in een langere snelheid voorrijdend auto's. De bus hotste tegen de achterste wagen aan en deze kwam in botsing met de voorste. De beide personenauto's, be stuurd door T- H. D. uit Hoek en J. A. E. uit Hoek, werden zwaar bescha digd, de bus wat minder. De ravage van dit eerste ongeluk, dat omstreeks acht uur gebeurde, was de aanleiding tot een tweede kettingbotsing op de weg Hoek-Temeuzen, een kwartier la ter. Vier achter elkaar rijdende perso nenauto's kwamen met elkaar in bot sing doordat de voorste ging afrem men voor de opstopping. De wagens van J. de J- uit Hoek. M. P B. uit Hoek en A. C- de M. uit Biervliet liepen hierbij zware schade op, terwijl een zoon van chauffeur. De M. uit Biervliet licht gewond raakte. Hij kon na behandeling in het Julianazieken- huis weer naar huis terug. De auto van C. D. uit Hoek werd het minst beschadigd. Ongeveer op hetzelfde tijdstip kwa men op de provinciale weg ter hoogte van de splitsing met de Julianastraat weer twee auto's met elkaar in bot sing. L. C, V. uit Hoek werd van achteren aangereden door B. C. de S. uit Hoofdplaat. Beide wagens liepen fikse schade op. De chauffeurs bleven ongedeerd. Om kwart over negen was de rijba; weer vrijgemaakt. Volgens de politie waren de kettingbotsingen te wijten aan het rijden met te hoge snelheden en het onvoldoende afstand bewaren. Ook in Temeuzen ontstonden in de zware ochtendmist enkele botsingen. Op de Mr. J. P. Haarmanweg hij de Zevenaarhaven reed J. J in de B. een stilstaande vrachtwagen aan, met aan het stuur J. R. M. P T. uit Zaamslag. De personenauto werd flink bescha digd. Enkele ogenblikken later vlolgde hier de tweede aanrijding. C. L. M. uit St-Jansteen stopte om te zien wat er aan de hand was en werd hierbij van achteren aangereden door P. G. S. uit. Temeuzen. In dit geval bleef de scha de beperkt. Bij beide botsingen op de Mr Haarmanweg werd niemand ge wond. zijn met de beginselen van behoorlijk bestuur, worden door de president af gewezen. Hij is van mening dat het belang het verkeer reden geeft de Walstraat af te sluiten, gelet op de zeer gevaar lijke situaties die ter plaatse voor het rinkelend publiek kunnen ontstaan. Ook het argument, dat de bepalingen uit de wet ruimtelijke ordening juist zouden zijn toegepast wordt door de rechtbank ontkend: „Naar ons oor- de" laten de bepalingen van deze wet de beheerder (de gemeente) de vrij heid om ten aanzien van gronden met bestemming 'verkeers',"-'~;-'!en' be slissingen te nemen met betrekking to' '.z'c gebruik van deze gronden, mits j bestemming verkeersdoeleinden niet worden aangetast en de voorschriften van het RVV in acht worden geno men", aldus mr. Van Empel in zijn uitspraak. De president is verder van mening dat afsluiting van de Walstraat niet in strijd is met; de bestemmingsplannen voor de Vlissingse binnenstad. Ook meent mr. Van JCmpel dat geen sprake is van 'onbehoorlijk bestuur', omdat naar zijn mening voldoende inspraak en publiciteit is gegeven aan de ge meentelijke plannen tot afsluiting van de Walstraat over te gaan. Daarbij wijst hij onder andere op het artikel in de PZC van 10 november 1972 het interim-rapport Vlissingen-binnen- stad. e president concludeert dan ook. dat de argumenten van de winkeliers niet steekhoudend zijn en dat van enig on rechtmatig optreden geen sprake is ge weest. Enkele winkeliers uit de Wal straat toonden zich vrijdagavond zeer teleurgesteld over de uitspraak: „Ais de Walstraat wordt afgesloten, is dat voor ons de doodsteek. Als de werk groep geen hoger beroep tegen deze beslissing aantekent, zal ik niet na laten zelf stappen te ondernemen, aldus dén van hen. Korpschef praat met binnenstad bewoners in Temeuzen TERNEUZEN De wijkraad voor de binnenstad komt dinsdagavond 11 sep tember bijeen in buurthuis de Sluis aan de Dijkstraat. Hoofdinspecteur korpschef E. I-Iubregtsen zal de bin nenstadbewoners dan wat vertellen over de taak'van de politie. De aanwe zigen kunnen verder de heer Hubregt- sen klachten voorleggen over de gang van zaken in de binnenstad. De verga dering begint om 20.00 uur. In de vacature van de heer J. N. Mat- ze, die naar Neerlangbroek vertrok is tot onderwijzer aan de school met de bijbel te Sint-Annaland benoemd de heer E. Tange uit Ede. Geboren: HENDRIKE MARIA A. van der Schoor F. A. van der Schoor- van Goudoever Harmen Geert Bestuur en personeel van de stichting Keu ringsdienst Delta Ne derland vandeN.A.K. geven met leedwezen kennis van het plot seling overlijden van onze keurmeester- controleur, de heer C. A. DE ROOY te Etten-Leur op 3 september 1973. Wij verliezen in hem een toegewijde en ge waardeerde medewer- Heden ontvingen wij het droeve bericht dat door een ongeval op 8 augustus jl. is overle den, mijn geliefde man en onze lieve vader MARINUS KRIJNSEN op dè leeftijd van 23 jaar, P. M. Krijnsen-v. d. Heijden Bianca Jaco Wolphaartsdijk, 6 september 1973. Noorddijlc 20. Correspondentieadres: Westhavendijk 9, Kamperland. De begrafenis zal plaatshebben heden, zater dag 8 september op de algemene begraaf plaats te Wolphaartsdijk om 10.00 uur. Vertrek 'De Brug' 9.45 uur. Heden ontvingen wij het droeve bericht dat door een ongeval op 8 augustus jl. is overle den onze lieve schoonzoon, zwager, broer en neef MARINUS KRIJNSEN op de leeftijd van 23 jaar. Kamperland: L. v. d. Heijde A. P. v. d. Heijde- Stouthamer Kamperland: G. v. d. Veer S. M. v. d. Veer-v. d. Heijde Colijnsplaat: J. Goulooze M. S. Goulooze-v. d. Heijde Goes: E. A. Wagenaar H. P. Wagenaar-v. d. Heijde Kamperland: A. P. v. d. Heijde Wïssenkerke: P. A. v. d. Heijde C. v. d. Heijde-de Nooijer Kamperland: M. C. v. d. Heijde J. K. v. d. Heijde-Krijnsen Kamperland: Jan en Addie Vlissingen: C. M. v. d. Heijde G. v. d. Heijde-Verhulst Nichtjes en neefjes Kamperland, 6 september 1973. Dwarsstraat 7. Heden ontvingen wij het droeve bericht dat door een ongeval op 8 augustus jl. is overle den, mijn lieve zoon, broeder, zwager en oom MARINUS KRIJNSEN op de leeftijd van 23 jaar. Oud-Sabbinge:A. Krijnsen-Kramer Krijn Chris Den Dolder: Corrie Krijnsen Oost-Souburg: C. Krijnsen P Krijnsen-Roskam Marco Oud-Sabbinge, 6 september 1973, Bijsterweg 52. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed plotseling, onze zorgzame vrouw, moeder, oma, zuster en schoonzuster JOHANNA WILHELMINA AARNOUl'SE op de leeftijd van 78 jaar. Vlissingen: J. Melis Baarn: J. Melis A. M. H. Melis-Vis Hans, Tanneke Hasselt: P. Melis C. K. Melis-Heemsbergen Wendy, Isolde Vlissingen; J. Spuij-Aamoutse G. Spuij Vlissingen, 6 september 1973, Bejaardencentrum 'Ter Reede', kamer 128. De crematie zal plaatshebben maandag 10 sep tember 1973 om 15.45 uur in het crematorium Rotterdams Maeterlinckweg 101 te Rotterdam- Zuid. Het is onze droeve plicht te melden dat, voor zien van de heilige sacramenten der zieken, heden van ons is heengegaan, mijn lieve vrouw] onze moeder en oma ADRIANA GOENSE echtgenote van Jan Boonman, op de leeftijd van 82 jaar. Lewedorp: J. Boonman Alkmaar: M. J. Boonman R. Boonman- Heel: Bakkeveen: Wolphaartsdijk: Midwolda: Malawi (Afrika): Homerheide: Oosterend: Scharmer: Borssele: Kruisland: Zr. Dymphino (A. Boonman) J. A. Comelissen- C. Comelissen J. Boonman A. Boonman-VermuS C. Boonman J. Boonman-Vermuë Br. Valentius (L. Boonman) Zr. Adriani (KI. Boonman) M. Boonman-Boonman L. Boonman N. v. 't Westende-Boonman J. v. 't Westende C. A. Vermuë-Boonman J. Vermuë C. J. v. d. Heijden-Boonman Fr. v. d. Heijden En kleinkinderen Lewedorp, 6 september 1973. 'Huize De Kraayert'. De uitvaartdienst zal worden gehouden maan dag 10 september 1973 om 10.30 uur in de pa rochiekerk van de H. Eligius te Lewedorp, waarna de begrafenis op het parochiekerkhof. Eucharistieviering in de parochiekerk avond 19.00 uur. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed in het Sint Joanna-ziekenhuis te Goes, na voorzien te zijn van het H. Sacra ment der zieken, in de ouderdom van 77 jaar, onze lieve vader, groot- en overgrootvader ABRAHAM VAN ZUNDEREN weduwnaar van Maria Beulens, Dit melden u met grote droefheid. Goes: I. v. Zunderen C. J. v. Zunderen- van Stappen Wisselcerke (N.-B.): M. M. Versluis- van Zunderen L. A. I. Versluis Marjan en Leon Heinkenszand: G. M. Vermeulen- van Zunderen Com. Vermeulen Ovezande: F. M. de Punder- van Zunderen Jac. de Punder Goes: José en Freddie van Zunderen 's-Heerenhoek: L. de Jonge Heinkenszand:Job Koens P. Koens 1 P. Koens-Courtin Gez. v. de Repe De overledene ligt opgebaard in de rouwka pel van Sint Joanna te Goes. Bezoekuur van 3-4 uur. Avondmis maandagavond om 7 uur te Hein- De plechtige uitvaart zal plaatshebben op dins dagmiddag om 2 uur in de parochiekerk van de H. Blasius te Heinkenszand. Daarna de begrafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Heinkenszand, Van Citterstraat 4. Correspondentieadres: M. A. de Ruyterlaan 28, Goes. Goes, 7 september 1973. De heer W. H. te S. (59) 'Dat komt, ik fotografeer al jaren. Nu wil ik ook zelf gaan ontwikkelen en vergroten. Daar wil je je dan in verdiepen. Zo kwam ik er op, om in zo'n kleine rubriekadvertentie van onze krant komplete jaargangen fotovakbladen te vragen. Dat was een briljant idee al zeg ik het zelf. Ik kreeg precies wat Ik hebben wou. M'n doka is klaar.' VIER DEELNEMERS BEZOCHTEN ZEELAND GOES Vier afgestudeerden van uni versiteiten uit Indonesië, Pcrzië, Equa- dor en Liberia hebben zich de afgelo pen twee welcen verdiept in de Zeeuw se industrie. Dat gebeurde in liet ka der van een internationale cursus voor industriële ontwikkeling, die voor deelnemers uit ontwikkelingslanden is georganiseerd door het Rijksinstituut voor Bedrijfswetenschappen (RvB) in Delft. De cursus duurt ongeveer vijf maanden, waarbij praktijk en theorie worden afgewisseld. Enkele van die praktijkweken hebben vier van de in totaal aciittien deelnemers in Zeeland doorgebracht. Ximena Baéz uit Equador, Zahra Ma- nouchehri uit Perzië, T. K. Bestman uit Liberia en Amir Sjariffudin uit Indonesië hebben de afgelopen weken vrij veel industrieën, zowel grote als kleine, bezocht. Verder heeft men ge praat met vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, het haven schap Vlissingen. het recreatieschap het Veerse Meer, het Economisch Technologisch Instituut, het Geweste lijk Arbeidsbureau, het Landbouwcen trum, de Industrie Groep Midden Zee land en de gemeenten. „Het is de bedoeling dat de ervaringen die de deelnemers tijdens de cursus opdoen, worden verwerkt tot methoden, die ze in hun eigen land kunnen doorgeven of van toepassing brengen," zo vertelt drs. K. van de Wetering, een van de stafdocenten, die de cursus begelei den. „Dat leren ontdekken van bepaal de methoden wordt tijdens het theo retisch gedeelte van de cursus." Hij wijst erop dat de cursus beschouwd kan worden als een stukje ontwikke lingswerk. NIEUWE PASSAT OP VW-SHOW VAN STRIEN IN KORENBEURS EOES GOES Dc VW-Garage Van Strien toont gedurende twee dagen in de Korenbeurs te Goes (vrijdag en zater dag) de nieuwe Passat. Dc nieuwe Passat is een moderne Europese wa gen, die ontworpen is door de Itali aan Giugaro. Ook aan het rijeomfort en de veiligheid ïs veel aandacht be steed. De Passat is er in vele variëteiten in 60, 75 en 85 pk motor in standaard, luxe of TS uitvoering. Tevens profi teert de Passat ook van de VW- computerdiagnose. Ook variant uitvoe ring is de Passat leverbaar. In De Korenbeurs worden ook de bekende VW 'kever' de K70 100LS en enkele VW-busjes geshowd. Collecte OOSTBURG -De collecte voor de kankerbestrijding heeft in Oostburg 1.373,20 opgebracht. Amir Sjariffudin vindt Zeeland mooi land met vriendelijke menses. „Plet is me wel opgevallen," zo vertelt hij, „dat er met name in het Sloeg? bied vrijwel aalleen basisindustries staan. Volgens mij zouden er meet industrieën bij moeten komen, die c: proaukten van de eerste verwerken.' De heer Van de Wetering vertelt del| Zeeland wat industrie betreft eigenlijk wel met een ontwikkelingsland te ve? gelijken is, omdat hier tien jaaT gele den vrijwel nog geen industrie van betekenis was, net zoals dat thans h® geval is in de ontwikkelingslanden „Daarom is juist het totstandkomen van de industriële ontwikkeling interessant voor de deelnemers affl de cursus," zo vertelt hij. Hij wijstee verder op dat de cursisten ook vertel! is over de nadelen van de industrie, hoewel er geen tijd was voor gesprek ken met vertegenwoordigers van bil' De vier oursisten, die nu hun bezoek aan Zeeland hebben afgerond, gaan ook nog een maand naar Limburg- Eerder was men al in Winters wijk. In het Evangelisch Krankenhaus ie Heme (Duitsland) is Ineke Teichere Smallegange geslaagd voor het diplo ma ziekenverpleegster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1973 | | pagina 4